flmfi :en gele napoleon ik WOENSDAG 16 JULI 1930 DERDE BLAD PAG. 7 >nd- en Tuinbouw. DE MELKPRIJS. De Bond van Melkveehouders, gevestigd le Rotterdam, heeft gisteren een vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van ien heer N. Vaandrager. Deze memoreerde in zijn openingswoord jiet feit dat gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar dc zuivelproducten maande- jiks 3 millioen gulden minder opbrachten lan in 1929. Verder verwachtte hij van de regecrinz, dat zij een einde zal maken aan de jan- joel op de Londensche markt. In Zuid-Holland zijn de betrokkenen aan- -ewezen op den Bond van Melkveehouders, lie met voldoening terug kan zien op het reen hij heeft verricht. Van Zondag af is de basis voor de in- lustriemelk 7 cent per liter. Het gaat in deze vergadering om de rraag of men accoord gaat met den prijs rap 7 cent Bij de beantwoording van de gemaakte opmerkingen zeide de voorzitter, dat liet ïoofdbestuur niet de meening deelt, dat de oestancl een grondprijs van 7,5 of 8 cent echtvafnxligd. Na uitvoerige gedachten-wisseling vcreo ligdc de vergadering zich in groote meer- jerhêid' met het volgende voorstel van hel ïoofdbestuur: Dc algemeene vergadering, jan oordeel dat een 7 cents basis voor in lustriemelk onvoldoende moet worden ge- icht, besluit nochtans dezen prijs van dag ot dag te aanvaarden, en draagt het dage iiksch bestuur op, onverwijld stappen te. loen om tot een bevredigend prijsniveau Je ;craken, HENGSTENKEURING. De Minister van Binnenlaudsche Zaken ii Landbouw heeft bepaald dat de gewrmo leuringen van tot dekking bestemde heng iten in het najaar van 1930, welke alleen loor dc Stambork^ommissiën zullen gr.- chieden, zullen «.orden gehouden in de iróvincies: Groningen: op 12 Augustus te Groningen oor tvpe trekpaard; Friesland: 6 Sept. te Ameland voor type üigpaard; - Drenthe: 12 Aug. tc Assen voor type trek- laard; 24 Sept. te Assen voor type tuig- ^Överijssel: 13 Aug. te Zwolle voor type rek- en tuigpaard; Gelderland: 11 Aug. te Zevenaar voor ype trekpaard; 13 Aug. tc Bcemte vo"r pe trek- en tuigpaard; 13 Aug. te Zutphen nor type trek- en tuigpanrd; 14 Aug. te 1st voor type trekpaard: 14 Aug. te Tiel oor type trek- cn tuigpaard; Noord-Holland (alleen voor type tuig aard): 8 Aug. to Texel en Terschelling; 9 ug. te Wieringen en Anna Paulowna; Zuid-Holland: li Aug. te Gorcum voor ype tuigpaard; 21 Ot.. te Dordrecht en Rot- êrdam voor type trekpaard; 22 Oct. te Mi«l- lelharnis \oor type trekpaard; Zeeland (alleen voor type trekpaard); *3 )rt to Kattendijke en Zierikzee; 21 Oct. te tiddclburg; 23 Oct. te Hulst; 29 Oct. tc Ixel; 30 Oct. te Oosthurg; Noord-Brabant (alleen voor type. trek- laard): 15 Oct. te Haps; 16 Oct. te 's-Hcrto- enbosch en Eindhoven; 17 Oct. te Bergen p Zoom; Limburg (alleen voor type trekpaard): Oct. te. Maastricht en Roermond; 15 Oct. Venlo; dat de gewone keuringen van tot dekking es temde hengsten in het najaar 1930, iwel- - nullen geschieden cloor de Rijks-comimis- i voor "de keuring van trekpaarden en jour de betrokken Stamboekcommissie zul- en worden gehouden in do provincie Zee land (alleen voor type trekpaard): op 28 ftt. Ie Hulst; 29 Oct. te Axel; 30 Oct. to lostburg. MOND- EN KLAUWZEER Op de Veluwe kwam te Nykerk het eerste sval van mond- en klau-wzeer voor. Tot leden kwam deze gevreesde veeziekte op de ïoord-Veluwe dit jaar nog niet voor. Dui- onden liters melk worden van de Veluwe Zuid-Holland vervoerd, waar vanwege iet mond- en klauwzeer een tekort aan r.elk is. LAGE PRIJZEN Voor het roggegewas van 1 H.A. werd bij en publieke verkooping te Putten op de Ve- 1 we niet meer dan ongeveer f 60 geboden, ior het havergewas van 1 H- A. nauwelijks 50. De percaclcn werden voor deze buiten- ewone lage pry zen niet gegund. boerdery te Kantens (Gron.) 4.60 30 H.A, waarvan 3.50.00 HA groen, aste huur, f 100 werd met inbegrip van alle veld staande vruchten verkocht voor I8.S00 plus f 7000 voor overname, d.i. dus uim f 1500 per H A. terwijl verleden jaar eker f 500 a f 1000 per H.A. meer zou zijn pgebracht. i Kunst en Letteren. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Iemand spreekt er zijn verwondering over uit, dat ons artikel over de herlevende spet lingstrijd niet geschreven was in de Vereen voudigde. Iloe is het nu toch mogelijk, zulk een aan merking te maken? Er zijn in het leven nu eenmaal verschillende factoren die iemands daden bepalen. Dezelfde dag, waarop officieel de nieuwe spelling wordt «ingevoerd, zal de verzorger dezer rubriek ze gebruiken. En omdat hij naar het aanbreken van die dag verlangt, tracht hij naar de ma-tezijner krachten, bij het breedere publiek een juister, gezonder inzicht t.o.z. der spellingskwestie ingang te doen vinden. Hij koestert nog altijd de hoop, dat gezien de enorme vorderingen, wélke Kollewijn maakt binnen afzienbaren tijd een afdoende herziening plaats zal vinden. Letten we nu op de practijk, dan moet ge constateerd, dat het op oogenblik een wan toestand, een chaos is. Er zijn auteurs: 1. die De Vries volgen; 3. die Kolilewijn volgen; 3. die een geheel eigen systeem er op na houden (b.v. Van Eeden). 4. die De Vrjes volgen met uitzondering der buiging'n. De verwarring is evident en neemt hand over hand toe. Dat as niet de schuld der Ver eenvoudigere. Wanneer hier van schuld sprake is. wordt zij gevonden bij hen, die de invoering van een ratio neeier schrijfwijze tegenhouden. Er is een kloof ontstaan tus- eohen spreek- en schrijftaal en deze wordt voortdurend wijder. De klok der spelling volgde al te traag de maatslag der levende taal, met het resultaat dat zij thans een uur ten achter is. Nu moet de kick weer worden gelijkgezet. Maar omdat de Ungea ring dat niet doet voor ons allen gelijk, r. velen het al te lastig en omslaentig vuiupii: dat. omrekenen telkens van klank in schrift, clocn sommigen maar op eigen houtje, wat de Minister voor ons allemaal moest doen. Nu zijn wij de laateten om dit af te keu ren. Tot op zekere hoogte juichen wij hrt gebruik der vereenvoudigde spelling toe, omdat het de nadruk, waarmee vereenvou diging bepleit wondt, versterkt. Hoe grooter het aantal schrijvers, dat de Vereenvoudigde gebruikt, hoe sneller de gehoopte dag d r bevrijding zal aanbreken. Eolvter: or is nog deze factor. Men moet ook rekening houden met de eenheid van het blad, waarin en het publiek waarvoor men schrijft. Het moet op con lezer een bui- tengewoon-onaangoaamen indruk maken in de eene kolom een artikel te lezen in de oude spelling gezet, een kolom verder een opstel mi Kollewijn en zoo voort. Een blad behoort o.i. zooveel mogelijk als een een heid, ook t.o.z. der gebruikte spelling lot het publiek te komen. Iets anders nog weer staat het. met de cultureele, wetenschappe lijke en literaire periodieken, die op een an der publiek zijn ingesteld. Zoolang dus hel heele blad niet in vereen voudigde gedrukt lean worden, oordeelen wij met een enkele uitzondering voor een enkel apart artikel van een medewerker, die niet anders schrijver! wil! het beter Kollewijn niet 1e gebruiken. Dat beteekent natuurlijk niiet, dat we de hoe langer hoe meer, zelfs op officieele examens in onbruik geraakte buigiaigs-u niet overboord zouden mogen gopien. En evenman dat het boven staande over vijf jaar nog zou moeten gel- don. Daarvoor leven we te snel.... ANTOON COOLEN schrijver van „Peerke, dat manneke", „De rauwe grond", „Hun grond verwaait" „Kin deren van ons volk" en het bekroonde „Het donkere licht" heeft een nieuwe roman klaar, getiteld „Peehverkers", welke eind 1930 bij Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam zal verschijnen. Uit het Sociale Leven. ARBEIDSTOESTANDEN AAN DE ZUIDERZEEWERKEN. Een voorname factor bij het tewerk stellen in arbeiders aan de Zuiderzeewerken is de wijze waarop het periodieke verlof is gere geld. Voor de arbeiders werkzaam in het z.g natbedrijf geldt een eontractueele bepaling, waarbij is vastgelegd, dat eens per 4 weken Vrijdag tot. Maandag dit verlof wordt toegestaan, terwijl eveneens eenzelfde bepa ling is opgenomen als voorwaarde in de verwerk vergunning. De arbeiders in het z.g. droogbednjf vallen daar niet onder en voor deze groepen geld' een regeling, waarbij men eens in de S we- van Vrijdag tot Maandag laatste gele genheid met verlof gaat. Echter betreft dat nog maar een deel van de arbeiders, terwijl zij die in Friesland. Groningen, Drenthe, kortom benoorden cfe spoorlijn Amsterdam—Zwolle wonen, daar van zijn uitgesloten. In een dezer dagen gehouden vergadering te Harlingcn, welke onder leiding van den Centr. Bond van Transportarbeiders stond, werd naar aanleiding van bovenstaande een motie aangenomen, waarin er op wordt ge wezen, dat het gezinsleven door een met de beurt gaan per S weken zeer wordt geschaad en aan de directie van den Arbeid wordt ver zocht ook voor de groep arbeiders, wonende benoorden de lijn Zwolle—Amsterdam, de zelfde verlofregeling bij overwerkvergunning te stellen als voor de arbeiders in het natte bedrijf. Deze motie is ter kennis gebracht van den heer Zaalberg cn dc directie van M. U. Z. DE STAKING BIJ DE N-V. OOSTHOEK EN ZOON OPGEHEVEN. De staking bij de N.V. Oosthoek en Zoon, te Alfen a. d. Rijn, die sedert 25 April van dit jaar heeft geduurd en ongeveer 250 werkne mers omvatte, is geëindigd. De arbeiders van de drie fabrieken, de dak- pannenfabriek, de betonfabriek en de bims- betonfabrick, zullen het werk op de oude voor waarden hervatten en één verlofdag per jaar ontvangen. De directie verklaarde zich bereid bij het ingaan van de nieuwe stakingsweek dat is Vrijdag a.s. de eerste groep arbei ders, bestaande uit 165 man, te werk te stel len; de overige 45 stakers zullen den daarop volgenden Vrijdag weer aan het werk kunnen gaan. Aan de betonfabriek zal binnenkort het geheele personeel weer worden aangenomen, zoodat met ingang van Vrijdag a.s. de staking zal worden opgeheven. Gemengd Nieuws. Naar aanleiding van de onregelmatighe den te Woerden, deelt Mr. H. E. La Gro ons o.m. het volgende mede? liet gerechtelijk onderzoek betreft'n klacht inzake handelingen van den heer C. R. D. o.m. verricht in privé of in hoedanigheid van directeur der N.V. Woerdensche Bank Het is niet waar, dat het gerechtelijk derzook alleen door mij is uitgelokt; ook twee andere advocaten uit Utrecht hebben mede voor andere aandeelhouders, het grijpen van de justitie bepleit. Er is dus geen sprake van een wraakne ming van mij, veeleer moet het als een wraakneming beschouwd worden, cm de aandacht van deze ernstige zaak af te lei den door een onware stelling van feiten, die ongeveer tien jaren geleden hebben plaats gehad. Inderdaad is toondertijd 'een pand- acte door mij in mijn hoedanigheid van Directeur der Nationale Bankvereeniging onderteekend, waarbij de directeur der Woerdensche Ijzer- cn Bouwmaterialen- handel voor een versterking en meerdere zekerheid van een crediet ecner andere ven nootschap, met welke zij nauw verbonden was, effecten in onderpand gaf. Een vol-r strekt niet ongewone wijze van steun. Allo commissarissen en ook de algemeene verga dering van aandeelhouders der Woerden sche Ijzerhandel hebben de handelingen van den directeur bekrachtigd. Voorts is ook onwaar, dat de heer C. R. D aan mijn invloed in de N.V. Woerdensche Ijzerhandel een einde heeft gemaakt. Er ware.» voor mij ernstige motieven, eigener beweging als commissaris te bedanken. Dc mededceling in decirculaire, dat deze overdrachtsaffaire buiten de finnncieele po sitie der Woerdensche Rank staat, moge waar zijn, maar naar mijn bescheiden me ning niet buiten de moreoio positie en het is mij een raadsel, hoe o.a. iemand met ver melding van zijn hoedanigheid als corres- INGEZONDEN MEDEDEELING. KTMUNHARDT'S 7*c Zenuwtabletten MIJNHARDT'S 7KC Maagtabletten MIJNHARDT'S «nc Hoofdpijntabletten MIJNHARDT'S one Staaltabletten MIJNHARDT'S «ac 0 Laxeertabletten Varkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm. Fabriek. ZEIST Donderdag: 17 JulL HUIZEN (298 M.. na 6 unr 1071 M.) NCRV. 10 Tijdsein. 10—10.30 Zang door het Dameskoor- ton. 10.30 Tijdsein 10 iO Tijdsein. 22.4a Gramofoonplate INGEZONDEN MEDEDEELING. pondent der Nederlandsche Bank de ge wraakte handelingen, waaromtrent een aan klacht is ingediend, beschouwt als ovei- drachten, die niet anders zijn gesehipd, „dan zooals herhaaldelijk pleegt te geschie den". ENCEPHALITIS. Bij het driejarig zoontje van het echtpaar NEKKRAMP. Te 's-Hertogenbosch kwam e Het s.s. „Eossum*', dat zich met gebroken schroefas op zee bevindt, is door de sleepboot Oceana op sleeptouw genomen. Het schip wordt heden te Las Palmas verwacht. ELECTBISCHE GELEIDING AANGERAAKT Gister heeft de heer Assen, werkzaam by het herstellen van het electriciteitsnet te Hardcn- ber, een draad aangeraakt, waarop stroom stond. Hy bleef er aan hangen. De monteur W. wierp een stuk yzer over den draad, \v door de zekering stuk ging en de stroom werd afgeleid, zoodat A. in een sloot viel. Zyn toe stand is redelijk. EEN LIEFDESDRAMA, Do )2B-jarige landarbeider M. Pool, woonach tig te Beemster gedurende eenige jaren, had daarvoor verblijfplaats in Drente. Hy had hier een verhouding aangeknoopt met de 26- jarige G. Boos. Den laatsten tijd was or nog al eens oneenigheid tusschen het meisje en do man. Eenmaal had hy gedreigd, dat wanneer zy van hem vandaan zou gaan, hij zich vai leven zou berooven. Gisteravond heeft hy aan dit vreeselyk voornemen gevolg gegeven. Na dat het meisje de verloving had verbroken, liep de man de straat op en in een vlaag van wanhoop wierp hy zich onder oen juist passee- rendn zwaar beladen vrachtauto. Ernstig ge- trond werd hij opgenomen en kort daarop is het slachtoffer overleden. DE TJIKANDI AAN DEN GROND. Reulor meldt uit Sjanghai: Het Nederland scire: vrachtschip Tjikandi (8000 ten) van de Java-China-Japan ljjn, op weg van Dairen (het vree. re Dalni op het schiereiland Liantong) naar Bata met een lading sojaboopen en cement, is Maandagmid dag in de huurt van Wentsjou aan den grond gcloopen. Tegen middernacht kwam het schip weer vlot; en thans is het op weg naar Sjanghaj. Er staat 12 voet water in het eerste en het tweede ruim. Twee sleepbooten met etn bcrgingspersoneel van 160 man varen de Tji kandi tegemoet en zullen haar treffen by Squallis eiland. AUTO-ONGELUKKEN. Gister is de heer J. P. uit Nymegen, die op de Mooksche baan onder Molde een touristen- auto wilde passeeren, tusschen de tramrails gereden. De auto kantelde en werd geheel ver nield. De bestuurder kreeg ernstige verwondin gen aan het hoofd. De heer T. uit Nijmegen, die in zyn wa gen plotseling onwel was ge* jrden, re -d on der St. Anna bij Nymegen tegen een tram paal. Hy werd door de hevige botsing bewus teloos en kreeg inwendige kneuzingen. Dc auto werd geheel vernield. Maandagavond moest het vliegtuig D. 1434, toebehoorende aan het circus Alfred Schnei der, dat momenteel zijn tenten te Breda heeft opgeslagen en een reclametocht maakte, gens een defect aan den motor een noodlanding maken op een weiland, gelegen aan den Hoe- venschen weg, onder de gemeente Etten Leur. Hierbij sloeg het vlietuig over den kop waardoor het vry ernstig beschadigd werd en de schroef brak. Een der inzittenden bekwam een hoofdwonde. Het gedemonteerde vliegtuig werd later nog naar Breda vervoerd. ONWEER. Bliksem ingeslagen. Te Mill is op de St. Hubertsche heide de bliksem geslagen in de landbouwersvroning van A. Huijbers. Het achterhuis werd geheel in de asch gelegd, terwyl het voorhuis ernsti ge schade bekwam. De inboedel ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Uden werd een koe in de weide door den bliksem gedood. BRANDEN. Te Leeuwen-Beneden Is de woning van den tuinman H. J. v. d_ Bosch afgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Te Bergen op Zoom is aan den W schen straatweg de woning van C. Peeters geheel uitgebrand. De inboedel ging gedeelte lijk verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Gister is te Nymegen aan den Hatert- schen weg een felle brand uitgebroken in de chemische verffabriek van den heer Troost. De brand ontstond in het achterste gedeelte der fabriek. De brandweer, die met groot materiaal ver scheen, slaagde er in den brand tot dat gedeel te te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Radio Nieuws. i leiden door Ps. C C G Vlw Luth. Predikant te Rotterdam. Muzikale mede- werking verleenen: de heer J. H Smit Dnyxent- kunst. bariton en kerkorgel Pe heer H. Smit Duyzentkunst. kerkorgelbeKeleidin*. TOdsem. 5—6.S0 Concert, te geren door het Solokwartet Apollo" te Amsterdam, onder leiding; van den ieer Herm Wtfjsstra. W Schansm.v ie tenor. H- IV. Kcmrr.erllng, Ze tenor. A F Stnoorenburx. 'ariton. M K A van Oppen. bas. 6/30—«.10 Va* >:ls: Koereen. 6.407.40 Orgelconcert, te geven loor den heer W. Abraham. Organist der deerte- Utrecht. 7.40—8 Gramofoon. 8 Tpdsein. i pers HILVERSUM (1875 M.) AVRO- 8.01—9.45 Gra- ofoon. 10—10.15 Mor gen wilding. 10.30—12 Oeh- tendconr.ert 12.15—2 Mlddngmiiïlek. 2—2.30 L«- -.«a. 3,srt_7 Sollstcneoi.- voor da «lekon. 4.8» 5—5.45 Gramofoon. - t 7,15—7.45 Radio Volksuniversiteit. Cursu*. 8 Tijdsein. S.01—8.4S Concert. 8,45—9,45 Concert. 9.45—10.18 AVRO- Rudlo-tooneel. 10.15 Persberichten. 10.30— XX Vooj rt. II13 Gramofoon. KINDERVERLAMMING. Te Raamsdonk zyn twee gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Te Gorredijk lydt een kind van den heer R. Schaap aan kinderverlamming. Rechtzaken. DOODSLAG TE VALKENBURG. In hoogcr beroep werd voor het Gen*ht«hof s-Hertogenbosch de strafzaak behandeld tegen J. P. R., 22 jaar, mijnwerker te Sehin. nen gedetineerd, door de rechtbank veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag op Martin us Curve rs te Valkenhor». Ook zyn broer J. L. K.. 26 jaar, bakker te Heerlen, destyds wonende te Hulsberg, door ae rechtbank te Maastricht vrijgesproken, was voor het gerechtshof eveneens wegen» voormelden doodslag gedagvaard. Verd. J. P. R., verklaarde dat hij niet ge stoken kan hebben, want hij was zyn ine» kwyt. De president verklaarde, dat ook de broeder van yerd. hem als dader noemt, waar op verd. uitriep, dat zyn broer dan de grootste lafaard van Limburg is. Nadat de beide broeders nog in de rechtsta! in een hevig twistgesprek waren geraak*-, nam de Advocaat-Generaal requisitoir. Hii w*a tot de conclusie gekomen, dat de verklaringen vun J. L. R. niet betrouwbaar waren en «ar.- gezien hy het bewys tegen een van beiden niet geleverd achtte, vroeg spr. vrijspraak- Ook de verdedigers Mr. Adelmeyer, Der. Bosch en Mr. Vryens, Maastricht, pleitten vrii spraak. - Mr. Vryens vroeg de onmiddellijke invrij heidstelling van verd. J. P. R-, waartegen de Adv.-Gen. zich echter verzette. Het Hof achtte geen termen aanwezig om verd. in vrijheid te stellen en bepaalde de uitspraak op 28 Juli. AUTO.DIEFSTAU De Vacantiekamer van de Amsterdamsch* Rechtbank deed uitspraak in de zaak van een 39-jarigen man, die terecht had gestaan w® gens diefstal van een auto, resp. op 26 October en 13 November te Amsterdam gepleegd. Dc Rechtbank legde verdachte acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf op, met af trek van vyf maanden voorloopige hechteni*. Een persoon, die in verband mot deze zaak wegens schuldheling had terecht gestaan, werd één jaar gevangenisstraf opgelegd. fNadruk verboden) DE EZEL VAN MIJNHEER PIMPELMANS 67. Maar ach, mijnheer Pinipolmans kon niet al te best met een motorfiets overweg; hij had het indertijd zoomaar cons voor d<* aardigheid op den motor van een kennis ge leerd. Hij slingerde van links naar rechts over den wegDaar, een eindje voor hem. liep Krelis de melkboer, die twee zware melkbussen aan zijn juk torste. 68. Toct-toct-doet! deed mijnheer Pimpel mans, maar Krelis dacht: „er is ruimte ge noeg over en hij sjokte rustig voort. Peng! dnar ratelde de motorfiets voorbij en Kreli» kreeg zóó n geweldigen tik tegen de rechter- punt van zijn juk, dat hij wel dria minuten lang in het rond tolde als een vliegwiel. Z'n melk was meteen gekarnd. (Wordt Vrijdag vervolgd-1 ARTHUR E. SOUTIION. ingekankerde haat tegen den halfbloed was op z'n loogtepunt, en hoe meer ze er over nadacht, des te meer voelde zich geneigd otfi maar tc zwijgen en te wachten op zijn ont- naskering door den Commissaris. Hij had liet volk afgebracht 'an de Shango-cultus een onvergeeflijke fout in haar oogen. lij had haar in een week lijd afgebracht van haar mooie positie o dc stad, en trots riep alleen daarom reeds om wraak. Ilij had eerste barst gebracht in de moöie verhouding tusschen lakindi en haar; en die verhouding was de eenige vreugde van laar leven geweest Voor haar vrouwenhart was dit eigenlijk iet ergste, Neen, zij wilde het oproer niet redden ten koste van lijn behoud. Dood moest hij; dat had hij dubbel en dwars ver- liend. Doch gedachten aan Makindi veranderde haar beslissing, leine voorvallen uit zijn jeugd kwamen haar voor den geest overweging, dat haar leven geen waarde meer had, als hij gehangen worden, met de andere leiders van den opstand, ide haar weemoedig. Tulasi of Makindi, haat of liefde 'at moest ze kiezen? Het lot kwam haar te hulp. Toen ze naar buiten keek op het dat de stofwolk zich over de stad spreidde, zag ze in eens lo behoedzaam verdwijnen in het struikgewas. Onmiddellijk het haar duidelijk, dat hij iemand ging spreken, misschien wel Fane, en stilletjes, als een kat, sloop ze achter hem aan. De schemering maakte het haar gemakkelijk te volgen zonder vrees voor ontdekking. Zoo bereikten ze de plek, waar Fane stond te wachten bij de poel, Uiterst voorzichtig kwam ze na derbij, zoodat zo de fluisterstemmen verstaan kon. Balo vertelde van het op handen zijndö offerfeest In de offerplek bij hel Moeras en Fane beloofde, dat hij er ook zou zijn. Even later verdwenen ze, en Nadu volgdo den spion naar de stad. Zonder precies te weten, hoe, wist zo opeens, dat ze haar besluit genomen had. Liefde had overwonnen. Al zou Tulasi dan ontsnappen, ja zelfs een nog machtiger positie bekomen in de stad zij zou den koning waarschuwen en zoo Makindi redden. Haar hut, waarheen Balo gegaan was, vermijdend, snelde ze recht naar het paleis, voor het eerst sedert vele dagen. De koning confereerde natuurlijk weer met. Tulasi en de hoofden. Toen ze zich had aangediend, moest Nadu langen tijd wachten op verlof om binnen te treden. „Nadu verlangt gehooxv Er is een dreigend gevaar voor den koning, on Nadu alleen kan hem daarvoor bewaren". Tulasi hoorde, welke boodschap er gebracht werd cn een boosaardige greins kwam er over zijn gezicht. Hij wist, dat de priesteres zijn gevaarlijkste concurrent was, en dat zo hem haatte. Haat zou hij met rente vergolden! Een pracht-gclegen- heid ora haar een hak te zetten! „Is het nu tijd om vrouwen te ontvangen, o koning?" merkte hij op. „Er is geen gevaar in Kwandi, behalve dan het gevaai van een vrouwentong. We hebben overigens nog veel te bespre ken vanavond, want straks moet ik u verlaten, daar ik nog moet spreken met Mimba-Karo voor het offerfeest Laat haar morgen terugkomen". De koning had in vroeger dagen heel wat van haar moeten verduren, als hij het waagde zich te verzetten tegen haar wil. Daarom voelde hij zich niet erg op zijn gemak over de bejege ning, die hij haar aangedaan had sinds Tulasi's komst, en het feit, dat zij 't paleis gemeden had waarschuwde hem ondubbel zinnig, dat een stroom van bittere verwijten hem naar het hoofd geslingerd zouden worden, als hij haar don een of anderen dag onder oogen zou komen. 1-Iij voelde er niets voor, om een ontmoeting te forceeren of to bespoedigen en daarom gaf hij gaarne gehoor aan Tulasi's raad. Daardoor zou op z'n minst de afrekening uitgesteld worden! „Z.eg haar, dat ik 't nu te druk hob met deze mannen", sprak hij. „Als ze iets belangrijks heeft, moet ze morgenochtend maar terugkomen". Deze boodschap kreeg ze, toen ze in het vrouwenvertrek zat te wachten, omringd van des konings harem. Met verbazing hoorden zij het aan, dat deze vrouw, voor wie zij vroeger op hun tcenen hadden gcloopen, publiekelijk beleedigd werd. Dat kon slechts beteekenen, dat Nadu in ongenade was gevallen. Dc koning had haar verstootcn cn een nieuwe priester had haar plaats ingenomen. Opeens barstte de kleinzieligo naijver en de hekel die do vrouwen jegens haar gekoesterd hadden tcr zako van haar strenge regeering los in een snierend gelach en in bitse opmerkingen. Ze was vernederd cn nu kon men haar rustig beschimpen! Nadu keek hen minachtend aan, terwijl ze luisterde naar de schampere spot en de wreed e, hoonende taal. Dan stond zo op en liep, zonder een woord to zeggen, het paleis uit Maar eenmaal buiten, knarstten haar witte tanden van verbeten woede. De gedachten stormden waanzinnig door haar ziedende ziel. Ze brachten haar tot razernij. Weggejaagd uit het paleis, waar ze jarenlang geregeerd had! Uitgelachen door vrouwen, die vroeger hadden gesidderd op haar fronsen. Uitgeworpen door een geelachtige hond, die den koning behekste. Bij elke zenuwachtige stap, die ze deed, groeide haar passie. Haar liefde voor Makindi was vergeten, zoo xcer ging ze op in de waanzin van haar haat ïnplaats van den koning te wnare schuwen voor hot dreigend gevaar, zou ze dat gevaar effectief maken. Er leidde een geheim pad naar het moeras van de ge- hoime offerplaats, dat zij alleen kende, zij, de priesteres van Shango. Daarlangs zou zij den Commissaris leiden opdat hij op tijd deze halfbloed zou kunnen treffen, midden ln zijn offer- plechtigheid. Bij het binnentreden van dc hut zag zo Balo daar in z'a centje zitten. Ze siste hem toe: „Breng me bij je meester, spion. Ik heb een woord voor h«m'\ „Meesterstamelde Balo ik heb geen meester „Lieg niet, man viel ze scherp in, „ik heb jo gezien V go- hoord vanavond bij de poel. Breng me direct naar Fvibu-ekun, hondsvod! Ik zal hem het gohnimc pad wijzen naar de Offer plaats. opdat hij den duivel kan doodtrappen". In stomme verbazing snelde Balo met haar door het oerwoud naar hot dal, waar Fane's tent was opgeslagen tusschen rotsen en struiken, gedurende die dagen van angstige spanning. Ginds in het paleis lachte Tulasi luidruchtig met den koning om de vol van de vroeger zoo machtige priester-en. In het uurt waarin hij het minst geschikt was geweest om te vechten op leven cn dood met wien dan ook. had hij een strenge, krachtige vrouw buiten zichzelf weten te brengen van woede. Hij dacht er alleen aan, hoe hij een rivaal had overwonnen, cn det zoet voor zijn jaloezie Toen lachte'hijNadu zou later lachen. Enwie het laatst lacht, lacht het best. iWordt rtrroigdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7