DINSDAG 8 JULI 1930 IVhiibE B' AD PAG. CHR. POLITIEAMBTENAREN CONGRES TE DEN HAAG DE OPENINGSREDE De Bond van Chr. Politieambtenaren houdt heden en morgen zijn jaarlïjksch congres in de groote zaal van den Dieren tuin te 's-Gravenhage. De" vergadering, die evenals de vorige ja ren, door een groot aantal afgevaardigden uit alle deelen van ons land werd bezocht, lede door een aanmerkelijk getal gas ten. uit de omstreken van Den Haag af komstig, werd bijgewoond, werd door' den Bondsvoorzitter, den heer Ree der, van Rotterdam, op gebruikelijke wijze geopend, nadat door den Haagschen afdeelings-voor zitter, tevens voorzitter van de feestcom missie, den heer J. Kooistra, de verga dering een hartelijk welkom was toegero»- en. In zijn daarna uitgesproken openingswoord heette hij allereerst alle aanwezigen harte lijk welkom en sprak als zijn meening uit, dat de Christelijke Politiemannen veel lief de en ambitie bezitten voor hun jaarlijksch congres. De leidende figuren uit den Bond hebben behoefte elkander telken jare te ontmoeten, i op de Congresdagen opnieuw gesterkt worden in den organisatiestrijd. In den Pol.Bond komt een saamlioorigheids- Kerknieuws. gevoel r GEREF. KERKEN Beroepen: Te Oostburg, cand. E. T. van der Born te Renkum. Te Smilde, J. J. Bouwman te Almelo. Te Achlum (Fr.), cand. H. Zandbergen te Enschedé. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen: Te Nieuwe Pekela (Gr.), L. de Haan te Stadskanaal. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam (vac.-G. MansvelD, Dr. Mr. N. G. Veldhoen te Voor burg. Aangenomen: Naar Brussel (directeur der Stads- en Landsevangclisatie), W. A. van Griethuysen te Groede. Bedankt: Voor Giessendam c.a., J. H. Th. Rappard te Dinteloord, (N.-B.). Voor Langweer (Fr.). W. H. Kelder Jr. te Elle- woutsdijk. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Opperdoes, cand. J. Doorn te Veenendaal en A. Gruppen te Zwaag- westeinde. BEROEPINGSWERK. Te Amsterdam heeft het kiescollege der Ned. Herv. Gem. in de vacature-G. Mans- velt met 160 van de 300 uitgebrachte geldi ge stemmen gekozen Dr. Mr. N. G. Veld hoen te Voorburg. De beide andere candi- daten Ds. W. G. C. Beerekamp, Nunspeeten Ds. T. Kloosterman Leeuwarden, verkregen ellc 70 stemmen. Dr. Mr. Veldhoen werd daarna door den kerkeraad beroepen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. H. Boiten, gekomen van Garrels- weer, deed Zondag j.l. zijn intrede hij de Ned. Herv. Gem. te St. Anna Parochie, na bevestiging door Ds. J. de Jong, van O. L. Vrouwenparochie, 's Namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met een predi katie over Matth. 17 7. Namens den ker keraad werd hij toegesproken door ouderl. van Loon, namens den ring Sticrs en per soonlijk door Ds. Kramer, van Berlikum, cn door Ds. de Jong als consulent. Ds. J. E. Bos is voornemens Zondag 20 Juli 's middags 2 uur afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Slochteren, om 27 Juli intrede te doen te Steggcrda, na be vestigd te zijn door Ds. T. van der Brug, van Wolvega. De heer R. Kuiper, voorganger bij do Geref. Kerk van Schiermonnikoog, werd als zoodanig bij de Gerei'. Kerk van Ilinde- loopen bevestigd door Ds. D. Zwart, van >ren als in weinig organisaties Oudomirdum. Den nieuwen wordt gevonden. Hij wees op de plaats waar ditmaal wordt vergaderd, prees Den Haag als Residentie sprak de verwachting uit, dat de resul taten van het congres met de daaraan ver bonden feestvergadering evenredig zullen de deftige opzetten onzer sampn komsten, waardoor alle congresbezoekers zich voor even Hagenaar gevoelen. Zeer in het kort herinnerde de voorzitter aan den strijd der organisatie gedurende de 15 jaren en verklaarde met nadruk, dat z.i. de Chr. Pol.Bond zich door noesten vlijt onder Gods zegen een plaats en positie veroverde in de rij der Vakbonden, die iet cere kan worden genoemd. Met klem drong hij er bij de leden op aan, _.ch in de komende maanden te geven aan het prop.agandaw.erk. Met name, nu de Amli- tenaarswet. werd aangenomen daardoor geheele positie ook van den politieambt tenaar in de toekomst wordt verbeterd, is hpt zaak, met onverzwakte ij ver onder de gemeenteveldwachters, rijksveldwachters, marechaussee en politietroepen de vaan der Christelijke vakbanier op te heffen. Trots de bestrijding, welke do Chr. Pol. Bond ondervond en nog ondervindt, moet zonder ophouden de noodzakelijkheid der Chr. Organisatie voor de positieve belijders an den Christus der Schriften zoo noodig van de daken worden verkondigd. De Bond vindt hoe langer hoe meer zijn erkenning en waardeering onder onze lan delijke en gemeentelijke autoriteiten en hot de taak der Bondsleden deze wetenschap op goede wijze te benutten in de propaganda! Noodig is daarbij dat meer dan tot heden de jonge daarvoor bekwame krachten naar )ren wonden gebracht. Na herinnerd te hebben aan het feit, dat a de kleine inzinking van het ledental, tengevolge van de aansluiting aan het Clir. Nat. Vakverbond het oude hoogtecijfer reeds gepasseerd, besprak hij kortelings het door den Bondssecretrais samengesteld uit voerig jaarverslag, waarin de leden een ge trouw beeld kunnen vinden van alles wat met het Bondsleven in verband staat. Op een paar punten uit dat verslag meent hij evenwel te moeten wijzen. Allereerst sprak hij zijn groote voldoe ning uit over de, aangenomen Ambtenaarswet il naast den dank, die daarvoor onze volksvertegenwoordiging dient gebracht, in het bijzonder wijzen op het werk daarin door Minister Donner voor de ambtenaren ■erricht. Hij stelt voor den Minister thans geen telegram van dank to doen toekomen, maar de ingenomenheid met den arbeid Z.Exc. in dezen, hedenavond op een duidelijke wijze te demonstreeren. Ook Minister Deckers, die de door den commandant van het korps Marachaussee gegeven korpsorder, waarin het bestuurs lidmaatschap en 't vormen van afdeelingen van den Chr. Pol.Bond onder de marechaus- ee's was verboden, introk en de korpsleden olledige organisatie-vrijheid schonk, werd door den voorzitter hulde gebracht. Hij is van meening, dat dit niet-parlemen taire kabinet voor de ambtenaren in het algemeen en voor de politie in het bijzonder.' althans wat genoemde ministers betreft, nog zoo slecht niet is. der belangrijkste gebeurtenissen wees hij voorts op de aansluiting aan het Chr. Nat. Vakverbond en meent, dat de een heid met onze Chr. Nat. Vakbeweging in do toekomst rijke perspectieven kan openen. Deze aansluiting w as reeds oorzaak, dat de Bond daadwerkelijk deel kan nemen aan de totstandkoming van een Internationale van Overheidspersoneel. Na gewezen te hebben op de gelukkige omstandigheid, dat het peil der loonen in alle plaatsen kon worden behouden en zelfs in sommige gemeenten een welgeslaag de actie voor lotsverbetering was gevoerd, besprak hij de noodzakelijkheid komende maanden met vernieuwde moed te strijden voor verbetering van het salaris peil van onze rijksveldwachters, vooral de laagstbezoldigden onder hen. Hij wenschtc de Amsterdamsche collega':' ireluk met de daar ter plaatse behaalde sue cessen, waardoor ze te Amsterdam aan «le spits komen te staan en waarbij de Bond krachtig mocht medewerkt Eindelijk wijdde Spr. nog eenige woorden *nn den algemeenen eeonomischen toestand. Hoewel do inkomsten van hot Rijk zich nog in stijgende lijn bewegen, waorvo we zeer dankbaar imogen zijn, is er ander- Cand. Adr. Oskamp, van Rotter dam, werd Zondag j.l. bij de Ned. Herv. Gemeente van Buurse bevestigd door zijn broeder Ds. A. Oskamp, van Den Hoorn op Texel, met een predikatie over Filipp. l. 13. Aan de handoplegging nam behalve den bevestiger deel de consulent Ds. A. R. Rutgers van Usselo. Des middags deed Ds. Oskamp zijn intrede met een predikatie over Efeze 6 18a en 19. Aan het einde werden hartelijke woorden gericht tot den zijds een inzinking op te merken op maat schappelijk gebied, welke niet zonder be zorgdheid de toekomst doet tegenj. Waar personen van zeer uitcenlooponde richting, o.a. de lieer Colijn en de heer Brau- tigam, voorzitter van den Modernen Iran: Durtarbeidersbond, in de naaste toekoms een zware economische crisis niet onmo- lijk achten, beteek ent dat colt voor het per soneel in Overheidsdienst, dat op den duur het welvaartspeil wel eens kan dalen. Spreker meent in den huidigen toestand een aanwijzing te zien voor allen, om donz een echt-Christelijken levenswandel buiten het ambt de min of meer bevoorrech te positie Van het Overheidspersoneel zich waardig le maken. Hij besluit zijn voorwoord met. de opwek king om welgemoed en zakelijk mede tr helpen dit buitengewone congres te doer slagen en hoopt dat God ons land en volk mag bewaren voor groote moeilijkheden en in alles onze regeering veel wijsheid zal schenken. De Bond, die in Augustus a.s. 15 jaar za: bestaan, zal in een eveneens in die zaal te heieggen feestvergadering hedenavond h-:t derde lustrum feestelijk herdenken. vens zal dan een Bonclsvaandel, waarvi de gelden door een daarvoor benoemde cc missie onder de leden van den Bond zijn ingezameld, het Hoofdbestuur worden aai geboden. De Minister van Justitie, Mr. Donne hoopt het vaandel te onthullen en zal daar- hij een lcorte toespraak houden, terwijl ook de Burgemeester van Den Haag, Mr. Patijn, heeft toegezegd op do feestvergade ring eenige woorden fe zullen spreken. De heer Smeenk. lid van de Tweede Ka mer, zal morgenochtend een inleiding hou den over de Gemeentewet en Ambtenaarsw Als feestredenaar van den avond hoopt op te treden de Haagsche wethouder, tevens Tweede Kamerlid Mr. de Wilde. Een der zal worden afgewisseld door muziek bevestiger, <len consulent, de aanwezige ringbroeders en zijn ouders. Ds. Rutgers sprak den nieuwen leeraar toe namens de Gemeente en den Ring, terwijl de heer A. de Willigen, theol. cand., een welgemeend woord sprak namens de studentenclub „Excelsior Deo Juvante" uit Utrecht De Ge meente zong haar herder en leeraar toe Gez. 96 (gewijzigd). Onder de aanwezigen, die in grooten getale, zoowel des morgens als des middags het kerkegebouw vulde, werden o.a. opgemerkt Ds. Brümmer van Hengelo, Ds. v. Dijk van Overdinkel en Ds. Gerritsen van Nieuwerkerk (Z.), benevens zeer vele Rotterdamsche vrienden. Ds. A. F. P. P o p deed, na des morgens bevestigd te zijn door K. J. v. d. Berg te Amersfoort met een predikatie over Hand. 16 13 en 14, Zondagmiddag j.l. zijn intrede bij de Herv. Gemeente te Monster. Z.Eerw. had tot tekst Hand. 4 12a en bracht krach tig naar voren, dat de zaligheid in geen anderen is dan in Christus Jezus. Namens den ring sprak Ds. Venema van Loosdui nen vriendelijke woorden ter begroeting, •terwijl de consulent Ds. IJzebrands van Ter Heide namens den Kerkeraad den nieu leeraar liet toezingen Ps. 119 9 (gew.). De groote schare hoorde met gespannen aandacht naar dé boeiende predikatie. Ds. R. Schellenberg nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Lutten, welke hij nu vier jaar gediend had, aanleiding van Coll. 1 23: „Indien gij maar blijft in het geloof, gefundeerd en vast iet bewogen wordt van de hope des .ge-lies, dat gij gehoord hebt", om nu „de last des Heeren: Gij zult mijne getui gen zijn", ook bij zijn nieuwe Gemeente, ngelisatie „Emmen" uit te dragen. Aanwezig waren uit do Ring: Ds. de Jager, Hoek, Ds. Fritscher en Ds. Lovink. :ns den ring werd de scheidende her en leeraar toegesproken door Ds. Lovink, van Gramsbergen, cn namens de Gemeente, Kerkbestuur, Kerkvoogdij en Notabelen door den consulent der Gem., Ds. de Jager, van de ICrim, die de Gemeente verzocht staande te zingen Ps. 134 3. Ver bolgens richtte ook de evangelist der Gem., de heer Wanders, eenige hartelijke woorden tot den heengaanden predikant. De belang stelling was zeer groot. Cand. J. Schoneheek, van Warmond, erd gistermorgen bij de Ned. Herv. Ge meente van Kethel en Spaland bevestigd door Ds. O. W. M. Odé, van Koudekerk a. Rijn, met een predikatie over 2 Cor. 20. Aan de handoplegging nam deel Ds P. Bokmc en Ds. J. W. Tonsbeek, beiden van Schiedam. Des avonds deed Ds. Scho neheek zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 3 10. Na afloop hiervan heeft hij toegesproken het College van Kerkvoogden Notabelen, den Kerkeraad en den Burge meester, het hoofd der Chr. School enz. Hierna werd hijzelf toegesproken door Ds Tonsbeek uit naam van de Gemeente cn door Ds. Bokma namens den Ring. De heer J. Gerritsen sprak namens een studenten cor oratie uit Utrecht. De Gemeente zong Gezang 213 toe. SIAMEESCH BEZOEK Gisteravond arriveerde te Amsterdam de Siameesche prins Somdeeh Keom Phya Damronq Rajanubhat, een oom van den tegenwoordig en koning van Siam. Deze Prins bezit in zijn land groote populariteit en heeft veel bijgedragen tot den vooruitgang van Siam. Vooral het leger en het onderwijs hebben zeer veel aan hem te danken. Bij zijn bezoek aan ons land is de Prins vergezeld van zijn beide dochters. Op de verleden week te Brussel gehouden Synode van de Belgische Christelijke Zen dingskerk is Ds. J. C. B. Eykman J.Cz., van Antwerpen, benoemd tot afgevaardigde naar de a.s. Synode der Geref. Kerken in Ne derland. SYNODALE VERGADERINGEN De synode der Chr. Geref. Kerk in de Ver. Staten van Noord-Amerika, te Grond Rapids vergaderd, heeft in beginsel besloten een plan te ontwerpen aangelegd op de noodige en mogelijke evangelisatie van ge heel de twee stammen der Navahoes en Zunis (Indianen). Besloten werd een pro- te zenden naar de American Rihle Society (die de steun der kerken geniet) in verband met de uitlating van Rev. S. Par kes Cadman. in de „Bible society Record", dat de Bijbel als een verzameling van trac hten en verhandelingen en geschiedenis sen al type van litteratuur insluit De Synode noemt in haar protest zulke uitdrukkingen niet in overeenstemming met karakter en doel vande American Bible Society. Aan de Lord's Day Alliance zegde de synode den zedelijken steun der kerken toe tenzij baar vertegenwoordiger anders ad viseert. Dr. H. Beets werd aangewezen op verzoek van het bestuur, als „eere-vicc-pre sident van die vereeniging. Over het moeilijke vraagstuk van de ver meerdering van het aantal hymns (gezan gen) moest de beslissing nog vallen toen bet verslag, waaraan wij dit ontleenen, in „De Wachter" verscheen. Wel werd zonder veel bespreking besloten het Psalmboek dat in de Engelsohe diensten in gehrui (de „Psalter"), een verzameling Engelsrhc psalmberijmingen op bekende of minder bekende wijzen (peen koralen), in dien te veranderen, dat een aantal zangwijzen verbeterd worden. Vooral het voorstel tol invoering van vijf en twintig tot vijftig wij zen onzer meest bekende Hollandscho psalmwijzen viel in den geest en wen) zonder slag of stoot aangenomen. De Synode dringt er bij de Kerkereden van vacante gemeenten op aan zich te ont bonden van bet beroepen van leeraars bui zang, terwijl de feestavond radiografisch ten bet kerkverband der Chr. Geref. Kerken, door den Chr. Radio-omroep zal worden uit-j De er.htscheidingskwestie werd aan de gezonden, die dezen avond ruilde met den bestaande commissie te dier zake opnieuw oorgelegd, na aanvulling van die' issie met de professoren Berkhof en Schultze. De zaak zal opnieuw in studie worden genomen en op de Synode van 1932 wordt rapport verwacht Aan het Curatorium werd opgedragen de mogelijkheid en het profijt van een cursus, in paedagogiek en practdsche methode van catechetisch onderwijs voor aanstaande predikanten in overweging te nemen. Ln de z.g. „Union kwestie" viel een beslissing. De conclusies van de in 1928 be noemde commissie werden aanvaard. In 't koit komen ze hierop neer: 1. Aanhoudende en getrouwe prediking van het Bijbelsche beginsel van des Chris tens afzondering van de wereld. De Bijbel leert ons duidelijk, dat de geloovigen Gods eigen, geheiligd volk zijn cn daarom ge houden zich af te scheiden van al wat on heilig is en alle sociale vermenging te ver mijden, die aan hun Christelijk karaktei en hun belijdenis schade zou doen. 2. Klare uiteenzetting van den antl-Chris- telijken geest van het Marxiaansche Socia lisme met zijn verheerlijking van de klas senhaat en -strijd en -moraal en zijn be ginsel dat macht recht is en de plaatsing daartegenover van de groote fundamenteele beginselen van recht en toepassing in de industrieele wereld en te bewaren door allen die belijden, volgelingen van Jezus j Christus te zijn. Bijzondere vestiging van de aandacht op het beginsel van gemeenschappelijke erantwoordelijikheid, duidelijk geleerd in Gods Woord (Hand 2 33.* 36; 3 13-- 15; Cor. 6 14—17; Ef. 5 11; 1 Tim. 5 22; Joh. 11; Qpenb. IS 4) en beaamd door •n verlicht Christelijk geweten. 4. Uitoefening van tucht in den geest der liefde, maar toch rnet vaste hand, haar (der kerk) leden zich schut- :on aan propaganda van onchriste lijke beginselen in de wereld van arbeid, onbroederlijke houding tegenover hun mede-Christenen, aandeel in daden van p weid. vertreding van de fundamenteele 1 ginselen van recht of weigeren te breken met organisaties die openlijk anti-Christe lijk van karakter zijn of doorgaans een anti-Christelijke geest in hun acties open haren. Op, de vraag of de „American Federation of Labor" een neutrale organisatie is, had de 'commissie, benoemd in 1928, haar rap- p rt ingediend. De Synode besloot dit rapport voor infor matie aan de Kerken aan te bevelen en zich over het karakter der Federation niet uit te spreken. 1. Omdat we geen verzekering hebben, dat de American Federation of Labor haar tegenwoordig karakter zal behouden en vrij zal blijven van het radicale Socialisme en Communisme. 2. Omdat, indien de Synode een uit spraak zou doen over de American Fede ration of Labor, het gevaar zich zou t oor doen, dat gelijk onderzoek en oordeel met betrekking tot andere organisaties zou worden gevraagd. Met. „andere organisaties" worden blijk baar bedoeld de patroonsvereenigingen. die met de arbeidersorganisaties vaak op voet van oorlog staan en met soortgelijke mid delen als deze werken. Kath. Radio-omroep. kan blijken uit het vol- ons land, hij haar krachtige uitbreiding," bij wereldbond van Zondagsscholen de heerlijke vruchten voor het maatschap pelijk en godsdienstig leven, terwijl ten slotte de beteekenis van de boodschap van de Zondagsschool in het leven wordt aan getoond. Voor de samenstelling van dit werkje, dat I rekening 'lid. met foto's is verlucht, had men geen beter auteur kunnen kiezenl PAULUS TE ROME. Volgens een mededeeling in den „Frankfur ter Zeitung" gelooft een Roomsch priester, pater Giovanni Farisi, na een tv.-eejarig zorg vuldig onderzoek de woning te hebben ktmncr. ststellen, waarin de apostel Faulus gedu rende zijn tweejarig verblijf te Rome ge- oond meet hebben. Paulus moet bij een leer looier in het stadskwartier Scortidaricus ge- •oond hebben; dat was het kwartier, waarin te Rome het leer gelooid en verarbeid w. rd en waar Joden woonden. Volgens een oud hand schrift uit het jaar 1245 heet dit kwartier Pnuli of Paula, omdat, volgens dit hand schrift, de apostel gedurende de 2 juten al daar een soort school gehouden moet hebben. Dc plaats dezer school is nog heden aan te wijzen, li 1. naast de kerk San Paolino. revolutionairei gende citaat: „Hoe gunsrfig steekt hij daarbij af bij tal ran jonge bestuurders, die schijnbaar steeds n één zelfde kringetje ronddraaien en met iet woord critiek op de lippen bestorven en vaak niet deze zoogenaamde critiek, zooals jns jongest® congres ons, helaas, weer leer de, vaak afbreken wat door anderen met 'n goed doel is opgebouwd cn in uier ver warde redevoeringen slechts hun knallende vloeken het duidelijkst zijn". VERZEKERING OP 'N KOOPJE In „Het Onderwijs", orgaan van het Ned. Onderwijzers-Genootschap wordt vermeld dat weer eens voor de zooveelste maal een collega tegen zijn Gemeentebestuur werd geholpen, om hem zijn rechtmatig toeko mend, maar schamel deel van liet aardseUe slijk te verzekeren. „Onze gewestelijke propagandist, die wist, dat meerderen van de door ons N.O.G. uit gelokte beslissing zouden profiteeren", al dus lezen we, „trok uit op onderzoek of die soms anders en dus niet juist waren geor ganiseerd, dan wel tot het gilde der klap- loopers behoorden". „Bij het onderzoek ter plaatse bleek, dat geen organisatie hun tot dusver had kun nen bewegen om toe te treden, 't Spreekt van zelf, dat hij deed, wat een goed propa gandist betaamt, nl. ze onderhouden over hun onverantwoordelijke en oncollegiale houding, door wel profijt te willen trekken van het optreden van onze organisatie, doch niet bij te dragen in de kosten van die orga nisatie. „Maar dit wezen ze verontwaardigd terug ze betaalden wel degelijk mee aan den jaar lijkschcn cijns, wantgezamenlijk be taalden zij de contributie van één, die lid Schoolnieuws. HET PROMOTIERECHT. rle Vereeniging tot steun AAN DEN SCHANDPAAL' Als uitgav vö„ OKU11 der Theol. School (afd. Delft)"is bij don Chr. Boekhandel W. Mathlener te Delft te verkrijgen: „Open Brief aan de Generale Synode der Geref. Kerken te Arnhem in zake het promoticrccht aan de Theol School te Kampen". KERKELIJKE CONFERENTIE In het Lambcthpaleis te Londen is ren con ferentie geopend, die bijgewoond wordt doo>- driehonderd bisschoppen van de Anglicaan- scho kerk van alle deelen der wereld. De conferentie duurt de goheclo wrek on heelt ten doel te trachten tot overeenst' mming te komen inzake dc kwestie van het tot stand brengen van betere betrekkingen met ander- Christelijke lichamen, in liet bijzonder mot de non-conformisten en de orthodoxe GrieK sche comité's. Aartsbisschop Lang verwelkomde de goor legeerden te Canterburry in een voorloopige zitting van de confer, ntie. Hij gaf een uiteen zetting van de positie, in welke de kerk in Engeland zich bevindt-, KERKGEBOUWEN. De eerste-steenlegging van de in aanbouw zijnde tweede Herv. kerk te Borne (Ov.) zal plaats hebben Zaterdag 12 Juli KERKORGELS. In de in aanl>ouw zijnde Geref. kerk te O os t wol d (Old.) zal een nieuw pijporgel worden geplaatst, voorzien van electr. wind- machine en met front volgens ontwerp tecten-bureau van Wijk en Broos te Gronin gen. Opdracht werd gegeven aan de clectri- schc orgel fabriek M. Spiering te Dordrecht. Adnvankelijk verbluft door dezen coope- rattezin hervond de propagandist toch heel vlag zijn tegenwoordigheid van geest en 7As zijn op 't oogenblik ieder voor eigen EXAMENS. PROMOTIES. 1G42", de het nd" de heer Mr. Middel op proefschrift ..U hoer E. Hanlo geb. j-S ilpInROgraphlo" :eld: „Reactlosnclhe- HOOGER ONDERWIJS. Prof. Dr. J. C. KLUYVER. De huldiging van Prof. Dr. J. C. Kluyvcr bij zijn aftreden als hoogleeraar aan rle Leidsc-he Universiteit zal plaats vinden Za terdagmiddag a.s. te 3 uur in het academie gebouw. Een comité van anilvtgenooten, leerlingen en oud-leerlingen zal hem zijn door Kamcrlingh Onnes geschilderd portret dan aanbieden. R. P. STERRENBURG f. Tj Hilversum overleed Zaterdag j.L In ouderdom van 73 jaar de heer i;. P. o'ei burg oud-hoofd eener Chr. school. De tcra:-.rde- bcstelirig zal plaats hebben op de algemeene begraafplaats -p Dcndc-rdag a.s. (lïs uur ;t sterfhuis). LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Alphen a. d. Rijn (hoofd P. Wester brink), H. Frenkel, aldaar, als kw. met acte. Wou brugge (hoofd H. de Boer): H. J. Boekamp te Gouda. Tijdelijk. Jaarsveld (hoofd B. A. Meyer): C Zorn te Utrecht. do ge Z wal uwe (School voor Herv. Chr. Onderwijs*: mej. A. A. Hoogvorst, tij delijk ond. te Brcedevoort. E. J. MEERDINK f. Tc Nijmegen overleed Zaterdag j.l. 'n oen cudeidom van 62 jaar de heer E. J. Meerdink, oud-lteraar aan de Chr. Normaalschool „Dc Klinkenberg" aldaar. Everardus Ja- obus Meerdink ontving zijn op leiaiïig op den h lokker.berg, wen! er in 1880 .eeraav en heeft deze functie vervuld tot De cember 1929, toen hij wegens hullyden rust moest nemen. Dc begrafenis zal morgen plaats hebben on oe begraafplaat^ Rustoord (12 uur v: n bet sterfhuis). EEN ZELDZAAM EXAMEN. De heer P. Goelof, als stenograaf werk zaam bij de Nieuwe Robterdoimsohe Courant, ia giDtermividag te 's-Gravenhage geslaagd voor het stenografie-examen van liet Cen traal Bureau Instituut Pont. De heer Geelof legde bijzondere blijken vain bekwaamheid af cn verwierf bet diplo ma voor 300 lettergrepen perminuut: Een diploma voor zulk snel opnemen van een diotoait, was door genoemd bureau nog nim mer toegekend. Vermeld zij, dat de geslaagde ook groote bekwaamheid toonde in het teruglezen van een zoo snel opgenomen dictaat. Zijn presta ties in dit opzicht waren te frappanter, om dat zij geschieden onder voor den examinan dus ongunstige omstandigheden. De belang stelling van outsidei-s er bij was o.a., na onze meaning, te groot. De pers was er bij geroepen. Zij was ec ter zoo verstandig slechts kort van de or vangen invitatie gebruik te maken. PAEDAGOGISCH TIJDSCHRIFT. getiteld: ..Aai ln de Wis. ichrlft „Verstöfseilag Indologie: de he< Mej. K. J. do la fa J. Plooy, Lel (a) mej. c. <B) de heer M. C. J. Rt' Het Pnedagogiisch Tij-dsi Onderwijs opent met oei voor wijlen P. Oosterloc, Prof. Dr. J. Waterink l ift voor het Clii „In Mcmoriani et diens portret ervolgt zijn arti Te Bolsward wordt dezer dagen een groote Bakkerijtentoonstelling gehouden. Dat daa, aardige tooneeltjcs te zien zijn, bewijst wel bovenstaande foto. Wat deze kiek voorsten behoeven we wel niet te zeggen. Wie kent niet de reclameplaat der firma Van Bossou' „DE ZONDAGSSCHOOL". Als uitgave van de Geref. Zondagsschool- vereeniging „Jachin" is bij den uitgever A. Verleur tc Haarlem te verkrijgen: „De Zon dagsöchool", ter herdenking van haar 130- jarig bestaan, door Ds. J. P. Tazelaar. Deze herdenkingsuitgave bevat de geschie denis van de Zondagsschool, waaraan de be teekenis van de gelijkenis van het mos terdzaad voorafgaat. Achtereenvolgens staat de schrijver stil hij den stichter van de eerste Zondags chool, Robert Raikes, in Juli 1780, bij de eerste Zondagsschool in 'hi-i kei: „Schoolvorming of niet?" Do heer D. Wouters herdenkt in zijn „Critisrhe Rev wijlen P. Oosterlce en de lieer J. C. Wirtz geeft een historisch overzicht van school hervorming, terwijl de heer J. van Goud oever zijn slotartikel plaatst over „Valentin Fricdland Trotzendorf. WIE DE JEUGD HEEFT, HEEFT In Het Bouwvak, het weekblad der Lan delijke Federatie van Bouwvakarbeiders, schrijft iemand een stuk ter aanbeveling tot herkiezing van den tegenwoordigen Fe deratie-voorzitter. Ilij kan zich daarbij niet weerhouden van critiek op de jongeren in die organisatie. Hoe het onderling verkeer dezer uiterste r k. u n 1 v icsl. Klass, I took. Enlchu Roosendaal Indologie de S. K. Lfo. P. S. ich. J. H. Gil; EXAMLNS-N1J VERHEIDS ONDER WIJS. Do mondelinge examens voor de NUverhelds- ndi-i wüsakte N Xlll,jrulh-n worden gehoudor o 's-Gravenhage op 2« on 25 Juli a.s. van I EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN EXAMENS ONDERWIJZER EXAMENS NCTARIAAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5