|liriunr $Vi ftsrijr (tfuurant fit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN Dccrziüen PUROL ABONNBUBÜ ïi Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten 0.15) &er week D*23- Voor het Buitenland bij Wcke- lijksche zendinR Bij dagelijUsche tending „7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3092 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 7 JULI 1930 ADVCn^ENTIÊN: Van 1 tot 5 reeels f 117Vi Like reeel tucer -0.22V» Inge» _i.edederlinger, van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 10.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uil VIER bladen BEDWONGEN GEESTELIJKE WIN KELNERING. Ojize bedenkingen tegen het streven van de Philips-onderneming in Eindhoven om eigen bizondere scholen te stichten, vonden in meer dan één blad instemming en de „Maasbode" ons oordeel onderschrijvend, voegde er aan toe, dat de Minister van Onderwijs wel volle aandacht behoort te schenken aan deze „ge dwongen geestelijke winkelnering". Het kwam echter bij niemand op om ook maar één moment te denken aan de concur rentie welke deze school het religieus bizon der onderwijs zal aandoen. Het ging om de volkomen geestelijke vrij heid in 't algemeen. Voor iedereen, zonder uitzondering Echter zag „Het Schoolblad", het orgaan [van het Ned. Onderwijzers Genootschap kans om er een wapen uit te slaan tegen de 'Christelijke school. Dit blad laat zich den laatsten tijd wel van de kleine kant ken nen en verstout zich onder het persoverzicht te sohrijven: „Nu weten we niet, of er dwangmaat regelen van werkgeverszijde worden toe gepast om ze „te dwingen om in te gaan" io ja, dan keuren wij dat beslist af. Wel weten wij echter, dat de Onderwijs inrichtingen van Philips een uitsteken den naam hebben en daardoor een kwa de konkurrent voor de andere biezondere •cholen in Eindhoven zijn. Ook weten we uit eigen ervaring, dat men èn van Katholieke- en van Prot. Kristelike zijde er niet vies van is om „gedwongen geestelike winkelnering" toe te passen, ten einde de kinderen van de Rotterdamse Openbare Scholen op hun scholen te krijgen. Ondersteuning is voor hen een prachtig middel om ze „te dwin gen om in te gaan". Die boter op zijn hoofd heeft, doet goed niet in het zonnetje te komen. De redactie beseft blijkbaar niet, hoezeer ïij zich zelf hiermee in de vingers snijdt Op zich zelf is de verklaring nog zoo kwaad niet, dat men dwangmaatregelen van werkgeverszijde afkeurt, Maar de vrienden yan het N.O.G. hebben ten deze nog steeds heel wat boter op hun hoofd en moesten dus yoorloopig liever binnen blijven. Vooral omdat we voor de „eigen ervaring" van het blad over de gedwongen geestelijke .winkelnering in roomschen en protestant- BChen kritig zoo weinig credict hebben. Ware die ervaring zoo -rijk, als men ons hier weer wijs wil maken, dan zouden we in den loop der jaren wel wat minder ver dachtmakingen en wat meer zakelijks ver nomen hebben, Het overgroote deel der be schuldigingen kwam meestal op niets neer en dus maken deze praatjes weinig indruk meer. Wat echter wel indruk op ons maakt, is de opmerking, dat de Philips scholen een kwade concurrent voor de ander bizondere scholen in Eindhoven zijn. Praktisch blijkt daar niets van; want met Ham de bouw van protestantsch- christe lijke scholen gaat in steeds versneld tempo Voort. Zij lijden dus niet onder de concurren tie. Maar de redactie van „Het Schoolblad" schijnt niet te beseffen, dat ze met deze op merking haar veel geliefde openbare school een leelijke duw geeft. Immers, de Philipsscholen mogen, in wets- lermen gesproken, bizondere scholen hceten; wat de geestelijke richting betreft, zijn het niet anders dan „openbare" scholen. En ze bewijzen feitelijk alleen, dat de officieele openbare school niet voldoet. De bizondere staat buiten het geding. Ook, omdat de ouders, die voor de positief Christelijke school kiezen bij hun keuze weinig wei teling zullen vertoonen. Principieel komen we ten deze ook voor hun geestelijke en economische vrijheid op; maar practisch komen toch alleen de voor standers van de neutrale school in 't ge drang. „Het Schoolblad" had in zijn afkeer van Christelijk onderwijs dit niet eens opgemerkt als men voor het eene of voor het andere wenscht te kiezen. Uitsluitend vanuit dat oogpunt bekeken, kunnen we iets voelen voor het verzet, dat tegen de consekwcntie bezwaar maakt. Want het zijn toch weinig karakter vaste persoonlijkheden, die misschien nog wel een vooraanstaande positie in de S.D.A.P. in nemen en nochtans lid zijn van een vak- vereeniging, welke den klassenstrijd ver werpt Dat is op z'n minst inconsekwent. en dat hiertegen actie gevoerd wordt, kum.jn wo heel wel begrijpen. Op menschen, die blijven hinken op twee gedachten, kan geen enkele vereeniging prijs stellen. Echter mag wel aan de roode organisaties voorgehouden worden, dat zij zelf doen, wat zij in anderen veroordeelen. Wanneer belijdende kerken censuur toe passen op leden, die zich blijven thuis ge voelen in moderne vakbeweging of S.D.A.P. dan becritiseert men dit als ongehoord en geestelijke onderdrukking. De kerk volstaat in den regel met waar schuwen en vraagt slechts hoogst zelden meer dan de negatieve daad: het verlaten van het ongewenschte gezelschap; in de S.D.A.P. zal men daarmee op den duur geen genoegen nemen: de vakvereenigingen m o e te n de roode pers steunen en de leden der partij moeten ook lid worden van de roode vakbeweging. Het zij zoo: op veel geestelijke vrijheid kan men in deze kringen niet rekenen; doch men spare dan ook zijn critiek voor anderen, die minder ver gaan en zeker met meer recht. BINNENLAND. DE KEERZIJDE DER MEDAILLE. We handelden vorige week over de finan- cieele medewerking, welke de N.V.V.-orga- nisaties aan de roode pers hebben te ver- leenen. Doch deze medaille heeft ook een keer zijde. Voor wat, hoort wat! En zoo is er thans in de S.D.A.P. een be- weing gaande om uit de partij te weren, wie lid is van één, niet bij het N.V.V. aangesloten vakorganisatie. Het ligt geheel en al in do logische lijn. En we stemmen volmondig toe: wie lid is der moderne vakbeweging hoort bij de S.D.A.P.; en wie lid is van de roode partij behoort ook lid te zijn der roode vakorganisatie. Zoo snijdt het mes aan twee kanten en dat moet ook. Alleen maar, het strookt niet met de geestelijko vrijheid, waarvan de S.D.A.P. zoo hoog opgeeft Het is naar beide zijden in strijd met wat men steeds beweert, dat men geweten geen geweld behoeft aan te doen officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan Dr. B. H. J. Weerenbeck, lector aan de R. K. universiteit te Nijmegen, vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot „Officier de 1' Instruction publique". Bij It. B. is aan Mr. Mesritz, advocaat te 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aan nemen der hem geschonken onderscheiding van officier der -orde van de Itroon- van Italië. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. l K-schikking van den minister van fi rn is de ontvanger der directe belas- enz. II. J. C. Mensonides verplaatst net kantoor Katwijk naar het kantoor recta, buitengemeenten. RADIONACHTVQRSTEERICHTEN. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de radio- nachtvorstverwaohtingen van het Koninklijk Meteorologisch Instituut na 5 Juli 1930 tot den komenden herfst worden gestaakt. hofberichten Volgens het officieuze program voor het bezoek van de Koningin, den Prins en de Prinses aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen op 16 Augustus, zal de Koninklijke familie des morgens vroeg per trein naar V.aUo reizen "en van daar met een der provinciale booten naar Terneuzen. Vandaar gaat het dan per auto over Axel, Zuiddorpe, West- dorpe, Sas van, Gent, Philippine en Hoek naar Neuzen terug. Per boot zal dan weder naar Walsoorden worden gevaren, waar de auto's weder gereed staan voor een tocht over Kloosterzande, Graauw, Clinge, St. Janssteen, Koewacht naar Hulst, waar eenigen tijd vertoefd zal worden om dan via Walsoorden, Hansweert en Vlalce de terugireis te maken. Met het bezoeken van bovengenoemde plaatsen wordt het doel bereikt, o.a. due gemeenten te bezoeken, die nog nimmer de Koninklijke familie bin nen haar grenzen hadden. de chemische en eacteriogische oorlog GOEDKEURING VAN HET PROTOCOL. Verschenen is do memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig ver slag over het wetsontwerp tot goedkeuring van bovengenoemd protocol. De regeering is ten opzichte van de waar schijnlijkheid van naleving van dit protcol minder sceptisch gestemd dan de over punt aan het woord zijnde leden. Het voorbehoud nopens de wederkeerig- heid sluit niet in, dat ook de Ned. regeering in een defensievcn oorlog zal overgaan tot aanvallen met chemische middelen op dc burgers in buitenlandsche steden; het laat slechts de mogelijkheid daartoe open. Dat de Ned. weermacht ooit van deze bevoegd heid zal gebruik maken, kan de regeering zich niet voorstellen, zelfs al zou men er belangrijke militaire voordeelen van ver wachten. Als onderdeel van de economische en in- dustrieele oorlogsvoorbereiding wordt nage gaan en vastgelegd, welke chemische stuf fen de in ons land aanwezige chemische industrie verwerkt en produceert ned. spoorwegen DE CONTROLEERENDE GENEESHEER. De controleerende geneesheer bij de Neder- landsche Spoorwegen en de P.P.T. P. Ozinga te Haarlem is, in verband met zjjn leeftijd van deze functie onthevens In ziia plaats is beuocir1 dr A. E. S. Sluyterman. BEDRIJFSVEREENIGINGEN wat het verslag behoort te bevatten De Minister van Arbeid, gezien artikel 120 der Ziektewet, heeft het volgende be paald: Het verslag, dat de erkende bedrijfsver- eeniging na het einde van elk boekjaar verplicht is samen te stellen, behoort te bevatten: A. voor zoover betreft de verplichte ver zekering: 1. Gegevens betreffende den stand, der verzekering: a. aantal aangesloten werk gevers; b. vrijstellingen ingevolge artikel 26 der Ziektewet; c. aantal royementen van erkgevers. 2. Gegevens betreffende ziekengelduitkce- ngen, onderscheidenlijk op grond van artikel 30, lid 1, lid 3 en lid 4 der Ziekte wet, voor zoover mogelijk onderverdeeld naar groepen van verzekerden: a. aanvra- naar begindatum der ziekte, verdeeld de verschillende maanden; b. afwij zingen; c. aantal gevallen, waarin zieken geld werd uitgekeerd; d. aantal dagen, waarover ziekengeld werd uitgekeerd; e. gemiddeld aantal uitkeeringsdagen per ge val, waarin uitkeering werd verleend; f. bedrag van het in totaal uitgekeerd zieken geld; g. gemiddeld uitkeeringsbedrag per ziektegeval, waarin uitkeering werd ver leend; h. mededeelingen betreffende de re gelen, welke gedurende het verslagjaar gol den ten aanzien van het percentage van het ziekengeld, het aantal wachtdagcn en den duur der uitkeering; i. vermelding van w aantal bijzondere gevallen (toepassing de artikelen 41. 47, 4S, 49, 50, 51 e. d. der Zeiktewet). 3. Gegevens betreffende onderzoek en con trole: a. oproepingen ingevolge art 45 der Ziektewet; b. mededeelingen omtrent de wijze, waarop door geneeskundigen en door anderen controle werd uitgeoefend en de daaraan verbonden kosten; c. ervaringen ten aanzien van de co-ptrole door genees kundigen en dour anderen. 4. Gegevens van geneeskundigen aard: a. geneeskundige onderzoeken en opnemingen bedoeld in artikel 27 der Ziektewet, en de resultaten daarvan.; b. behandelingen inge volge art. 39, zesde lid, der Ziektewei; c. algemeene mededèelingen van geneeskun digen aard. 5. Gegevens betreffende geschillen: beslis- ngen van -het bestuur der bedrijfs vereeni ging (aantal en strekking). G. Gegevens betreffende beroep: a. aantal aard der ingestelde beroepen van be slissingen van het bestuur der bedrijfsver- eeniging en de resultaten daarvan; b. uit spraken van principieelcn aard. Gegevens vah financieelen aard: a. ge- n voorschotten; financieele uitkomst der verzekering óver het boekjaar, even tueel batig saldo of bij te vorderen bedrag; b. reserve vorming ingevolge artikel 114 der Ziektewet; c. uitkeeringen ingevolge den laatsten volzin van artikel 114 der Ziekte wet; d. belegging van beschikbare gelden; stortingen ingevolge artikel 123, tweede lid, der Ziektewet; 1'. stortingen ingevolge artikel 124, eerste lid, der Ziektewet; g administratiekosten (totaalbedrag over hei laatst verloopen boekjaar, bedrag per f 1000 verzekerd loon per uitkeeringsgeval, als mede uitgedrukt in een percentage der to taal lasten over het betrokken boekjaar); B. voor zoover betreft de vrijwillige ver zekering, gegevens als bedoeld onder A in zoover deze ook op de vrijwillige verzeke ring betrekking hebben. comptabiliteitswet M. VAN A. AAN DE EERSTE KAMER. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp tot wij ziging van dc Comptabiliteitswet zegt de Minister van Financiën het eens te zijn met de leden die opmerkten, dat de verzamcl- staat, bedoeld in art. 11 der Comptabiliteits wet 1927, door de voorgestelde wijziging van karakter zal veranderen. Inderdaad vormt die staal voortaan een voor amen- doering vatbaar deel van een wetsontwerp. De opvatting, dat de batige saldi van den gewonen dienst beschouwd moeten worden als een stille reserve, welke voor de toe komst van groot belang kan worden, stemt overeen met de practijk welke tot dusver met betrekking tot die batige saldi is ge volgd. streekbelangen van w.-zeeuwsch-vlaanderen BETERE VERBINDINGEN. Op initiatief van de werkgeversvereni ging in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is te Breskens een vergadering gehouden ter behan deling van eenige streekbelangen. Besloten werd o a er bij de betrokken over heid op aan te dringen de nieuwe motorveer boot voor de lijn Breskcns Vlissingen zoo in te richten, dat als er later rails op worden aangelegd, die niet alleen voor open. doch ook voor gesloten goederenwagens geschikt zul len eyn, pogingen aan te wenden, dat die rails zoo spoedig mogelijk op boot en ponton worden aangelegd; er op aan te dringen, dat de veren op de Westerschelde ryksveren worden; te ijveren voor verlaging van vrachttarieven op boot en trams; te trachten een latere bootverbinding BreskensVlissingen te verkrijgen, daar nu na 7 u. 10 geen boot uit Vlissingen vertrekt en nu de bewo van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 2 uur ger te Rotterdam kunnen blijven dan die Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen; aan te drin gen op postvervoer met de eerste ochtend boot, op vroegere postbestelling in verschil lende gemeenten, op een uniforme regeling voor de openstelling van de telefoon in de verschillende gemeenten, te trachten voor Zeeuwsch-Vlaanderen een billijker regeling van de telefoontarieven te verkrijgen om zijn bijzondere ligging en ten slotte het rapport van de kanaalcommissie Breskens-Sluis af te wachten vóór een definitief standpunt ter zake in te nemen. i koning carol van roemenie begeeft zich met zijn zoontjeex-koning Michaël, naar een luclilvloolparade. nederl. volkenbonds gezelschap BEZOEK AAN FINLAND Uit Helsingfors wordt gemeld: De Dinsdag was gewijd aan de bezichtiging van de stad Helsingfors en de musea. Des namiddags te. 6 uur had een openbare vergadering plaats van de vereeniging „Pro Jure Nationum", in het gebouw der Weten schappelijke vereeniging. In deze vergadering voerden van Nederlandsche zijde mr. J. Schok king en de heer H v- d. Mandere algemeen secretaris van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, het woord, terwijl van Finsche zijde zich deden hooren mevr. Hai- naire, presidente van den Franschen Vrou wenraad en de econoom dr. Ramsay. Des avpnds werd door den gemeenteraad van Helsingfors een diner aangeboden. Hier heette de burgemeester de reizigers welkom. Hy wees erop, dat Helsingfors wel de eerste maar niet de oudste stad van Finland is; dat deze in betrekkelijk korten tijd in den loop der 19de eeuw krachtig is gegroeid en dat vandaar uit het Finsche intellectueele en economische leven uitgaat. Het was ook hier de heer Schokking, de leider der delegatie, die dank zegde voor de zoo hartelijke ont vangst. siameesch bezoek AATJ AMSTERDAM EN LEIDEN. Met den Pullman-trein, welke Maandag avond te IS uur 57 min. te Amsterdam aan komt, wordt, zooals reeds gemeld, voor oen verblijf van een viertal dagen in ons land verwacht Z.K.H. Somdech Krom Phya Dam- rong Rajenucban, een oom van den tegen- woordigen kom'ng van Siam. Prins Damrong reist, zooals reeds gemald, in gezelschap van zijn beide dochters, de Prinsessen Poon Diskul en Pilai Diskul, den Phya Vijitavongs, gezant van Siam te Parijs en den Generaal majoor Phya Bejintra. Het hooge gezelschap, dat zijn intrek zal nemen in het Amstel Hotel te Amsterdam, zal aan het grensstation Esschen in ons land aankomen en vandaar worden begeleid door den consul-generaal van Siam in Den Haag, den heer G. A. Sardeman. Zooals reeds gemeld zal het gezelschap een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken en aan de nieuwe sluizen te IJmuiden, voorts aan het Koloniaal Instituut, het Rijksmu seum en de diamantslijperij van de firma I. J. Asscher te Amsterdam en aan het Frans Halsmuseum te Haarlem. Woensdag zal een bezoek worden gebracht aan Leiden, waar de hooge gasten zullen worden ontvangen door den senaat der Leidsche Universiteit en vervolgens door het bestuur van het te be zoeken Instituut Kern. zuid-afrikaansche studenten in ons land BEZOEK AAN ALKMAAR EN OMGEVING De Zuid-Afrikaansche studenten, die in ons land vertoeven, brachten Vrijdag een bezoek aan de beroemde Alkmaarsche kaasmarkt, waar onder deskundige leiding van HV.V.-be- stuursleden een en ander werd bfczichtigd. Ten stadhuize waar de Transvaalsche, de Nederlandsche en de Alkmaarsche vlag naast elkaar wapperden, werden de stu denten door het Gemeentebestuur officieel ontvangen. Des middags werd de fabriek van de fa. Ringers bezocht, waar iedereen een aardige herinnering in ontvangst had te nemen. Daarna werd langs het Noordhoïlandseh kanaal gereden over Burgervlotbrug en Pet ten langs de Hondsbossche zeewering naar Camperduin,- waar door V.V.V. te Groet ver- verschingen werden aangeboden en de beer Creup, hoofdopzichter der Staatsbosschen een uiteenzetting gaf van'het ontstaan en de be- bossching der duinen. Ook in Schoorl werd halt gehouden en een thee aangeboden door de V.V.V. In Bergen werden de studenten door het Gemeentebestuur in „De Rustende Jager" of ficieel ontvangen en toegesproken door Bur gemeester mr. H. D. A. van Reenen, Jhr. mr- J. von Weiier, vice-president van hel Ned. Verbond, de heer F. du Plaisis, .en een der studenten beantwoordde deze toespraken. In Hotel Nassau te Bergen aan zee werd de dag besloten met een gezamenlijk diner waar aan ook bestuursleden van de verschillende V.V.V's en B. en W- van Bergen aanzaten. Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is hét niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. INGEZONDEN MEDEDEELING. Zcnnabrand en Stukloopen van Huid en Voeten |Doos 30. Tube 10cl. Bl) Apolh ODroguirt wegenbelasting EOETEN VOOR OVERTREDINGEN. Aan de rijksambtenaren, met de controle op de wegenbelasting belast, is thans da bevoegdheid verleend om hij ontdekking van overtredingen de boete dadelijk t* in nen. zoodat rechtsvervolging kan hriites- wegs blijven. ned. mij ter bevordering der pharmacie P. T. T. RADIOTELEFOON VERKEER MET INDIE. Cedurende de maand Juni 1930 werden in het radiotelefoonverkcer met Ncd.-Inclië in totaal 368 gesprekken gevoerd, waarvan er 155 in Nederland en 213 in Indië werden aan gevraagd. Van de hier te lande aangevraagde ge sprekken hadden er 74 betrekking op zake lijke en 81 op familie-aangelegenheden. Voor Indië bedroegen deze aantallen resp. 63 en 150. In vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar, valt oen vermeerdering met 140 gesprekken te constateeren. Door Europecsche landen werden via Ara.- sterdam met Indië in totaal 8 gesprekken gevoc.J, waarvan er 2 in Europa en 6 in Indië werden aangevraagd. chr.-hist. jongeren ZOMERCONFERENTIE 1930. Op 19, 20 en 21 Juli e.k. wordt de vierde Zomerconferentie der Federatie van Chr.-Hist. Jongerengroepen gehouden in het „Bonds- huis" te Soesterberg. 1-Iet onderwerp ter behandeling is ditmaal het Sociale "Vraagstuk. Onderwerpen dei- referenten: „Socialisme en Vakverbond", „Socialisme en Christendom" en „het Sociaal Program der Chr. Hist. Unie" resp. ingeleid door de H.H. D. v. d. Berg, A. G. J. van Schouwenburg en Mr. A. Wessing. De wijding-dienst- wordt geleid door Ds. D. M. Gijsmau, Ned. Herv. Predikant tc Oude Pekcla. afsluiting van het oude maasje VOORDRACHT VAN IR. M. C. E. BONGAERTS. Op verzoek van de Kamer van Koophandel -•oor de Langstraat heeft oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts in hotel De Ploeg, te Waspik voordracht gehouden over: „De afsluiting den mond van het Oude Maasje" tot wél ke vergadering de burgemeesters en water schapbestuurders van het district waren uit- genoodigd. Veertig jaar geleden, zeide spr. heeft men de afsluiting van den mond van het Oude Maasje gratis kunnen krijgen. Het werd toen tegengehouden, omdat men nog leefde in de cultuurperiode, .waarbij men meende, de win- terhevloeiingen niet te kunnen missen. Spr. verklaarde dan verder, dat toen het grondplan .vas, het maken van een getijrivier, die zoo diep mogelijk landwaarts kon worden doorge trokken met als bovenrivier de Maas. Inmid dels zijn 25 jaar voorbijgegaan en is er veel veranderd. Wenscht men nu hot Oude Maasje af te sluiten, dan moet men op do. eerste plaats de groote algemeene belangen zien en daarbij de daartoe noodige waterbouwkundige werken in geheel hun omvang. Zooals nu de toestand is, zijn de langstraat sche buitenpolders nog niet normaal in cultuur te brengen. Na gesproken te hebben over de onhoud bare toestanden by stormvloeden en, in ver-, band daarmede, de afsluiting van het Oude Maasje te hebben bepleit, hetgeen beteekent de doortrekking der bedijking van de Berg- sche Maas, maakte spieker duideüik, dat daaraan groote financieele gevolgen zijn ver bonden. Het betreft hier het maken van een groot rivierwerk, hetgeen slechts op cén ma nier te maken is, d.w.z. goed, volgens een van den beginne af deskundig opgezet plan. drinkwatervoorziening in n. brabant EEN VEEKOEK VAN GED. STATEN. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben tot de besturen van de gemeenten A tem c.a., Berghem, Escharen, Geffcn, Grave, Ileesch, Herpen c.a.n Lith, Lilhoyen, V.ev gen c.a., Nistelrodc, Nuland, Oven, Óss, Rn- venstein, Reek, Schaick en Vel p het verroek gericht, 5 ets. per inwoner beschikbaar te stellen voor het opmaken van ecu plan voor do drinkwatervoorziening, deze ge meenten omvattende. Do voorbereidende werkzaamheden zullen verricht worden door het Rijksbureau voor drinkwatervoor ziening te 's-Gravenhage, welk bureau zil nagaan, in hoeverre het mogelijk is, in deze streek een centrale drinkwaterleiding te stichten. Vcrschiilendo Op de voortgezette 79ste algemeene verou dering van de Ned. My. ter bevordering der Pharmacie, welke te Groningen werd gehouden sprak mevr. N, L. WibautIsebreo Moons" over: Protozoölogisch YVnteronderzotk. De tweede spreker, dr. jnc. van der Spek, hield, mede namens dr. D. J. Hissink, een voordracht over: „Bodem, bemesting en schei kundige samenstelling van de oogstnroducten De derde spreker, was apotheker M. Wo ge- naar, scheikunrlige-bacterioloog, aan de Rot- terdamsche Keuringsdienst. .Deze sprak óver het dopvraagstuk bij de cacaoanalysc. Na de conferentie over voedlrgsmiddeien- scheikunde werd Zaterdagnamiddag de slot vergadering gehouden De winst- en verliesrekening op 3t Decem ber 1929 vertoont een eindeijfor van f 28.074.49 met een saldo-winst van f 1231.35. De begrooting voor 1931 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 34.715. In verband met de financiën stelt het H B 1. De contributie over '31 voor alle gewyue, buitengewone en algemeene leden te bepalen op f 15. 2. L»fr jaarlykschen omslag voor alle "o- noemde leden te bepalen op .f 18 voor elke apotheek, die zij in Nederland in eig>-n.| im hebben. 3. Den jaarlyksehen omslag voor militaire I apothekers en apothekers in dienst van riik, provincie of gemeente, over het jaur 1931 niet te heffen. 4. De vergoeding voor de toezending van 1 tiidschrift aan leden, die na 1 Jan. 1931 als lid zullen toetreden, vast te stellen op f 10. 5. De bijdrage aan het reservekapitanl vóór 1931 vast te stellen cp f 15 per apotheek. 6. Ten behoeve van de economische actie der Mij. en eventueelo schadevergoeding aan leden, ten hoogste f 10.000 te verleenon. Van dit bedrag mag ten hoogste f7000 worden aangewend tot dekking van verlieren geleden door de „penetratie" terwijl een som van f 31100 zal mogen worden besteed voar uitbetaling van schadeloosstelling. De vergadering verecnigde zich met de voor stellen. Aan dc orde is het rapport Her commissie tot het onderzoek van de mogelijkheid om cre- dieten aan jonge apothekers te vcrleenen. De commissie biedt de volgende conclusies aan: 1. Het voorstel-Groningen (eigen bankza ken) is practisch niet uitvoerbaar. 2. Het voorstel om eenige apothekers uit te noodigen tot -t vormen van een consortium acht de commissie geen oplossing. Zij vreest een kortstondig bestaan van zulk een consor tium en acht deze gedachte niet aanbevelens waard. 3. Kleine apotheken bieden geen zorg ten opzichte van dit punt. 4. De Ned. My, ter bcv. der Pharmacie rieH- te zich er op in de NV.'s als leden aan U. nemen en verzekere zich in de statuten der N.V. medezeggenschap over het inwending be De din; eenige besprekingen. idi.ig tel wereldbond van christen jonge vrouwen Op do to St. Orgue in Zwitserland gehou den twcojnarlijksche bijeenkomt van hfc* "Mb- III", v.m I11 er. Idhood van Chris* ten Jonge Y rouwen, Is tot Presidente v*ji den Wereldbond benoemd, Jonk vrouwe C. M van Asch van YVijck. Presidente van do Fe deratie van Christelijke Y'erccnigingen van MI torn- Vrouw pt, on Mo!.},, In NnferiuiA

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1