Godesia Geysers l Aw# Het annexatie vraagstuk COMFORT" Schakelaars 8FL0FR besckikbaai Fa. LH. N.V. RGTTERDAMSCKE BUS MAATSGHAPPI „UPS0N BLUE STRIPE" ISOLATIE HYPOTHEEK - BOUWCREDIET M.C.PLEUNE. Rotterdam Een ideale woning! GOEVERNEURLAAN BOUWBLAD No. 58, PAG. 3 MAANDAG 7 JULI 1830 DP30BP3 BSTPSEJOBQ® IDBiaiH Hoewel wij niet geacht willen worden, vol ledige instemming te betuigen met een artikel van den heer G. W. Hartens over het „Annexatie-vraagstuk" zegt de schrijver toch dingen, welke o.i. ernstige overweging ver dienen. Met name achten wij het te generalisee- rend te zeggen, dat de annexatie uitsluitend een geldkwestie zou zijn. We ontleenen aan bedoeld artikel het volgende: I-Iet geheele annexatie-vraagstuk is een geldvraagstuk. Er worden bijkomstige be weegredenen aangevoerd, die den doorslag moeten geven, maar de vraag, of dit door den beugel kan, dient nader te worden onder do oogen gezien. Zit de fout niet in onze wetgeving? Kan, moet het niet anders? Is onze wetgeving in dit opzicht niet jarenlang ten achter? Wordt door deze achterlijkheid niet schreeuwend onrecht begaan aan de ge dwongen-geannexeerde gemeente? Kan niet door veranderde wetgeving de „geest van Locarno" in ons midden wonen? Zijn wij zoo gehecht aan het recht van den sterke, of wil men, aan de traditie van den stand der heeren roofridders in rle oudheid, dat onder wettelijk machtsgebruik wij ten opzichte van personen onrecht mogon blijven plegen? Wij moeten streven naar rustige samen werking en moeten het beroep op het recht an den sterke, of op de traditie uit den oertijd overwinnen. Annexatie baart slechts moeilijkheden .\- partijen het niet met elkander eens zijn. Welke beweegredenen voert nu de groote stad aan, genoemd de sterke partij? Zonder de kern, de groote stad, in de onmiddellijke nabijheid zou de buurgemeente niet zco uitgezwollen zijn; deze laat de stad jnaar zórgen voor inrichtingen van onderwijs, ontspanning, ziekenverpleging, voor win ning van water, gas, electriciteit; de buur gemeente profiteert, van alles wat do cen trumgemeente maar aantrekkelijk maakt, tot zelfs van stadstrammen en de ge- asphalteerde straten, met derzelver winkels en koffiehuizen. De omwonenden belem- wil toevallig het dorpsbestuur een andere klasse-wijk of mogelijk wel een fabrieks- wijk, enz. In elk geval er is geen eenstem migheid, althans lang niet altijd. Het werkt gemakkelijker als men alléén baas is. Inmiddels heeft in de omliggende ge tneente de eigenaar van een groote zaak zich gevestigd, terwijl zijn zaakgebouwen in de stad bleven, met het daaraan verbon den personeel. De stad zou het liever andersom gewenscht hebben, maar mensch is vrij, al ware hij in ketenen boren, vertelde ons vroeger reeds de groot* Du/tsche dichter. Zoo'n machtig lichaam als een groote stad zou den schijn op zich laden zich gekrenkt, te voelen, als het aan een van zijn heengaande ingezetenen zou vragen, wédrom hij de stad van zijn inwoning sedert jaren, de stad, waar hij zijn bestaansmiddel heeft, gaat verlaten. Dat doet men niet; dacht dat de stad er een bedrijf van maakte wilde concurrceren met dorpen? Voor een den ander; morgen komt allicht ,een ander in zijn huis, een pracht-gebouw, op standDe stad krijgt zijn forensen- belasting, toch 2/3, maar mist zijn perso- neele belastingopcenten, moet zelfs de op centen der grondbelasting teruggeven, want de eigenaar kan het buis niet tegen aan- nemelijken prijs kwijt, het blijft ledig; wordt J-let vraagstuk van 11 „De Badkamer' Ik weet niet in hoeverre het vraagstuk Van „de badkamer" de belangstelling heeft van de directies van de woningdiensten in groote steden, vraagt „Voeding en Hygiëne." 1-Iet vraagstuk is zeker niet gemakkelijk i er liggen op den weg naar zijn oplossing tal van voetangels en klemmen. Het is voor eerst wel uitgesloten, dat elk arbeiders gezin z'n eigen badkuip als een leunstoel of als zijn keukenkachel met zich voert van de eene naar de andere woning. Het is dus t voldoende, dat elke woning, zooals dit in tal van de burgerlijke woningen reeds /al is, gelegenheid tot plaatsing, resp. aansluiting en afvoer van leidingen, geeft. Eerste noodzakelijkheid schijnt mij, in elke woning zich een ingebouwd, on breekbaar bad bevindt en dat ook de leidin gen van warm en koud water ingebouwd oi zoogoed als niet aan vernieling onderhevii zijn. Het vraagstuk is belangrijk genoeg om genormaliseerd te worden. En als de bewoners of liever de toekomstige bewoner tot het zorgvuldig gebruik ervan' worden opgeleid, is de kans m.i. niet uitgesloten, aver niet al te langen tijd elke woning zulk een had heeft. Het feit, dat niet alleen in de „kultuurlanden" als Engeland, Dultsuh land enz,, de behoefte aan 'n badgelegen heid in de^ woning aangekweekt wordt, maar dat ook in Rusland, blijkens de in 1925 uitgeschreven prijsvraag voor onder scheidene woningtypen voor de stad Moskon, een bad in het programma van eischcn was opgenomen, toont wel aan hoe zeer, zooals ik hierboven opmerkte, de strooming in |deze richting in kracht toeneemt. De strijd voor den gezonden geest in 'n gezond lichaam is nog lang niet uit, en zal wel blij ven voortduren. En bij dien strijd zijn tal van moeilijkheden, niet 't minst van mate- rieelen aard, te overwinnen. Waar het hij ,dot alles gaat, of althans gaan moet, c bereiken van 'n hooger peil van zedelijk en maatschappelijk leven en er onder allerlei richtingen leiders zijn, die dit doel meer of minder spoedig willen bereiken, laat W zich aanzien, dat op dit gebied met recht van een „getrennt Marschieren" doch „vereint Schlagen" gesproken zal kunnen worden wat vervallen, ziet er ras onooglijk uit, het wordt een schadepost voor den eigenaar, die niet gedacht had zóóveel er op te moeten verliezen; het wordt eindelijk een kantoor, een school, de buren zien het leede aan, maar er komt geen stevige belastingopbrer.- ;er in. Da vorige heeft, behalve de meerdere bejastingen, ook de waardevermindering van zijn prachthuis te wijten aan de te sterk opgevoerde belastingen. Als de buren nu ook maar niet heengaan Gouverner c'est prévoir; vóóruitzien, althans zien. Zien hoe genomen maat regelen werken; zien wat weggaat en zien wat inkomt; weten waarom en niet schro men het roer om te gooien, als men ziet dat de gevolgen verkeerd zijn. Ziet het stadsbestuur, dat de uittocht van groot-betalers niet zeldzaam blijft, dat de intocht van velen, die aan de gemeente minder opbrengen dan zij aan de gemeente kosten, meer dan gewoon toeneemt, is daarvoor een oorzaak. Wil het bestuur, dit feit vaststellende, de oorzaak daarv niet zien, of kan of wil het de oorzaak niet wegnemen, dan brokkelt de stad af, in nemende mate, niettegenstaande het aantal straten, huizen en zielen sterk toeneemt. De stad levert aan de buürgemeente deze noodig heeft, tegen den prijs door partijen overeengekomen; er worden dien aangaande regelingen getroffen zonder dat de buurgemeente eenigc zeggenschap heeft, zoodat het verwijt dat de buitengemeente parasiteert op de stad, niet kan opgaan; zonder de bewoners der omgeving zoudei neringdoenden in de stad meercndeels geen droog brood hebben, zonden tal van trekkelijkheden der stad niet kunnen staan. De eens heeft 'le and ore partij dig; beide hebben rechten, die geëerbiedigd moeten worden; beide hebben ook liet recht van bestaan, benevens het recht op beschev ming door de wet. Niet alleen de gemeenti als organisme van den Staat, maar ei déar vooral moet de aandacht op worden gevestigd ook de personen der inwoners, Juist de belangen van de personen moeter worden ontzien en beschermd. Op art. 3 der G. W. volgt art. 4, (het vereenigen en splitsen van gemeenten), dat zijn eersten volzin zegt: „Allen die zich op het grondgebied van het Rijk bevin den. hebben gelijke aanspraak op bescher ming van persoon en "oederen." Wordt de persoon beschermd, als hij door ?n wetgever tegen zijn wil gesteld wordt onder een anderen bestuurder dan dien waaronder hij zich vrijwillig heeft gevestigd? Worden zijn goederen beschermd als daar op andere lasten en verplichtingen worden gelegd dan die, welke hij van zijn wette- lijken bestuurder heeft te ontvangen? Qf is dat misbruik maken onder wette lijke overtnacht? Men denko er niet licht over, wanneer iemand, zeg met f 5000 inkomen, uit vrijen Ml wonende te Rijswijk over 1924'25 f 143 gemeentebelasting betaalt, zonder dat de gemeente opcenten heft op do Personeele Belasting, door den sterken arm van den wetgever wordt gesteld onder het bestuur van 's-G rfa v e n h a g e, dat hem f 179.95 voor zijn inkomen laat betalen, benevens stel 100 opcenten (maximum was dat jaar 140 opc.) op de Personeele Belasting, d.i. ongeveer verdubbeling van zijn aanslag te R ij s w ij k. Ziet de man geen nadeel, voor zijn per soon en goed, in den overgang naar een andere gemeente, dan is er geen verschil bestaanbaar en dan zal zijn bestuurder, het bestuur n.l. onder hetwelk hij zich uit eigen wil heeft gesteld, nemen we maar eens aan, bevoegd zijn zich te verklaren vóór annexatie. Maar als er wél nadeel geleden zou wor den, dan eischt wet ert rechtvaardigheid, dat de man worde schadeloos gesteld, op wettelijk geregelde wijze, gelijk hij ont eigeningsgeschillen. Men beweert wel eens, dat de dorpsgoe deren in waarde zullen stijgen hij stads- wording, maar hiermede wordt niet meer bewezen dan dat deze en dergelijke om: digheden factoren kunnen zijn. welke de scheidsmannen onder oogen te zien zouden hebben, bij de vaststelling van de schadever goeding: geen enkel bewijs kan worden bij gebracht. dat men die voorgespiegelde, de lucht zwevende, met geen enkele maat staf zuiver af te meten waardevermeerde ring de rekening is vereffend. Men neme eens een wetsontwerp met memorie van toelichting ter hand, om m gaan. welke redenen al zoo dienst doen annexatie als een noodzakelijk iets voor te stellen. De meeste beweegredenen van zulk een ontwerp zijnuit den tijd. Wenscheri zijn geen koopwaar meer. {-|00GB0UW OF LAAGBOUW te utrecht Waarom worden gebouwen met drie woonlagen geweerd? Laag bouw is niet economisch en veroorzaakt een duur gemecntebehecr. Palrimonium-woning-bouw te Amsterdam als goed voorbeeld. Utrecht zal een andere koers moeien inslaan. ^etonnen Brandkluis Het is gebruikelijk geworden de wanden an kluizen voor banken en groote kan toren van gewapend beton te vervaardigen aangezien dit materiaal grootcn weerstand biedt tegen brand en inbraak. Tegen dit laatste gevaar is het noodza kelijk, een zware bewapening aan te bren gen. Hiervoor is volgens „Der Bauingem- eur" speciaal geschikt het z.g.m. „rivit- grip" systeem van de R.G. Steel Co te Cleveland. Men verwerkt daarbij verticaal geplaatste ijzeren spantjes, waartusschcn de diagonalen hydraulisch geperst worden. Om beurten worden deze spantjes naast elkaar met diagonalen stijgend en vallend opgesteld, waarna er horizontale rondijze- ren staven tusschen worden gelegd; ten slotte wordt alles met beton volgestort. Deze spantjes of vakwerkjes worden in enkele normale maten in den handel ge bracht; naar gelang van de zwaarte komt union tot muren van 45 60 90 c. m. dik. Een speciale constructie waarborgt een goede aansluiting aan de kluisdeur. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de kosten van deze constructie in dc practijk slechts 2/3 bleken te bedragen van die mei gewone rond ijzer wapening. van bouwconstructies in- hout, ijzer en gewapend beton. A. A. LUYEND'JK Regentesse'. 21 - Gebruikt bij Uwe Electrische Installaties uitsluitend! Zij waarborgen absolute veiligheid, comfort en vele andere voordeden NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ELECTRISCHE APPARATEN „COMFORT" ALBERTINESTRAAT 28, 's-GRAVENHAGE TEL. 70901 N.V. D'AGNOLO Co. Terrazzo-, Mozaïk- en Betonwerken D AG NOLITHV LOEREN De vloeren worden gegarandcer d niet te scheuren. Vraagt monsters en prijzen. WILLEBRORDUSSTR. 116 - ROTTERDAM Telefoon 40672—40982 glas in loodn GEëTST glas 1.1. i. Etïlül S iSSi'ii'i !lis;n(uslra SIKUUI MUIS-niH-IEl.SMS/ ANNO 1890 Duurzaam Concorreerend SCHUURMAN C00RS D1JKSTRAAT 114. B'dam. TEL 1041 In den Utrechtsdien Gemeenteraad heeft zich weer eens een debat ontsponnen over de vraag of hoogbouw, dan wel laagbouw moet worden toegepast. Ter verduidelijking deeleïi we mee, dat onder hoogbouw in dit artikel verstaan wordt een bouw met drie woonlagen, terwijl onder laagbouw verstaan wordt een bouw met twee woonlagen of minder. Men ver staat het, dat hoogbouw nog ganschiets anders kan beteekenen, en b.v. ook de wol kenkrabbers, die men in Amsterdam nu gaht stichten met twaalf verdiepingen met vier en twintig woningen, onder die catego rie valt Maar zoo radicaal zullen we in Utrecht waarschijnlijk wel nimmer hoog bouw gaan toepassen. Dat blijft ons be spaard zeggen de tegenstanders. Dat blijft ons misgund zeggen de voorstan ders Het debat in den Utrechtschen Raad, waar op we hierboven doelden, liep over een voor dracht tot grondverkoop aan de Balije-laan, een laan in de nabijheid van de Marktter reinen, waar langzamerhand een geheel nieuwe woonwijk verrezen is. De kooper van dien grond wil ex gebouwen oprichten met drie woonlagen. De heer De Weerd (s.d.) vroeg of de be doeling was, om gehouwen met drie woon lagen te stichten om zoodoende het wonen goedkooper te maken. Hij had daartegen geen bezwaar als ervoor gezorgd werd, dat de woningen voldoende ruimte boden en er voor een goede bewoonbaarheid gezorgd was Hij herinnerde eraan, dat er nog altijd ligt een motie-Swanc, dateerend van ongeveer najaar 1928, waarin werd uitgesproken de noodzakelijkheid om den bouw met- drie woonlagen toe te staan. In zijn antwoord heeft de wethouder van Openbare Werken, de heer Smulders (r.k.) gezegd, dat z.i. bouw met drie woonlagen het wonen niet goedkooper zou maken dat de constructie dan veel zwaarder moest worden, en er met tal van factoren gerekend moest worden om do bewoonbaarheid doende te maken. Zoo moet er hij bouw met drie woonlagen b.v. gerekend worden met voldoende veiligheid bij brandgevaar. Het spreekt vanzelf, dat de voordracht van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan de Balijelaan werd goedgekeurd. Maar dit debat heeft weer eens opnieuw de aandacht op dit, voor Utrecht belangrijke vraagstuk, gevestigd. Zonder direct in te willen nemen het standpunt, dat bouw met drie woonlagen een einde zou maken aan alle moeilijkheid, welke zich in de oude Bisschopsstad ten opzichte van den woning bouw voordoen, wilen wc toch enkele feiten naar voren brengen, welke pleiten voor den bouw met drie woonlagen. Allereerst is er de omstandigheid, welke in het gemeentelijk beheer niet voorbij ge zien mag worden, dat door het bouwen van ééns-gezins huizen of van gebouwen met twee woonlagen, zooals nu in Utrecht alge meen wordt toegepast, het beheer van een gemeente ontzaglijk duur wordt, omdat de stad zich dan over een veel grootere opper vlakte uitbreidt dan het geval zou zijn in dien bouw met drie woonlagen zou zijn toe gestaan en regel zou zijn geworden. Met betrekking tot politic nllerecrst komt tot uiting, want iedereen zal toegeven, dat do bewaking Van een gemeente met grooter op pervlakte veel duurder is dan een kleiner oppervlakte. We bedoelen hier natuurlijk een gemeente met aaneen gesloten bebou wing, niet een plattelandsgemeente met uit gestrekte onbebouwde gronden. Verder worden de kosten van den eerste hulpdienst voel grooter, de kosten van zieken vervoer, de kosten van den reinigings- ontsmettingsdienst. De gemeentelijke be drijven (gas en electriciteit) hebben veel duurder exploitatie omdat het buizen- en kabelnet minder rendement heeft, dan dat op geringere oppervlakte meerdere verbrui kers konden zijn aangesloten. De brandweer kost ook veel meer doordat de werkzaam heid over een grooter oppervlakte moet wor den uitgesticht. Men zal uit deze simpele opsomming zien hoeveel duurder het wordt om een gemeente grooter oppervlakte te beheeren dan een kleinere gemoentc. Reeds dit moest er toe nopen om bouw met drie woonlagen zooveel mogelijk toe te staan, zelfs zouden we wil len schrijven, te bevorderen. Maar ook hoe paradoxaal het ook moge klinken het belang van den bewoner vor dert de bouw met drie woonlagen. Als ten minste die bouw maar pracfcisch is inge deeld en bij den hoogen trap waarop de wo ningbouw in ons land thans staat, is dit zeer goed mogelijk zooals de voorbeelden den hoogbouw in Amsterdam (we noe- o.m. de vecl-geprezcn Patrimonium- woningbouw in de hoofdstad) aantoonen. Bij laagbouw heeft de bewoner altijd te maken met méér dan éen verdieping. Dat geeft bezwaren voor de huisvrouw, die daar door trappen klimmen moet en haar aan dacht verdeden moet over twee verdiepingen Bij hoogbouw heeft de huisvrouw alles op één verdieping: woonvertrek (ken) keuken en slaapkamers. 1-Iet tyappanklimmen is uit gesloten, want bij een practisohe inrichting kan zij do leveranties op haar eigen verdie ping ontvangen. Het werken is veel makke lijker doordat alles aaneengesloten ligt en De bewering van den wethouder nu, hoogbouw het wonen niet goedkooper zou maken, wordt gelogenstraft in de practijk. Wanneer wij goed zijn geïnformeerd, dan zouden verschillende groote Amsterdamsche bouwfirma's wel in Utrecht willen bouwen, maar laten zij dit na omdat bouw met drie woonlagen daar niet (of althans zeer spora disch) is toegestaan. Daardoor wordt de bouw te duur en zien zij ervan af. Het zou een onderzoek waard zijn om na te gaan of deze beworing van den wethouder (die hij zoo tusschen neus en lippen sprak) juist is. Wij voor ons ondersehrij die bewering niet en zijn integendeel van oordeel dat door het bouwen met drie woon lagen de bouwprijs wordt gedrukt en daar door de huren der woningen (etages) lager gesteld kunnen worden. Onze conclusio is, dat Utrecht op den duur niet de weelde kan permitteeren van enkel laagbouw toe te staan, maar dat het ge meen tehestuur op grond van de hierboven opgesomde motieven ertoe zal moeten gaan om toe te laten de bouw van wonin gen met drie'of vier woonlagen. Al wil (lien weg misschien niet gaarne op, het zal er stellig van moeten komen, gezien do vele kosten en bezwaren welke laagbouw met zich brengen, zoowel voor het gemeentebcy stuur als voor de bouwers. Glas in beton Bij het ontwerpen van utiliteitswerken van gewapend beton komt het herhaalde lijk voor, dat men luohtopeningen wenscht te sparen, welke met een enkele ruit vat» spiegel of draadglas moeten worden gc dicht. Men kan deze dan in een kozijn plaatsen of wel inbetonneeren; in het laat ste geval is het van veel belang te weten hoe zich het glas gedraagt bij de belastin/ van den betonwand. De vereeniging van splegelglasfnbrikan- ten te Keulen gaf opdracht, aan bet proef station der Technische Hoogeschool te Stuttgart, om dit probleem experimenteel te onderzoeken. Van do resultaten dezer proefnemingen geeft Otto Graf een over zicht in „Beton und Eisen". Benroefd wer den vierkante betonplaten, 12 c.M. dik, met 2 m. vrijdragende lengte en in het midden een opening van 67 resp. 47 c.m. waarop in een spanning do glazen proef- plaat, 25—iOm.m. dik, van 70 resp. 50 c.m vierkant gelegen was. De belasting werd in den vorm van plaatselijke drukken op het glas uitgooo- fend. De draadglasplaten waren bewapend met een net van 6 mm. maaswijdte, van '6 0.7 m.m. dik ijzerdraad. De resultaten zijn als volgt samen te vatten: le De buigvastheid van het glas ble°k steeds boven 150 k.g. cm2 te liggen; voor rustende gelijkmatig verdeelde belasting zal men met 3v. zekerheid 5 k.g. cm2 mo gen toelaten. Ditzelfde cijfer is ook voor draadglas aan te houden. 2. Indien men de glasplaat berekent als te breken, volgens een diagonaal, waarin gelijkmatige spanningsverdeeling veron dersteld wordt (methode van Bach) komt op 0.45 0.58 gemideld 0.50 maal de spanningen uit breukproeven. 3e. Draadglas breekt onder geleidelijke 'ergruizing met het naar beneden vallen van kleine glassplinters, terwijl bij breuk an spiegelglas groote stukken plotseling neervallen. 4o. Aan de randen ingebetonneerde glazen platen kunnen hoogore belastingen dragen dan vrij opgelegde platen. In beide gevallen traden de eerste scheur tjes hij dezelfde belasting op. Ie hypotliolon. Rente huizen 5 '-70, landerijen ocuwcrsdieten - FincncieBfing- Vcorïcho ton. B. SEVINGA Co. Essenburgstraat 71a - Tol 26566 ROTTERDAM GEWAPEND BETON 2WAAHSKALSI2B. fi'OAM. IEL *282?. I Groothandel In Spiegel HU en Vensterglas 1 Aelbrechtskade 163 164 I Telefoon 3(214 rainuim Vtugge bediening Prima kwaliteit 0tiriiiUHii|[ittiiLiimiiiin:ii[iiiint!iuiiinninHni:iii Koop? nevenstaande ar tikelen bij het vakkundig Installatiebureau S.C.DE HAAN Rotterdam, Taborstr. 26 Telefoon 13237. in 36 M. lange 43—65—86 cM. b eede, plooibare, strooken DOODT GELUID I Vraagt voorbeelden van toepassingen voor plafonds, muren en in betonbouw. Olfic cel.-, vergelijkende K'egee- ringscijfers met soortgelijke materialen op aanvrage, verkrijgbaar. 40 h 60% kolenbesparing ÏTPQWM PI ATFN allerwege toegepast voor pla- "vlVi Lnl Lil, londs en wandbelimmering in huizen, schepen en automobielen, verkregen den bijnaam van de .dc Aristocraat der plalondsl." Importeur: Fa. G. KEHLENBRINK Jr. Zuidblaak 2 ROTTERDAM - Telefoon 56768 Kent U niet de weelde van een heerlijk warm bad Wacht dan niet langer; nu is het tijdl Maar let U vooral op bij bet aanschaffen van een geyser. Kiest een Godesia geyser, een merk met een naam en een reputatie. Godesia geysers kunnen door eiken goeden iastal- lateur geleverd worden. Komt re op onre toonzalen bezichtigen of vraagt een gratis brochure» N.V. Handelmaatschappij R. S. STOKVIS O ZONEN Rotterdam, Westzeedijk 507 Amsterdam, Keizersgracht 313 Groningen, Patersw.sche weg Den Haag, AJexandcrstraaC 8 Kunstmatig hout De vervaardiging van kunstmatig hout Is een zeer belangwekkend onderdeel, door dat het de mogelijkheid opent, gebruik te maken van plastische mengsels van zaag sel van allerhande houtsoorten en hiervan een eindelooze reeks voorwerpen te ma ken, geperst in metalen vormen onder hoogen druk. Een Noorsoh patent geeft naar „Metal Industry" meldt, de volgende bijzonder heden niet betrekking tot het vervaardigen van kunstmatig hout. Negentig gewichtsdeelen gezeefd zaag meel worden gemengd met 10 gewichtv deelen witkalk. De menging moet zoo •innig zijn, dat elk stofje zaagmeel geheel omhuld uurdt door witkalk. Als bindmid del wordt gebruik gemaakt van zeven gewichtsdeelen meubelmakerslijm volledig opgelost in 90 tot 95 gewichtsdeelen water, welk mengsel verhit wordt tot 80 gr. C. Na afkoeling wordt hieraan toegevoegd 5 tot 10 gewichtsdeelen azijnzuur. De zoodoende verkregen lijmoplossing moet worden ge mengd met een waterige oplossing van kalium bickromaat en wel 2 tot 3 gewichts- proccnten van de hoeveelheid droge lijm. waarvan men is uitgegaan. Bij het tot oplossing brengen van het 'kaliiijnbickromaat is het noodzakelijk zoo weinig mogelijk water te gebruiker.. De lijmhoudende oplossing wordt nu ver mengd met de bovengenoemde mengsels van zaagmeel en kalk in de verhouding van 100 kg. lijmoplossing op elke 225 kg. van het zaagmeelmongsel. Do ontstane kneedbare massa wordt door en door ge mengd op gelijke wijze als broodlwikkers deeg en nog bij voorkeur in het daglicht. Motaalvormen met zuiver bewerkte wan den worden nu met de massa gevuld en gedurende twee uur aan hoogen druk on derworpen. Het zoodanig geperst voor werp kan zonder bezwaar van Ingowik- keldon vorm zijn. met allerlei versieringen aan het oppervlak. Na hot losson van de vormen moeten de voorwerpen grondig ge droogd worden, waarna ze geverfd, gelak' of op andere wijze afgewerkt kunnen wor den. Behalve witkalk leent speksteenpoe der en talk zich tot menging met zaagsel al hoewel het verkregen product zich dan kenmerkt door minder gunstige eitreu schappen. ASSURANTIËN Gelden beschikbaar voor le hypotheek, bouw- credieten en 2c hypotheek Noordsingel 59a Telefoon 40276 Agent Friesch-Groningsche Hypotheekbank Agent Provinciale CrecLet- en Spaarbank iiiiiiiiiiiiiiiiiinnumnmiiiiiiiuiiiuiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuniiimnnnaiinimiJiiiiiiiiitiuniniiiiiiDinn uiiinmmnitir.anirn luinrcmrnraireiina aan de ll.il, Administratie Mij. „AMSTERDAM'Gouwiieurlaan 628 Voldoende woningrnimte. Dat is tegenwoordig een factor van be- teekenis. Het woningtype in Den Haag voor iels grootere gezinnen is over het algemeen le kie n. Kom daarom deze week eens kijken aan dc Goeverneurlaan en Van Zeggeienllan te 's-GRAVENHAGE, met zijn moderne WINKEL- en WOON HUIZEN (4 of 6 Kamers met volledig Ingerichte Badkamer). Maximum comfort

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11