lliruiur gt i itsrljr Courant ELIM SHAMPOO f» 9eclere !3on vrouw EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEM EHïi Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkineskosten 1 0.15) week 1 3.25. 8i| dagelijksche tending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent tonrtaesblad mat alinndeilllk verkrijübaar No 3D9I Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 5 JULI 193u A D V C R t. E N T 1 E N: Van 1 tot 5 reeels I «W Like recel .neer - 0.22yj jtededpf tineeu van 15 regels ,230 Elke rrgel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 10e Jaargarc D.t bestaat uil VIER VAGANTIE-ADRES3EN Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzei lezers met vacantie gaan, wordt men d™ heeft ons hier zeker iets te zeggen. rust", dat is de eene zijde; maar de an-1 houd en kennis van de positie die wij" dere zijde is dat we ook in de traditie innemen in Indië. moeten vastleggen als het bezit van eei: erfenis, die wij hebben in onderschei ding van anderen. Zoo opgevat gevoelen wij ook de diepe beteekenis van de actie die in onze da gen gaande is om de kalenderhervor ming dienstbaar te maken aan het doen uitslijten van de Christelijke traditie. Voor ons is het dan ook zeker niet on verschillig tot welke conclusies men in den Volkenbond koiht ten aanzien van dit vraagstuk. De activiteit van de Jo- vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker,- dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. DE ZONDAGSRUST IN INDIE II. (Slot.) Het is onmerkelijk dat nu ook van de zedelijke zijde het waagstuk van de het - Toch Zondagsrust m Indie aanUaont ont- AMoori hAf Wij gevoelen dan dat de invoering van de vijfdaagsche werkperiode in Rus land vooral beteekenis heeft om de daadwerkelijke vernietiging van de Christelijke traditie die daarvan het ge volg is. Zoowel de Indische Regeering als de publieke opinie in Indië, hebben bij in tuïtie gevoeld, voorzoover nog niet door woord en daad in Rusland daarop geat tendeerd, dat hier een aanslag dreigt die ernstige gevolgen kan hebben. De veranderde mentaliteit ten aanzien van deze ethisch sociale maatregelen hebben we voor een groot deel te zien als de siddering voor een gevaar, zooals we b.v. kunnen sidderen bij de nadering van een zwaar onweder. Is daarvoor reden? Wij behoeven ons slechts te herinne ren wat Ds. Mak, wat de heer Blason Henkemans, en nog dezer dagen de heer Steen winkel, schreven over het gemis van Zondagsrust, om als Christen te huiveren van het leed dat geestelijk er. vangt. Vroeger schonk men aan die zijde van het vraagstuk, zooals we opmerk ten, niet veel aandacht. Het was nu een maal economisch noodzakelijk om ook de Zondagen te werken, en in de prac- tijk werd daar geen verzet van beteeke nis tegen vernomen. De invasie van hel Communisme, naast de bewustwording van de Indische volken, zij het ook on der den drang van enkele voormannen, heeft inmiddels ook practisch behoefte doen ontstaan aan ethische middelen om het evenwicht te bewaren. Assisten ten aanslagen, de behandeling van klap- zaken, ja heel de sociale structuur van het cultuurleven, is gekomen in het licht van de noodzaak om tot zedelijke ver heffing te komen. Men begint nu ook in te zien, dat het een middel kan zijn om de toestanden te verbeteren indien dc wekelijlcsche Zondagsrust wordt inge voerd. Wij noemden dat een verblijdend ver schijnsel, omdat er nu ook plaats is voor de ontvouwing van deze geestelijke waarden. Het moge aan de eene zijde verbazing wekken, dat de venvaarloo- zing van de Zondagsrust niet nog groo- tere verwarring heeft gebracht, aan dc andere zijde mogen wij niet vergeten dat de Christelijke bewaring van het vierde gebod van Gods wet, niet door de Heidensche godsdiensten, en evenmin door het Mohamedanisme, worden ge volgd. Prof. Geesink wijst in zijn werk „Van 's Heeren Ordinantiën" 2e deel blz. 42(1 en v.v. er op, dat in de oudheid alleen de Babyloniërs de week van 7 dager, met een rustdag kenden, zij het ook ui! geheel ander oogpunt dan de bijbel ons leert. Ook de Grieken en Romeinen ken den geen week van 7 dagen, voorafge gaan of gevolgd door een dag van rust, maar hadden een andere tijdsindeeling, met andere rustdagbepaling. Toch lezen wij, noch in de Gewijde, noch in de on gewijde geschiedenis, dat dit speciaal een oorzaak van geestelijke of stoffe lijke achteruitgang was. Daarentegen heeft de Heere juist aan Israël de sab-j bathshouding bevolen en telkens wan neer Israël dat gebod overtrad, daar over Zijn oordeelen aangekondigd en doen komen. Allerminst is nu deze tweeërlei mo raal, met ongelijk gevolg, te beschou wen als een tegenspraak met wat de Bijbel ons leert als sabbathsviering eei scheppingsordonnantie. In tegendeel, God verbindt in Zijn algemeene genade de wet van oorzaak en gevolg pas aan het welbewust verlaten van Zijn wet Maar daarom legt dat dan ook zoo dun roeping op. Jezus' prediking tegen de wettische, vormelijke, sabbathsviering van de Joden in Zijn dagen, heeft voor ons beteekenis, omdat wij ook geroepen worden om het wezenlijke element liet rusten op- en heiligen van dien dag om Gods wil te beleven. Maar ook om tra ditie-vormend en traditiebewarend de zegenrijke gevolgen van het opvolger dier ordonnantie te bewaren. Wij moe ten, zooals Dr. Kuyper in zijn Tractaat van den Sabbath zegt, den rustdag hou den: „om het deel hebben van den mensch aan don rythmus of maatslag in beroert dat de massa niet. Neen het grootste maatschappelijke gevaar ligt hierin, dat de massa der Inlandsche be volking, bij toenemend ontwaken, steeds meer de scherpe tegenstelling ziet tus- schen Christelijke belijdenis en traditie en de practijk die in Indië wordt toege past. De heerBlason Henkemans tee- kende dat zoo juist toen hij schreef: „Wanneer een Inlander op Zondaj volkomen vrijwillig wil werken, dan moet hij dat zelf weten. Anders worclt het, wanneer een Christelijke Overheid een Inlander onder poenale sanctie dwingt om op Zondag te werken. On langs kwam ik onder de contractanten een Christen-Javaan uit Solo tegen. Stel dat deze man, zich beroepend op het ge bod Gods, weigerde op Zondag te wer ken, dan werd hij uit dien hoofdé door den rechter gestraft. Denk eens aan aan de eene zijde brengen wij de volke ren van Ned.-Indië het Evangelie, uiuar aan de andere zijde verhinderen wij die volken door de wet om op Zondag te rusten en daardoor in de gelegenheid tc. zijn den Dag des Heeren te heiligen. Er is sprake van dat de Geref. Kerk van Medan zendingswerk zal beginnen onder de Javanen op de Oostkust. Wat moeten die zendelingen straks tot die Javanen zeggen? Wij Christenen vieren Zondag als Dag des Heeren maar mjjn eigen volk is er de schuld van, dat gij van dat voorrecht verstoken zijt? Voelt gy het onrecht, dat hier gedaan wordl Wie onzer in Nederland is niet gesteld op zijn vrijen Zondag? Dat Zondags- arbeid in onze gecompliceerde^ samen leving noodzakelijk is voelen wij als een nadeel, dat tot de kleinste afmeting dient gereduceerd te worden. Maar daar aan de overzijde van den evenaar ver plichten wij doodkalm een deel van de Indische bevolking tot Zondagsarbeid terwijl het allerminst noodzakelijk is. Inplaats dat wij een samenleving var contractanten, die toch reeds zoo uil- hun milieu zijn gehaald, ook in dit op zicht opvoeden tot een goed christelijk gebruik, brengen wij hen van alles, tot ondernemings bioscopen en missikits toe, maar een van de beste dingen ont houden wij hen." Dat is niet alleen een pijnlijke situatie voor den zendeling en voor den Chris ten-employé, maar dat is tegelijk een schreeuwend onrecht en voedsel voor afkeer van ons gezag. Nu kan men wel zeggen: Maar wij staan nu eenmaal voor de economische noodzaak, Zondagsarbeid moet er blij ven, 52 vrije dagen per jaar kan het be drijf niet dragen. Ja zoo zijn er meer bezwaren. De Poenale Sanctie en de Heerendiensten kunnen ook niet gemist, maar wanneer Amerika onze uitvoer artikelen weigert te ontvangen, omdat wij gedwongen arbeid toepassen, dan komt de zaak anders te staan. Boven dien de internationale verhoudingen wij zigen zich in onze dagen zoo snel dat we dit jaar niet weten wat 't volgend jaar noodzakelijk zal zijn. In het alge meen kunnen we aannemen dat deze omstandigheden ons dwingen zullen tot het nemen Van maatregelen nog vóór dat we mef onze economische maatregc- Het groote gevaar dreigt, dat men van de verschillende maatregelen die getroffen moeten worden, en die elk een offer zullen kosten, dan maar het laatst die zal nemen, die het minst in de inter nationale belangstelling staan. In dat geval staat invoering van Zondagsrust achter bij afschaffing van heerendien sten en geleidelijke afschaffing van de poenale sanctie. Naar onze meening is dat te betreu ren. Immers sociaal zijn voor ons Indië, noch de poenale sanctie, noch sommige heerendiensten (de z.g.n. gemeentedien sten) in zoo sterke mate te veroordee- len als het gebrek aan- of de verkeerde rustdagregeling. Reeds nu staat vast, dat men niet anders dan geleidelijk zal kunnen komen tot afschaffing van de Poenale Sanctie en dat algeheele afschaf fing van de dessadiensten zou gelijk staan met het uitroeien van een eeuwen oude instelling, die in het volk vastge groeid zit, en die volstrekt niet als eer kwaad bekend staat. Eveneens zal ook slechts geleidelijk de algeheele Zondags rust ingevoerd kunnen worden. Aller minst geven we den heer Steenwinke? toe, dat het onmogelijk zou zijn, om al thans een gedeeltelijke Zondagsrust in de suikercultuur, ook in den campagne- tijd, in te voeren. De chemische berei dingswijze is thans zoover gevorderd, dat met aanschaffing van machines, met een minimum van arbeidskracht de Zon dag het proces kan doorgaan. Het riet transport is ook nog wel zoodanig te re gelen, dat in 6 dagen kan worden ver voerd wat nu 7 vordert. Waar een wil is daar is een weg te vinden, zoo deeld*1 ons verleden jaar nog een sikueradmi nistrateur mede, maar, zoo voegde hij er aan toe, wij zullen gedwongen moe ten worden. Het blijkt dat de traditie hier reeds in omgekeerde richting is gevormd. Zulleii wij nog tijdig genoeg ingrijpen beleven, om die traditie om te vormen, en de In landsche bevolking eerbied voor onze Christelijke levensnormen kunnen in boezemen? Gelukkig staat, in het algemeen ge-, nomen, de Inlandsche bevolking niet vijandig tegenover ons gezag, terwijl haar lijdelijkheid, naast de verkeerde gevolgen, dit goede gevolg lieeft, dat zij geduldig de maatregelen die noodig zi,jn aanvaardt. Maar er is een kern die zich meer en meer bewust wordt. Deze kern groeit, en met die groei neemt, ook de afkeer van den overheerscher toe. Voor dat deze afkeer de massa beheerscht, moet er iets anders tegenover staan dat dien afkeer neutraliseert. Dat is naar onze meening alleen dit, dat de bevol- AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den Mir van Financiën zal op Maandag 7 Jul niet plaats hebben. INGEZONDEN MEEEDEELINGEN DE NOORSCHE REIS VAN DE KON. FAMILIE FINSE VERLATEN. Blijètms een te 's-Gravenhage ontvanger telegram hebben H. M. de Koningin ei H. K. H. Prinses Juliana gister Finse ver laten met bestemming naar Besshcim. DE Z.-AFRIKAANSCHE GEZANT BEZOEK AAN LEIDEN. De heer D. J. de Villiers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Unie van Zuid-Afrika, heeft een bezoek aan Leiden gebracht. Om half een heeft de gezant op de colle gium-kamer van de studentensociëteit Mi nerva genoenmaald als gast van het Leidsch studentencorps. Behalve het collegium van het L. S. C. zaten mede aan Mr. A. v .d. Sande Bakhuysen, burgemeester van Lei den en president-curator van de Leidsclie Uhiversiteit ,en Prof. Dr. W. de Sitter. Na afloop van het noenmaal werd een niet- officieel bezoek gebracht aan de academie gebouwen, waar de heer de Villiers in de senaatskamer werd ontvangen. Als gast van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Verecniging is hem op de sterrewach» een thee aange boden waartoe o.m. ook het collegium van het L. S. C. was uitgenoodigd. DIPLOMATIE DE ITALIAAN S CHE MARINE-ATTACHE. De nieuwe Italiaansche marine-attaché luitenant-kolonel Pier-Francesco Trebil: heeft gister zijn opwachting gemaakt hij den minister van defensie en bij den waar nemend chef van den marinestaf, kapitein luitenant ter zee J T. A. J. Bruinsma. kan schooner lijken dan zij is. Toch is dit zeer eenvoudig. Verhoogt de natuurlijke schoonheid van Uw haar door regelmatig gebruik van Elida Shampoo. De resultaten zullen verrassend zijn! Elida Shampoo reinigt het haar en de hoofd huid,- overtollig vet verdwijnt, en het haar krijgt een natuurlijken en zijdeachrigen glans. Elida Shampoo is heerlijk geparfumeerd. d e F i SCHENKER •3D RE1MERS Heerengracht, 348 AMSTERDAM Gelieve mij gratis een pakje Elida Shampoo te zenden, j Prijs per pakje 20 ct. Prijs per2pakjes o5ct. ahtanm'rwBiwMvi1r rYMnrtwm»'iiiriiTryrmni ORGANISATIE VAN DEN ECON. VOORLICHTINGSDIENST VERSLAG VAN DE COMMISSIE VAN VOORBEREIDING Oprichting van een Centraal Bureau BROEDERSCHAP VAN CANDIDAAT-NOTARISSEN DE VOORTGEZETTE VERGADERING In de voortgezette algem. vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen, die te Ensohede bijeenkomen, hield gister prof. mr. J. C. van Oven een lezing over; Zekerheid op roerend goed, dat bij den debi teur blijft. Na de lezing gaf de voorzitter gelegen heid tot debat, waarvan een zeer bescheiden gebruik werd gemaakt De heeren Mr. Tuk ker en van Hasselt betoogden, dat het bezit loos pandrecht geen economische noodzake lijkheid was. Waartoe dient het, vroeg de eerste, om lieden die niet in staat zijn za ken té drijven, aan crediet te helpen? De heer Tukker meende, dat hij na de in voering van bezitloos pandrecht nergens meer in alle gemoedsrust iets kon koopen, al was 't maar een vulpenhouder. Na het debat werd de vergadering van huishoudelijken aard. Tot lid van het be llet werken Gods tusschen zes dagen 'en geheel gereed zjjn. van scheppen cn een zevenden dag van Daarom is het noodzakelijk van ston de aan dat te hervormen wat mogelijk OFFICIEELE BERICHTEN DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van finaifciën is de inspecteur der directe be lastingen enz. P. J. Symons toegevoegd aan het hoofd van de inspectie Hilversum, verplaatst naar Raalte cn aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastin gen enz. aldaar. Voorts is de inspecteur der directe belas tingen ,enz. J. A. Fray, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie Dordrecht, verplaatst naar Hilversum en toegevoegd aan het hoofd Van de inspectie der directe belas tingen aldaar. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING GEREF JEUGD LANDDAG TE NIJVERDAL Uitgaande van den Ring „Nijverdal" der Geref. Jong. Vereeniging cn den Kring „West" der Geref. Meisjcsvereenigingrn zal op 12 Juli a s. te Nijverdal een Landdag worden gehouden waar als sprekers honen op te treden Ds. M. M. Horjus van Rijs- Het eerste artikel werd opgenomen Zn- jis- om geleidelijk de drang ter tijden te-1 nc™cn nva" het v™ema® eereteeken Ridder n p" Prins' van tVventêr" Pn "- Ij de Orde van den Heiligen Gregoriue De zangvereenigtng „Solt Deo Glorie" king cle zegeningen van het Christen- stuur werd gekoren de heer M. L. Wassen- dom 'deelachtig wordt. De kennis van ers God als zijn Schepper en van Christus als de Herschepper, maar ook de vrucht gevolgen daarvan voor het maatschap pelijk leven. Sociale rechtvaardigheid, opvogiing tot zelfstandigheid, maar ook deelgenoot maken van de zegeningen van den rustdag. Zoo doen wij onzen plicht als Christennatie, maar zoo vor men we ook een dam tegen de Christe lijke traditie hatende revolutie. Dat ook de Indische Regeering het vraagstuk in dien geest ziet, in elk ge val het op een hooger plan zet dan een simpele ordonnantiewijziging, bewijst de afvaardiging van Mr. Einthoven naar Holland en het instellen van een luisterpost te Genève, die door Dr. Haga bezet wordt. Ongetwijfeld hangt met het hier be sproken vraagstuk samen de geheele structuur van het leven in de groot landbouwbedrijven in Indië. Moge de Zondagsrust, naar den wensch in de Staten-Generaal uitgesproken, en door de Christenen van allerlei schakeering. zoowel in Indië als hier, om het zeerst begeerd, niet worden achtergesteld b\i andere vraagstukken, die meer in de in ternationale belangstelling staan. CHR. VEREEN. VOOR VERPLEGING VAN LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTEN JAARVERSLAG. Het jaarverslag over 1929 van de Chr. Ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem spreekt van groo ten dank voor het werk, dat voor de vereeni ging gedaan is en voor den zegen hierbij on dervonden. Op 31 December 1928 waren 244 vrouwe lijke en 223 mannelijke patiënten in de stich tingen aanwezig, terwijl die aantallen op 31 December 1929, 222 en 190 bedroegen. In dit tijdperk overleden 25 patiënten. Lighal en Kunstzon in beide inrichtingen, Bcthesdn- Sarepta te Haarlem en Meer-en-Bosch te Heemstede, bewezen goede diensten. Den heeren dr. Jessurun, dr. Waller Zeper, t'r. Joustra en dr. Kroon wordt voor specialisti sche hulp hartelijk dank gezegd. Op 31 December 1929 waren aan de inrich tingen verhonden 40 ingezegende zusters en 43 proefzusters. Van deze 83 zusters zijn er 67 in huis en 16 in den huitendiensL Er kwamen in 1929 13 zusters en er ver trokken zeven. Broeders waren cr op 31 Dcc. 1929: 8 gediplomeerd,-3 met examen II en-li met examen I, zonder eenig exaenen 26, in totaal 51. Er kwamen in 1929 18 broeders cn e'r vertrokken achttien. De inkomsten bedroegen f 22-743.09 tegen f 21.759 in 1928. De opbrengst der huisbusjes steeg van f 5325 in 1928 tot f 5872 in 1929. De kalender heeft met f 5440 de opbrengst in 1928 met bijna f 900 overschreden. De ar beid der 2Vé cents-vereenigingen leverde op f 87.230.65. De gewone exploitatie-uitgaven zijn mei f 26.338 ongeveer gelijk gebleven aan die van het vorige jaar. De gewone exploitatie-uitgaven hebben be dragen f 348.348.26 tegen f 342.225 in 1028. Voor dit bedrag zijn verpleegd 461 patiënten gedurende 146.S03 verpleegdagen. De rekening sluit met een nadeclig saldo groot f 12.950.91. gemoet te komen. Dat gebiedt zelfbe- LVoroota^an den Sei "gen stoel.0" I heeft hare medewerking toegezegd. Naar het verslag van de Commissie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst meldL heeft de principieele bereidverklaring van de regeering tot medewerking o.m. aan de uitvoering van het plan, om de bestaande departementale economische voorlichtings diensten op te heffen en hun werkzaam heden te vereenigen in een centrale instel ling, waaraan de commissie den naam zou willen geven van „Centraal Bureau voor Economische Voorlichting", hieronder ver der aangeduid door C B. E. V., welke in stelling voorts lot taak zal hebben een geor ganiseerd onderling verband tot stand tc brengen tusschen andore officieele, semi officiecle cn particuliere organen, die ten dienste van de economische voorlichting werkzaam zijn, de commissie aanleiding ge geven in de eerste plaats een onderzoek in te stellen aangaande de werkzaamheden, welke op dit gebied van de verschillende Departementen van Algemeen Bestuur naar het eventueel in te stellen C. B. E. V. kunnen worden overgebracht. Wat betreft de thans op het gebied van de economische voorlichting aan de verschil lende Departementen, met name „de Depnr tementen van Buitenlandsche Zaken en Arbeid, Binnenlandsche Zaken en Financien verricht wordende werkzaamheden, zul len de volgende tot de taak van het in te stellen C. B. E. V. dienen te behooren- lo. de bewerking der uit binnen- en buiten land binnenkomende gegevens (classificatie! 2o. de distributie der verwerkte gegevens ten dienste zoowel van de Regeering als van het bedrijfsleven,, hetzij op aanvrage, hetzij ongevraagd (Informatie). Ten opzichte van de regeering dient door de departementen aan het C. B. E. V. een dusdanige vertrouwenspositie te worden gegeven, dat, al is in werkelijkheid het nieuwe orgaan een los van dc departementen staande organisatie, practisch de samen werking tusschen de departementen en het C. B. E. V. zoo nauw zal wezen, dat het zoowel wat zijn werkzaamheid betreft als wat aangaat de beschikking, welke de re geering over het nieuwe bureau zal hebben, voor den internen dienst te beschouwen zal zijn als een interdepartementaal bureau De regeling welke de commissie thans aan het oordeel der regeering onderwerpt, heeft zij vervat in een als bijlage aan het rapport toegevoegd ontwerp van wet. De commissie meent den meest wensche- lijken organisatievorm gevonden te hebben in een rechtspersoonlijkheid bezittende cen trale instelling. De bijzondere aard der nieuwe organisatie, nan welker leiding een zoo groot mogelijke bewegensvrijheid moet worden gelaten, maakt regeling hij de wet noodig. De band met de Regeèring is gedacht in dezen vorm, dat de bij deze aangelegenheid betrokken ministers vijf van de negen be stuursleden in den Raad van Bestuur der centrale instelling zullen voordragen als ver tegenwoordigers van hun resp. departe menten. Ter voorkoming van dubbel werk èn ter bereiking van een uniforme classifi catie en documentatie der gegevens, komt liet der commissie ongewenscht voor. dal de economische voorlichtingsdienst op liet ge bied van den landbouw niet in het C.B.E.V. worde ondergebrachL Het zal echter ae wenscht zijn aan hot C.B.E.V. een werk kracht te verbinden, die met landhouwaau gelegenheden op de hoogte is en in land bouwkringen relaties heeft. Evenzeer zal in het CE.B.V. geconcen treerd moeten zijn de economische voorllch ting omtrent binnen- en buitenland en om tront de Nederlandsche ovcrzoeschc gewes ten. Eveneens zou het aanbeveling verdienen ook de handelsvoorlichting over de Indische nijverheid en landbouw in zeer nauw contact met het C.E.B.V. tc brengen. De economische voorlichtingsdienst van de afd. Handel en Nijverheid von het depart-* ment van Arbeid, zal in zijn geheel de kern moeten worden van het C.B.E.V. 'k Heb niet enkel goed gereedschap Noodig voor een karrewci Voor goed werk behoort er óók ccn Pijpje DOUWE EGBERTS b-.j Waarom smaakt die pijp zoo lekker Héél hoog boven op hét dak? Nog al logisch; wat ik rook is .Hooge" kwaliteit tabak ECHTE FRIESCHE HEEREN-3AAI ir&nschafi U wolken van genot. DE VACATURE-VERKOUTEREN Op het centraal stembureau is bericht in gekomen, dat de heer J. ter Haar jr. te Am sterdam zijn benoeming tot lid van do Eerste Kamer heeft aangenomen. UIT HET SOCIALE LEVEN. GEORGANISEERD OVERLEG PERSONEEL RECHTERLIJKE MACHT. De Bijzondere Commissie voor Georgani seerd Overleg in zaken rakende de klerken, concierges cn andere bedienden hij de ge wone gerechten, den Centralen Raad van Beroep en het Hoog Militair Gerechtshof (de daaronder ressorteeren de gerechten in begrepen), behandelde de volgende punten: 1. Voorstel tot het invoeren van een nieuw examen-programma voor de betrekking van Rijksklerk en subsidieerfng van Rijkswege van een door de vakorganisaties in liet leven te roepen geconcentroerden opleidings cursus voor het examen voor gemeide functie cn voor die van hulpachrijver bij de gerechten: 2. Voorstel tot invoering voor de rechter lijke beambten van de titulatuur, geldende voor de ambtenaren hij do Departementen van Algemeen Bestuur en financieele ge lijkstelling met laatstbedoelde categorie. 3. Voorstel tof het houden vhn het exa men voor Rijksklcrk nog in het loopende jaar. 4-- Voorstel tot invoering van een rang lijst voor de benoeming van hulpschrijvers tot Rijksklerk en de bevordering van Rijks- klerken 2e klasse tot de lo klasse. Besloten werd den Minister van Justitie te adviseeren het bestaande examen pro gramma te handhaven doch dit op enkele punten nieer te detailleeren. liet voorstel tot suhsidieering van een opleidingscursus ondervond algeheele instemming. Togen titu- latuurswiiziging en de voorgestelde finnn- cioele gelijkstelling hestonden bezwaren; slechts kon men zich vcreenigon niet do financieele gelijkstelling ftk de bureel chefs met de commiezen hij orTi<-;.irtomen- ton. Het voorstel om nog in nen loop vnn dit jaar een examen ioor Ri|k-kl-*rk te doen houden, ondervind geen bedenking. Het vierde voorstel (invoering rnnglijst> achtte men ton slotte om praktischo rede nen niet aanbevelenswaardig. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1