iHftttw Courant mmmMm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN TWEEDE KAIVIER BINNENLAND. EEN ATTESTATIE DE VITA Land- en Tuinbouw. IS. A B 0 "'I N E Efl B H T J Per kwartaal ƒ5.25 (Beselrikkingskosten f 0.15) )cr week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche sending 6.— Bij dagelijksche sending «7»— Alles bij vooruitbetaling Losse numrncrB 5 cent met Zondagsblad 7 A cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3084 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 27 JUNI 1930 ADVERT ENTIËN: Van tot 5 regelsj\A7M Like regel coccr .0.22*4 Inga. .4ededee linger. t. van 1—5 regels „2J0 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hot bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker éven grooten prij; als wij. De liberale party heeft haar vat op de kiezers verloren om die nooit/ weer te herwinnen. Dat kon niet verholpen worden door allerhande betuigingen omtrent op leving en herleving en vernieuwing. De antithese ging niet te gronde om dat zij vanuit de linkerzijde herhaalde lijk voor dood werd verklaard. Maar het omgekeerde zal evenmin baten. Het liberalisme heeft zijn tijd gehad, en de eerstvolgende verkiezing zal het wel weer bevestigen. ïdische .el, dat ie ver- stmest, EN0E lande Egbert il] afnam 2DEIN klppe Van liberale zijde werd de laatste jaren meer dan éën poging gedaan om het publiek duidelijk te maken dat de ebbe, die zich nu al tientallen jaren van de eenmaal groote vrijzinnige partij had meester gemaakt, ten einde liep en de vloed opzette. Maar kwam er dan weer een verkie zing, dan bleek van al die hoogdravende voorspellingen niet veel: het oude libe ralisme het mocht zich dan wellicht sieren met anderen naam en in andere partij formatie zich aandienen slonk al verder weg. Teneinde een beroep op verkiezings- cijfers te ontgaan vond men er toen dit op, dat men weliswaar toegaf dat het stemmental terugliep, maar dat de libe rale gedachte veld won en het meeren- deel onzer politieke partijen allengs van de liberale beginselen doortrokken was Thans heeft zich de redactie der N. K. Courant ertoe gezet om erop te wij zen, dat de liberale partij in ons vader land een schoone toekomst tegemoet gaat en het land van belofte voor haar openligt. De opschriften boven een tweetal ar tikelen „Liberale opleving" en „De vel den wit om te oogsten" getuigen reeds van een gelooven in een innerlyken keei •en van een enthousiaste toekomstver wachting. Vraagt men naar eenigen grond voor deze stille hoop, dan wordt men wel eenigszins teleurgesteld. „Het liberalisme is algemeen", o sec- tarieërs van velerlei veer! Vorderen de andere politieke groepen een eigen radio-omroep, de vrijzinnige gedachte culmineert in den algemeenen omroep. „Het algemeen karakter, waarom het liberalisme in breeden kring (och arme!) sympathie wekt, brengt tevens mede, dat het in hooge mate verdraag zaam is." Zóó verdraagzaam, dat op re kening dezer verdraagzaamheid te stel len is dat mannen van Christelijke levensovertuiging tot bezinning kwamen en langs den weg van zelfstandige orga nisatie erkenning vroegen van hun rechten. „De algemeenheid van het liberalisme brengt vanzelf grooten waarborg voor onpartijdigheid in wetgeving en bestuur .mede". Inderdaad, partijdig was de vrij zinnigheid niet tegenover andere volks groepen om de eenvoudige reden, dat zij ze allen zonder onderscheid uitsloot. Wie geen andere partij kent of erkent, kan niet partijdig zijn. „De liberale party", eenmaal gang maakster der sociale beweging in Ne derland, is langen tijd op den achter grond gedrongen" door partyen, die den schyn voor de waarheid lieten door gaan. Maar één vogel maakt nog geen lente. En in wezen was de liberale party veelal anti-sociaal. Wanneer slechts voor een tiende deel waar was wat de N. R. Courant om trent de deugden van het liberalisme ten beste geeft, moest van zoo edele en hooge beginselen een geweldige aantrek kingskracht uitgaan op de kiezers. Maar de ervaring leert en zal het ook in de toekomst bevestigen, dat de libe rale partij haar tyd heeft gehad, omdat zij de kansen en gelegenheden, toen deze zich aanboden, schromelijk heeft ver waarloosd. Wat het liberalisme mist, dat is een vasten grondslag, een verheven beginsel. Er is geen groep in ons vaderland die zoo sterk lijdt onder de belangen vereering als de liberale party. Als we slechts enkele grepen willen doen uit de politieke vrijbuiterij dei laatste jaren hebben we maar te her inneren aan den Oeconomischen Bond, de groep-Van Houten, de kunstenary- groep-ter Hall, de weermachtsbescher mers, de middenstandery enz., al welke formaties gevoed werden door smal- deelen van het liberalisme. OFFICIEELE BERICHTEN CONFERENTIE UNIFICATIE DER KUST- BEBAKENING EN VERLICHTING. Bij K. B. zijn benoemd als afgevaardigden der Nederlandsche Regeering ter Confe rentie tot unificatie van de kustbebakening en -verlichting, welke op 6 October 1930 te Lissabon zal bijeenkomen: schout-bij-nacht C. D. de Haes, inspecteur- generaal van het Loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting. hoefd der IXdc afdeeling van het Departement van Defensie; ir. P. van Braam van Vloten, hoofd ingenieur, chef van den technischen dienst der kustvcrlichting; J. W. Langeler, inspecteur-afdeelings- hoofd bij den Dienst van Scheepvaart in Nc- derlandsch-Indië. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan de na te noemen perso nen verlof verleend tot het aannemen van de achter hunne namen vermelde vreemde ordeteekenen, t.w.: "'F. Gerth van Wijk, Consul-generaal der Nederlanden te Tauger, het commandeurs kruis met plaque der Órde van Burgerlijke Verdiensten van Spanje; mr. F. C. A. baron van Pallandt, gezantschapssecretaris te Brus sel, het ridderkruis der Orde van het Her stelde Polen („Polonia Restituta"); mr. J. I. Noest, vice-consul der Nederlanden, belast geweest met de waarneming van Harer Ma- jesteits gezantschap te Bangkok, het com mandeurskruis der Kroonorde van Siam; S. ran Loen, kanselier van Harer Majestetis gezantschap te Rome, het ridderkruis dei- Órde van St. Sava van Zuidslavië; A. Stok vis, te Antwerpen ,het officierskruis dei- Orde van de Ster van Roemenië; J. A. Dek ker, te Ploesti, het ridderkruis der Orde van de Ster van Roemenië; J. A. N. Patijn, bur gemeester van 's-Gravenhage, groot-officier in de Orde van de Kroon van Roemenië. INT. CONGRES VOOR TOEGEPASTE MECHANICA. Bij K. B. zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche Regeering bij het derde internationaal congres voor toege paste mechanica, dat in Augustus 1930 te Stockholm zal worden gehouden, ir. C. B. Biezeno, w.i. en dr. J. M. Burgers, hoogleer- aan de Technische Hoogeschool te Delft. CONSULAIRE DIENST. De consul der Nederlanden te Foochow (China), de heer J. C. Oswald, is overleden. De heer H. S. Brand, aan wien in de En- gelsche taal geschreven moet worden, is be last met de waarneming van den consulai- ren post. De vice-consul der Nederlanden te Lude- ritzboclit (Zuid-Afrika), de lieer mr. J. Joris- sen, is met een verlof van 6 maanden van zijn post vertrokken. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan dr. Hirsekorn. De consul-generaal der Nederlanden te Pa rijs, de heer L. Drooglever Fortuyn is van 30 Juni tot 16 Augustus met verlof van zijn post afwezig. De consul der Nederlanden in algemeenen dienst, de heer G. M. Bijvanck, tijdelijk werk zaam gesteld aan het consulaat-generaal dei Nederlanden aldaar, is belast met de waar neming van bedoelden consulairen post. De consul der Nederlanden te Zürich, de heer Ph. W. Osieck, is met ingang van 1 Juli gedurende een maand met verlof van zijn post afwezig. De heer R. Furnée is belast met de waan neming van den consulairen post. De heer M. Chaloin is, ter vervanging van den heer F. Guézennec, belast met de waar neming van het vice-consulaat der Neder landen te Seoul (Korea). Aan den heer Chaloin moet in de Fran- sche taal geschreven worden. HET VREDESPALEIS In de gang van het Vredepaleis langs de groote rechtzaal is een marmeren beeld go- plaatst voorstellende den Vrede, een go- schenk van de Poolsche regeering. VRAGEN VAN KAMERLEDEN ENQUETE BIJ DE CHEMISCHE INDUSTRIEËN? Het lid der Tweede Kamer de heer D e Visser heeft aan den minister van defen sie de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat de minister zich per geheime of vertrouwelijke circulaire heeft gewend tot de chemische industrieën, ten einde een opgave te verkrijgen van hetgeen zij produceeren en het aantal personen in die industrieën werkzaam? 2o. Zoo het sub lo. gevraagde geheel of gedeeltelijk juist is, met welk doel wordt deze enquête dan door de regeering gehou den? 3o. Werkt dc Nederlandsche regeering in eenigen vorm samen met dc buitenlandsche regeeringen ter bestrijding van de U.S.S.R. iin het z.g. Vlootontwerp evenals deze enquête te beschouwen als symptomen van zoodanige gemeenschappelijke actie tegen bedoelde Unie? SPOORWEGPENSIOENFONDS Vergadering van 26 Juni 1930. Den gehcclen middag heeft de Kamer be steed aan de behandeling van het wetsont werp strekkende tot voorziening in het te kort van het Spoorwegpensioenfonds. Dat wiskunstig tekort bedraagt meer dan 230 millioen en is in hoofdzaak ontstaan door fictieve stortingen van 1912 tot 1921 en dooi de vroegere niet voorziene aanmerkelijke verhooging van de bezoldigingen en hetgeen hiermede samenhangt Om dezen achterstand in te halen zal 6C jaren lang een annuiteit moeten worden ge stort in het fonds groot bijna f 10 millioen. Van de spoorwegmaatschappijen wilde de Regeering dit aanzienlijke bedrag niet der meer vorderen. Het zal echter per jaar hebben te betalen wat het dragen kan zon der in tekorten te vervallen. Het ove wordt dan eventueel door den Staat betaald. Tegen dit voorstel dat in economisch op zicht alle aanbeveling scheen te verdienen, was nog al verzet De organisaties ware verzet gekomen: gevreesd werd, dat hun jaarlijksche extra-uitkeering gevaar zou loo- pen. Zij, die het bedrijf de winsten bezorgen, reizigers en maatschappelijk leven, tellen weinig meer mee. Het verzet der personeelbonden vond zijn weerklank in de Kamer. Dc vorm van de critiek liep nogal uiteen. De heer v. d. Waerden (S. D.) bleek van oordeel, dat moreel de Staat het tekort in het Pensioenfonds behoort te dragen en de lasten in geen geval op het personeel mo gen komen. Iets dergelijks zou in 1912 in uit zicht zijn gesteld En nu zou dit ontwerp dreigen met nieuwe lasten op het personeel. Dat mag niet en dus behoorde het voorstel te worden verworpen. Wat er ook gebeure, verklaarde de heer /Herma ns (R. K.). verslechtering van de positie van het personeel mag niet plaats hebben. Met het oog op de economische taak van de spoorwegen had hij eveneens ernstige be zwaren. Het bedrijf zal gedurende 16 jaar met 1 millioen extra worden belaest, wat noodzakelijk moet leiden tot groote bedrijfs- tekorten. En dit, terwijl tariefsverlaging zoo voor personen als goederen noodzakelijk is! Om deze redenen zou de heer Hermans tegenstemmen. De heer Smcenk (A. R.) deed wat vohr- iclitigc.r aan. Ook hij betreurde dat geen ■verleg is gepleegd met de Commissie van Bijstand voor liet Pensioenfonds en den Per- soneelraad, omdat het hier om meer gaat dan alleen om de finoneïeele verhouding tus- schen den Staat en de Spoorwegen. Twee dingen moeten vaststaan, wat er ook met dit wetsontwerp gebeurt In de eerste, plaats, dat geen ongunstige wijziging in de positie van het personeel moeten kunnen worden aangebracht, noch eventueel gunstige wijzi ging mag worden afgewezen op grond van de saneering van liet Pensioenfonds. En in de tweede plaats, dat dit geen aanleiding mag geven tot tariefsverhooging. Eventueel? loonsverlaging mag slechts gebaseerd zijn op verlaging van de kosten van levensonder houd, als dan ook in de beste particuliere bedrijven de loonen lager zijn geworden. In een overheidsbedrijf of een somi-over- heidsbedrijf als de spoorwegen zullen de loonen niet mogen worden verlaagd door slechte hedrijfsuitkomsten; in dit geval heeft de Staat bij te dragen. Ook zullen, als er bij die bedrijven groote winsten worden betaald, de loonen niet belangrijk hoogcr mogen zijn dan in goede particuliere bedrij en. Dan behooren die winsten te vloeien in de Staatskas, dan wel moeten zij worden besteed voor tariefsverlagingen, dus ton bate in het algemeen. Hoe de heer Smeenk stemmen zou, zal nf- afhangen van wat de Regeering zou aan ve ren ten aanzien van de afwijking van d'* historische en moreele verplichtingen, die •oeger zijn aanvaard. De heer Bakker (C. H.) had vooralsnog ook eenige bezwaren tegen de voorgestelde regeling. In het algemeen staat hij op het standpunt, dat de pensioenlasten door het bedrijf moeten worden gedragen, doch ten aanzien van de spoorwegen is de positie wel eenigszins anders. De Regeering hoeft in dertijd oon moreele verplichting op /mm ge nomen de eventueele tekorten te zullen dekken. Er had z.ï. 'een regeling moeten worden gemaakt die b.v. een vast percentage van de bedrijfsuitgaven voor het pensioenfonds tekort bestemde. Dat dit niet is gebeurd is groot bezwaar tegen het voorgestelde wetsontwerp. Een ander bezwaar is dat het personeel in deze zaak niet is gekend. Het personeel moet de overtuiging hebben dat ook met zijn belangen rekening zal wor den gehouden. Gehoopt werd, dat dc Regeering de toezegging zal geven, dat hij de jaarlijksche vaststelling van do som, die dc spoorwegen zulten bijdragen overleg zal worden gepleegd. Daarom wil de hij zijn stem nog voorbehouden. De heer Oud (v.d.) wilde een andere op lossing: een fixum van b.v. 4 millioen als bijdrage der spoorwegen in de pensioen lasten. Wanneer we dat do?-i, kan wat d? Regeering wil, wel achterwege blijven. De lieer v. Braam beek (S.D.) betoog de dat. in 1912 de Regeering alle tekorten der spoorwegen voor haar rekening heeft genomen. Ook het risico van het Pensioen fonds is door den Staat aanvaard, ondanks aarschuwingen voor do consekwentic van deze daad. Het gaat niet aan nu een nieuwe methode in te voeren en dan bovendien ook de tekorten tusschcn 1912 en 1925, toon •andcring van systeem gewensclit werd, te halen. Men wil nu 10 millioen van de spoorwegen vorderen, 60 jaar lang, terwijl deze gerekend hebben op 3 a i millioen. Deze extra-belasting-brengt de arbeidsvoor waarden van het personeel in gevaar en bovendien den goeden geest tusschcn direc- ie en vakbonden. Daarna was het woord aan den minis- e r van Waterstaat. Deze betreurde, dat sommige critici hun tem hadden bepaald zonder de Regeering te hooren. 7.e deden toen oplossing aan de hand. behalve de >te twee sprekers, die niet verder wilde an dan 4 millioen ten laste van dc spoo.egen. Grondtoon van de bestrijding was d vrees voor verslechtering van arbeids voorwaarden van het personeel. De toeslag was in gevaar, duchtte men. Maar vast staat, dat de noodzaak van saneering van het pensioenfonds door nie mand betwist is. Dan gaat het niet aan de Regeering te verwijten, dat zij maatrege len voorstelt. Die maatregelen zijn geno men in volkomen overeenstemming met de directie van de spoorwegen. Administra tief en economisch is dit voorstel volkomen verantwoord, tenzij men ondergronds eon tariefsverhooging zou willen uitlokken. Prijsverhooging wordt onvermijdelijk, in dien men aandringt op een stelsel waarhij onder alle omstandigheden de spoorwegen met een vast bedrag voor de pensioenlasten worden belast Wat dc Regeering wil, maakt het mogelijk van de gedachte uit te gaan, dat het bedrijf pas goed is, indien ook de arbeidsvoorwaarden redelijk zijn. De saneering van liet fonds beschouwde de minister als een zaak tusschcn de direc tie der spoorwegen en den staat, die liet personeel ten goede zou komen en om is de Personeelraad niet gehoord. Tusschen de uitkomsten van het bedrijf en de arbeidsvoorwaarden mag niet een t« nauw verband worden gelegd. Jaarlijk: raoet uitgemaakt worden wat" het bedrijf noodig heeft en wat er beschikbaar is voo; het Pensioenfonds. De test is dan voor rel;< ning van den Staat Minister de Geer had ook nog een en ander te zeggen. Zit de 4 millioen, waarvan gesproken niet in de exploitatieoverschotten, dan de Staat ook die bijpassen. Daarom is het zoo gevaarlijk voor het personeel om de 4 millioen als fixum te willen als compromis. In 1912 waren de belangen van aandeel houders nog in het geding. Toezeggingen uit dat jaar hebben dus niet dezelfde be- teekenis voor den na 1920 ingetreden toe stand, toen de staat overwegenden invloed kreeg. Bij het spoorwegbedrijf behooren de pen sioenlasten ten laste der exploitatie te ko men. Dat is een gezond, algemeen begin sel. In 1912 is geen vordering van de maat schappijen op den staat ontstaan tot dek king van het tekort. Wel mochten zij bij naasting een deel van het tekort in het pensioenfonds ongedekt aan den staat over dragen. Ook konden ze naasting forcceren. Daardoor trokken de maatschappijen zich van het ongedekt tekort weinig aan, maar er was geen vordering op den staat ont staan voor het tekort. In 1920 verviel het recht tot forceering van naasting, maar kwam de dividend-garantie en de bijdrage in het tekort. Daarmee verviel tevens d* garantie voor de dekking van het tekort bij geforceerde naasting. De maatschappijen kwamen toen geheel anders tegenover het tekort te staan. Haar pensioenlasten mag men niet als iets aparts beschouwen, zijn een essentieel deel der exploitatie, schouwt men het niet in dezen zin, maar gaat men een speciale verdeeling van lasten aan, dan komt in ieder geval een deel van de pensioenlasten ton laste van het be drijf. Wat de Regeering nu wil, laat de gelijkheid, dat de exploitatie vrij valt, in dien de uitkomsten van dien aard zijn, dat het onredelijk zou worden over de bijdrage te vorderen. Uitstel van het wetsontwerp zal practisch weinig beteekenen. De spoorwegmaatschap pijen zullen blijven reserveeren voor cüt doel ongeveer 4 millioen. Wien dit bedrag als fixum voor oogen staat, kan geen be- uar hebben om het wetsontwerp aan te men. Zit het overige niet in de exploita tie, dan moet de staat toch bijpassen. Bij de replieken verscheen een motie m den heer v. B r a a m li e e k, om uit te spreken, dat de staat blijft opkomen voor het bedrag, dat hij ook in geval van naasting voor zijn rekening had moeten nemen. De heer Smeenk oordeelde deze motte niet verstandig, omdat zij een vasten last op het bedrijf legt. Nadat ook de beide ministers nog een kort woord hadden gesproken, kwam aller eerst de motie v. Braambeek in stem ming. Zij werd verworpen met 36 tegen 33 stemmen. Voor stemden de soc.-dcm., 5 •rijz. dem. en 7 z.g. Katholieken. Het wetsontwerp werd aangenomen met 35 tegen 33 stemmen. Met dè vorige tegen stemmers stemde nu ook de heer v. Poll (R.K.) mee. Van de tegenstemmers was in middels de heer Schaper verdwenen. Dinsdag keert de Kamer teru&, alsdan zijn aan de orde een aantal kleinere wets ontwerpen en daarna o.a. de interpellatie- de Boer over den nood in de binnenschip- perij en het Suikerwetje. ZILVEREN BURGEMEESTERS- JUBILEUM DE HEER D. F. BRUNE IS MORGEN 25 JAAR BURGEMEESTER VAN EETHEN Morgen herdenkt de heer D. F. Brunc den dag. dat hij 25 jaar geleden het burge meestersambt der gemeente Eethen Gende- ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE DRAADNAGELINDUSTRIE Op de vragen van het Tweede Kamerlid, Dr. Kortenhorst over dumping in dc draad- fel-industrie, heeft de Minister van Arbeid meegedeeld, dat er wel een zeer ernstige concurrentie bestaat tusschen draadnagel- fabrieken in binnen- en buitenland, maar in hoeverre hier van dumping gesproken kan worde is bezwaarlijk vast te stellen. Het is den minister niet gebleken, dat deze industrie, die zich in de laatste jaren door moderniseering van het bedrijf krachtig verstrekt heeft, aan gevaar voor ondergang zou blootstaan, Bij voortduring js de aan dacht op deze industrie gevestigd en in ver hand met deze bijzondere omstandigheden is dan ook sedert gcrui men tijd werktijdverlen- 'ng toegestaan. Voor liet nemen van andere maatregelen acht dc minister geen redeh aanwezig. EEN RAMAER-KLINIEK TE LOOSDUINEN. Vanwege de Vereen, tot Clir. Verzor ging van Krankzinnigen in Nederland wordt een Ramaer-kliniek gebouwd recht tegenover cl - stichting „Blocmendaal" aan ile Monsters, heweg te Loosduinen. De/i* kliniek is nu in zooverre gereed, dat spoedig de. ingebruikneming plaats hebben zal. ren en Heesbeen aanvaardde. Een 'drietal maanden te voren was de jubilaris tot secre taris dier gemeente benoemd. Op 1 Augustus 1908 werd de naam der ge meente gewijzigd in „Genderen" en het dorpje Doeveren hierbij gevoegd. In 1914 volgde zijn benoeming tot burgemeester der twee aangrenzende gemeenten Meeuwen en Drongelen. 1 Mei 1923 werden deze drie gemeenten tot éénc gemeente vereenigd, die den naam Eethen verkreeg. De heer Brune werd tot burgemeester der nieuwe gemeente benoemd, welk ambt tot heden door hem wordt bekleed. Reeds spoedig na zijn infunctie-treding voerde de heer Brune, met succes een actie voor de oprichting van hulptelefoon kantoren in zijn gemeente en wist hij te verkrijgen, dat de Gemeenteraad gelden be schikbaar stelde voor aankoop van brand spuiten voor elk der daartoe behoorende dorpen. Een krachtige stoot werd "door hem ge geven tot de oprichting der Coöp. Zuivel fabriek te Genderen. De plaatselijke Vereeniging „liet Groene Kruis" werd door hem opgericht. Een sterke actie voerde hij voor den aanleg eener spoorlijn door het land van Heusden en Altena. Van het daartoe ge vormde comité was de heer Brune voor zitter. De reeds vergevorderde plannnen weden echter door het uitbreken van den wereldoorlog verijdeld. De distributieregeling zijner gemeenten kon voor vele andere ten voorbeeld strek ken. De in den mobilisatietijd vaak voor komende inkwartieringen hadden onder zijn bestuur immer een goed verloop. Zeer veel moeite heeft hij zich getroost voor de totstandkoming der electrificatie van het Land van Heusden en Altena, wel ke in 1921 haar beslag kreeg. Van de vereeniging der gemeenten Gen deren, Meeuwen en Drongelen was hij een krachtig voorstander hoewel de totstand koming dezer vereeniging hem na afloop der wachtgeldperiode, een belangrijke ver mindering zijner inkomsten veroorzaakte. De jubilaris is voorts secretaris van het comité voor drinkwatervoorziening van het Land van Heusden en Altena. Zijn leiding der vergaderingen van "den gemeenteraad is steeds buitengewoon krach tig, terwijl er toch bijna altijd een aange name geest heerschL Jarenlang was de heer Brune medewer ken aan de periodieke uitgave „Het Reper torium der Ned. Juristenprudentie en Rechtslitteratuur. Hoewel de jubilaris uitdrukkelijk heeft verzocht alle feestelijkheden te vermijden, zullen hem toch ongetwijfeld velen hun be langstelling bij zijn zilveren jubileum doen blijken. De heer D. F. Brune werd 15 Januari 1S71 te Zierikzee geboren. CHR. VERZORGING VAN ZENUWLIJDERS HET FINANCIEEL JAARVERSLAG De Vereeniging tot Chr. verzorging van Zenuwlijders hield deze week te Apeldoorn haar algemeene vergadering. We gaven van die vergadering reeds verslag. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat aan contributies werd ontvangen 18266.57, aan verpleeggeldcn f 163.217.73. Aan voeding werd besteed f42414.67. Aan salarissen f61808.58. In het pensioenfonds werd gestort f 15000. liet aantal verpleeg den bedroog 13 patiënten, 2 mannel. en 11 vr. met een totaal van 1023 verpleegdagen. „VOOR DE VROUW" Wegens vacantie van onze redactrice, geven wij deze week GEEN Vrouwen-pagina. INGEZONDEN MEDEDEELING. S Rijdt voor Uw^J f genoegen, rijdt et DE LANDBOUWCRISIS. Dc vereeniging voer zuivelindustrie er- melk- hjgi<-ne zal een rapport inzake de landbouw- :risis in verbami met zuivelindustrie en melk er houderij in een algemeene vergadering toe lichten en bespreken op Woensdag a x des -.middags 2.39 uur in de Industriecle Club te m-terdam. Voor belangstellenden zijp. uit- lodigingsknarten op aanvrage verkrijgbaar n kantore der vereeniging, Laan van Mcer- •ivoort 18, Der» Haag. DE RADIO OMROEP ALG. PROGRAMMA-COMMISSIE BENOEMD Bij beschikking van den Minister van Wa» terstaat is ingesteld een Commissie tot kcu- ring van het algemeen programma voor den radio-omroep. Voor liet tijdvak tot en met 31 December 1933 zijn benoemd tot leden van deze com missie: Dr. J. Th. de Visser, Voorzitter van den Radio-Raad, tevens voorzitter; Mevrouwt B. Boon—van der Starp; Prof. Mr. P. S. Ger- brandy; Prof. Nolet; J. \V. de Vries, allen leden van den Radio-Raad; tot Secretaris E. P. Weber, secretaris van den Radio-Raad. Met betrekking tot de4hiv*rbedoelde com missie en het algemeen programma zijn dd volgende regelen vastgesteld: 1. De Commissie draagt den naam van Al- gemeen-Programma-Commissie en is geves tigd te 's-Gravenhqge. 2. De Commissie is bevoegd zaken bij rond schrijven aan de leden af te doen en verga- dert zoo dikwijls de voorzitter of tenminste twee leden dit wenschen. 3. De vergaderingen van de Commissie woit den voor zoover dit door den voorzitter ge- wenscht wordt geoordeeld, bijgewoond dooit vertegenwoordigers van de omroep-vereeni- gingen, die meewerken aan het algemeen programma. 4. Het algemeen programma zal moeten bevatten mededeclingen van woord-, toon- of beeldinhoud van ontspannende», leer/a men, aesthetischen of ethischen aard en zal zoodanig moeten zijn, dat aan den inhoud niemand redelijkerwijze aanstoot kan nemen, 5. De omroepvereenigingen zijn gehouden vier weken vóór de uitzending het algemeen programma in tienvoud aan den secretaris der Commissie in tc zenden. Voor zoover dit het gesproken woord betreft, zal de volledig** tekst moeten worden ingezonden. De com missie is verder bevoegd elke door haar gu- wenschte nadere toelichting van de ingezon den programma's te verlangen. 6. Een algemeen programma of een onder» deel daarvan zal door de Commissie niet kunnen worden afgekeurd dan na dc desbe treffende omroep'/'reeniging in een vergade ring to hebben gehoord. Indien een program ma of onderdeel daarvan niet door do Com missie wordt toegelaten, is de omroepver- eoniging gehouden binnen 5 dagen, nadat zij daarvan met onikleeding van redenen schrif telijk mededceling heeft ontvangen, oen an der programma of aanvulling in te zenden. Wordt ook dit afgekeurd, dan wordt de an dere omroepvereeniging, .lie op denzeifdeo zender uitzendt, verzocht den vrijgekomen tijd door een algemeene uitzending ie voor- 7. Een vereeniging, die een algemeen pro gramma uitzendt met afwijking van 't door do Commissie goedgekeurde programma zal go- durende ten hoogste een half jaar van er- zorging van liet algemeen programma kun nen worden uitgesloten. Zoolang geen alge meene beroepsinstantie is ingesteld, bestaat van deze beslissing beroep op den Minister van Waterstaat 8. De besluiten van de Commissie worden genomen met meerderheid van stemmen. Bij staking van stemmen heslist de stem van den voorzitter. 9. De Commissie kan geen hesluiten nemen wanneer niet ten minste drie leden tegen woordig zijn. 10. De Commissie wijst uit Haar midden een plaatsvervangend voorzitter aan. 11. Alle van de Commissie uitgaande stuk ken worden door den voorzitter en den se cretaris onderteekend. De Commissie kan öe afdoening van spoed eischende zaken van gering belang aan den voorzitter overlaten. 12. Het jaarverslag over dc werkzaamhe den van de Commissie wordt opgenomen in het jaarverslag van den Radio Raad. INGEZONDEN MED Zomervacanfie De besfe voorzorg legen de gevolgen van regendagen: Aspirin-Tabletten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1