LUCHTKASTEELEN VRIJDAG 27 JUNI 1930 DERDE BLAD PAG. 1C HOE MIJN DROOM EINDELIJK WERKELIJKHEID WERD MET DE P.N- 28 DE GROOTE ZEPP TEGEMOET (Van onzen Bcrlijnschen correspondent). Tk sprak er met niemand over. Ik zweeg erover in alle talen der wereld. Over het plan dat ik al meerdere jaren in mij om droeg. Ik suggereerde mijzelf: er komt toch niets van terecht, het is eon onuitvoerbaar plan en loopt de boel spaak, dan word je tenminste niet uitgelachen. Ik keek echter al die jaren goed om mij heen, loerde op een gelegenheid, om mijn wil door te zetten maar de kans liet op zich wachten. Ik ging aan mijn doorzettingsvermogen twijfelen, vroeg mijzelf bij herhaling af: ben je een phantast? Hang je met jc hart aan lueht- kasteelen? Ben je nog steeds niet oud en wijs genoeg, om te weten, dat droomen zel den of nooit werkelijkheid worden? Ik heb geleerd, den middenweg te gaan. Ik ben wat meer bescheiden geworden in de eischen, welke ik aan het dagelijksch leven stel. „Wenn man nicht hat, was man liebt, dann soil man lieben, was man hat". Een Zeppelin, aldus probeerde ik mijzelf te troosten, is te duur voor den doorsnee-bur ger. Zulk een luchtkasteel der twintigste eenw ïs alleen bereikbaar voor de dollarhelden uit U. S. A. Ik bleef dus weg uit Friedrichs- Iiafen en kwam Dr. Eckener bij hooge uit zondering de stad Berlijn eens met een kort bezoek vereeren, dan poetste ik bijtijds de plaat, want kijken naar liet onbereikbare ver- dubelde mijn ergernis- Ik stapte ieen vlieg machine en als ik van uit de hoogte over de wereld heen kon kijken, dan vergat ik mijn ergernis. Ik vergeleek zoo'n Zeppelin met een luxe trein, met een D-trein le klas en was al blij, dat ik als gewoon burger een uitstapje derde klas kon ondernemen. Hoe veel mansclien zouden dankbaar zijn, wan neer ze eens een luohtreisje konden onder nemen en voor hoeveel duizenden is ook zulk een stevige tweedekker iets onbereik baars! Maar stonden de kranten dan weer vol van Eckcner's nieuwe prestaties, van zijn zegetochten naar Noord- en Zuid-Amerika, dan werd ik weer ongeduldig en een gevoel van jaloerschheid maakte zich van mij meester. Het vliegen met zoo'n luchtschip moest toch iets heel anders zijn dan het zweven in een vliegmachine. Zon daar nu niets aan te doen ztjn? Zou er niet een mogelijkheid te vinden zijn, om ook die ervaring rijker te worden? En kijk, juist toen ik aan een bevredi gend antwoord op deze netelige vraag begon te twijfelen, ontdekte ik in de lucht leraardigst luchtschip van kleim formaat. Ik taxeerde zijn lengte op hoogstens 40 M. en zijn doorsnee op ongeveer 13 M. De drijf- draoht bestaat uit een 80 P.K. Siemens SH *13 motor en de kleine cabine biedt aan drie of vier personen plaats. Met den kapitein en den monteur kunnen er dus hoogstens cn dan nog slechts bij gunstige weersgesteld heid twee passagiers naar boven. Dit sier lijke, elegante luchtscheepje staat sedert ruim eon jaar in dienst van het Trumpf- bedrijf in Berlijn-Weissensee, een der. groot ste chocolade-fabrieken, welke we in Duitsch land hebben. Ik spoedde mij naar Weissensee, werd hier door de eigenaars der fabriek, Gebr. Monheim, ontvangen en vertelde hun mijn belangstelling voor alles, wat met de luchtvaart samenhangt. Ongeveer een jaar staat dit luchtschip in dienst van 't Trumpf- bedrijf en reeds meer dan "200 vluchten bo ven Duitsche steden en landen zijn uitne mend verloopen. Men kende deze soort van reclame totdusver in Duitschland nog niet en dus staat deze D.P.N. 2S in het brand punt der publieke belangstelling. Natuurlijk was men voornemens om den grooten Zep pelin bij zijn bezoek aan de rijkshoofdstad eere-escorte te geven en men verklaarde zich in beginsel bereid om mij bij gunstige weersgesteldheid als eenigsten passagier mee naar boven te nemen. Öf ik dan maar op dien gedenkwaardigen morgen tegen zes uur in Staaken wilde wezen- Dat kostte mij een slapelooze nacht, want liever wilde ik een uur te vroeg dan een mi nuut te laat verschijnen. Van Staaken uit ondernam ik mijn eerste luchtreis per Acro Lloyd, nu ook alweer tien jaar geleden. Van Staaken uit zou ik dus nu mijn eerste vlocht per luchtschip gaan ondernemen. Het viel mij verre van gemakkelijk door een cordon van schupo heen te dringen en men scheen 't maar half te gelooven, dat ik voornemens was, om in de schommelende cabine van het kleine luchtschip binnen te stappen. Men herin nerde mij aan het malheur, dat dezelfde pi loot. Thomas, juist dezer dagen met een soortgelijk Parseval-luchtschip in de Oostzee heeft gehad. Maar ik liet mij door niemand van de wijs brengen, wist tot kapitein Tho mas en diens collega door te dringen en vroeg, wanneer men dacht te starten? Dat hangt van Dr. Eckener af. Zoodra we we ten, dat hij in zicht is, gaan we de lucht is. Ik werd voorgesteld aan mevr. Thomas, die haar man trouw ter zijde staat cn zich aan het moeilijk examen voor stuurman J iooft onderworpen. Met rechtmatige vol doening vertelde ze mij van haar werk als „Rudcrganger" on van haar overtuiging, dat binnen afzienbaren tijd vele soortgelijke luchtschepen als reclame voor grootc onder nemingen zullen rondzweven. Iedere tijd stelt zijn eigen eisohon en de lucht reclame heeft een groote toekomst voor zich liggen. Trumpf zal weldra niet de eenfgste fabriek zijn, die door middel van vliegtuig of lucht- INGEZONDEN MEDEDEELING. schip op de publieke aandacht beslag komt leggen. Uitteraard was ik nieuwsgierig van deze ondernemende jonge vrouw iets naders om trent de D.P.N. 28 te vernemen en ze ant woordde glimlachend: „Het schommelt zoo nu en dan een beetje. Ge moet u maar ste vig vasthouden en bij het starten kunt ge op den grond gaan zitten, want voor stoe len of banken is er in de kleine cabine geen ruimte. Mijn man moet zich ook aan het stuur vasthouden. Met behulp van d teurs gaat ge straks de lucht in en als ge dan den grooten Zeppelin ziet aanglijden, dan zult ge een schoon oogenblik beleven. De kleine Zepp geeft dan den grooten Zepp het eere-escorte en slechts weinigen hebben dit historisch moment van nabij en zen vorm meegemaakt!" Inmiddels hoor ik commandeeren: „Lang zaam achteruit!" „Los van de ankermast!" „Langzaam vooruit!" „Schip afbuigen!" Een paar sohupo's helpen mee om de cabine vast te houden en het instappen mogelijk te ma ken. Men geeft ons een stevigen duw en we schieten de hoogte in. Thomas staat aan het stuur en men hoort den onzichtbaren motor steunen. Ik ben coor 't eerst van mijn leven passagier in een luchtschip.'Geheel zonder angst en beving ben ik niet, want alle comfort ontbreekt hier en ik moet me stevig vasthouden, .wil ik niet van links naar rechts schuiven. Maar de machtige groote Zeppelin komt mijn volle aandacht in belag nemen. De klok slaat zeven en met Pruisische nauw keurigheid glijdt de hooge gast Berlijn bin nen. Meerdere vliegmachines met en zonder reclame duiken van allen kant uit den ne vel te voorschijn en het is in de lucht een drukte en lawaai van belang. Beneden staan duizenden te kijken en te juichen. Wat zij beneden doen, dat doen wij in een hoogte van circa 200 M., wij begroeten den impo- santen Graaf Zeppelin, een der machtigste voortbrengselen van Duitsche energie. Met een valscherm zie ik de post naar beneden werpen. De touwen voor de landing worden uitgeworpen en nu gaan wij ook weer huis waarts. Wij blijven voortdurend op respectabelen afstand van den grooten Zeppelin en nu be nijd ik weer hen, die van beneden af het effect van twee luchtschepen boven elkaar kunnen volgen. -Van uit de hoogte kan ik vaststellen, dat het aantal betalende toe schouwers lang niet zoo groot is als ander half jaar geleden. Het was toen trouwens de eerste kennismaking der Berlijnsche be volking met den „Gigant des Aethers" en ditmaal weet men, wat deze al gepresteerd heeft. Wij zwenken afwaarts naar de Havel toe en ik kijk neer op het voor een goed deel nog slapende Berlijn. Hier en daar krijgt men menschen, wakker geschud door het dreunen der motoren, in nachtcostuum op de balkons te aanschouwen. Het is zeer amusant. De kleine David volgt met respect en voorzichtigheid den enormen Goliath, dat wil zeggen: wij ver anderen onzen koers met hem, letten op iedere zwenking en zorgen ervoor, dat we terzelfder tijd met hem weer boven Staaken zijn. Daar staan honderden schupo's gereed orn naar de touwen te grijpetn, die het lucht schip aan den ankermast zullen binden. Ik hoor uit de verte muziek, maar de melodie van het Duitschlandlied is het niet. Daar is het zeker nog te vroeg voor. Het aantal toeschouwers is verdrievoudigd en van allen kant ziet men auto's, motor fietsen en voetgangers aanstroomen. Men hoort de sirenen huilen en door den luid spreker wordt nu stellig het groote oogen blik aangekondigd. Dat hooren dan de tien duizenden, die zich van uit de verte van al deze dingen een beeld moeten vormen. We glijden langzaam naar beneden en ik kan zien, dat men ook op ons staat te wachten. Moeder en kind keeren behouden huis waarts. Eerst landt de grootc Zepp en pas tien minutuen later voel ik den begaanba- ren grond onder mijn voeten! Ik schud kapitein Thomas beide handen, complimenteer zijn vrouw en spoed me naar den grooten Zepp, om hier Eckener's officiecle ontvangst bij te wonen. Stadtbaurat Dr. Adler, burgemeester Soholtz, hoofdcommissaris Zörgie-bel en een heirlcgcr van fotografen staat dicht bij het machtige luchtschip van 207 M. lengte. Nu pas zie ik, hoe groot deze Zepp en hoe klein de onze is. De gasten hangen uit de raamp jes en een hunner, een attaché der Japan- sche marine, zwaait de vlag van zijn vader land, wat de filmoperateurs en fotografen aan het werk zet Ik zie den dikken, gezel- Ligen kok in de keuken staan en nu wordt ook Dr. Eckener met zijn staf zichtbaar. Hij wisselt zijn witte pet met een gewonen hoed komt naar buiten. Wij begroeten hem met applaus en burgemeester Scholtz gaat voor het apparaat van den rondvonk staan. Na burgemeester Soholtz' ietwat lang aandoen de begroeting, vraagt men Dr. Eckener, of hij voornl ook een paar woorden voor den rondvonk wil spreken, maar Dr. Eckener steekt beide handen in de hoogte e,n zegt met afwijzend gebaar: „Kommt nicht in Frage!" De auto komt dwars ovér het vliegveld aangereden overal was de controle buiten gewoon streng en ik had vroeg in den mor gen veel moeite om tot het kleine luchtschip door te dringen en nu stapt Dr. Eckener naast burgemeester Scholtz in, om naar Hotel Esplandde te rijden. Van daaruit gaat hij straks naar het Roode Huis, waar een dejeuner te zijner eere wordt aangeboden en hij zijn naam in het gouden boek zal no- tceren. De voornaamste deelnemers aan het Weltkraft-congres zullen met hem aanzitten. Inmiddels heb ik mij voorgesteld aan een der vrouwelijke passagiers en deze vertelt mij enthousiast van haar eerste luohtreis. Zij stapte in München in, bereikte reeds omstreeks middernacht Berlijn en maakte toen het uitstapje naar Kopenhagen mee. VERWIJDERING VAN OVERTOLLIG HAAR DANKBETUIGING Mejuffrouw LOHUIS, huishoudster van Dr. Essink te Oldenzaal, betuigt hierdoor haar hartelijken dank aan Mevrouw LOUISE C. GIMBER, Directrice ACADEMIE SCIENTIFIQUE DE BEAUTE LAAN VAN MEERDERVOORT 156. DEN HAAG Telefoon 31841 voor het uitstekend resultaat harer behandeling. Zij kan iedere dame, die aan overtollig haar lijdt, dit adres met het volste vertrouwen aanbevelen. Gratis en franco Catalogus No. 36. Zij laat mij het menue van den vorigen avond zien, overwegend koude gerechten en zegt, dat de keuken op Zepp uitnemend is. Dat kan men trouwens den robusten kok reeds aanzien! Ik waag het erop, klauter met Frau Bankdircktor mee naar boven en verp een blik in het Interieur. Het ziet er ongeveer uit als in een coupé le klas, maar de cabine's lijken met kleiner als op een stoomboot. Ik waag me niet ver- er in de verschillende ruimten, want Ecke- ier heeft elk bezoek van onbevoegden streng erboden. Herr Zimmerman, de Presse-Chef der stad Berlijn, deelde aan de groote schaar fotografen en reporters mede ,dat men door middel van loten een zestal journalisten kan aanwijzen, die en zulks nog bij hooge uitzondering even naar boven en naar binnen mogen. Aan meevliegen valt alleen te denken door hen, die er M. 250 voor kun nen deponeeren. Ik sla het gade, hoe alle gasten hun pa pieren ter controle en onderteekening moe ten voorleggen. Een groote car van de Ha- pag staat honderd meter verder op ons te •achten en tegen halfelf stappen we in. Men wenkt ons van allen kant toe en stellig houdt me,n ook mij voor zoo'n duren „Flug- gast". Neen, dat was ik niet cn ik betwijfel het sterk, of ik ooit een reis met den groo ten Zepp zal meemaken. Maar, nietwaar? "Wenn man nicht hat, was man liebt,dann soli man lieben, was man hat!" Een Zeppe lin blijft een Zeppelin, ook al was het clan slechts de kleine, schommelende P.N. 28,! UIT HET SOCIALE LEVEN ..DOOR PLICHT TOT RECHT' BONDSRAADSVERGADERING. Chr. Bond van P. T. T. Personeel. Onder voorzittemschap van den heer A Feenslra, van Den Haag, werd te Utrecht in gebouw Chr. Soc. Belangen, Kromme N. Grachit 29, op 24 en 25 dezer de Bondsraad vergadering gehouden van den Chr. Bonrl van P. T. T. personeel „Door Plicht tot Recht". Aanwezig waren de vertegenwoordigers van de vakgroepen van het P. T. T. perso neel. Ten aanzien van de vakgroep Bestellers werd besloten te ijveren voor een betere uitvoering van den besteldienst zoowel n: in de stal als ten platteJande en betere re geling van de huis aan huis-bestelling als mede de bestelling van de postpakketten. De bestelling van de aangeteekende stuk ken aan huis van den geadresseerde, zaï door het B. R. bestuur ernstig wor'.cn na gegaan. Voorts hield de vergadering zich bezig met het salarisvraagstuk. Breedvoerig dit punt besDroken door alle groepen van het P. T. T. personeel. Door 1 et H. B.-lid de heer Van Wijk, werd naar aanleiding Tan deze bespreking een conclusie voorgestela. waarin het bondsbestuur wordt opgedragen met kracht te ijveren voor: 1. Verlaging van de pensioenpremie; 2. Afschaffing van de 2-pct ongehuuden aftrek; 3. Terugbren ging in het Bezoldigingsbesluit van die groe pen, die in den loop der ij den er uitgelicht zijn. Voort6 besloot de vrg^dring de positie van de schrijvers P. T. T. te trachten te ver beteren en voor deze groep gelijkstelling te verkrijgen met de schrijvers van de Depar tementen door te ijveren voor schrijvers i klasse. Bij de bespreking, diensten Telefonisten, erd besloten krachtig 6telling te nemen tegen de verzwaring van de werkzaamhe den van die groep. Ook de verzwaring van den Zondagsarbeid zal door het bestuur ernstig worden onderzocht. De positie van de Assistenten en conduc teurs der Brievenmalen zal bij den Minister in Waterstaat aanhangig worden gemaakt. Voor de kantoorbedienden, die niet in de gelegenheid zijn geweest door diienstverhuu dingen, te etudeeren voor een hoogere func- n thans hiervoor le oud zijn, zal als nog getracht worden, iels te bereiken. Voor de kantoorhouders zal op dezelfde ijze worden doorgegaan als tot op heden ter verkrijging van een betere dagtaak en betere regeling van den vrijen avond. De positie van het technisch personeel il zoo noodig met de Iloofd-Ingenieur Di recteur Techn. dienst worden besproken, terwijl de aangelegenheid van de reistijd nader in de commissie van Overleg zal wor den behandeld. Getracht zal worden betere promotiekan - n voor het lager en bevorderd lager per soneel te verkrijgen. Besloten werd te ijveren voor verlenging overgangsperiode van het Rangbevorde- ringsplan 1928. gesteld en zeer voldoet. Hij verzoekt dan ook den Minister van Arbeid enz, om art. 31 le lid c van het Melkbeeluit aldus te willen wijzigen, dat, indien aan soortgelijk' vaarden voor de bewaring en den vei koop van melk is voldaan als hiervoor is aangegeven, B. en W. de vrijstelling uob- ben te geven en dus het „kunnen" uit het Besluit komt te vervallen. OOK 'N TACTIEKI De rechtspraakcommissies van patroon en gezellen in het grafisch bedrijf behand len allerlei zaken betreffende leerling-op lei ding, pensioenverzekering, loonbepaling, iz. De Ned. Chr. Grafische Bond had tot die immissies een verzoek gericht om be krachtiging van zijn besluit betreffende h:i royement van een lid, met name genoemd, wegens verregaande contributieschuld. Aan gezien dit lid inmiddels betaalde werd hst royement ingetrokken, doch men sprak ern stig misnoegen uit over de handelingen van dat, lid, dat telkens ernstige contributie- schuld maakt en wanneer hij dan geroyeerd wordt, vlug betalen komt. DE WERKLOOSHEIDSKAS. Door de hoofdbesturen der drie organis es in het typografisch bedrijf zijn voorstel len tot wijziging van enkele artikelen van werklor/sheidskaereglement ingediend, welke tot strekking hebben het uilkeerings bedrag bij werkloosheid tot 67 pet. te ver- hoogen en de bijdrage tot 10 cent per lid en per week terug te brengen. De kas van den Ned. Chr. Grafischen Bond ontvangt deze bijdrage reeds. De andere kassen vra gen nog 15 cent per lid per week'. vijf organisaties in het grafisch be drijf hadden in totaal in haar werkloos- heidskassen in reserve f921.916.93 op 1 Jan. 1930. De Ned. Chr. Graf. Bond had onder deze kassen 1124.463.07 in reserve. DE STAKING TE VRIES. De etakintg aan de transportkannen fa briek van de'firma Van Wijk en Boerma te Vries (Dr.) duurt reeds ruim elf weken. Ji. Zaterdag heeft de directie eenige werkwil ligen ontslagen en a.6. Zaterdag worden el- le anderen ontslagen. De directie zal het bedrijf voor onbepaald en tijd stilleggen. UIT HET MIJNBEDRIJF. De P-rot. Chr. Mijnwerkershond telt thans weer over de 500 leden. Naar de Llmb. Koerier meldt, zullen dezer dagen de werkzaamheden aan de bruin- koolgroeve Carlsborg te lleerlerheide groo- t'cndeels worden stopgezet, in verband met den geringen afzet van den laats ten tijd. Dientengevolge zullen ruim 100 arbeiders ontslagen worden. ROODE ONDEROFFICIEREN. landbouweconomen verschillende vraagpunten I 8 jaar gevangenisstraf, in een bijzondere inleiden. strafgevangenis, met aftrek der preventieve groote fokvee-hechtenis veroordeeld. "~"J 1 Met Haagsche Hof heeft dit vonnis beves tigd. HET DRAMA IN DE V/ESTE WAGEN STRAAT TE ROTTERDAM. De Rotterdamsche kleermaker-koopman H. van der Z„ was door de rechtbank to Rotterdam wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot 3 ja ren gevangenisstraf. Hij had terechtgestaan als verdacht van W. D. Timmermans op 18 December 1929 opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het Ilof vernietigde het vonnis van do rechtbank. Opnieuw rechtdoende, veroor deelde het verdachte tot 5 jaar gevangenis straf. DOOD DOOR SCHULD. J. J. S., te Wageningen, die in October vorig jaar op den straatweg nabij Belmonte met zijn auto een voetganger heeft dood gereden en door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, is door het Hof veroordeeld tot drie maanden hechtenis. HET MELKBESLUIT EN ZIJN TOE PASSING. De Prot. Chr. Bond van melkelijters I Nederland besprak in beeturenverga dering de uitvoering van de wijziging van art. 31 le lid c van het Melkbeeluit door de dage- lijksche besturen van Rotterdam, Den Hucg en Amsterdam. B. en W. vam Rotterdam verieenen op grond van genoemde wijziging vrijstelling voor den verkoop van fijne vleeschw verpakte kruidenienswareai, doch B. en W. van Amsterdam en Don Haag wenschcn de bedoelde wijziging niet uit te voeren, waar door een groot gebied van Delft tot Amster dam en Omstreken, is gelaten onder de vol gens den Bond onbevredigende regeling van vóór de wijziging. De Bond besloot dat hij het pleit ter ver krijging van de toegezegde bevredigende op lossingen ter bevordering van gelijke too- passing in de verschillende gemeenten zn. voortzetten, opdat „de andere waren en nf artikelen" vam de wijziging zullen worden vrijgegeven b.v. op voorwaarden door B. en Rottardftjn met succes toegepast] ,,'t Gebeurde in Ede. Op een goeien morgen kwamen de onder officieren van 10 en 22 R.I. tot de ontdek king, dat Het Volk in de cant ine ontbrak. Zeker niet bezorgd. Wel jammer, maar enfin, morgen dan maar weer. Toch even informeeiren. Neen, niet vergeten te bezorgen, maar 't mag niet meer, de Commandant heeft verboden dat blad in de cantine ter lezing te leggen. Motief daartoe was een oproeri- gen krabbel getiteld: „Prinselijk gemaal." We lazen het bovenstaande in Het Volk (dit uitknipsel werd ons toegezonden) ci te eren daaruit nog dezen zin: „Tiet Volk is door den wensch van m e e r e r h e i d (spatiieerifng ven ons) der onderofficieren in de cantine versche nen en nu wordt zonder eenig overleg met die onderofficieren Het Volk uit de cantine verbannen." Door den wensch van de meerderheid der onderofficieren. We willen aannemen dat dit te geflat teerd is. We kunnen niet gelooven dat de meerderheid der Staatsdienaren aan den kant der roode heeren, de ontwapenaars bij uitnemendheid staan. Of zouden we ons vergissen? Dan zouden we kunnen begrijpen, waarom tegenwoor dig zoo bijna ongestoord in ons leger pro paganda gemaakt kan worden voor militairisme en dienstweigering. De Tribune zegt hiervan o.a. „Waarom zou men Het Volk ook verbieden. Het toch een patriottisch orgaan!" Ons gevoelen is echter dat, hoewel De Tribune zijn gal op een veel grovere manii uitspuwt over alles wat met de weermacht erban-d staat, Het Volk toch ook als een ar voor onze weermacht beschouwd moet worden. i onjrierafficerem zouden -meeir profijt de moreele v-erheffiing toornen te heb- in-diien zij zich vam het lezen van Volk onthielden. To-t onzen spijt heeft de Commandant 10 R.I, de order weer ingetrokken en Het Volk ligt weer in de cantine. Het Volk schreef daarvan dat dit be richt met gejuioh door de onderofficier-in ontvangen werd. Wij vinden diit droevig." Woensdag 27 Aug. zulk.. demonstraties worden gegeven. Aangevoerd zullen worden in totaal ongeveer 300 st. vee, iarvan pl.m. 3/5 roodbont M.R.IJ.-vae en 2/5 -artbont F.-H.-vee, uit verschillende dis tricten van Gelderland en Overijssel. het Mias-Rijn-IJssel-veeslag en van het Friesch-Hollandsche veeslag zullen 6 groepen demorictreeron. 's Morgens zullen de keurin- •n worden gehouden en 's middags de keu ngen om het kampioenschap. Öok wordt er een internationaal concours hippique gehouden en een openluchtspel: „Do Leeuwendalers", van Joost van den Vondel. Verder vindt er een folklore optocht plaats, welke eon gewestelijk karakter zal drager., en o.a. zal weergeven: kleederd-acliten, oude ge bruiken, oude wegstervende bedrijven als spade-industrie, kom-industrie, stoelenmatten. imkerswagen, eekschillen enz.; oogstgr.brui- ken, slachtvisite, palmpaschen, dorpstypen, enz Na afloop worden op Zijpendaal vendel- zwaaien, demonstraties van rijvereenigingen enz. gehouden, met als slot een feest in „Musis Sacrum". Denkelijk zullen enkele leden van de ko ninklijke familie by de feesten tegenwoordig Prins Hendrik is voorzitter van liet ce comité, waarvan o.a, de ministers Ruys Deckers, de commissarissen der Koningin in Gelderland on Overijssel en Prof. Mr. P. A. Diepenhorst van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond leden zijn. LAGE KORENPRIJZEN. Zware gerst kocht men verleden jaar vooi f 12 tot f 11 per 100 K.G. Thans betaalt mer er slechts iets meer dan f 6 voor! Noord- Duitsche rogge stond 16 Juni oeneden f 90 per last. Deze lage pry zen zullen vooreerst nog wel blijven, daar van alle kanten in binnen- en buitenland uitstekende berichten over den stand van den nieuwen oogst binnenkomen. Ook in ons eigen land staan de gewassen er in 't algemeen zeer goed voor; evenzoo in Dmtschland. Noord-Amerika zijn de oogstverwach- ook aanmerkelijk gunstiger geworden, zoodat de prijzen weer terug gaan loopen. Wat den aanstaanden roggeoogst in de Ver- eenigde Staten betreft, wordt meegedeeld, dat n overvloedige oogst verwacht wordt. „De Ned." herinnert in dit verband aan het jaar 1927. Ook toen werd een goede oogst verwacht, maar toen de tijd der inzameling daar was, regende het veie dagen achter elkaar, zoodat alléén in Duitschland meer dan millioen Vn in de hokken bedierf, en het :.-ian zelfs voor veevoeder ongeschikt was. HET VERVOER VAN BOTER. Men schrijft uit Friesland aan „De Ned." het volgende: Dat het vervoer van boter nog met geschiedt zooals het wezon moet, bleek ons vorige week. Het was drukkend warm, de zon stond n helderen hemel en brandde fel. Op het zonnige emplacement stond een goe- trenwagen al een paar uur lang en h is in dien wagen als in een broeikas. Een wagen met paard kwam aangereden; op dien wagen vaten met boter van eer. zui velfabriek in de buurt. De wagen werd naast den spoorwagen gereden en de boter werd geladen in de broeikas. Toen het laatste vat zyn plaats gekregen id, werd de wagondeur dichtgetrokken. Welk een temperatuur daar heerschte, is te begiijpen; dat de kwaliteit der boter daaronder leed, eveneens. Hoe lang de wagon nog gestaan heeft op dit zonnig plekje weet ik niet, omdat ik met den trein vertrekken moest. In de coupé gaf het geval aanleiding tot gesprek en algemeen was het oordeel, dat dergelijke wyze van vervoer hiet zal mede werken den naam van de Friesche zuivel hoog te houden. Integendeel. Waar zoo werd ge zegd de Nederlandsche spoorwegen in het bezit zijn van koelwagens zou het toch aanbeveling verdienen bij het vervoer van dergelijke producten bij zoo'n hooge tempe ratuur, van dip wagens gebruik te maken Een party Friesche boter, die op de markt door slecht vervoer, wegens mindere kwaliteit aandacht trekt, kan voor den geheelen handel in dit product van groote gevolgen zyn. Vraag en Antwoord. Land- en Tuinbouw Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording in aanmerking komen. Rechtzaken. EEN SMOKKELAFFAIRE. De rechtbank te Rotterdam had D. P. L. koopman, allen te Rotterdam, veroordeeld koopman, all ente Rotterdam, veroordeeld tot res-p. 4, 1 en 4 maanden gev. straf wegens het smokkelen van spiritus op de schepen „Helvetia II„ en „Koophandel". Het Gerechtshof te Den Haag heeft dit vonnis vernietigd cn opnieuw rechtdoende heeft het alsnog uitgesproken de verbeurd verklaring van de schepen „Helvetia II" en „Koophandel" met bepaling, dat wanneer laatstgenoemd schip niet mocht worden uit geleverd of het geldelijk bedrag, waarop het is geschat, zijnde f 2500, niet betaald, de ver beurdverklaring zal worden vervangen door 2 maanden hechtenis. Verder is D. P. L. ont slagen van rechtsvervolging, uit overweging, dat voor de te laste gelegde overtredingen geen straf is bedreigd tegen hem, maar te gen zijn werkgever G., die hem als schippei tegen bezoldiging in zijn dienst had op ge regelden goederenvervoerdienst. De aan L. cn S. opgelegde straffen werden door het gerechtshof bevestigd. DE DOODSLAG OP DEN LINKER MAASOEVER TE ROTTERDAM. De havenarbeider A. v. d. B., die voor de Rotterdamsche Rechtbank heeft terechtge staan, omdat hij A. B., 29 December opzet telijk en met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd, is wegens doodslag tot 784. J. M. V. te R. "Wat u zondt was zaad met zaadpluizen van den populier. 785. Th. J. K. te heeft naast z'n huis een overpad en heeft sinds de vorige week ge regeld hinder van wespen. Nu blijkt, dat be doelde straat over de geheelc ieng'.e vol gaatjes zit, waar deze buuten geregeld in- en uit vliegen. Hoopjes zntul worden opge graven die als kleine molshoopen op de straat liggen. Koop bij een Shellbenziaovcrkooper het middel Slielltox en stuif dat in de gaien, liefst als ze druk vliegen. Herhaal dat eenige dagen zoolang ge nog wespen ziet. Dit zal wel helpen. Een beter middel weten we niet, U wilt ons misschien wel eens uw bevinding mecdeelcn. 786. F. de S. te S. Zijlinie tweede graad zijn broers of zusters. Schoonouders vallen dus niet onder het door u bedojlde artikel. 7S7. A. K. te R. had graag een boekwerk met alle oorlogen en vorstenverwisselingen, voornamelijk gedurende de laatste eeuw, in den zin van een jaartallenbockjc, wijl groote werken te kostbaar zijn. Het goedkoopste op dit gebied is bijv. Pik's Al gem. Geschiedenis, ƒ.3.90. Maar waarom g.-vat u niet naar de Gem. Bibliotheek? U woont toch in R'dam? Een prachtgelegenheid waar dorpelingen de stadsmenschen om benijden. [i. C. v. D. te R. Vraagt u eens om inlich tingen bij ,,'s Zomers Buiten" (VacantiehuiS Ons Zonnehuis) te Oud-Leusden, of bij het Vacantiehuis te Hcllcndoorn. O. te K. Koper wordt gebronsd meï bronspoeder, vermengd met ihars en opgelost in alcohol. Dezelfde vraagt ook -een middel om rood koperen voorwerpen een blijvende en artis tieke tint de geven, alsof het gebrand was, i een effen donkere kleur; men ziet het ook wel met weerschijn. Weet misschien eert onzer lezers dit? 789. H. L. W. te G. Het konijn wordt in den Bijbel tot de onreine dieren gerekend. (Lev. 11 5; Deut. 14 7) evenals de haas. De dichter van den lOlen Psalm zegt, dat de steenrotsen een vertrek zijn voor do konijnen (Ps. 104 18) en Agur schildert de konijnen af als een machteloos volk, die nochthans hun huis in den rotssteen stellen (Spr. 30 26). Nu passen deze uitspraken al zeer slecht op het gewone konijn, want voor eerst komt dit dier in West-Azië niet voor bovendien leeft het ook niet in steen rotsen. Daarom meent men algemeen, dat het hier voorkomende Hcbreeuwsche woord sjaphan vertaald moet worden door klipdas -el door Syrische klipdas (ihyrax syria- cus of procavia syriaca). Dit dier, ook berg- lconijn geheeten, heeft in zoover iets van een konijn, dat fliet plantonetend is, dat het een gespleten bovenlip cn geen hoektanden heeft, dat de twee in bovenkaak en vier in onder kaak aanwezige snijtanden (een konijn heeft in bovenkaak vier cn in onderkaak twee) beitelvormig zijn en dat het ook ongeveer zoo groot is als een konijn. De Syrische klip das behoort tot de slechts weinig soorten tellende orde der plathoevigen, heeft kleine, ronde ooren, bijna geen hals en geen staart, geen sleutelbeenderen, twee voorpooten met vier en twee achterpooten met drie teenen. Aan de teenen bevinden zich echter geen klauwen, maar platte, op hoeven gelijkende nagels; de binnenteen der achterpooten draagt echter een klauw. Er zijn aan M eers kanten in onder- en bovenkaak zeven kiezen, die in aantal en ook in vorm overeenkomen met die van den neushoren. De maag bestaat uit twee deelen, die door een wand geschei den zijn; de linkerhelft dient meer tot spij zen, de rechterhelft dient voor de vertering. De Syrische klipdassen zijn plantenetend en leven gezellig in de rotsachtige streken van Syrië, Palestina en Arabic. Zij klimmen en springen uitstekend en verlaten niet gaarne hun rotsen. Bij het eten bewogen zij hun kaken precies zoo, als dc runderen doen, wanneer ze herkauwen. Ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging Morden van 25 tot 30 Aug. te Arnhem uitgebreide land- bouM-feeston gehouden. De Geld.-Ov. Mij. van Landbouw werd op gericht toen een crisis den boerenstand bijeen tirecf. Zij is na de Zeeuwsche My. de oudste van ons land. Zij riep in 1849 reeds een model boerderij in het leven. Zij nam het initiatief tot. de oprichting van de iandbouwhoogeschool te Wageningen. Reeds in 1891 werd het rredietwezen voor den landbouwer in studio genomen, waarvan het gevolg is geweest, dat overal boerenleen- dat de melk in den winkel of de inrichting Ibonken werden opgericht, moet worden bewaard en ten verkoop ge- Evenals in 1920 zal ter gelegenheid van dit tapl uit kraanfust. waarin een roerder en jubileum het Ned. Land huishoudkundig con- geleaenheid tot ijskoelcn is aangebracht, gres weer te Arnhem gehouden worden, welk fust door den handel is verkrijgbaar I Op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Aug. zullen 4 Propaganda 2 Juni tot en met 31 Juli 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op alt blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen), -i Onderteekening van aanbrengen r— Op te zenden aan het bureau i arop de prop Rondlslen rechl hebben, ver\

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10