S§l= iUmwe CriJtedjr dL ^lZrT«n! Daaelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Leger en Vloot. VACANTIE-ADRESSEN lijksche lending .6.— lil dagelijksche tending „7.— met zoojaesMad h cent Bureau; Breestraat -| 23 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3609 MAANDAG 23 JUNI 1930 ADVERTENTIfiNt Elke regel meer .043 Bij contract belangrijke korting. 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER blader WIJ VERZOEKEN H.H. Adverteerders en Corresponden ten, in verband uit het feit, dat ons blad op Woensdag a.s. vanwege de feestelijkheden op dien dag, vroeger zal verschijnen, ons de copieën zoo vroeg mogelijk te doen toekomen. De advertentie-copieën moeten wij reeds den avond tevoren in ons bezit hebben. ONSCHENDBAARHEID VAN RAADSLEDEN Nadat bij het tot stand komen van de Gemeentewet de onschendbaarheid der Raadsleden daarin was opgenomen, heeft in den loop der jaren de jurispru dentie dit voorrecht nog belangrijk bui ten de grenzen der bepaling van het wetsartikel uitgebreid. Zooals wij reeds aangaven, geschiedde dit blijkbaar on der invloed van de verruiming, die de immuniteit voor de leden der Staten- Generaal bij de grondwetsherziening van 1887 had ondergaan. Artikel 47 der Gemeentewet spreekt uit, dat de leden van den Raad niet ge rechtelijk. vervolgbaar zijn wegens de stem of meening, door hen in de ver gadering geuit. Onze rechtspraak legde dit aanvankelijk zoo uit dat het Raads lid slechts dan niet aan vervolging bloot staat, wanneer hij bezig was zyn mee ning te ontwikkelen over een of ander aanhangig voorstel. De onschendbaar heid werkte dus niet onbeperkt. Dit werd anders, toen in 1902 een rbeleedigingsgeval uit Winschoten aan het oordeel van den Hoogen Raad werd onderworpen. Daar had een Raadslid aan een zijner medeafgevaardigden de welwillende verzekering gegeven, dat hij hem „voor de gemeenste kerel hield, die hij kende, althans voor de gemeen ste kerel van Winschoten". In cassatie overwoog ons hoogste rechtscollege, dat de ruime opvatting van het voorschrift van art. 47 niet toelaat de erkenning van een bevoegdheid des rechters om te onderzoeken, of tusschen de gebezigde uitdrukkingen en het aan de orde zijnde onderwerp eenig verband bestond an ders dan in dien zin, dat zij by de be raadslaging over zoodanig onderwerp gebruikt zyn. Als dus de beleedigende termen maar bij de beraadslagingen zijn gebezigd, loopt de vrijheid van spro ken geen gevaar. Is nu voor de Raadsleden een zoo ruime interpretatie van het voorrecht der onschendbaarheid noodzakelijk? Raadpleegt men Oppenheim, dan is dit inderdaad het geval. Ja, deze hoog leeraar zou zelfs nog verder willen gaan en de omschrijving in de Gemeentewet geheel gelijkluidend willen doen zijn aan de fyepaling in de Grondwet voor leden der Staten-Generaal. „Wat zou er te recht komen", aldus Oppenheim, „van de vrije, door geen overweging terug gehouden kritiek der vertegenwoordi ging, als gestadige vrees voor vervol ging wegens smaad of laster de leden belemmerde in hun bewegingen, terwijl hun voorname roeping is grieven te openbaren". En even verder: „Zonder de zekerheid dat, als de kritiek is ge veld, geen rechtsvervolging dreigt, ware het ij del op haar onomwondenheid eerste voorwaarde voor uitroeiing van misbruiken te vertrouwen". Al zyn ook wij doordrongen van de noodzakelijkheid, dat de Raad ongebon den en onafhankelijk zijn taak moet kunnen verrichten en verkeerde toestan den en corruptie moet kunnen aan de kaak stellen, daarmee is nog niet de toelaatbaarheid erkend om een geschon ken voorrecht op bovenmatige wijze uit te breiden en tegen het belang van den individueelen burger te gebruiken. Men vergete niet, dat de opneming van de onschendbaarheid voor leden van den Raad nimmer behoorlijk is gemoti veerd. De rechtsgrond dat men moest waken voor inbreuken van de zyde dei- Kroon op de rechten der volksvertegen woordiging kon hier niet gelden, omdat van die zijde geen gevaar te duchten viel. En zelfs ten behoeve van het voor recht der leden van de Staten-Generaal kan deze motiveering niet gelden, daar de geschiedenis wel een en ander heeft veranderd in de bevoegdheden der hoog ste Staatsorganen en het in een consti tutioneel monarchie, werkend onder het parlementaire stelsel, niet gemakke lijk denkbaar is, dat de Kroon het Par lement den mond zou snoeren. Bovendien, bleek de Raad in andere landen, waar de Raadsleden onschend baarheid missen, zijn taak niet naar be- hooren te kunnen vervullen? Niemand zal het willen beweren. En toch is het een feit dat in de voornaamste landen van Europa wel aan de volksvertegen woordiging immuniteit is toegekend, doch de Raad het privilege mist. En toonden in die landen de plaatselijke besturen zich minder in staat om hun werk te verrichten? De vertegenwoordiger moet worden beschermd als hij zijn meening uit aldus wordt menigmaal de vrijheid van spreken verdedigd. We willen de juist heid dezer bewering niet ontkennen, doch vragen ons af of het niet wensch'e- lyk is de kwestie ook eens van een an deren kant te bekijken. Moet de burger niet in zijn belangen worden beschermd? Herhaaldelijk wordt van de vrijheid van spreken gebruik gemaakt op een wijze, die veeleer misbruik mag heetën. Menigeen zou zich wel driemaal beden ken eer hij buiten den Raad zou her halen wat hij in de vergadering durfde ten beste geven. Wat in het algemeen belang werd geschonken, mag niet voor privé-doeleinden, om straffeloos te kwetsen, worden aangewend. Aan een dergelijk misbruik herinnert o. a. hetgeen enkele jaren terug voor viel in den Gemeenteraad van Wisch. Een geneesheer-Raadslid uit die ge meente was niet erg tevreden over de wijze, waarop hij als getuige in een strafzaak door den Kantonrechter te Terborg op de openbare terechtzitting was behandeld. Deze dokter nam nu zijn raadslidmaatschap te baat om over den- Kantonrechter op zeer beleedigende wijze te spreken. Daartoe werd door drie andere raadsleden een voorstel in gediend om den Minister van J ostitis to verzoeken een onderzoek naar deze zaak te doen instellen, daar door het optre den van den Kantonrechter (die den dokter als getuige had in bewaring ge steld) de verzorging der zieken in een deel der gemeente Wisch ten zeerste werd geschaad. Hiermee kreeg de ge neesheer de gelegenheid om zijn 'per soonlijke grieven tegen den Kanton rechter te luchten in den meest belse- digenden vorm. En toen de dokter met het voorstel der drie leden zijn doel be reikt had, stelde hij voor het voorstel terug te nemen hetgeen geschiedde. Intusschen werd door dit waardige slot het spelletje wel heel doorzichtig! Men zal moeten toegeven, dat in dit geval het 'algemeen belang ver te zoeken was. Het algemeen belang eischt, dat elk Nederlandsch burger in de wet be scherming vindt tegen opzettelijke aan randing van zijn eer en goeden naam. Er is geen voldoende motief om den burger, die tegenover den staat al zoo vaak rechteloos is, ook nog prijs te ge ven aan de „uitspattingen" van een Raadslid, die zyn positie als vertegen woordiger miskent en zijn rechten mis bruikt. Het vrye woord, met overleg en goede bedoelingen gebruikt, kan ten nutte der gemeenschap strekken. Maar getolereerd misbruik van liet vrye woord tast de rechten der burgers aan en werkt bederf in de hand. GROOTE VERBEELDINGSKRACHT. Een mensch kan zich soms wonderlijke dingen verbeelden. Dat blijkt wel uit „De Vrij zinnig-democraat" van eenige dagen geleden. Wij hadden uit het rumoer, dat de liberale pers over de verdeeling van den radio-zend tijd maakte, afgeleid, dat „de doode anti these nog springlevend is en de oude tegen stelling weer naar voren komt". Dit noemde „Het Volk" een rare conclusie1 want, zoo schrijft het blad: „Voor zoover er thans op radiogebied een „antithese" bestaat, staan aan den eene kant der scheidingslijn de liberalen, aan den anderen kant met de politiek protestanten de katholieken en socialisten Is dat „de oude tegenstelling"? Wij dach ten dat „de doode antithese" rechts-ge- loovig en links-ongeioovig tegenover el kaar stelde, liberalen en socialisten eenerzijds, het politiek Christendom an derzijds". Dit verschil van opvatting vindt de Vrijz. Democraat" fijn en dit weekblad schrijft: „Natuurlijk heeft ,Het Volk" in zoover re gelijk, dat de scheidingslijn, die bij de oude antithese werd getrokken een andere is dan die nu blijkt te bestaan. Practisch tenminste. Maar in het wezen der zaak is de an tithese van vroeger en nu dezelfde. Men stelde ter Rechterzijde het vroeger wel zoo voor alsof de antithese ging tusschen „geloovigen" en „ongeloo vigen". Dit was volkomen onjuist. De antithese liep tusschen de secta- riërs en de nationalen. Dat doet de nieuwe ook. Dat de socia listen naar de sectariërs zijn overgeloo- pen, verandert daaraan niets". De verbeeldingskracht van dezen schrij ver is wel verbazend groot. En zijn vondst, dat het vroeger en nu ging tusschen „secta riërs en nationalen" is ook niet onverdien stelijk. Alleen maar, men loopt met zulke lumineuze vondsten zoo spoedig aan den grond. Immers, volgens deze opvatting behoor den de sociaal-democraten vroeger tot de nationalen; en dat in een tijd, dat ze allesbehalve nationaal voelden en handel den. Voorts komt de vrijzinnig-democratische partij ook leelijk in 't gedrang. Want, als haar stichters niet met sectarische neigin gen besmet waren geweest, dan waren zij bij de echte nationalen, de liberalen, geble ven. Zoo ziet men, dat groote verbeelding» kracht iemand in groote moeilijkheden kan brengen. Zou dc verklaring niet veel eenvoudiger zijn? Toen wij het becritiseerde artikeltje schre-; ven, vergaten we geen oogenblik, dat dit maal de sociaal-democraten naast ons staan; precies, zooals in den schoolstrijd langza merhand liberalen en democraten van di verse kleuren ook naast ons kwamen te staan. Doch, als twee hetzelfde doen, is dat nog niet hetzelfde. Zoo gaat het thans ook. De liberalen en hun medestanders roe pen: neutraliteit, d.w.z. godsdienstloosheid in den aether; wat wij voor ons geschikt achten is voor Christelijken en Roomsch- Katholieken ook geschikt Toen hiertegen van onze zijde verzet rees, toen de oude antithese zich ook op dit ge bied deed gelden; voerde de V.A.R.A. een gelijksoortigen strijd voor de uitzending van eigen levensbeschouwing. En wat deze actie voor geestelijke vrijheid betreft, kwamen de sociaal-democraten nu naast ons te staan. Maar onze beschouwing behoudt deson danks haar volle waarde. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal op Donderdag 26 Juni 1930 niet plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau J. C. F. Bletz, burgemees ter der gemeente Weesperkarspel. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer Ismaël S. Rodriguez erkend en toegelaten als consul van de Ver. Staten van Venezuela te Rotterdam; is de heer J. J. Wierink benoemd t.ot consul der Nederlanden te Canton buiten bezwaar van 's lands schatkist. DIPLOMATIE DUITSCHE GEZANT. De Duitsche gezant heeft met verlof de residentie verlaten. Gedurende zijn afwezig heid wordt het gezantschap waargenomen docv den Legatie-raad, Dr. Boltze. ONZE MINISTERS MINISTER RüYS IN DRENTE. De «Minister-president Jhr. Ruys de Res- rcnbrouck, vergezeld door Mr. Haders en den hoer Meyer de Vries, inspecteur der Werk verschaffing in algemeenen dienst, vertoef den Zaterdag in Drente, Onder leiding van den Commissaris der Koningin en eenige an dere autoriteiten werden de ruilverkawlings- werken te Havclte en eenige werkverschaf fingsobjecten in het stroomgebied van de Oude Vaart bezichtigd. In de gemeente Ern- men werd liet. werk van de Centrale vereeni ging voor den opbouw in oogenschouw ge nomen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE VERBINDINGSWEG WALSOORDEN— HANSWEERT. De heer Loclcefeer heeft den Minister van Waterstaat vragen gesteld in verband mei het feit, dat Gedeputeerde Staten van Zee land aan de Provinciale Staten van Zeeland hebben voorgesteld te besluiten tot liet aan schaffen van een tweede ferry-boot voor het veer Vlissingen—Breskens, om ook hit liet bouwen van een gelijkwaardig schip tus schen de havens Walsoorden— Ilanswcert over te gaan aangezien het thans dienst doende schip, hoe goed ook voor personen vervoer, geheel onvoldoetiJe is om het aulo- vrachtwagcn- en autobusscnvcrvoor :o ver werken. VEREENIGING VAN DELFTSCHE INGENIEURS ALGEMEENE VERGADERING. De Vereeniging van Delftsche Ingenieurs hield te Zaandam haar algemeene zomerver gadering onder voorzitterschap van Ir. A. II. W. van der Vegt. Bij de verkiezing van bestuursleden werd Ir. J. D. Tours herkozen on lr. D. Roosenburg benoemd in de vacature-It. H. R Hulshoff. Vastgesteld werd een nieuw tarief voor ingenieubswerkznamheden. Na afloop van de huishoudelijke zaken werd een eenvoudige koffiemaaltijd gebruikt, waai- na de leden in de gelegenheid werden gesteld verschillende bedrijven in dc Zaanstreek ie bezoeken. SPOORWEGPENSIOENFONDS Memorie van Antwoord. In de Memorie van Antwoord betreffende liet wetsontwerp tot voorziening in hel tekort van het spoorwegpensioenfonds con- stateeren de ministers van Waterstaat en van Financiën, dat tegenover het regeeriiv-s voorstel, dat van de annuïteit ter dekking van hei fondstekort zooveel ten laste brengt als het telkens blijkt te kunnen dragen, en het overige ten laste van den Staat, in hel voorloopig verslag zes denkbeelden werden geopperd. Tegenover de denkbeelden in het Voor loopig Verslag, moeten de Ministers de voor keur blijven geven aan hun voorstel dat handhaving van een gezonden toestand in het bedrijf beter verzekert De oplossing is een compromis. De directie is met prof. Muller van oordeel, dal het onverantwoordelijk zou zijn, bij de maatregelen tot dekking van het tekort uil te gaan van de op niets gebaseerde sug gestie van het adres, van den Personeelraud dat 13.5 pet. bijdrage voor h'-t Spoorweg- pensioenfonds voldoende zou zijn, waardeur bovendien het tekort per 1 October P25, dat fIeJJ.2P7.75D bedraagt aanstonds ruim 2 mil hoon 1- cger zou moeten wm-ion gestold. l)-i Miiii.-fers zien geen voldoende grond ent Je lans da'. verhoogmg vi. Cc mi nuiteit noodig zal blijken, bij" voorbaat even groot te achten als de mogelijkheid van ver laging. De veilige opzet der berekeningen mag veeleer tegen gelijkheid van kans pleiten. Indien echter onverhoopt vorhoo- girig ncodig mocht blijken, zal alsdan naai bevind van zaken beslist moeten worden. DE ZENDTIJDVERDEELING EN SOCIALISTISCHE RADIO-PROGRAMMA'S Naar de V.A.R.A. bekend heeft gemaakt, zou met de partijgenooten in België eon overeenkomst getroffen zijn, waardoor de luisteraars de gelegenheid zullen krijgen na 1 Juli de gcheele week socialistisch pro gramma te beluisteren. Gedurende de da gen, dat de V.A.R.A. niet de beschikking over den zender heeft, zullen haar partijgc- nooten via Leuven zenden. NEDERL. SPOORWEGEN INVOERING VAN NACHTPOSTTREINEN. Tusschen de Ned. Spoorwegen en de Poste rijen is overeenstemming verkregen betref fende de invoering van nachtposttreincn. De avondcorrespondentie uit Amsterdam, Rot terdam en 's Gravenhage naar de voornaam ste provinciale plaatsen zal voortaan reeds den volgenden dag in de eerste bestelling kunnen worden bezorgd. Omgekeerd is het zelfde het geval. Men behoeft slechts zorg te dragen tijdig vóór het vertrek van de nachtverbinding te posten. Het is de bedoeling, deze nachttreinen van de beginpunten in de provincie te pl.m. 22 uur of later te doen vertrekken, terwijl het vertrekuur uit de groote steden omstreeks middernacht valt, zoodat practisch gespro ken een ieder zijn avondcorrespondentie nog kwijt kan met deze verbindingen. Dc be staande nachttreinen tusschen Amsterdam ne Rotterdam, alsmede die welke reeds op andere trajecten rijden, blijven gehandhaafd Voorts zullen geleidelijk en naar behoefte aftakkingen naar andere plaatsen, bijv. door autovervoer, kunnen geschieden. Er wordt gestreefd naar een bevredigende oplossing om ook Zeeland op het nachtnet te verbin den. Het plan zal, met voorbehoud van noo dig blijkende wijzigingen, met ingang van den komenden winterdienst worden inge voerd. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN PUTTE EN OSSENDRECHT. Naar het „Dagbl. van N. Br." meldt, heeft do gemeenteraad van Putte en do commis sie bedoeld in art. 131 der gemeentewet in die gemeente, op voorstel van liet raadslid II. Wijnings, met algemeene stemmen de samenvoeging der gemeente Putte en Ossen- drecht verworpen. In de gemeente Ossendrecht nam dc com missie, bedoeld in aid. 131 der gemeentewet het voorstel tot samenvoeging met algemeene stemmen aan. OP DEN UITKIJK BROCHURE VAN DE NED. ZEEMANS CENTRALE. De Ned. Zcemanscentrale, waarin voort gezet „de Zeemansbond" publiceert een bro chure, getiteld ..Op den Uitkijk". Met cere wordt de naam van Rotterdam's water schout Jhr. S. B. Ortt, die 35 jaar lang den Bond leidde en die van Ds. G. Vos- sers, die sinds 191S onvermoeid den roep deed hooren: „Op voor den zeeman", in dit boekje genoemd. Herdacht wordt de officieele oprichting der Centrale en haar werkzaamheden, nl.: het oprichten van zeemanslehuizcn in den vreemde. Gewezen wordt voorts op het in October 1929 gestichte Huis te Genua. Van de tehuizen in Hamburg en Rotter dam, welke zich steeds in een druk bezoek mochten verheugen, moet het laatste, ge vestigd in het pand aan de Veerhaven, ver huizen. Er wordt uitgekeken naar een nieuw pand. Voorts is er nog een Tehuis-in-wor- ding, nl. dat te Londen. Deze tehuizen kos ten aan suppletie jaarlijks fSlSO (Genua niet medegerokend) en ongeveer f 12180 als „Londen" geopend is. De uitgaven bedroe gen pl.m. f7500. Plannen bestaan er om ook te Delfzijl, te Buenos-Ayris, te Antwerpen en te Soerabaja. te gaan werken. Het geschriftje, dat een oproep is tot het Nederlandsche Volk om dit onmiskenbaar- noodzakelijk werk te steunen, is verlucht met vele mooie foto's, terwijl voorts de ver schillende begrootingen van de Tehuizen er in opgenomen zijn. 1 P. T. T. LUCHTPOST PER GRAF ZEPPELIN. Tot eind Augustus a.s. zal het luchtschip Graf Zeppelin, weder eenig-1 tochten onder nemen, en wel: le. boven Duitechland (Zuid-Duitsche Al pen. Pfalz. Rijnland, Westfalen, Berlijn, Noord-l)uifschland, enz.) 2. naar Zwitserland, Neder-Oostenrijk en Voralberg; 3e. naar Engeland. Tenerifa, IJsland, de Noordkaap, de Middellandsche Zee en de Oostzee. De gelegenheid beslaat om in Nederland ter post bezorgde niet-aangeteekende brief kaarten en brieven (niet zwaarder dan 20 gram) met hel luchtschip te doen vervoeren. Het staat nog niet vast waar post zal worden afgegeven en wanneer de tochten zpllen beginnen. De stukken moeten voorzien zijn van: 1e het volledig adres van den afzender. 2c bet opschrift „mit Lnftschiff Graf Zeppelin", 3e een luchtpostetiket. Boven het gewone port is een luchtrecht verschuldigd te voldoen met Nederlandsche ranke?."- of luchtpostzegels, hedragende voor briefkaarten 55 rent en voor brieven f 1.10. VRIJHEIDSBOND HET HOOFDBESTUUR Tot leden van het hoofdbestuur der Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" in S te vervullen plaatsen werden gekozen: J. A. de Boec te Onderdendam, Mr. M. H. de Boer te Utrecht, Mr. J. A. H. Coops te Apeldoorn, mej. F. E. C. van Dorp te Bloemendaal, Mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, C. G. Roos te Lekkerkerk, K. H. Scholte Ubing te Win terswijk, Dr. F. H. J. Vos te Amsterdam. ENGELSCHE INGENIEURS BEZOEK AAN ONS LAND. Zaterdagavond zijn te Vlissingen aangeko men pl.m. 2-10 leden van het Instituut van Ingenieurs en Scheepsbouwers in Schotland cn van het Instituut van Ingenieurs en Scheeps bouwers aan de Noord-Oostkust. Deze instituten houden hun zomerbyeen- komst in ons land en wel van 21 Juni tot 2S Juni. De leden van het gezelschap bezichtigden het eiland Walcheren. Heden zullen zij na een be zoek aan de havens van Vlissingen en de werf „Le Schelde" naar Scheveningen gaan. Morgen worden de Zuiderzeewerken bezichtigd, waarna Woensdag na een vergadering in het Kurhaus te Scheveningen de omstreken van Den Haag worden bezocht. Donderdag vertrekt het gezel schap naar Amsterdam, terwijl Vrijdag een bezoek aan Rotterdam wordt gebracht. Het bezoek eindigt te Scheveningen, van waar 't gezelschap naar Engeland terugkeert. JUBILEUM J. C. F. BLETZ Het was Zaterdag veertig jaar geleden dat burgemeester Bletz van Weesperkarspel aan de gemeente verbonden werd; in de eerste jaren als secretaris. De wethouders deden hem mededceling van zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. J. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST De toestand van den oud-voorzitter der Eerste Kamer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is langzaam vooruitgaande. ONZE VLOOT. Te Doetinchem is onder voorzitterschap van den heer H. v. Bemmelen de Alger.i. Vergadering der Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" gehouden. Na de openingsrede van den voorzitter, bracht de secretaris het jaar verslag uit, waarin met leedwezen werd hei dacht het overlijden van prof. dr. P. J. Blok. Op een aan meer dan 100 genootschappen op het gebied van handel, verkeer, industrie en bankwezen enz. vertrouwelijk gericht rondschrijven, wparin het oordeel werd ge vraagd over een nationale inzameling, ter wijl daarbij tevens nog eenige andere vra gen werden gesteld om een nationale in schrijving te openen voor uitbreiding dei lorlogsvloot ter afdoende bescherming van Nederlandsch koloniaal bezit, luidde vrijwel algemeen het oordcel, dat een dergelijke versterking onzer marine urgent is. De rekening en verantwoording over 1929 wordt z.h.s. goedgekeurd. De vier aftredende leden, de hceren J. Koster, rar. dr. A. B. G. M. van Rijckcvorsel, II. G. J. Uilkens en jhr. C. A. L. v. cl. Wijk werden bij acclamatie herkozen Ter aanvulling van de bestaande vacatures in het hoofdbestuur werden ge kozen de hoeren dr. J. C. Eringaard, luit» nant-kolonel van het vrijwillige landstorm corps motordienst, voorzitter van het cen traal comité tot waarschuwing tegen een zijdige ontwapening C. J. van Kempen, oud gouverneur van dc Oostkust van Sumatra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene rani en W. A. Engelbrecht, lid der firma Wambersie Zn., viee-voorzitter van dü Kamer van Koophandel le Rotterdam. Als lid van den algemeenen raad wordt gekozen de heer J. E. F. de Kok, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleum-bron non in Nederlandsch-Indic. De voorzitter deelt mede dat de vereeni ging zich heeft aangesloten hij het centraal comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Den Ilaag aangewezen Men vestigde namens rle afdeeling den Helder do aandacht van het hoofdbestuur op den treurigen financieelen toestand dei jongere marine-officieren. De voorzitter zeel ♦ne, dat het hoofdbestuur zijn volle aan dnrht aan deze kwestie zal srhcrfScn. Hierop sloot de voorzitter dc vergadering. Wie zich heden als KWARTAAL-LEZER met ingang van 1 Juli a.s. op geeft als lezer van ons blad, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Nieuwe lezers op te geven aan DE ADMINISTRATIE Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prys als wij. en men begaf zich naar het gemeentehuis, waar het gemeentebestuur van Doetinchem het gezelschap een ontvangst had bereid. „ONS LEGER". De Kon, Nod. Vereeniging „Ons Leger" houdt Zaterdag 5 Juli a.s. haar algemeen© vergadering in het kamp van dc lucht vaart- afdeeling te Soesterherg. De ontvangsten der vereeniging bedroegen f 10.681.92, de uitgaven f 6273.58. De balans wijst in ontvangsten en uilgaven f 9.795.1» aan. Vóór den aanvang der algemeene vergado ring des middags wordt een oefening gebou den van het corps luchtdoelartillerie tot af weer van vliegtuigen, die uit het vliegkamp zijn opgestegen. Na afloop van deze oefening wordt het vliegkamp bezichtig*. GRAFMONUMENT LUIT GENERAAL W. A. T. DE MEESTER Zaterdag is op de begraafplaats Oud-F.ik- en-Duinen, bij Den Haag, een grafmonument onthuld voor wijlen luitenant-generaal W. A. T. de Meester, namens het Fonds tot onder steuning van weduwen en weezen van vrij willig dienende militairen heneden den rang van officier (Fonds Fraaicke en De Meester), waarvan generaal De Meester een der op richters en directeur geweest is. UIT HET SOCIALE LEVEN. NED BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. De rekening en balans van genoemden Bond over 1929 toont een saldo \an bijna /ÏS.OOO. Hierdoor klom het vermogen van den Bond diverse fondsen hierbij niet gere kend tot 227.000. Aan stakingen werd 32.000 uitgekeerd en aan contributie werd 40.000 meer ont vangen dan in 1928. Dc werkloozenkas maakte een winst van ruim 73.000, terwijl aan bijdragen ruim 13C.000 ontvangen werd en een even groot bedrag aan subsidie, benevens S2.600 aan extra subsidie. Met inbegrip van de buitengewone uitkee- ringen werd ruim 286.000 uit de werkloo zenkas uitgekeerd. DE ADSPIRANTLEDEN DER CHR. VAKBEWEGING Het aantal adsplrantleden der Chr. vak beweging is over 1929 belangrijk gestegen Bedroeg dit op 1 Jan. 1928 ruim 900, op 1 Jan. 1929 was dit gestegen tot 1007, wat nu juist niet zoo'n schitterende toeneming is. Daarentegen is het aantal adsp. leden op 1 Jan. jl. gestegen tol 1074. VRIJZINNIGE VAKBEWEGING. In „De Vrijheid", orgaan van den liberalen Vrijheidsbond, wordt do vraag gesteld, waar de vrijzinnige arbeiders, met het oog on de ontwikkeling van do vakbeweging, heen moeten. De conclusie in „De Vrijheid" is als volgt: „Dc drang der feiten zal er toe moeten leiden evennis zulks helaas op radio gebied noodig is geweest dat do vrijzin nigen liet voorbeeld volgen van hun poli tieke tegenstanders en eigen vnkvereeni- gingen gaan oprichten. Mocht het daartoe komen, dan zullen do socialistische vakver enigingen, gegroepeerd in het N-V.V., geen aanspraak meer kunnen maken op den naam „moderne" vakbeweging: immjfst de moest moderne znl dan zeker de vrijflnnlgo zijn!' Dc redactie van „Do Vrijheid" is nog niet zoover, dat zij „waarlijk neutrale" vakver cenigingen wil. Men weet wat dit boteckeni in vrijzinnigen mond. Intusschen, aldus ..Patrimonium" is he» zeer de vraag, of de kwestie veel meer dan theorcthischc l>eteekenis heeft Zijn er nog vele vrijzinnige arbeiders? Vermoedelijk ou der de handarbeiders heel weinig. Misschien wat meer onder de „Angestellten". Maar groot kan het aantal niet zijn. Toch beslist natuurlijk het eetal niet over de prlnciplëele moeilijkheid. Deze moeilijkheid vloeit vooral hieruit voort, dat heel de maatschappelijke, de orga nisatorische ontwikkeling feitelijk ingaat tegen dc liberale denkbeelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1