lliruwr £r i ïlsrljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Jer ,uig0,inircnlH''d,ermi"!.' ABONNEÜSEN?! Per kwartaal ƒ3.23 (Beschikklngskostcn f0.151 jer week 1 3-25. gij dagelijksche tending ..7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent ïondaEshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3601 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 2Q Postgiro 58936. VRIJDAG 13 JUNI 1930 ADVERT ENTlENl Van 1 tot 5 regels 1-17V5 Like regel aieer 0.22Vi Ingez. jtededeelingei. t. van 1—5 regels„2^0 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf 10e Jaargang it nummer bestaat uit VIER blader Wie zich heden als KWARTAAL-LEZER met ingang van 1 Juli a.s. op geeft als lezer van ons blad, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Nieuwe lezers op te geven aan DE ADMINISTRATIE DE SLUITING VAN DEN PHOSI- ZENDER. De Directie van den Pholiizender, van den zender, welke is gebouwd voor de radio- uitzendingen naar Indic, heeft in verschil lende bladen haar voornemen gepubliceerd, dezen zender met ingang van 1 Juli as. te sluiten. Met eenige .verbazing zal deze mededeeling menigen kring zijn ontvangen. Immers de Directie van dien zender publiceert haar voornemen om over te gaan tot sluiting van een zender, welke nog nooit ge- end is of in elk geval nog nooit ge opend had mogen worden. De Telegraaf- en Telefoonwet eischt voor den bouw van een radio-zender toestemming van den Minister van Waterstaat. Die toe stemming is aan de Phohi nooit verleend. Eind 1928 heeft de Minister van Waterstaat Jan ook op de vragen van den heer Suring nedegedeeld, dat hem van een Holland— Inclië zender niets bekend was. Niet tegenstaande deze feiten is de Directie van len Holland—Indië-zender toch met den voortgegaan; en de heeren hebben nu llerminèt recht zich te beklagen, nu de ver- eeling van den zendtijd op dien zender niet vereenkomstig hun inzichten geschiedt Deeds meerdere jaren is de kwestie van 3 verdeeling van den zendtijd naar Indië aanhangig. Dit was bekend, ook aan de igenaren Van dezen zender. Die hebben zich fchter op echt liberale manier aan de bep'a ingen der wet niet gestoord, doch zijn een- roudig met den bouw begonnen en door tegaan en ebben den zender dus tot stand jebracht zonder de ministerieele goedkeu in in s t r ij d met de wet. Het is noodig, dit even vast te leggen, om te laten tien hoe onjuist de klacht der heeren is, dal tij nu van den Minister van Waterstaat niel folledig hun verlangens krijgen ingewisseld Sluiting van een clandestienen zender, elke in strijd met de wet is gebouwd, is lus niet anders dan een daad van recht. Natuurlijk zullen wij er ons over verheu len, indien er een behoorlijke draadlooze terbinding met. ïndië tot stand komt. Vooi wereld-omroep wordt ook onzerzijds til es gevoeld. Voorwaarde daartoe echter is, dat niet de beroemde vrijzinnige neutrali- ieit weer het leeuwenaandeel in dien om roep zal verzorgen, doch dat de programma's van.dien omroep zullen geven een werkelijk beeld van ons nationale leven, zooals dat rich in de verschillende levensbeschouwin gen openbaart en dat niet aan een groep, welke toevallig over veel geld beschikt, hel recht wordt gegeven met dat geld ook het recht te krijgen over geestelijke goe- ieren te beöchikken. De rechtsche omroeporganisaties hebben erklaard, voor Indië mede te willen werken n een nationalen omroep. Daarmede is het n d e r 1 i n g e advies van den Radioraad lk om en in strijd. Wij spreken de hoop uit, dat het den Minister van Waterstaat gelukken, ook in deze zaak de ver deeling naar billijkheid te bewerkstel ligen. Het zoo juist verschenen nummer van het bekende tijdschrift „A n t i-R e v o 1 u- lire Staatkunde", orgaan van de Dr. Abr. Kuyperstichting, ter bevorde ring van dc studie der a. r. beginselen, geeft )ns aanleiding tot het maken van een enke- c opmerking. Misschien z.al men zich nog herinneren, at in het jongste jaarverslag van do Kuy perstichting een klaagtoon geuit werd over te geringe interesse, welke helaas moest geconstateerd worden ten opzichte van dit belangwekkende periodiek. Wij betreuren dit verschijnsel. Omdat het tijdschrift zoo ten volle de be langstelling waard is. Omdat de inhoud ervan rijke bouwstof- lcn aandraagt voor hem, wien bestudeering van politieke, sociale en ethische vragen ter harte gaat. Omdat het ook aan degenen, die zich met de politici' hebben bezig te houden, een echat van practischc en principiëele advic- ten biedt. Het Juni-nummer staaft ons beweren. 1 Bevat allereerst een buitengewoon helder en oriënteerend artikel van den heer II. Colijn over „Het economisch werk van Genève", waarin deze staatsman van inter nationale vermaardheid uiteenzet de betee- kenis van de jongste economische volken bondsconferentie. Voorts geeft Prof. Wate- rink een populair opstel over „Opvoeding en Huwelijk in verband met de denkbeel den van Lindsey", terwijl de gaarne geraad pleegde Adviezen-rubriek, ditmaal bewerkt door Mr. C. Beekenkamp, weer een bewijs is van de veelsoortigheid der onderwerpen, waaromtrent het tijdschrift voorlichting, geeft. Wij vernamen, dat de uitgever Kok van dit-nummer op ruime s-'.haal exemplaren zal rondzenden aan onze raadsleden, jongé- lingsvereenigingén en anderen, voor wie Anti-Revolutionaire Staatkunde eigenlijk onontbeerlijk is. Men neme derhalve in deze zomermaanden eens rustig kennis van den rijken inhoud en kome tot de conclusie, dat men slechts tot eigen schade dit tijd schrift ongelezen kan laten. Sedert jaren worden in fabriekscentra door fabrikanten of werkgeversbonden fa brieksscholen onderhouden, welke,, zich aan sluitend bij het schoolonderwijs, de ontwik keling der leerlingen zoowel algemeen al: vakkundig wenschten te bevorderen. Bij de behandeling der Lager Onderwijs wet' 1920 heeft wellicht niemand er aan ge dacht, dat dit instituut zich zou kunnen ontwikkelen tot een schoolvereeniging met een zeer eigenaardig karakter. Alle belangstelling concentreer le zich op de geestelijü-zedelijke factoren, welke school stichting voor een bepaalde, gelijkgezinde, geestelijk saamhoorige bevolkingsgroep noodzakelijk maken. Toch was wel te voorzien, dat bij de toe passing der gelijkstelling ook enkele econo mische factoren mee zouden spreken. Een voorbeeld daarvan ziet men thans in Eindhoven, en het geval \erdient onze volle belangstelling. Ieder, die de ontwikkeling van het Phi- lipsbedrijf, zij het ook maar rit de verte volgt, kon dit zien aankomen. Reeds jaren terug begon de directie met allerlei socia len arbeid, zich uitend in het stichten van parken, volkswoningen, ontspann'ingsge- bouwen, kleuterscholen, vakscholen etc. Met het beheer werden personen belast, die naam gemaakt hadden op 't gebied, waarop ze voortaan een volle levenstaak zouden vin den en leiding geven. Van meet af zagen velen, die zoodanige neutraal-godsdienstige ontwikkelingsarbeid niet wenschen, deze pogingen met bezorgd heid gade. Er was o zooveel prijzenswaardig in, doch 'er is ook zooveel gevaar aan ver bonden. Dit gevaar demonstreert zich wel heel duidelijk, nu de Philips-onderwijs-vereeni- ging onlangs aan den Raad van Eindhoven medewerking heeft verzocht voor den bouw van twee zevenklassige bijzondere neutrale scholen voor lager onderwijs. Men behoeft niet veel kijk op het econo misch leven te hebben om te beseffen, dat men in plaats van „vereeniging" evengoed kan lezen: „onderneming". De vennoot schap Philips wenscht eigen scholen te stichten en verzoekt daartoe de medewer king van de gemeente. Wat moest ze doen? Het verzoek afwijzen of inwilligen? Het antwoord is minder eenvoudig, dan sommigen wellicht vermoeden. AFWIJZEN OF TOESTAAN? Moest de Raad van Eindhoven het .ver zoek om mede to werken tot de stichting van Pliilipsscholen voor het algemeen vor mend onderwijs, afwijzen of toestaan? Het verzoek is door den Raad afgewezen, zelfs met 18 tegen 8 stemmen, doch wij zul len ons wel wachten om één der partijen hard te vallen. Wel gelooven we do waarheid zeer dichl te benaderen, als we de meening uitspreken, dat de overgroote meerderheid, ook bijna alle voorstemmers, deze scholen onge- wenscht acht en in strijd met den geert der wet. Voorzoover wij ons gereserveerd oordeel durven geven, kunnen wij de zaak ook niet anders zien dan zoo: dat de Philipsvereeni- ging op grond van de letter der wet wel in 't gelijk gesteld zal worden, doch dat de aanvrage ingaat tegen den geest der wet. Wat toch zat bij de totstandkoming van de Pacificatiewet voor? Dat er op schoolge bied volkomen geestelijke vrijheid zou zijn en dat geld of rang of economisch over zicht daar gen rol mogen spelen. En, hoe men het nu wendt of keert: de bedoelde aanvrage bergt het gevaar in zich, dat economische afhankelijkheid vrije schoolkeuze zal belemmeren. Dr. Philips zelf en Dr. Bonebakker, de onderwijsdeskundige van zijn bedrijf, heb ben het meermalen uitgesproken, dat „de bestaande scholen de eischen van het maal schappelijk leven onvoldoende kennen". Op zich zelf moge dat vrij onschuldig en zelfs aannemelijk klinken, in verband met andere gepropageerde economische opvat tingen kan het niet anders beteekencn, dan dat de arbeidersbevolking, maatschappelijk en geestelijk geheel ingesteld moet worden op het bedrijf, alsof niet de mensch, maar de onderneming het hoogste is. In den grond der zaak bedoelt deze Phi- Iipsa,ctie niets anders, dan wat de groot industrie van Westfalen met haar nieuws instelling beoogt, liet „Deutsche Institut für technische Arbeitsschuling": dat de arbeider voor niets anders belangstelling heeft dan voor zijn werk, dat hij louter or gaan der productie wordt. Burgemeester en Wethouders van Eindhoven zeiden het in hun p'raeadvies zeer juist, dat „zij het werk der vereeniging waardeerden, doch dat zij op zekere gronden mcenen, dat de morec- le vrijheid inzake onderwijs door den nauwen samenhang van fabriek- en on- derwijsvereeniging, in gevaar wordt ge bracht." Het laag-bij-de-grondsche antwoord dat de vereeniging gaf „dat zij in den loop der jaren ontelbare klachten moest aa.ihoorcn omtrent practijken, die bij huisbezoeken en andere middelen voor aanwerving van leerlingen voor bijzondere scholen werden toegepast" bevestigt méér het oordeel van B. en W.f dan dat het dit bestrijdt. Ook het feit, dat de Philipsdirectie op royale wijze o.m. de stichting van Christe lijke Scholen'bevordert, door beschikbaar stelling van den grond; geeft geen waar borg, dat nu of later geen economische drang in geestelijke aangelegenheden uitgeoefend worden. Het zou een zonderling gevolg zijn vafl de wet, welke juist het omgekeerde bedoelt. Daarom vraagt deze gansch bijzondere schoolkwestie onze volle belangstelling. OFFICIEELE BERICHTEN DE AMERIKAANSCHE GEZANT. j de behandeling der wetsontwerpen be treffende de toetreding van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika tot het Permanente Hof van Internationale Justitie en tot goed keuring van het arbitrageverdrag tusschen Nederland en de Vereenigde Staten, volgde de Amerikaansche gezant, de heer G. J. Die- kema, gisteren op de gereserveerde tribune de beraadslagingen. ALGEMEENE LANDSDRUKKERIJ. Bij K. B. is aan J. J. Scherphof, meester knecht ter Algemeene Landsdrukkerij, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. VERIFICATIE RIJKS ZEE-INSTRII- MENTEN. Bij K. B. is tijdelijk voor den tjjd van één jaar benoemd tot verificateur bij de Verificatie van 's Rijks Zee-instrumenten te Leiden, Dr. N. W. Doorn te Haarlem. NOTARIAAT. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement: Alkmaar, ter standplaats Wieringerwaard: J. Koomen, cand.-notaris te Hoogwoud; 's-Hertogenbosch, ter standplaats 's-Hertogenbosch: J. R. Hofhuis, thans notaris te Amsterdam; Almelo, ter standplaats Hel- 1 endoom: W. C. van der Esch, cand.-notaris te Laren (N.-H.). RADEN VAN BEROEP. By K. B. is ingetrokken de benoeming van Mr. E. de Vries tot plaatsverv. lid-plaatsven', voorzitter van den Raad van Eeroep voor de directe belastingen te leiden en zijn benoemd: tot plaatsvenr. lid-plaatsverv. voorzitter van den Raad van Beroep voor de dir. belastingen te Leiden: Mr. C. Punt, cand.-notaris te Noordwijk aan Zee; tot secretaris van den Raad van Beroep voor de dir. belastingen te Leiden: Mr. H. F. A. Donders, advocaat en procureur te Leiden. CONSULAATWEZEN. De waarnemend Consul der Nederlanden te Port Said, de heer P. Grewy, is gedurende 3Vz maand met verlof van zijn post afwezig De heer D. D. Golubzow is belast met de waarneming van den Consulairen post. 'RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 13 Juni 1930, des voormiddags te 10.30 uur. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd bij bevordering, tot officier in de Orde van Oranje Nassau J. Mesdag, zuivelconsulent voor Friesland, te Leeuwarden; is aan Dr. J. van der Eist, rector van het Christelijk Lyceum te Haarlem, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; is G. O Michell, directeur der ambachtsschool en dei Middelbare Technische School te Leeuwarden benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau; is verleend de eeremedaille,verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aan H. van den Brink, administrateur van de Vereeniging „Onze Tuin". LANDMACHT. By K. B. is benoemd tot resevve-kapitein by het 2e reg. veldartillerie de eervol ontslagen reserve-kapitein D. R. J. baron var. Lijnden; is aan den res. le luit. J. P. var. Woudenberg van het le reg. veldartillerie een eervol ont slag verleend; is aan den res. kapitein A. H. Sluyter, van het 8e reg. infanterie, aan den res. kapitein voor speciale diensten H. T. M de Groof, van het vrijwillig landstormkorps luchtvaartdienst, en aan de res. le luits G Comello en H. I van Tijn, onderscheidenlijk van het 10e e. het 8e reg. infanterie, op verzoek, eervol ontslag verleend. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter- plaatsverv. in het kanton Sneek: J. C. Bus. insp. der reg. en dom. te Sneek; Dokkum: H A. Uadée, ontv. der reg. en dom. te Dokkum; Enschedé: E. J. Roze, insp. der reg. en dom. Enschedé, en Mr. G. Jansen, burgemeester Hengelo (O.); Zierikzee: Mr. Ch. J. B du C'roo, advocaat en procureur te Zierikzee; is aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinder strafzaken van de Arrondissementsrechtbank- te Amsterdam, tot plaatsverv. lid Mr. A. A. Hingst, reehter-plaalsverv. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Tn de week van 1 tot en met 7 Juni werden geconstateerd 220 gevallen van roodvonk, 10:1 var. diphtcritis, 31 van typhus en 15 van kinderverlamming. Door de entstofinrichtingen werd koepok stof afgeleverd voor 2046 personen. Er werd één geval van encephalitis na in enting waargenomen. OP DE MOOKERHEi hofberichten DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie zal, alvorens a.s. Maandag naar het buitenland te vertrekken, dien dag het noenmaal bij de Koningin-Moe der ten paleize Soestdyk gebruiken. Vandaar vertrekken H. M. de Koningin en Prinses Ju liana naar Rotterdam, voor de inscheping naar Bergen en Noorwegen. PRINS HENDRIK NAAR DE RUITERWED- STRIJDEN TE AMSTERDAM. Z. K. H. de Prins is voornemens a.s. Zater dag te Amsterdam een gedeelte bij te wonen van' de politie-ruiterwedstrijden, welke gehou den worden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het bereden politiekorps aldaar. diplomatie DE NIEUWE ITALIAANSCHE GEZANT. De nieuwbenoemde Italiaansehe gezant bij Harer Majesteit's Hof, Graaf Senni, is van Oslo, zijn vorige standplaats, te Den Haag aangekomen en heeft het gebouw der Italiaan sehe Legatie aan de Sophialaan betrokken. prov. staten van n.-brabant DE PENSIOENREGELING. In de vergadering van Prov. Staten van N. B-abant kwamen aan de. orde de ontwerp:-, besluiten betreffende de jaarwedde en pen sioenregeling van weduwen en wezen van Ged. Staten. De tegenwoordige regeling is: f 3500 jaar wedde en een pensioen per dienstjaar van f 100 met een maximum van f 2500 zonder weduwen- en weezenpensioen. De commissie ad hoe stelt voor: jaarwedde f 4500, met ingang van 1 Januari 1930. Het pensioen bedraagt f 125 per dienstjaar, met een maximum van f 2500. De vraag of het geen aanbeveling zou ver dienen om, zooals in Gelderland, de aanspraak op pensioen te doen afhangen van een zekeren leeftijd van bijv. 60 of 65 jaren en bij het ophouden van het lidmaatschap vóór dat de leeftijd bereikt is, heeft de commissie een stemmig ontkennend beantwoord. Het pensioen is prenn'evrij. De nieuwe rege ling gaat in 1 Januari 1929. Het weduwenpensioen wordt gesteld op 50 pet. van het pensioen, hetwelk het lid van Ged. Staten genoot of waarop hij, ware hij op het tijdstip van zijn overlijden pensioengerechtigd geworden, recht zou hebben gehad, riet mini mum weduwen-pensioen bedraagt f 500. Het weezenpensioen bedraagt voor elk kind 10 pet. van het weduwenpensioen zoolang de moeder in leven is en na haar overlijden 20 pet. Het gezamenlijk weduwen- en weezenpen sioen kan niet meer bedragen dan f 2500. Mr. van de Mortel dient een amendement in om te bepalen, dat bij aanvaarding eener be diening of betrekking als in art. 53 provinciale wet bedoeld het recht op pensioen behouden blijft. Dit amendement wordt verworpen met 32 tegen 22 stemmen. Daarna wordt het voor stel goedgekeurd. Mr. P. Loeff werd met 55 van de 60 stem men herkozen tot buitengewoon lid van Ged. Staten. Ka de rondvraag wordt de zitting gesloten. buitenlandsch bezoek aan de hoofdstad Momenteel vertoeven in Amsterdam de hee ren Donandt, burgemeester van Bremen, Staats rat Duckwitz, senator Apelt, Ross burgemees ter van Hamburg met zijn echtgenoote en senator dr. Burchaw en echtgenoote, eveneens uit Hamburg. De buitenlandsche bezoekers logeeren in het Victoria-hotel. de winkelsluitingswet DE NATIONALE VERGADERING. De gezamenlijke Besturen der Organisaties inzake de actie togen de winkelsluiting heb ben voor hun nationale vergadering dato 16 Juni n.m. 1y2 uur precies in do grootc zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage dc volgende heeren bereid gevonden dc ver schillende bezwaren en grieven tegen deze sluitingswet te ontwikkelen t.w.: Levisso», voorz., Amsterdamsche Winke liersvereeniging, Amsterdam, B. v. d. Kop, voorz. Grossiersbond „Dc Elf Provinciën", Hilversum, J. M. Polak, vice voorz., NeJ. Banketbakkersvereniging, Den Haag. Daar men nog in onderhandeling is met eenige fabrikanten-organisaties in verschil lende branches, is dc mogelijkheid niet uit gesloten dat nog eenige hoeren dezo voor- loopigc sprekerslijst zullen aanvullen. De Leden der Eerste Kamer, alsmede Be stuur en leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, zoowel groot als kleinbedrijf, e.a. zijn ter vergadering uilgenoodjgd. Voor deze Chr. onderwijzers en onderwijze ressen bleef er niets meer te ivenschen or ze zitten met elkaar genoeglijk op de Mookerhei: de „verhoudingen", waarover een p< uur later op de vergaderinq te Nijmegen z ruaar geboomd werd, laten hier niets wenschen over. javasche bankwet Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de Javasche Banlcwet 1922. In de memorie van toelichting wordt o.m. opgemerkt, dat het z.g. goudwissel- en goud- kernstelsel den grondslag van de bankpoli tick van de Javasche Bank vormt De be palingen van de Javasche Bankwet 1922 zijn daarmede echter niet in elk opzicht in over eenstemming. Het verdient aanbeveling deze wet te her zien, opdat de Javasche Bank bij het in toe passing brengen van dit stelsel, hetwelk uit de praktijk is voortgekomen en voor Indië algemeen als het juiste wordt erkend, geen belemering ondervinde van de bepalingen van haar octrooi. Ten einde voorts de Javasche Bank ge heel vrij te laten in haar goudpolitiek en de instelling niet te noodzaken om ter voldoe ning aan haren wettelijken betalingsplicht groote voorraden teekenmunt aan te hou den, ware een voorschrift op te nemen, hel welk de Javasche Bank de bevoegdheid verleent, om aan dengene, die haar bankbil jetten tot een hooger bedrag dan een bo paalde som ter betaling aanbiedt, goud in baren of gouden muntspeciën ter beschik king te stellen. Als grens is aangenomen een bedrag van 1650 zijnde ongeveer de waarde van een baartje fijn goud met een gewicht van Dl.m. 1 K.G. Als basis voor de inwisseling in baren of vreemde muntspeciën is vastgesteld een be drag van 1653,14. Deze basis komt over een met het bedrag, dat in de door de direc tie van de Javasche Bank in 1922 afgelegde en in 1925 hernieuwde goudverklaring als bovenste goudpunt, werd aangewezen. In het bovengenoemde geval heeft de hou der van bankbiljetten echter niet het rechl afgifte van goud te eischen. Behalve in de gevallen, waarin afgifte van goud dienen moet om de stijging van de wisselkoersen op het buitenland boven de pariteit der goudwaardc te beteugelen, blijfl de Javasche Bank dus geheel vrij om door betaling met zilveren teekenmunt haren goudvoorraad te beschermen. Verder komt het aanbevelenswaardig vooi om het slot van het 2e lid van art. 28 te schrappen. De Javasche Bank zal alsdan hare me taaidekking naar believen kunnen samen stellen uit goud in baren, vreemde gouden munten en (of) Nederlartdscho tien- of vijf guldenstukken. Daarnaast zal de instelling slechts zoo veel zilveren teekenmunten aanhouden al9 noodig geacht om voor de naaste toekomsl in do behoefte van het verkeer aan die mun ten te voorzien. telefoon buurtverkeer van de groote steden De op 1 Januari jl. ingevoerde nieuwe telefoontarieven brachten den prijs voor een gewoon gesprek tusschen nabijgelegen plaat sen op 10 cent voor elke 3 minuten. Maar naast de voordeelen der tariefsverlaging heeft het publiek er ook belang bij, dat dit verkeer op eenvoudige wyze en zoo snel mogelyk wordt afgewikkeld. De omstandig heden om daartoe te geraken, zyn op het oogenblik gunstig, nu de telefoonnetten in de groote steden voor het grootste gedeelte geautomatiseerd zijn of binnenkort zullen zyn. Het ideaal van verkeersafwikkeling zou 2Ün, dat de ahonné's zelf, door het draaien van ee:i bepaalde cijfergroep, ineens de abon né in de andere plaats zouden kunnen be reiken. Maar dit zal in korten tijd nog niet le verwezenlijken zijn, omdat dc- kleinere netten nog niet automatisch zijn. Wat ech ter wel zou kunnen worden bereikt, is, dat eenerzijds de telefoniste in de kleinere plaats, die de aanvraag van een abonné ter plaatse in ontvangst neemt, dadelijk met dc kiesschijf de abonné in de grootc stad kan oproepen en daarmede de verbinding tot stand kan brengen, terwyl anderzijds de abonné in de stad rechtstreeks de telefoniste in de kleinere plaats opbelt, die het verlang de nummer en het nummer van den aan vrager opneemt, waarna dadelijk de ge- wensc.hte verbinding tot stand gebracht wordt. Zoo wordt dezer dagen het buurtverkeer ingevoerd tusschcn de Rykstelefoonnotten te Utrecht en Zeist. Met de Gemeentelijke telefoondiensten tc Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage is omtrent de invoering van buurtverkeer overleg gepleegd, hetgeen er reeds toe geleid heeft, dat in het verkeer ZaandamAmsterdam de Zaandamsche te lefoniste zich rechtstreeks in het Amster damsche net kan inkiezen, terwijl tusschen Delft en Den Haag het wederzijdsch buurt verkeer op 16 Juni a.s. wordt ingevoerd. ONS NIEUWE FEUILLETON Wij zijn thans begonnen met een nieuw feuilleton, dat ons in gedachten ver plaatst in West-Afrika. Het is een ze^r spannend verhaal, dat ons een blik doet slaan in het leven dier primitieve vol ken. Wie van land- en volkenkunde houdt, zal alleen reeds hierom gaarne dit feuilleton lezen. Maar van nog meer beteekenis is, dat in dit boeiend verbaal de kracht en de zegen des Evangelies zoo treffend uitkomt. De menschen leven daar in dc gedachte, dat hun goden wreed zijn, dat die goden enkel slechts nemen, doch nimmer geven. En het is voor hen schier onmogelijk te gelooven, wal de H. Schrift ons leert, dat God alzoo lief de wereld gehad heeft, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gezonden heeft, op dat een iegelijk, die in Mem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. Wat ons in dit feuilleton meegedeeld wordt van de vruchten van 't Zendings werk in West-Afrika, berust op persoon lijke waarneming van den schrijver. Het doet U denken aan den zegen op de eerste Pinksterprediking door Pe trus, toen er drieduizend gedoopt wer den. In één week .waren het achthon derd menschen, die met hun hcidcnsche godsdienst braken. Zulk een zegen ver raste den Zendeling zoo, dat hij liet bijna niet kon gelooven. Maar toen bij bun de geschiedenis van Elia op don Karmel vertelde en merkte, hoe dc in werking van die preek hen er toe bracht, om alle afgodsbeelden in hun omgeving te verbrijzelen, inocst hij wel gelooven aan den zegen Gods op zijn prediking, hoewel te voren jaren lang met tranen gezaaid was. Wij twijfelen geen oogenblik of onze lezers zullen met veel genoegen dit mooie feuilleton lezen. ..het groene kruis" VERGADERING PROV. ZEEUWSCHE VEREENIGING. Te Zierikzee werd de 18e algemeene verga dering gehouden van bovengenoemde vereen, onder voorzitterschap van den heer C. E Plugge, uit Souburg. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging ongeveer 20.000 leden telt. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een goed slot aanwijst van f 243.37. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren C. Dieleman te Tholen, S. Ha- ge te Bruinisse en dr. L. G. Gelderman te Kortgene en gekozen de heer F. E. Pas te Gracht. Een motie werd aangenomen, uitsprekende de wcnseheiykheid, dat de afdeelingen zullen trachten de minimum contributie te verhoogen tot f 1 per lid. Hierna heette de voorzitter welkom den oud voorzitter der Volksgezondheid van Zeeland, dr. I utto en diens opvolger, dr. Veeger, die ter vergadering waren gekomen. De heer dr. van Maren Eentz van den Berg hield ten slotte een lezing over: „Do togen- uit de communistische partij WIJNKOOP NAAR BERLIJN c/.?°*r»,s heeft de Communist!- "V® Party-Wijnkoop het hoofd in den school gelegd en te kennen gegeven tot ontbinding over te gaan om zich weer aan te sluiten hij de Communistische Partij (Do Visser) die door Moekou als de echte partij wordt er- koiki. an die zijde worden echter de lei ders van de partij Wijnkoop afgewezen Naar wij vernemen is gisteravond dc ).oCr Wijnkoop met een Rotterdamschen part*, genoot naar Berlijn vertrokken. Daar M zijn wij goed ingelicht, een conferentie plaats hebben met afgevaardigden uit Mos- leger en vloot SCHOOL VOOR RESERVE-OFFICIEREN TE KAMPEN. In de raadsvergadering van Knmpan war len eenige walgingen aangebracht in .1» i.vereen- komrt met hot link van 1 Augustus n betreffende de schcol voor Reserve-offiqeien der Infanterie. De Minister van Defensie ia] de opleiding van Reserve-,,fl,eieren d„r Infan terie voor de administratie overplnttsen van Breda naar Kampen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1