WOENSDAG 11 JUNI 1930 VIERDE BLAD PAG. 11 Uit de Pers. DE VERWIKKELINGEN IN DE CHR.-HIST. UNIE Wij gevoelden tot dusverre er bitter weinig voor broed in te gaan op de verwikkelingen in de Chr.-Historische partij. Er zijn zich daar bezig twee groepen te vormen. Dit kan ons niet verblijden. Bij de zoozeer versplin terde politiek in ons land is meer heil te verwachten van eensgezindheid binnen de grenzen der grootere partijen, dan van on- eenigheid, natuurlijk onder voorwaarde, dat het recht gediend wordt. Nu komt het ons yoor, dat de verwikkelingen bij de christclijk- historischen niiet los te denken zijn van per sonen. Dit bleek voldoende uit de rede van generaal Roëll op het feest van Dr. de Visser, waarvan wij melding maakten. De Standaard schijnt oorspronkelijk, evenmin als wij, er veel voor gevoeld te heb ben op deze oneenigheden in te gaan. Thans schrijft het blad echter een artikel onder het hoofd „Het zakelijke alleen van publiek belang." Wij nemen er het volgende uit over: Na afloop der laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer heeft de Kroon, in verband met de ontslagaanvrage van het zittend Kabinet, naar gewoonte, de voor zitters van de fracties der Tweede Ka mer geraadpleegd. Voorzitters waren op dat oogenblik de H.H. Nolens, Heems kerk, De Visser, Albarda, Van Gijn en Marchant. Met uitzondering van den heer De Visser werden deze allen ten paleize ontboden. Alleen werd voor de C.-H. de heer Schokking uitgenoodigd in plaats van Dr. De Visser Over dat laatste loopt het nu. Had niet Dr. De Visser aan de Kroon advies be- hooren uit te brengen over oplossing der crisis, instede van Mr. Schokking? Wel is waar was bekend, dat Dr. De Visser niet meer in de nieuwe Kamer zou terug- keeren en dat hij dus in September 1929 ook geen fractie-voorzitter meer zou zijn, maar datzelfde was óók bekend ten aan zien van den heer Van Gijn, die echter wél werd gehoord. Nu beginnen we met voorop te stellen, dat de Kroon volkomen vrij is om ad vies te vragen aan wien Zij wil. In dat opzicht is het hoofd van Staat in geen enkel opzicht gebonden. En wij zouden dan ook in staat zijn gevallen te noemen, dat personen geraadpeegd" werden, die heelemaal geen lid der Kamer waren en dus veel minder fractievoorzitter. Pc Koningin moet ieder kunnen vragen aan wiens oordeel zij waarde toekent. En elke poging om aan dat recht afbreuk te doen, dient te worden wederstaan. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat het een goede gewoonte moet worden geacht om daarbij de fractie-voorzitters niet over het hoofd te zien. Ook wij achten dezen als het ware vanzelf daartoe aan- 'gewezen. Vooral onder het huidige kies stelsel, nu de clubs gemeenlijk slechts geringe veranderingen ondergaan. Die voorzitters moeten dus geacht worden met de gevoelens hunner fractie volko men bekend te zijn, en dus ook geheel in staat om te beoordeelen aan welke voor waarden bij kabinetsvorming dient te worden voldaan om vruchtbare saamwer king tuséchen Kabinet en Kamer te kun nen verwachten. Tot zoover loopt alles goed. Maar hoe nu te handelen als "dezv? voorzitters straks niet in de Kamer terug keeren, dus in de nieuwe Kamer geen fractie-voorzitters meer zullen zijn? Ons dunkt, dat het niet zoo heel een voudig is daarop een antwoord te geven dat op alle gevallen past. Men kan op goede gronden staande houden, dat het advies aan de Kroon te hooger waarde heeft, naarmate de direc te verantwoordelijkheid ervoor ook per soonlijk moet worden gedragen. Er moet in het parlementaire leven dikwerf ge werkt worden met het compromis. Er moet vaak worden gewogen, gepast en gemeenten. Wie nu heengaat uit de Ka mer voelt dat misschien minder sterk dan wie erin blijft .En die overweging zou er voor pleiten niet een heengaanden voorzitter te raadplegen maar den man die straks verantwoordelijk is voor de leiding zijner fractie in de nieuwe Ka mer. Men zou dan natuurlijk tijdig en op regelmatige .wijze in het voorzitter schap der fractie wijziging moeten bren gen. Iets dergelijks ofschoon het niet met heengaan verband hield geschied de in de A.R. fractie in 1922. De voorzit ter der antirevolutionaire club, Mr. Rut gers, belegde toen dadelijk na den uit slag der verkiezingen een fractie-verga- dering en stelde voor den heer Colijn tot voorzitter te benoemen voor de komende zittingsperiode, met het gevolg, dat deze, en niet Mr. Rutgers, enkele dagen later werd uitgenoodigd om de Kroon van ad vies te dienen. Nog eenvoudiger is zulk een procedure, als een der reeds zittende leden als de aangewezen voorzitter voor de komende periode kan worden be schouwd, gelijk ditmaal het geval was bij de C.-H. groep. Toch kan men niet zonder meer deze oplossing altijd als de beste beschouwen. Immers is het mogelijk, dat de politieke rijpheid en ervaring van den man die lange jaren voorzitter was. hem zóó ver doet uitsteken boven dengene die hem straks vervangen zal, dat het verkieslijk moet worden geacht juist hem te hooren. zelfs als hij straks niet meer in de Kanr.-r terugkeert Men zou zich b.v. moeilijk kunnen voorstellen, dat iemand als Dr. Nolens, voorzitter zijner fractie zijnde, niet geraadpleegd zou worden cp grond van het enkele feit, dat hij in de nieuwe Kamer geen voorzitter meer zijn zou omdat hij over enkele maanden zou op houden lid der Kamer te zijn. En men kan dezen naam best met enkele ande ren uit verleden en heden aanvullen. Ook is het denkbaar, dat een zittend lid, voorzitter zijnor fractie zijnde, straks heengaat, maar dat omtrent zijne ver vanging als voorzitter nog niets hoege naamd vaststaat. Mogelijk was dat het ge .val bij den Vrijheidsbond en dan kan ZONDAGSRUST IN DE CULTURES DE HERZIENING DER KOEL1- ORDANNANTIE HOE DE TEGENWOOEDIGE TOESTAND ONTSTOND HOE HET WORDEN MOET Voor dit onderwerp, dat tijdons de behan deling der Indische Begrooting in de Kamer de belangstelling van verschillende afgevaar digden heeft gehad, en door het Manifest van het Medansch Comité tot bevordering der Zondagsrust in de Cultures en artikelen van Ds. Mak en van ondergeteckende in Holland wel voldoende bekend zal zijn, zou ik niet opnieuw de aandacht vragen, ware niet in deze weken een belangrijke beslissing te verwachten. Mr. Einthoven toch is 14 dagen geleden van Indië in Nederland aangekomen om met den Minister van Koloniën overleg te plegen inzake de herziening van de Koelie- Ordonnantie. Zooals bekend is het de bedoe ling der Regeering om geleidelijk aan de Poenale Sanctie de daarmee verband hou dende Koelie-Ordonnantie in te krimpen. Deze Koelie-Ordonnantie schrijft o.m. voor dat aan den onder P. S. werkende contrac tant tWee vrije dagen per maand moeten gegeven worden. Het ontstaan van deze bepaling is histo risch wel zoo eigenaardig ,dat het de moeite waard is hier even bij stil te staan. Toen men ruim 60 jaar geleden op de Oostkust van Sumatra begon met tabak te planten, werkte men vrijwel uitsluitend met geimporteerde Chineesche werkkrachten. De ze Chineezen hadden de gewoonte om met nieuwe en volle maan ,dus twee keer per maand, eenige godsdienstige plichten te vervullen. En omdat men ook toen reeds, zonder K. O. gewoelde, dat de boog niet steeds gespannen kon zijn. werd aan het begin en in het midden der maand den Chineezen een dag vrij gegeven. Een 10 jaar later verzochten de planters aan de regeering om meer arbeidszekerheid hun bedrijven, en het resultaat was, dat de regeering de Poenale Sanctie instelde (publiekrechtelijke straf op het verbreken van het arbeidscontract) maar daarnaast in de Koelie-Ordonnantie regelen gaf voor de behandeling der contractanten (huisves ting, hygiëne, loon, verlofsregeling, straf maat bij overtredingen etc.). Had toen de Overheid meer oog gehad voor de beteekenis van den Zondag als rustdag, dan had men eenvoudig, wat toch het meest voor de hand lag, met betrekking tot de voor te schrijven rustdagen voor de do contractanten, in de K. O. den gewonen vrijen Zondag voorgeschreven. Maar zoover was men toen nog niet De Inlandsche wereld kent de wekelijksche rustdag niet. De Inlander rust, wanneer hem dat wen- schelijk voorkomt en arbeidt, wanneer hij dat noodig heeft voor zijn, wat Seinbart noemt „standesgemasziges Unterhalt". In een artikel in de Standaard van 26 October 1929 zegt de heer Colijn: „Dien toestand vonden de Europeanen die in In dië kwamen om daar hun ondernemingen op velerlei gebied te openen. Waren die Europeanen nu mannen geweest, die zelf voor de Heiliging van den Dag des Hee- ren voelden, dan zou het gebruik van een wekelijkschen rustdag van lieverlede wel ingeburgerd zijn. Maar zoo is het niet ge,- weest. De Europeesche bevolkingsgroep in Indië bevatte tot voor een kwart eeuw nog maar weinig elementen, die op dit punt professie deden van het feit, dat zij Chris tenen waren". En verder: „Ook ontbrak het goede voor beeld zelfs van den kant der Overheid. Ook in de overheidsbedrijven werd de Zondag tot werkdag gemaakt, en paste men zich aan het algemeen gebruik aan, in stede van als Overheid van een Christelijk land, den Christelijken rustdag te bevorderen". Het ligt voor de hand .dat in de gegeven omstandigheden het gouvernement, bij het ontwerpen van de K. O. niet in de eerste plaats vroeg naar wat in deze Christenplicht was maar zich gewoonweg heeft aangepast de voor de Chineezen bestaande tradi tie van twee vrije dagen per maand. Wel licht had men het liefst van ondernemers- zijde heelemaal geen rustdagen gehad, zoo als dat elders in de Cultures in Indië 't geval was, maar men begreep wel, dat zulks niet kon, omdat nu eenmaal ieder sterveling wel eens een rustdag noodig heeft. Zoo ontston den de twee vrije dagen per maand. Dat men nu nog aan deze twee han besars p.m. vasthoudt, berust niet op een of an dere „adat" maar op het simpele prin cipe van den werkgever, dat 12 X 2: 24 en dat 12 X'4 plus 4: 52; m.a.w. dat men met 28 meer vrije dagen per jaar duurder gaat werken" dan met 24. (Of dat inderdaad ook zoo wezen zal staat te bezien.) Alles wat door tegenstanders van den vrijen Zondag /erd of wordt aangevoerd, zooals b.v. „Wan eer moeten de Europeanen dan winkelen, als de rustdagen op den Zondag vallen", of „De assistenten weten nu al niet wat ze met hun twee vrije dagen p.m. moeten doen" of: „Het bedrijf laat het niet toe, zekér nu niet in een tijd van malaise", of: „Dan gaan de koelies nog maar meer dob belen" is alles, al moge er eenige waar heid in schuilen, maar zeer secundair. Ik ben er van overtuigd, dat als de K. O. een 5 daagsche werkperiode voorschreef, men luide zou roepen om de Christelijke Zon dagsrust Het is hier een zuivere questie van opportuniteit. Werkelijk onoverkome lijke bezwaren tegen algeheele Zondagsrust bestaan niet. Daarentegen bestaan er wel degelijk prin- cipieele bezwaren t.o.y. het het gemis van den vrijen Zondag Wanneer een Inlander op Zondag volko men vrijwillig wil werken, dan moet hij dat zelf weten. Anders wordt het, wanneer een Christelijke Overheid een Inlander onder poenale sanctie dwingt om op Zondag te werken .Onlangs kwam ik onder de contrac tanten een Christen-Javaan uit Solo tegen. Stel dat deze man. zich bproepend op het gebod Gods weigerde op Zondag te wer ken, dan werd hij uit dien hoofde door den rechter gestraft. Denk eens aan; aan de eene zijde brengen wij de volkeren van Ned. Indië het Evangelie, maar aan de andere zijde verhinderen wij die volken door de wet om op Zondag te rusten en daardoor in de gelegenheid te zijn den Dag des Heeren te heiligen. Er is sprake van dat de Geref. Kerk van Medan zendingswerk zal beginnen onder de Javanen op de Oostkust Wat moeten die zendelingen straks tot die Javanen zeggen? Wij Christenen vieren Zondag als Dag des Heeren maar mijn eigen volk is er de schuld van, dat gij van dat voorrecht ver stoken zijt? Voelt gij het onrecht, dat hier gedaan wordt. Wie Onzer in Nederland is niet gesteld op zijn vrijen Zondag? Dat Zondagsarbeid in onze gecompliceerde sa menleving noodzakelijk is voelen wij als een nadeel, dat tot de kleinste afmeting dient gereduceerd te worden. Maar daar aan de overzijde van den evenaar verplich ten wij doodkalm een deel van de Indische bevolking tot Zondagsarbeid, terwijl het allerminst noodzakelijk is. Inplaats dat wij een samenleving van contractanten, die toch reeds zoo uit hun milieu zijn gehaald, ook in dit opzicht opvoeden tot een goed chris telijk gebruik, brengen wij hem van alles, tot ondernemings bioscopen en missikits toe, maar een van de beste dingen onthouden wij hen. Welke artikelen uit de K. O. aan een her ziening zullen onderworpen worden is niet geheel bekend, maar ik vrees er voor dat het zoo voorname punt van de Zondags rust over het hoofd zal worden gezien, wat ongetwijfeld een blaam zou werpen op een regecring, die steunt op de Rechtsche par tijen; het zou beteekenen, dat men bezweek voor de aandrang van humanistische eischcn ,maar voor een principeele Chris telijke eisch geen oog had! Ik hoop van harte dat al de rechtsche partijen zullen voelen, dat hier een begin- selquestie op het spel staat en dat het daar om de plicht is om alles te doen wat moge lijk is ,om bij een herziening der K. O. in de eerste plaats de vrije Zondag in te stel len. Ik denk hier ook in de tweede plaats andere belanghebbenden de Europeesche assistenten en administra teurs in de cultures. Blijkens het Kamerver slag ontgaat het den Minister niet, dat met de, krachtens de Assistentenregeling den assistenten toekomende 2 vrije Zondagen, ontzettend geknoeid wordt. En in de Volks raad verklaarde de regeering, dat waar „de practijk wel heeft uitgewezen, dat aan deze civielrechterlijke regeling niet dezelf de waarde kan worden toegekend als aan publiekrechterlijke voorschriften, wordt over wogen, hoe een betere handhaving van de Zondagsrust in de Cultures kan worden ge waarborgd." Er wordt gesproken over een strengere controle, over boeten, dingen die in de prac tijk zeer veel moeilijkheden zullen opleve ren Er wordt ook gesproken van een extra vergoeding voor arbeid door Europeanen op de voorgeschreven vrije Zondagen verricht. Maar daarmede helpt men den planter niet. Op de vorig jaar gehouden algemeene vergadering van de Vakvereeniging voor Assistenten in Deli, waar het voorstel om te werken voor de invoering van den vrijen Zondag met oen groote meerderheid van stemmen werd aangenomen (dat de toestan den in de laatste 10 jaar wel zeer veran derd zijn. blijkt wel, wanneer men bedenkt dat in 1916 die V.V.A. het zelfde voorstel met 193 tegen 57 stemmen verwierp!) werd door verschillende Jeden opgemerkt, dat zij bereid waren voor den algeheelen vrijen Zondag eventueel finantieele offers te bren gen, een getuigenis, dat ik op mijn huis bezoeken meermalen bevestigd vond Iedere regeling, hoe mooi, zal lapwerk blijven, zoolang de koelies op Zondag moe ten doorwerken. Het zijn niet de minst flinke assistenten die zeggen dat het voor DE NIEUWSTE AMERIKAANSCHE KRUISER daaraan geen enkel argument ontleend worden ter vergelijking met wat bij de C.-H. plaats greep De heer Van Gijn was dan, in den normalen weg, de eenige, die voor raadpleging in aanmerking kwam. Wij laten rusten de vraag of bij de C.-H. alles regelmatig in zijn werk is ge-1 gaan. Of Dr. De Visser langs den norma- len weg door Mr. Schokking als voorzit- ter vervangen is. We laten dat rusten, omdat, het "ons niet aangaat, omdat wij daarmee niets te maken hebben, omdat dit een aangelegenheid is, die enkel en alleen de C.-H. partij betreft Buiten staanders hebben daarmee niets .van doen. Voor wat de zaak zelf betreft: wie als aangewezen adviseur diende te worden beschouwd, Dr. De Visser of Mr. Schok king, luidt ons oordeel, dat beide daar voor in aanmerking kwamen. Dr. De Visser omdat hij, naast staatsman van rijpe ervaring, voorzitter was; Mr. Schok king, omdat bij in de nieuwe Kamer als voorzitter zou optreden en in eene wis seling van het voorzitterschap niets ab normaals te zien is. Voor het een is evenveel te zeggen als voor het ander. En daarbij kan de bui tenwacht het o.i. laten, omdat de vraag of tegenover Dr. De Visser al dan niet correct is opgetreden, buiten den C.-II. kring moeilijk onderwerp van publieke discussie wezen kan. Een der laatst afgebouwde Amerikaanschp kruisers, de „Salt-Lake-City", wordt vereerd door een bezoek van President Hoover. Dit schip biedt tevens ruimte aan vliegtuigen, zooals men bemerken zal. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GRAF ZEPPELIN"-MEDAILLE ^MIJNHABDT'S7=>c Zenuwtabletten MIJNHARDT'S 7*c :n Maagtabletter MSJMHARDT'S aftc Hoofdpijntabletten vv/ <9 MIJNHARDT'SQAC Staaltabletten MIJNHARDT'S fjnc laxeertabietten '^verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten Alles voorzien van den naam A.MIJNHARDT Pharm.Fabriek. ZEIST hen onmogelijk is te rusten, als vlak voor hun neus de koelies werken. En het zullen niet de minst flinke assistenten zijn, die, wan neer ernstig de hand aan de vrije Zondagbe palingen gehouden zal worden, het belang van hun maatschappij de voorrang zullen geven boven wat hun wettelijk toekomt. Voor een man met verantwoordelijkheids besef, zal het in vele gevallen onmogelijk zijn den vrijen Zondaq te nemen, wanneer de koelies doorwerken. Het gevolg van een betere handhaving van de bepaalde vrije Zondag voorschriften voor den assistent zal zijn, dat zij die werken bij maatschap pijen, die nu onnoodig de twee vrije Zon dagen weigeren het beter zullen krijgen, maar daarentegen de assistent bij een loyale maatschappij door een strengere handhaving van de bestaande bepalingen voortdurend in conflict zal komen met zijn verantwoordelijkheids gevoel voor dén goeden gang van het be drijf. En daarom is bevordering van de Zon dagsrust voor den Europeaan in de onder P. S. werkende Cultures sléchts afdoende als men de koelie ook den vrijen Zondag geeft Alle andere middelen, hoe mooi ook, zullen lapmiddelen blijken te zijn. Natuurlijk wordt door de hier door mij voorgestane wijziging in de K. O .slechts een deel van het Zondagsrustvraagstuk opgelost, n.l. voor Sumatra. Want ook in de havens en in de Cultures op Java en elders vraagt de Zondagrüst een betere regeling. Daar echter werkt men met geheel vrije Inlandsche arbeiders en is daar wel licht voor het Gouvernement een regeling mieilijker; ik zeg, voor het Gouvernement niet voor de betrokken werkgevers. Ilier. voor Sumatra, is bij de herziening van de K. O. de Overheid in de gelegen heid een afdoende oplossing te geven aan hoi Zondagsrust-vraagstuk. Het zou jammer zijn, indien de Regeering deze kans liet voorbij gaan, die van verstrekkende gevol gen kan zijn voor geheel Indië; een schoone kans om te toonen dat wij eon Christelijk volk zijn. Honderden planters en plantersvrouwen verwachten dan ook. dat nu de gelegenheid daar is. het Nederlandsche volk door zijn Regeering een jarenlang onrecht, tegelijk Inlanders en Europeanen aangedaan, zal uitdelgen. Uit Oost-Indië DOOR KOELIES AANGEVALLEN. MEDAN, 7 Juni (Aneta). Zeven Chinee sche koelies, gewapend met parangen, hon- ben gezamenlijk den Chinceschen tandlh van de tabaksonderneming Bekiocn der Deli- Maatschappij, in de onderafdeeling Lang- kat, aangevallen en zwaar gewond. Een koe lie, die te hulp snelde, werd eveneens ge wond. De aanleiding was een aanmerking op het werk. De aanvallers zijn gearresteerd. GEBREK AAN WATER. MEDAN, 7 Juni (Aneta). Te Kwala Sim pang, in de afdeeling Oostkust van Atjeli, heerscht watfnood, als gevolg van de lang durige droogfe. Er zijn voorts verschillende gevallen van typhus geconstateerd, zoodat de geheele bevolking uit voorzorg wordt in geënt Het bestuur organiseert in samen werking met de leiding van do Atjehtram maatrgelen voor de watervoorziening. CHR. STAATKUNDIGE PARTIJDAG. Naar Aneta verneemt, werd te Malang de Christelijke Staatkundige Partijdag geopend onder praesidium van Mr. C. C. van IIels- dingen, die het openingswoord uitsprak, waarbij hij de houding vaststelde tegenover de Vaderlandsohe Club, wier principes spre ker fel becritiseerde. Spr. verklaarde voorts, dat, het lidmaatschap van beide vereenigin- gen niet te vereenigen was, daarbij herinne rend aan den radio-eisch van de Vaderland sche Club, waarmede aldus Spr., geen Chris ten aich kan vereenigen. De Chr. Staatkun dige Partij was vertegenwoordigd door 16 Europeesche en 2 Inlandsche afdeelingen. De Partij-dag zond telegrammen aan H.M. de Koningin, aan den Landvoogd, aan den Ra dio-Raad, daarbij het eerder verzonden tele gram van den Ned.-Indischen Chr. Radio- Omroep (N.I.C.R.O.) ondersteunend. De Partijdag nam verder de conclusie van het hoofdbestuur aan, dat het samengaan van het leiderschap van de C S. P. en van de Europeesche vakvereenigingen ongewenscht is en stelde ten slotte de kandidatenlijst vast voor den Volksraad en wel in deze volgorde: Van Helsdingen, De Raad, Van Lonkhuyzen, Van Workum, Suermondt. Rechtzaken. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SMILDE. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den 64-jarigen hoofdconducteur U. E. H. te Mep pol vrijgesproken en den 33-jarigen onder machinist J. H. L. te Zwollerkarspel ver oordeeld tot een maand hechtenis in ver band met het spoonvegongeval onder Ilavel te, waarbij de locomotief in de Drentsche Hoofdvaart is gereden, doordat de brug open stond. UIT DE INDISCHE BLADEN I CILTITH- el-nummer van De Cultuurbond" pdactcur J. Mol. naar aanleiding ïejarlge werkzaamheid voor den hebt niet gei ofZgü koud i tlng, ver ook beneden het voor een nisatie verelschte minimum. We hebben gereisd om leden tl groote afstanden afgelegd dikwijls danken beloofdei slechts korten tUd. Andere achterstallige contributie t doch kwamen hun belofte aderingen gehouden. Sorr idlgend, bieer dit beneden de verwachting, de laatste vergadering In Zuid-Sui en er kwam niemand. bltffkoetei i verlagln; verzekerde ons o.a. op een vergadering te Soebi meer nlet-leden dan leden tegenwoordig n. AVe hebben de contributie verlaagd, h. bang gal op Zoo gaat de Jeremiade r uurbond mei Als het toe Deze maand vertrekt mtJn geil - bulten bexw icheld vi liet. Opwekkend la het niet! >rdt steeds veel afgegeven op den toude In den Islam het lot der v waardig zUn. Zulks geschiedt sl - duidelijk gestl ■n heiligen Kor 37 pet: Buitenzorg t; TJIandJoer 58.9 pc pet; Cherlbon 65,1 p> De Loc." ven Kantoor voor I idschrtJven he< iche Zn ken het volgen mt- rzonden: Het hoofd van het Centraal Kontoor voor Statistiek riep mijne hulp In voor het verkrUg spoedig mogelijk In 1931 van cllfer Deze medaille werd in brons, zilver en goud geslagen, ter gelegenheid van de eerste vlucht naar Zuid-Amerika. WAT EENS OP 11 Juni GEBEURDE Op den llden Juni 1666 begon de vierdaag- sche zeeslag van de Nederlandsche vloot tegen de Engelsche, waarbij de Ruyter, Tromp en andere vloothoofden onsterfehjken roem verwierven en die, in *s lands geschie denis staat geteekend als een der luister rijkste wapenfeiten, welke immer door het Nederlandsche zeewezen werd verricht De Engelsche vloot, die tegen de onze streed, stond onder bevel van admiraal- generaal Monk. Onze vloot lag tusschen Noord-Voorland en Duinkerken. Vier dagen lang werd de zeeslag voortgezet, met afwisselend geluk, maar waarbij wij, ten slotte, toch de overhand hielden. Door een stoutmoedige manoeuvre bracht De Ruyter de Engelschen, op den vierden dag zulke verliezen toe, dat zij genoodzaakt waren, don strijd op te geven. Vier Hollandsche schepen waren een prooi der vlammen geworden, vele waren bescha digd, maar geen enkel schip was door den vijand genomen. Ongeveer twee duizend man waren gesneu veld. o.w. kapiteins Treslong en Blok, schout bij-nacht Stachouwer, vice-admiraal Abra ham van der Hulst en luit.-admiraal Cor nells Evertsen. Het aantal krijgsgevangenen dat in onze handen viel bedroeg drie duizend onder wie vice-admiraal George Ayscure. Van de Engelschen waren zes duizend man ge dood, oi.der wie de vice-admiraal William Berkeley en de schout-bij-nacht Christoffel Mings, de zoon van een schoenmaker, een dor dapperste officieren van de Britsche vloot. Zes Engelsche schepen waren ver- overd, zeventien andere, onder welke de trots der Engolsche zeemacht, de Royal Prince, vorbrand, in den grond geschoten en ge zonken. Uit het Sociale Leven. Omtrent een landelijk collectief contract in het stucadoorsbedrijf is op alle punten overeenstemming verkregen. Ook de landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders, welke geruimen tijd buiten het contract stond, nam deel aan de besprekin gen en heeft het contract mede-onderteekend. De voornaamste wijzigingen zijn naar ge mold wordt de volgende: De tijdsduur is vastgesteld op twee jaar (vorige contracten één jaar); in het con tractjaar zal een vacantie van drie dagen met behoud van loon aan de arbeiders wor den gegeven: met ingang van Kerstmis 1931 zal het verzuim op de algemeen erkende christelijke feestdagen aan de werknemer» worden vergoed; de ziekteverzekering zaI voor den werknemers premievrij zijn: de werknemers-organisaties verbinden zich naar vermogen hun medewerking te verleenon, om te voorkomen, dat htm leden bij bouwer» en aannemers werken: de werkgevers van hun kant zullen zooveel mogelijk met geor ganiseerde werklieden werken. Er zal een fonds worden gevormd waaruit de vacantiedagen en later het verzuim op da chr. feestdagen zullen worden vergoed. Een commissie, samengesteld uit de hoofdbe stuursleden der contracteerende honden, zal dit fonds behecren. De eerste bon voor dit fonds zal op 5 Juli van dit jaar moeten worden geplakt schuwde men brold geeft v, hier een uit sociologisch belangrüko aangelegenheid geldt i Min op Java. w«i "•HJke krachten ln het geweer die- <1cn gebracht verzoek lk beleefd, g 1931 de bewuste gegevens gespeel- lederen huweiUkssluiter (met re- Propaganda 2 Juni tot en met 31 Juli 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adfessen volledig Invullen). 1 Ondertekening van aanbrenger: r- Op te zenden aan het bureau van ons blad. e premies waarop de prop '(sadisten recht hebben, vera 1 sta-li. Direct ni hel Inieoden *in de eerste bjo i odeo wQ dit boekje faarae op aaetrace.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11