O G O AN-Motorpomp NS PRAATUURTJE Het SPOOK MOND en KLAUWZEER Wie niet adverteert Of ik naar Keulen geweest ben, vraagt U? Ja zeker. Of *r veel te zien was? Veel te veel. Uf ik Brosche de Duitsche recordkoe op gezocht heb? Wel gezocht, doch niet gevonden. Waarom ik zoo kort af ben van avond? Omdat ik de pe in heb. En houdt nou j< mond maar met je gevraag, ik kan zelf ook wel praten. Als ik je verveel, ga dan maar naar bed, doch laat mij praten, 'k Word niet graag Uitgehoord. Ziezoo, nu weet ge het. Ja, 'k hen nu eenmaal wat kort aange- bonden. Dat is soms wat heel lastig cn be rokkent je wel eens nadeel. Tj, wat doe je er aan? Je best doen anders te worden, zeg je. Goed. Dat is vroeger mijn raad ook wel eens ge weest tegen dwaze graspachters, die En of je dan al zegt: mensch je loopt de strop; dat is ongezond, dn elk geval, ge vaarlijk voor je gezondheid, het baatte toch niet. En altijd maar we» van huurprijzen vooi omviel. Gelukkig schijnt er nu een eind aan tf komen. Een eind aan die huurwoede. 't Was een soort waanzin, moet ge reke- En alle goede raad werd in den wind ge slagen. Men wordt nu wat nuchterder. 'k Lees een bericht uit mijn geboorta- plaats. Dat is daar ergens bij zoo'n kerk toren met. een haan er op en een stuk of wat huizen er om heen. Dit zeg ik voor de da mes, die ook naar mijn praatuurtje luiste ren, zonder mij eens een kopje koffie te pra- senteeren, en die altijd nieuwsgierig zijn. En altijd wat hebben te vragen. Nu weet ge dus waar ik geboren ben. En of ikschei uit want ik praat graag alleen. Tegenpraat en tusschenpraat kan ik niet velen. Welnu dat bericht zegt dat de grasver pachtingen juist de helft opbrachten van het vorig jaar. Goed zoo, lui. Zoo raag ik het hooren. 't Is wel een strop voor de eigenaars, doch ja, 't hemd is nader dan de rok. Vergeef me dat ik het wat plat zeg; 'k ben maar een boerenjongen, hoor. Maar die kunnen er anders ook wel we zen, hoor. Dat heh ik gemerkt toen we samen naar Keulen gingen. Naar de stad van de eau de Cologne. Nu lekker ruiken deed het niet overal. Moest je op de tentoonstelling in de Kaas hal komen. Daar werd je onpasselijk van. Ik heb met ware doodsverachting getracht alles te doorloopen, (een persmuskiet moet <nu eenmaal overal op azen) doch 't werd me bepaald te kras. Mijn maag deed wanhopige pogingen 't •binnenstebuiten te keeren. Mijn bovenste deelcn van het spijsverteringskanaal vo.r- •zettcn zich daartegen. En nu kunt ge zoo n wonstelpartijtje leuk vinden ik vond het niet leuk en heb geen kaas meer een blik waardig keurend hals over kop de vlucht genomen. En 'k was dadelijk een overtuigd aan hanger van de ENGELSCIIE KAASETERS, DIE KAAS ZONDER GEUR BEGEEREN. Maar dat heb ik de vorige keer ook al ge zegd, geloof ik Als onze kaasmakers die voor export naar .Engeland kaas maken, daar nu maar wat mee rekenen. Wat zeg ik daar, wa t mee rekenen? Neen «een, veel rnee rekenen. We moeten gehéél doen, wat de consu ment eischt. Reken maar niet dat die ons noodig heeft -,Wij hebben hem noodig. Als \vij niet leveren willen wat hij wenscht wel dan is er wel een andere leve rancier te vinden. Daar behoeft hij niet voor te zoeken. Denemarken staat al klaar, en doet zijn 'uiterste best om reuklooze kaas te fabri- ceeren. Maar van Keulen, Keulsche waar en reuk en geur te spreken. Moest je een onzer gehoord hebben. Hij had de kunetmestafdeeling bezocht en daarom was zijn baard zeker zich wat extra gaan ontwikkelen. Welnu barbiers leverde Keulen ook. Wij vonden er een. 't Duurde echter onheilspel lend lang voor hij terug kwam. Onder dave rend gelach heeft hij zijn wedervaren mede- gedeeld. Hij was gezalfd en geolied, had in de klei en in de zeep gezeten, was met heete cn koude douches behandeld, ondanks protes ten van zijnentwege, ondanks verklaringen in gemoede afgelegd, dat het zoo genoeg was. Al die protesten cn verklaringen had den geen andere uitwerking, dan een nieu- phase in 's barbiers aanval op het gelaat van onzen patient. En toen hij eindelijk de kans schoon zag de beenen te nemen en op de straat stond kwam hij tot de ontdekking, dat hij een rijksdaalder en een stuk of wat baardharen armer en een ervaring rijker was gewordon I)e ervaring, dat men niet alleen in den omtrek van zijn lippen geschoren kan wolf den, doch ook in de portemonnaie. Nu zoo n grappige ervaring is wel eens aangenaam voor het weer vertellen, doch ervaringen, dat men geschoren i6 zijn over 't algemeen niet erg aangenaam Maar meestal wel leerzaam. Zooals ook leerzaam zijn de cijfers, die ik dezer dagen in handen kreeg over Zie zulke cijfers geven den burger weer wat moed. En als je dan door je radio de beursberichten eens even beluistert cn hoort dat de stemming wat prettiger wordt, hoe wel nog niet gejuicht behoeft te worden, wel dan begin je weer in een goede stemming te komen on is je kort-aangebonden-zijn bij 't begin van ons Praatuurtje al weer voor bij. Al een jnar of wat hadden wij naar Zwit serland gekekon. Een commissie was be noemd. Nü ja, dat weten we. Als er een commissie .ergens voor benoemd wordt, dan is het in den regel op de lange baan geschoven. Maar hier duurde het niet zóó lang. Er werd door deze commissie studie ge maakt. Dat is geheel in do lijn, waarvoor is zoo'n commissie anders, en het resultaat was: de Zwitsersche markt ia niet ongun stig. Wij leverden al wat, n.l. winterprodukten, doch de glasprodukten waren in handen van Frankrijk, Italië, Spanje, die veel gun stiger liggen, zoowel wat afstand als wat klimaat aangaat. Maar toch ons product was beter. En on danks dit werd niets gedaan. Tot het Cen traal Bureau ingreep en handelend optrad. En 't gevolg was dat we in 1929 bijna 6 millioen Kg. versche groenten aan Zwitser land leverden, in 1928 ruim 9.250.000 Kg en in 1929 bijn 12000.000 Kg. Dc Fransche exportcijfers daalden in die jaren voor Zwitserland van 27 tot 21 mil lioen Kg- dus ongeveer evenveel als wij vooruit gingen. Wij zijn Italië al de baas, dat maar 11 mil lioen Kg. aan Zwitserland leverde in 1929. Maar tevreden zijn we nog niet. En daarom wordt een -EXPORTEERT U- PEB ZENDT ZE PER BC* IL* MI GROOTE RECLAME CAMPAGNE IN ZWITSERLAND VOOR ONZE GROEN TEN op touw gezet. Dat kost geld. Geeft niet, als het maar effect heeft. Geld voor reclame is er al beschikbaar. Er is een reclamefonds, dat voor 1930 over 95000 gulden beschikt, bijna, een ton. Braaf zoo. Dat noem ik werken. Dat geld is uit eigen ik. Niet uit de Staatskas. Dat is organisatiearbeid. De enkeling kan niets. De organisatie heel veel. Ieder stort 1/10 percent van zijn onuui op de veiling of 'n dubbeltje op iedere 100 gld. Vele kleintjes maken een groote. Zoo kwam in 1929 ongeveer 95000 gulden in kas. Daar kan men wat mee doen. En er is wat te doen. Zwitserland gebruikte verleden jaar 9 mi) lioen Kg. druiven uit het buitenland, waar van Frankrijk er 7 millioen Kg. leverde en ij.... 14000 Kg. Tomaten gebruikte het 4000.000 Kg. Uit het buitenland. Wij leverden 480.000 Kg. En voor andere produoten van onzen tuin bouw zal ook wel een weg te vinden zijn i: het land der bergen. Nu willen onze tuinders, de Zika, ee: tentoonstelling te Zürich bestormen. Goed zoo zonen van de Watergeuzen. Mijn hand mijn beide handen en sue ces gewenscht! Zullen de tuinders dus nu ook, nog meer dan tot dusver, DE VLIEGDIENST DER K.L.M. benutten. Donkt er aan, daar zit ook wat in. 't Lijkt je duur toe misschien. Maar dat valt mee. 'k Heb er al met velen over gesproken en 9 ze de vrachttarieven hoorden, waren allon even verbaasd, dat het zoo goedkoop In evenredigheid van het groote voordeel in snel ter plaatse zijn en zonder schud den, stooten of schokken, te arriveeren. Das kersversch. Neen maar, of dat de prijs beïnvloedt. Daar sta je van. Ook voor Zwitserland zou het best gaan Nu b.v. de eerste druiven, en dat voor dp rijke toerieten hotels. Daar zien ze niet oo een gulden of wat. Hoe waardevoller product, hoe goedkoo- per de vracht komt. Wilt ge meer weten over dit vllegvervoai richt je tot de K.L.M. Ik help gaarne. Schrijf gerust wat ge nog wilt weten. Voor de tuinders lijkt me de vliegdienst al onmisbaar. En zooals ik zei: niet duur. Onze tuinders weten het goede ln het nieuwe te benutten. i weten zelf de handen uit de mouwen te steken. Ze benoemen een commissie, die werkt, die studeert, die rapporteert in korten tijd Het Centéaal Bureau handelt. De kweekers zorgen voor geld. Wel als dat niet lukt, dan weet ik het niet HET HOOFDBESTUUR VAN 'T TREK PAARDENSTAMBOEK WIL GELD VAN HET RIJK voor de paardenfokkerij. Dat hebben ze de Staatscommi66ie-Lo vink (het jongste broedsel van den Vijver achter 't Binnenhof) medegedeeld. Ja. dat is wel zoo gemakkelijk. Doch niet zoo energievol. Maar ik houd het met de kweekers die zelf voor geld, voor reclame, voor hande lend optreden zorgen. Hoewel de paardenfokkerij er op 't oogen- blik niet al te mooi voorstaaL Het Hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard wil met de Nationale Vereeniging tot Bevordering van de Paardenfokkerij in Nederland medewer ken om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de opvoedingswaarde, onder houdskosten en gebruikswaarde van de ver schillende in Nederland bestaande paarden rassen. Goed zoo, ook aan het studeeren. Niet te lang er over doen, heeren! En de beste resultaten hopen we nog eens te mogen bepraten in ons praatuurtje Maar ge weet nooit hoe het gaat tegen woordig Een stel qoedqefokte koudbloedpaarden op de Keulsche tentoonstellinq. Ingezonden KEULEN-REIS Mijne heeren leiders van de Keulen-reis. Namens het reisgezelschap van de Keulen- reis komen wij u langs dezen' weg onzen hartelijken dank zeggen \oor de vele werk zaamheden gedaan óm de reis voor te be reiden en te doen slagen. Het ligt niet in onze bedoeling om hier een verslag te geven, daar dit zeer zeker wel uitvoerig elders in dit blad zal komen. Om echter aan te toonen dat ze uitstekend geslaagd is, willen wij slechts het een en ander aanstippen. Na wedcrzijdsche begroetingen te Rotter dam vertrokken wij met schitterend weder en kwamen wij om twee uur te Keulen Tegen 3 uur vertrokken wij weder met den trein naar Bonn, om vandaar uit een boot tocht op den Rijn te maken, met een van de schitterende Rijnbooten. Hier zagen wij het beroemde Zevenge bergte met zijn hooge toppen, verderop prachtige steile rotswanden, met op vel schillende toppen rilines van oude burch ten. In één woord alles was even schoon oit te zien en tevens om te aanschouwen hoe groot en wonderlijk Gods schepping is. Onze bootreis werd te Remagen afgebro ken, om een half uurtje later weder met een andere boot, de „Koningin Wilhelmina' van een Hollandsche reederij, terug te varen en aan boord te dineeren. Om negen uur kwamen wij, na een vijftig K.M. lange boottocht, welvoldaan en zeer tevreden in Keulen aan. Den volgenden morgen, om 8 uur, hebben wij een kerkdienst in den wereldberoemdoD Dom bijgewoond, waar ongeveer 3000 men- schen aanwezig was. Het orgel dat daar speelde en het verdere geheel was zoo over weldigend, dat wij dit lang in ons geheugen zullen houden. Daarna was het tentoonstellinghezoek aan de orde. Dit terrein, groot 40 H.A., was ge heel bezet met ongeveer 10.000 verschillend»! landbouwmachines en honderden landbouw huisdieren, zoodat met een tamelijk vluch tige bezichtiging er nog een tiental uren noodig waren. Des avonds werden wij verrast met nabij den Rijn ontstoken vuurwerk en werd de Dom met schijnwerpers verlicht. Den laatsten dag zijn wij de messen- en scharenfabriek de Tweeling te Solingen gaan bezichtigen, waar, als het bedrijf in volle werking is, circa 2500 menschen wer ken. Nu waren wij van plan geen beschrijving te geven, maar nu wordt het nog een groot stuk. Het spreek/woord is hier ook wedei on zijn plaats: waar het hart vol van is. vloeit de mond van over". Wij hebben buitengewoon veel gezien en genoten, dus nogmaals onzen hartelijkeu dank en een tot weerzien. Namens het reisgezelschap S. De bekende secretaris van het Overij<sael- 6cbe Landbouwgenootschap Ir. S. L. Louwes iemand die er heusch geen doekjes om windt en rake dingen durft zeggen, schreef dezer dagen in het „Algemeen Nederlandsch Landbouwblad" over waarin In het economisch gekkenhuis, dat de wereld gaat worden, gelden niet de nor male wetten van het economisch gebeu ren. Onze taak moet daarom volgens den heer Louwes op het moment niet zoo zeer zijn, onze theorieën, die onder normale omstandigheden volkomen juist zijn, toe te passen, neen, wij moeten z.i. paraat zijn voor datgene, wat de langzamerhand koortsachtig wordende protectionisten in andere landen uitbroeden. En dan kan het volgens hem ook heel goed zijn. dat wij bij de maatregelen van Prof. Laur. die in dit internationaal economisch gekken huis heel goed thuis is, terecht komen, niet om den internationalen landbouw uit het moeras te halen, waarin hij mede door protectionisten a la Laur is gebracht maar om onzen nationalen landbouw te helpen. Met andere woorden: in den ec> momiechen wereldoorlog, dde er nu woedt, gaat het om het behoud van een plaatsje onder de zon! Het protectionisme is een absoluut verkeerde basis voor de wereld huishouding en de er door gewekte eco nomische spanningen kunnen ontladen in een oorlog, maar wij Nederland moe ten in den tusschentijd zorgen, dat we er dóór komen en volgens den heer Louwes zullen we daarbij vermoedelijk een oppur tunistische politiek moeten voeren, omdat door het werken der protectionisten, die de economische verhoudingen geweld aan doen, de normale economische bases goed deels verdwenen zijn. Ja de heer Louwe6 zegt het op rake wij ze, hoe hij er over denkt Maar met zoet sappig gepraat komen we er niet. Tot de volgende week. SLAKKEN BESTRIJDEN In het bijblad Land- en Tuinbouw van dit Blad las ik dezer dagen een zeer eenvoudig middel om den bloementuin van slakken te zuiveren n.l. de slakk enin den vroegen morgen te dooden. Maar een groot bezwaar zal het m.i. voor menigeen zijn althans voor meer dan zeventig-jarigen als schrijver dezes dat men en dat in den tegenwoor digen zomertijd, uiterlijk voor vijf uur uit de veeren moet anders zijn de slakken ver dwenen en niet meer te vinden. Door mij wordt echter met volkomen sue ces een hulpmiddel toegepast en dit wilde ik door middel van Uw blad den lezers be kend maken. Rondom de bloemplanten waar de slak ken op azen, wat niet bij alle planten het geval is, leg ik 's avonds vier plankjes van ongeveer 15 h 20 c.M. breedte, twee langere en twee kortere, zoodanig dat een vierhoek ongeveer 20 c.M. lang en breed onbedekl blijft Mijn ervaring is, dat de slakken de bloemplanten niet beschadigen en 's mor gens om acht uur nog onder deze plankjes op den grond liggen en gemakkelijk te doo den zijn. Zelfs vond ik er op zekeren mor gen een emelt onder, zeker niet minder ge vaarlijk dan slakken. Volledigheidshalve moet ik hierbij echter ook meedeelen, dat in m'n bloementuintje 's morgens voor negen uur de zon niet schijnt wegens omheining, 'k Hoop, dat dit korte berichtje een plaats in Uw veelgele zen blad moge vinden. H. Eenige Opmerkingen over de Gewassen De Rijkslandbouwconsulent ir. O. J. Cle- veringa te Zutphen schrijft ons: De Hooghalensche ziekte, die steeds samengaat met lage kalktoestanden. vertoont zich 't ergst in natte koude voor jaren. Dit voorjaar is dus de ziekte niet erg verbreid, vooral in de rogge, die aau vankelijk veel droogte heeft gehad. De haver krijgt meer regen en misschien mede in verband hiermede is het aantal ziekte gevallen duidelijk grooter. De ziekte laat zich direct kennen dooi de „gele vlammen" die in de velden op treden doordat de bladeren in een geel groe nen ondergrond donkergroene moppen ver toonen Op eenigien afstand teekencn deze plekken zich frisch geelgroen af tegen df meer donkergroene gebieden. De gele vlam men liggen op de plekken met iets lageren kalktoestand, de groene op een iets bete ren kalktoestand. In erge gevallen staat de groei van de haver stil en ziet men korte steile plant jes met dikwijls bruine punten aan de bla deren. terwijl zij verder geél tot geelgroen zijn. Het eenige wat men kan doen is zoo mogelijk nog wat chili geven, dat kan bij dragen het gewas er door te halen en ver der direct een grondmonster nemen, opdal men op den drogen geschilden stoppel kan mergelen en de fout herstellen. Hooghalensch zieke rogge is voor den practicus het gemakkelijkst te herkennen door den smallen grasachtigcn bouw dei planten, die in de lengte gedraaide smalle bladeren hebben, te licht van kleur zijn en niet op willen schieten, doch kruipen Voor rogge is het reeds te laat om met chili nog verbetering te verwachten. Men neme dus ook hier grondmonsters. Meermalen treedt de ziekte bij verras sing op, doordat dieper is geploegd en kalkarme ondergrond is boven gebracht Men vermijde dit door in den herfst of vroegen winter (vooral niet in het voor jaar) met den ondergrondsploeg Ie be wer- Op onze proefvelden zijn thans weer prachtige voorbeelden van Hooghalensche ziekte en hare genezing door regeling van den kalktoestand en de juiste keuze der INGEZONDEN. Dat dc bruikbaarheid van vele onzer "spreekwoorden hun beteekenis niet verlie zen komt ook wel weer uit door onder staande. Laten we even denken aan: „Al is het nog zoo klaar, het hapert hier of daar". Dit ook is van toepassing op het veehouders bedrijf. Als wij gaan vergelijken de con ditie, waarin het grasland nu of verleden jaar verkeert zien we uitersten 1929 gaf hee-1 weinig gras, zoo zelfs, dat er gebrek bestond, niet alleen voor het vee, maar dal dit zich ook deed gelden in het zeer belang rijke product voor den mensch, vet, vet was heel schra»al, 't welk een gevolg was uit de oorzaak van te weinig gras. Nu is er groote overvloed; hierdoor zijn de prijzen dei koeien, schapen enz. zeer hoog. Daarbij steekt dan nog een adder den kop op. Het mond- en klauwzeerspook heerscht en dit geeft groote schade. Wij vertrouwen er dan ook op dat niemand zal kunnen be twisten, wat we hierboven hebben gezegd, dat het hapert hier of daar, al is het nog zoo klaar. In verband met 't voorgaande willen wij het hebben over een ander feit een feil is dat, wat juist is. Eens ontetond in 19 brein van een veelbevattend, wetenschap pelijk mensch zeker door ervaring een definitie „dat er niets te verwonderlijk is, om waar te zijn. Het is hiermede in ver band dat wij de aandacht verzoeken van belanghebbenden, niet in 't minst natuur lijk van H.H. Veehouders. Uitgaande van het standpunt dat, het leven leeft uit en door het leven, kunnen wij er vast van over tuigd zijn, dat dat ook 't geval is met mond en klauwzeer. Daarbij doet dit proces zich gelden. Daarom ook is het, dat de gelegen heid een dief maken kan. Te begrijpen is dit als we eenigszins wat dieper in dit pro bleem ingaan. Immers er zijn verschillende dieren die vemchillend vatbaar zijn bij dezulken wel ke geheel niet vatbaar zijn. Steeds komen er ook gevallen voor van sterfte nu ook is dit weer het geval. Daar zeker vast staat, dat 't regenen op den een, droppelen op de anderen doet ne derdalen is het zeer begrijpelijk dat er een ernstig streven bestaat deze schade te be strijden. Velen verkeeren echter ook wel in den waan dat er geen middelen bekend zijn om deze schade met succes te bestrijden. Niets minder is echter waar. Er zijn er ook wel die weten dat er een zeer goed werkenc geneesmiddel bestaat wat zeker ruimei diende te worden toegepast om deze schade met succes te verminderen. Het is ons bekend dat het Patent-Dierge neesmiddel Omnicura, dat door de fa Pieter Wapenajar te Schiedam, Hoogstraat 1511>. geïmporteerd wordt en aldaar verkrijgbaar is een zeer bruikbaar bestrijdingsmiddel Steeds zijn daarmede op verschillende die ren en verschillende afwijkingen bij dieren verrassingen voorgekomen. Deze firma is ook in 't bezit van geloofswaardige ervaring door H.H. verbruikers opgedaan met de bestrij- ding van de tongblaar. Feiten zijn er aan wezig dit te bewijzen. En zoo als we al zeiden, kan deze Omnicura goede diensten met het bestrijden bewijzen en verdient hel aanbeveling dit op veel ruimer schaal toe te passen Volgens de opgedane ervaring is het noo dig het inwendig,toe te passen voor dat de uitwerking zich kan doen gelden. Het is van algemeene bekendheid ook hierin, dat de schaduw zich vooruit werpt. Als de dieren loomheid hebben, koorts ot de melk schuimt niet voldoende of de melkgift daalt onver wachts, dan is het oogenblik daar om in te grijpen en zulke dieren Omnicura in te geven en wel zeer spoedig. Zij moeten dan een dag of drie, vier 2 maal da»ags 2 eetlepels vol Omnicura, volgens de gebruiksaanwij zing in hebben. De kosten hieraan verbon den zijn niet hoog, namelijk drie k vier gul den per dier en gezien de daarmede bereik te resultaten veel lager dan de verliezen bij niet behandelen. Natuurlijk is, dat dit geen vaste norm is, dit kan niet, om reden hel eene dier meer aangedaan wordt dan hei andere. Echter in doorsnee hebben 80 der behandelde dieren voldoende aan een drie- daacsclie behandeling. Omnicura regelt do spijsvertering en zorgt voor den mestafgang en voorkomt verstopping, ook een zeer be langrijke factor in dezen. Daar deze Omnicura ook bij uierziekte geen normalke melk ook streptococcen mei succes steeds gebruikt wordt, is het van zelfsprekend en zeer op zijn plaats, als do dieren reeds de blaar hadden en er daarna te kampen is met nablaar. Tevens is het ook uiterlijk geschikt, om te worden gebruikt bi' zeere spenen en klauwzeer. Maar zooals we reeds in 't voorgaande meststoffen in granen en grassen te zien. Wij verwijzen daarvoor belangstellenden! naar de zeer mooi geslaagde volgend* I Groot Graffel, \Y'arnsveldWestenvola* fc sche Ravgras op zand; Besselink, Harfsent zomergerst op zand; Pannekoek, Epc- F somergerst op zand; Metz, Rha winter gerst op klei; Vereeniging Oud-leerlingent Zelhem, haver op zand; Poodt, Etten-fe haver op klei; afd. Heelweg, Radstake - winterrogge op zand; Jonge Boerenbond, Medde, (Ovcrlcamp) haver op zand; Ver. Z Oud-leerlingen, Dinxperlo haver op zand Vereeniging Oud-leerlingen, Eibergen (Keu jes) haver op zand. Al deze proefvelden zijn thans buitenge- woon interessant. Men ga spoedig eensg kijken en neme over eenige weken aa groote excursies deel. Vreterij in haver. In sommige ha-E vervelden, vooral op gescheurd grasland, treedt erge vreterij op door de larve van de fritvlieg, die in den nazomer op den toen nog begrooiden grond eieren heeft gelegd, Men kan dp ziekte vooral herkennen door- dat de zieke planten dikwijls levende blai deren dragen, maar een dood hartblad, dat er los in zit en aan het ondereinde is afge- vreten. De halm is uitwendig verder gaaf. In erge gevallen sterft de geheele plant. Treedt vreterij op van ritnaalden, dan is de voet van de stengel even onder den grond uitwendig stuk gebeten. Er is niet meer aan te doen. Vroege haver wordt veel minder getroffen dan late haver. HENCKELS TWEELINGFABRI KATEN TE SOLINGEN Zooals wij in onze reisbeschrijving al mi fledeelden, zijn wij Vrijdag 30 Mei 1.1. 's mor»E gens de gast geweest bij de wereldberoemd^ messen- en scharenfabriek van Henckei. Wat we daar gezien hebben is met e paar woorden niet te zeggen en diaarom be waren we dit voor ons volgend nummer. Nu al vast konden wij mededeelen, dat Z onze indruk is, na onzen rondgang door dq£Z fabrieken, waarbij we het geheele verloop J" volgden van de Ilenckelprodukten, dat nietj I' verzuimd wordt om het fabrikaat, dat z< leveren, zoo volmaakt mogelijk te doen zijn 'n Bewijs dat ze trachten alles feilloos a te leveren is, dat ieder instrucnent, iedc mes, elke schaar, ieder scheermesje het de fabriek verlaat, nauwkeurig beproefi wordt, waarvoor ze een aparte, ruime afde« ling hebben, waar met de meeste zorg d fabrikaten onderzocht worden en geprobeen om pas daarna ingepakt en verzonden f worden. dat het gebruiksvoorwerp was werd behandeld. Het bekende tweelingsmerk is garant voor superieure waar. Daarvan zijn we overtuigd gewordenjj voorzoover we het nog niet waren. De volgendp week meer. ZUIVELMACHINES EN GEREEDSCHAPPEN voor groot, klein en middelbedrijf Bekw. monteurs ter beschikking Zaakkundig en reëel advies N V. HEYMANS' TECHN. HANDELSVENN. AMSTERDAM-Z. Lomanstraat 29 Tel. 29262 Telegr. adres Heymansius hebben gezegd is een behandeling in he i®' beginstadium meer gewensch^, daar dan d iui schade veel geringer is. Wij vertrouwen dai >m, ook dat wij onze abonné's hebben opgewel proeven te gaan nemen met de Omnicura e wel zoo spoedig als 't noodig is, om sterke^N te staan tegen deze schade. Zeer gaarne houden wij ons aanbevole^ om ter gelegener tijd te mogen vernemen d uitslag der proefnemingen. Vermoedelijk zij ,jjr er onder u reeds afnemers van Omnicur welke met dit vee-geneesmiddel bekend zii ,or en reeds succes hadden. Van hen vernemefm wij dit volgaarne. Firma D. VAN DEN BQSC NAALDWIJK FABRIEK VAN TUINBOUW- GEREEPSCHAPPEI DRUIVEN KASSEN VERWARMING EN WATERLEIDIN' Komt zien voor U koopt s p. 10UO I 2.50, verspeend Waterleidingen Luchtinrichtingen enz. Speciaal adres voor Tuinders en Bloemisten oroMe h'Ó.J«eih.id. vraagt Aanbevelend, H. VAN N00RT - TUINMAN D. SNAATHORST OVERSCHIE telef. 2172, zwundrecht NIEUWE VINDIJ; Tomafen- sorleermacliiirj Ontworpen volgens een nil beginsel, met een voorsoit ring en twee afzondert definitieve sorteeringen, wj door met nog enkele and ove nieuwe gedachten een vlup en toch zuivere sortei wordt verkregen. PRIJS F 25C. di te C. A.TREURNIEka Noordeinde, Berk [ee bij Rotterda^ magere fijne kole« A. J. ZEGVELD, Rijswijk (Z.-H.J ^7^ Clichéfabriek Het Oosten" Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 9425 Rotterdam vervaardigd volgens de beste principes, heeft proefondervindelijk bewezen in alle opzichten aan de spits te staair Vraagt inlichtingen: M. J. J. GOUDRIAAN - Delft V LZIX V flu rj\KJ. 6 J. HAGENBEEK-Wijnhandel ROTTERDAM Wijnstraat 86b Telef. 56571 Uitsluitend de betere Wijnen IIIIIIIIIINIDM wordt vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12