mum LICHAMELIJKE OEFENING VRIJDAG 30 MEI 1930 VIERDE BLAD PAG. 11 INGEZONDEN HEDEDEELING. Wie rekent, kiest BOND VAN GHR. GEREF. TWEEDE PROV. LANDDAG DER AFDEELING N.-HOLLAND De vriendelijke buitenplaats „Vogel en- eang" te Hilversum herbergde een tlinke schare jongelingen, toen de heer J. H. Z e 1- d e n r ij k de openluchtvergadering opende. De voorzitter begon met Ps. (38 vs. 16 te la ten zingen, Ps. 19 te lezen en voor te gaan jn gebed. In zijn openingswoord dankte hij de af- deeldng Hilversum voor haar uitstekende regeling van dezen toogdag. Wie hier aan wezig zijn, zijn er met ons van overtuigd, dat op het gebied van Jongelingsvereenigin- gen een belangrijke taak te verrichten Is. Aan de zijde van het ongeloof werkt men ook met man en macht. Wanneer de jeugd door de klauw van het ongeloof gegrepen wordt, waar moet het dan naar toe? Daar om vroeg spreker met klem: steunt ons! Liefde en trouw, zonder klasse- of stands verschil moet het kenmerk onzer vereenigin gen zijn. Referaat Ds. J. L. de Vries. Ds. J. L. de Vries, van Bussum, ver kreeg hierop het woord iot het houden van zijn rede getiteld: .„Vriendentrouw". Voor de Hemelvaart had plaats gevonden ;was er veel twist in den discipelenkring over de vraag wie de meeste was. Daarna was er een heerlijke eenheid in de gemeente van Christus. Het roerende voorbeeld door Jezus hun gegeven, bracht hen tot het be sef, dat wie de minste hier op aarde is, de meeste in het Koninkrijk der hemelen zal zijn. De vragen onder de jongelingschap, mag dit wel en mag dat wel, moeten onderge schikt aan het groote beginsel zijn. Onze tijd vraagt om Timotheussen, Ahia's, jon gelingen in de vreeze des Heeren. De kerk mag nog wel een museum zijn van oud ge loof, maar Jezus als Zaligmaker wil men niet meer kennen. Samenbinding is hetgeen jvij thans noodig hebben, vriendentrouw. De Bijbel geeft ons daarvan een schoon voorbeeld in David en Jonathan. Jonathan was een man van actie en David een man van emotie; deze twee zielen zijn tot een eenheid gebonden met een onverbrekelijken band, want hun vriendschap steunde op het geloof in, en de genade van den Drieëenigen God. Het wonderlijke van de echte vriend- ichap is dat ongelijknamige polen elkaar aantrekken. Zulk een vriendschap geeft «leun in cieo strijd des levens. Ps. 103 doet ons een schoone belofte met de woorden: „Hij is het die ons Zijn vriend schap biedt". Laten we die dan aannemen en daarin trouw sijn, met de trouw van een Gideonsbende, waaraan onze tijd zoo'n be hoefte heeft Jonathan die allee aan David wilde ge ven, maakte één fout, door niet met hem mee te vluchten en zij* leven eveneens aan David te geven. Laat dit aas een waarschu wing zijn. Eén. woord moet klinken in ons aller hart en tot uiting komen in ons aller leven, dat is: trouw. Referaat Ds. L. Holtrigter. Als tweede spreker trad Ds. L. Hol trig- ter op en hield een rede getiteld: „De stem eens Jongelings", waaraan we het vol gende ontleenen: Als we Jezus Ghristus niet kennen, stape len de vragen zich op en de uitweg is niet te vinden. Levenswaardeering is dan niet dan zoeken van allerlei genietingen die geen voldoening kunnen schenken. Daarom is het dat we daarover de stem eens jonge lings beluisteren in die van Ezau. Op het oogenblik dat aan Ezau de zegen van Izaak ontgaat, heft hij zijn stem op en weent. Lidht zijn wij geneigd te zeggen: met die Ezau is toch niets aan te vangen. In dat bitterlijk weenen dat Ezau doet aan het sterf bed van zijn vader hooren we de stem van die geweldige Ezau. Hij staat hier ontdaan van zijn boog en pijl. Van het tentleven moest hij niets hebben. Rustig luisteren naar vaders verhalen is niets voor hem. Nu spdeken stervende lippen tot hem over den zegen Gods die hij vergooid had. Hier werd de scheidingslijn getrokken. Met zijn wee nen legt Ezau getuigenis af dat de zegen Gods toch nog iets meer is dan duizend pijl schoten die doel treffen. In eenzame tenten met oude papieren onder de zegen Gods wordt de kracht verkregen om te leven met ware levenswaardeering. Uit de stem van Ezau klinkt ons het: „wie God verlaat heeft smart op smart te vreezen" tegen. Helaas wordt die stem nog vaak gehoord in ons geslacht. Men zoekt naar synthese om on der de genade Gods toch in de wereld te leven en niet in de tenten van een kleine afgescheiden kerk. Laten we ons beden ken, opdat onze stem niet uitgaat naar ae zondige hoogten van Zefia, maar naar de laagten, naar de tenten, „Heden zoo gij Zijn stemme hoort, verhardt u niet, maar laat u leiden". In de pauze, waarin de „afdeeling con sumptie" handen te kort kwam om de dor stige keelen te lessohen, maakten, begun stigd door het schitterende weer, vele aan wezigen van de gelegenheid gebruik het mooigelegen buiten te bezien. Referaat Ds. v. Sweden Als eerste spreker na de pauze nam Ds. K. G. v. Sweden het woord en sprak over „Slagorden en schuren". Spr. zeide o.m. het volgende: Als onze Jongelingsvereenigingen Christe lijk Gereformeerd heeten, dan geeft dat aan dat er een bepaalde richtlijn voor hen ge geven is. Mogen we echter wel aannemen dat al deze jongemenschen Christelijk en naar de Gereformeerde leer leven? Salomo, als hij zijn Spreulcenboek vol levenswijsheden schrijft, draagt hij dat voor een groot deel aan de jeugd op. Met hun lidmaatschap toonen ze echtei daarvoor tv strijden en deze strijd is de aan leiding voor mijn onderwerp. David, de man naar Gods hart, strijdt om Kebila aan de onbesnedenen to ontrukken en de korenschuren weer terug te winnen. Rij geeft echter niet gehoor aan de eerste NED. ZENDINGSVEREENIGING DE CHINEEZENZENDING OP WEST-JAVA AFVAARDIGING ZENDELING-ARTSEN EN -ZUSTERS Gistermiddag vergaderde de Ned. Zen- ding6vereeniging in de „Deutsche Verein" te Rotterdam. Ds. P. G. de Vey Mestdag, voor zitter van de verecniging, opent op gebrui kelijke wijze, nadat door de aanwezigen gezongen is Ps. 68 vs. 16. Vervolgens leest de Voorzitter Lukas 24 vs. 4-4 tot 53. Spr. roept afgevaardigden en verdere aanwezigen een welkom toe op de zen kroningsdag van onzen Heere Jezus Christus, een dag van dankbaarheid en van blijdschap, \va.t veel te weinig nog in ons hart leeft. Die dag is een bron van kracht, welke Hij ons schenkt, waarvan het Oude Verbond in de dagen van Josafat getuigt, Spr. heet de heeren Hoppe en Gouweloos welkom en memoreert de jubilea van de heeren Iken en Drost. Laatstgenoemde, die aanwezig is, werd voor 40 jaren afgevaar digd. De heer Voortman wordt gecompli menteerd met zijn 25-jarig jubileum als be stuurslid der vereeniging. Welkom wordt nog geheeten de heer Bielke, die het Zeister Zendingsgenootschap vertegenwoordigt. Een telegram kwa-m in van de eerste groote Zending6Conferentie te Bandoeng. De Vereeniging zendt op haar beurt een telegram van sympathiebetuiging. De heer F. W. H. Honpe, zendeling met verlof, bespreekt hierna de Chineezen-zen- ding op West-Java. Het Chineesche volk ie trots op zijn cul tuur en heeft een sterk geloof in zijn toe komst, wat Spr. nader toelicht. Het- i6 van groot belang het Evangelie on der de Chineezen te brengen-, waaronder Spr. zes jaren mocht arbeiden. Spr. schetst de moeilijkheden in de Chi- neezenzending, waarvoor Jeremia 23 vs. 29: „Gods Woord een vuur en een hamer" al6 stof wordt gekozen. Allereerst wordt geivezen op de moeilijk heden, welke de Chineesche taal oplevert voor alle zendelingen. Spr. toont dit met eenige voorheelden aan. Van de 60.000 Chi neesche letterteekens moet men minstens 8000 kennen, om boeken of kranten te kun nen lezen. De moeilijkheden met de gespro ken Chineesche taal zijn zelfs nog grooter, waarvan Spr. eenige typeerende staaltjes meedeelt. Op Java heeft men bovendien met ver schillende dialecten te rekenen, wat de moeilijkheden nog grooter maakt. Een tweede moeilijkheid is het diepgewor telde wantrouwen van den Chinees jegens de zendelingen, al openbaart zich dit tegen over den Duitschen zendeling niet zóó he vig. Dit wantrouwen is te verklaren uit po litieke en handelsovei'wegingen. Het school probleem 6taat hiermee in nauw verband. Een derde moeilijkheid is het ontwakend nationalisme onder d'e Chineezen, dat steeds in omvang toeneemt en gekeerd is tegen het Westersch imperialisme. Deze politieke overwegingen zijn ook van in vloed op het Zendingswerk. Een vierde moeilijkheid is de herleving van het Boeddhisme in China, waaraan ook het Chineesche nationalisme niet vreemd is. De Boeddhistische lectuur is voor een zendeling bijna niet bij te houden. Spr. wijst er op, dat deze herleving veroor zaakt is door de actie van het Christendom. Spr. staat vervolgens stil bij zijn arbeid onder de 60 èl 70.000 Chineezen te Batavia, waar drie gemeenten van Chineezen be staan. De eene gemeente, meit 275 leden, mag zich in bloei verbeugen. Zij is financieel on afhankelijk van de Ned. Zendingsvereeni- ging. In deze gemeente is een fröbelschool opgericht met 50 leerlingen. Daarnaast staat een groep Chineezen, van de Metho disten overgenomen, waar evenals in de vorige gemeente ook vier vijf keer per week het Evangelie wordt verkondigd. Een derde gemeente is kleiner in aantal. Boven dien zijn er eenige bijposten. Spr. wijst op de noodzakelijkheid van Chineesche helpers in dit Zendingswerk, daar inlanders hiervoor niet geschikt zijn noch er zich voor willen aanbieden. Tevens wijst Spr. er op, hoe meer dan noodig is de arbeid onder de Chineesche vrouwen. De overtuiging, dat Gods Woord een vuur en een hamer is, sterkt de arbeiders in dit Zendingswerk, en Spr. vraagt het gebed van allen, die dien arbeid willen steunen. Naar aanleiding van een opmerking door een der aanwezigen inzake het modernisme in de Chineesche Zending wijst Spr. er op, dat de Zuid-Chineesche Kerk hiertegen waakt. In antwoord op een andere vraag toont Spr. de vooruitgang aan op het gebied van de Zending onder de Chineezen. Ook ten op zichte van het werk onder de jongeren op Java kan van perspectieven gesproken worden. Spr. schetst verder de verhouding tus- schen de Chineesche moederkerk en het werk onder de Chineezen op West-Java, ook met het oog op de opleiding van Chi neesche helpers. Ten slotte: het Boeddhis me doet ook op Java pogingen, om er het zijn hart, maar hij begeeft zich in gebed. David was wel een held, maar in de eerste plaats een kind van God. Toen hij echter op wilde trekken maakten zijn volgelingen bezwaar, om vluchtende voor Saul een bevrijdingsoorlog te voeren. Met Gods hulp overwinnen zij. David's toestand komt overeen met de positie van onze jon- elingschap. Kehila was een vooruitgescho- en post Ook onze post is vooruitgeschoven Onze Koning is in den hemel, wij leven te- i delen dor Filistijnen. De Ghristelijk Gereformeerde jongeling heeft schuren vol rijkdommen, waaronder de doopsbelofte. Dan is daar de schuur van het gebed, met rijke voorraad. Het algemeen Protestantsch beginsel is ons een bron van groote kracht Veel nut heeft het eens te overdenken de dingen die ons Protestanten vereenigen en die we samen bezitten en eens voor een oogenblik op te houden met twisten. Onze heilige plicht is bij deze schu ren de wacht te houden. Slotwoord Ds. H. Janssen. Hierop sprak Ds. H. Janssen, bonds voorzitter, een slotwoord. In de mobilisatietijd vergaderde men ook vaak in de openlucht aldus spr., wanneer samenkomsten als deze daar een overblijf sel van zijn dan behoort dat zeker tot de goe de overblijfselen van dien tijd. Men zit er ge moedelijker, de groote massa wordt er eer der door gepakt Het nuttige en aangename wordt er verbonden. Daarom: laat dit niet de laatste landdag geweest zijn. Noodzake lijk zijn deze samenkomsten tevens om hot frissohe leven in de Jongelingsvereenigin gen te houden en de tegenstelling tussohen conservatief en radicaal op te lossen. Ds. H. Janssen sloot hierop de verga dering op de gebruikelijke manier. INGEZONDEN MEDEDEELING Twee eigenschappen zijn het vooral, die PEPERMUNT zoo'n aparte plaats doen In de eerste plaats de buitengewoon heerlijke smaak en verder de op wekkende en verfris- schende werking. verloren terrein te herwinnen, wat Spr. met eenige voorbeelden toelicht. Nadat Gezang 155 gezongen is gaat de oud-voorzitter van de N. Z. V., Ds. H. J. de Zwart, em.-predikant, in dankzeg ging voor. De afvaardiging. 1 '6 Avonds had in de Groote Kerk onder groote belangsffleling de afvaardiging plaats van Dr. A. Boneibakker, van Varsse- veld, en Dr. J. Bremmer, van Leiden, als Zendeling-art6en, en zuster E. Hasselmeijer, van Haarlem, ais zendeling-diakones, die naar West-Java worden uitgezonden. Nadat gezongen is Psalm 66 vs. 4 en 10 en Ds. P. G. de Vey Mestdag gelezen heeft 2 Cor. 4, wordt voorgegaan in gebed. Vervolgens spreekt D s. J. A. L. Hovy, van Wijk aan Zee, een rede uit, waarin ge wezen wordt op de roeping en de taak van de af te vaardigen doctoren en diako- nes naar een eiland als Java. Geen waar Zendingsvriend zal naar den ouden toestand in Indië verlangen. De ver anderingen daar gaan in zulk een snel tem po, dat ze niet meer bij te houden zijn. De ontwaking van Azië is voor de Zending een gewichtig feit. Wij als Westerlingen zijn ook aan het veranderen wat onze ziens- wenze tegenover den Oosterling betreft. Deze beide feiten zijn bevorderlijk voor de Zending. Spr. staat er vervolgens bij stil hoe Pau- lus de houding van den waren zendeling teekent, waarbij ten grondslag wordt ge legd het woord uit 2 Cor. 4 vs. 5: „Want wij prediken niet onszelven, maar Christus Jezus den Heere; en onszelven, dat wij uw dienaren zijn om Jezus wil". De beste zendeling heeft er steeds voor gewaakt nooit op te treden als represen tant van het overheerschend ras, wat thans meer dan ooit een verei6chte is, omdat de Westereche prestatie in het Oosten een ge weldige knak heeft gekregen. Het meest Waardevolle, dat wij Indië kunnen brengen zijn'niet alleen waarde volle elementen van onze cultuur, maar het is de persoon van Jezus Christus. Onze personen moeten transparanten zijn, waar door de persoon van Jezus Ghristus schijnt, die de geest van de dienende liefde ons bracht Spr. wijst er op, hoe Christus tot de zen- dingstaak roept, een zeer moeilijke taak, wat door Spr. in het licht wordt gesteld. Hoeveel takt is hiervoor noodig! Indien het woord van Paulus diep wordt gevoeld wordt die takt verstaan. Dienaren om Jezus wil tegenover medemenechen, die zoo ver van ons afstaan als de Ooetelmg, moeten geen dank verwachten. Tegenover de geestelijke machten in dat volk zijn de dienaren om Jezus wil minder dan niets, en ze hebben niet steeds te rekenen op eigen rasgenooten. Spr. richt vervolgens het woord tot de geneesheeren, tot hun echtgenoote en aan staande echtgenoote, en tot zuster Hassel meijer, daarbij wijzend op de beteekenis van het werk van den Zendelingarts en de zuster-diakemes in het ziekenhuis en in de dessa. het buitenwerk. Een voorrecht is het, dat het vertrouwen van den inlander in de Westersohe geneeskunst groeit, wat Spr. nader toelicht. Het is thans het psycholo gisch moment voor de medische zending en het beslissend oogenblik is daar of Wester ling en Oosterling vrienden dan wel vijan den zullen worden. Daarom is het zoo be- teekenisvol, dat zij uitgezonden worden, die dienen willen om Jezus wil, en Spr. bindt ook de gemeente de beteekenis van deze af vaardiging op de ziel. Grootsch is hun roe ping en heilig hun taak! Ontwaakt, gij die slaapt! Hierna wijst D s. P. G. de Vey M e e t- dag op de beteekenis van de afvaardiging voor God6 Koninkrijk. Ontroerend is het woord in Handelingen 13: „Zondert mij af beide Barnabas en Saulus tot het werk waartoe ik ze geroepen heb." Hier wordt Barnabas, zoon der vertroosting, het eerst genoemd. Ook hier worden zonen en dochte- ren der vertroosting afgevaardigd. God ze- gene arts en zendeling beide! Vervolgens worden de gebruikelijke vra gen tot zendeling-artsen en diakonea ge richt en door dezen beantwoord, waarna staande den afgevaardigden wordt toegezon gen Psalm 121 vs. 4. Ds. B. J. C. Rijn ders, secretaris van de Ned. Zendingsvereeniging spreekt zuster Hasselmeijer, Dr. Bonebakker en Dr. Brem mer kort toe, hun elk een Bijbel overhan digend. Ds. de Vey Mestdag gaat in dankzegging voor, waarna Gezang 245 vs. 2 staande ge zongen wordt. Ingezonden Stukken. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie IS DE A.V.R.O. LIBERAAL? hebben zich duidelijk voor lt blijkt, dat de A.V.R.O. llbei L is het niet moeilijk bewijze :nheld. inderdm stiefmoederlijk h I Is. De godsdienst le voor do A.V.R.O. leidende principe van hanr ultzendini - een onverschillige zank. Let hierbij op Dat de A.V.R.O.-i sel beheeraeht wor. duidelijk. Het wkj< aanvulling cn prop tigo christenen in 1 ngskwartiertje is slechts ganda-mlddel om kortzich- ien" ópf hoe de voornaamste enwijdingen. Ds. Ekering. deze uitzendingen wel In r licht te staan, verblind, onbevooroordeeld .voorden van den A.VR.O.- rebruiken. Is het zonneklaar dat de A.V.R.O. leeft uit het liber Voor christelijke begin aangehoord kunnen kort. de liberaliteit van de A.V.R.O. >t van haar programma's. Ook 'en propaganda voor de 11b*- dus algei -c - blijkt uit d< .lemsUattspa"tiJ^ rijd heeft Hierom verdient zij onzen steun, opdat 1 Tistelijk beginsel invloed behoude op het i antwaardlglng en droefheid tevens Chr. luisteraars met mi) hebben omen van de rede van bovengenoem- :ant op den j.I. Zaterdagmiddag te i gehouden protestvergadering van tegen het Zendtüdbesluit. •ntwaardiging en droefheid, niet al- n het feit, dat een zich noemend predikant met een aantal züner col- »end heeft zich te moeten scharen bö tegen alle ontkenning hunnerzijds echt vrijzinnige en daarom on-ChrlstelUk leuze „Goc het Schibboleth vormt, maar w de wilzo waarop Ds. Ekerini ministerieel besluit heeft meen ird zorgvuldig berekend 1 doch druipende van hat i tegen het wettig akelüke argumen- kwetsend'e en beleedigende opmerkingen aan het adres van minister Koy- mer. .Mr. v. d. Deure en den V.A.R-A.-omroeper. in 't kort een redo die men wellicht zou ver wachten uit den mond van een vlegelachtig jong student doch allerminst uit den mond van een prediker van Hem, die gezegd heeft: „En leert van MU. dat ik zachtmoedig ben en nede rig van hart". Schrüver dezes meent niet te overdrijven als hli als zijn overtuiging uitspreekt, dat onder de duizenden zichtbare en onzichtbare luisteraars die I»s. Ekering J.I. Zaterdagmiddag onder zijn gehoor telde, zich honderden bevonden die nog nimmer een rechtzinnig predikant in het open baar hadden zien of hooren optreden en die. door hun afkeerigheid en vijandschap t.o.v .elk godsdienstig onderwerp, ook nimmer de behoef te gevoelden de A.V.R.O. morgenwijdingen or eenige andere prediking des ren. Welk eei Ds. Ekering u menschen met eenige toepasselijke woorden wijzen op het Kruis als ccnigo bron van behc deuis en blijdschap! Doch neen. inat ngen.C kregen"de^talrüke toehoorders c - b- 'fs een van mden behoe\ elfs ce rink of een Wijnkoop zich te schamen, zoodat zelfs een warm voorsianuvi van de A.V.R.O. een ongeloovig man. die l)s. Ekering eveneens had beluisterd, er den volgen den dag tegenover m(j zijn niet geringe ver bazing uitsprak en de rede van Ds. Ekering als 6 Het"eenige "watDs^Ekerlng met ztjn agitatie redevoering heeft bereikt is, niet alleen dat hl) hiermede het „goede recht" en „de cultureele belangen" van het Nederlandsch volk. welke de A.V.R.O. zegt te bepleiten een danige knauw heeft gegeven, doch bovendien en dit achten wü heel wat bedenkelijker, dat hü in de oogen van honderden ongeloovigen de zaalc des Heeren en ons christenvolk tot een bespotting en een aan fluiting heeft gemaakt. Hiermede heeft rte. Eke ring afgebroken wat hi) In zün morgenwijdin gen wellicht opgebouwd heeft. Tfv*"® "f1 nig Chr. radlobezltter. die noegen de A.V.R.O. morgenwijdingen beluister- de er in het vervolg weinig meer voor ^°?.let" zich door een dergelijk „Evangellebedlenaar te ECONOMIE EN FINANCIEN en godsdienst, ze onverschllltglmic dienst en politiek I beginsel 3 t door het llbc KON. PAKETVAART MIJ. Het jaarverslag der Koninklijke Paketvaart- maatschappy te Amsterdam meldt, dat ook 1929 weder een bevredigende vooruitgang van het bedrijf bracht. Wel is waar heeft de veranderde ongunstige economische toestand ook deze maatschappij niet onberoerd gelaten, doch de vervoerde particuliere lading was weer grooter dan in 1928. Toch zijn de totale inkomsten van dit vervoer niet in evenredig heid geweest met de vervoerde hoeveelheden De slechte prijzen voor het grootste deel der Indische export producten bedongen, hebben het welvaartspeil der inheemsehe bevolking ongetwijfeld aangetast en verminderde im port van artikelen voor de inlandsche markt heeft dan ook tegen het einde des jaars op het bedrijf een nadeeligen invloed gdhad. Het vervoer van vee liep iets achteruit. Het rijstvei-voer bleef stationnair. Het vervoer van gouvernementslading nam een weinig af. Het vervoer aan gouvernementskolen nam belangrijk toe. Het vervoer van kolen ex particuliere bedrijven nam veel grooter afme tingen aan dan in vorige jaren. Het vervoer van zout van de zoutregie verminderde onder het gewone contract; echter werd wel een be langrijke hoeveelheid buiten contract vervoerd. Het doorvoerverkeer naar Europa en Amerika vertoonde l?.gere uitkomsten; groote vermindering van den koffie-afscheep was daarvan de oorzaak. De cijfers van het particulier passagiers vervoer gaven een bevredigende vooruit gang te zien; ook het vervoer van gouverne mentspassagiers nam toe. Het koelieverkeer naar Sumatra's Oostkust vermeerderde. In het loopende boekjaar verminderde dit sterk. Het vervoer eerste en tweede klasse pas sagiers nam eveneens op bevredigende wijze toe. De Java-Australiëlijn werd geregeld maandelijks bevaren. Het laddngaanbod was bevredigend. Deze lijn bleef gespaard voor de nadeelige gevolgen der ernstige arbeids geschillen en stakingen in Australië. De overige buitenlandisdhe lijnen werden met wisselende uitkomst bevaren. Het riviervaart-bedrijf bleef stationair met eendgzins gunstiger financieele uitkomsten. Het saldo van de exploitatierekening be draagt f 14.480.878 (v. j. f 14.532.973). Met t oog op de algemeene oeconomische omstandig heden werd f 2.000.000 tot een extra reserve bestemd. Dit bedrag is gedurende een reeks van jaren op de onder diverse crediteuren voorkomende rekening reserve voor diverse verplichtingen geaccumuleerd doordat ver plichtingen hooger zijn geraamd dan achteraf "oodig is gebleken. Aan de winst- en verliesrekening is ditmaal ten goede te brengen f 990.000, welk bedrag uit de reserve voor belastingen ls vrijge komen. Op de vloot, op 31 December van het ver slagjaar bestaande uit 137 schepen, metende 270.496 bruto register tonnen, werd f 6.997.746 afgeschreven, op de etablissementen f 2.856856 Wegens het loopen van eigen risico werd m 1929 aan premiën geboekt f958.028 (v.j. f903.792). In 192S werd gereserveerd voor onafgedane schaden f88.170 (f252.876), to taal f 1.046.193 (f 1.156.6G8). Voor in 1929 afgewikkelde schaden was noodig f 219.729 (f 416.305) en niet afgewikkelde averijen f131.817 (f88.170), zoodat een winst ad. f695.152 (f 652.192) resteert, die ten bate van de winst- en verliesrekening komt. Voorgesteld wordt 14 pCt. dividend uit te keeren (als v.j.). A. K. U. Dinsdag heeft de vergadering van den Raad van Commissarissen der A. K. U. plaats ge had. Tn deze vergadering werd de balans en verlies- en winstrekening over 1929 voor gelegd. Het bruto winstsaldo bedraagt f 11.956.141, waaronder het saldo onverdeelde winst van f 1.73S.S66 van 1928. Voor afschrijvingen zal volgens het voor stel van den Raad van Commissarissen f 4.816.569 worden bestemd. Op vastgelegde middelen en octrooien wordt dan f 2.556.984 afgeschreven, op zijdevoorraden f 1.483.557 en op blijvende deelnemingen f 776.028. waar na een saldo overblijft van f 7.139.571. Dit bedrag wordt tot versterking van de midde len der vennootschap gebruikt, zoodat geen dividend wordt uitgekeerd. VOETBAL WEDSTRIJDEN VAN MORGEN. Rotterd. Chr. Voetbalbond: Morgenmiddag allen op naar het Groen Wit- terrein, waar de beide elftallen van den R.C.V.B. zich zullen meter, met de beide elf tallen van den Haagschen Kantoorvoetbalbond. De aanvang van den wedstrijd der B-elftal len is bepaald op 3 uur, die der A-elftallen begint om 3.45 uur. Het belooft een prachtigen middag te wor den. aangezien de beste spelers van beide bon den in het veld komen. Het Groen Wit-terrein is te bereiken met de B-bus (Calandplein-Overschie) halte Ceintuur baan. Het terrein ligt links juist vóór den Ceintuurbaan (dus: het oude V.O.C.-terrein). In verband hiermee zijn geen andere wed strijden vastgesteld. Alleen wordt op het Pro Patriaterrein te Schiedam de wedstrijd V.V.S.I.-Stormvogels I gespeeld (de laatste in de tweede klasse). Aanvang 5 uur. KORFBAL MORGEN GEEN WEDSTRIJDEN. Morgen hoopt de Christelijke Korfbalbond in de Stadsdoelen te Delft op feestelijke wijze het tienjarig bestaan te herdenken. In verband hiermee zijn alle op morgen vastge stelde wedstrijden uitgesteld tot 7 Juni. ATHLETIEK LEGER ATLETIEKWEDSTRIJDEN 1930. De jaarlijksche atletiekwedstrijden voor het Nederlandsche leger zullen ditmaal te Breda plaats hebben op 17 en 18 Juni. De wedstrijden worden gehouden volgens de wedstrijdbepalingen van rle K.N.A.U. Het programma luidt als volgt: a. Vijfkamp bestaande uit: 1. hoogspringen met aanloop; 2. polsstokverspringen3. handgranaatwerpeo; 4. 100 meter snelloop; 5. 1500 meter hindernis loop; b. Olympische estafette. De voorbereiding berust bij een commissie onder voorzitterschap van den kolonel der infanterie, commandant der Vie infanterie brigade, H. G. M. Mathol de Jongh. Aan de wedstrijden zijn enkele feestelijk heden verbonden, opdat de deelnemers en cl» leden van commissies en sub-commissies in geestelijke verfrissching een tegenwicht vinden tegen de ongetwijfeld groote lichamelijke ver moeienissen. GYMNASTIEK GROOT TURNFEEST TE BILTHOVEN. Door de Christelijke gymnastiekvereeniging „Fraternitas", van Utrecht, was gister een groot tumfeest georganiseerd op het B.V.C.- terrein te Bilthoven. Bedoeld was meer een demonstratie te houden, en men is_ schitterend hierin geslaagd, dank zy het gunstige weer en de goede regeling. Reeds te acht uur v.m. marcheerden een 300 leden van „Fraternitas' uit Utrecht over Blauwkapel naar de Bilt. Be geleid door een talrijk publiek en met veel belangstelling van uit de woningen, mar cheerde men met vliegend vaandel en slaande trom de Bilt binnen. Vooraf ging een tamboer corps van 8 man met tamboermaitre aan het hoofd, waarachter een 30 man pijpers en twee trompetters. Gelijk dit zoo bij de Genie de gewoonte is, wanneer deze gaat kampeeren. reed ook hierachter een groote vrachtwagen met de bagage, waardoor de turners zonder eenige belemmering in hun witte tricots, model defileeren konden. Wanneer de pijpers het „Fraternitas"-lied speelden, werd lustig meegezongen. Nabij het Kloosterpark te de Bilt, wachtte een 100 turners van de Bilt de collega's uit Utrecht op, waarop men geza menlijk onder het spelen van de marsch van Goosens: „Mina, kom eens gauw naar buiten, kijk, daar komen troepen aan", in optocht door het dorp marcheerde. Te omstreeks tien uur was men aan het terrein, waarna men na een uur rust, weer in optocht door Bilthoven trok. Inmiddels was ook „Excelsior'' uit Baarn aangekomen, die zich eveneens bij den stoet aansloot. Er werd kranig gemarcheerd en het geheel maakte een goeden inanik. Te 2 uur ving de eigenlijke demonstratie aan. Alvorens hiertoe over tf gaan. werd staande met 'le gymnastiekgroet het 1ste couplet van het Bondslied gezongen, waarna de algemeen© opmarsch met vaandeldefilé plaats vond. De hoofdleider van de demonstratie, de heer J. M. Birkhoff, uit Utrecht, hield daarna een kleine toespraak en hoopte, dat de demonstratie goed mocht slagen. Hierna werd het programma achtereenvolgens afgewerkt en kregen we te zien vrije oefening voor heeren en daarna voor dames. Vervolgens Niels Bukh oefeningen en vrije oefening voor jongens en meisjes. Ook ï-ekstok, bruggen en ringen. De knotsoefenin gen werden begeleid door pianomuziek. Als laatste oefening werd uitgevoerd „Pyramides". Deze oefening kostte veel inspanning en ge lukte volkomen. Een daverend applaus be wees hoe de oefeningen in den smaak van het publiek vielen. Het geheel maakte dan ook een massalen indruk en alle oefeningen kwamen beter tot hun recht dan in een zaal. Vooral bij de Niels Bukh oefeningen, waaraan alle tege lijk deelnamen, kwam uit, dat .fFraternitas" goed geoefend had. Onder de vele toeschou wers waren aanwezig namens het gemeente bestuur Wethouder H. Troostheide, de heer Kan uit den Haag, als vertegenwoordiger van den Ned. Voetbalbond en vele vertegenwoordi gers van verschillende zusterorganisaties. „Fraternitas" kan op een schitterend geslaag den dag terugzien. Alles verliep in go-de orde. HONDENSPORT De Kynologenclub „Rotterdam"' (K.C.R.) heeft gister in één der groote hallen van de voormalige Nenvto de 19de internationale hondententoonstelling gehouden. Aan deze ten toonstelling werd medewerking verleend door de Nederlandsche Poedelclub en de Iersche Settersclub, en het spreekt vanzelf, dat vooral de laatste rassen bijzonder waren vertegen- ,woordigd. Er was dit jaar voor deze alom bekende tentoonstelling bijzonder groote belangstel ling. Ocfo het weer heeft schitterend medege werkt tot het welslagen. Er waren een zeer groot aantal prijzen ter beschikking gesteld: niet minder dan 15 eere- prijzen, waaronder de verzilverde plaquette, uitgeloofd door den Raad van Beheer, voor den besten hond der tentoonstelling. Verder de groote bronzen medaille, uitgeloofd door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreem delingenverkeer te Rotterdam, voor de groot ste inzending van buiten Rotterdam. Voorts waren er de zilveren wisselbeker voor den besten in Nederland gefokken hond, die twee maal achter elkaar of driemaal in het geheel moest worden gewonnen. Ook de Sirius-wissel- beker, uitgeloofd door de Sirius-IIondenbrood- fabriek te Amsterdam, voor den besten hond der tentoonstelling, was een groote atractie. Voorts twee extraprjjzen en 382 speciale prijzen, zoodat in totaal een kleine 400 prij zen ter beschikking waren gesteld. Naast de toezegging van vele nationale keurmeesters, die werden uitgenoodigd, had ook de Engelsche terriërs-specialist Holland Buckley te Burschem zijn medewerking als keurmeester toegezegd, terwijl de heer H. H. Otto Martin uit Dresden de Engelsche en Fransche bulldoggen beoordeelde. Alles met alles is deze dag voor de offi cials, de exposanten en voor het publiek een mooie en goede sportdag geworden. De volgende keurmeesters verleenden hun medewerking: J5. L. Duiker (Newfoundlan ders en St. Bernards), J. H. Leder (Duitsche doggen), C. A. Schuld (Affenpinschers, Ja- panesen, Pekingesen, Mastiffs, Bloedhonden, enz.), J. Steyns (herders), J. Wollfs(bouviers), H. A. P. C. de Groot (Duitsche herdershon den), H. J. van Wingerden (Cooker Spaniels, Engelsche springers, Spaniels enz.), Mej. K. van Tienhoven (Boxers), J. Smits (Dobermann Pinschers), med. Kessler (dwerg Schnauscrs, vlinderhondjes enz.), G. F. Krebs (keeshonden enz.), Mevr. Ives Brown van Hattum (Grif fons bruxellois, petits Brabancons), H. G. Rouwendal (gladh. Duitsche dwergpinchers). Holland Buckley (Iersche wolfshonden, ter riërs, mopshonden), Otto Martin (Fransche buldoggen, Engelsche buldoggen), C. J. J, Fokker (dashonden), P. Bebelaar (poedels). De navolgende klassen waren opengesteldi Openklasse, Nationale Fokkerklasse, Limite- klasse, nieuwelingklasse, jeugdklasse, puppy klasse, koppelklasse en groepsklasse. Hieronder een der bekroonde buldoggen, die in de openklasse den ersten pry's behaalde. De Engelsche Bulldog .JVora van Rhêlngold eigenaar Albert Bosman. Dete hond behaald* den eersten prijs in de open klasse. Tc Bilthoven werd een ffroot tumfeest geho uden, %paaraan verschillend* Ütreehtsche oumtMAtiefairtenigtogen deelnamen, l'jaternitas. bouwt een keurige pyramids.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11