binnenland. DINSDAG 27 MEI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFIC1EELE BERICHTEN diplomatieke examens. Bij K. B. is aan dr. G. H. Hintzen, op zijn rerzoek, eervol ontslag verleend als lid, te- ,ens voorzitter, van de commissies, belast net het afnemen der diplomatieke examens, mder dankbetuiging voor de door hem als loodanig bewezen diensten en is hij bevor- lerd tot grootofficier in de Orde van Oranje- tessau. onderscheidingen. Bij K. B. is aan mr. J. F. A. v. d. Buffart „erlof verleend tot het aannemen der hem «schonken onderscheiding van Ridder in de jrde van den H. Gregorius den Grooten van den Heiligen Stoel. 19 toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan H. C. Zorn, hoofdboekhouder bij de S'aaml. Venn. Emballagefabrieken en Hout handel afd. Varsseveld en Co., te Leerdam. audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdagen 30 Mei en 6 Juni niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 30 Mei a.s. niet plaats hebben. invoerrecht op vleesch De Minister van Financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat de Commissie van deskundigen voor de samenstelling van de prijscourant ter berekening van het in voerrecht op versch of gekoeld vloesch in haar vergadering van 31 dezer bedoelde prijsocurant heeft vastgesteld als volgt: Rund- of kalfsvleesch, versch of gekoeld 100 K.G. f 90; paardenvleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. f 50. Gedurende de maand Juni 1930 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van hi.ervoor vermelde waarden. PROV. STATEN VAN FRIESLAND J. KOLK De voorzitter van het Centraal Stembu- ;au heeft benoemd verklaard tot lid Tan de Provinciale Staten van Friesland (vaca ture K. de Jong) den heer J. Kolk te Nije- haske. TWEEDE KAMER luchtvaartdiensten l l kl Ingediend is een wetsontwerp inzake na dere bevordering van het onderhouden van Lichtdiensten tusschen Nederland eener- zijds en Nederlandech Indië en het buiten land anderzijds door de, K l. M. voor Neder land en Koloniën. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van den heer Van der Heide betreffende aan gedetineerden in de straf gevangenis te 's-Hertogenboscb verstrekte propagandalectuur heeft de minister van justitie geantwoord: Met Paschen is dit jaar aan de R.K. gede tineerden te 's-Hertogenbosch uitgereikt eer blad Luidende Paaschklokken, waarin eer artikel tj-- voorkomt, dat zich richt tegen een vanwege de S.D.A.P. uitgegeven Paascib- liedje. Oüdergeteekende meent, na lezing bedoelde geschrift, dat tegen het uitgeven daarvan in den vorenaangegeven beperkten omvang geen bezwaar kan bestaan. De verspreiding van Paasdhcouranten, welke anti-socialistische tendenzen bevat ten, ware echter, naar het oordeel van den minister, vooral ook om den vorm daarvan, beter achterwege gebleven. De ministei brengt dit onder de aandacht van het col lege 1 COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND JHR. roell buitenslands. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Roëdl, ie voor den tijd van drie weken naar het buitenland vertrokken. Gedurende zijn af wezigheid worden zijn functies waargeno men door het lid van Gedep Staten, den beer A. H. Gerhard. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM naar praag. De burgemeester van Amsterdam, de heer VV. de V1 u g t, zal op uitnoodiging van den gemeenteraad van Praag, een bezoek aan die gemeente brengen. GEMEENTE-ONTVANGERS vergadering van de broederschap In de te Utrecht gehouden vergadering van de Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland zijn de heeren J. H. J. Zegners en Neyens, onderscheidenlijk ontvanger der gemeenten Maastricht en Stadskanaal, als bestuurslid herkozen; de heeren De Groot te Vlaardingen en Margry te Vught werden als bestuurslid benoemd. INTERN. CONGRESSEN de begroetingstaal. In een dezer dagen verschijnende Leger order komt de volgende ministerieele ken nisgeving voor: In verband met een ter zake door den Raad van Ministers genomen beslissing, wordt bij deze te- kennis gebracht, dat als begroetingstaai bij internationale congres sen e. d. van Regeeringswege het Neder- landsch gebezigd zal worden. Daarna kan, hetzij in het gesproken woord, hetzij in de schriftelijke vertaling, van andere talen gebruik worden gemaakt. Hetgeen voor congressen e. d., d.w.z. voor begroetingen, Regeeringsontvangst enz. geldt, dient, zooals vanzelf spreekt, ook veel mogelijk in het oog te worden gehou den, in dien buiten de grenzen door verte genwoordigers van de Nederlandsche regee ring wordt gesproken. ZWOLLE'S 700-JARIG BESTAAN EEN PRIJSVRAAG. In de bestuursvergadering der Vereen, voor Vreemdelingenverkeer werd o.m. be sloten een prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerpen van een reclameplaat voor de herdenkingsfeesten van het 700-jarig be staan der stad. Een zestal daartoe aange zochte reclameteekenaars waren bereid me dewerking te verleencn. De inzendingen, die onder motto moeten geschieden, worden spoedig ingewacht. NIEUW WANDELPARK TE ZANDVOORT de officieele opening. Te Zandvoort is onder groote belangstel ling het Wandelpark Kostverloren officieel geopend. De heer Klein gaf uiting aan ziin dankbaarheid ten opzichte van den heer Quarles van Ufford, die het terrein aan het comité in bruikleen heeft afgestaan. Wet houder Padt beantwoordde de toespraak van den heer Klein, BEVOLKNG IN ZEELAND EEN ACHTERUITGANG De bevolking der provincie Zeeland be stond op 31 December 1928 uit 124390 man nen en 124202 vrouwen, totaal 248592 per sonen. Op 31 December jJ. waren deze cijfers resp. 124203, 123707 en 247910, alzoo een ach teruitgang van 682 personen. INTELLECTUEELE TOENADERING tusschen nederland en belgie De Minister van Onderwijs heeft benoemd in de Nederlandsche afdeeling van het te Brussel tusschen Nederland en België ge sloten verdrag betreffende intellectueele toe nadering tusschen beide landen, bedoelde vaste Technische Commissie: a. tot lid en ondervoorzitter mr. J. Limburg, lid van den. Raad van State, te 's-Gravenhage; b. tot leden: dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; R. N. Roland Holst, hoogleeraar-directeur van de Rijks academie van beeldende kunsten te Amster dam; dr. J. Schrijnen, hoogleeraar aan de Roomsch-Katholieke universiteit te Nijme gen; C. T. Stork D.-Wzn. Industrieel, te Hengelo (O.); c. tot secretaris mr. H. J. Smidt, referendaris aan het Departement van Onderwijs. HET GROENE KRUIS jaarverg. groningsche afdeeling. In het Concerthuis te Groningen kwam heden de Provinciale Vereeniging Het Groene Kruis in jaarvergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter Dr. H. H. T. Beken- kamp geneeskundig inspecteur van de Volks gezondheid te Groningen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de- in het afgeloopen jaar aan de or ganisatie ontvallen mannen, te weten der. heer Conradi, een der bestuursleden van de Prov. organisatie en Dr. Fleischner, van de Landelijke organisatie. De voorzitter heette welkom den heei Beyerman, den nieuwen secretaris-gene raal, en de talrijke afgevaardigden der ver schillende afdeelingen, die de zaal vulden Van 1 Aug. 1909 tot 1 Jan. 1930 zyn plm. 11500 personen vervoerd, over een afstand van 626.805 K.M. zonder dat dit vervoer tot een ernstige klacht aanleiding heeft gegeven. Ook de ontsmettingsdienst, die tevens voor Drente werkt, bloeit. Voor de Tubercolosebe- strijding wordt hard gewei'kt, en deze tak arbeid mag zich ook in de sympathie der overheid verheugen. Ook is een provin ciale kinderarts aangesteld. Da voorzitter stond dasrna in den breeds stil bij de noodzakelijkheid om er voor te zorgen, dat vooral aan het Instituut der Wijkverpleging de volle aandacht wordt ge schonken. De goede verpleging van den zieke huis behoort de volle aandacht te hebben. Daarna werden de jaarverslagen, ook die in de verschillende onderafdeelingen in deD breede behandeld. In de te Hengelo gehouden jaarlyksche ver- w idering van de provinciale Overijsselsche vereeniging Het Groene Kruis zyn tot be stuursleden gekozen de heeren dr. Nord en Royer. De heeren van Asselt en Eerkes, voorzitter en vice-voorzitter, traden af. DE HEELE WERELD ZIET OP HEM Dr. Hugo Eckener, de commandant van de Graf Zeppelin", wiens tocht naar Zuid- Amerika en Noord-Amerika, door de geheele wereld met spanning wordt gevolgd. Eckener's naam is voor altijd aan de ontwikkeling van de luchtscheepvaart verbonden alj van een baanbreker. ANNEXATIE VAN GROESBEEK Nu voor het komende belastingjaar weer een nieuwe belastingverhooging in uitzicht gesteld wordt, gaan verschillende stemmen in Groesbeek op voor inlijving bij Nijmegen. Verschillende vergaderingen werden reeds ge houden in de buurtschappen, waaruit Groes beek bestaat. Er is nu een comité gevormd gevormd, dat de zaak verder zal leiden. Er worden verzoeken gedaan om de belasting verhooging nog een jaar op te schorten of In het geheel niet door te voeren. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT" de jaarvergadering. Woensdag 9 Juli a.s. wordt de algemeene ledenvergadering der Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" aan boord van de salonboot „Alkmaar", van de Mij. „Alkmaar Packet", Amsterdam, De Ruyterkade, Steiger 12, ge houden. Aanvang van de vergadering, wel ke in een der salons zal plaats vinden. 10.30 uur v.m. Ir. J. van Dusseldorp zal de openingsrede uitspreken. Na afloop van de vergadering vertrek naar IJmuiden, alwaar onder 'welwillende deskundige voorlichting van de directie van den Rijkswaterstaat de nieuwe sluiswerken zullen worden bezichtigd. Tijdens den vaartocht tusschen Amster dam en IJmuiden bestaat gelegenheid tot het gebruiken van het noenmaal. Tijdens den terugtocht van IJmuiden naar Amsterdam bezoek aan de N.V. Nederland sche Vliegtuigenfabriek. VAN ZUID NAAR NOORD tweede „etappe" van de „Graf Zeppelinis die van Zuid naar Noord over de 'Amerikaansche vastelanden. Hierboven Havanna, de hoofdstad van het eiland Cuba. 1vaar een tusschenlanding van het luchtschip sal plaatsvinden. En daaronder hel eindpunt van de. tweede, étappe: de luchtichepenhal te LakehunU Leger en Vloot. „PRO REGE»'. De algemeene vergadering van de nationale vereeniging „Pro Rege" wordt Dinsdagmorgen half elf 10 Juni a.s. te Utrecht gehouden in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen aan de Kromme Nieuwe Gracht 31. De burgerafdeeling Amsterdam heeft o.a. sn voorstel ingediend, om het bedrag der inimum-contributie te veranderen van 50 c. in f 1. Verder heeft deze afdeeling voorstellen inzake de propaganda ingediend. Verder hopen de heeren B. Geleijnse en Ds. Korfker te refereeren over: „Kerk en Vrede'' hoopt de heer G. F. Boulogne, secretaris de Nat. Landstormcommissie, een opwek kend slotworod te spreken. In zyn jaarverslag merkt de secretaris op, dat het eenigszins moeilijk is den algemeenen toestand der vereeniging te typeereri. Vele af deelingen doen wat hun hand vindt om te doen en daar gaat het werk voorspoedig zyn gang. Maar, waar men door de vele moeilijk heden belemmrd, den moed opgaf en het vaan del liet zinken, daar bleef alleen in naam een afdeeling bestaan. Waar slechts een paar bestuursleden met ijver en volharding hun plicht deden, daar bloeide de afdeeling; geen enkel bestuurslid voor zijn taak bere kend bleek, daar verzonk de afdeeling. De rekening over 1929 sluit in ontvangst uitgaaf met f 3335.09, terwijl de begrooting voor 1930 is gebracht op f 2600. vorden beoogt de stichting van een pensioen fonds voor oude georganiseerde midden standers. chr. bouwvakpatroonsbond. Te Zwolle is de eerste Bondsvergadering gehouden van den Chr. Bouwvakpatroons bond, waarvan de statuten in November het vorig jaar werden vastgesteld en in Maart 1930 Koninklijk goedgekeurd. De flink bezochte vergadering, aldus „De Standaard", stond onder leiding van den oorzitter der afdeeling Groningen, den hper P. H. Offringa. Van deze afdeeling, welke 70 leden telt, ging de actie uit tot stichting in meer afdeelingen. Zij mocht hierin slagen en zag afdeelin gen opgericht in Friesland, Drente, Overijs- m Noord-Holland, tot het vorig jaar de Bond werd opgericht en thans werd overge gaan tot het kiezen van een Bondsvoorzitter. Hiertoe werd overgegaan na een openings rede door den voorzitter, die de wordings geschiedenis van den Bond memoreerde. Als voorzitter van den Bond werd geko zen de heer J. Swarts, van Groningen; als secretaris de heer J. van der Molen, Piet Heinstraat 63, Groningen; als penning meester de heer C J. Smallenbroek, van Assen. Als 2e voorzitter, 2e secretaris en 2e penningmeester werden resp. gekozen de heeren G. J. Veldwijk, vai^ Haarlem; G Spanhaak, van Zwolle, en R. R. de Groot, van Oudega, in de Friesche gemeente Wym- britseradeel. Alle verkozenen namen de ba- noeming aan. Namens de afdeeling Friesland werd door den heer F. Blok, van Sneek, een voorstel toegelicht, om te komen tot oprichting van een maandblad, welk voorstel in principe werd aanvaard, terwijl het Bondshestuur ten deze plannen zal overwegen en met nadere voorstellen zal komen. De heer J. Tuinman lichtte namens de afd Drente een voorstel toe om over te gaan tot aanstelling van een rechtskundig adviseui Ook deze zaak zal door het bestuur onder zocht worden. Meegedeeld werd, dat d« Bond thans be schikt over copy voor twee propaganda brochures, die aan de leden zullen worden toegezonden. Reeds beschikt het secretariaat over ruim 400 adressen van aannemers in den lande. Verschillende propagandamethoden wer den overwogen. In de verschillende provin ciën zullen commissarissen benoemd worden die speciaal de propaganda zullen beharti gen. Na de rondvraag sprak de voorzitter een kort slotwoord en werd op gebruikelijke wijze gesloten. Te Sprang en Vrijhoeve Capeile dreigt een ernstig conflict ln de bouwvakken. De beiders eiechen drie vacantiedagen met be houd van loon. De patroons willen daaraan geen gevolg geven. Over staking zal worden cestemd. ring voor den heer Simons, terwijl de heer Dr. P. Endt, tot opvolger van den heer Si mons werd benoemd. Uit het Sociale Leven. vereeniging van chr. handeldr. en industr. middenstand. Genoemde vereeniging houdt 25 en 26 Juni a.s. in de groote sociëteit te Enschedé, Lange straat, haar jaarvergadering en congres. De jaarvergadering vangt Woensdagmorgen 25 Juni te 11 uur aan. Verschillende versla gen en rapporten zullen dan na toespraken van den voorzitter der afd. Enschedé worden uitgebracht. Het hoofdbestuur wenscht de contributie te blijven bepalen op f3.50. 's Middags te 2 uur wordt gerapporteerd over de vraagpunten van de afdeelingen Leeu warden en Rotterdam, resp. luidende; „In hoeverre heeft de doorgaande sociale wetge ving verbetering gebracht in het welvaarts peil der geheele maatschappij en „Is het waar, dat de zelfstandig werkende midden standers geleidelijk zullen verdwijnen uit de maatschappij en zoo ja, is dit geacht te zijn een voor- of een nadeel voor ons maatschap pelijk en staatkundig leven?" Na de jaarvergadering biedt de afd. En schedé bezoekers van jaarvergadering en con gres een ontvangavond aan te Delden, met bezoek aan bosschen cn kasteel. Donderdagmorgen 9 uur vangt het congres aan met een openingsrede door den voorzit ter, waarna Mr, A. baron van Wynbergen, voorzitter van den Middensbandsraad, hoopt te spreken over den Middenstandsraad en Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, prae- advies hoopt uit te brengen over: „Lessen uit de ontwikkeling der patroonsorganisatie". Het slotwoord hoopt Ds. H. Meulink, predi kant der Geref. Kerk van Ensdhedé, te spreken. Het gemeentebestuur ontvangt de congres sisten officieel en biedt een autotocht met als eindpunt De Lutte aan. jEen te laat ingekomen voorstel van Coe- De jaarvergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden zal Woensdag 11 Juni in 't Nutsgebouw aldaar worden gehouden Op de agenda komt o.m. voor: Opening door den voorzitter, Prof. Dr. J. H. Kern, met toespraak. Voordracht van den heer Emm. de Bom, bibliothecaris van de stadsbibliotheek te Antwerpen, over: „Het proza van Guido Gezelle". Bekendmaking van het werk, dat het be stuur der Maatschappij, voor het vereenigings- jaar 1929-1930, op advies van de Commissie voor Schoone Letteren, met den jaarlijks uit geloofden prijs van aanmoediging, geheeten „C. W. van der Hoogt-prys", groot f 1000, bekroond heeft. Voorstellen van de Maandelyksche Vergade ring: a. om uit de renten van het Vaste Fonds f 200 aan den heer D. J. van der Ven af te staan als bijdrage in de onkosten, verbonden het samenstellen van een Nederlandsche Volkskunstfilm; b. om f 400 te bestemmen voor het samen, stellen van de copy van 'n supplement 1921- 1930 op Petit's Repertorium voor Vaderland- sche Geschiedenis. Voorstel van het Bestuur tot wijziging van de wetsartikelen 4 tot en met 16, 36 en 41, tot vaststelling van eenige overgangsbepa lingen. Verkiezing van twee Bestuursleden in de plaats van de heeren J. W. Muller en J. H. Kern, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar zyn. De Maandelyksche Vergade ring stelt voor de dubbeltallen: 1. a. Prof. Dr. Ph. S. van Ronkel, b. Dr. R. v. d. Meulen; 2. a. W. J. J. Byleveld, b. Prof. Mr. D. van Blom. Aan den vooravond der jaarvergadering zal een bijeenkomst van de Commissie voor Geschied- en Oudheidkunde Prof. Dr. H. T. Colenbrander een voordracht houden over: De Boerenoorlog in 1S99 naar aanleiding van het boek van Dr. W. J. Leyden. FEDERATIE VAN ZANGERSBONDEN. Op Zaterdag 31 Mei a.s. zal te Utrecht in een der zalen van het Jaarbeursrestaurant een vergadering worden gehouden, die ten doel heeft te komen tot de oprichting eener Federatie van Zangersbonden, waarbij alle bonden zich kunnen aansluiten, zonder aan eigen zelfstandigheid, richting of doelstel ling ook maar het geringste in te boeten. In de middagvergadering zal door den heer Piet Versloot een inleiding worden gehouden over het onderwerp „De Zangersbonden in Nederland ln Federatief Verband." Kunst en Letteren. WERELDBIBLIOTHEEK. Het 25-Jarlg bestaan. Het jubileum dezer instelling ging niet al leen gepaard met het afscheid van den stich ter en leider, maar ook met vier jubilea van personeel: het hoofd der expeditie en „huis meester" Jacob Neeland; de „huismoeder" Truitje Marsman; H. Stooter Sr. en Jr., bei den van de afdeeling expeditie, alle vlor thans 25 jaren in dienst bij de Jubileerende instelling. In de feestelijk versierde directiekamers zijn des ochtends alle leden van het pereo neel weer bijeengekomen en allereerst toege sproken door den scheidenden leider, deD heer L. Simons. Deze wees er nog eens op, dat wat met de W. [B. bedoeld was, was een „gemeenschapswerk" ten bate der Dletsche Volkscultuur. Hijzelf mocht dan daarbij het initiatief genomen en de leiding gevoerd heb ben, zonder den steun en de medewerking van velen, en daarbij in het bizonder van allen die aan onze vennootschap een taak hadden, zou niet kunnen volbracht zijn, wat bereikt was. Onze Maatschappij vervolgde spr. hoewel in vennootschappelljken vorm gego ten, is geen winstmakerij. En zoolang, in Ne derland zeker 30 maal zooveel geld per Jaai werd besteed aan eigaren en sigaretten als aan den aankoop van hèt cultuurmlddel: het boek, zou een instelling als de W. B„ die nooit kwaliteit geofferd heeft aan gemakke lijke populariteit, dit ook wel niét worden. Na vervolgens te hebben medegedeeld, dat de heer J. C. Winterink, hoofd-admlnlstra- teur der Vennootschap, tevens tot procuratie houder was benoemd, ging de heer Simons over tot het toespreken der vier Jubilarissen, wlen hij, behalve een enveloppe en een in leer gebonden en door de Directie met een opdracht voorzien exemplaar van het „Ge denkboek", tevens, namens de afdeeling Amsterdam der Maatschappij voor Handel en Nijverheid een getuigschrift cn een daille uitreikte. De heer Jhr. Dr. Nico van Suchtelen, inedo directeur, getuigde .van zijn warme waardee DE VERPOLITIEKTE H. P. een lesje voor de avjlo. De Haagsche Post, het blad dat in elk gezin op zyn plaats is (precies als de neu trale pers! en de eveu neutrale A.V.R.O.!) zijn plaat van Zaterdag een mooie uezen liberalen omroep. Misschien geschiedde het niet opzettelijk en onbewust, doch dat zijn dan ook de mooiste lessen. De plaat ziet er als volgt uit. Links op den voorgronu staat, voor den troon van Waterstaat, minister Reyiner in het gewaad van koning Salomo. Met zyn rechterhand houdt lnj een kind vast, dat wimpel om het midden heeft en daarop staat: „Zendtijd". In de opgeheven linkerhand is een zwaard en het kind loopt eik oogenblik ge vaar door nudden gehakt te worden. Rechts beneden staat de grijnzende Jan Hagel-snuit van de VARA; daarnaast het schijnheilige gezicht met draaierige, loen- sclie oogen van de N.C.R.V. (vrucht \an de neutraliteit, welke de teekenaar van de H. P. bezielt!) en daarnaast weer de welgedane priesterfiguur van de K.R.O. Voor deze wreede, wraakgierige tronies ligt op de troontrappen de schoone gestalto van de A.V.R.O. met verwrongen gelaats trekken en de welgevormde armen wanho pig uitstrekkende naar het kind in doods gevaar. Het opschrift luidt: „de verpolitiekte Sa lomo", en het onderschrift: „Minister Rey- mer: „vierendeelen!"" Ziezoo, de H. P. heeft zijn plicht gedaan en de neutraliteit van het blad, benevens- de waarheid en rechtvaardigheid zijn gered Alleen maar, hier is wel de wijze Salomo in actie, doch niet de vrouw, zooals deze ons in Salomo's eerste rechtspraak, 1 Kun. 3 16 en v. v. beschreven wordt. Hier ontbreekt het derde, n.l. het alleabe- heerscliende deel der vergelijking. De teeke- naar en anders de redactie had er eerst het betreffende hoofdstuk op moeten nalezen. De A.V.R.O.-vrouw is natuurlijk de echte, ware moeder van den zendtijd; zij heeft er recht op. Maar zij zegt niet met de vrouw vóór Salomo: Och mijnheer, geef haar dat kind; doch zij komt niet verder dan tot het uitstrekken der handen om het kind te nemen en voor zich alleen te behouden. En, omdat zij niet verder kwam en nooit anders eisohte dan het geheele kinden fin, ik ga dat niet nader ontleden, dat is te griezelig, al brengt de teekenaar mij ook op dien weg. Want van een Salomo's oordeel kan hier geen sprake zijn, eenvoudig, om- geen AV.R.O.-vrouw is, die ook maan iets van den zendtijd wil afstaan. De A.V.R.O. treedt niet op in de rol, wel ke de H. P. haar toedeelt; zij is als een furiö ander naar de keel vliegt en er prat op gaat, dat zij met gebalde vuisten wraak zal nemen. Te staan in de houding van de smeekende vrouw, die dan maar liever af stand doet, zou heel wat sympathieker zijn; doch het is helaas fantasie van den teo- kenaar en dan nog misleidende fantasie. Gemengd Nieuws. MOORDT Zondagnacht Is in een woonkeet te Sluis kil (Z.) het bebloede lijk van een Italiaan- schen arbeider gevonden. De justitie uit Middelburg is er heengegaan om een onder zoek in te stellen. VERDRONKEN. De 28-jarige Mevrouw H. Waslander te Ecb ten (Fr.), reed op de fiets en geraakte door onbekende oorzaak te water. De ongelukkige vrouw verdronk. Dr. Hers heeft nog getracht gedurende ruimen tijd de levensgeesten weer op te wekken. „SCHATGRAVERS". De schatgravers van Zaandam hebben het gemeentebestuur een verlenging van twee weken ge-vraagd, om te kunnen blijven gra ven. j „helderziende" vrouw uit Berlijri schijnt thans afgedaan te hebben en de „helderziende" man, de vroegere eigenaau van het terrein waar nu gegraven wordt, heeft tot nu toe evenmin succes. Thans is een „helderziende" dame uit Den Haag ta hulp geroepen, die weer een andere plaata heeft aangewezen en beweert, dat op dea „schat" een vloek rusL Visschers uit Breskens (Z.) vischten uit zee schedels en hoorns van buffels en her» ten en den kop van een olifant Bij Schagen (N.-H.) graaft men In een terp naar oudheden. OP ZIJN MOTOR LEVEND VERBRAND. De 25-Jarige handelsreiziger S. H. M. uit Amsterdam is tusschen Ede en Arnhem met zijn motor tegen het oude tolhuis gereden. Omwonenden hoorden een slag en zagen den motor in brand staan. Zij trokken M. er on der uit Hij was reeds overleden. Zijn rech terhand en linkerbeen waren verbrand. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats tn Ede overgebracht VEE IN VLAMMEN. Zondagnacht te helfdxie werd de bevol king van Heinlcenszand opgeschrikt dooij brand ln de landbouwschuur van J. Jonge Mzn. De bewoners schijnen van dea brand niets te hebben bemerkt, alvorens zij door buren werden gewaarschuwd. Door d4 brandweer kon het woonhuis worden ge spaard. In de vlammen kwamen 6 paarden, 3 veulens en een stier am. De oorzaak 14 onbekend. Verzekering dekt de schade. DOODELIJK MOTORONGELUK. Op den straatweg Rolde-Grolloo (Dr.) 1« de motorrijder Hofsteenge uit Anderen te gen een bodekar van den voerman N. Nij- boer, uit Grolloo, gebotst De voerman merk te niets, zoodatde wagen den motorrijden nog 600 meter meesleurde. H. bleek toon reeds te zijn overleden. De «Tuorijdster bo- kwaan geen letsel. GROOTE BRAND TE KAATSHEUVEL1 Ift den nacht van Zaterdag op Zondag Is de groote, modern Ingerichte schoenfabriek iter firma Zacht te Kaatsheuvel door een geweldigen brand totaal verwoest De politie vermoedt, dat de ooriaak aan moedwil Is te wijten. Van het schitterend eomulet gebouwen is xoo goed. als niets overgebleven. Alleen de safe bleek na den brand nog safe te zijnde geheele inhoud was na 't woeden der vuursee ongeschonden Deze foto werd genomen toen in tegenwoordigheid van Burgemeester en poltie de kluis werd geopend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5