BINNENLAND. MAANDAG 19 MEI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 BORSTBEELD VAN DE KONINGIN IN HET AMSTEBDAMSCHE STADHUIS Zaterdagmiddag had ten stadhuize van Am sterdam de aanbieding plaats van het bronzen borstbeeld van de Koningin, door een commis sie uit de burgerij, aan het gemeentebestuur van Amsterdam. Van het dagelybsch bestuur der gemeente waren aanwezig: Burgemeester de Vlugt, de wethouders Abrahams, Douwes en Kropman, en de gemeentesecretaris, de heer Roovers. Namens de commissie voerde het woord mr L. M. de Jong Schouwenburg. Vervolgens noodigde mr. de Jong Schouwen burg den beeldhouwer A. Falise te Wagenin- gen, die het beeld indertijd heeft ontworpen, uit de buste te willen onthullen. De Burgemeester aanvaardde het borstbeeld, onder nadere goedkeuring door den Raad. DE A.S. VOLKSTELLING DE VOORBEREIDING. Onder leiding van prof. mr. H. W. M horst, directeur-generaal van de Statistiek, heeft te 's-Uravenhage een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der a.s. volkstelling in de gemeenten der Provincie Zuid-Holland. Het ligt in de bedoeling in elk der Provinciate hoofdsteden soortgelijke samenkomsten to houden. Het doel dezer vergaderingen, welke by de telling van 1920 voor het eerst gehou den zijn, is om van gedachten te wisselen ovei de beteekenis van het Kon. besluit, de door de regeering vastgestelde nadere voorschriften aan de gemeentebesturen en de op de kaarten en omslagen vermelde vragen en toelichtingen Zoodanig persoonlylc contact is bij de vorige telling gebleken van groot praktisch nut zy'n. De eerstvolgende bijeenkomst met de leiders fn Noord-Holland heeft te Haarlem plaats op Woensdag 21 Mei a.s. DE GASKWESTIE TE DOETINCHEM PUBLICATIE VAN HET RAPPORT In de vergadering van den gemeenteraad van Doetinchem is aan de orde gekomen voorstel van de corruptiecommissie om te be sluiten tot publicatie van het rapport over het gasbedrijf. De voorzitter deelde mee, omtrent eventuecle publicatie rechtskundig advies te hebben ingewonnen bij de heeren mr. de Wil de, mr. Koek en mr. Hogerzeil te Arnhem. Deze juristen gaven als hun oordeel te ken nen, dat het publiceeren van het bedoelde rap port met verweer een ongeoorloofde en onrecht matige handeling zou zyn, en de personen, die tot publicatie zouden besluiten, zich blootstel len aan een vervolging wegens smaadschrift Na kennisneming van dit advies stelde de raad d^ beslissing uit tot de volgende vergadering NED. INSTITUUT VOOR VOLKS HUISVESTING Een gezelschap, bestaande uit ongeveer Ï00 leden van het Ned. Instituut voor Volks huivesting en Stedcbouw, heeft Zaterdag een bezoek aan Dordrecht en Papendrecht gebracht Ten stadhuize van Dordrecht werd het ge zelschap door het college van B. en W. ont vangen, waarna de burgemeester, de heer P. L. de Gaay Fortman, in een rede op de verschillende maatregelen wees, welke door het Dordtsche gemeentebestuur voor de volkshuisvesting genomen waren. De voorzitter van de vercenigimg, burge meestor H. P. J. Bloemers van Bhenen heeft de rede beantwoord. Vervolgens heeft ir. C. G. van Buuren 'directeur van den bouw- en woningdienst, in gebouw Kunstmin een voordracht over stedenbouwkundige vraagstukken gehouden. Spr. behandelde het verkeer en het haven» vraagstuk van Dordrecht. Na een eenvoudig noenmaal is mén naar Papendrecht overgestoken, waar het gezel schap ontvangen werd door burgemeester Van Rees, die een overzicht van den wo ningbouw en de plannen dienaangaande te Papendrecht gaf. Vervolgens werd nog een bezoek aan den Woningbouw in die gemeente gebracht. A. B. KLEEREKOPER Naar wij vernemen gaat de toestand van het Kamerlid, den heer A. B. Kleerekooper, langzaam vooruit Zaterdag is hij voor het eerst sinds het begin van zijn ziekte, onge veer een jaar geleden, in de buitenlucht ge weest. Het zal echter nog wel eenigen tijd duren voor hij hersteld kan zijn. DE NIEUWE DIRECTEUR Nu de ufficiecle benoeming afgekomen is van den nieuiotn directeur van het hoofd postkantoor te Rotterdam, heeft het gehecle personeel hem een bloemenhulde doen toekomen. Dc nieuwe directie in de bloemen; v.l.iur. referendaris A. J. v. d. Brandt, de nieuwe directeur J. F. H. Heidenrijk, de adj.-directeur J. E. Wins. DRESSELHUYS-MONUMENT. TE CULEMBORG onthulling en rede van mr. boon. Zaterdag had te Culemborg de onthulling van de Dresselhuys-bank plaats en tevens de overdracht van het gedenkteeken aan het gemeentebestuur. Mr. P. Rink zou by deze gelegenheid een rede hebben gehouden, maar werd door een lichte ongesteldheid verhinderd aan dit voor nemen gevolg te geven. In zijn plaats sprak Mr. G. A. Boon, secretaris van den Vrij heidsbond. Omstreeks 2 uur 20 Zaterdagmiddag be gaf het gezelschap zich met 22 auto's naar de Plantage, waar de onthulling zou plaats vinden. Na aankomst te 2.30 uur op de plaats, waar het monument onthuld zou worden, sprak Mr. Boon een rede uit, waarin hij o. m. zeide: „Dresselhuys behoorde tot hen, die met zeer veel werkzaamheden belast waren en die toch steeds weer door anderen worden aangezocht om nog meer werk op zich te nemen, omdat men wist, dat hij veel kon en dat hij alles voortreffelijk deed. In 1906 werd hij eerst chef, later direc teur-generaal van het Gevangenis-, Rijks tucht- en Opvoedingswezen. In 1911 werd hij benoemd tot secretaris-generaal. Van de vele maatregelen, waarin hij oen werkzaam aandeel had, noem ik de wijziging der kin derwetten, de reorganisatie van de Rijksop- voedings- en Tuchtscholen, de bevordering van Pro Jüventute, zijn werkzaamheid als lid van het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies, zijn optreden als regee- ringscommissaris bij het wetsontwerp tot wijziging van de rechtspleging bij de land macht en zeemacht en later zijn voorzitter schap der Staatscommissie ter voorbereiding van een regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. In de geschiedenis van het liberalisme zal hij als een der zeer grooten voortleven. In zijn kwaliteit van secretaris-generaal an het Roode Kruis is het ontstaan van particuliere herstellingsoorden in verschil lende steden mede aan zijn initiatief te dan ken, evenals de snelle inrichting in Novem ber 1918 van een 30-tal nood-ziekenhuizen i onze Zuidgrens, teen vele vluchtelingen jammerlijken toestand over de grens kwamen. Als vertegenwoordiger van het Roode Krüis en gedelegeerde der Regeering nam hij aan vele conferenties deel." Spr. schetste den overledene vervolgens als politicus en pacifist en ging daarna tot onthulling van de hank over, die in gouden letters het opschrift draagt: Ter herinnering ean den Staatsman Mr. H. C. Dresselhuys, 31 Dec. 1870—16 Dec. 1926. Daarna voerde de burgemeester van Cu lemborg, IJ. Keestra, het woord namens het gemeentebestuur. Spr. wees op de vele verdiensten van Mr. Dresselhuys als secretaris-generaal van jus titie, lid der Tweede Kamer, leider van den Vrijheidshond, pacifist en vooraanstaande op 't gebied van volkenrecht. Daarop voerde de heer C. Laan, weth. en voorzitter der afd. Culemborg van den Vrij heidsbond, het woord. Air. W. J. H. Stam, uit Haarlem, oudste sohoonzoon van den overledene, dankte voor de hulde. .J?.00? de afd- Cul«mïw>rg en H.B. van den Vrijheidsbond werden kransen op het monu ment gelegd. DE 50.000ste SCHIEDAMMER HAAGSCHE ANNEXATIE PLANNEN waar de grens valt Thans vernemen wij van goed ingelichte zijde, dat een wetsontwerp in vergevorder den staat van voorbereiding is inzake dc Ilaagsche annexatiewenschen. Volgens verkregen informaties zou de Brocksloot de grens worden tusschen den Haag en Voorburg, zoodat dezo plaats als zelfstandige gemeente zal blijven bestaan. Om Voorburg gelegenheid voor expansie te geven, zouden de gemeenten Stompwijk en Veur dan bij Voorburg gevoegd worden. Onze lezers herinneren zich misschien, dat we eenigen tijd geleden op grond van inlich tingen van andere tzijde de waarschijnlijk heid van bovengenoemde oplossing van het annexatievraagstuk reeds hebben besproken. Alleen moet betwijfeld of Voorbuig, al thans zonder een flinke schadevergoeding, op toevoeging van genoemde, vrij arme ge meenten prijs zal stellen. P. T. T. GELEIDINGEN ANTWERPEN—DEN HAAG De sii'da Augustus 1929 ty del ijk ir. gebruik genomen geleidingen AntwerpenDen Haag en BrusselDen Haag blyven definitief in stand. RADIO-TELEFONISCH VERKEER NEDERLAND--NED.-INDIE. Mot ingang van 5 dezer is bepaald, dat ln het radio-telefoonverkeer NederlandNederl.- Indië, gespreksaanvragen kosteloos kunnen worden overgezet op den volgenden dag. TELEFOONVERKEER NEDERLAND—AUSTRALIË. Met ingang van 15 dezer is het telefoonver keer geopend tusschen Nederland en Australië Het tarief bedraagt per 3 minuten f S voor elke minuut meer f 27.35. Kerknieuws. Be eerste foto van Neeltje Jacoba Wilhelmina Wessels, door wier geboorte het aantal inwoners ran Schiedam is geklommen tot $0.000. Op onze foto ziet men het jubileum Kind met haar moeder in het gemeenteziekenhuis van Schiedam. Dc inschrijving in de registers van den Burgerlijken Stand had Zaterdag op feestelijke wijze plaatst VRIJE EVANG. GEMEENTEN 'Aangenomen: Naar Groningen, J. F. van Strien te Goes. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oostkapelle, G. A. van der Hooft te Overschie. Te Marken, cand. M. Verwey te Benschop. Bedankt: Voor Monnikendam en Lutten (toez.), O. S. Cazemier te Stavoi CHR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Njeuw-Vennep (als GEREF. GEMEENTEN GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Kampen (vac.-wylen J. J. Westerbeek van Eerten), G. C. Berkouwer te Oudehorne (Fr.). beroepingswerk tTe Oudkarspel heeft de Kerkvoog- dy der Ned. Hervormde Gemeente besloten, het achterstallige bedrag acl pl.m. f 12.000 aan den Raad van Beheer te voldoen en; ten spoedigste tot het beroepen van een predi kant over te gaan. afscheid, bevestiging, intrede Ds. A. K. Krabbe, van Mydrecht, werd Zondagmorgen by de Geref. Kerk van Hil- leg-om bevestigd door Ds. A. D. R, Polman, van Roden (Dr.), met Markus 4 26 en deed des namiddags aldaar zyn intrede met een predikatie over 2 Cor. 12 19 b. Aan het ein de sprak hy byzonderlyk toe: Ds. Polman als bevestiger; Dr. Th. Ruys Jr., van Lisse; den Kerfteraad, de catechisanten, de Gemeente en den vertegenwoordiger der burgerlijke Gemeente. Daarna werd Ds. Krabbe zelf toe gesproken door den heer J. Veldhuyzen van Zanten, namens Kerkeraad en Gemeente; en door Dr. Ruys, namens de Classis Leiden, tic Keric van Lisse en den consulent. Toegezon gen werd Ps. 135 L jubilea Ds. 'A'. Eu te Uil Ned. Hen-. Prod, te Vlaardingen, hield gister in de Groote Kerk aldaar, in verband met zijn 25-jarig ambtsjubi leum een gedachtenisrede. Het kerkgebouw as stampvol. Spr. ontleende zijn rede aan Psalm 97 12b- „Spreekt lof ter gedachtenis Zijner heilig heid." Aan de hand van dit Schriftwoord gaf Spr. Ie een terugblik op zijn verleden, waarin de genadige leidincr Gods uitkwam; 2e dat deze ginade niet ijdel is geweest; 3e de vruchten die van deze genade genoten zijn. I In den breede schetste Spr. dc geschiedenis van zyn Jeugd af tot nu toe. Zijn moeder waa het die hem aandrong tot het predikambt. Opgegroeid in vrijzinnige gemeenten als Wi! Icmstad en Geertruid.-nberg, waar Spr. bij moderne predikanten ter catechisatie ging. kwam hij in zijn studiejaren in aanraking me orthodoxe vrienden. Hierdoor kreeg hij een open oog voor het onbevredigende in de mo derne richting. Nadat hij dan ook zijn studie jaren had beëindigd, was 't zijn eenigst wensch alleen Jezus Christus te prediken en dien gekruist. Dit was ook Spr.'s intredetekst bij zyn eerste gemeente te Benthuizen. Van zijn jeugd af aan geheel onbekend met de verschillende richtingen en stroomingen in dc kerk, is het Spr. ook nic-t mogelijk een partijman te zyn. Door die richtingen wordt dv gemeente niet gebouwd, maar verscheurd. Spr. wil zijn aller dienaar om Christus' wil Door velen is hy daarom niet begrepen, en zij trokken zich terug, wat Spr. zeer bedroefd-». Doch 's Hoeren woord zal nooit ledig we- derkeeren. Er blyft wel veel verborgen, dat eerst in den dag der eeuwigheid zal worden geopenbaard, doch dezer dagen is het spre kend uitgekomen dat Spr.'s arbeid niet ijdel ls geweest. Spr. is ontroerd door de talrijke bewijzen vsn sympathie in de afgeloopen week ont vangen. In 's Heeren kracht hoopt Spr. voort te gaan met de prediking van het Woord Gods. Na het uitspreken van de zegen zong de gemeente den jubilaris de bekende zegenbede uit Psalm 134 toe. Ds. Luteyn dankte met een kort woord voor deze zegenwensch, waarna p zijn verzoek nog gezongen werd Psalm 72 11. emeritaat. Ds .7. Brouwer, predikant der Geref. Kerk van Oude- en Nieuwe-Wetering. werd door de Classis Woerden op zijn verzoek eer vol emeritaat verleend met ingang van 1 Augustus a.s. Hij is voornemens Zondag 27 Juli a.s. van zijn Gemeente afscheid tc nemen. grafsteen dr. j. j. van baarsel. Zaterdagmiddag is op do begraafplaats van Deventer een gedenkteeken onthuld voor den op 14 Mei 1929 overleden predi kant der Geref. Kerk van Deventer, Dr. J. J. van Baarsel. Zeer velen, leden der Gemeente en andere belangstellenden, predikanten en kerkeraads leden, woonden de plechtigheid bij. Ds. P. Prins droeg namens den Kerkeraad het gedenkteeken met een toepasselijke redo aan mevr. de wed. Van Baarsel en de fami lie over, wijzend op de liefde tot den over leden prediker, die door de gemeenteleden is getoond door het tot stand brengen ervan. Spr. constateerde met weemoedige blijdschap nog eiken dag in de Gemeente, hoezeer de trouw en toewijding van Ds. Van Baarsel nog voortleefde in de herinnering. Hij ver zocht ten slotte to zingen Psalm 17 S: „Maar 't blij vooruitzicht, dat mij streelt", waarna de overdracht plaats vond. De heer J. van der Vliet, oudste ouder ling der Gemeente, wees terug naar de waar schuwende woorden, die Dr. van Baarsel op zijn sterfbed gesproken had: „Bodenk do dingen di«» Boven zijn". De heer P. G. Kunst, hulpprediker der Geref. Kerk van Deventer en opvolger van Dr. Van Baarsel, sprak over het voortzetten van diens arbeid, waartoe spr. geroepen was. Een broeder van mevrouw Van Baarsel dankte met een kort woord voor het liefdés- blijk. der gemeente. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Ds. C. van der Zaal, Chr. Geref. predikant; Ds. W. J. Kooiman, Ev. Luth. predikant; en den heer P. C. Tijssen, voorganger der Ned Herv. Evangelisatie. Het gedenkteeken is ontworpen door den architect W. Uytcnhoudt en uitgevoerd doo: den heer Pot. Het bevat o.m. de teksten van Daniël 12 3a en Psalm 23 4. alg. synodale commissie- ned. herv. kerk. 5 de zitting. Ditmaal zyn nog alleen maar mededeelingen te doen omtrent de Ge nerale Kas. Als uit deze kas een suppletie van f 16.703 wordt gegeven- aan liet fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen en suppletie van f 1785 aan het fonds ter voo ning in de geestelijke behoeften van gemeen ten wier eigen- middelen onvoldoende zijn, dan blyft f 54.744 beschikbaar voor de 162 aanvragen om steun. Deze aanvragen worden door de Alg. Synodale Commissie nauwkeurig overwogen. Bovendien moet uit de kas eer; subsidie worden verstrekt voor den arbeid on der onze Protestnntsche landgenooton in Duitechland. Het verslag van dien arbeid is onlangs aan de Iverkeraden gezonden en dui delijk blykt daaruit, dat dit prachtige en zoo noodige werk onvoldoende wordt gesteund Veel te weinig Kerkeraden zyn bereid, er een collecte voor te houden, zoodat dan ook de re kening van de kas ter behartiging van dien arbeid in Duitschland en elders, over 1929 een tekort van plm. f 2000 aanwijst. Er wordt nu te DuisburgRuhrort en omgeving gear beid door twee godsdienstonderwijzers, ter- wyl bovendien door bemiddeling van een da mes-comité een pleegzuster tijdelijk is aange steld. Nog niet lang geledon heeft de presi dent der synode het arbeidsveld te Duisburg Ruhrort bezocht en in zijn verslag kunnen ge wagen van den zegen die er blijkbaar op het werk rust. De generale kas verleent jaarlijks ook by- zonderen steun voor de geestelijke verzorging van de Protestanten in de Limburgsche mijn streek. Sinds het optreden' van de door de Synode benoemde commissie van advies voor Limburg zyn de toestanden aanmerkelijk ver beterd. Er zyn nu in de centrale gemeente Heerlen, welke de buurtgemeenten Heerlen, Hoensbroek, Brunssum, Iverkrade en Terwin» selen omvat, zes kerken met zes predikanten in twee godsdienstonderwijzers. Te Heerlen stad) werd een wijkgebouw gesticht, en eer lang zal ook te Brunssum—Rumpen zulk een gebouw voor Christelijke belangen verrijzen, oor de hulp van de Synode is ingeroe- Tot de door de Synode gesubsidieerde gemeenten in de mijnstreek behoort ook het sir.ds cenigc jaren zelfstandig geworden LutteradeGeleen in de nabijheid van de mijn Maurits. generals synode-geref. kerken. Promotierecht-Theol. School. Naar aanleiding van het voorstel van Bode graven om het recht tc erkennen van het corpus doctum der Theol. School tot verlee ning van den laatsten wetenschappelijken graad in de Theologie boven de thans reeds verleende wetenschappelijke graden en maatregelen te treffen, die de praktische oefening van dit recht mogelijk maken, heeft de Classis Woerden na eenige discus sie besloten geen besluit te nemen, wijl zij van oordeel is, dat zulks niet op haar weg ligt predikanten naar de vuilnisbelt. Ds. B. N. B. Bouthoorn, Herv. predikant Ds G. de Jager, Geref. predikant, beiden ingezonden mededeeling. Huiduitslag Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe cr dan wat Puroi op; hij vocht-afseheidende uitslag cn eczema's bovendien nog wat Purolpoed.-r. Herhaal dit eiken dag. zoolang het noodig is. CHR. ARBEIDERSBEWEGING DE NIEUWE DRUKKERIJ OFFICIEEL GEOPEND Zaterdagmorgen had de officieele opening van het nieuwe drukkerij gebouw voor Edecca te Hoorn plaats, waartoe men in het Parkhotel officieel samenkwam. De heer R uppert opende deze plech- te Putten (G.) ontvingen van Gemeentewege j tige samenkomst met gebed, waarna hij er aanzegging, dat zy zich morgen, Dinsdag 20 i np wees, dat deze dag voor de Chr. Arbei- Mei, naar de vuilnis-belt hebben te begeven .'dersbeweging is een dag van gedenken en om naar aanwijzing der autoriteiten hand- en I verwachten. Met enkele sprekende cijfers spandiensten te verrichten ten bate van het [illustreerde Spr., na een korte teruggreep in Gemeenebest. Met spanning wordt afgewacht ide historie, de groei van het bedrijf van hoe de heeren de waardigheid van hun ambt Drukkerij Edecea, die uitbreiding noodzake overeenstemming zullen weten te brengen met dezen middeleeuwschen burgerplicht. Ove rigens vragen wy ons af of er meer predi kanten in Neerland zijn, wien een dergelijke eer te beurt valt? KERKINSTITUEERING Te Harskamp nemen de plannen tot stichting eener zelfstandige Ned. Hervormde Gemeente wel meer vasten vorm aan, maar tevens worden zoowel van Ede als van Otter- loo uit bezwaren daartegen geopperd. Voor al voor Otterloo, dat toch al klein is, zou de institueering eener zelfstandige gemeente te Harskamp een beduidende financieele ver zwakking beteekenen. De hoogere Kerkbe sturen zullen deze zeker hebben te overwegen. GODSDIENSTONDERWIJS Te Er mei o is tot tydelyk godsdienston derwijzer by de Ned. Hervormde Gemeente benoemd de heer j. Gaasbeek te Veenendaal. kerkelijke bijdragen. Te Woudrichem heeft de Ned. Her vormde Gemeente besloten den hoofdelijken omslag te doen vervallen en te vervangen door vrije giften Een uitnemend besluit, dat navolging ver dient. De gelden die noodig zijn voor den Kerke- dienst, moeten niet als belastingen ingevor derd behoeven te worden. De Gemeente moet haar plicht tegenover de Kerk en het Ker kelijk leven kennen en daarom eigener be weging, vrijwillig dus, geregeld haar bijdra gen geven tot instandhouding van den eere- aienst Als dit besef in de Gemeente krachtig leeft, zal ook de geostelijko bloei niet uit blijven. evangelisatie. Te Utrecht werden door de Ned. Herv. Stadszending in de Stille Week vóór Paschen op 150 plaatsen groote biljetten aangeplakt, met een rood omlijnd kruis als ondergrond, waarop te lezen staat: „Hij is om onze over tredingen verwond; de straf die ons den vrede aanbrengt was op Hem" met bovenaan ln kleine letters: „O crux unica spes" en on deraan: „O, Kruis, eenige hoop De letters zijn in twee kleuren rood en zwart gedrukt. Voorts is door de Stadszending in het mid delpunt van de stad Doms teeg een Bijbelkastjo geplaatst met een geopend Evangelie, waarin enkele teksten onder streept zijn, dat telkens op andere plaatsen opengeslagen wordt. Voorts wordt de tekst: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zljt en Ik zal u rust geven" op een muur bij den uitgang van het Centraal Station te Utrecht geschilderd. Alles pogingen om de menschen op straat even met een Bijbelwoord in aan raking te brengen. Tc Witte veen (Dr.) is de Evange lisatie „Bid en Werk" opgenomen in den Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Hervormde Kerk. voor de christenen in rusland. De actie voor leniging van den nood der Christenen in Rusland heeft tot dusverre het greote bedrag van f 42.524,49 opgebracht. De penningmeester van het Comité, de heer G. J. K. baron van Lijnden verzocht nako mende giften voortaan niet meer op zijn postrekening maar op die van den Centraal Bond No. 21073 te storten. inwendige zending Het programma van de Conferentie voor Inwendige Zending, die van 15 tot 18 Juli tc Dare hem in het Conferentieoord van de Woodbrookers gehouden zal worden, is thans definitief vastgesteld. Het programma luidt als volgt: 15 Juli 's Avonds: openingsrede van den voorzitter Ds. A. J. Roozemeijer. 16 Juli 's Morgens; godsdienstoefening dooi Dr. M. J. A. de Vrijer. „Het réveil in Neder land", door Mr. B. de Gaay Fortman, 's Mid dags: De Buchmanbeweging- door G. H. L. Baron van Wassenaer. 's Avonds: De Ned. Chr. Gemeenschapsbond" door Ds. H. J. Couvée. „De Jongeliedenbond voor Ernstig Christendom", door G. C. van Niftrik. 17 Juli 's Morgens; godsdienstoefening door Dr. M. J. A. de Vryer. „Belemmeringen voor lijk maakte. Nadat plan voor verbouw verplaatsing overwogen waren werd beslo ten tot nieuwbouw te Hoorn. 12 Juni 19'.D werd de raad van commissarissen door de uamleellioudcrsvergadering gemachtigd do noodige maatregelen daarvoor te nemen. De leening van f 75.000 werd in enkele wo ken belangrijk overteekend. Spreker bracht het gemeentebestuur in Hoorn dank voor de vele me dewerking bij de uitvoering van het werk btoond, en dankte voorts den architect, den heer Cramer, de aanne mers, de heeren Molenaar en Zn., de ver schillende adviseurs, leveranciers van meu bilair en installatie en het personeel, dat in tie dagen van verhuizing bijzondere moei Ujkheden te overwinnen had, terwijl hij ook den directeur een woord van hartelijker» dank bracht voor zijn voortvarendheid. God make, aldus Spr.. ook deze onderno ming dienstbaar aan het doel der Chr. Arbeidersbeweging: verheerlijking van Ziju Naam, verbreiding van Zijn rijk. Mr. G. J. Bisschop, Hoorn's burge meester, sprak ook thans namens het ge meentebestuur een woord van pelukwensch Drukkerij Edecea ook voor de toekomst groei toebiddend. De heer K. Kruithof sprak *n woord namens het C N. V., er op wijzend, dat het personeel in de afgeloopen 10 jaar zoo zijn plicht deed, dat dit resultaat naast God. naast den directeur en commissarissen aan het personeel te danken is. t De heer II. Diemer, van Rotterdam, sprak namens de Federatie van Werkgevers organisaties in het Drukkers#>edrijf en don Chr. Bond van Boekdrukkerspatroons. wij zend op dc goede samenwerking in het ty pografische bedrijf, waarbij de werkgever» elkaar technisch adv'iseeren over de beste inrichting van het bedrijf en waarbij ook tusschen werkgevers on werknemers een nauwe gemeenschap bestaat Met gebed werd de plechtigheid gesloten. Een geschenk van het personeeL Hel personeel trok hierop allereerst naar de drukkerij, gevolgd door de commissaris sen en den directeur. In de kantoorhal had hierop nog «en intieme plechtigheid plaats Bij monde van den heer D. M o e n bood 't personeel een fraai tegeltableau aan, waar op het vignet der drukkerij ontwerp van Mach iel Wilmink voorstellende een berg beklimmcr, waaronder de woorden „Door Energie Hooger". De beer R u ppert dankte met een kort» toespraak. De drukkerij werd hierop in bedrijf ge steld, waarna allereerst de gasten en ver volgens alle belangstellenden het bedrijf kontten bezichtigen. De heer J. S r li p p e r, secretaris van den Ned. Chr. Grafischen Bond, droeg nog na mens dezen Bond een schitterende kleurets over. terwijl de lieer Fr. Eikerbout na mens hot C. N. V. een prachtige Westmin- sterklok aanbood, waarvan do schenking reeds door den heer Kruithof waa nango- kondlg-d. In den middag vereemigdon commissaris sen en directeur zich niet het personeel aan een gezelligen maaltijd in Hotel de Doelen. het vinden van nieuwe norme% voor den om gang tusschen jongens en meisjes." door Jkvr. C. M. van Aech van Wfjck. 's Middags: wel licht gezamenlijke tocht r.aar do Rckkenscha Inrichtingen, 's Avonds: Dj zelfitandigheid oer inlandsche Kerken en de kracht, welke daar van uitgaat", door Ds. D. Grommel in. 18 Juli 's Morgens: „Verleden, heden en toekomst der Inwendige Zending in ons land", giften en legaten. Te Stedum werd door de Geref. Kerk van wijlen mej. de wed. M. II. «en legant van duizend gulden ontvangen, vrij van rechten. Het Zendingsgenootschap dor Evan*. Broedergemeente te Z*ist heeft voor Surl- name vier giften van duizend gulden ont vangen en één tot hetzelfde bedrag voorliet tekort van 1929. DWARS DOOR DEN HAAG Zaterdag werd de jaarlijktche estafette dwars door. Den Haag gehoudenOp bovenstaande toto 'Ui Bezuidenhouk Bten 'de start aan het

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5