MAANDAG 19 MEI 1930EERSTE BLAD PAG. INGEZONDEN MEDEDEELING. Kreymbórg-coupe bespaart op Uwe kleedinguitgaven STADSNIEUWS INGEBRUIKNEMING VAN DE NIEUWE KERKZAAL IN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS Prof. Plooij schrijft ons: Het is met grootc dankbaarheid en inge nomenheid ,dat ik melding maak van een eenvoudige plechtigheid, die Zondagmorgen plaats had in het Akadcmisch Ziekenhuis. Sinds een jaar of tien, denk ik, wordt ge regeld des Zondagsmorgens een predik dienst gehouden in het Ziekenhuis, een maat regel, waartoe wij in de eerste pluats dank verschuldigd zijn aan Z.Exc. Dr. de Visser, die begreep, dat waar zoovele zieken van alle oorden des lands worden samenge bracht liet Rijk niet alleen de zorg te dra gen heeft voor de behartiging van de licha melijke verpleging, maar ook, zooveel moge lijk, voor de geestelijke verzorging der pa tiënten. Tot dusver werden deze kerkdien sten gehouden, eerst in de collegezaal van interne geneeskunde, later in het nieuwe Ziekenhuis in een zaal der gynaecologische afdeeling- Wij waren de betrokken hoog leeraren voor de verleende gastvrijheid zeer dankbaar, doch verheugden ons, dat bij den bouw van het nieuwe Ziekenhuis ook op een eigen kerkzaal ingericht zoowel voor den Protestantschen als voor den Roomsrli-Katholieken eeredienst, werd gere kend. Maar wij zijn nu dubbel dankbaar, dat wij thans een eigen kerkzaal hebben. Deze kerkzaal werd gisteren in gebruik ge nomen. De plechtigheid droeg een zeer een voudig karakter. De directeur van het Ziekenhuis de heer Maas, droeg met een vriendelijk woord de kerkzaal over aan de commissie voor de geestelijke verzorging van het Ziekenhuis; daarna had ik het voorrecht namens ge noemde commissie het gebruik van de. zaal te aanvaarden en te wijden tot den dienst des Woords en der aanbidding, en daarna hield Ds. Thomas, mede lid der genoemde Commissie, den eersten dienst. Ds. Nauta, wien tezamen met mij, door de Regeering de regelmatige verzorging van de predik diensten is opgedragen, was door ambts bezigheden verhinderd tegenwoordig te zijn. Ik geef overigens van het gesprokene geen uitvoerig verslag, maar moge met een enkel woord wijzen op de beteekenis van het werk dat in liet Ziekenhuis geschiedt. Zoo ergens dan heeft liet Evangelie van Jezus Christus in een Ziekenhuis een roeping: vooreerst voor de patiënten. Ook wie het anders mocht vergeten, staat in het ziekenhuis voor de werkelijkheid, dat dit leven voorbijgaat en al zijn begeerlijkheid, en dat „beter dan dit tijdlijk leven ls Uwe goedertierenheid". En iic aarzel niet te zeggen, dat de een voudige diensten in dit Ziekenhuis tol het. beste kunnen behooren, dat ik in mijn domineesambt heb ervaren. En dan voor de zusters: zoo ergens, dan geldt van haar werk, dat het alleen glans en blijd schap erlangt als het gedaan wordt in den geest en met de liefde van I-Iom, die „ge komen is. niet om gediend te worden, maar om te dienen en zichzelf te geven", het is een der meest verblijdende verschijn selen, dat dit ook in een neutraal „Zieken huis wordt beseft. Hier is Christendom, Go- de zij dank, nog iets anders dan richting- gekibbel en kerkelijke ketterjagerij. Ik mag er met groote dankbaarheid op wijzen, dat wij bij dit alles de medewerking ontvingen van den Directeur en van zijn staf. Niet dit blijkt uit alles omdat deze nu eenmaal ambtshalve daartoe ver plicht is, maar omdat ook hij beseft, dat de zieken toch nog iets meer noodig heb ben, dan goed eten en drinken. En ook do Hoogleeraren met wie ik over dit werk sprak beseffen dit ,en toonen dat te besef- len. En gelijk bij de in gebruikneming, ik voor deze hartelijke medewerking onze oprechte dank uitspreken. Ook in een ander opzicht is de regeling van deze aangelegenheid van beteekenis. De Comm. aan welke de geestelijke zorg voor het Ziekenhuis door Curatoren der Rijksuniversiteit is toevertrouwd, bestaat uit vertegenwoordigers van allerlei kerk en richting. De predikdienst wordt behalvo door de beide door de Regeering daartoe aangewezen predikanten, vervuld door pre dikanten van diverse pluimage. Nooit is er een wanklank geweest! Nu jaren achtereen bobben Ds. Nauta en ik samen het Kerst- leest geleid in het Ziekenhuis, en dezo Kerstfeestvieringen hebben getoond, dat allo bedenkelijke gezichten van j(wachters op Sions muren" ten spijt de samenwerking van „vrijzinnig" en „rechtzinnig" zeer wel mogelijk en gezegend kan zijn, zoodra maar het ééne noodige op den voorgrond en het Evangelie van Jezus in het middenpunt staat. Ook deze Kerstfeestvieringen liooren tot het beste van mijn leven. Er is nog één wensch onvervuld: In liet oude Ziekenhuis was het nog mogelijk de zieken voorzoover ze loopend patiënt of al thans vervoerbaar waren, in de collegezaal samen te brengen. In het nieuwe Zieken huis is dit door het Paviljoensystcem veel moeilijker. Ook hier heeft de Directeur door het aanschaffen van speciale brancards al het mogelijke gedaan om het bezwaar to ondervangen, maar afdoende is dit niet. Na tuurlijk kan hier allen de microfoon hulp brengen: en om allen die dit wenschen in de gelegenheid te stellen den dienst te vol gen, moeten bij ieder bed stopcontacten voor telefoon worden aangebracht. Dat dit noo dig zou zijn is reeds jaren geleden zoowel door mij als door den Directeur betoogd, cn daarvan zijn ook Curatoren overtuigd. Met den bouw is echter op dit onderdeel niet gerekend, cn het is ons nog niet mogen gelukken de Ilooge Regeering te overtuigen, dat een post om in deze leemte, die inder daad ti iet een „particuliere liefhebberij" van den Directeur, of van wien ook, is, te voor zien ten spoedigste op de Begrooting behoort te worden gebracht. Wij zijn dankbaar voor wat werd bereikt, maar wij hopen dat spoe dig deze zoo mooie arbeid moge worden af gerond door de vervulling van dit desido- ratum, dat nog openstaat. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR VROUWELIJKE WERKKRACHTEN Do beer P. C G. A. Wijkmans, Directeur van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, schrijft ons: liet particuliere initiatief, dat zich in zoo heel verschillende richtingen wegen heeft gebaand cn op zoo uiteenloopcnde wijze aan den dag treedt, heeft zich ook beli chaamd in de talrijke particuliere plaat- singsbureaux, die overal zijn verrezen. Deze particuliere bureaux bestrijken het gehcele terrein van den arbeid, ër zijn dus ook bureaux voor de plaatsing van vrouwe lijke werkkrachten. Aan een particulier bureau voor vrouwe lijke werkkrachten bestaat te dezer stede gelukkig geen behoefte, immers de Vrouwen nfdecling van de Gemeentelijke Arbeids beurs verricht de bemiddeling kosteloos en beschikt daarbij over zooveel informa ties cn zoodanige gegevens, dat teleurstel ling voor werkgeefster en werkzoekende bijna steeds is uitgesloten. De groote tegenstelling tusschen de Vrou- wenafdecling van de Gem. Arbeidsbeurs cn een particulier bureau, dat Vrouwelijke werkkrachten zou willen plaatsen, valt ou middellijk op. En die tegenstelling is zooda nig, dat zij ook de minder gunstige zijde der particuliere plnatsingskantorcn voor vrouwen, duidelijk belicht. Ten eerste geschiedt de particuliere be middeling uit zuiver winstbejag. Met be langen van werkgeefster of werkzoekende worden geen rekening gehouden, het belang van den ondernemer van het plaatsings- ureau staat geheel op den voorgrond Debc langen der vrouwelijke clienten worden op den achtergrond gedrongen door de over weging, dat iedere plaatsing (onverschillig hoe die ook mag zijn) voor. den bemiddelaar „verdienste" beteekent. En lioe weinig de particuliere plaatsings bureaux voor Vrouwen met andere dan haar eigen belangen rekening houden blijkt wel uit de gevallen, waarin aan jeug dige meisjes een „betrekking" werd be zorgd in \erdachte huizen, alwaar deze meisjes aan moreelen ondergang bloot ston den en dat tot schade en schande moesten ondervinden. Leiden kan zich gelukkig prijzen met het bezit van de Gem. Arbeidsbeurs, waar do vrouwcnafdceling de bemiddeling verricht met de bedoeling de werkzoekende vrouwen cn meisjes in haar eigen belang te helpen Daar worden voor die vrouwen en meisjes betrekkingen gezocht, die haar'passen en waar zij behoed voor moreele gevaren, werk znam kunnen zijn. Met bet oog op de bovengeschetste geva- n, die de particuliere bemiddeling van Vrouwenarbeid met zich brengt, mag op de zen tak van Gemeentedienst nogmaals ter dege de aandacht van belanghebbenden wor den gevestigd. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Niauwe inschrijving. 17 Mei. Nanmlooze Vennootschap Veekoekenfabrick „Ds Lccr- hoeve", Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 111. Voorz.: D. de Boer Dzn., Oterleek. Sccr.: K. Kistenmaker, Haarlem. Onderv. en Ged. Comm.: G. Verburg Czn., Lcimuiden. Ged. Comm.: R. Dorrcpaal. Koudekerk. Comm.: J H. de Wit, Alphen a. d. Rijn. Maatscli. kap f 150.000, waarvan geplaatst en gestort f 188.250. Proc.: J. Wernink, Alphen a. d Rijn (B. P.), Herdenkingsrede Prof. Dr. P. J. Steffes Bij gelegenheid van de St. Augustinus- herdenking door de R. K. Studentenvcreen. „St. Auguslinus" heeft Prof. Dr. P. J. Stef- fen van Bonn een rede uitgesproken. Wanneer -wij heden, aldus spr. door de eeuwen der geschiedenis terugtreden en voor onze geestesoogen de figuur doen op rijzen van den man, wiens naam de feest vierende vereeniging hier als een symbool beeft aangenomen en boven wiens stoffe lijk overschot zich het graf reeds vóór 1500 jaar heeft gesloten, dan weten wij, dit genie is niet dood. Hij leeft en wij voelen zijn liarteklop cn den bezielenden adem van zijn geest. Het verleden naspeuren betee kent het heden begrijpen en de toekomst dienen. Zoo zal het genie, aan wien dit herden- kingsuuur gewijd is, ons een licht worden op den weg, welke wij ons moeten banen door het heden naar den dag van morgen. Hij zal ons vanaf de hoogte van het ver leden zeggen, wat hij te zeggen heeft aan de voortijlende geschiedenis van den tegen- woordigen tijd. St. Auguslinus heeft zijn tijd en de toe komst gevormd op een wijze, dat zelfs wij er nu nog ten sterkste bij betrokken zijn. Op de eerste plaats heeft hij voor eerst de cultuur van zijn tijd weten te her- leiden tot een christelijk philosophisch ge heel en heeft hij de groote werelden van de natuur cn de boven-natuur in onder linge betrekking en verbinding gebracht Vervolgens heeft -hij door zijn polemieken met de verscheiden kettersche stroomin gen van zijn tijd en gebruik makend het groote geestelijke erfdeel van het gen- en avondlandsche verleden zoowel als van zijn eigen religeuze ervaring, de ont wikkeling der kerkleer in juiste banen ge leid en heeft hij zijn stempel gedrukt op den vorm van het religieuze leven. Ten slotte heeft hij door de kracht van zijn geniaal aangelegde en door eindeloos innerlijk worstelen tot vrede en volmaakt heid opgevoerde personlijkheid ons heldhaftige voorbeeld van een groot mensoh geschonken ,dat ons boven alle tijden modern aandoet en thans nog een betoo- vering uitstraalt, waaraan ook andersden kenden zich niet onttrekken kunnen. Spr. eindigde zijn rede met den wensch dat de R. K. Studentenvereeniging den geest vnn haar patroon moge zien en tot werkelijkheid brengen, HOOG BEZOEK Hedenmiddag heeft -de Amerikaansehe ge zant, do heer Diekema, vergezeld van zijn ech tgenoot e, een officieus bezoek gebracht aan <Jc Universiteit alhier. BENOEMING LID PROV. STATEN In verband met het overlijden van het lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, den lieer J. II. M. Balvers te Hiljegom, heeft hij be sluit van lieden de voorzitter van het Cen trual Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zuid Holland tot lid dier Slaton benoemd ver- kloard den heer mr. E. J. M. H. Bolsius, al hier. PARKCONCERT Het program van het Parkconcert op Dinsdag a s. 8 uur luidt: 1. „Nanon", marsch, Genée; 2. Ouverture Norma", Bellini; 3. „Das Tanzenden Ber lin", Wals, Kollar: 4. I'antaisie „Marenko's Ilallet Excelsior", Millars: 5a. „Aubade prin- taniere", Lacombe; 5b. „Rodowaska". Gcijp'. 0. „Pomonc", Suite dn valse, Waldteufel; 7 „Lazzaroni", marsch, Wagner. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloo|>on week opgenomen 191 volwassen 1 6 kinderen, totaal 125 personen. WATERTEMPERATUREN De Zijl 9 li. 15 gr. C... 12 u. 16 gr. C. Ilooge Rijndijk 9 u. 18 gr. C., 12 u. IS gr. C Feestelijke herdenking. Met een druk bezochte receptie in de fove: der Stadsgehoorzaal werd Zaterdagmiddag van 2—3 uur de viering van het feest van de I.eidsche Coöperatie „Ons Doel" ivoor leden en genoodigden ingezet. Zeer vele leveranciers, genoodigden en vrienden maakten van de gelegenheid go brink om bet bestuur te complimenteeren. De meesten hunner lieten hun g; luk wensch gezcld gaan van het aanbieden van een bloemstuk, waardoor de receptiezaal meer feestelijk karakter ontving. Onder het aanhooren van cen strijkje, onder leiding van den heer v. Well, dat de gezelligheid verhoogde, werd de eerewijn door de feest commissie aangeboden. Na afloop van de receptie bleef het be stuur met de feestcommissie nog een oogen blik bijeen om eenige maatregelen te be spreken voor het avondfeest, hetwelk om 8 uur eou plaats hebben. Des avonds om half 8 werden de deuren der Stadsgehoorzaal geopend en konden de leden met hun verwanten de feestzalen -bin nentreden, waar de dames bij den ingang een zakje met bruidsuikers en do heeren een zakje sigaren werd aangeboden. Ongeveer halfnegen opende do voorzitter, de heer Tobó, met een woord van welkom daze feestvergadering en deelde de namen mede van degenen, die gelukstelegrammen cn felicitaties hadden gezonden. Van B. en W. en van den oud-burgemeester Jhr. de Gijselaar was bericht van verhinde ring ingekomen. De Voorzitter wenschte de dames en hee ren verder cen -genoeglijken avond. Dat deze avond een werkelijke feestavond zou zijn, daarvoor had de feestcommissie ge zorgd. Wij mogen dan ook niet laten een woord van hulde te brengen aan het dubbel-kwartet „Inter Nos", dat onder leiding van zijn be kwamc directeur, den beer Mizée eenigo schoono liederen ten gehoore gebracht. Voorts zorgden de moderne duettisten Klaare en Flora en het humoristisch duo Capro voor de noodige afwisseling. De feeststemming zat er good in en de aanwezigen hebben met al een genoeglijko avond gehad. De Voorzitter constateerde clan ook aan het eind van den avond, dat het feest boven verwachting goed geslaagd was cn sprak de wensch uit, dat hij allen bij het uit betalen van het dividend weder zou ont moeten. Bij deze gelegenheid zal aan elk lid een blijvend aandenken aan dit jubileum worden geschonken in den vorm van een wandbord, voorstellende het vroegere stad- LUSTRUMFEESTEN L. S. C. De indeeling van de feestweek ter gelegen heid van de lustrumfeesten van het Leidsch Studentencorps is thans ook in onderdeelcn geregeld. 20 en 21 Juni zijn er roeiwedstrijden van Njord op het Oegstgeester kanaal. 22 Juni gevolgd door een diner van S.I.C. Maandagmorgen 23 Juni is de feestelijke inhaling der reünisten) des namiddags is receptie van het Collegium van het L.S.C. de sociëteit Minerva, gevolgd door een colla tion en een kroegjool. Dinsdag 24 Juni wordt op de Kaag de eerste opvoering gegfeven van hel Openluchtspel „Do Vliegende Hollander", gevolgd door een Vickingmaaltijd en maaltijden van de gezel schappen „India Orientalis" en „Colonel Colt". Des avonds vereenigen de corpsgezelschappeu „Kon Soc dent in Undis", „Frisia", Utile Dulfci", „Operam" Demus" en „Tranzisliana' zich aan een souper. Het collegium zal zie! met de eereleden aan een diner vereenigen. Tot besluit van dezen dag is er een caba retvoorstelling. Woensdag 25 Juni des middags 1 uur vangt de optocht van de medewerkenden aan her openluchtspel door Leiden aan. Tegelijkertijd vereenigen zich enkele corps- gezelschappen aan een noenmaal. Des middags 4 uur houdt de Senaat van '1 Utrechtsch Studentencorps receptie, een half uur later gevolgd door een receptie van ds Senaat van het Studentencorps te Groningen Des avonds is in de Stadgehoorzaal een cor. cert van „Sempre Crescendo". Donderdag 27 jJuni zal een tweede opvoe ring van het openluchtspel worden gegeven. Te 4 uur nam. houdt de Senaat van het Delftsch Studentencorps receptie. Des avonds geeft het Leidsche Studenten toneel een opvoering van Rembrandson. Na afloop hiervan zijn er soupers van de Senaten der verschillende Studentencorpsen, van de redactie van Virtus Concordia Tides'' en van enkele plaatselijke Studentengezel schappen. Vrijdag 27 Juni zijn er ruiterfeesten en zullen enkele studentenvereenigen zich ver eenigen aan een noenmaal. Des middags houdt de Senaat van het Am- sterdamsche studentencorps receptie. Tot besluit van de lustrumviering is dan cen feestavond te Scheveningen. CHR. SCHOOL VOOR U.L.O. Noordeinde 40. Hoofd: C. J. W. DE REUVER Aan bovengenoemd school is benoemd tot onderwijzer, ter vervanging van den heer S. Boorsma, die naar Utrecht vertrekt, de heer M. C. van Veclen, thans in gelijke be trekking aan een Chr. School voor U. L. O. te Coevorden. Zoowel de beer Boorsma als de heer Van Veelen hopen 1 September bun nieuwe be trekking te aanvaarden. n cn: van Hnzerswoue, E J M de Lr 160 trecht. M H J Gcnlon. Pr i Dordrecht B Wolkenfelt. Juli,! Bussum. M Al A Bakker, Willen Hilk. Wilhelminuj 14 - Gnephc (Duitschl) W Gouni venhage, C "W H Ivrumpflinan, II RUnzaterwoudc. G A Hcenk en ge "Woerden G v den Boom Hort* Leiïïen, Chr Alblas Hoorn 11 'i J A Scholtcs Jullaiiastr 28 Bodi van 't Hoog: Hoorn 67 Z- Koudekerk. Ii Fol ie 78 Nordhorn emstr 4-e 's-Gra- i Juliai Vertrokken: na Hooftstr 16 Ib Gom Leeuwen on gezin. ('i F v den Boom. Horter Alkemade rP. Hendrfl straat 11 H Th Hetfne wtik J Ravensbergcn vonhoge J de Vogel. 52. MUdrecht. T Leiden J M Boi land J Szp' da C B/iaa 'f Schado an Hooftst ikl Kortee! Hooftslr 118 J woud G Noordm BOSKOOP SCHOUW B. cn W. brengen ter kennis dat 28, 30 en 21 Mei a.s. schouw zal worden gedreven dcor slooten en wijken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat di slooten en wijken een diepte moeten hebben van 0.75 c.M. GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent onderstaande verloren voorwer pen zijn aan het politiebureau inlichtingei te bekomen: Bril in etui, huissleutel, 2 zakmesjes, da- mestasohje, portemonnaie, collier, kinder kousje en bankbiljet. NUT EN SPORT Omstreeks half Juni zal vanwege de Pluimveever. „Nut cn Sport" alhier per autobus een bozoek worden gebracht aan „Schimmels Broederij" te Barncveld. ij Bnrgcrlfjkc Stnnd OisDERTROUWD: :J. J. Heusman on G. Si GETROUWDJ H v d Werf 26 j. cn I >1 BEVALLEN: M Blom l M P r Stolwijk BURGERLIJKE STAND Ludaa 23 J. ven 38 j. c aan 27 j. - 28 J. cn 25 j. on .T M Hllferlr Oudshoorr Gorkum 25 j. - -Uzer 28 J. n 27 J. en 26 j. en A E Uit den Omtrek. ALKEMADE VEE- EN LANDBOUWTELLING. Aan de veehouders, tuinders en gebruikers an grond zijn formulieren ter invulling toe gezonden met betrekking tot de dit jaar te houden vee- cn landbouwtelling. Den 21en Mei n.s. zal de teller deze formulieren komen ophalen. Belanghebbenden worden aangera den ze voor dien tijd ingevuld gereed te leggen. ALPHEN AAN DEN RUN. BurseriUkc Stnnd GEHUWD: C A J P vnn Egmond 21 Jr Jr-PCPde Jong 27 jr c BEVALLEN: I d A de Vo KATWIJK GEMEENTERAAD (Vervolg en Slot.) Punt 5. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan „de Harmonie" te Katwijk aan den Rijn, ten behoeve van den bouw muziektent. B. en W. wijzen er in bun prae- advies op ,dat dit verzoek al meermalen ii ingediend en thans cen kostenberekening gemaakt van f 1200. Ook wijzen B. en W. op, dat de raad vorig jaar op eenzelfde ver zoek afwijzend 'beschikte. Hun college blijft ook het standpunt innemen, dat de bouw van een nieuwe muziektent op kosten van do gemeente niet te verdedigen is, ook al zijn de stiohting9lcosten verminderd. Zooals be kend is, zijn B. en W. in principe wel bereid de muziolivereeniging tegemoet te komen door 't verleenen van een subsidie. Waar B. en W. van oordeel oijn, dat dit voor die vereoniging cen alleszins bevredigende op lossing is te achten, 6tellcn B. en W. don Raad voor hen te machtigen aan de Har monie te berichten, dat de gemeente bereid is in de sticlitingskosten van een muziektent te Katwijk aan den Rijn een subsidie te verleenen van f 500, onder voorwaarde, dal van de muziektent ook mag gebruik gemaakt worden door eventueel andere muziekvercen aldaar. Zonder discussie wordt het voorstel van B. en W. aanvaard. Punt 6. Het voorstel tot wijziging der ver ordening op de restauraties, koffiehuizen enz wordt aangenomen. Binnenkort zullen Katwijk aan Zee zijn 5 tap-vergunningen 4 slijt vergunningen, waardoor met de 4 in Katwijk aan den Rijn -bestaande vorgunnin gen het maximum is bereikt. B. en W. willen voor beide dorpdeelen een maximum zien vastgesteld, waardoor de verhouding van Katwijk aan Zee tegen Katwijk aan den Rijn beter wordt. B. en W. stellen mitsdien voor het maximum aantal slijtvergunningen Katwijk aan Zee vast te stellen op 3 en het aantaal vergunningen te Katwijk aan den Rijn op 2. Deze bepaling zal dan niet toepassing zijn op de per 1 Mei 1930 bestaan de inrichtingen, doch het uitstervingssysteem zal worden toegepast. Een desbetreffende ver ordening wordt dan in zijn geheel vastgesteld Punt 7. Voorstel tot wijziging der verorde ning inzake verhaal Pensioensbijdrage op de gem.-ambtenarcn. Het is gebleken, dat er in de verordening inzake verhaal pensi oensbijdrage eenige onbillijkheid zit, waar door enkele ambtenaren worden getroffen. Enkele deraer onbillijkheden worden ge noemd. Het is daarom dat B. en W. voor stellen art. 2 dier verordening zoodanig te wijzigen dat de aftrek, welke thans wordt toegepast bij de vaststelling van do op do ambtenaren voor wed. en weezenpensioen te verhalen bijdragen, voor pensioensgrondsla gen boven f 3000.— ven-alt. Het voorstol wordt door den raad aangenomen. Punt 8. Benoeming commissarissen Gem.- spaarbank. Door de directie der Gemeente- spaarbank worden ter voorziening i caturcs van commissarissen, ontstaan door het overlijden van Joh. Verloop Az. en door het bedanken van G. de Best A.Jz., resp twee dubbeltallen ingezonden, ml. A. Ver loop Johz. on J. Haasnoot Gz.; C. Kuyt Pz. en II. Bloot J.Rz. De heer A. Verloop en C Kuyt worden door den Raad benoemd. Punt 9. Voorstel tot verhooging der jaar wedde van den secr.-boekhouder der Gem.* spaarbank, in verbond met cen door hem te stellen zekerheid. Tot heden was dit niet in de instructie opgenomen. Toch kwam bel B. on W. wenscihelijk voor een zekerheid stelling te vragen tot f 20.000. Do billijkheid eischt echter dat de lasten, die met inbegrip van de daardoor verhoogde pensioensbijdra gen gesteld kunnen worden op f 175 voor rekening der spaarbank komen. Ook de Raad blijkt deze meening toegedaan en gaat met het voorstel van B. en W. volka nen mee. Punt 10. Voorstellen inzake het verleenen an dispensatie van art. 22 der Bouw veror dening. De N. V. Leidsche Duinwater Mij. vraagt vergunning voor den bouw van een bouten schuftlokaal op een perceel nabij Watertoren te Katwijk aan den Rijn Goedgekeurd. H. Peters te Woubrugge vraagt vergun ning om zeven bouten gebouwtjes ten be hoeve van een Hoenderpark te mogen bou wen op grond van Jac. v. d. Marei in de omgeving der Zanderij. Op voorstel van cn W. toegestaan. R. Ouwehand idem voor den bouw van wagenloods op bet erf van J. den Duik Az. aan bet P. H. Kanaal. Ook deze aanvrage wordt goedgekeurd. Punt 11. Voorstel tot het verleenen van een crediet ten behoeve van de uitbreiding van liet tijdelijk politiepersoneel geduren de het badseizoen. Voorheen waren 4 agenten gedurende het badseizoen beschikbaar, t.w. 2 tijdelijke en 2 die wegens afwezigheid in bet badseizoen van H. K. I-I. Prinses Juliana daar vrij kwamen. Na het vertrek van H. K. H. is van het vrij komen van dezo agenten aan stonds gebruik gemaakt om een eenigszins behoorlijke nachtdienst voor Katwijk aan Zee in te stellen, en wel een agent op straal en een op het bureau voor brandmeldin gen, nachttelefoon, enz. Hierdoor komen dus maar twee agenten voor bet badseizoen be schikbaar. En een versterking van het po litie-personee-1 is noodzakelijk. Het ligt ook in het voornemen een bouten posthuis te ma-ken aan den Boulevard met bet doel den stranddienst van den straatdienst te schei den. In 't posthuis kunnen do agenten ook hun rusttijden doorbrengen en zoo zal 't strand nimmer van politietoezicht ontbloot zijn Gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus behoort het politiekorps met 4 lijdelijke agenten te worden uitgebreid, wat een uit gave vordert van f 1200 plus f 600 voor klee ding en uitrusting, voor welk bedrag B. en W. goedkeuring vragen aan den Raad. Bij de bespreking, die zich over dit punt ontwikkelt, vraagt de lieer P. Meerburg om uitbreiding van het politietoezicht aan den Boulevard. Het pas aangeplante helm wordt vertrapt, terwijl ook de nieuwe Muziektent heel wat te verduren heeft. De Voorzitter wil thans de gelegenheid benutten om, evenals hij dat vroeger reeds gedaan -heeft, in het openbaar zijn leedwe zen uit te spreken, dat van de burgerij niel de algemeene medewerking wordt verkre gen om de inrichtingen, waarop men in zekeren zin trotscli mag zijn, in ongcschon den staat te houden. En liet is helaas niet altijd de jeugd, wie hier de schuld treft. De politie ziet scherp toe, doch kan niet overal gelijk zijn. Nadat nog enkele opmerkingen zijn ge maakt, verleent de Raad ook aan dit voor stel goedkeuring. Punt 12. Voorstel tot vaststelling eener verordening, houdende verbod tot bouw en verbouw op grond gelegen aan bet Waai gat en bet gedeelte Sluisweg, gelegen tus schen Waaigat en Burgerdijkstraat. Deze gronden werden in vorige vergadering aan gewezen voor verbreeding dezer straten. He', ontwerp-besluit heeft ter visie gelegen en thans kan dus de definitieve vaststelling plaats hebben, waartoe de Raad z. h. sL besluit Voorstellen tot het vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatse lijke Inkomstenbelasting 1930-1931. In hun praeadvies zeggen B. en W. o.m. dat de vermoedelijke opbrengst volgens de kohieren 19291930 bedraagt f 170.000, met een belastbaar inkomen van in totaal .900.000. Wanneer het vermonlgvulcli- gingscijfer ongewijzigd zou blijven, zou een bedrag aan Ink. belasting verkregen wor den van 170.000. Daar evenwel een op brengst van 144.500 voldoende is om bet voor dien dienst benoodigde bedrag aan In komstenbelasting te verkrijgen kan het cij fer lager worden gesteld. Met een vermonigvuldigingscijfer van 1.7 zal 144.500 worden verkregen. Op grond hiervan stellen B. en W. voor het cijfer vast te stellen op 1.7 (vorig jaar 2). De -heer C. v. Tongeren wenscht de ge meent e geluk met dezen eersten stap naar belastingverlaging. Hij hoopt, dat bij de in werkingtreding van de wet, regelende do financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, deze verlaging nog zal worden oortgezet, zoodat de belasting geen hinder paal zal zijn voor de vreemdelingen, dio zioh hier wenschen te vestigen. Z. h. st. wordt hierop het vermenigvuldi gingscijfer vastgesteld op 1.7. Punt 14. Voorstellen tot wijziging van do begrootingen, dienst 1929 van de gemeente, het electriciteitsbedrijf, hot gas en het wa terleidingbedrijf. Goedgekeurd. Punt 15. Behandeling bezwaarschriften tegen belastingaanslagen. Deze bezwaar schriften met toelichting van B. en W. heb ben voor de raadsleden ter visie gelegen De raad vereenigt zich met de voorstellen an B. en W. dienaangaande. Rondvraag. De heer M. v. d. Bent vraagt of het juis-t I. dat de bouwplannen voor den bouw van lie heerenhuizen door de Welstandscom missie zijn goedgekeurd? Of het juist is, dat op advies van B. cn W. door een ando ren architect een gevelplan is ontworpen, raarop door B. en W. goedkeuring is ver leend? Of het juist is, dat deze bouwwerken met afwijking van de goedgekeurde plan nen zijn uitgevoerd? De voorzitter zegt, dat de zaak nog in on derzoek is. De heer H. Parlevliet vraagt of het niet wenschelijk is. om, waar steeds dezelfde personen in staat van openbare dronken schap verkeeren, en dan aan de politie moeite veroorzaken, een zwarte lijst aan te leggen, zoodat aan die personen geen ster ken drank meer mag verkocht worden? De heer v. d. Bent vraagt bij de nadering an het badseizoen verbetering van sommige •egen en straten. 1-Iij wijst o.a. op den slechten toestan-d, waarin de Nieuwe Duin weg verkeert. Nadat nog door sommige leden op enkele dingen van minder belang dc aandachl B. en W. is gevestigd, sluit de voorzit ter de vergadering. ZWARTE LIJST? Naar aanleiding van dc relletjes door dronken jongelui verleden weck Zaterdag avond, vernemen we dat er door den café houder P. alhier bij den Inspecteur van Po litie is aangedrongen op het vaststellen en openbaar maken van een zwarte lijst voor lastige bezoekers. Aan dezo personen zou dan geen sterken drank verkocht mogen worden. In IJmuiden is dit reeds het geval ni werkt het zeer goed. MISS BLANCHE BEKERWEDSTRIJD De regelingscommissie voor dc Miss Blanche Bekerwedstrijd, bestaande uit de af gevaardigden der Burgewachtcn te Voor schoten, Wassenaar, Katwijk, Valkenburg, Oegstgeest, Rijnsburg, Leiderdorp en Bent huizen hield een vergadering in verband met dezen schietwedstrijd. De afgevaardigde van Katwijk leidde de vergadering. De heer Schrassert Bert, secretaris voor 1920 las de notulen. Deze werden onverander <1 vastge steld. Dc heer Schrassert Bert werd met alg. amen voor 1930 tot secretaris benoemd, penningm. van Oegstgeest was nis win- r van den Beker door Oegstgeest, regle- Hair penningmeester en had nis zoodanig Rekening en verantwoording gedaan. Beslo- erd dit jaar de Miss Blanche Beker- schietwedstrijd te houden op Zaterdag 30 Aug. te beginnen nam. 2.30 uur. De com mandanten van Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar wei-den benoemd tot rogclings- commissic gedurende den wedstrijd. Dc wed- BINNENLAND (blz. 1.) De Nederlandsche delegatie naar de Con ferentie voor Intern. Bepalingen van dc Uit watering van Schepen is thans vastgesteld. BUITENLAND (Bladz. C). Het Youngplan is door de Herstelcommis sie van kracht verklaard. Tardieu gaf dei troepen order om zich van den Rijn teru. te trekken. De Fransche regeering heeft aan 26 Euro peesche regeeringen een memorandum ge zonden inzake Briand's voorstel om te komei- tot federatieve samenwerking met behoti.. van eigen souvereiniteit, m.a.w. tot de „Ver eenigde Staten van Europa". De aanval op een zoutdepöt nabij Bomba\ is, ondanks de grootste voorzorgsmaatrege len, gelukt. Een Pan-Europa-demonstratie te Berlijn. De „Graf Zeppelin" is gisternamiddag uit Friedrichshafen vertrokken voor dereis naar Zuid-Amerika. De tocht zal ongeveer 23 dagen duren. strijd zal gehouden worden op de Rijks- schietbanen te Katwijk a.d. Rijn. zoo moge lijk baan 5. Er zal tevens een vrije baan wed strijd gehouden worden, 2 series van 3 scho ten. Het nemen van 2 series is verplichtend. Om de houding voor «allen dezelfde te doen zijn zal ieder schutter op een daarvoor be stemde mat moeten schieten. Met dank voor de aangename discussies, sloot de voorzitter daarna de vergadering, die gehouden werd in het Gemeentehuis te Katwijk aan den Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN DE KWAKELBRUG. In Katwijk aan den Rijn zijn vele inwo ners niet zeer ingenomen met het Vrijdag avond gevallen Raadsbesluit om de Kwakel- brug op te ruimen. Bij enkelen bestaat hc! plan om een adhaesiebetuiging op touw te zetten om aan Gedep. Staten te verzoeke» het genomen Raadsbesluit te vernietigen de Kwakelbrug te laten bestaan. ■M- KATWIJK AAN ZEE f 25 VERDWENEN. Mej. R„ dienstbode in Den Haag, heoft andaar een pakje, waar o.a, ook f' 25 ii geld zat, naar haar ouders gezonden, dit hier wonen. Het pakje is aan het goede adres bezorgd, maar het geld was er uit verdwe nen. De politie stelt ecu onderzoek in, GEVAARLIJK BEEST. Een toontje vap B., uit de Mr. Fockstraat, is heden gebeten door een hond van de V uit de Hoogstraat Het jongetje werd zoo in de beenen en in zijn zijden gebeten, dat ge neeskundige hulp ingeroepen moest wóp den. Bij onderzoek bleek, dat deze hond op de lijst stond van honden die gemuilkorfd moeten rondloopen. DE NACHTEGAAL ZINGT. Het schoone gezang van een nachtegaal I tegenwoordig? des avonds laat in het De li-!!-:rpark te hooren. KOUDEKERK HET NIEUWE RAADSLID. In de vacature ontstaan door het overlij den van den heer Jac. van den Berg, is aan de beurt van benoeming tot lid van den Ge meenteraad de heer N. P. Slegtenhorst, bc- hoorende tot de A. R. partij. LEIDERDORP nncn M van Beveren en W den Bravo! t>ll volmacht) F j Smit n O Moraal. BBVALLEN: M. G. Hockx—Wisso z P i LISSE. RAADSVERGADERING VAN 16 MEI J.L. De Raad besloot van de Nederlandsche Hervormde Gemeente voor do Algemeene Begraafplaats aan te koopen een gedeclia boschgrond, gelegen langs do Spekkelaan ter oppervlakte van ongeveer 500 M2., tegen den prijs van f 4.80 per M2. idem: aan de Woningvereeniging „Volks belang" te Lisse, voor de stichting van 36 arbeiderswoningen een voorschot te verlee nen van ten hoogste f 125.000 legen den koers pari, rentende ten hoogste 5' pet. des jaars, of te lossen in 50 jaren; 'dem, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, met de Coöp. Boerenleenbank te Lisse een kasgeldlecning aan te gaan van ten hoogste f 125.000, geheel af te lossen uiterlijk den 1 April 1931, tegen een renio van 5 pet.; idom, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, aan het Rijk te verkoopén een twee tal pcrccelen grond, ter grootte van 119 en 1..» M2. tegen een prijs van f 7 per M2„ en vergoeding van de door de gemeente ge plaatste hekwerken, ten bedrage van I 529.50, gezamenlijk f 2650,50; idem, behoudens goedkeuring van Gedep staten, aan de Geref. Gemeente voor tl® stichting van Kerk en pastorie, eeu p-rcec' bouwterrein te verkoopen. gelogen "hnelc Tulpenstraat-IIyacintbenstrnat. ter grootte van ongeveer 3000 ML, togen den prijs van f 5 per M2. Voorstel tot verkoop van een perceel bouw-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2