«wtèilk ENCI CEMENT A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN -f»-,"!!» Laan van Meerdervoort AANSTAANDE AANBESTEDINGEN COMPOHOUT •BLADEN 6.3 mM. 1 20 M. 2 tot 5 50 M. IDEALE PLAFONDPLAAT »salf nltl door trekt niet <2*5 Jertg» Sntsrlng). .jVoor bitimmgrtnggo Van alken aard. .Aï, onderlaag van linoleum ..er doelmallg.' DEGELIJK - GOEDKOOP. MASSÉUS Botersloot 119, R'dam RUIME VOORRAAD VLUOGE LEVERING. TtL. 10186. BOUWBLAD No. 51, PAO. 2 AI A AND AC 10 MEI 1930 PORTIEKWONINGEN TE KOOP aan de Soestdijksche Kade tc Den Haag, een COMPLEX onder architectuur gebouwde PORTIEK- g WONINGEN. Prima bouw en afwerking. Bescherming van den architectentitel Beteekent dat, dat niemand anders dan een architect zich met het werk van een architect maq bezighouden? Waar blijft dan de vrijheid? Wat willen de georganiseerde architec ten? Niets anders dan hun beroep in veiligheid stellen tegenover anderen die zich ten rechte ook architect noemen en als zooda nig optreden. Het is nu maar de vraag, aldus de heer J. J. van der Weij of deze wenschen en ver langens geen gevaren inhouden voor ande ren, en we niet denzelfden toestand kun nen verwachten die bestond aan het einde van het Gildenwezen waaraan door de Fransche revolutie een einde gemaakt geworden. Het keurslijf was te knellend geworden, de vrijheid van bewegen te mi niem. Nog niet zoo verschrikkelijk lang geleden, toen er nog geen speciale scholen voor bouwkunst bestonden en ook geen Techni sche Hoogeschool te Delft, kon het gebeu ren, dat een jongeman direct voor archi tect opgeleid kon worden door een plaats te vinden op het bureau van een architect en meerdere bekwaamheid te krijgen door nog al eens van plaats te veranderen. Ook kon het zijn dat iemand op een tim mermanswinkel kwam als krullejongen, door avondstudie wat mans werd in het bouwkundig teekenen, van timmerman op klom tot opzichter en later met veel ijver en een beetje geluk tevens de rang van architect veroverde. Er zijn nu nog wel oudere architecten ook nog wel jongeren die zoo werden wat ze nu zijn. Nog herinneren wij ons wat een oudere architect wiens naam een zeer goede klank heeft ons zeide, toen we spraken over een timmerman die opzichter was ge worden: „de opzichter van heden is de ar chitect van morgen". Zoo is het dikwijls gegaan, ook wat aan gaat htt timmermansbaas of aannemer worde*. Hiermede willen wij niet beweren, dat het allen grootmeesters geworden zijn, maar toch blijft het een feit, dat zonen van on bemiddelde ouders, met een jeugd van hard werken en weinig of in 't geheel geen voor bereidend onderricht het vaak zeer ver hebben weten te brengen. Maar in onzen tijd van democratiseeren bn nivelleeren, schijnt men het er juist op toe te leggen om zooveel mogelijk schei dingslijnen te trekken en kasten te kwee ken. In het oude Egypte was het architec- tenberoep erfelijk en ging het als ambt van vader op zoon over. Nu tracht men er onder andere omstandigheden toch een kaste van te maken. Voorheen werd dikwijls een jon gen die voorbestemd was om tot architect opgeleid te worden, toch eerst eenige jaren naar een baas gestuurd om eenige prac- tische opleiding te ontvangen, al konden de ouders ook best een andere opleiding betalen, want zelf-vormen stond vaak voor op. En voor hen wiens ouders niet over de noodige fondsen beschikten was dit de eenige weg. Nu kunnen zij, wier ouders het dure on derwijs plus pension, enz. kunnen betalen, naar Utrecht gaan of Delft, om na meerdere jaren studie met een diploma huiswaarts le keeren. Ze zijn opggfcid voor een levens roeping waarvoor het diploma hen geschikt verklaart. Of het nu alleen genieën zijn is een vraag die wij hier niet wenschen te stellen noch te beantwoorden. De zonen van minder bemiddelde ouders zullen een tijdje naar een ambachtsschool kunnen gaan om daarna als vergevorderde leerjongen bij het timmeren tc komen. De meening over dezen is nogal verschillend; er zijn er die deze jongens voortrekken en ook die meenen, dat zij ten onrechte zich heel wat verbeelden en dikwijls eigenwijs zijn. Zonen van nog minder bemiddelde ouders gaan direct als krullejongen in dienst, leeren soms wat meer of minder wat veel afhangt van de baas bij wien ze ko men en van het werk dat er voorhanden is. Hun schade kunnen ze inhalen op avond scholen en wij weten niet welke jongen tegen zijn 18e jaar b.v. het meest vooruit is gekomen. Dat alles hangt af niet alleen van de lust tot leeren, maar ook van de bekwaamheid daartoe en niet mirller van het milieu waarin ze verkeeren. Vooral van dit laatste wordt veel de invloed vergeten. Een niet al te drieste jongen die op een bouw niet uit de put mee naar boven gaat, maar het telkens treft dat hij daarin komt te werken als de derde balklaag al ligt, zal heel gemakkelijk met een gevoel voor vrees voor klimmen behept worden. Maar het verschil tusschen do eerste groep jongens en de twee andere is er. Terwijl de eersten veilig en gemakkelijk cn zeker opgeleid worden tot architect, zul len de twee anderen het niet veel verder kunnen brengen dan tot timmerman; mo gelijk is er kans om het tc brengen tot op zichter, maar dan wordt het al wat moei lijk. Wel lazen wij, dat er te Amsterdam een avondschool voor architectuur bestaat maar of daar ook een diploma na een ge slaagd examen wordt uitgereikt, is ons niet bekend. Wij willen hier niet do vraag stellen of een examen wel altijd het heel juiste mid del is om iemands bekwaamheid af te me ten, het is eenmaal als een feit aangeno men. dat dit wel zoo moet zijn. Een andere vraag is of er onder de oudere architecten die nooit een diploma verkregen of niet B. N. A. achter hun titel mogen zetten, geen gocV krachten gevon den worden. En nog een andere of zij die wel een diploma verkregen en ook hun bondstitel. allen genieun zijn. Wij meenen beide vragen ontkennend te moaen beantwoorden. Met allen eerbied voor het werk van ar chitecten, dat wij gaarne prijzen en roemen wanneer het dat verdient, weten wij toch dat allen die hun titel verdienden, niet even groot zijn; weten wij ook dat velen die hun titel niet met een diploma kunnen rechtvaardigen, toch wel goed werk kun nen maken, maar evenzeer dat er onder hen vooral zijn die nooit een artistieke is dit wel altijd noodig? vaak zelfs geen behoorlijke teckening maken. Nogcens, met alle respect voor de be kwaamheden van architecten met titels van door het Rijk erkende technische scholen en voor de aanvullingstitel van den Bond van Ned. Architecten, meenen wij dat het niet aangaat deze titels zoodanig door de wet te doen beschermen, dat geen andere bouwkundige dien titel mag voeren zonder voorafgaande universitaire opleiding zoo als in Hongarije, of dat het dragen daarvan gestraft kan worden met twee jaar gevan genisstraf als in Portugal. Bescherming van den architecten-titel be- tookent d' A niemand anders dan een archi tect zich met het werk van een architect mag bezighouden. Daartoe behoort ook het ontwerp van een deur, een toonbank, een etalagekast waarvoor een timmerman dik wijls zelf een schetsje maakt Altijd even ongelukkig? Hoever gaat die bescherming? Mag een opzichter dan b.v. geen ontwerp meer ma ken voor een klein huisje of een pui? Heel veel wordt er nog gebouwd zonder archi- tectcnhulp, b.v. in de eigenbouwerij. Dat zal dan voortaan verboden zijn. Men moet bij den architect terecht komen die dan, zeker van zijn zaak, ook wel met een dok tersrekening voor den dag zal konten. Waar blijft de vrijhtvd, die toch al zoo besnoeid is en waarover vaak architecten zelf mopperen? Men wenscht de bescherming #an den titel zoo gezegd in het belang van de archi tectuur, dus de bouwkunst zelf, en om de beunhazerij tegen te gaan. Maar is dit niet een doekje voor het bloeden, zooals dat in den volksmond heet? Voor veiligheid, zekerheid en hygiëne be staan er Rijkswetten en gemeenteverorde ningen, welke laatste vooral in de groote steden dikwijls zeer scherp zijn, vaak te streng genoemd worden en dikwijls belem merend werken. Maar meer en meer krijgt elke plaats van beteekenis een schoonheidscommissie waarin alleen architecten met een erken den titel zitting hebben en die alles keuren, wat niet door den beugel kan. Is dat alles niet voldoende om kunst techniek te beschermen? En zoo niet kan dan een en ander nog niet wat verscherpt worden, zonder sommigen of velen uit het bouwvak het ontwerpen en leiden van bouw werken te verbieden ontdat dit slechts voorbehouden is aan hen wier titel wette lijk erkend en beschermd is? Het architecten) beroep is toch wel wat anders dan dat van een geneesheer. Dat al leen een geneesFieer over onze gezondheid waken mag, heeft" toch zeker de kwakzal verij nog niet uit de wereld geholpen en re minder het gebruik van een aspirintje zon der voorgeschreven recept. En is het nu wel zeker, dat een z.g. kwakzalver nooit iemand geneest noch een dokter of arts iemand op moet geven zonder een ander woord te gebruiken. Dan, moet een architect met een goede repetatie zich niet sterk rvoelen tegenover een zich zoo noemende, die niets goeds pres- teeren kan? In kunst moet toch wel wait, vrijheid blij ven en hoe wordt er over de kunst gedacht en geoordeeld? De modernen van heden beschouwen zich als de prinsen der kunst, maar hoe denkt het volk daarover? In hun tijd en den onzen worden de bou wers van de Gothiek als grootmeesters be schouwd; toch was er een tijd dat ze ver guisd werden door hun latere kunstbroe ders en allen het eens waren met de Fran- schen, die hen barbaren noemden. Wat is wisselvalliger dan het oordeel over de kunst en de kunst zelf? Zien wij niet bij groote kunstenaars, ook bij de architecten, hoe zij plotseling een weg verlaten om een andere in te slaan? Wat is er b.v. terecht gekomen van de eens gehuldigde stelling, dat het geraamte van een bouwwerk, steen of beton, niet achter een ander materiaal schuil mocht gaan? Bij kunstschilders is de titel niet be schermd; vele meesters werden eerst ver guisd, later verheerlijkt, zij achten het dik wijls een eer het academisch onderricht te kunnen smaden en hun eigen weg te gaan; toch is het ons opgevallen dat een niet-aca- demisch ontwikkeld schilder, een amateur beunhaas, bij zijn leven niet gekend, later pas ontdekt en nu als kunstenaar er kend, tooh nog niet als gelijke wordt be schouwd, n.l. de Fransche schilder Henri Rousseau, die gewoonlijk niet de schilder Rousseau, maar de douanier Rousseau ge noemd wordt, omdat dit zij betrekking Gebeurt dat ook niet Is de nu geprezen MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenwoordigers voor A M1IVC Pn AELBRECHTSKADE 147b ROTTERDAM en OMSTREKEN; M. IVIUTO QL ÜD. TELEFOON 30404-30233 Denk aan de geschiedenis der Amsterdam- sohe beurs. In Italië is de titel van architect zooda nig beschermd, dat zonder verplichte oplei ding de titel niet mag gevoerd worden. Zijn de architecten daar nu bekwamer dan in Duitschland waar nog geen wettelijke rege ling is, maar ieder architect van naam prof. schijnt te zijn? Wat precies het oordeel is van de Belgen weten wij uit het verslag niet, wel dat zij bescherming van moderne werken wen schen, zoodanig, dat zelfs een eigenaar daaraan niets mag veranderen. Dat kan heel goed zijn, maar het middel schijnt ons wel wat draconisch. Wie zal onder zulke voorwaarden durven laten bouwen? Op het Intern. Arch. Congres te Brussel in 1922, waar door de Hollanders het voor stel werd gedaan om te ijveren voor wette lijke bescherming van den titel, hebben de Belgen dat bestreden en onzes recht De bouwkunst moet een vrije kunst blijven. „Dat iemand zijn jarenlange studie een technische hoogeschool", zoo schreven wij toen in den Bouwgids, „of gelijkwaar dige inrichting, bekroond ziet met de toe kenning van een diploma, dat hem een bij zonder recht geeft om als architect op te treden, mag niet afgekeurd worden. Maar mag men nu zoover gaan te eischeu, dat allen die als bouwkundige of architect roeping meenen te kunnen vervullen, verplichten dat zij daarvoor eerst een ver plichte universitaire opleiding ontvange: Ongelukkige jongens dan die ouders hel ben zonder kapitaal of onvermogend g noeg zijn om hen zulk een opleiding te schenken" Al is in België een wetsvoorstel ingediend om ie komen tot de beschermde titel architect, toch schijnt, ook van architec tenzijde, de meening er nog tegen te zijn. Huib Hoste, de ook in Nederland welbe kende Brugsohe architect, schreef daar in „Het Laatste Nieuws", overgenomen door „den Boinvgids", het volgende, waarin wij een verdediging van onze stelling zien: „Wij denken ons graag in, zonder het echter te weten, dat er een tijd moet ge weest zijn, dat een ieder zich alleen bezig hield met de zaken, waarvan hij op de hoogte was, dat men alleen het vak uit oefende dat men kende. Of, gezien de men- 6Chelijke eigenschappen, een dergelijke toestand lang kan geduurd hebben, weten we niet; alleszins bleek het op een gegeven oogenblik goed het spreekwoord: „Schoen maker blijf bij uw leest", uit te vinden. Het is blijkbaar noodig geworden, zoo noodig dat men verder gegaan is. Mag geen zieken genezen die wil: eerst den dokterstitel ha len; mag geen medicijn klaarmaken, zelfs op doktersrecept dan hij die den apothe- kerstitel dragen mag. Om hun vak uit te oefenen moeten de advocaat en de notaris door hun examens gekomen zijn, en nie mand mag nog in een openbare school on derwijzen, indien hij de daartoe vereischte diploma's niet bezit. Dit alles vinden we normaal, zooals wc normaal vinden, dat een postbeambte en een treinbediende be wijzen moeten aan zekere eischen te vol doen alvorens ze voor him baantje geknipt zijn. Hoe komt het dan dat heel wat men- schen gaan roepen, wanneer een wetsvoor- de Kamers wordt ingediend, volgens de bouwkunst? hetwelk een architectendiploma moet tot als meester erkende stand komen? Om verschillende redenen; dr. Berlage nooit eens anders beoordeeld? om redenen van verschillenden aard. Eerst MOOI HILLEGERSBERG Burg. de Villeneuvesingel nabij Plassen en Sportterreinen TE KOOP: MODERNE LANDHUIZEN, bevattende: 5 Kamers, Keuken, Badkamer, Kelder, Zolder. In den tuin garage of loods. Verder voor-, zij- en achtertuin, met afgeschutte terrassen. Practische inrichting Afwerking goed verzorgd. Solide koopers flinke hypotheek. Bouwkundig Bureau J. C. Henri van Ingen Rotterdam, Vhetstr.8b. Tel.11748 Verzorging van In- en Exterieur Hinderwet, Drankwet enz. -Alles tot hei vak behoorend- Bouwkundlgen: Hillegersberg. Te bevragen: JOH. KEYSER, Burg. de Villeneuvsinge! 235 Hillegersberg, Teleefoon 4148 J Ook U kunt wonen aan de te DEN HAAG. Architect Ir. D. ROOSENBURG ontwierp voor ons de KAPITALE HEERENHUIZEN aan de Laan van Meerdervoort No. 750—782 met vrije voortuinen, een uitzondering in deze omgeving. Inlichtingen bij H. J. WEIMAR Jr. MAGNOLIASTRAAT 50, Den Haag, Tel. 38362 is er tegenstand vanwege hen, die chitect spelen zonder het te zijn, en na het wet worden van het aanhangig voorstel, in hun bedrijf zullen gestoord worden. Belang rijker is een ander soort tegenstanders, die zeggen: een bouwmeester is niet slechts een man van wetenschap, hij moet daarbij ook artist'zijn, en er is geen wet te maken, waaruit zal blijken wie artist is en niet. Zeer waar: wie architect is in vollen zin van het woord moet wetenschap pelijk en artistiek onderlegd zijn, hij moet verder volop kultuurmensch zijn, en op de hoogte der geestelijke stroomingen tijd. Daarop stellen we de vraag: hoeveel „architecten" kunnen we in ons land vin den, die aan die eisohen voldoen? Jammer genoeg moet het antwoord luiden: bitter weinig. Zal het verplichte diploma dit tal verminderen? Beslist niet. Enkelen mee nen van wed, steunend op het hierboven aangegeven argument M. i. zijn twee veronderstellingen moge lijk: ofwel stelt de wet zeer strenge eischen op artistiek gebied, en dan kan alleen aan de artisten het diploma toegekend worden, hetgeen wel een verblijdend resultaat zou zijn voor al wie het architectenberoep hoog stelt Ofwel verklaart de wetgever dat hij machteloos is op kunstgebied, en worden al leen eischen gesteld op gebied van konstruk- tie, gezondheidsleer, enz. In dit laatste geval zou het architectendiploma of hoe zal men het dan heeten? gelijk stain met veel andere diploma's. Het diploma van meester in de rechten, bewijst dat de hou der ervan de rechten enz- met vrucht bestu deerd heeft, maar zegt geenszins, dat de man welsprekend Is, dat hij „flair" heeft of menschenkennis enz. Het diploma van dokter in de medicijnen laat niet vermoe den of de arts een goede diagnostiek kan stellen, handig is in het verzorgen van zie ken, enz. Dit alles moet de praktijk leeren, en hij die van al die beroepshoedanigheden al zijn ze door het diploma geenszins be vestigd blijk geeft, kan zeker op bijval rekenen. Wat is nu wenschölijk en mogelijk voor de architekten? 't Ware beslist mogelijk de architecten een diploma te geven, waardoor slechts we tenschappelijke kennis erkend wordt, zoo als men zich ook een diploma kan inden ken, dat niet slechts deze kennissen doch ook een groote artistieke begaafdheid kan bevestigen. Welke dezer oplossingen is nu wenschclijk? Hier moeten we onderscheid maken- Inderdaad luidt het eerste artikel van het wetsvoorstel: „Niemand mag den titel van bouwmeester voeren, noch het be roep van bouwmeester uitoefenen, indien hij niet houder is van een diploma bewij zende dat hij de noodige bekwaamheid be zit". Hetgeen, in andere woorden wil zeg gen, dat niemand nog zonder bouwmeester zal mogen bouwen, ofwel dat geen bouwver gunning zal toegestaan worden, indien de plannen niet door 'n gediplomeerden bouw meester onderteekend zijn. Was dit niet de bedoeling dan is verdere uitwijding in de wet noodzakelijk, zoo niet, staan we eens te meer blootgesteld aan de wisselvalligheid der rechtspraak. Maar is dat wel de bedoe ling? Meer dan iemand betreur ik het dat onze straten en pleinen kunnen ontsierd orden door de uitvoering van plannen door een of anderen schoenlapper opge maakt; och vraag ik me af indien de wet gever hem, die b.v. begeert een deur te ma ken tusschen twee kamers, wil verplichten zich daarvoor tot een bouwmeester te wen den? Ik meen het niet, al moet het wel zoo zijn indien het wetsvoorstel wet wordt Er is meer met deze kwestie gemoeid. Een en kel woord hierbij over de architecten-bu- reaux. Waar een geneesheer altijd alleen werkt of in moeilijke gevallen samen met een collega, is het bekend, dat vele architec ten zelf heel weinig meer doen dan het aan geven van hun ideeën, die uitgewerkt wor den op hun bureaux, waar soms 10 en meer teekenaars zitten onder leiding van een chef de bureau. Er zijn zelfs architecten van naam, die wc] de eer genieten van ontwerp, maar alles dankten aan hun eerste hulp krachten, teekenaars die dikwijls knapper zijn dan zij zelf. Dat is een publiek geheim. Waar is hier de verantwoordelijkheid van den architect vergelijking met den goneesheer? Iet is al onrecht dat niet de maker van een ontwerp daarvan de eer geniet maar wel werkgever, de architect, die slechts op draagt en betaalt- Maar is het dan geen on recht, dat zoo'n onbekende werker nooit zelfstandig op mag noch kan treden, omdat hij den titel van architect niet voeren mag? Nu kunnen zij dat nog wel en het is meer dan eens gebleken, dat zij hun meesters overtroffen. Ook in verband met de wet op het auteurs recht, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat niet de schepper beschermd werd, maar wel hij die met een anders werk roem I oogst, omdat hij die koopen kon door over macht op den persoon. Laat men desnoods meerdere titels dan 1 Doctor uitdenken om hen to onderscheiden die zulks verdienen, laat de bonden vrij in het al of niet aannemen van iemand als lid, maar laat ook dc beoefening van de bouw- kunst vjrij. Wetten, verordeningen en com-1 WOENSDAG 21 MEI. 31-kriJgb. ten kantore ;ek. nd f 3. rest. 11. DONDERDAG I ïrkerk: het bouwkundige. VRIJDAG 2 •s-GRAVENHAGE, 2 nar 12.50, verkrljgb. bij iouwen- i Hndfc: 2 ophaalbruggen en het wij ophaalbrug in de Bel HOEK VAN HOLLAND, aldaar: het boi jstelljk rioolgemaal bijk. we: i Holland; rerknjgb. minaetr. 47 te Haarlem. In hotel Meyer: het bou wen van 12 transformatorstations op Goerce en Westflakkee voor de Electr.-MiJ. Goeree-Over- flakkee; bestek en teek. ad f5. rest. f2.50. ver- irrijgb. aan het Adv.bur. en ten kantore E.M.G.O. te Middelharnisinl. op 26 Mei vm. 10 u. In hotel NAALDWIJK. 11 s in een dubbel d. Zuidweg 6. rest. 11. verkrljgb. (Ph. Droog) aldaar: >onhuis op een ter Naaldwijk: bestek DINSDAG 27 MEI. BUSSUM. 1.30 nam. Het bestuur ;hr. Bouwvereen. ..De Eendracht" lotel ..De Rozenboom". Brinklaan Eendrachtpark t inder a bedoelde hotel Westlandia (Ph. Droog): hel een woonhuis met pakhuis en gn Geestweg te Naaldwijk: bestek en bouwen "teekfad f5. der lokalen te DelftT6 inige Rijksgebouwe lokaal Voorhout 9, te Den Ha sen schutsluis, deel uitm in het lokaal Het Prov. Be- R esultaten van proeven met machinaal mengen van beton De rapporten over de resultaten van bo vengenoemde proefnemingen door de Duit- sche betonvereeniging bevatten, volgens V B. in het kort samengevat, het volgende: 1. Het droge mengen van bindmiddel en toeslagstoffen kan vervallen. Wanne*? echter verschillende stoffijne stoffen (tras, kalk, thurament enz.) aan het cement wor den toegevoegd, is evenwel afzonderlijke innige menging in drogen toestand nood zakelijk. 2. Wanneer nieuwere betonmolens wor den toegepast, is een mengtijd van 1 minuut voor Êtampbeton en gewapend beton, en van iy2 minuut voor vet wegenbeton vol doende. Door het plaatsen van zandloopers of dergelijke meetinstrumenten moet de man, die den molen bedient, er toe worden gebracht, den minimum-mengtijd aan te houden. 3. De betrouwbaarheid van de te gebrui ken watermeettoestellen moet vooraf wor den gecontroleerd. Nieuwe molens moeten niet zonder goeden watermeter worden ge kocht. Hierbij mag geen grootere afwijking voorkomen dan pl.ra. 3%. Met de resultaten der proefnemingen zal in de nieuwe voorschriften voor gewapend beton rekening worden gehouden. missies waken genoeg voor alles waar op gelet moet worden. Voor de kunst zelf en haar ontwikkeling wat anders noodig dan plicht en dwang, n.l. het volle vrije leven. Zuiderzeew., 102, Den Haag: UITSLAG AANBESTEDINGEN ALMELO. (Onderh.). CIv.-tng. man, Enschedé, voor de N.V. H Textielfabrieken: bet bouwen v ireta., bestek no. 8: ir. Openb. Werker Laagste inschr. L. Jacobs Wzn„ aldaar, f 3793. DE BILT. De arch. G. v. Hoogevest. te Amers foort: het verbouwen van het Vereenigingsgo- bouw aan den Bunnlkscheweg. Laagste inschr. A. v. Lunteren, Woudenberg, f23.267. DEVENTER. De arch. M. v. Harte, voor rek. van J Boerboom: het verbouwen van perceel 46 aan de Lange Bisschopstraat, hoek Broederen straat. Laagste Inschr.: fa. Groenenberg en Diekman, aldaar, f 13.480. DORDRECHT. Het leggen eener pers- en dla- DIEPENHEIM. De arch. A. J. Wegereef, na mens Joh. Izaks: a. hetverbouwen van hotel „D« Fol". Laagste inschr timmer- en metselw. J. B. Kreunen en J. H. Lenderink f2590: schllderw. N. J. Ziel-Deljenheim f168; loodgw. W. Bussinle f273. gegund. ENSCHEDE. De bouwk. J. Schuiling, namens mevr. C. M. v. Heekv. Heek: a. het afbreken van een boerderij op het Walhofspark en het bouwen eener nieuwe boerderij te Groot Drlenc; b. het schilderwerk. Laagste inschr.: a. Bos en Mdldelhuis. Glanerbrug, f 10.800; z. J. Wildevuur, aldaar, f 932. ENSCHEDE. (Onderh.). De arch. Joh. Sluy- mer. namens het Kerkbest. der H. Hart-Paro- chie: het bouwen van een noodkerk In het Hoogeland. Laagste Inschr. J. G. Keuvers, f 18.973. ENSCHEDE. De arch. Van de LIJke en Mink: a. het bouwen van een woonhuis aan den Volks parksingel; b. het glas-, schilder- en behi werk. Laagste Inschr.: a. J. Boss A. H. ten Cate f 1567. ENSCHEDE. D earch. J. Klein Bretener: het bouwen van een dubbel woonhuis met winkel en pakhuis aan de Kuipersdijk hoek Sumatra- straat. Laagste inschr.: bouwwerk G. J. Wea sels. Lonneker, f 15 622; schilderwerk J. C. Ui lenbroek, Lelden, f 1345. ENSCHEDE. De arch. R. v. d. Woerd Ban., ang- 5; b. winkelhui Hei 25; .959; 7 woningen te Emmen de- 10 woningen te Weerdinge G, erdinge f 18.550; schlldcrwerkei te Barger-Ooster echt f 992: 7 w< f400; ■veld Lautenbach t zelfde f 13.233: Scholten te W< 8 wor J. Scl Weerdinge J. G. Engels te Emmen f1502. 's-GRAVENHAGE. De Rijksgebouwendienst! het uitvoeren van vernleuwlngs- en herstelllngs werken aan en in eenige Rijksgebouwen te Den Haag ged. 1930. Laagste Inschr. S. v. d. Zaag en F. H. de Bruljn, aldaar, f19.150. 's-GRAVENHAGE. Het Ing.bur. Dwars, Heede- rik en Verhey te Amersfoort, namens den Raad van Beheer van de Stichting „Het Nedcrlandsch van een Scheepsbouwkundig proefstation. Laag ste inschr. fa. H. Heljrlnk te Nijmegen, f317.000 h Ee Rijksgebouwendienst: toor te Breda. Laagst- 's-GRAVENHAGE. Het Pro ^'fifschr N.V. Alg. Breda, f 178.800. r de Oude Maf -. F. J. Miesset HAARLEM. De Rijk Hllvi aesi-br'-® bet ultbrel- -cht. Laagste ln- HAARLEM. De Rijkswaterstaat: 1 den van de verdediging van den on oever vóór de Heldersche Zeewerln, de Oostbatterij en het inschr. C. Roosendaal, HAARLEM. De Rijkswaterstaat: het uitvoe ren van keibestrating met bijk. werken op den Rijksweg Velaen—Alkmaar, onder Beverwijk, Laagste inschr. J. Twlsk Jzn., Castrlcum, f 2980. HAARLEM. Het Gem.best.: 1. het bouwen vaO een school voor o. L o. met gymnatieklokaal a. de Wllgenstr.; b. het glas- en verf werkLaag- Sl? in,8«fth«r-: C" Hart f81-839; 2. H. v. Brus sel. f2800. HENGELO. De arch. JanssenSchrakamp: a het verhm.wen van het bestaande winkelperceel glas- en schilderwerk. eDelden, f 4843; b, aan de Markt; b. h- Laagste inschr.: a. Looi Horstlnk, aldaar, f 1048. HILVERSUM. De :uller: het bouwen den Rultcrsweg. Laagste a.Uadr. f27.300. HAAKSBERGEN. Dc arch. Arend G. Beltman e Enschedé, voor rek. van de N.V. Twentsche :abelfabrielc: het vergrooten van haar fabrieks- ebonwen. laagste inschr.: bouwwerk J. W. laas te Eibergen f 6990. gegund; glas- en schil- erwerk H. J. Klaassen, aldaar, f1919, beraad. HAARLEMMERMEER, De arch. H. Korrlngat en Kruisweg nabij de Cruquls. Laagsto Inschr! v. Woudenberg, Haarlem, f7185. HAARLEM. Het Gem.best.het bouwen van 2697lrS' Laagste in8Chr- H. J. Fortgens, aldaarj f 7.50 PER WEEK VOLGENS HUURKOOPSYSTEEM TE KOOP Vrije huisjes, bov. Acacialaan. Voor Triplexplaten Een goed adres: Jac.P.v.d.Berg s FIJNHOUTHANDEL Ridderstraat 9-15 j Weenaplein 7-8 Telefoon 41490 ROTTERDAM N.V. Rotterdamsche Fijnhouthandel LINKER ROTTEXADE 101-102, ROTTERDAM - TEL 12474-40358 Coromandel Coromandelfineer BILLIJKE VOORWAARDEN. Te bevragen DUSSEL Zonen, Bazar- straat 27, Telefoon 15154, Den Haag. H.H. Automobilisten !- Gaat U naar Den Haag? Dan naar Hötsl KUYS WITSENBURG Voor logeereasien gratis Garage aan huis beschikbaar. Parkeerplaats voor minstens 20 wagens. LOGIES MET ONTBIJT vanaf 3 Old. Hótel KUYS WITSENBURG HAAGWEG-RIJSWIJK-DEN HAAG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10