Bij Scheren Uit het volle leven ZATERDAG 17 MEI 1930 TWEEDE BLAD PAG. Ft DE ZENDTIJDVERDEELING INTERPELLATIE IN DE TWEEDE KAMER GAAT DE A.V.R.O. VIA HET BUITENLAND ZENDEN? In de vergadering der Tweede Kamer beeft de liberale afgevaardgide de beer Boon verlof gevraagd den minister van Waterstaat te mogen interpelleeren naar aanleiding van diens beslissing inzake de vercleeling van den zendtijd. He Kamer zal Dinsdag a.s. over de miwil liging van dit verzoek beslissen. Wat de plannen van de A.V.R.O. betreft, jooals men weet zal hedenmiddag een epoedeiscbende vergadering van 't bestuur worden gehouden, waarop de verschillende mogelijkheden onder het oog zullen worden gezien. Naar de heer Vogt gisterenavond i Mededeelde, zal dan waarschijnlijk de vol gende week een buitengewone algemeene vergadering worden gehouden. Intusschen vinden geruchten, die sinds eenigen tijd loopen en toen werden tegen gesproken, nu bevestiging, dat men van jlan is via Brussel en Radio Paris te gaan lenden. De openlijke actie gaat eohter op het oogenblik in de richting van een derde zend jelegenheid hier te lande, waarover men dan de volle week de beschikking wenscht Protesten. Aan den minister van Waterstaat is van Enschede uit het volgende telegram gezon ^Het gewestelijk A. V. R. O.-bestuur van Overijssel, kennis genomen hebbend van uw besluit inzake de a.s. zendtijdverdeeling, waarmede verworven rechten en groote verdiensten der A. V. R. O. geheel ter zijde worden geschoven, spreekt hierover zijn groote verontwaardiging uit, en verzoekt Uwe Excellentie alsnog maatregelen door andere zendgelegeriheid, teneinde dit groo ;e onrecht ongedaan te maken. Mevrouw Antoinette van Dijk heeft ook een telegram gezonden aan den minis ter van Waterstaat, waarin zij zegt dat tien duizenden moeders, zieken en kinderen dankbaar zullen zijn als de A. V. R. O. haar werk op een eigen zendgplegenheid kan yoortzetten. Het A. V. R. O. comité Den Haag deelt mede, dat het in de bedoeling ligt Maandag of Dinsdag a.s. een vergadering te beleggeD voor de Haagsclie luisteraars. Voorts zijn door verschillende luistervin ken in den lande protest-telegrammen naar Den Haag gezonden. Het gewestelijk bestuur Noord-Holland van de A.V.R.O., de Vereeniging Vrije Luis tervink, de A.V.R.O.-steunvereen'ging te Zwolle, het gewestelijk bestuur Utrecht van de A.V.R.O., het gewestelijk Geldersche A.V.R.O.-bestuur, dat van een politieke roof partij spreekt, en de afd. Deventer van do A.V.R.O. zonden alle telegrammen naar mi nister Reymer, waarin zij hun groote ver ontwaardiging en afkeuring uitspraken over de genomen beslissing en volledig herstel van het" gedane onrecht eischten door het toesla an-van liet bouwen van een eigen zen- I der met een eigen golf. Persstemmen. Onder den titel: Triomf van het 6ectaris- toe, schrijft de N.R.C. o.m. net volgende: „Had de Radio-raad het algemeene, na tionale karakter van de A.V.R.O. nog eeni- germate erkend door haar althans het groot ete percentage toe te denken, de minister van waterstaat geeft den omroep geheel aan de sectarische hydra prijs. Het eenige spoor van wat hem als een oplossing van het om- roep-vraagstuk in nationale richting voor oogen had moeten staan, is de eisoh van eep uit het advies van den Radio-raad over genomen algemeen programma, goed te keuren door een commissie van toezicht, en op twee dagen der week beurtelings dooi een der vier grootste omroepvëreenigingcn Dat de minister, door deze taak ook toe te kennen aan de drie politieke en politiek religieuze vereenigingen (K.R.O., N.C.R.V. cn V.A.R.A.), aan het algemeene karakter vaD een zoodanig programma geweld aandoet het zullen de vossen zijn, die hij hier de passie zal laten preeken, wordt bemanteld door deze drie vereenigingen, evenals de A.V.R.O. „algemeene" omroepvereenigingen DE UITVAART VAN MR. TROELSTRA rzicht van den geweldigen stoet, op weg naar de Begraafplaats. te noemen. Welk een onoprechtheidI Een onoprechtheid, die zich al dadelijk verraadt, doordat de minister aanneemt, dat niet alle „algemeene" omroepvereenigingen zullen wenschen mede te werken aan de „nationale feestviering" op feestdagen met betrekking tot bet Koninklijk Huis of in andere geval len. En een onoprechtheid, die zich verder openbaart door de V.P.R.O. (vrijz. prot.), die overigens bet door haar verlangde deel van den zendtijd toegewezen krijgt, onder de „bij zondere" omroepvereenigingen te rang schikken. Is men orthodox-protestant, dan heet men dus algemeen; is men vrijzinnig protestant dan moet men zich onder de bijzonderen tel len. Is men sociaal-democratisch, zooals de V.A.R.A., dan wordt men eveneens met ae quaJificatie „algemeen" getooid, ook al wenscht die vereeniging niet aan „nationale feestviering" mede te doen; is men liberaal, dan is de betiteling „bijzonder" voldoende en wordt de Vereeniging van liberale radio amateurs met een vergunninkje bij de een of andere bijzondere gelegenheid van een liberalen hoogtijdag afgescheept. Wat een logica en wat een billijkheid! En wat zal de reputatie van de politiek er weer door stijgen! Als de heeren politici eens wis ten, hoe zij op deze wijze bezig zijn zich al maar meer af te breken". De „Nederlander" schrijft o.m.: „Het zwaartepunt en het groote belang van deze beslissing liggen zonder eenigen twijfel in het feit, dat zij in den omroep de rechtsgelijkheid der verschillende volksgroe pen vastleggen. Scherp is in de achter ons liggende jaren de Strijd geweest tusschcn hen, die in den omroep het algemeene en neutrale voorop wilden stellen, die een omroep wilden ge ven buiten invloed van elke politieke of godsdienstige gezindheid en tusschen hen, die inzagen dat het bier geldt een cultuur factor, waar wel van federatieve samenwer- g, maar niet van neutraliteit sprake kan zijn. Waar eenigszins mogelijk, pioet in ons va derland onze nationale eenheid worden voorongesteld. Veel te weinig wordt daar naar gestreefd. Wanneer het echter gaat om vragen van geloofs- en wereldbeschouwing, kunnen deze niet aan de nationale gedachte worden ondergeschikt gemaakt. Evenals bij de school gaat het in den om roep om de opvoeding van ons volk, en bij die opvoeding mag het christelijke element niet op den achtergrond worden geschoven. Geheel voldaan zijn wij uiteraard niet. Wij zouden het. meeste gevoelen voor een chris- telijken nationalen omroep of voor een om roep, welke het ideaal zooveel mogelijk be nadert. Vandaar ook dat het rapport van de Staastcommissie Ruys, welke een federatie ve samenwerking tusschen de omroeporga nisaties beoogde, ons zoo sympathiek was Wij zijn overtuigd, dat de geschiedenis hier ook uitspraak zal- doen en dat deze daad van Minister Reymer als een daad van rechtvaardigheid en eerlijkheid in de anna len onzer parlementaire geschiedenis zal vvorden geboekt. Indien er werkelijk een eerlijk streven naar eenheid en samenwerking bestaat, hebben de omroepvereenigingen bet nu zelf in hare hand, door onderlinge toenadering en regeling, daaraan uiting te geven". DOOR ENERGIE HOOGER TIENJARIG BESTAAN DRUKKERIJ EDECEA Men schrijft ons: Drukkerij Edecea te Hoorn, cle drukkerij der Christelijke vakbeweging, bestond gister tien jaar. Tegelijk met deze herdenking gaat zij een nieuwe periode in door het betrek ken van een geheel nieuwe, speciaal voor dit doel gebouwde drukkerij. Beide feiten, het 10-jarig bestaan en de ingebruikneming van het nieuwe gebouw, zijn feestelijk gevierd. Het tienjarig bestaan. Allereerst as in een intieme samenkomst van de vertegenwoordigers der aandeelhou ders (de Ghr. vakbonden) het tienjarig be staan herdacht. Het voltallig college van Burgemeester en Wethouders van Hoorn woonde deze samen komst dn Hotel de Doelen bij. De president-commissaris, de heer J. S. R u p p e r t Jr., opende de samenkomst met gebed. Na een woord van welkom tot B. en W. van Hoorn cn de vertegenwoordigers der aandeelhouders, hield de heer Ruppert een herdenkingsrede, waarin hij memoreerde hoe de drukkerij, evenals de Chr. arbeiders beweging, in den druk geboren is, dooh on gedacht gezegend. Uitvoerig stond hij sti) bij de moeizame voorbereiding van 't plan tot stichting der drukkerij, en van den aan koop van de bestaande drukkerij te Hoorn 17 Mei 1920 werd deze aan het C. N. V. ge transporteerd, 11 Juni 1920 de vennootschap gesticht, die de zaak zou voeren. Dank bracht Spr. aan het personeel, aan den toegewijden directeur en aan zijn mede commissarissen, maar bovenal aan God, die het zoo wonderwel gemaakt had. Mr. G. J. Bisschop, de Burgemeester van Hoorn, sprak een woord van geluk- wcnsch en hukle. Het gemeentebestuur van Hoorn constateert met genoegen, dat do drukkerij, die in Hoorn gevestigd was, „om eens uit te zien", het daar zoo goed gemaakt heeft, dat ze daar blijft en zich zelfs vaster genesteld heeft Het vertrek der drukkerij, dat gedreigd heeft, zou Spr. voor Hoorn een onheil geacht hebben. Tot den directeur, dien men in Hoorn kent als een man vol plichtsbesef, richtte Spr. een gevoeld woord van hartelijken ze- genwensch. (Applaus.) De heer P. Steenblok sprak als direc teur der drukkerij een woord tot den presi dent-commissaris, den heer Ruppert, die zich in deze 10 jaar bijzonder verdienstelijk maakte door zijn onafgebroken energie. De nauwgezette financieel® politiek, die hij voerde, is mee ooi-zaak van dit welslagen. (Applaus.) De heer Kruithof betuigde namens C. N. V., besloot de samenkomst met dank gebed. Een ontvangst. Het gezelschap werd om vijl uur geheel op spontaan initiatief van het gemeentebe stuur ontvangen in de historische raadzaal in het I-Ioomsche stadhuis. De Burgemeester hield hierbij een korte rede, waarin hij uitdrukking gaf aan de goede gevoelens, die het gemeentebe stuur de Ghr. organisaties toedraagt en ver der op geestige wijze over Hoorn en zijn be- oners vertelde. De heer Ruppert antwoordde hierop met een kort woord, het gemeentebestuur in Hoorn Gods zegen toewenschend. De heer Kruithof betuigde de aandeelhouders speciaal dank voor de spontaniteit in deze ontvangst. Des avonds vereenigden zich de gasten m een feestelijken maaltijd. Het nieuwe gebouw. De nieuwe drukkerij is gebouwd op een binnenterrein aan den Italiaanschen Zee dijk. Een massieve poort, gedekt door een -e betonnen balk, brengt den bezoeker het fabrieksgebouw, dat eenvoudig eD streng economisch van opzet is. De kantooringang ligt aan liet einde van de gedeeltelijk overdekte poort (onder het afdak is de ingang van het papiermaga zijn); de hoofdingang terzijde. Rechts van het breede portaal liggen de beide kantoor lokalen. Links is een frisch waschlokaal, ■aarachter een rustig, gezellig ingericht schaftlokaal ligt, waarin een vaktechnische bibliotheek ten dienste van het personeel zal ondergebracht worden. Vlak tegen de werklokalen aan is een prettige kamer gebouwd voor don correc tor. die door een loket verbinding heeft met de maohinezetterij. Aan het eind van het portaal liggen de werkruimten. In het midden de handzette rij, met moo'e nieuwe bokken, links de machinezetterij, waar thans 5 zetmachines staatn, dooh nog een tweetal bijgeplaatst kunnen worden, rechts de expeditie en bin derij. Achterin staan de drukpersen, een drietal groote snelpersen, waarbij binnen kort nog een groote roto-pers komt, de een ste van dat type in ons land. Vlak bij dc drukkerij ligt het papiermagazijn. Midden in de werkruimten staat het kan toortje van den bedrijfschef, die een uitne mend overzicht van het geheele bedriji heeft Het gebouw is als drukkerij door den ar ohitect, den heer H. J. Cramer, logisch ge dacht De rijke lichttoevoer, de aluminium- verf, afgewisseld met blauw, de uitnemende luchtverversching, de centrale verwarming, die werkelijk 't geheele gebouw verwarmt, met het apparaat voor het zoo noodig opvoeren van het vochtigheidsgehalte, ma ken deze lokalen tot modelwerkplaatsen. Ook de sanitaire inrichtingen, die bij hel bedrijf hooren, zijn prima. Voor het dak is een bitumen-preparaat met aluminium af dekking gebruikt, een systeem, dat in ons land nog maar een enkele maal werd toe gepast maar dat buitengewoon moet vol doen. Alles met alles mag de Chr. arbeidersbe weging trotsch zijn op deze drukkerij. geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30. G0. Tube 80 ct. PU ROL SANATORIUM ORANJE NASSAU'S OORD Op liet Sanatorium Oranje Nassau's Oor I te Renkum is gisteren zonder ceremonieel, in tegenwoordigheid van het clagelijksch be stuur van den raad van com missarissen, geneesheer-directeur, rentmeester en ver plegend personeel de eerste steen gelegd voor de kapel, met welker bouw nu n is aan gevangen cn waarvan de plechtige inwij ding vermoedelijk nog vóór den winter zal kunnen plaats hebben. VISSCHERIJ PROEFSTATION ALGEMEENE VERGADERING. Op de algemeene vergadering van de ver eeniging „bet Nederlandsche Viss.herij- proefstation", te Utrecht gehouden onder voorzitterschap van den heer W. J. Kern kamp werden de ontwerp statuten, behou dens een enkele zeer ondergeschikte wjjtzi ging, onveranderd aangenomen. De rekening en verantwoording over 1929, de begrooting voor 1931 en het verslag van den directeur dr. J. Olie over de werkzaam heden in 1929, werden .vastgesteld en goed gekeurd. JEUGDHERBERGEN IN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK. Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 24 Mei 1930 de opening plaats hebben van d* eerste Jeugdherberg van de stichting „Jeugdherbergen in den Gelderschen Ach terhoek". welke te Lochem is aange.bracht. Dr. C P. Gunning, voorzitter van de Ned. Jeugdherberg-Commissie (zal de openings rede houden. DE UITVAART VAN MR. TROELSTRA Op de Begraafplaats. Het défilé langs de opgebaarde lijkkist. Waarom dan thans? Het antwoord daarop is tweeledig. In de eerste plaats omdat er nu eenige rust in het bedrijf gekomen is. Er is nog wel terrein voor uitbreiding gereserveerd en op uitbreiding is men geheel ingesteld; maar de ruimte en inrichting der gebou wen is thans van dien aard, dat aan- en uitbouw voorloopig wel niet noodig zal zijn. Het geheel is voor de naaste toekomst óf. Een tweede, maar veel belangrijker mo tief voor het bezoek was eohter het feit, dat de nieuwe zenderhal klaar is, en dat daarin de voltooide zenders op rijen staan. In die zendertial zit iets speculatiefs. Er zijn voor de komende maanden nog vol doende orders en er is nog werk genoeg; maar een zakenman ziet altijd in de toe komst. Tot voor korten tijd werkte de N.S.F. al leen voor Nederland, doch den laatsten tijd zijn er ook buitenlandsche orders gekomen en reeds uitgevoerd; maar op meerdere propaganda is men zeer gesteld. Wat te Hilversum staat is, voorzoover eenigszins mogelijk, alleen Nederlandsch fabrikaat; maar alle officieele lichamen in Nederland zijn er nog niet van doordron gen, dat ook zij verplicht zijn om de Ne derlandsche industrie te steunen, wan neer deze volkomen gelijkwaardig is aan de buitenlamdsahe. Daarom moet thans alle aandacht vallen op de laatste der drie afdeeldngen: cle zen- denhal; al zijn ook de eerste af deeling, waar de radio-ontvangsttoestellen worden gemaakt; en de tweede waar in loondienst voor Philips aan nieuwe apparaten ge werkt wordt, van uitnemend belang. Trouwens, is het niet hoogst interessant, dat in 12y2 te&r zich een bedrijf als de N.S.F. ontwikkeld heeft, waar 1800 perso nen een goed stuk brood verdienen en in werkplaatsen, kantoren on laboratoria ar beiden, waar met eischen van gezondheid, gemak en comfort zooveel mogelijk reke ning is gehouden? Ik noem dit laatste opzettelijk, want het is voor de arbeidsvreugde van zoo groote beteekenis in welke lokaliteiten en onder welke omstandigheden men zijn werk moet verrichten. En wanneer men zestig gasten kon ont vangen in de cantine van het administra-1 tiicf personeel (die van het fabrieksperso- neel was er veel te groot voor) dan blijkt voldoende hoe er voor het comfort gezorgd is. Dc ceremoniemeester van den dag, de heer Van der Heyden, leidde ons naar bin nen; daarna gaf de lieer Gieskes, die met den heer Van der Giesscn de directie voert, ons een beknopt overzicht van het geheel; en toen begon de rondwandeling door de verschillende afdeelingen. rondschouw kan men in den regel niet zoo heel veel navertellen, omdat de indrukken te veel zijn. Maar het is zeldzaam interessant, voor al in zno'y combinatie-bedrijf, waar men eigenlijk gezegd, heelemaal voor zichzelf zorgt en hot voorts massaproductie is. Dit leidt er toe, dat men h.v. het hout in boom vorm, maar gezaagd, aangeleerd krijgt en het dan verder zelf heelemaal bewerkt. Het brengt ook met zich mee, dat men gereedschappen zelf maakt en wel zoo. dat met behulp daarvan ongeschoolde arbeids krachten allerlei moeilijk werk, bijna me chanisch met eenige handigheid Kunnen verrichten. Dit veronderstelt echter reeds, dat naast en boven de vele ongeschoolde arbeiders en meisjes vele technische leiders en opzich ters. ja ook uitvinders staan. Het laboratorium \an drie verdiepingen, met een eigen werkplaats om gereedschap pen en modellen te maken, is dan ook niet bot minst belangrijko deel van het gebouw. Het is nog weer gesplitst in twee afdeelin gen: een voor zenders en één voor ontvan gers. Hier worden do nieuwe projecten uitge werkt en constructie-rijp gemaakt. Ook is hier een kamer ingericht als tro pen- en zeekamer. In deze nfdeeling kan de toestand in verschillende landstreken pre cies nagebootst worden en de invloed wor den nagegaan, welke deze verschillende klimaten met afwijkende temperaturen en luchtvochtigheid, op de te bezigen onder deden zullen uitoefenen. Een vloelende labricagcgang is toegepast. Dat wil zeggen, dat het pro duct van afdeeling tot afdeeling gaat; dat ieder er op zijn beurt aan werkt en dat het tenslotte kant en klaar, verpakt en wol in de expeditie-afdeeling terecht komt. Nergens in de fabriek zijn kruisingen; men komt elkaar nooit tegen; alles gaat in dezelfde richting en ook met denzdfden gang. Tusschen liet ongeschoold personeel en bij de montagetafels van dc toestellen be wegen zich steeds chefs, werkmeesters en „vliegende controleurs" om terecht te wij zen. cn te keuren. Want mui deze producten, welke in mas sa worden gemaakt, b.v. 0000 apparaten per week, geldt wel zeer in 't bijzonder, dat alles sluiten moet nis een bus. Daarom is ook de technische outillage zoo volmaakt mogelijk. De kunst verlichting der montagehallen is zoodanig aangebracht, dat zij geen last aan de oogen eroorzaakt, cn zoo hoog npflÉÊ hangen, dat rij geen slagschaduwen \vi rpP De verlichtiugssterkte is z>*"> hoog gekozen, dut geen plaatselijke bijvCrlichting noodig Op elke gewenschtc plaats in do fabriek lean men beschikken oxer vacuum pers lucht van 2 en 4 alm. overdruk, water, gas en Maaslucht \oor hot aanblazen van gas vlammen. Deze leidingen zijn in verschil lende kleuren geschilderd, waardoor zo ge makkelijk 1e herkennen zijn. Een automatische telefoon-installatie met een capaciteit van KSO aangesloten toestel len, zorgt voor een gemakkelijke communi catie der verschillende afdeelingen. Doch over die afdeelingen moeten we in een slotartikeltje nog iets zeggen. We kun nen er nu niet mee klaar komen. DE N.S.F. TE HILVERSUM WAT NEDERLANDSCHE ENERGIE VERMAG Het meest moderne bedrijf zal dus de lezers niet vermoeden met tech nische beschrijvingen van ontvangtoestel len: de moesten zouden mij toch niet kun nen volgen in mijn deskundig en geleerd betoog Maar ja, dat is todh iets eigenaardigs van de N.S.F. 't Is een jong bedrijf en wij waren om zob te zeggen op bet koperen leest, dooh' goedkoope reclame door eens eenige journalisten uit te noodigen om wat over het bedrijf te schrijven, heeft de N.S.F. niet gemaakt. Zij annonceert haar producten en zij heeft, onder leading van den heer Ten Kate haar propaganda-apparaat; maar persbe zoek xvas er tot heden zoo goed als niet. Boosaardige gedachten schuifelden door mijn brein, toen ik deze week xijf dozijn journalisten over het meer dan een bunder groote terrein en door de werkplaatsen van de Ned. Seintoestellen- abriek te Hilversum zag rondsjouwen en bij mij zelf overleide: hoe velen van deze leeren begrijpen iets van de. geweldige Icchniiek, welke hier huist en hóevelen van lozo weinigen zijn in staat hun lezers in losbaar Nederlandsch iets van deze dingen luidelijk te maken? bit grimmige genoegen werd echter over- loerscht door de nuchtere werkelijkheid, lat ook ik zelf geroepen was om iets van het bezoek aan do N. S. F. to vertellen. De heer Van de Giessen heeft aan de unch vele vriendelijke woorden tot de jour nalisten gericht en hen geprezen als men teen, die door intellect en oefening meer ion dan anderen; maar er trilde m. i. oms eenige lichte ironie in en ik weet ze- kor, dat hij absoluut geen vrees koesterde oor hot verklappen van fabrieksgeheimen. Voor één verzoek was ik overigens zeer l&nkbaar. De directeur zou het op prijs tellen, als geen melding gemaakt werd ten eenige nieuwe vondsten, welke over sen paar maanden op de markt komen: tent men stelt het op prijs om hiervan zelf Sfrst kermis te gaven door middel van an- lonccs. Uitnemend, dacht ik zoo bij mij zelf. Ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5