llirnwr gnbsdje (Hmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. A 8 oar Per kwartaal 5.25 (Beschikkingskostcn 10.15) )er week 1 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche rending „6. Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3030 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 23 APRIL 1930 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17*$ Elke resei meer 0-22 Inge* jtededer linger. v van 1—5 regels ..2A0 Elke regel meer .0.45 Bij contrnct belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend1 °-10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen t TOEPASSING OF BEGINSEL? Toen wij korten tijd geleden met eenige bezorgdheid spraken over de instelling eener onderwijscommissie door de S.D.A.P., heeft men ons ongetwijfeld althans in stilte van achterdocht beschuldigd. Hoe konden wij vrees koesteren, terwijl toch de S.D.A.P. overvloeit van sympathie voor de pacifi catie? Wij meenden gegronde reden te hebben om tijdig tot oplettendheid aan te manen. Immers, de Groninger school-motie, nu 28 jaar geleden aanvaard, kwam op voor vrij heid van onderwijsom de Christelijke arbeiders niet af te schrikken van de SD.A.P. Voormannen van. deze partij bestrijden volledige pacificatie voor andere takken dan 't lager onderwijs, telkens met het argu ment: de leerplicht geldt alléén voor 't la ger, vormend onderwijs cn dus de pacifica tie ook! En, terwijl er meer is van dien aard en openbare onderwijzers en linksch-socialisten almaar tornen aan de pacificatie stelt nu het partijbestuur een onderwijscommissie in om...... de pacificatie eens nader te bo eien, Dat kan gevaarlijk worden; meenden .wij. Immers, indien het alleen om de toe passing der Schoolwet gaat, dan is het ietwat dwaas om thans een commissie in 't leven te roepen, welke eenzelfde werk zdl moeten verrichten als waarmee de Staats- commissie-Rutgers thans bezig is. Dan had men althans op dat rapport kunnen wach ten. Congresgangers dachten er blijkbaar, doch om geheel andere motieven, ook zoo over. En zoo verklaarde een Amsterdamsche af- deeling, dat de opdracht der commissie yeel te beperkt was. Men zou met do com missie genoegen kunnen nemen, als niet al leen de toepassing, maar ook het begin sel der pacificatie onderzocht werd. Waaft-op de heer Albarda verklaarde, „dat het partijbestuur van meening is, dat het beginsel der pacificatie moet worden ge handhaafd. Het wekken van twijfel hier omtrent zou belangrijke en bedenkelijke po litieke gevolgen hebben. Toch is in de onderwijs-commissie ook een lid benoemd, dat als tegenstander van dc pacificatie bekepd staat. Niet alleen do toe passing, maar ook het beginsel zal derhalve in de commissie ter sprake komen". Het congres was met dit dubbelzinnige antwoord tevreden. Dubbelzinnig, indien niet onwaarachtig, omdat eerst gezegd wordt, dat het partijbestuur de pacificatie onver zwakt wil handhaven; doch daarna, dat het zelfde partijbestuur het beginsel in bespre king laat brengen. Waarom het congres dan vrede had met dit antwoord en met de commissie? Omdat het antwoord sprak van „bedenke lijke politieke gevolgen". Heel do zaak wordt hiermee, net als voor 28 jaar in het zelfde Groningen, een zaak van taktiek. Dit is het bedenkelijke in de onderwijs commissie en dat zagen we aankomen. Het kan aan de tanende belangstelling in onder wijszaken ten goede komen. GEVAARLIJKE TAAL. Aan gevaarlijke taal heeft het op het congres der S.D.A.P. ook ditmaal niet ont broken. Thans geschiedde het bij monde vanden Rotterdamschen wethouder J. ter Laan. Namens de zevende afdeeling der Maas stad heeft dezo handhaver der staatsorde, blijkens de eenstemmige verslagen het voor stel verdedigd voor een evcntueele voorbe reiding van massale dienstweigering en al- geraeene werkstaking tegen oorlog of po gingen om oorlog te verwekken. Er volgde luid applaus op deze revo lutionaire taal en daaruit kan de heer Ter Laan misschien afleiden, dat hij een ver standig voorstel heeft verdedigd. Wat hij zei paste echter allerminst in den mond van een gezagsdrager cn was even min verstandige taal. Het was het onver antwoordelijk gedoe van een volksmenner, die speculeert op de revolutionaire senti menten, welke er altijd onder de massa leven en die nog Immer door de propagan disten der S.D.A.P. uitgebuit worden. Iets wezenlijks wordt er echter niet mee bedoeld. Er is geen sprake van, dat men met zulke middelen een oorlog kan tegenhou den. Het is een gemakkelijk opruiïngs- praatje in den mond van hem, die de keuze niet behoeft te doen en de misleiden aan hun lot overlaat, als het ernst wordt. Bovendien i* lief zinledige redencering op een NcdoH congres. Hier is liet gevcai niet te (luchten, dat de Regeering of eenige partij pogingen zou doen om een oorlog te verwekken; handha ving onzer strikte neutraliteit en bescher ming der grenzen is het eenige „oorlogs doel" van regecring en volk. Zou de heer Ter Laan wellicht een inva sie van Russische communisten werkeloos willen aanzien? Dat de S.D.A.P. zoo bar veel respect heeft voor het moreele gevoel der Sovjets is waarlijk op het congres niet gebleken. OFFICIEELE BERICHTEN VACATURE RECHTER. Alfabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Haarlem: Mr. J. C. Bron- ge-rs, substituut griffier bij de rechtbank te Rotterdam; Mr. Th. F. Raedt, substituut griffier bij de rechtbank te Amsterdam en Mr. E. J. W. Top, rechter in de rechtbank te Tiel. Mr. M. A. van Rijn van Alkemade, rechter- plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem, is met het lot afgevallen tegen een van boven genoemde candidaten. Alfabetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Alkmaar: Mr. J. C. Bron- gers, substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam; Mr. S. J. Pit, advocaat en procu reur eD kantonrechter-plaatsvervanger te Utrecht, en Mr. A. D. van Regteren Altema, substituut-griffier bij de rechtbank te Alk- Mr. H. M. Fruin, griffier bij het kanton gerecht te Hoorn, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde candidaten. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is aan den heer C. Silva Alcala op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ccnsul der Nederlanden te Barcelona (Vene zuela). De heer M. Cliafardet is belast met de waarneming van den consulairen post; is het consulaat der Nederlanden te Kobe verheven tot een consulaat-generaal en is do heer C. S. Lehner, consul, met den persoon lijken titel van consul-generaal der Neder landen te gemelder plaatse, bevorderd tot consul-generaal der Nederlanden te Kobe. RECHTERLIJKE MACHT. By K. B. is benoemd tot rechter-plaatsver- vanger in de arr. rechtbank te Utrecht Mr. Dr. S. van Brakel, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. VOOGDIJRADEN, By K. B. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's-Hertogenbosch C. A. Verbeek, arts, wonende te Oss. GEVANGENISWEZEN. By K. B. is benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Zutphen E. C. U. baron Calkoen, lid van voor noemd college. ONDERSCHEIDINGEN. By K. B. is verleend de eeremedaille der Orde van Oranje Nassau, in brons, aan G. C. Maas Jansen, los werkman by het 22e- regiment infanterie; A. Maas, onderbaas bij de firma van Wijk Co., te Rotterdam; in zilver, aan den heer H. van de Water, te Hillegom, nachtstoker, vroeger machinist, in dienst van de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij.; P. W. van Blerck, meesterknecht by de N. V Papierfabriek Maasmond, te Maasniel; A. Mulder, meesterknecht bij de firma D. Meel dijk te Dordrecht. RIJKSWATERSTAAT. By K. B. zyn bevorderd tot technisch- hoofdambtenaar van den Rykswaterstaat de technisch-ambtenaren W. F. A. Hagethorn, te Schiedam; ir. P. van Tiel, te Utrecht; C. L. Dalebout, te Haarlem; P. Mulder, te Goes; J. Sizoo, te Vreeswijk; L. G. van lireen, te Nymegen, en D. de Jong, te Zalt- bommel, AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 25 April niet plaats hebben. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Tot ridder in de orde van den H. Grcgorius den Groote is benoemd de heer Jan Smits v. d. Mortel, te Breda. HOFBERICHTEN PRINS HENDRIK. Prins Hendiriik wordt a.3. Zondagmiddag ongeveer 12 uur met den Parijschen trein ui't Zwitserland i-n Den Haag terugver wacht. ONZE MINISTERS MINISTER DONNER TE ZETTEN. Op den tweeden Paaschdag, heeft de mi nister van justitie een bezoek gebracht aan de Heldring-gestichten te Zetten. Met den presient-directeur, dr. Lammerts van Bueren, begaf hij zich naar het ter rein van den brand, die enkele dagen gele den het Magdalcna-huis geheel beeft ver woest. De minister was zeer onder den in druk van de aangerichte schade en nam met groote belangstelling kennis van de maatregelen, welke genomen zijn om lo verpleegden en haar verpleegsters althans tijdelijk te huisvesten, waarbij hij de hoop uitsprak, dat spoedig met den bouw van een nieuw huis zou kunnen,wordon be gonnen. HOOFDINSPECTIE VAN DEN ARBEID TE MAASTRICHT De heer Kraft, inspecteur van den ar beid in de hoofdinspectie Arnhem, zal, naar gemeld wordt, belast worden met de waarneming van de hoofdinspectie te Maastricht, waar deze plaats was vrijge komen, door intrekking van de overplaat sing van hoofdinspecteur Huygens uit Den Haag in verband met de kweslie- Fruytier. PROT. CHRISTELIJKE MIJNWERKERSBOND EEN BLIK TERUG EN EEN BLIK VOORUIT JAARVERGADERING TE HEERLEN De Prot. Chr. Mijnwerkersbond hield Tweeden Paaschdag zijn 12de Algemeene Vergadering in het Prot. Chr. Verenigings gebouw te Heerlen. De vergadering werd geopend met het zin gen van Psalm 6S10. De voorzitter, de heer W. Kok, las Psalm l3S en. ging voor in gebed. Openingsrede^ Hierna hield dc voorzitter een .openings rede, waarin bijzonder welkom werden ge- liceten de heeren Niehof, van den R.K- Mijn werkersbond, Heij, van don Prot. Chr. Be sturenbond, en Binning, van de afd. Heer len van den Chr. Nat. Werkmansbond Een terugblik werpend op 1929 is er alle reden om God voor de zegeningen te dan ken. Niet alleen hield Hij, aldus spr., onze organisatie staande, in meer dan één op zicht kon zij beter aan haar doel beantwoor den. Verschillende verbeteringen van de arbeicls voorwaarden voor jeugdige en andere mijn werkers mochten verkregen worden. Wel is er in het jaarverslag geen specifi catie gegeven van z.g.n. klein werk, door onze organisatie verricht, en om U daar eenigszins een denkbeeld van te geven ver meld ik hier, dat door ondergeteekende van af 15 Maart tot j.l. Vrijdag is dus 30 dagen 102 besprekingen gehouden zijn op ons Bondsbureau met leden, die voor een of an dere zaak onze hulp verlangden; 76 bespre kingen elders gevoerd over een of andere zaak in het belang van een of meerdere le den van onzen Bond; 15 verzoekschriften gereed gemaakt en verzonden betreffende herzieningen der ongevalsuitkeering en an dere financieele kwesties; 12 vergaderingen bijgewoond; 186 brieven en andere poststuk ken gereed gemaakt en verzonden; 316 uur gewerkt is dus 10y2 uur per dag den Zater dag inbegrepen. "Verder zijn er in die 30 dagen door pro paganda, waarvan verreweg de meeste door den heer Ploeg, den propagandist van onzen Bond, 51 nieuwe leden ingeschreven. Door den beheerder der financiën van on zen Bond is zeker IS a 20 uren per week in dienst van de organisatie gewerkt, om deze zoo belangrijke zaak te behartigen. Stellen wij ons echter de vraag hoe het staat met onze organisatie voor wat het le dental betreft, dan is het niet mogelijk daar over met opgewektheid te spreken. Zeker hebben wij hierbij met verschillende omstandigheden te rekenen, maar toch neemt dit alles niet weg, dat de oorzaak van onze zoo langzame vooruitgang voor een niet gering deel moet worden gezocht bij de af- deelingsbesturen, die, naar onze overtuiging, daar vooral mede aan schuldig staan. Wan neer deze bestuurders, de goede niet te na gesproken, beter hun roeping hadden ver staan, zou niet hebben kunnen plaats heb ben, dat in 1929 naast 281 inschrijvingen 317 leden moesten worden afgeschreven, te meer te betreuren, nu het met onze financiën in een richting gaat, die tot blijdschap en dankbaarheid stemt Naast de dagelijks voorkomende zaken, zijn er andere, waarvoor met kracht moet worden gewerkt en met taaie volhar ding gestreden. De pensioenen der mijnar beiders bij invaliditeit en ouderdom zijn veel te laag. Voor de meesten is dit thans slechts nog geen f 200 per jaar, en hij bij 20-jarigen dienst heeft het nog niet de f250 per jaar bereikt. Inderdaad bedragen, die bedroevend laag moeten worden genoemd, en dat voor een zeer groot gedeelte voor arbeiders, die jaren achtereen in diepten van de aarde afdaal den om daar hun moeilijken maar toch zoo nuttigen arbeid voor do gemeenschap te verrichten. De actie voor aanmerkelijke verhooging der pensioenen moet onverzwakt worden voortgezet, alsmede het pogen om aan de mijnarbeiders bij ziekte een uitkeering te verschaffen, waardoor deze niet achterstaan bij andere verzekerde arbeiders. Daarbij zal het echter zaak zijn, dat onze aandacht niet eenzijdig en bijna alleen ge richt is op een hooge en langdurige uitkee ring bij ziekte, want daardoor zouden we gevaar loopen, dat de invalide en oude mijn arbeider niet of niet voldoende, uit zijn thans inderdaad benarde positie wordt ver lost. Daarnaast zal onze actie moeten worden voortgezét voor dc invoering van een ander loonsysteem. De arbeider is zijn loon waardig, zegt de H. Schrift, en daarom moet de arbeider dit ook ontvangen als het hem buiten zijn schuld niet is mogelijk geweest de verlang de productie to verkrijgen. Een voorstel om dit te bereiken Is thans door ons in samenwerking met den R.-K. Mijnwerkersbond en de Centrale van Werk nemers in het Mijnbedrijf, bij de contact commissie aanhangig gemaakt. De directies zijn gevraagd medewerking te verleenen dat er een Commissie tot stand komt, bestaande uit vertegenwoordigers der directies en uit vertegenwoordigers der ar beiders, die dezo belangrijke zaak in studie neemt, om tot de invoering van een an der cn rechtvaardiger loonsysteem als thans in het Ned. Mijnbedrijf bestaat te komen. Verder zal ons streven in toenemende ma te er op gericht moeten zijn tot het verkrij gen van meer medezeggenschap, vooral op grond van hot feit, dat de factor arbeid van minstens even veel beteekenis in het be drijfsleven is als het darurin gestoken kapi taal. De arbeider geeft z ij n kapitaal aan het bedrijf nl. zijn arbeidskracht en mede op grond daarvan heeft hij volgens mijn over tuiging evenveel recht op medezeggenschap als de man die door zijn geldbezit aandeel houder is of het kan worden. Ook zullen wij moeten trachten bij ver schillende, cn voor de arbeiders in het mijn bedrijf belangrijke instellingen, te doen ver (hvijnen het orschijnsel, dat van een werk- lijke evenredige vertegenwoordiging geen sprake is en de minderheden miskend wor den. Ook zullen wij onze actie moeten Mij ven voortzetten om een fatsoenlijke bclmn MODERNISEERING VAN OUD-DORDT De Vischstraat en het Bagijnhof, die behooren tot de oudste en voornaamste straten van Dordrecht, u-orden thans geasfalteerd. De laatste jaren vooral is de historische Mcrwcstad druk bezig zich aan den modernen tijd aan te passen. Een kijkje tijdens de werkzaamheden op het Bagijnhof. DE DOODSTRAF Ter vergadering van de A.-R. Kiesvereen. te Lunteren werd de volgende motie aan genomen: „De Anti-Rev. Kiesvereeniging te Lunteren in vergadering bijeen op 11 April 1930, erkennende den plicht der Overheid om den moordenaar op grond der H .S., aan het leven te straffen, art. 13 program van beginselen, gelezen hebbende het antwoord van den Minister van Justitie op de vragen van het Kamerlid Van Voorst tot Voorst, dringt er, mede in verband met het ont wakend rechtsbesef bij het volk tengevolge van het onrustbarend aantal moorden in de laatste jaren, bij het Centraal-Comité van A.-R. kiesvereen. op aan middelen te be ramen om vooral het deze zaak betreffende punt van het program van actie ten uit voer te brengen, en besluit deze motie ter kennis te bren gen van het Centraal Comité, den Minister 'van Justitie en opname hiervan te verzoeken in „De Standaard" en „De Rotterdammer". deling ook voor den mijnwerker te verkrij gen, welke thans nog vooral ondergrondsch, veel te wenschen overlaat. Dat wij ook daarbij op den steun der mijndirecties althans van die der Staats mijnen, kunnen rekenen, stemt tot dankbaar heid. Wij zullen, voor zoover dat mogelijk is, een en ander trachten te doen in samenwer king met ons bevriende organisaties. Met de Alg. Ned. Mijnwerkersbond zal dit niet gaan. omreden deze, uit propagandistische overwegingen geen samenwerking wenscht. Laat deze vergadering het bewijs leveren, dat het ons te doen is, niet om het zaaien van ontevredenheid en klassenhaat, die de volksziel vergiftigen, maar om bevrediging van het rechtsgevoel, ook van den arbeider in het mijnbedrijf, die toch zoo'n zeer be langrijke functie verricht in het productie proces. Spr. eindigt met de beste wenschen voor den Bond en voor zijn werk, waarbij onze God ons wil bijstaan cn waarop Gezang 26S vs. 1 en 2 zoo terecht wijst. Verslag over 1929. Het verslag over 1929, uitgebracht door den secretaris, den heer N. Ploeg, werd goed gekeurd. Het financieel verslag over 1929, uitge bracht door den waarn. penningmeester, den heer J. Eshuis, liep over oen bedrag van f7162.671/. en wees een nadeelig saldo aan van im.ny2. Het kapitaal beliep per 1 Januari 1930 f 1111.30. De werkloozenkas keerde in 1929 uit f 42S.06. Het vermogen der kas bedraagt per 1 Januari 1930 f8283.44. Het verslag werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Uit de medegedeelde cijfers over 1929 bleek goede vooruitgang. Toespraken. De Heer Niehof sprak namens den R.-K. Mijnwerkersbond zijn beste wenschen uit voor de toekomst Namens den Chr. Besturenbond «Heerlen en Omgeving en de afd. Heerlen van den Chr. Nat. Werkmansbond, werd de verga dering toegesproken door de hoeren Hey en Bruning. De Voorzitter dankte voor de toespraken. De verdere agenda. Het beleid van het Hoofdbestuur werd na enkele gemaakte opmerkingen en beantwoor ding hierna door den Voorzitter goedgekeurd. Als penningmeester word de waarn. pen ningmeester, de heer J. Eshuis, gekozen. Als afdeelingcn, die een hoofdbestuurder hebben te verkiezen werden aangewezen de afdeelingcn Lutterade en Schaesberg. Na enkele opmerkingen over do redactie van het Bondsorgaan, werd de heer W. Kok als redacteur herbenoemd. Het voorstel van het Hoofdbestuur om aan den penningmeester een bepaald bedrag te verstrekken voor het door hem verrichte werk, werd met algemeene stemmen goed gekeurd. liet voorstel van de afdeeling Hocnshroek om een Steunfonds op te richten en de daar voor noodige gelden door vrijwillige bijdra gen te verkrijgen, werd na eenige bespreking teruggenomen. Ik-tzelfde vond plaats met een voorstel van de afdeeling Terwinselen. Rij de rondvraag vroeg de afdeeling Srbaesberg meer contact M brengen tusschen liet Hoofdbestuur en do afdeelingcn, wat door het hoofdbestuur werd toegezegd. Na een slotwoord door den voorzitter, ging de heer Eshuis in dankgebed voor. BOND VAN j. V. OP GEREF. GRONDSLAG Tweeden Paaschdag vergaderde de Afdee ling Gelderland van boven genoemden Bond te Apeldoorn. De bijeenkomst, die druk bezocht was, werd op de gebruikelijke wyze geopend, waarna de voorzitter, de heer D. Timme van Nymegen een openingswoord sprak naar aanleiding van: „Stuwende Jeugdkracht" Na lezing en vaststellen der notulen en goedkeuring der jaarverslagen werd het Cen traal Rapport nog aangevuld. Vervolgens werd tot verkiezing overgegaan. Ver- of her kozen werden voor het BondshestuurP. Krepel en D. Timme. Voor het afdee- lingsbestuur: W. v. d. Bos en H. Ilars- senberg. Besloten werd de volgende verga dering te Aalten te doen plaats hebtcn. De volgende conclusies werden eenstemmig aangenomen 1. Betreffende samenstelling Bondsbestuur: Geen enkel voorstel is aanvaardbaar b. Voor «tel der Afdeeling Zuid-Holland (speciale commissie van onderzoek) verdient geen steun c. Wenschelyk is, dat de provinciale afdee- lingen zonder reglementaire dwang by even- tueele vacatures, jonge menschen tot Bonds- bestnurslid benoemen om aldus te streven naar naleving van art. 18 al gem. B. R. 2. Meer contact tusschen B.B. en Bond worde verkregen door: a. Volledige publicatie van hetgeen B.B. doet; b. Ruime samen spreking over bondszaken tusschen B.B., leden en besturen van Prov. Afd. c. periodieken, samenspreking tusschen B. B. en afgevaar digden der prov. afdeelingen. Het voorstel Hilversum (Kerkelyk of in- terkerkelyk) werd, omdat de aloude grond slag van den Bond is te beschouwen als de juiste, afgewezen. i Betreffende het voorstel van den Ring Rot terdam, geeft de toelichting van het B. Be- Rtuur de juiste oplossing van de geopperde moeilykhedea, In de middagvergadering die met het zin gen van het Bondslied en gebed werd ge opend, hield Prof. Noordijj een rede over de Heilige Schrift en de opgravingen. Vervolgens hield de heer De Lange van Ermelo een toespraak, waarin hij wees op het verschil in levensbeschouwing en werk- wyze tusschen ouderen en jongeren, Ds. P. C. de Bruyn, sprak het slotwoord over: „Zien en gelooven", waarin hy wees op den twyfel van velen onzer dagen en op wekt om vast te houden aan het Woord. Tenslotte wees hy op het conflict van zien en gelooVen en schetste hy in den breede, dat er een gelooven moet zijn, zonder te heb ben gezien. Want door gelooven komt men tot volmaakter zien. 1 VERGADERING DER ZEEUWSCHE AFD. TE MIDDELBURG Tweeden Paaschdag werd te Middelburg de vergadering der Zeeuwsche afd. van den Bond van J. V. op Geref. Grondslag ge houden. De voorzitter P. K g e 1 e r opende de ver gadering met gebed en sprak daarna over: „Bouwen en Bewaren". Na eenige huishoudelijke zaken te hebben behandeld, kreeg de heer Woltering ge- lecenlipid om zijn referaat te leveren „De J. V. en het sociale leven". N'a de pauze werd de vergadering her opend in de Noorderkerk, welke tot in alle hoeken gevuld was met Zeeuwsche bonds- vnenden en -vriendinnen. De heer P. v. Nes te Nijkerk sprak een rede uit getiteld: „Het juiste midden". Een zoor geanimeerde bespreking volgde op dit referaat. Onder het zingen van hot 4e en 5e couplet van het hondslied betrad Ds. P. Chr. van der Vliet den kansel om een opwekkende rede uit te spreken, getiteld: „Zijn hebben en worden 1'" Wat zijt go? Dat is de vraag in 't leven. Jonge menschen gij zijt voor de ouden, de lente. Wees daarom jong in uw ziel, zon der oudemannon-trekken op 't gelaat te heb ben. Opwekken is „Oproepen tot den heili gen strijd". Gij moet strijders zijn voor den Vorst des levens. Gij hebt God omdat God u heeft. Gij hebt Gods woord, dat zingt van liefde cn licht. Gij hebt geloof. Maar zet het dan ook tecen liet drieste ongeloof. De jongclingsbond is iets geworden. Wat zult gij worden als lid van uw vereeniging? Worden als het kind. proeion in Gods ge nade overgaan in heerlijkheid. Na deze opwekkingsrede. dankte de voorz. allen die hebben meegewerkt tot het wel slagen van dezen zeer goeden tnojrdnp. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten door Ds. van der Vliet. BEPROEFDE TAKTIEK liet was aandoenlijk om te lezen, hoe 'dualistisch de roode bladen in de vorige week over het komende congres der S.D.A.P. konden schrijven. De ellenlange agenda rnet al de critische voorstell. n a's cumulatie van salarissen: het vreesbesluit der Kamerfractie inzake do opening der Sta ten-Generaal; de houding der linksd'i-socialisten; de actie voor de verplichte neutrale staatsschool en zooveel meer deed strubbeling vreexen. Doch ondanks dat, hief men van te voren reeds con gejuich aan over de broederlijke eenheid, welke dit jaar bevestigd zou worden. Ik twijfelde nog steeds cn dacht aan de gebruikelijke taktiek om voor een gebeurte nis, b.v. de verkiezingen, reeds de overwin ning te bezingen, om daardoor de strijders moed in te spreken. Plotseling echter begreep ik er alles van en legde ik mijn twijfel het zwijgen op. Ja, de eenheid zou triumfecrcn; het congres zou slagen als nooit te voren. Want, in een hoofdartikel ter bemoedi ging las ik een zonderlinge zin. In afwijking van den gezonden regel, dat het congres zelt de candidaten voor liet partijbestuur be spreekt en aanbeveelt, werd thans op 't laat ste moment in de partijpers het advies ge geven om den leider der oppositie, den heer P. J. Schmidt, als lid van het partijbestuur te kiezen. Vroeger deed de S.D.A.P. anders: dan wierp ze oppositiemenschen eenvoudig uit de partij: Wijnkoop, Van Ravesteijn e. a. Nu werd geadviseerd om een machtig opposant op 't eercgestoelte te brengen. 't Is een beproefde taktiek bij „burgerlij ke" partijen. Plaats de oppositie op een regecringszetel en ze is inet lamheid ge slagen. Daar kan oppositie niet tegen. De champagne van lof en vleierij dooft de vlam van den strijd. De invloed van den opposant wordt gebroken, zoodra hij mee- rcgccrt. Het congres heeft den taktischen raad op gevolgd. Schmidt is vastgesmeerd in het partijbestuur. Binnenkamers zal men zijn opvattingen met belangstelling aanhoorer.: het is nu behoorlijk, dat hij cr naar buiten over zwijgt. Men hoeft hem tot „kind van staat" ge* maakt cn als een kind staat hij nu voortaan tusschen de groote broers. Met déze oppositie is het gedaan! KORFBALWEDSTRUD - ISQSetl TE ROTTERDAM „DE ROTTERDAMMER-BOKAAL. De zilveren bokaal, den Chr. Korfbal bond aan geboden door de directie van „De Rotter dammer". Deze beker is beschikbaar gesteld voor de vereeniging, die ongeacht den uitslag het mooiste spel geeft en is daarom zooals we gister reeds meldden door het bestuur tan den C. K B. als schoonheidswisselprijt voor den Bondsdag 1930 toegekend aan het Lcidsche Pernio PROV. STATEN VAN LIMBURG D. SNOEIJER BOS. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is benoemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Limburg (vac. H. J. Huizing») de heer D. S n O e ij e r-b o s. NED. JONG. VERBOND BIJEENKOMST TE STADSKANAAL. Te Stadskanaal kwam 2c Paaschdag do jongelingenschaar van het Ned. Jong. Ver bond in toogdag bijeen. Dc wijdingsure in de Ned. Horv. Kerk te Nieuw- Stadskanaal word geleid door Ds. J. A. {01 o e n b c e k, N'''1- "'-n. pr.-d di<- «pi al, ..ver I'.. im h- cvangelio naar aanleiding van de woorden: „Do lieer is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien". In I'rascati werd des middags de Bonds vergadering gehouden, die geopend werd door den heer J. van Dingen te Gronin gen. Namens de regelingscommissie sprak Ds. Th. J. Mud de woorden van welkom, waar na de burgemeester van Oustwcddo de gas ten in zijn gemeente welkom heette. Dr. J. C Roosc, Ned. Hcrv. prod., sprak daarna over „De Kerk en de C. J. M. V." (Chr. Jongemannen Vereeniging), terwijl Mej. M. W. Barger te Zci«t .Ie kracht van het Christelijk Jeugdwerk behandelde. De heer v a n d e r M e e r te Onnen bracht de gelukwonathcn van den Geref. Jong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1