DINSDAG 22 APRIL 1930 Kreymborg-coupe bespaart 'op Uwe kleëdinguitgaven DE A.S. LUSTRUMVIERING VAN HET L.S.C. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van T. C. J. den Hollander om vergunning tot het oprichten van een kaasmakerij in liet perceel Kooihof No. 31, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie K. No. 3382, is verdaagd. Leidc», 22 April 1930. V A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. ONTZETTING UIT DE OUDERLIJKE MACHT Mr. E. J. M. H. jBolsius komt in Tijdsei», voor Armwezen enz. van 12 April terug op liet bekende geval van het Leidsche ouder paar, dat uit de ouderlijke macht wero ontzet, omdat het, op grond van godsdien stige bezwaren, weigerde, hun kinderen on derwijs te doen genieten. Zooals men weet, werd de door den Offt cier ingestelde eisch van ontzetting, afge wezen door de Rechtbank, maar toegestaan door het Hof. De Rechtbank overwoog, dai liet onderwijs behoort tot de opvoeding en dat art 347a niet van toepassing was. Het Hof vernietigije die uitspraak en zag in her onthouden van onderwijs een groote ver waarloozing van plicht aan den kant der ouders. Mr. Bol9ius meent, dat de Rechtbank ovei liet hoofd heeft gezien, dat de Wetgever liet onderwijsgedeelte der opvoedingstaak heeft geregeld en de oudere een wettelijke verplichting heeft opgelegd, om .voor dit onderwijs te zorgen. Mr. Bolsius vervolgt dan: „Een tweede vraag is dan, al of niet be schouwd in een godsdienststelsel, of de stelselmatige verwaarioozing van dit ge deelte der opvoedingstaak te beschouwen is als een zoodanige verwaarloozing, der op voeding, dat uit de ontzetting uit de ouder lijke macht daarvan het gevolg moet zijn Zonder een overweging te wijden aan de godsdienstige opvatting der oudere omtrent dit punt heeft het Hof deze vraag bevesti gend beantwoord. Het Hof acht blijkbaar het verstrekken van onderwijs aan de kinderen van zoo groot gewicht, dat het enkele ver waarloozen van dit gedeelte der opvoedings taak de oudere ongeschikt maakt zich nog verder met de opvoeding der kinderen in te laten; dat de ouders immers in het besliste geval ook nog in andere opzichten hunne op voedingstaak verwaarloosden, blijkt niet Het thans gesignaleerde geval is niet het eenige in het land; ni&t uitgesloten is het dus, dat nogmaals de Rechter zaïl moeten i Slissen in gelijksoortige gevallen. Of ze al!i dezelfde zijn kan betwijfeld worden; het is hier een kwestie van appreciatie", 'SfiJP7 INDONESISCHE AVOND. Zooals gemeld zal op Vrijdag 2 Mei e.k. in dc Stadsgehoorzaal alhier een door Indone sische studenten georganiseerde Liefdadig heidsuitvoering plaats hebben ten bate van de noodlijdenden Bulgaarsche studenten en van de slachtoffers van den hongersnood in Indonesia. Het thans verschenen programma van de zen avond vermeldt onder meer het volgen de: Panembrama (welkomstlied); liefdesver klaring van Prijambada aan PustakawenJ (wajangdans); Pentjak (de kunst van aan vallen en verdedigen); Tjantzik-dans (dans van tempeldienaren); fragment uit het visschcrsleven; Kiprahdans (toiletdans); Krontjong (Indonesische nacht-idylle); ge vecht tusschen Batara Brama en Antaredja (wapangspel); tableau-vivant (voedseldistri butie door de godin van de welvaart. Do Indonesische studenten zullen in na tionaal costuum op de uitvoering verschij nen. NAT. MANDOLINE-CONCOURS IN DE STADSGEHOORZAAL. Tweeden Paaschdag zijn in de Stadsge hoorzaal te Leiden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Leidsohe Muziek gezelschap „Krebustlipo" nationale wedstrij den voor mandoline-gezelschappen gehou den, waaraan door een vrij groot aantal vereenigingen werd deelgenomen. De uitslagen waren als volgt: Afd. Uitmuntendheid: le prijs met eere- prijs Mandoline-gezelschap „Willen is Kun nen", Den Haag (254 punten); le prijs *s Gravenhaagsche Kinder Politievereeniging „Oefening Baart Kunst (234p.); le prij9 Haagsch Mandoline Orkest „Kunst en Ge noegen (210 p.); 2e prijs Mandoline-gezel schap „Aventia", Den Haag (190 p.). lste Afdeeling: le prijzen Mandoline Club „Semper Crescendo", Den Haag (238p.); Lyrisch Mandoline Kwartet, Den Haag (234 p.); Roomsdh-Kath. Rotterdamsche Mando lineclub, Rotterdam (210% p.); R. K. Man dolineclub E. A. D. G.. Amsterdam (209% p.3c prijs Avantia's Kinderclub, Den Haag (119% p.). 2dn Afdeeling: le prijs Chr. Mandoline club „Semper Florens", Zwolle (233 p.); Mandolineclub „Ons Genoegen", Westenhol te bij Zwolle (225 p.); Utrecht's Mandoline Gezelschap „Cordoni Musicals", Utreoht (237 p.); Mandolineclub „Ardito", Amsterdam (228% p.). 2e prijs Mandolineclub „Volharding" on- derafd. C. J. M. V. „Onésimus", Rotterdam (184% p.); Afd. van de Speeltuinver. „Het Spaarndanimerkwartier „Congracia", Am sterdam (181% p.); Chr. Ver. Residentie Mandoline Orkest, Den Haag (168% p.); Mandolineclub „Sana Paroles", Schevenin- gen (192 p.); Mandolineclub „V. I. O. S.", Brielle (177 p.); Chr. Mandolineclub „Mar- jactrfLeiden (168 p.). 3e prijs Mandolineclub „Kunst voor Allen", Don Haag (162% p.). 3e Afdeeling: le prijs Kinder Mandoline club „Tyroline,V Amsterdam (216 p.); 2e prijs Afd. vrun de Speoltuinvereon. „Plan West", Amsterdam (198% p.); Mandoline club „Arion", Den, Haag (1119 p.)3e prijs Mandolineclub „Atwnato", Naaldwijk (160% punton). Nadere bijzonderheden omtrent de feestviering in de stad en het waterfeestspel (Slot.) Edwarda dan geeft aan den Hollander opdracht de vloot, beladen met al haar kost baarheden te doen uitzeilen. Mot dit geld wil zij het land bevrijden van de invallen de zeeën door een dijk aan te leggen „van Vlieland, Texel, Alkamar naar Witlo" (waar nu ongeveer Schouwen-Duiveland ligt). Terwijl Edwarda haar bevelen uitdeelt, vraagt een bedelaar aan den voet van den toren om brood. Edwarda hoort hem aan vankelijk niet, en als de bedelaar blijft aan houden, geeft zij haar soldaten bevel den man op te pakken. Deze doet haar een drie tal sombere voorspellingen, o.a. dat zij even arm zal worden als de bedelaar en dat haar stad zal verzinken in zee. Wanneer Edwarda verneemt, dat de Hol lander haar zoon opdracht geeft brood tc halen voor den bedelaar, ontsteekt zij daar over zoozeer in toorn, dat zij hem uit het velhebberschap over de vloot ontzet. De Hollander smeekt haar hem terwille van de voorteekenen vergiffenis te willen schenken, doch Edwarda gooit, als een uit daging der goden, haar groote groene zegel ring in zee. De Torenwachter kondigt de komst van Bonifacius aan. Edwarda laat haar soldaten het schip van den Hollander plunderen en verbant het vervolgens uit „het gemeenzaam stads- bezit". De vloot vertrekt onder leiding van Lothar, een onbeduidenden gunsteling van Edwarda. Een k>or van toesnellende bur gers zingt de uitvarende schippers een af scheidslied toe. Edwarda verdwijnt met haar gevolg in het kasteel; Tijs loopt haar tot de poort achterna en keert dan terug naar den Hollander* De dorpelingen zoeken hun woningen op Bonifacius nadert in de verte K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Opheffing. 19 April. Wed. A. van der Wal, ceb. G de Bruin, Opstgeest, Regentesse- Jaan 12. Aannamerebedrijf in hoofdzaaR on- Byrhouu wegen. Hiermede 'eindigt de eerste handeling. De tweede handeling begint met de aan komst van Bonifacius, die wordt verwel komd door Eoban, den bouwer van de kerk. ■Bonifacius verhaalt hoe hij in het jaar 724 door den Frieschen heidenkoning Rad- is verjaagd en nu op den terugweg is van Rome naar het land der Angelsakscn. Door tegenwind wordt zijn schip naar de Friesche kust gedreven, waarin B. een vin gerwijzing van de Voorzienigheid ziet, dat hij zijn taak hier te lande weer moet op vatten. De Torenwachter wijst Bonifacius op do hem omringende gevaren, doch deze weigert te vluchten en laat de processie voor de plechtige inwijding der kerk in ge reedheid brengen. Er volgt dan een authen tiek, liturgisch tusschenspel, dateerend uit het begin der negende eeuw. Na afloop stelt Bonifacius zich aan het hoofd der processie en vraagt den Hollan der zich bij hem aan te sluiten. Deze wei gert en slaat eveneens Bonifacius' aanbod af om zijn schip door hem te laten zege nen. Wanneer Bonifacius bij de kerk aankomt, vindt hij deze bezet door de soldaten van Edwarda, die hem den toegang beletten. Bonifacius begeeft zich vervolgens naar v:en waterput en vindt in een tobbe een visch, welke bij onderzoek blijkt Edwarda's groene zegelring te bevatten. De Torenwachter komt Edwarda mede- deelen, dat haar vloot onder bevel van Lothar totaal verslagen is, waarop Edwarda Bonifacius van tooverij beschuldigt en deze met een groot aantal van zijn getrouwen wegtrekt. Het volgend tooneel toont een heidensch Paaschfeest, dit wordt onderbroken door de vloot der Vickingere die het dorp plunde ren. Terwijl de plunderaars weer wegvaren, zinkt het geheele dorp langzaam in de diepte. Edwarda, alleen achtergebleven in haar kasteel, beroofd van al haar bezittingen, ontmoet dan nog eenmaal den bedelaar. Het lot is in vervulling gegaan, de voor spellingen zijn tot werkelijkheid geworden. Dan vaart de Hollander, nu Vliegende Hollander, voorbij. Dit is zeer in het kort de gang van het spel. Een typisch Hollandsch spel, met zijn vele af- en aanvarende booten, het bedrij vige visschersdorp schilderachtig en vol beweging; daarnaast door zijn tekst en omgeving ook weer zeer grootsch. Een spel wat wij zouden kunnen formu leeren als „het epos van Holland". Er is in dit spel veel nieuws, waarvan het belangrijkste wel is de merkwaardige bouw in twee groepen: de zwijgende relatief actie- looze, die de tekst, het hoogsre doorzicht vertegenwoordigt en de bewegingsvollo, luidruchtige (de koren worden door hen ge zongen) der willoos ondergaanden, de dor pelingen. De Vickingen vallen hier Vionigs- zins tusschen in. Dit van vroegere open luchtspelen zoo geheel afwijkende is liet gevolg van het voor het eerst opnemen en volledig aanvaarden van het gesproken woord bij een massaspel, waarmede aan na tuurlijkheid en intensiteit veel wordt ge wonnen. Dat deze winst Inderdaad zeer belangrijk Is, daarvan zal de komende uitvoering liet bewijs leveren. RIJWIEL ONTVREEMD. Ten nadeele van J. O. is gisteravond rijwiel ontvreemd, dat onbeheerd stond in de Mandemakerssteeg. HONGER EN DORST. Zekfcre B. heeft aangifte gedaan dat uif zijn woning eenige eetwaren zijn ontvreemd, terwijl een andere B. bij de politie zijn be klag heeft ingediend, dat uit zijn woonschuit 13 literkruiken genever zyn ontvreemd. WEER EEN MOTORWAGEN DER N.Z.H.T.M IN BRAND. Zaterdagavond omstreeks half zeven is by de buitenplaats „Rozenrust" onder Veur tenge volge van kortsluiting brand ontstaan in den motorwagen, behoorende tot het grootste type, van een uit drie rijtuigen bestaande tram der N.Z.H.T.M. van Den Haag-Leiden-Ivatwijk. De bestuurder wist de reizigers te bewegen kalm te blijven en rustig den wagen te ver laten. Nadat de beugel was neergelaten, is het dat zich onder den wagen bevond, met bluschapparaat gebluscht. De volgende tram heeft de tram naar Leiden opgeduwd, welke daar met een half uur vertraging aankwam. AANRIJDING. Bij de Rust- en Vreugdelaan te Wassenaar is de motorrijder Van Laar tegen een auto opgereden. Met een ernstige beenbreuk andere verwondingen is hij naar het St. Elizabethsziekenhuis alhier overgebracht. llit den Omtrek. NIET STUURVAST. In den afgeloopen nacht is op den Rijns- burgerweg zekere C v. D. uit Oegstgeest, mot zijn auto eerst tegen een boom gereden, die werd ontzet en daarna tegen een lantaarn paal, die afknapte. De inzittenden bekwa men geen letsel. De auto werd beschadigd. EEN MOOIE OPDRACHT. Door B. en W. is opgedragen aan G. A. Ko nlng, aannemer alhier, het verbroeden van de Maresingclgracht tegenover hot terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken en het uit voeren van daarbij behoorende werken voor de som van f 26.210. VECHTPARTIJTJE. In een koffiehuis aan den Stationswee heeft gisteravond een vechtpartij plaats ge had, waurbij de 34-jarige a. v. d. II. met oen bierflesch op het hoofd is geslagen. Dc man liep een bloedende wonde op, die in het Aca3. Ziekenhuis is verbonden ALKEMADE TEWATERLATING MOTORJACHT VOOR LEPRABESTRIJDING. Op de scheepswerf der firma Akerboom ei Van Lent aan de Kaag alhier is Zaterdag middag te water gelaten het motorjacht „General Wood'', dat daar voor rekening het „Leonard Wood Memorial Found' Amerika is gebouwd en welk sflhip dienst moet doen bij de leprozenbestryding op de Philip- pynen. Het is genoemd naar den stichter het Fonds, Leonard Wood, destijds, tij dens den Spaansch-Amerikanaschen oorlog, generaal van het door Theodoor Roosevelt opgerichte regiment Wilde Huzaren en te medicus, in welke laatste hoedanigheid hij veel voor de volksgezondheid op de Philippyneu heeft gedaan. Dat de bouw in ons land geschiedde, is te danken aan den scheepsbouwkundigen inge- F. van Rossen van Hoogenoijk New-York, de ontwerper van liet jacht, n wien' tevens te danken is, dat op enkele andere Nederlandsche werven nog eenige boo- voor Amerikaansche rekening worden gebouwd. Het Zaterdagmiddag te water gelaten jacht 21 meter lang en 4 meter breed, het meet ongeveer 30 ton en heeft een diepgang M. Voor in het jacht bevindt zich een logies-ruimte voor twee man dekpersoneel keuken. Achter in het schip bevinden zich groote eenpersoons- en een tweepersoons hut, met W.O. en badkamer. Voorts zijn er op het jacht een ruime dekhut en een overdekt stuurhuis. De bouw is geschied onder toezicht van Ir. W. M. Voogt J.Ezn., scheepsbouwkundig inge nieur van het concern Wilton-Feyenoord, waai birtnenkort ook enkele Amerikaansche schepen zullen worden gebouwd, terwijl thans reeds Amerikaansche rekening in aanbouw ziin snelle motorboot van 1000 P.K. op Bocle'; scheepswerven te Bolnes en een zeiljacht „Delight"' op de scheepswerf'te Aalsmeer. De tewaterlating geschiedde in tegenwo digheid van den Amerikaanschen gezant, de heer G. Diekema, en zijn echtgenoote. Voorts n er o.m. by tegenwoordig de vroegere Nederlandsche gezant in Amerika, Mr. J. E. Everwyn, als loco-voorzitter van da Ned. Amerikaansche Kamer van Koophandel, Mr. E. H. von Eaumhauer, gedelegeerd bestuurslid en Jhr. J. P. Six, secretaris dezer Kamer, de entwerper van het jacht, Ir. van Rossen Hoo- gendyk met zijn echtgenoote en dochtertje, de directie van het Concern Wilton-Feyenoord, bestaande uit de heeren lr. J. H. Wilton, Ir. J. H. H. Verloop en Ir. C. H. Teschmacher, de burgemeester en de gemeentesecretaris Alkemade, de heeren L. H. M. J. Vosters Hartevelt, alsmede de beide directeuren der scheepswerf, de heeren Akerboom en v. Lent. De scheepswerf prijkte voor deze gelegenheid met de vlaggen van verschillende naties, terwijl rond het jacht een versiering van narcissen en hyacinthen was aangebracht. Nadat het 5-jarig dochtertje van Ir. Van Rossen Hoogendijk de Amerikaansche vlag op het jacht had geheschen, verrichtte de echtgenoote van den Amerikaanschen gezant de doopplechtigheid en werd het ranke bootje te water gelaten, hetgeen vlot geschiedde. Vermeld zij nog, dat een dochtertje van den heer Akerboom aan mevrouw Diekema by haar aankomst een bloemruiker aanbood. Na nog eenigen tyd op de werf te hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich met een salonboot van de „Volharding" naar Me'-rrust te Warmond, waar het noenmaal werd ge bruikt. Na afloop hiervan werd een bezoek gebracht aan de narcissententoonstelling in „Bloemlust" te Sassenheim, waar de heer Warnaar het gezelschap toesprak en rond leidde. BOSKOOP TENTOONSTELLING. Woensdag 23 en Donderdag 24 April e.k. zal er in de Nutsbewaarschool een tentoon stelling plaats hebben, van houtsnijwerk, vervaardigd op dc jeugdavonden. Een bezoek aan deze tentoonstelling is do moeite wol waard. MUZIEK. Naar wij vernemen bestaat het plan, dal de harmonie „Excelsior" met volle bezetting van de onlangs aangekochte nieuwe instru menten te zamen 42 stuks, op Zaterdag 3 Mei in den namiddag zal uitrukken tot het houden van een muzikale wandeling door het dorp. BENOEMD. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben tot fitter bij de gemeentebedrijven benoemd de hoer W. Beekhuizen te Oosterbeek. ONDERTROUWD; J. ■chop z. 3 M Bosnia i DtJk -Mul H. de Jong J Gomes en i M A v d 2 J. on L J Stolp 18 J. Oostorom <1 tooü—Bcn. - li Boer— KATWIJK LANDVERHURING. Vanwege de Domeinen werden dezer d i»" eenige perccelen bloembollengrond verpacht. De inzet ging eerst in 48 perceelon om ze daarna in vier perceelen te combineeren. De buurtijd loopt over zes jaren. Verhuurd werd als volgt: Combinatie A, groot 4.91.26 H. A. pachtster de firma J. A. v. d. Voort en Co te Sassenheim voor f 4930 per jaar. Combinatie B. groot 3.S7.66 H. A. pachtster als v voor f 3435 per jaar. Combinatie C. groot 5.16.64 H. A. voor f 3370 por jaar pachter c'e heer C. v. d. Plus te Katwijk. Combinatie D. groot: 3.66.75 H. A. voor f 2555 per jaar, pachter de heer C. Parlevliet te Katwyk. KATWIJK AAN DEN RIJN INBRAAK NED. HERV. KERK. In den nacht van Zaterdag op de Zondag is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk alhier. Eerst heeft men getracht één der zijdeuren te forceeren, Een veertiental gaten waren in de deur rond het slot geboord. I-Iet slot bezweek echter nog niet zoodat deze poging mislukte Daarna heeft men zich toegang verschaft tot het baarhuis, en met behulp van de baar kon men bij de ramen komen, die op het kerkhof uitzien. Daar heeft men de ruiten ingeduwd en zich op deze manier toegang tot de kerk verschaft. Ontvreemd werd eenige geldswaarde o.a. de collecte van den kerkdienst op Goe den Vrijdag, die op pl.m. f 60 geschat wordt De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in, tot nog toe echter zonder resultaat. KATWIJK AAN ZEE MODERNE SPEURDERS. Na in Leiden een cursus gevolgd te hebben bij den heer W. F. Engelen, deskundige c-i leeraar in moderne speurkunst zijn diplomat uitgereikt als bewijs van bekwaamheid aai de rijksveldwachters A. Kuilman te Katwyk a. d. Rijn en J. Hamerslag, alhier. KATWIJK AAN ZEE 25-JARIG BESTAAN VAN DE AMBACHTS TEEKENSCHOOL. Voor handfeekenen is de uitslag als volgt: Ie klas: le prijs Joh. Haasnoot, 2e prijs G. de Best Lzn., 3e prijs L. van Beelen, 4e prijs W. H. v. d. Bent. IIc klas: le prijs A. van Dijk, 2e prijs N. d. Plas, 3e prijs P. Slingerland. Ille klas: le prijs P. Bekker, 2e prijs Kr. de Beste. IVe klas: le prijs C Krijgsman, 2e prijs v. d. Oever. Ve klas: le prijs M. Zwaan, 2e prijs G Zwanenburg. Voor het decoratief ontwerp is de uitslag: 11e klas: le prijs D. v. d. Plas Mz., 2e prijs v. d. Plas Jzn. Ille klas: le prijs E. Kuyt, 2e prijs KI Kuyt De beoordeeling van de prijsvragen in lijn- en vakteekenen geschiedde door een jury bestaande uit de heeren L. Kruyt, J. Dubbeldam, A. Verloop en G. Haasnoot Kz. Op Donderdag 10 April had dc beoordeeling plaats. De uitspraak der jury is als volgt: Lijn- en vakteekenen: le klas le afd. Ie prijs L. v. Beelen, 2e prijs C. Kuyt; 2e afd, le prijs G. de Best Lzn., 2e prijs L. Haas noot; 3e afd. le prijs C. v. Duyvenobde, 2e prijs P. v. d. Bent. He klas: le prijs P. Slingerland, 2e prijs J v. d. Mey, 3e prijs W. v. d. Plas Wzn., 4e prijs A. v. Dijk. IIIe klas le afd.: 2e prijs P. Bekker, 3e prijs Kr. de Best; 2e afd.: le prijs G. Haas noot, 3e prijs L. de Best IVe klas: le prijs C. Krijgsman, 2e prijs NV. Kloos, 3e prijs A. v. d. Oever. Vo klas: 2e prijs C. v. d. Boon. Aan A. v. d. Plas uit de vervolgklasse zal ook een prijs worden uitgereikt wegens bijzondere prestaties. Spr. vestigt nog even de aandacht op de ivolledigheid van de vakken. Voor de schilders is het decoratief teekenen zeer nuttig, maar men wil nu eenmaal ook het hout en marmer schilderen beoefenen, al is dat verouderd. Spr. hoopt dat de vol gende cursus met een volledig leerplan kan worden aangevangen. De voorzitter bedankt den heer Verloop 'oor zijn uitgebracht rapport en de jury ■oor haar bemoeienissen. Hij noodigt nu den Burgemetseer uit een kort woord te spreken en om daarna de prijzen te willen uitdeelen. Den Burgemeester is het een ge noegen een enkel woord hier te spreken. Do leerlingen kunnen zich hier voorbereiden hun taak in het leven. Voor den heer L. Kruyt is het een blijde dag om te zien 'at de school in die kwart eeuw geworden Het toekomende geslacht zal moeten meewerken om de school uit te breiden met volledig leerplan. In een gemeente als Kat wijk, die zich steds meer en meer uitbreidt, kan een Ambachtsschool op haar plaats zijn. Voor de jongelui zal de toekomst niet gemakkelijker, maar moeilijker worden. Er bestaat tegenwoordig een sterke neiging om het zich maar zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Aan steeds meerdere eischen zal moeten worden voldaan. Om over de gren zen te gaan moeten er nieuwe wegen ge zocht worden. Laten de Hollanders en ook de Katwijkers als deugdelijke en bekwame vaklieden overal met eere genoemd worden In tal van bedrijven is er vraag naar ge schoolde werklieden. Noodzakelijk is een plichtsgevoel. Dat kost moeite, maar later zal er dank voor wezen; liet moet gaan ten koste van zelfverloochening en inspan ning. Spr. eindigde, dat met den zegen van God deze school tot heil moge strekken van de Katwijksche bevolking. Hierna deelde de Burgemeester de prijzen uit, waarna de tentoonstelling van de tec- koningen en werkstukken der leerlingen plaats had. De tentoonstelling in het gebouw van de Ambachtsschool in de Voorstraat is gedu rende eenige dagen voor het publiek toe gankelijk. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN- TRANSPORTARBEIDERS. De afdeeling van bovengenoemden bond vergaderde Zaterdag in de gemeentes lal. Do 2e voorzitter, de heer W. Kulk, opende do vergadering met gebed. By zijn inleiding zegt spr., dat hij gehoopt had deze vergadering met een lofpsalm te laten openen, doch hoe vervult droefheid ons aller hart, als wy ge denken hoe één onzer leden deze week op het onverwachtst op noodlottige wyze op zee om het leven kwam. Midden in zijn werk werd hy uit dit leven weggerukt. Mogen wij hopen, zegt spr., dat God de weduwe en familie trooste en dat het voot ons een roepstem moge in om ons huis te bereiden. Hierna geeft hij het woord aan den heer d. Steen van het hoofdbestuur, die zich by de woorden door den voorzitter gesproken, aansluit. Ook het hoofdbestuur heeft dit overly den by zonder getroffen. Nu wordt besproken de afgesloten loonrege ling van trawl- en haringvisscherij en de >rkele nog hangende kwesties. De leden be nenden zich maar weinig tevreden over de behaalde resultaten en het lange rekken over de nog te behandelen punten. Spreker wekt de aanwezigen op: zich vastberaden aanéén gesloten te houden en niet te rusten alvorens ieder opvarende der Katwyksche vloot lid is onzer r. \akbcweging, opdat van dc orga nisatie meerdere kracht kan uitgaan. Ver schillende vragen worden gedaan in verband met de loonregeling, welke spr. uitvoerig beantwoordt. Verscheidene nieuwe leden lieteD zich inschryven. Als le voorzitter werd met algemeene stem men by acclamatie gekozen de heer W. Kulk, die deze functie aanvaardt met dank te zeg gen voor het in hem gestelde vertrouwen. De heer v. d. Steen sloot nu de vergadering op de gebruikelijke wijze. BEGRAFENIS A. VAN DUYVENVOORDE. Onder zeer groote belangstelling werd het stoffelijk overschot van A. v. Duyvenvoorde ten grave gedragen. Grafwaarts werd hy ge bracht door het bestuur van de afdeeling Katwijk van den Bond van Ned. Chr. Fabr.- en Transportarbeiders, waarvan de overledene lid was. Ds. Rutgers hield aan de geopende groeve een treffende lijkrede. Hij teekendc de groote tegenstelling van het ontwaken der levende natuur en het leven, dat hier zoo onverwacht werd afgesneden. Spr. wees vervolgens op het ernstige van dit sterfgeval; er ligt slechts één schrede tus schen on en den dood. Na nog geiwezen te hebben op de Paachklokken, die pas geluid hebben en op de beteekenis daarvan voor de menschheid, eindigde spr. zyn rede. Nadat nog gezongen was Ps. 89 9 bedankte de heer Vis voor de betoonde belangstelling. EEN DER OUDSTEN. Vanmiddag is alhier overleden de oudste mannelijke ingezetene van Katwyk, in den ouderdom van 90 jaar en byna 7 maanden, de heer A. de Groot, voorheen winkelier in onze gemeente. OVERZICHT VAN DE HARING VISSCHERIJ IN 1929. Van Katwijk aan Zee hebben aan de haring visscherij deelgenomen: 2 stoomboten, aantal reizen 15, totaal aangevoerde kantjes 7.188; 65 motorloggers, aantal reizen 412, totaal aangevoerde kantjes 159.225 6 zeilloggers, aantal reizen 23, totaal aangevoerde kantjes 7.992; 1 motorboot, aantal reizen 6, totaal aan gevoerde kantjes 2.631. LISSE. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS LISSE Uitslag wedstrijd in soortenkennis van Gladiolen. Op Woensdag 23 April des nm. ten 2 uur gladiolenveiling, zoowel leverbaar als plant goed. Op verzoek van principalen wordt dezo veiling gehouden, welke onherroepelijk de laatste Gladiolenveiling is in dit seizoen. Groene Veiling. Op Woensdag 23 April ten 10 uur te Voor hout op den tuin van Gebr. Westerhoven aai. den 's-Gravendamschen weg. Diverse partijen Crocussen. Narcissen en Darwintulpen. In totaal waren 113 soorten Gladiolen ten toon gesteld. Aan de wedstrijd werd deelge nomen door 23 personen. De uitslag is als volgt: A. C. R. van den Berg te Amerongen, 32; C. van Beelen, te Hillegom, 107; C. J. Berg man te Noordwijkerhout. 27; A. Boot Jr. to Noordwijk 56; J. Boot Lisse, 64; B. A. Bos kamp, te Katwijk aan den Rijn 53; H. W. Braun te Abbenes 70; R. Hollander te Hil legom 100; C. de Jong te Hillegom 31; M. de Jong te Sassenheim 58; A. van Kampen te Hillegom 69; C. W. Kortckaas tc Oude Wetering 106; C. Kuys Jnz. te Castricum 17; J. W. van Maris te Hillegom 97; Joh. Nagtegaal te Rijnsburg 96; M. Paase te Nieuw Vennep 59; W. M. A. van Schie te Oegstgeest 65; B. Schoneveld te Hillegom 105; A. Vennik te Limmen 72; J. H. Ver meulen te Hillegom 95; G. Wilhelmus te Hillegom 83. En nog 2 personen, die verzochten hun naam niet te publiceeren. Tot toelichting diene, dat bij de beoor deeling der lijsten rekening werd gehouden met de gelijkenis van de volgende soorten Zoo werden, indien aan de soorten America en Panama een der twee nummers is toege kend, de invullingen als juist aangemerkt Evenzoo vond de beoordeeling plaats met de soorten Halley, Venus en Wilbrink als mede Sphinx cn Xanthia. In aanmerking nemende het aantal juist beoordeelde soorten, is besloten aan de deel nemers, .die in totaal tot en met 53 soorten goed beoordeeld hebben, ter zake een diplo ma toe te kennen, waarvan de uitreiking mitsdien den 12den dezer zal plaats hebben aan de na te noemen personen: C. van Beelen te Hillegom 107; C. W. Korte- kaas te Oude Wetering 106; B. Schoneveld te Hillegom 105; R. Hollander te Hillegom 100; J. W. v. Maris te Hillegom 97; Joh. Nag tegaal te Rijnsburg 96; J. H. Vermeulen te Hillegom 95; G. Wilhelmus te Hillegom 83; A. Vennik te Limmen 72; H. W. Braun te Abbenes 70; A. van Kampen te Hillegom 69; W. M. A. van Schie te Oegstgeest 65; J Boot te Lisse 64; M. Paase te Nieuw Ven nep 59; M. de Jong te Sassenheim 58; A Boot Jr., te Noordwijk (14 jaar) 56; B. A. Boskamp te Katwijk aan den Rijn 53- Het cijfer achter de verschillende namen geeft het aantal juist beoordeelde soorten. COOP. VEILING H. B. G. Woensdagmiddag 2 uur laatste veiling gladiolen. NOORDWIJK AAN ZEE Door den Korkeraad der Herv. Kerk alhier, werden tot bestuursleden der Herv. School gekozen de heeren C. Admiraal Hzn. L. v. d. Meer Jr. Eerstgenoemde in de vacture H. Admiraa» Thzn. en de laatste in de plaats van den heer II. Vegt. ZOETERWOUDE BESTEED Door B. en W. is publiek by inschrijving besteed het schoonhouden van de vaarten be hoorende aan de gemeente 2 biljetten waren ingeleverd. H. Boneman, leiderdorp, perceel 1 f 345 van Amsterdam, alhier perceel 1 f 320 perceel 2 f 80. Gegund aan H. van Amsterdam. AUTOBOTSING. Zaterdagmiddag had alhier op den Rijn dijk een botsing plaats tusschen drie auto's Het motorrijtuig van dm heer van N., uit Alphen, stond ter hoogte van de Weipoort rechts van den weg. Uit de Wei poort kwam de vrachtauto van de maalderij Tijdgeesl it Benthuizen, en de heer A., reiziger van de firma Stokvis te Amsterdam, kwam gelij kertijd met een luxe auto uit de richting van Alphen. Beide laatstgenoemde auto's wilden te gelijk het stilstaande voertuig pas toeren, met gevolg dat het klem liep. Het stilstaande rijtuig benevens het luxe van den heer Stokvis kreeg ernstige averij. De groote meelaufo kwa.-n in den slootkant te staan, doch blok niet beschadigd te zijn De schuld werd geweten aan den bestuur der van de luxe .i-.tn van Stokvis. De ver zekeringen zullen liet zaakje \erder op te knappen hebben. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (Ut. 1.) Te Utrecht wordt heden de vergadering gehouden van de Unie „Een School met den Bijbel Ter gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag is Dr. F. G. Waller door de Vereen. Ned. Fabrikaat onderscheiden. Door de Hongaarsche regeering zijn aan de leden van het Kinder-comité onderschei dingen toegekend. (Blaiz. 3). a Het Paaschcongree van de S.D.A.P. De Bond van Chr. Zangvereenigingen houdt te Utrecht de algemeene jaarver* (bldz. 9) De jaarlijksche bondsdag van den Chr. Korfbalbond. (bladz. 10) Mr. Dr. A. A. van Rhijn heeft op de ver gadering van de Bakkersvereeniging ..Da Banier" een rede gehouden over het bednjfs- pensioen. (Bit 5l) De afdeeling Zuid-IIolland van den Bond van J. V. op G. G. heeft te Leiden de jaar- vergadering gehouden. De afdeeling Zuid-Holland van het N. J. V. heeft te Gouda de provinciale bonds dag gehouden. VERKEERSONGEVAL. Gistermiddag reed de wielrenner J. Lipsc, uit Den Haag, vlak achter de Boskoopschj autobus. Blijkbaar niet opmerkende, dat do bus stopte, reed hij met zijn karretje tegen de bus, waardoor hij kwam te vallen en zich vrij ernstig bezeerde aan knie en arm, ter wijl zijn racewagen geheel in elkaar zat. Hij zelf werd in café „Ik leer nog" binnengedra gen en verbonden, waarna (hij naar Den Haag is overgebracht Het ongeval is geheel te wijten aan eigen onvoorzichtigheid. MELKPRIJS. Laatste Nieuws. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Hillegersberg (2de predpl.), F. C. Bosboom te Gelselaar. Re dankt: Voor Ierseke, F. C. Bosboom te Gelselaar. Voor Renkum, K. J. van de: Berg te Amersfoort. A .Ai' HANDELSBERICHTEN. ROTTERDAM 32 APEÏI* Vroegkoersen van heden; MAIS. Mei 130)4Juli 125)4: Sept. 129— November 130)4. TARWE. Mei 9.70; Juli 9.60; Sept. 9.57)4 November 9.57)4. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 22 April. V o c. Aangevoerd IS paarden. 6 veulens. 1854 magere runderen. 72 vette runderen 243 vette kalveren. 1619 nuci kalveen. 70 graskalveren. 12» schapen of lamme ren. 768 varkens, 12i biggen en 5 bokken gelten. Prijzen per kilo: Koeien 31—37—47—50—5 —57)4 c.. ossen 40—44—49—52—66 c.. stieren 4 454860 c.. kalveren 62)4—57)4—65 ■arken/? 36—35)4—36 c u.gla Prijzen per stuk van magor vee; melkkoeien 225—410; kalfkoelen 210—420; stieren 130 —500; pinken f 135—185; graskalveren 60— 110; vaarzen 175—240: paarden 190—21 slachtpaarden 170—210; hitten f 100—11 veulens f 80140; biggen 2032; p we 2.75—3; fok nuchtere kalveren 20—26; dito slacht 1 12—16. Vette Markt. Koelen on ossen: aanvoer matig, handel tamelijk vlug en over het geheel tots stbvere prijzen. Prima spoellngkoe tot 1)4 en prima os tot 2 c boven notecrlng. Stieren aanvoer kort, handel vlot en g( prijshoudend. Vette kalveren: aanvo< melUk vlug. ook hier do pulkbe* kalf van 5—7)4 slechts met mot Jongvee aanvc Invloed op den 1 handhaaf d. Graskalveren weinig ter Markt, (handel lu| en oude prijzen. Aanvoer nuchtere fok- en slachtkalveren minder, vluggen handel, hoogere Werk- en slachtpaarden, hitten en veulens, matig, kalmen handel, vrijwel onverander Aanvoer biggen gewoon, stuggen handel Schapen en lammeren korten aanvoer, tc kalmen handel, vrijwel de oude prijzen I.EIDEX, 22 April. Varkens (Vette Va kensmarkt. Aangevoerd totaal 169. zwaar 15 licht 18stuks. Prijs per kg levend gewicht 71- 72 ct.licht 69—70 ct. Handel vlug. Zeer geril 180 000 stuks. Hoogste prUs ƒ5.25, laagste pr ƒ4.50, mlddenprijs 4.80 per 100 stuks. IIODEGRAVEN, 22 April. Kaas. Aangevoe partijen waarvan 180 met rlikei -37. Handel VISSCHERIJ. 23 i kustvlsch. Trawlvisch. Prtlzen; tarbot f 2.85—2.20; tong f3.10—2.65; heilbot f 2.05—1 40 per kg.; vleet f2.75; leng f3—0.30; koolvlsch f 1.44—0.09 p. stuk; griet f95—45; kleine schol f 21.504.70 schar f 13.50—11; tongschar f 50—45; pieterman poontjes f16—10; groote schelv. f30—18; midd. schelv. f25—16; kl. mldd. schelv. f 22—10.50; kl. schelvlsch f 13.50—5.20; groote gullen f21— 13; kleine gullen f 15—5; wjjtlng f5.60—3.70; makreel f 1.50—8.60 per klHl f 56—38 per 125 kg. De mtnln; (433 manden) 2965. SO i nden) 3200, IJM 38 Ger n) 4089. 1JM 2 Christri Deriki Heiland 6 (40 mnnd. (73 manden) 950, IJM 40 Hoop 2 (-10 HH IA "20 manden) ƒ1781. IJM I 2261. 1.1 M 366 I 1290. IJM 503 Hollnm ƒ818. IJM 12 50 Slmon (50 den) 2693 IJM nden) 1300; IJM 98 Slbi JM 14 Isabel (9-6 manden) ƒ11 IJM 89 Irene (225 manden) 1429. IJM 167 IJ.' 305 manden 1786, IJM 22 Ita (155 mand 1842. IJM 138 Msssmnnd (300 mm.'en) 3400 1 2400: IJM MM 106 Rel Isch SD 116 Karr IJM 116 Silvaii Eendracht I (340 menden) ƒ2' (105 manden) MIS. IJM 82 IJ-lan (1750 mi 39 985. VL 50 VL 80 12c VL 114 900. VL 197 1*360. n) i '00. vi WHHIRi motorloggei bcsomden: KW 67 480. KW 105 480, SCH 35 ƒ60, SCH 312 129.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6