DINSDAG 22 APRIL 1930 DERDE BLAD PAG. 10 Kerknieuws. ZAAK-De. J. L. JASPERS. De Classis Arnhem van Geref. Kerken heeft aan den Kerkeraad van Lunteren geadviseerd om Ds. J. L. Jaspers op zijn schrijven, dat hem op medisch advies volstrekte rust is toegeschreven, te antwoorden dat de Kerkeraad hierin berusten zal tot tijd en wijle by Ds. Jaspers beterschap is ingetreden. GRAFSTEEN-Ds. J. SPOELSTRA Kerkeraad en leden der Geref. Kerk te Sap- pemcer, hebben op het graf van den 27sten September 1,1. te Meeden overleden em.-pred., Ds. j. Spcelstra, een gedenksteen doen plaat sen, welke gedenksteen dezer dagen, in een korte plechtigheid op de algemeene begraaf plaats te Meeden, aan de familie zal worden overgedragen. INLANBSCHE PREDIKANTEN. Te Batavia zal door de Maleische Geref. Kerk weldra een beroep worden uitgebracht op Isaiik Siagian. Van geboorte is hij een Batakker. Hi] ge noot zijn opleiding aan de opleidingsschool te Djogjakarta en doorliep aldaar den Hol- landschcn cursus. Daarna heeft hij omstreeks twee jaar in dienst van do Kerk te Batavia als helper gearbeid in de Maleische Gemeente voor den Zendingsarbeid onder de Inlandsche bevolking. Gedurende drie maanden zal hij onder leiding van Dr. F. L. Bakker zich voor bereiden voor het classicaal examen. Vrouwen kiesrecht De Kerkeraad van Ijlst heelt een voorstel aangenomen, strekkende bij de Generale Synode er op aan te dringen over de kwestie van het vrouwenkiesrecht definitief en in afwijzen- den zin te beslissen, omdat: 1. de H. Schrift geen duidelijk geluid laat hooren in zoo een belangrijke en in het leven der Kerken zoo ingrijpende zaak als het vrouwenkiesrecht; 2. de meeningen zóó zeer verdeeld zijn, dat aannemen van dit vrouwenkiesrecht aan leiding zou kunnen geven tot ernstige con flicten in den boezem der Kerken; 3. bij verreweg het grootste gedeelte der vrouwe lijke lidmaten onzer Kerken de begeerte om dit kiesrecht uit te oefenen, niet leeft en invoering een zeer onrijpe daad zou bet.ee- kenen; en 4. het raadzaam is ook allen schijn van moderne emanciipatie-zucht of be invloeding daarvan te vermijden, wat invoering noodzakelijk met zich mee zou brengen. SYNODALE VERGADERINGEN. De Part. ftynode der Geref. Kerken van Zuid-Holland Zuidelyk gedeelte is bepaald op 18 Juni a.s. te Dordrecht. OUDERLINGENCONFERENTIES. Te Vlissingen wordt Woensdag 30 April a.s. de 11de Zeeuwscihe Ouderlingen- conferentie in de Geref. Kerken gehouden. Ouderling F. D. G. Prins, van Vlissingen, zal refereeren over: „Gemengde huwelijken" en Ds. P. N. Kruiswyk, van Hilversum, over: „De Dogmatiek in de zielszorg". DIACONIE. Do Vereeniging van Diaconieën tot oprich ting ou instandhouding van een weeshuis, v0or de weezenverzorging der Ohr. Geref. Kerk in Nederland houdt Woensdag 7 Mei a.s. in het Weeshuis te Soestdijk een diaconale jaar vergadering. KERKGEBOUWEN. 'Te Eerbeek is van een ingezetene voor het bouwen van het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente een gift van dui zend gulden ontvangen en van een vriend van dezen een dergelijke gift. GEMENGDE HUWELIJKEN. Te S o e s t is de kerkeraad der Geref. Kerk Voornemens by de classis Amersfoort een voorstel aanhangig te maken om te komen tot een voor alle kerken geldende regeling in zake „gemengde huwelijken". ZONDAGSSCHOOLONDERWIJS. Te Ail p h e n a. d. R ij n hoopt de Zondags school aan de Aarkade in September a.s haar 40-jarig bestaan feestelijk te herdenken. EVANGELISATIE. Arnhem. Door de Arnhemscho Stadszen- ding (directeur A. Bouwens) is aangekochl het gebouw Tuinstraat 16 te Arnhem, hel vroegere Wijkgebouw der Evang. Luthersche Gemeente. In dit gebouw zullen worden ge-* vestigd de Zendingskapel en het Stadszen- dingsburcau. De laatste samenkomsten in het oude ge bouw aan den Velperwcg 3_.»=n gedurende de Paaschdagen plaats hebben Do nieuwe Zendingskapel wordt op een nog nader vast te stellen dag in den loop van de volgende week geopend. S a 1 a t i g a-Z e n d i n g. De jaarvergade ring der Salatiga-Zeniding is bepaald op 1 Mei a.s. in „Bethel", Heerenstraat 32 te Utrecht. By die gelegenheid zullen de gebroeders Frei- tag en Tesche, alsmede Jkvr. Dr. Gabrielle vo'n Horvath en zuster Liesbeth Rade voor 't eerst afscheid nemen van de Zendings vrienden, en Dr. en Mevrouw van Leussen en zuster EHse Kuckel voor den tweeden keer. Over 1929 wijzen rekening en verantwoor ding aan ontvangsten en uitgaven een bedrag aan van f 28.372.98 met een batig saldo van f 482.27. 1 Zending onder de Chineezen. By de Geref. Kerken van Djogja en Soerabaja blijken ernstige bezwaren te bestaan tegen het voorstel van deputaten voor de Zending onder de Chineezen. Soemba-Zending. Bij de Medische Commissie van Deputaten van de Geref. Zen ding op Soemba kwam van Dr. J. Berg te Waikaboebak bericht in, dat de officieele opening van het nieuwe ziekenhuis D.V. is gestold op Woensdag 23 April a.s. N cd. Zendingsvereenlgimg. Op Hemelvaartsdag houdt de Ncd. Zen- dingsvereenigLng te Rotterdam haar Zen- dingsdag. In de middagvergadering zal de heer F. W. H. Hoppe, zemleling-leeraar te Batavia, spreken over de Chlneezen-Zending op Java. In de avondsamenkomst in de Groote Kerk zal als spreker optreden Ds. J. A. L Hovv, prcdilmnt te Wilk nan Zeo en Duin De Voiuv.il r. Ds. P. G. dft Vey/Mestdagh zal afvaardigen do zendeling-artsen A. Bo nebakker en J. Bremmer, belden bestemd voor WestrJavo. Den daarop volgenden dag wordt te Rot terdam do Voorjaarsvergadering gehouden met de afgevaardigden dor afdeelingen. BRAND IN DE HELDRINGGESTICHTEN Zooals gemeld, werd te Zetten het Magdalenahuis (een afdeeling van de bekende Heldring-gestichten) door een feilen brand verwoest. De primitieve dorpsbrandweer stond machteloos tegen de vuurzee. De met autospuiten aangerukte brandweren van Eist en Nijmegen konden slechts het Kinderhuis voor vernietiging bewaren. Chr. Nat Zendi n.g s f e e s L Op het Chr. Nationaal Zendingsfeest op Woensdag 2 Juli op „Raaphorst" onder Wassenaar zal de openingsrede worden gehouden door Dr P. Stgenga, Luth. pred. te Amsterdam, en de slotrede door Prof. Dr. J. R. Slotemakci de Bruine, te Den Haag. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. De chef van de afdeeling Hooger Onderwijs Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen en de secre tarissen der Colleges van Curatoren der Uni versiteiten te Leiden, te Utrecht en te Delft, Mr. P. J. Idonburg, Mr. B. J. baron de Geer van Jutphaas, Jhr. Ir. H. Strick van Linscho- ten hebben Donderdag een bezoek gebracht aan het Universiteitsgebouw te Groningen en werden daarbij rondgeleid door den secre taris van het college van curatoren der Uni versiteit te Groningen, Mr. B. ten Bruggen Cate. Gisteren werden zij in het ziekenhuis ont vangen door den voorzitter van de commissie van beheer over het ziekenhuis, Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch, ridder van Rosenthal, en den geneesheer-directeur Dr. W. H.. Mans- holt. DIETSCH STUDENTEN-VERBOND. Het Hoofdbestuur van het Dietsch Stu denten-verbond is in de zevende algemeene ledenvergadering, Dinsdag te Gent gehouden als volgt samengesteld: Dagelyksch Bestuur: W. Goedhuys, voorzitter, p. D. de Vries Reilingh, secretaris, Amsterdam G. U.; J. A. Snyders, penningmeester, Amsterdam G. U. J. D. Koster, le ondervoorzitter, Utrecht; Fr. Wildiers, 2e ondervoorzitter, Leuven. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer C. J. Haartsen en is gevestigd: Da Cos- taplein 3, boven, Amsterdam-West. Leden zijn mej. M. M. W. Droog, Amsterdam G. U., J. H. Broekman, Amsterdam G. W J. Byleveld Leiden, L. A. van Cant, Gent, Joz. Coene, Leu- Vital Haesaert, Leiden, Joz. Hoedt, Gent, C. J. Haartsen, Amsterdam V. U. J. Müller Amsterdam V. U.f A. Murray, Oxford, W. P. Reede van Oudtshoorn, Rotterdam, A. M Söhngen, Wageningen, Ch. Thewissen, Nij megen, A. Verknocke, Leuven en J. Ver- sluys, Delft. LAGER ONDERWIJS. SCHOOLDAG Vanwege de Chr. Scholen in Noord-Holland benoorden het IJ zal D.V. Woensdag 14 Mei een Schooldag gehouden worden te Hoorn, in het Parkhotel. In de morgenver gadering, die te 10.30 aanvangt, hoopt Ds. A. G. Barkey Wolf, van Den Haag, te spreken „De denkbeelden van den kinderrechter Lindsey" en in de namiddagbij eenkomst te 2 ur Ds. L. D. Poot, van Haarlem, over: „By- el en Jeugd''. VACANTIE-CURSUSSEN Evenals vorige jaren organiseert de Univer siteit van Toulouse vacantiecursussen te Bag- 3-de-Bigorrc (Hauts-Syreneet). Prospec- en inlichtingen verschaft de heer J. Vol- lema, Joh. Geradtsweg 17, Hilversum. DE PROPAGANDA VAN „VOLKS ONDERWIJS". Lasterpraat Wy moeten nog even terugkomen op de vergadering van „Volksonderwijs" te Middel- harnis waarover we de vorige week geschre ven hebben. De heer Rienks had daar gesproken over: „Den Mamonondienst" der Chr. Schoolbestu ren en enkele treffende staaltjes van dien mammondienst aangehaald. Hier onder bevond zich ook het volgende: Een schoolbestuur in Amsterdam bouwde zyn school goedkooper dan de begrooting maar weigerde het overschot terug te beta len. En het meest ergerlijke? De Kroon stelde het bestuur in heugelijk!". Wanneer dit werkelijk gebeurd was zou dit inderdaad de ergerlijkste wetsverkrachting zijn, waartoe de Kroon komen kon! Want de L. O. Wet zegt duidelijk (in art. 81, lid 5), dat, wanneer de kosten minder beloopen dan de raming, het Schoolbestuur het bedrag van bpt verschil in de gemeentekas moet terug storten binnen één maand, nadat de bouw voltooid is. Dat is duidelijk genoeg, niet waar? Iemand die dan ook een beetje met do wet op de hoogte is, begrijpt direct, dat hier laster praatjes gelanceerd worden. Maar „Volkson derwijs" op Flakkee gelooft het wel! Het gaat tegen het Ohr. onderwijs en dan is ook hun „niets te dol!" Veel bly'k van kennis der L.O. Wet geven de heeren van „Volksonderwijs" hiermee echter niet. Gelukkig heeft het Chr. Schoolblad „Onze Vacatures" de zaak even recht gezet. Het praatje schijnt door Mr. Oud in de „Vrijz, Democraat" gepubliceerd te zijn, natuurlijk om als strijdmateriaal tegen de Ohr. school dienst te doen. De zaak is evenwel heel an ders. Het Gemeentebestuur van Amsterdam had, tegen de voorschriften van de Wet in, de geraamde bouwkosten in termijnen uitbe taald, en daar zoo mee getreuzeld, dat het Schoolbestuur geld had moeten opnemen tegen rente. Deze rente bracht het Bestuur terecht op rekening van de wanbetalende gemeente. Die nam daar geen genoegen mee. maar Ged. Staten hadden meer begrip van recht en rechtvaardigheid. Het blijkt dus met den „mammondienst" der Chr Schoolbesturen wel weer los te loo- „Volksonderwijs" heeft weer te vroeg GEREF. ONDERWIJS TN NOORD-AMERIKA In de Amerikaansche „Wachter'' lezen wé van de hand van den medewerker B. J. Ben- nink voor de rubriek „Opvoeding en Onder wijs'' o.m. het volgende: „Jammer, dat we als systeem geen Gereformeerd onderwijs heb ben. Van Gereformeerd onderwijs kan on der ons eigenlijk geen sprake zyn. O zeker, we hebben hier en daar wel een schoolhoofd of onderwijzer, die het kenmerkende van Gere formeerd heeft gevat; uitnemende, beginsel vaste en naar die beginselen webbende onder wijzers. Ik ken onze mannen, die het hierin met me eens zijn. Het meerendeel onzer onder wijzers heeft er echter luttel begrip van. Waarlijk, een Gereformeerd onderwijssysteem hebben we niet. Ik meen het in goede trouw, met huivering voor de toekomst, nu ik waag te zeggen: Als we in alle nog maar waarlijk- een positief Christelijk schoolsysteem hebben. Schoolbesturen, ouders en onderwijzers, draagt me, in wat ik in liefde moet opmerken, want met het oog op de toekomst van ons on derwijs ben ik niet zonder zorgen. Als we niet biddend werken, is er groot gevaar dat we ten slotte Amerikaansch Christelijk onder wijs overhouden. Onderwijs, dat al de inspan ning en al de opofferingen en al het geld niet waard is. Hebben we dan geen Gereformeerd schoolonderwijs, iaat ons toch de wacht betrek ken by Christelyik, by positief Christelijk on derwijs! De tijden zyn ernstig en ze worden het al meer en meer''. „VACANTIE BUITEN" Aan het 23ste Jaarverslag (over 1929) de Vereeniging „Vacantie Buiten", die ge zond- zwakke kinderen uitzendt naar buiten, is het onderstaande ontleend: Het aantal kinderen, in 1929 uitgezonden, was 223, kleiner dan in 1928 (256). Menigeen is door het „alastrim-spook" weerhouden, zijn huis apen te zetten voor kinderen der ver eeniging. Van de kinderen, voor wie een tijde lijk tehuis werd gevonden, waren 119 uit Am sterdam, 102 uit Rotterdam, 1 uit Gouda en 1 uit Voorburg. De Amsterdamsche kinderen bleven gemiddeld 36 dagen uit, en namen gem> 2Vs K.G. in gewicht en bijna 2 c.M. in lengte toe; de Rotterdammertjes waren gemiddeld 46 dagen uiit en namen ook over 't algemeen flink in gewicht toe. Zooals steeds waren er by, die langer mochten blijven dan de vier weken, die voor hen gevraagd werden, Dat de vereeniging geen geld aanbiedt voor de opneming der „patiëntjes'1 vindt niet al leen zijn oorzaak in de geringe geldmiddelen, maar hoofdzakelijk in de overweging, dat wan neer kinderen kosteloos opgenomen worden als lid van 't gezin, elk eigenbelang Is uitge sloten en de verzorging even goed zal zijn als die van het kind des huizes. In die wachting is het bestuur in de ruim 20 jaar van het bestaan van „Vacantie Buiten" niet teleurgesteld. Het aantal leden bedraagt thans 517, dat der contribuanten 16. De „luchtkaar- ten" brachten f 775 op. De ouderbijdragen (f1385) waren dit jaar minder dan in UIT HET SOCIALE LEVEN HET NIEUWE ZEERECHT. De verbeterde arbeidsovereenkomst voor kapiteins en schepelingen. Nog steeds zijn de zeelieden gebonden aan het Wetboek van Koophandel en de Wet op Huishouding en Tucht aan b >ord. Op die bepalingen rust do monsterrol men overdrijft niet als men zegt. dat het een met het ander van de zeelieden koelie arbeiders gemaakt heeft, wat betreft hun gebondenheid acn schip en reederij. De oude en ?a.k hondsche bepalingen waren echter dn meer dan een opzicht uit gehold, al gebeurde het in onzen tijd ook nog wel, dat zeelieden „met den sterken naar boord gebracht werden; dat ze een betere positie niet konden aanvaarden, zelfs in gevallen, dat ze werkloos rond liepen, omdat het schip, waarvoor ze ge monsterd hadden, niet uitvoer. Aan deze misstanden is thans door de ieuwe arbeidsovereenkomst voor kapiteins en schepelingen een einde gekomen: aan deze belangrijke wet, waaraan Prof. Molen graaf! zooveel arbeid heeft verricht, heeft Minister Dornier de laatste hand gelegd. Zij, die de zee bevaren, zullen den antirev. Minister daarvoor altijd dankbaar blijven. En we kunnen ons geheel aansluiten bij het denkbeeld, dat de heer Brautigam, (soc- dem. kamerlid, die zich bij deze aangelegen heid zeer verdienstelijk heeft gemaakt), heeft geopperd, om nl. op den dag als de wet wordt uitgevoerd, op alle schepen de vlag te hijsdien. Terecht merkt de heer Brautigam in zijn blad „De Uitkijk" op: „Hoe groot en hoe mooi de materieele voordeden, thans veroverd, ook mogen zijn, de grootste voldoening vinden wij alleen in het moreele feit, dat de arbeid od zee vrij wordt. Dat geen extra knechtschap den zeeman drukken zal, dat het stempel der minderwaardigheid niet langer op hem ge drukt kan worden. Dit geldt voor allen, die de zee bevaren. Van kapitein tot scheepsjongen toe. Het is impiers de nieuwe arbeidsovereenkomst in kapiteins en schepelingen. Straks wordt deze arbeidsovereenkomst, waarvoor zoo tal van jaren is gestreden en -naar zoo lang vurig is verlangd, het goede recht van den zeeman. Een recht, zooals het nauwe lijks in één zeevarend land naast ns zal worden aangetroffen. De datum, waarop de wet zal worden in gevoerd, hij is nog onbekend. Maar, hij zal wel eenige maanden tevoren bekend zijn, zoodat alle zeelieden, waar zij ter we reld vertoeven, hem van tevoren zullen weten. Ook dat gebeurt niet dikwijls; maar nu het gebéurt, en nu het zóó'n heugeliji feit geldt, waarover allen, van den kapiteir tot scheepsjongen zich kunnen verheugen waarom zou men nu zijn vreugde over den gewonnen strijd, op den heugelijken dag der invoering der wet niet uiten. Wij doen he1 voorste] tot allen: Op dien dag op de zeeën en in de havens, op alle schepen, zondei uitzondering de vlag in top!" We hebben in dit citaat een paar regelc onderstreept. Ze zijn het onthouden waard R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDS- BEDRUFSRAAD. Dezer dagen werd een algemeene verga dering gehouden van den R. K. Algeru. Mid- denstandsbedrijfsraad. Alle aangesloten be. drijfsraden op één na hadden zich doen vertegenwoordigen. De bijeenkomst stond onder presidium ran Dr. J. v. Beurden Ord. Pream., die er in den aanvang der vergadering o.m. aan herinnerde, dat sedert de vorige algemeene vergadering een nieuwe bedrijfsraad go installeerd werd. n.l. de bedrijfsraad voor het electro-technisdh bedrijf, gervormd door vertegenwoordigers van den Nationale:) Rond van R. K. Electrotechnische Werkge vers „St An toni us" en den Nederl. R. K MetaaLbewerkersftxmd. De penningmeester, de heer W. Boon (Den Haag) bracht het financieel verslag over 1929 uit Het verslag van het secretariaat hoopt het bestuur 'binnenkort te publiceëren Het verdere gedeelte van de vergadering zoowel in den voor- als in den namiddag, was gewijd aan de behandeling van het onderwerp: de komende wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie. Het onderwerp werd aan de hand van een aantal vraagpunten en stellingen, welke de afzonderlijke be drijfsraden tevoren in eigen kring bespro ken hadden, ingeleid door Mr. C. Goseling. lid van de Tweede Kamer. Na de rede van Mr. Goseling volgde een uitvoerige en he langrijke discussie, waaraan door velen dei aanwezigen werd deelgenomen en waarbij verschillende nieuwe gezichtspunten ge oD.end werden. UIT HET CACAO- EN CHOCOLADEBEDRIJF De samenwerkende bonden van arbei ders in dit bedrijf aldus rneldt ons hel bestuur van den Chr. Bond in de voedings- en genotmiddelenbedxijven hebben sinds geruim en tijd een actie loopende tot verbe tering van de arbeidsvoorwaarden voor do narsoneelen der cacao- en chocoladefabrie Jten. Een overbodige weelde is dit geenszins De algemeene bedrijfsverhoudingen laten 6inds een reeks van jaren veel te wensphen over. Redenen daarvan zijn dat in ons land een beduidend aantal groote cacao- en cho coladefabrieken in bedrijf zijn. Vóór den oorlog waren de export-mogelijkheden van het Hollandsch fabrikaat zeer gunstig, daar na km&m hierin de malaise. Buitenlandsche ondernemingen hebben niet alleen hun fa brikaten verbeterd, maar zich tevens op a-? afzetgebieden der Nederlandsche fabriekeD geworpen. Voor de binnenlandsche consumptie is de capaciteit onzer groote nationale fabrieken (er dient ook nog rekening gehouden tp worden met een zeer groot aantal kleinere ondernemingen) veel te groot Terwijl, om do moeilijkheden ,te vergroo- ten, een buitengewoon scherpe concurrentie wordt gevoerd, zoodat de prijzen beneden het vóór-oorlogsche peil zijn teruggevoerd. De scherpe doorgevoerde rationalisatie in de bedrijven heeft or toe medegewerkt dat de positie der arbeiders hoe langer hoo slechter is geworden. Massa-productie in machinale voortbrenging heeft veel vaklie den werkloos gemaakt Toch heeft de actio der arbeiders-organi saties er sinds de laatste jaren toe mede gewerkt dat in tal van ondernemingen niet onbelangrijke verbeteringen konden bereikt worden. Het tè laag gezakte loonpeil kon in vele gevallen weer wat opgehaald wor den. De gunstige stand van de grondstoffen- markt gedurende den laatsten tijd draagt er gelukkig toe bij om de positie der in dustrie veel gunstiger te maken. Pazer dagen werd een bespreking Rehou- den met de directie der Stoomcacao- en chocoladefabriek „Kwatta" te Breda, heb welk tot resultaat had, dat aap het geheele mannelijk personeel een gulden loonsver- hooging is toegekend. Voor de in premie werkende chocoladebewerkers is de verhoo- ging iets lager gesteld. Tevens is een gun stige wijziging gebracht in do vacantie- regeling, n.l. G dagen. De nieuwe loonregeling geldt tot 15 Sen tember 1931 Voor de honderden arbeiders, werkzaam in deze onderneming, beteekent dit weder om een bel ar/rijk. verbetering. Te Amsterdam wen! ledeuvergade ringen van de metaulbr erkersbonden be sloten het resultaat van do onderhandelin gen te aanvaarden. Er is dus overeenstem ming bereikt voor het afsluiten van een col lectieve arbeidsovereenkomst. De staking gaat dus niet dooü. HET VRAAGSTUK VAN DE BEDRIJFSPENSIOENEERING In de middagzitting van het congres van den centralen (Neutralen"1 Bond van perso neel in de voedingsbedrijven, Tweeden Paaschdag te Rotterdam gehouden, werd na de huishoudelijke zitting door de heeren A Pruysen en B. Holtrop, hoofdbestuurders, de ontwikkeling, de geschiedenis en de perspectieven van den Bond in het licht ge steld, terwijl de heer Jac. Bakker, voor zitter vajt de Ned. Vakcentrale, een alge' meene beschouwing hield over de wettelijke arheidersbeseherming. Spr. beperkt zijn onderwerp tot algemeene beschouwingen van de wettelijke arbeiders bescherming. Deze bescherming is voetje voor voetje vooruitgegaan en doorgevoerd. Ze is ook te bezien uit het oogpunt van het belang va» de werkgevers, wat Spr. n/der toelicht, daar bij wijzend op de groote beteekenis van de sociale wetgeving. De arbeidersbescherming heeft ongeveer eenzelfde strekking als opvoeding en onder wijs, om namelijk zelfstandige mensehen tp vormen. Zóó dient de wettelijke arbeiders bescherming meer en meer ingericht te wor den. Onderling overleg tusschen werkgevers en werknemers zal hiertoe bijdragen, waar van het collectief arbeidscontract een voor beeld is. Een dergelijk contract is de grond wet voor het bedrijfsleven. Tenslotte leidde Mr. Dr. A. A. van R h ij n referendaris aan het departement van Ar beid, het vraagstuk van de bedrijfspensioe- neering in. Referaat Mr. Dr. A. A. van Rhijn. In den tegenwoordigen tijd, aldus spr., ziet men het streven ge- omen om pensioen- idsen niet aan een bepaalde onderne ming maar aan een :eheel bedrijf te ver linden. Naar Sprekers ïeening zijn die be drijfspensioenfondsen e verkiezen boven de on d ern emingspensioen- indsen: 1o. omdat het bedrijfs •nsi oenfonds een meer gemeene voorziening ■rengt; 2o. omdat het d n arbeider de gelegen heid geeft in het bedrijf van ondernemer te veranderen zonder dat hij uit liet pensioen fonds valt. In verschillende bedrijven is het bedrijfs pensioenfonds reeds verwezenlijkt, elders wordt de mogelijkheid tot invoering te komen onderzocht Een daartoe strekkende bepaling komt ook voor in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in het bakkersbedrijf. De werkgevers gaan meer en meer inzien, dat zij tegenover de oude arbeiders een zede lijke verplichting hebben om in den ergsten nood van den ouden dag te voorzien. De uit- keeringen krachtens de Invaliditeitswet zijn niet voldoende. Intusschen pleiten niet alleen ethische, maar ook economische ar gumenten ten gunste der pensioeneering. Aaai oude arbeiders kan de werkgever veel beter pensioen geven en hen vervangen door productieve jongo krachten. Bij de organisatie van de bedrijfspensioen fondsen rijst de vraag, of ook de ongeorgani seerde arbeiders aan het fonds moeten kun nen deelnemen. Spreker beantwoordt die vraag bevestigend. De vakvereenigingen der arbeiders zullen moeten begrijpen, dat van een werkgever niet kan worden verwacht, dat hij een arbeider, alleen omdat deze niet georganiseerd is, uitsluit. Wel zal men alleen het vaste personeel in het fonds moeten* op nemen, daar de werkgever alleen met dezen een band heeft De arbeiders, die in de toe komst op hoogeron leeftijd in het fonds komen, zouden op 65-jarigen leeftijd een lagere uitkeering moeten ontvangen. Zij die vóór den 65-jarigen leeftijd het bedrijf verlaten, zouden aanspraak moeten kunnen maken op een premie vrije polis, welke hun bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd recht geeft op een bepaalde uitkeering. De premie moet door de werk gevers en arbeiders ieder voor de helft worden gedragen lc. omdat dan een finan cieel veel sterker fonds kan worden gevormd zonder de werkgevers te zwaar te belasten. 2o. omdat daardoor de belangstelling en het medeleven der arbeiders veel grooter wordt Spreker meent, dat zooveel mogelijk naar een eenheidspremie voor oudere cn jongere arbeiders moet worden gestreefd. De eenheids premie bevordert een eenvou dige en goedkoope administratie. Weliswaar betalen op deze wijze de jongere arbeiders te veel, maar het is geen overspanning der soldariteit, indien de jongeren aan de oude ren een compensatie geven voor de groote offers, welke die ouderen voor het opbouwen der vakorganisatie hebben gebracht De uitkeering zal uiteraard afhanke lijk zijn van de premie, die men heft Aange nomen mag worden, dat 'men met een pen sioen van ongeveer f. 10.kan beginnen, indien een wekelijksohe premie van onge veer f. 1.60 per arbeider wordt betaald. Van dit bedrag zal dan 80 cents moeiten worden gestort door den patroon en 80 cents door een arbeider. Hierbij dient evenwel in aan merking te worden genomen, dat de premie in de toekoipst telkens meer zal kunnen wor den verlaagd, naarmate de oudere werkne mers, voor wie maar zoo kort premie is betaald, afvallen. De administratie van het fonds zal zoo eenvoudig mogelijk moeten zijn. Men kan de geheele verzekering óf wel overdra gen aan een particuliere levensverzekerings maatschappij, óf daan-oor een eigen bureau oprichten. Overdracht aan een maatschappij heeft het voordeel, dat men de verzekering toevertrouwt aan bij uitstek deskundigen, die inzake de beleggingsmocilijkheden veel •aring bezitten. Bovendien kan men op deze wijze profiteeren van de bestaande ad ministratie der maatschappij. De voordeelen een eigen bureau zijn, dat men dan geheel baas is in eigen huis, grootere belang stelling van werkgevers cn arbeiders voor het fonds wekt en de winst der maatschappij kan uitsparen. Spr. geeft de voorkeur aan eigen beheer, indien eon verzekeringsdeskun- dige aan het fonds wordt verbonden en bij de beleggingen met het advies van een des kundige financieele commissie wordt reke ning gehouden. „SONNEVANCK". Vijf en twintigste jaarverslag. Verschenen is het 25e jaarverslag van de Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan Tuber culoselijders, jvelke vereeniging haar sana torium „Sonnevanck" bij Harderwijk heeft. Aan het verslag ontlccnen we: Twee feiten van diep ingrijpende betee kenis in de geschiedenis van onze vereeni ging en het van haar uitgaande Sanatorium hebben we te boeken. Het eerste feit is het heengaan van dr. H. Blanken, die met ingang van 1 October 1929 zijn functie als geneesheer-directeur neerlegde. Het tweede feit is de benoeming van dr. G. K. Schoe p, arts te Rotterdam, als op volger van dr. Blanken. Onder leiding van dr. G. J. Boon, ge steund door dr. J. v a n d e r L e e en de adjunct-directrice Zr. Jostmeyeris in het afgeloopen jaar gezegend werk in ons Sana torium „Sonnevanck" verricht. In het bijzonder mag er hier wel met een enkel woord melding van worden gemaakt, dat wij télkens weer constateeren mogen, hoe uitnemend de geestelijke verzorging aan Ds. J. Hart wigs en is toevertrouwd. Bij diens veertigjarig ambtsjubileum heeft het Bestuur dan ook gemeend, hem, hoewel hij het in stilte wenschte te vieren, toch nog eens te moeten verzekeren, hoezeer het zijn zoo belangrijken arbeid waardeert. Het Algemeen Bestuur der Vereeniging vergaderde in het afgeloopen jaar vier maal, terwijl het Dagelijkseh Bestuur maandelijks (behalve in Juli en Augustus) in het Sana torium bijeenkwam. In de laatstgehouden jaarvergadering werden de aftredende Bestuursleden, do heeren Ds. J. G os 1 in ga, J. P. Thierry, Mr. P. S. G e r b r an d y en Dr. R ij k Kr a- mer herkozen. In het jaar 1929 werden behandeld 116 mannelijke en 130 vrouwelijke patiënten met 3SG15 verpleegdagen. Hieronder zijn begre pen 13194 verpleegdagen van patiënten, door de Raden van Arbeid uitgezonden. Op 1 Jan. 1929 waren aanwezig 122 patiën ten. In 1929 zijn aangekomen 124 patiënten. In 1929 zijn vertrokken 147 patiënten en over leden 8 patiënten. Op 1 Jan. 1930 waren aan- wezi" 91 patiënten. In het getal verpleegde patiënten zijn be grepen 95 patiënten, uitgezonden door dé Raden van Arbeid. Van de afgeschreven patiënten waren 68 verpleegd voor rekening van de Raden vair Arbeid. De arbeidstherapie werd ook dit jaar zoo veel mogelijk toegepast. De nieuwe werk plaatsen voor rekening van de vereeniging „Nieuwe Wegen" opgericht in samenwerking met „Draagt Elkanders Lasten*, afdeeling van het Christ. Nat. Vakverbond en „Sonne vanck", werden clit jaar voltooid; wij hopen' deze binnenkort in gebruik te nemen. i Aan de hoofdverpleegster, Zr. J. v an D oh deren, werd met 31 Dec. '29 eervol ontslag verleend; nadat zij gedurende 10 jaren met trouw en toewijding haar arbeid op Sonne vanck vervuld had. De gebouwen werden op de gewone wijze onderhouden; belangrijke verbouwingen of veranderingen kwamen niet voor. Door-het beperkte aantal patiënten in het hoofdge bouw en het nieuwe paviljoen onder te brengen, Iconden de paviljoens 1 en 2 geslo ten gehouden worden,.hetgeen in het belang van een zuinige exploitatie gewenscht was. Het bevloeiingsveld leverde ook dit jaar vele groenten en vruchten; de varkensstal enkele vette varkens, en de kippen leverden in ruime mate de eieren voor gebruik in de stichting. Aan het finantieel jaarverslag ontleenen we, dat de exploitatierekening over 1929 van het Sanatorium „Sonnevanck" een verlies van 15.06-4.27 aanwijst. Het suppletiefonds blijkt een bron van voortdurende zorg te zijn en ook nu is het geheel uitgeput door het bijstorten in de hooge kosten van de verpleging der vela patiënten. De rekening van het suppletiefonds eoont een nihilsaldo aan, terwijl de Vereeniging 659.94 in het nadeelig saldo bijdraagt. Verder vermeldt het verslag de giften; welke in dit tijdsverloop binnenkwamen ea bevat het een uitvoerige naamlijst van leden en begunstigers der Vereeniging. NED. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI Bovengenoemde vereeniging houdt haar algemeene vergadering in het Gebouw voor Ohr. Soc. Belangen te Utrecht op 3 Mei a.s., aanvangende 10 uur 's morgens. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental gestadig toeneemt, hoewel het metaal-technische gedeelte wel wat sterker behoorde te groeien. Het jaar verslag bevat bijzonderheden over de afdee lingen, over de gevoerde acties en propa ganda, over het orgaan enz. De rekening over 1929 toont in ontvang sten en uitgaven een bedrag von f 7972.7S. De begrooting is samengesteld op f 9285. Dc werkl oozen kas heeft een voordoe lig saldo van f 5354.56. Het jaarverslag geeft ten slotte een over- - zicht van do werking van het bureau voor arbeidsbemiddeling. Propaganda Februari tot en met 15 !yiei1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen sn adressen volledig Invullen). Onderteekenine van .mbrengi' v j Op le zenden aan het bureau van c •xcmplur hiorvin gezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10