Jliruuir £rth$rijr (£mtant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ONDERWIJS AAN ACHTERIJKE KINDEREN BINNENLAND. Rechtzaken. ABONNEMENT» Per kwartaal 3.25 (Beachikklngskosten ƒ0.15) )er week t 0*25. Voor het Buitenland bij Weke- lij kar. he rending „6.— gij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/? cent Zondagsblad met afzonderlijk verkrijgbaar No 3024 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 14 APRIL 1930 Dit nummer bestaat uit VIER blader SAMENVOEGING VAN FUNCTIES. Onze lezers hebben kennis kunnen nemen van het rapport dat een commissie ad hoe voor het congres der. S.D.A.P. samenstelde inzake de cumulatie van functies en inkom sten. Het ware niet moeilijk en 't is op zijn tijd ook wel gewenscht om uit dat rapport be schouwingen naar. voren te brengen, welke een veroordeelènd vonnis vellen over de propaganda der S.D.A.P. Zoo wordt somwijlen in de roode pers de afgunst der minderbedeelden nog wel eens opgewekt door demagogische critiek op 't weeldclcven van rijken. En dan doet het eigenaardig aan hier te lezen, dat „de maat schappelijke en individueele omstandighe den van de verschillende menschen, waar op de bepaling zou moeten worden toege past, .nooit gelijk zijn." Dat klinkt anders, dan de revolutionairé taal van vroegér. Ook maakt het rapport zich wel eens wat al te'gemakkelijk van moeilijkheden af. Zoo wordt herhaaldelijk gezegd, dat' de partij organisaties zelf het volkomen in de hand hebban om te voorkomen, dat één persoon te veel functies en te veel inkomsten samen voegt Theoretisch is dat natuurlijk volkomen juist. .Gelijk het ook juist is, dat de kiezers, die tot eenzelfde partij beh'ooren, het. geheel ir de hand hebben, wie haar openbare'col leges afgevaardigd zal worden. Wie echter -ook maar eenigszins op hoogte is met het raderwerk der caadidaat- stellingen, weet, dat de leuze „van" onderen op" vaak zoo heel moeilijk werkelijkheid wordt. Dat klinkt heel mooi en is ook heel goed bedoeld, maar wanneer misbruiken of onge- wenschte toestanden niet door een wettig genomen partijbesluit worden geweerd of uitgeroeid, dan blijven ze in'de meeste geval len even welig tieren in de organisatie als «kruid in een akker, welke tevergeefs op 1 A? wieders wacht. Echter, al zou het geen groote kunst zijn öm zich vroolijk te maken over of critiek te oefenen op het rapport; wie het naar zijn zalcelijken inhoud beschouwt en beoordeelt, zal er veel in vinden, dat hij toejuicht en ter navolging bij eigen partij zou willen aan bevelen. Ongetwijfeld'is dit voor geen gering deel te. danken aan de gelukkige keuze van den voorzitter, wethouder W. Drees, van Den Haag'; want' degelijker leiding was moeilijk te denken. Van cumulatie van functies moet de heer Drees, wiens werkkracht toch zeker niet ge ring is, niets hebben: hij geeft zich aan zijn wethouderschap geheel fn volkomen. En wanneer alle politici, zoo in als buiten de S.D.A.P. hetzelfde principe huldigden, dan ware de kwestie der cumulatie nooit aan de orde gekomen. Thans is ze er en nagenoeg bij alle par tijen en daarom heeft ze recht op belang stelling.' GEVAAR EN BESTRIJDING VAN CUMULATIE. Het rapport voor het congres der S.D.A.P. spreekt hoofdzakelijk over het gevaar en de bestrijding van samenvoeging van functies ïn opstapeling van inkomsten. Het begint met de erkenning, dat deze cu mulatie aanwezig is en niet steeds voldoende wordt tegengegaan. „Dit geldt niet alleen voor functies waarvoor salaris, vacai tiegeld of vergoe ding in anderen vorm wordt genoten; ook njet alleen voor functies, die door de meëst-vooraanstaanden in de beweging worden vervuld." Dat zulks een gevaar is, behoeft geen nader betoóg. De bezwaren liggen voor het grijpen. Ër worden hooge salarissen geïnd, doch het werk lijdt onder de combinatie. Een menscih kan zich niet aan meer dan één belangrijke functie geven zonder één of meer functies te venvaarloozen. Bovendien do jongere krachten, die toch later de taak moeten overnemen, krijgen geen gelegenheid te toonen, wat ze kunnen. Om maar niet te spreken van het gevaar, dkt deze opeenhooping van functies in kleine kring zoo licht leidt tot kliekgeest en „vriendjesmacht". Immers, noodgedwongen gaat het contact van de leiders met de massa zoo gauw ver loren. De zeer juiste conclusie van het rapport, Welke voor elke partij past, luidt dan ook: Het verantwoordelijk werk moet meer systematisch verdeeld worden, opdat al len, die bereid en geschikt zijn hun krach ten en hun kennis aan de beweging te geven, de gelegenheid krijgen zich in de praktijk van het werk te bekwamen en te komen op de plaatsen, die hun, overeen komstig bekwaamheden, eigenschappen en aanleg toekomen. Dc opstellers van het rapport meenen, zoo als wij reeds zagen, dat de partijorganisaties Veelszins tegen cumulatie kunnen waken doch zij beseffen, dat er ook positieve con- gres besluiten dienen te zijn. REDE VAN PROF. DR J. WATERINK „Grondslagen, voor een wetenschap, pelijke didactiek voor het onderwijs aan geestelijk minderwaardigen" Zaterdagmiddag 'hield de Vereen., tot" be vordering van hét Chr. onderwijs aan achter lijk een zenuwzwakke kinderen te Utrechl onder voorzitterschap van" den heer II L e e n e van Ermelo haar jaarvergadering. De Voorzitter heette in het bijzonder wol kom Dr. Van Voortliuizen, inspecteur van het buitengewoon onderwijs en den heer J. W. d e G r a a f van Rotterdam, oud-voor zitter "der vcreeniging, die kort geleden zijn zilveren jubileum" als hoofd van een school voor zwakzinnigen mocht vieren. Spreker wenschte den heer De Graaf van harte ge luk, dat God hem in deze 25 jaar zulk een mooie prestatie met zulk een groote liefde heeft laten doen. Hierna werden eenige mededeelingen ge daan. Aan de A. V. O. (Arbeid voor Onvol waardigen) zal een subsidie gegeven worden. De heer Call ib er zal de vereeniging ver tegenwoordigen in den Raad van Advies. Het geschil met de neutrale vakorganisa ties in de Federatie is vrijwel opgeheven. Jaarverslagen. Aan de Staatscommissie-Rutgers is zoowel vanwege dc Fedei'atie als door de vereeni gingen een advies gezonden. Tot de stichting van een orgaan der vereeniging kon om fi- nancicele redenen niet worden overgegaan. Wel is een propagandaboekje verspreid. De secretaris, de heer J. J u c h van Noord- wijk,' kon in zijn jaarverslag vermelden de stichting van 'scholen te Dordt en Utrecht Te Apeldoorn, Emmen en Gorinchem had den de pogingen, gedaan om tot schoolsticli ting te komen, tot nog toe geen resultaat Het ledental nam toe van 63 tot 69. Bij de bespreking van dit verslag werd er aanmèrking op gemaakt dat het bestuur in de pers een artikeltje had doen opnemen, waarin.stelling.genomen werd tegen het op richten van scholen voor zw akzinnigen in samenwerking met voorstanders van upu- traal onderwijs. De toon van dit artikeltje werd niet goed gevonden. Men vond het Prinzipienreiterei om te zeggen: beter geen school voor zwakzinnigen, dan zulk een school. De secretaris beantwoordde de gemaakte opmerkingen en zeide, dat het bestuur in zake de stichting van scholen actief is. Wat het artikeltje betreft, men heeft hetzelfde ge had bij het tijdschrift voor buitengewoon onderwijs. Ook toen is vanwege de vereeni ging gezegd, een apart tijdschrift, geen tijd schrift in samenwerking met de voorstan ders van neutraal onderwijs. Het bestuur meent, dat het niet het juiste middel is om tot schoolstichting te geraken om saam te werken met voorstanders van neutraal on derwijs. De penningmeester, de heer Calliber, kon meedeelen, dat de ontvangsten bedroe gen f 312.60, de uitgaven f 230.99. Aldus een batig saldo van f 81.61. Er moeten echter nog verschillende dingen worden betaald, zoodat men precies zal kunnen rondkomen. Het voorstel om de contributie te verhoo- gen tot f 3.50 per jaar werd z. h. s. aangeno men. De Statuten en het Huishoudelijk Regle ment werden vervolgens vastgesteld. Verkiezing. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. J. Calliber herkozen, terwijl de heer J. W. de 'Graaf werd gekozen in de plaats Het paardetmiddel, door sommige afdeelin- gen aan d e hand gedaan, dat niemand meer dan 6000 inkomen uit publieke of partij kas Moor zich zelf mag houden, wérd natuur lijk als onmogelijk verworpen. Doch wel geeft het rapport aan, op welke ijze cumulatie van functies kan voorkomen worden door onvereenigbaar te ver klaren de uitoefening van verschillende functies, welke nu nog door sommige par- tygenooten gecombineerd worden, hoewel de S.D.A.P. daarbij anderen reeds vóór was. Ook zal de Partijraad de, bevoegdheid krijgen om maatregelen te nemen tegen iedere andere combinatie van functies, (b.v. Kamerlid, raadslid in groote stad en drukke advocatenpraktijk) waardoor de vervulling van één dor ambten schade kan lijden. Ten slotte, want we doen slechts enkele grepen, stemmen we geheel in met het rap port, als het een regeling begeert, waarbij pensioenen, verkregen uit de vervulling van openbaar ambt, worden beperkt, indien zij samen met andere pensioenen of salaris sen uit openbare ambten een bepaalde grens overschrijden. Wij denken b.v. aan het feit, dat iemand vier jaren wethouder is van een groote ge meente, dan een beter bezoldigde betrek king krijgt, doch bovendien zijn heelo leven een wethouderspensioen genet van 3000 $l 4000. We hebben niets tegen de pensionneering van wethouders, maar zoo het nu is, leiden de regelingen tot uitwassen en excessen, welke de politiek in kwaden reuk brengen bij de belastingbetalers. Een regeling op deze en soortgelijke pun- ten is zeer urgent en wij hopen, dat ook andere partijen den moed zullen hebben jdéze belangrijke kwesties onder de oogen te Rede Prof. Dr. J. Waterink. In de middagvergadering sprak Prof. Dr. J. Wat er ink over het onderwerp: Grondslagen voor een wetenschappelijke di dactiek voor het onderwijs aari geestelijk minderwaardigen. Spr. zeide dat er groote behoefte bestaat aan een wetenschappelijke fundeering vaD dit onderwijs. Voor het onderwijs aan nor male kinderen bestaat meer dan één goede didactiek, het is dus mogelijk, dat ook voor het onderwijs aan geestelijk misdeelden meer dan een goede didactiek gevonden wordt Bij de geestelijk misdeelden is er geen dis- orde in aanleg, maar gebrek aan aanleg. Dat is het onderscheid tusschen krankzinnigen en zwakzinnigen. Er kan geen sprake zijn van het van-bo venaf decreteeren van zekere regels. Drie sferen hebben hierop betrekking:, le de psychologische, 2e. de sociologische en 3e. de psychotechnische. Spr. behandelde eerst de laatste en zeide dat het groote be zwaar van de psychotechniek is, dat tal van bedrijven nog niet voldoende geanalyseerd zijn. In de eerste plaats moeten de bedrijven zoo worden geanalyseerd, dat kan worden uitgemaakt of daarin beroepen zijn waar voor zwakzinnigen zoo klaar zijn, of waartoe ze makkelijk kunnen worden opgeleid. Spr. gaf daarvan voorbeelden. De sociologie moet dan onderzoeken of het wenschelijk is, dat zwakzinnigen in die be roepen geplaatst worden. Bij het beoordeelen van het vraagstuk dat spr. behandelde, moet de psychologie het laatste, het beste en het beslissende woord brengen. De moeilijkheid is wel," dat nog niet is uitgemaakt of de didactiek voor het onder wijs aan het gewone kind berust op de logica of de psychologie. Maar het onderwijs aan geestelijk misdeelden kan niet wachten tot dit buitengewoon moeilijke probleem 'voor het onderwijs aan. normalen is opgelost. Zelfs is het gewenscht om toch grondslagen voor een didactiek voor het onderwijs aan misdeelden aan te geven, omdat daardoor ook dit pi'obleem voor het onderwijs aan normalen nader tot oplossing kan worden gebracht. Psychologisch kunnen we bij de abnorma- len veel gewaar worden omdat we daar heb ben de variatie van het gebrek. Men moet het voorstellen als het uitvallen van bepaal de complexen of het missen van een genera- len factor voor alle geestelijke complexen bij het abnormale kind. Zonder een psychologi sche beschouwing is het onmogelijk een po sitie in te nemen tegenover deze vraagstel ling. Er zijn drie typen van geestelijk misdeel den: le. die waarbij een of meerdere com plexen zijn uitgevallen, 2e. die waarbij over de geheele linie een afkapping van de sec toren plaats vond, en 3e. die waarbij zooveel complexen zijn uitgevallen als over de ge heele linie afkapping der sectoren plaats vond. Als we dit aannemen, dan kan het een der grondslagen vormen voor een didactiek voor het onderwijs aan misdeelden. De abnormalen dienen geclassificeerd te worden naar hetgeen ze bezitten, niet naar hetgeen hun ontbreekt. Aldus moeten we ko men tot persoonsschemata, op deze visie ge baseerd. Het ware te wenschen, dat men kon ko men tot een wetenschappelijk centrum waar ifi samenwerking met alle buitengewoon on derwijs de gegevens werden uitgewisseld en men zoodoende tot een geregeld wetenschap pelijk onderzoek kon komen. Bij de didactiek moeten wij als grondslag ook handhaven, dat juist de geestelijke mis deelde in sterke mate behoefte heeft aan in tuïtieve binding, en de onderwijzer(es) moei hebben intuïtieve visie. Vastgehouden moei bij alles, dat de liefde niet gemist kan wor den. Hoezeer wetenschap en kennis noodie zijn, het meest noodig is de liefde, omdat deze dragen moet elke andere levenshouding, voortspruitend uit de liefde tot den Heiland en tot Hem, Die zegt, dat Hij Zijn hand wendt tot de kleinen en zoekt wat gebroken en wat zwak is. Bij de bespreking heeft o. m. Dr. Van Voorthuizen den referent dank ge bracht voor wat hij voor het buitengewoon onderwijs deed in zijn voortgezette vakstudie en uitgesproken, dat ook z. i. in een weten schappelijk centrum samenwerking van al len, die in betrekking staan tot het buiten gewoon onderwijs, zeer goed mogelijk is. Na rondvraag volgde sluiting. EEN KANAAL DWARS DOOR BREDA OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Arbeid zal op Donderdag 17 April 1930 niet plaats hebben. RIJKSGESCHIEDKUNDIGE PUBLICATIES. Bij K. B. is benoemd tot lid van de com missie voor rijksgeschiedkundige puhlicatifS Dr. J. S. Theissen, bibliothecaris der uni- ersiteits-bibliotheek te Amsterdam. MONUMENTENZORG. Bij K. B. is benoemd tot commies bij hei rijksbureau voor de monumentenzorg Dr. M D. Ozinga, thans adjunct-commies bij dié instelling. CONSULAATWEZEN. Aan den heer G. van Assendelft, vice-consul der Nederlanden te Mombasa, 1? verlof verleend tot de maand September van dit jaar. De heer A. C. Greenfield wordt ter j -ervanging van den heer C. van A m e j ongen met ingang van 1 Mei a.s. belast met de waarneming van het consulaat der te Karachi (Britse'i-Tndiö). I De eerbiedwaardige Baroniestad Breda is het tooneel.geworden van den meest omvang rijken kanalisatiearbeid, die men zich in een voorname stad als Breda nu eenmaal is, in de meest nare oogenblikken niet zou durven droomen. Geweldige machines dreunen, sterke ploegen werkvolk zijn gestaag aan den arbeid en diepe, breede geulen doorsnijden het plaveisel. En dat alles wordt eens de geheel vernieuwde en gemoderniseerde riolce- ring van groot-Breda. Op onze foto: de in aanmaak zijnde bodem van het ondergrondse!) kanaaltje, dat Princenhage tot rioleering zal dienen. NOTARIAAT. Bij beschikking van den Minister van Justitie is benoemd tot plaatsvervangend lid der Kamer van Toezicht over de Nota rissen en candidaat-Notarissen te Gronin gen, Mr. W. J. M. Weersma, kantonrechter te Groningen. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is aan Dr. A. G. Kröller te 's-Gra venhage verlof verleend tot het aannemen van het commandeurskruis der orde het Legioen van Eer van Frankrijk. HOFBERICHTEN Zaterdag heeft Prinses Juliana een zoek aan de bloemententoonstelling te Utrecht gebr-aeht De Prinses was daarbij vergezeld van haar kamerheer Mr. J. C baron Baud en baronesse Baud en voorts door haar hofdame Jvr. barones Ben t i n c k. Het dagelijksch bestuur van de afd Utrecht van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde en burgemeester Fpckcma Andreae hebben de Prinses rondgeleid Het bezoek, dat een zeer eenvoudig karnlc ter droeg, duurde een uur. DIPLOMATIE ROEMEENSCHE ZAAKGELASTIGDE. De Roemeensche zaakgelastigde te 's-Gra- venhage, de heer A. D. Zamfiresco, heeft met verlof zijn post verlaten. Tijdons zijn afwezigheid treedt als waame mend zaakgelastigde op de heer A. G. Can- tacuzène, gezantschapssecretaris. ONZE MINISTERS Dr. DECKERS NAAR ARNHEM. De Minister van Defensie, Dr. Deckers, zal, vergezeld van zijn land-marhl-.Tiiudant kapitein Van Weel, heden tc Arnhem te genwoordig zijn ter receptie, welke, aldaar plaats heeft ten huize van den Commissaris der Koningin in Gelderland, baron Van Heemstra, ter gelegenheid van den SOsten verjaardag van oud-kolonel der ar tillerie F. A. Hoef er, een bekende persoon lijkheid op het gebied van het archiefwezen en van monumentenzorg. WIJZIGING AUTEURSWET 1912 BEROERING IN FRANKRIJK. Volgens een Havasbericht uit Parijs heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Auteurswet 1912 de betrokken Frnnsche schrijvers en componisten in beroering ge bracht De Fransche regeering zou een officiee' protest bij de Nederlandsche regeering heb ben ingediend. Volgens Havas zou de Fransche regee ring, Indien het ontwerp wet wordt, Neder land uitnoodigen het vraagstuk aan het Intern. Gerechtshof voor te leggen, op grond van de geratificeerde Fransch-Nederland- sche arbitrage-overeenkomst VROUWEN KUNNEN GEEN BURGEMEESTER ZIJN In het 'wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet. dat in 1923 onder het minister schap van den heer Roys de Beeren- brouck werd ingediend, kwam een bepaling voor, waardoor de benoembaarheid van vrou wen tot het ambt van burgemeester en van gemeentesecretaris werd mogelijk gemaakt. Minister Kan handhaafde in zijn gewijzigd ontwerp deze bepaling. Thans zal, naar de „Tel." verneemt, minister ltoys by de Memo rie van Antwoord, die spoedig to wachten is, deze bei .Jing terugnemen. HET OVERLIJDEN VAN KONINGIN VICTORIA EEN ROUWDIENST TE 's-GRAVENHAGE Zaterdagmiddag is ter nagedachtenis van Koningin Victoria van Zweden in de Duitsch- Evangelische kerk te Den Haag een rt.uw- cbcr.st gehouden, welke werd bijgewoond denr de vertegenwoordigers van de Koninklijke Familie G. Ch. baron Snouckaert van Sc liaubur g, groot-officier bij Harer Majegteits Huis, als vertegenwooidiger van de Koningin, groot-officier J h r. D r. A G. Schimmelpenninck, nis vertegenwoor diger van de Koningin-Moeder, en luiterant- kolonel Jhr. W. Lam an I rip, als vc-rie- genwoordiger van den Prins der Nelerlarden. Bij hun aankomst zoowel als bij het verlaten van de kerk werden hun de honneurs bewezen acior den heer von Adlercreutz. Zweedsch gezant. Voorts waren o.m. aanwezig de ministers van buitenlandsche zaken, defensie en van koloniën, de burgemeester der residentie. M r Patijn; bijna alle leder, van het corps diplomatique; de Decnsche consul-gener ,al, do heer Borregaard en do Noorsche consul- generaal, de heer 3 k y b a k. De Zweedsche pastor A. Lindeberg uil Rotterdam sprak woorden ter nagedachtenis vay dc overleden vorstin, tenvyl op het orgel on door de Kon. Mil. Kapel treurmuziek were uitgevoerd. ADVCRlCNTlfiN: Van 1 tot 5 regels f 1.17V4 Like regel meer 0.22V» Ingö aededer lingei. van 1—5 regels .2.30 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend1 10e Jaargang VRAGEN VAN KAMERLEDEN HET ARMBESTUUR VAN BEERTA. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevraagd: Is het den Minister bekend, dat de Gedep. Staten van Groningen i\ eigeren-den begroo- tingspost, uitgetrokken voor het armbe stuur van Beerta, goed te keuren, om zoo- doendé het armbestuur van Beerta ,e kort wieken? Acht de regeering het oorbaar, dat Gede puteerden op deze wijze, in overeenstem ming met den burgemeester van Beerta, den gemeenteraad er toe pogen te brengen, om de gemeentelijke werkverschaffing los te la ten en den raad van Beerta te dwingen, zich in dezen aan te sluiten bij de werkver schaffing der Vereenigde Groninger gemeen ten te JipsinghuLzen? DE WATERLEIDING TE PARAMARIBO. I-Iet Tweede Kamerlid W ij n k o o p heeft den Minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend: lo. Dat met het oog op de waterleiding, welke te Paramaribo (Suriname) tot stand komt, het volk gedwongen zal worden de waterputten en regenbakken te dempen, waardoor het kostelooze water door het zeer dure uit de waterleiding wordt vervangen? 2o. Dat zeer velen, die het aanleggen van de leiding niet kunnen bekostigen, gedwon gen zullen worden het water hij den Chi nees te gaan koopen tegen een hooger prijs? 3o. Dat velen amper een hap rijst vertlie- nen, en derhalve geen cent over kunnen hebben om water te koopen; waarbij komt, dat tot dusverre zij, die zich de weelde niet konden vcroorleven een put of regenbak te bezitten, tot nog toe kosteloos water van hun buren konden erlangen, wat nu zal op houden? i R6Seering er voor zorgen, dat de bedoelde categorieën in het vervolg koste loos water van de waterleiding krijgen? P. T. T. OPERENGST REMBRANDTZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de Rcmbrandtzegels in totaal rond 975.300 stuks verkocht, met een bruto-opbrengst boven de gewone frankeerwaarde van ruim f 48.700. NEDERL. SPOORWEGEN VACANTIE KAARTEN. Door de Ned. Spoorwegen zullen van af IS tot en met 23 April, 6 tot en met 11 Juni en van af 1 Juli tot on met 15 Sopt. vacantiekaarten uitgegeven worden. SPOORWEGPENSIOENFONDS EEN TEKORT VAN 230 MILLIOEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende tot voorziening in het tekort van het Spoorwegpensioenfonds. Vol gens de bij deze memorie gevoegde balans was het tekort op 1 Jan. 1928 gestegen tot ruim 208 millioen gulden, terwijl nadere berekeningen hebben geleerd, dat op 1 Juli 1930 het fondstekort tot f 230.420.711 zal zijn ge-stegen. Dit tekort is in hoofdzaak ont staan door fictieve stortingen, veroorloofd door de vroegere pensiocnovereenkomstcu (1912 en 1921). Dekking van dit tekort vraagt een annuïteit, berekend over 60 jaren en tegen een rente van 4 pet, van f 9.825.000. Jaarlijksche betaling van zulk een bedrag zou een te groote last op de Spoorweg Mij. leggen. Daarom wordt voor gesteld dat het bedrijf van de annuïteit telkens zooveel op zich neemt, als het blijkt te kunnen dragen en dat, hetgeen mocht blijken boven zijn kracht te gaan, wordt ge dragen door den Staat DE BRASEMERMEER BEZWAREN TEGEN DEMPING. Voorzitter en secretaris van de Algemeene Vereeniging voor Natuurbescherming voor 's-Gravenhage en omstreken hebben een adres g-zonden aan Gedep. Staten van Zuid-Hol land, waarin zy, naar aanleiding van de be richten betreffende demping van een gedeelte van de Brasemermeer. dit college dringend verzoeken, alvorens de daartoe strekkende voorstellen goed te keuren, aan vertegen woordigers van vereenigingen tot bevordering van natuurstudie en natuurbescherming cn van beoefenaren van de watersport, gelegen heid te geven, hun bezwaren daartegen ken baar te maken. BEEKVERVUILING IN Z.-LIMBURG BESPREKINCEN TE HEERLEN. Te Heerlen heelt een verjredoring pliutj ftehad ,an de Prov. Cotnmirsie intake hel beekvervuilingsvraagstuk. De bijeenkomst werd Beleid door den Commissaris der Ko- ningin in Limburg, terwijl voorts directeu ren en vertegenwoordigers van oever eige naren aanwezig waren. Van den aanleg vat kostbare werken werd afgezien, terwijl do oevereigenaren als voorwaarden steldpn, dat het water door de mijnen zal worden ge zuiverd. De Provincie' zal het vraagstuk verder ter hand nemen. VERKEERSTENTOONSTELUNG TE DELFT IN VERBAND MET HET TOENEMEND VREEMDELINGENBEZOEK. Van 4 tot 12 Juli a.s. wordt, in verband met het toenemend vreeindelingenbezoek- onder auspiciën van de Verfraaiingsvcree- mging Delfia in de Stads Doelen JADelft een tentoonstelling op het gebied ^^veo keer en toerisme gehouden. fly DE HERBOUW VAN TER HEYDE STEUN VOOR DE INRICHTING DER WONINGEN. Ten gemeentehuize van Monster is een bijeenkomst gehouden van vooraanstaando ingezetenen, daartoe door een voorloopig comité uitgenoodigd, teneinde plannen te beramen voor het inzamelen van gelden om aan de meest behoeftigen van Ter HeydO ecmg meubilair te verstrekken. De voorzitter, de Burgemeester, vestigde er de aandacht op, dat het niet voldoende is de menschen uit hun krotten te halen, maar dat zij voor hun nieuwe woningen groote behoeften zullen hebben aan eenvoudig huisraad. Er zijn momenteel pl.m. 20 gezinnen, ^/aaronder veel ouden van dagen, die van f 5 per week moeten leven. Er werd tot oprichting van een comité, „Helpt ter Heydebesloten. Eveneens achtte men het wenschelijk, dat naast dit Comité een eere-comité gevormd zal worden, «aar toe men den Minister van Staat, Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, Mr. Dr. H. A, van Karnebeek, zal ver zoeken het eere-voorzittcrschap te willen aanvaarden. Eventueele giften In geld of natura wor den gaarne ingewacht hij do heoren H. f. Th. van Luik, postgiro 1652 Monster; Ds. II. \sebrands gironummer 75951. Tor Heyde; giften in natura te zenden aan den heer K. v. d. Broek, hoofd der school tc Tor Heyde. J. H. ROGGE VEERTIG JAAR JOURNALIST. De heer J. H. Rogge, verbonden aan het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, zal op 15 dezer den dag herdenken, waarop hy vóór 40 jaar in de journalistiek kwam. De heer Rogge is gedelegoeï# van de Vereeniging „De Amsterdamsehe Pers" bij het bestuur van den Nederlandsehen Journalisten kring en sinds het vorige jaar voorzitter van het bestuur van „Het Nederlnndsch Persmu seum", van welke stichting hy sinds do oprich ting: bestuurder is. BELEEDIGING VAN OUD MINISTER KAN. Do rechtbank te Assen veroordeelde G. A Mover. oud-Rijksontvanger ie Fjunien, thans le Achol (België) woonnchtig, wegens lw leediging van Mr. J. B. Kan, tot twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd ran drie jaar. De eisgh van hef O. M. was 4 maanden govongenisitraL

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1