HEVEA-FABRIEKEN BERIJDT HEVEA BANDEN W N.V. Vereenigde Nederlandsche Rubberfabrieken BOUWCREDIETEN Dooris Ifeer enlUincl Leder-schoen met Rubberortderivei-k. Schitterende constructie AA fi VV lichtere gang A A Langere levensduur Inrijdingen minimaal AA Filiaal HEVEA Rotterdam Concurreerende prijzen Nieuwe Haven 113 Is U voornemens in RIJSWIJK te gaan wonen? Verzuim dan niet eens te gaan kijken aan de CAAN VAN NECKLAAN. U vindt daar. PORTIEKHUIZEN badkamer met batÜ Ruime' slaapkamers. Prima atwerking Aanvaarding par Juni a s Bouwbureau GEBR. v. d. L00 S.Th'.V N.V. HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFDSTEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 !en hoogst belangwekkend bedrijf te Oosterbeek Banden, Schoenen en Gasmaskers. 15000 Hevea rijwielbanden per dag. Er zijn in Nederland 't is een !ruwe schatting ongeveer 2y2 millioen rijwie len, waaruit dus volgt, dat er jaarlijks ver schillende millioenen fietsbanden versleten worden. We zijn in de gelegenheid om over de fabricage van rijwielbanden het een en ander mee te deelen, omdat ons van de zij de der bekende Hevea-fabriek te Oosterbeek het verzoek werd gedaan het bedrijf eens in oogenschouw te willen komen nemeiL Daaraan hebben we gaarne gevolg gegeven, te meer, waar 't ons zoo buitengewoon go- makkelijk gemaakt werd: de hoofdverte- tegenwoordiger te Rotterdam, de heer Rut- teman, haalde ons n.L met z'n auto van huis en bracht ons binnen enkele uren op de plaats van bestemming, 't Was een pret tige autotocht, die gevolgd werd door een bezoek aan het uitgestrekte fabrieken-com- plex, dat in alle opzichten hoogst interes sant genoemd mocht worden. Voordat we onder deskundige voorlich ting van den adjunct-directeur der Hevea- fabrieken, den heer J. Warners, een wande ling door de verschillende afdeelingen be gonnen heeft deze ons verteld, dat de ben den productie langzamerhand een prach tig record gevestigd heeft We vervaardigen, ging hij voort, hier dagelijks in totaal twaalf en een half dui zend binnen- en buiten-rijwielbanden en binnen enkele weken zal dat cijfer tot 15.000 worden opgevoerd. De vraag naar de Hevea rijwielbanden is allengs zoo gestegen, zoo wel in het binnen als buitenland, dat we bijna handen te kort komen. En dat wil iets zeggen, als men weet dat we, in diver- se ploegen werkend, hier ruim duizend man aan den arbeid hebben gezet We ma ken naast fietsbanden ook de Cres leder- schoen met rubberonderwefk en de Rublin linnenschoen met eveneens rubber onder werk en sedert enkele jaren als nieuwig heid ook gasmaskers voor het Nederl. leger. Met de fabricage van rijwielbanden heeft de Hevea-fabriek in 1909 te Hoogezand een aanvang gemaakt, maar toen uitbrei ding in verband met de jaarlijks steeds groo- ter wordende productie gebiedende eisch .•was, werd het bedrijf in 1915 overgebracht naar Oo3terbeek, waar het niet alleen om verschillende reden gunstiger gelegen was, doch waar het ook beter de gelegenheid had z'n vleugelen naar alle kanten .vrij uit te slaan. dit grooto bedrijf, "dat wel zeer 'duidelijk 'den indruk vestigt, dat hier op degelijken grond slag een onderneming is gegroeid, welke van meer dan gewone beteekenis is. Men vindt er 150 woningen, welke bewoond zijn door een gedeelte van het personeel, ver der een eigen postkantoor, een kliniek, een lagere school, een aantal winkels, een bak kerij tot zelfs een sportterrein, zoodat men eigenlijk niet meer van een fabrieksterrein kan spreken, maar beter van een Hevea dorp. Gelegen aan dé onmiddellijke nabijheid van den Rijn, is de hoofdfabriek gebouwd op een heuvel ter hoogte van 50 M. boven A.P., terwijl de Electrische Centrale, groot genoeg om een groote gemeente te bedienen, en de magazijnen aan den voet van den berg ge legen zijn. Toen het eigenlijke bezoek aan 3e fahrle- ken een aanvang nam, kregen we allereerst te hooren, dat een rijwielbuitenband uit drie deelen bestaat, nl.: de katoenen onderbouw, het z.g.n. carcas, de metalen draden en ver der de rubber bekleeding, bestaande uit een loopvlak en twee zijvlakken. De binnenband daarentegen bestaat slechts uit rubber met een ventiel, waarbij een klein stukje katoen gebruikt wordt De vervaardiging van Het katoenen carcas vereischt de grootst mogelijke zorg. wijl de sterkte van dit gedeelte van den buitenband van groote beteekenis moet geacht worden voor de kwaliteit van den geheelen band. IN DE. TWIJNDERIJ Hevea koopt Sèt garen van 3e spinnerij en zorgt er dan voor, dat in een eigen twijnderii de draden gecombineerd en in de weverij tot stof geweven worden. In deze afdeeling staan eenige 'duizenden klossen katoenen draad, welke afgerold door machines getwijnd opnieuw op klossen ge wikkeld, weer afgewonden worden, om ten slotte eenige naaien door elkaar gedraaid te worden en aldus een sterken, elastischen draad opleveren. Deze sterke draden, tot klossen opgewon den, komen ln rekken te staan, waarvan elk er 2000 telt Evenzooveel draden, ver bonden met het centrale punt ,een groote machine, jormon tenslotte een warnet dat Hierboven ziet men ïên der groote Kalanders van de Heveafabrieken HET HEVEADORP Wié èen Eezoèk brengt aan de „Hevea" wordt in de allereerste plaats verrast door de zeer belangwekkende fabrieksinrichting; maar tevens door de geheels organisatie yan den leek bij den eersten Aanblik even doet duizelen. Verder vindt men ln de weverij een aantal weefgetouwen, die voortdurend in beweging zijn om canvas en diagonaal koorddoek te .vervaardigen, HET IMPREGNEEREN MET RUBBER De aldus ontstane lappen katoen komen dan in een andere afdeeling, waar de stof met rubber geïmpregneerd wordt. Tusschen de bedrijven door komen we in de metaal- bewerkersafdeeling met de gieterij, waar de vormen voor de banden en werktuigen en gereedschap, voor de fabricage benoodigd, vervaardigd worden. Dan krijgen we den ruwen rubber te zien, zooals die in triplex kisten in twee soorten wordt aangevoerd. Rubber is weinig elastisch en zit .vol Een normale Revea-blnneiïand, 'opge pompt tot een geweldigen omvang ten einde de zuiverheid van de rubber te demonstreeren en te laten sten welk een spanning hij kan verdragen, kleine gaatjes. We zien erfipe rubbef, wit goedje, dat in vele vellen aan elkaar ge kleefd zit en „Smoked sheet rubber", groezelig bruine substantie, ook al in groo te plakken aan elkaar klittend. Om dezen ruwen rubber voor de bewerking geschikt te maken, moeten er vele chemische processen doorloopen worden, 't geen naar de heer Warners opmerkte het „geheim van den smid" is, waarbij we alleen zagen, dat zwa vel en zinkwit een voorname rol spelen. In bussen gaat dan de chemisch geprepa reerde rubber naar de walsinrichting. Een krantenman, die dagelijks 't geklet ter van de zetmachines en 't ratelend la waai van rotatiepersen te genieten heeft, vindt het lawaai, dat de tegen elkaar wringende en schurende walsen ontketenen, toch wel weer iets anders, maar verder zal menigeen bij deze bewerking wel met den schrik worden bevangen, dat de geheele boel elk moment uit elkaar dreigt te spatten. Dat gebeurt natuurlijk niet. De ruwe rub ber is wel uiterst taai, maar de walsen stampen en kneden net zoo lang, totdat het mengsel voldoende verwerkt en soepel ge maakt is om tot z.g. rubber-poppen te wor den gedraaid. Deze rubber-poppen worden thans in twee vormen verder verwerkt Ten deele worden deze door middel van kalanders uitgerold in lange vellen, welke op doeken worden op- eerold. Uit deze vellen worden reepen ge sneden, waarvan de gummidekken voor de rijwiel-buitenbanden worden vervaardigd. Een ander deel der rubber-poppen worden opgelost in benzine, waarvoor wij ons be geven naar de solution-afdeeling, waar een lange rij molens voor deze bewerking zorgt. Vervolgens zien wij het gommeeren van het diagonaalkoorddoek, hetwelk wij in de weverij hebben zien maken. Voor deze gom- meering wordt de solution gebruikt welke wij zoo juist hebben zien bereiden. Katoen en solution moeten zoodanig met elkander worden verbonden, dat zij ongeveer één ge heel vormen. Daarvoor worden gebruikt de strijktafels en koorddoekmachines. De benzine verdampt op de strijktafel ot koorddoekmachine uit de solution, de rub ber drjngt in de stof, waardoor deze een grootere sterkte krijgt De vrijkomende ben zine wordt opgevangen en gecondenseerd, zoodat er slechts een gering percentage ver loren gaat HET STUKWERK In een andere afdeeling zagen wij de ver vaardiging van de metalen hoepels, een oogcnschijnlijk eenvoudig, maar uiterst se cuur werkje, waarmede een groot aantal meisjes zich bezighouden, 't Zijn verschil lende bewerkingen, welke de losse draden tc doorloopen hebben, zoodat de hoepels als het ware van hand tot hand gaan. Over de uit twee draden bestaande hoepels wordt dan de canvas gewikkeld, een werkje, waaraan ook jongens te pas komen en waarbij de jeugdige arbeidskrachten een bewonderenswaardige snelheid aan den dag leggen 't geen hun eigen belang is, daar ze in stukwerk arbeiden. In een ander ge deelte van de zaal wordt daarna op het ge raamte een stuk rubber gelegd. Is men zoover, dan gaat de band naar een andere afdeeling om gevulcaniseerd te worden, een arbeid, die de grootst mogelijke zorg ver eischt De banden worden hier tusschen ijzeren ringen geklemd, ze worden met hy- dvaulischen druk tegen elkaar geperst in de groote ketels om in een korten tijd gevul caniseerd te worden. Het vulcaniseeren ver leent den rubber grootere sterkte, doordat dit proces een chemische verbinding ver oorzaakt, die meerdere elasticiteit ten ge volge heeft. Vulcaniseeren is een chemisch proces, dat ontstaat door warmte en mechanische kracht. Wanneer de banden uit de vulcani- seerketels komen zeldzaam handig wip pen de werklieden de banden uit de ijzeren vormen is de buitenband gereed. Het eenige werk, dat dan nog overblijft, is het afknippen van rafels, dat door jongens ge schiedt. Het zijn ook dezen, die de duizen den banden naar de magazijnen transpor teeren om ze daar volgens merk en profiel te sorteeren, want vele rijwielfabrieken en grossiers willen hun eigen naam op de ban den gegraveerd hebben. DE BINNENBAND De fabricage "der binnenbanden lijkt zoo op het eerste gezicht veel eenvoudiger dan die der buitenbanden, maar dat neemt niet weg, dat ook hier vele handen noodig zijn. voordat het product voor aflevering ge reed is- De rubber moet eerst grootendeels dezelfde Voor hen, die veel bij den weg zijn, is C.R.E.S. het aange wezen schoeisel. Het waarborgt absoluut droge en warme voeten, terwijl C.R.E.S. sterker en hygiënischer is dan welk ander schoeisel ook. Die éénmaal C.R.E.S. draagt, zal nooit meer veranderen 1 C.R.E.S. met zijn gepatenteer- den voetsteun loopt buitenge woon aangenaam. Eisch C.R.E.S.,weiger namaak. De schoen voor elke beurs l Verkrijgbaar bijt R. E. S, WE BIN! BOTTERDAM lange metalen buizen geschoven, er worden slordige hoeveelheden speksteenpoeder aan toegevoegd, de met gummi omstrengelde ijzeren latten worden op wagens geladen en daarna weer in vulcaniseerketels gereden om een zelfde bewerking te ondergaan, als He twijnmachines van de Hevea fabrieken. bewerking ondergaan als voor 'de fabricage van den buitenband, doch als het mengsel van de walsen komt, is daar geen benzine aan toegevoegd. Voor den leek is de wijze, waarop een binnenband „getrokken" wordt, stellig hoogst interessant Wat onmiddellijk in deze afdeeling de aandacht trekt zijn de groote spuitmachines. die men zou kunnen vergelijken met toestellen, waarin gehakt bereid wordt Van boven in de groote trech ters worden massale hoeveelheden rubber ge- plonst; de monding, waar in lange slierten de worstband uit komt wordt onophoudelijk warm gehouden, zoodat er onder voortdu- renden druk eindelooze stukken binnenband naar buiten worden gespoten. De arbeiders, die deze machines bedienen, hebben precies voor zich aangegeven de lengte, welke elke band moet hebben, waar door zij met een schaarknip in enkele mi nuten tallooze binnenbandjes vervaardigen Een eind verder worden dan de banden oVer Komt de band uit den ketel, dan bezit hij de vereischte elasticiteit Noodig is dan nog het aanbrengen der ventielen met de daarbij behoorende buisjes, waarna met het lasschcn de laatste hand aan het werk gelegd wordt Het lasschen van een band, waarbij de twee einden om een gespleten buis gelegd wor den, is uit den aard der zaak een uiterst seecuur werk, doch wanneer men het ziet gebeuren als men niet ter dege acht geeft, is het al gebeurd, voordat men weet wat de rappe meisjeshanden precies tot stand ge bracht hebben lijkt 't zoo bijzonder een voudig. NAUWKEURIGE CONTROLE Er is geen enkele beweging iin 't -tngewik kelde proces van de fabricage der binnen- en buitenbanden, of steeds weer wordt er een nauwkeurige oomtróle toegepast waar: door niet anders dan bereikt kan worden, dat het eindproduct in alle opzidhten deq toets der crifdek kan doorstaan. Bij onze rondwandeling door de fabric ken hadden we meer den eens de gelegen< heid om te oonstateeren, dat het rubber, wanneer een of andere medha/medhe bewei king niet precies het voorgeschreven resuh tast had opgeleverd, „teruggezonden" werj om opnieuw het proces te doorloopen, tax einde te bereiken, dat de fouten volledig werden opgeheven. En dan tot slot de proefneming, waaraaz elke binnenband zich te onderwerpen heeft Wanneer er bezoek is, dan maakt de chel van de lasöhafdeeldng daar een demonstratie van, tot niet geringe vreugde van de arbeid stère, door wier handen het product een paar minuten geleden voor de allerlaatste maal betast is. De band wordt opgeblazen, sterker, steeds sterker, zoodat het rubbe< een vorm gaat aannemen, die doet denken aan een miniatuur Zeppelin. Wie aan de elasticiteit mocht twijfelen keent bij het zien van den band, dne voorti durend nog grootere vormen gaat aannemen ongetwijfeld direct van de dwalingen zijna weegs terug en men kan zich zelf een mo< ment niet aan de indruk onttrekken, dat dergelijk product niet stuk springen wil, Totdat de band tot zulk een gevaarte is uitgegroeid, dat hij de halve breedte van dé afdeeling overspant en ten langen leste ge< noodzaakt is den strijd op te geven. «Plof' zegt bet ding, die chef lacht, de meisjes hebben gilletjes geslaakt, maar hei; vatten haar arbeid weer onmiddellijk. En voor ons Is dan 't oogenblik gekomen de fabriek te verlaten, niet echter dan na den heer Warners bedankt te hebben voog zijn vriendelijk geleiide en duidelijke voor. lichting. W« hadden een werkelijk hoogst belangwekkend bedrijf in volle werking gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12