$iuuwt griitëcljt (&mmut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. A B 0 K 5» Z U Z ij per kwartaal 3.25 (Beschlkkingskosten f 0.15) 3er week t 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- Ijjksche tending Bij dagelijksche zending „7.— Allea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaar No 3022 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 11 APRIL 1930 IDVERÏENTICNi Van 1 tot 5 regel* f t-17^4 bike recei cneer - 0.22V» Inger Aededet linger, van 1—6 regels „240 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het burtau wordt berekend1A18 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader HET TROJAANSCHE PAARD BINNENGEHAALD We weten het niet en betwijfelen het zelfs heel sterk of alle lezers wel zeer aan dachtig kennis genomen hebben van de rede, welke de Engelsche Socialistische lei der voor de Haagsche federatie der S.D.A.P. gehouden heeft. Hetgeen te betreuren zou zijn. We twijfelen er ook sterk aan of de S.D.A.P. over die rede anders geapplaudi- seerd heeft dan de bekende boer met zijn even bekende kiespijn. Hetgeen zeer begrijpelijk zou zijn. Reeds allerlei uitwendigheden wijzen er op, dat de Nederlandsche sociaal-democra ten bij zichzelf gedacht hebben: Ware Brailsford maar in Engeland gebleven. Op een paar dingen moeten we toch wij zen. De Rotterdamsche „Voorwaats" schijnt iets beter dan het Amsterdamsche „Volk" te leven naar den regel, dat het roode dag blad weinig kan bijdragen tot verdie ping der socialistische kennis. Ten niinste in het eerstgenoemde blad werd slechts de mededeeling geplaatst, dat de bekende En gelsche theoreticus van het socialisme, Brailsford zou spreken over het onderwerp: „Het socialisme nu". Het andere roode persorgaan echter nam direct den partijgenoot een interview af en de redacteur, wiens pennevruchten thans tot ..Het Volk" beperkt bleven, schilderde Brailsford als den volmaakten socialist Daar wij niet aan menschenvereering doen en ook gaarne met de waarheid op goe den voet blijven, zouden wij liever zeggen: Brailsford toonde zich een echt Engelsch socialist Dat deed hij ook op de vergadering in Den Haag en daarom zijn twee dingen zoo opvallend. In de eerste plaats, dat het (Amsterdam-, sche) „Volk" den spreker wel met eeü Tang, overdreven artikel inleidde, doch van zijn lezing geen letter verslag gaf. Tin in de tweede plaats, dat Brailsford in Den Haag wèl sprak over „Het Socialisme nu", namelijk over zijn karakter en we zen; doch dat in de Rotterdamsche rede daarvan zoo goed als niets te vinden was; de spreker handelde bijna uitsluitend over loon, arbeidsduur en andere praktische vragen; waarin „de natie van opportunis ten" belang stelt In Amsterdam was het ook weer van Rotterdamsch laken een pak. Had men hem wellicht een wenk gege ven, dat zijn Haagsche rede voor de S.D.A.P. in Nederland gelijk stond indien niet er ger met de import van het paard van Troje en dat hij, om het deze partij niet moeilijker te maken dan zij het al heeft met geweldige problemen als de beleefdheids- roep „Leve de Koningin"; dat hij beter deed om niet zoo unverfroren te laten mer ken, dat het Engelsche en het Nederland sche socialisme op elkaar lijken, als..;... nu ja, als Owen op Marx, als coöperatie op con currentie, als samenwerking op klassen strijd? TIad men hem daarvoor uit Schotland la ten komen? Dat was toch volmaakt over bodig! Dat kunnen onze socialisten wel le zen in elk geschrift en elke krant, die in Nederland verschijnt en niet onder de een suur van het roode directorium staan. Om 't kort en klaar te zeggen: deze bom is verkeerd gebarsten; de S.D.A.P. kocht met de rede van Brailsford een kat in den zak en toen deze er uit sprong en in actie kwam, was het roode gelaat al spoedig met tallooze schrammen geteekend. De opzet was heel eenvoudig. Een der erg ste kwellingen van den laatsten tijd is voor de S.D.A.P. in ons land, dat op de tegen stelling met het Engelsche socialisme ge wezen wordt. Met de vrijmoedigheid onze roode pers broeders eigen, wordt deze tegenstelling ontkend en als kwaadaardige legende afge wezen. En als proef op de som zou men nu den Engelschen „theoreticus van liet socialisüio", de man dus, die op de hoogte is, hier laten optreden en alle burgerlijke monden zouden verstommen, alle burger lijke pennen zouden opdrogen. Want, niet waar, de „theoreticus", „de ienker en practicus", de man, die „eenvou- lig, klaar en scherpzinnig, dadelijk tot de tern der zaak weet door te dringen", „de voordvoerder en propagandist van hooge vaarde", zou zijn woord spreken en de roo- le pers zou het uitdragen tot in de verste toeken van ons land Wat een ontgoocheling, die rede In Den Haag. Maar buiten de residentie, waar Brailsford trouwens het minste kwaad kon doen, zou geen sociaal-democraat er iets van hooren. Wat waarlijk geen wonder is en wat ieder lezer, die het verslag niet oversloeg, ons zal toestemmen. Met niets sparende oprechtheid maakte de spreker de tegenstelling: Marx voor de Vastelands-socialisten; Owen voor do En gelschen. Robert Owen, de pionier van Rochdale, op wiens Werk wijlen Talma zoo gaarne wees en van wien de Engelsche schrijver Sidney Webb getuigde: „wij moeten nooit vergeten, dat de stichter van het Engelsche socialis me niet Karl Marx was, maar Robert Owen en dat deze niet den klassenstrijd pre dikte, maar de oude leer van broederschap onder de menschen". Op tienvoudige wijze heeft Brailsford het herhaald, dat hij van de revolutionaire daad. van klassenstrijd en concurrentie, van internationalisme boven echt nationaal ge voel niets moet hebben. Van krasse uitspraken, welke de sociaal democratische voormannen hier kippenvel bezorgden, zijn de verslagen vol. Een paar knipsels slechts ter herinnering: Het socialisme op het vasteland 'is veelal een levensbeschouwing, in Enge land niet Het is geen levensbeschou wing noch Marxisme.. Marx is volkomen vreemd aan de Engelsche social ist:sche mentaliteit. Het socialisme in Engeland is ajlereerst op de practijk ingesteld. Geven de programs der continentale partijen eigenlijk wel veel? Wij betalen trouw onze contributie aan de Internatio nale, maar wij handelen het eerst natio naal. Toch hebben wij wel practisch werk gedaan. De arbeidersbeweging organiseerde zich niet op socialistische basis. De vakbuwe- ging ging op in kwesties over werktijd en loon, en zij was de basis der arbcidcrsbe weging. En om de hoorders duidelijk te maken, dat er van een socialistisch bewind in En geland geen sprake kan zijn, gaf hij deze praktische toepassing: Minister Thomas heeft een heel moei lijke taak ten opzichte van de werkloos heid. Hij is in de eerste plaats een prac tisch man en van studie houdt hij niets. Tegen goed geoefende ambtenaren kan hij niet op; zij maakten den minister in twee weken conservatief. Hier wreekt zich het gebrek aan socia listische scholing. Lloyd George is radi caler dan Thomas! De heele vakorgani satie beheerscht te veel de partijorgani- satie. Het meer bewuste deel der Partij is clan ook woedend. Thomas en Snowden wor den door hen sterk becritiseerd. Onbarmhartiger vonnis kan waarlijk niet ver desocialistische ministers in En geland gestreken worden. Zóó bont heeft het in Nederland geen en kel burgerlijk blad gemaakt De eenige troost, als men het zoo noemen wil, welke Brailsford voor de Nederland sche sociaal-democraten had, is deze, dat vele leden der Labourpartij ontevreden zijn lat het, wat hij niet hoopt, wel tot scheuring in de gelederen zal komen. Het is een troost voor de S.D.A.F. hier, maar een zeer schrale; want waar blijft dan de; hooggeroemde eenheid van allo sociaal democraten? De scheuring zou slechts te klaarder bewijzen, dat S.D.A.P. en N.V.V. o n g e I ij k hebben! Doch dat wisten wij al voor Brailsford naar ons land kwam. rectificatie De driestar „Grondwet en leven" in ons nummer van Woensdag 1.1. werd ontsierd door een paar zetfouten. De malste was wel deze, dat gesproken werd pve. onzen tegenwoordigen bewinds man van Utrecht, terwijl natuurlijk Arbeid bedoeld was. Hinderlijker was echter nog het uitvallen van de voor-voorlaatste alinea. Daardoor werd het slot onduidelijk. De conclusie had moeten luiden: „Bij conflict tusschcn Grondwet en leven zal de Regeering de eerste moeten zijn om de Grondwet te eerbiedigen. Alleen dan zal de Grondwet naar waar heid zijn: grondslag des staatkundigen levens". DE KALIVERSCHEPINGEN. Het meest bedenkelijke in deze kwestie. De kalikwestie houdt de gemoederen nog steeds bezig; en de Maasbode stelt zich de vraag, wat hierin het meest bedenke lijk is. Dat Is, volgens het blad, niet de houding van Antwerpen's burgemeester of de Belgi sche regeering; ook niet het datumfoefje, waarop de S.C.P.A. zich schijnt te beroepen. Neen, het blad ziet de meest bedenkelijke zijde hierin, dat deze eventueele verbreking of opzeg ging zou geschieden onder druk der Fran- sche regeering. Daaraan valt moeilijk te twijfelen. De S.C.P.A. sloot haar contract met de meest natuurlijke kali-haven, juist ook de beschikking over twee havens een voordeel ziende. Uit eigen beweging zegt men een der gelijk, door de bijzondere condities, door Rotterdam geboden, nog bijzonder voor- deelig contract niet op, zelfs niet, warneer Antwerpen dezelfde voorwaarden komt bieden. Immers, dan blijft het nadeel, dat men mist een tweede, zelfs de meest natuur lijke haven. Neen, tot eventueele opzegging kan de S.C.P.A. alleen komen onder druk van hooger hand. En men heeft ons gjen oogenblik in twijfel gelaten vanwaar die druk kwam. Burgemeester van Cauwelaert trok niet naar Mulhouse, maar naar Parijs en naar den Franschen gezant te Jrussel. Fri dit alles zoo ofenlijk, dat men geen grein behoefte scheen te gevoelen, dit te verbergen. Men achtte het blijkbaar geheel natuur lijk, dat België in dit geval een beroep deed op Frankrijk, en dat de Fransche regeering België ter wille was. Men had klaarblijkelijk volstrekt, geen oog voor het bedenkelijke, zeer ongebrui kelijke en voor Nederland toch. bij zon de r j pijnlijke van het feit, dat een regeering j alleen ten bate eener bepaalde natie, tegen j het belang van de betrokken Maatschap-1 pij, op deze laatste druk uitoefent' ten nadeele van de belangen van een volk, waarmede men officieel toCh even vrien delijke betrekkingen onderhoudt als met het'land, dat men eenzijdig en kunstmatig wenscht te bevoordeelen. Wij weten op het oogenblik niet, wat er in deze kwestie reeds onherroepelijk be slist is, maar wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat een beslissing zal wórden genomen ten nadeele van Rotterdam, alleen onder druk van een ons bevriend gouvernement. Dat zal de Nederlandsche publieke opinie nooit kunnen begrijpen. even 'n luchtje scheppen! officieele berichten AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Defensie zal in plaats van op Maandag li April op Dinsdag 15 April worden ge houden om 2 uur nam. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij beschikking,van den Minister van Fi nanciën is benoemd tot tijdelijk adjunct accountant der directe belastingen te Al melo J. Verschoor, te Oegstgeest. VERZEKERINGSRAAD. Bij beschikking van den Minister van Ar beid is bevorderd tot hoofdcommies bij den Verzekeringsraad de commies bij dien Raad A. Plaat LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is, de kapitein ter zee H. J. Harl kamp eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord en de waarneming van het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. .T. van der Linden; is de kapitein ter zee H. A. Romswinckel eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. instructieschip voor de werfdiv.isie van Speyk, en het bevel over dien bodem tijde lijk opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse C. Meijer; is bepaald, dat Hr. Ms. pantseriMischip Gelderland te Willemsoord zal worden in dienst gesteld en het bevel over dien hodem opgedragen aan den kapitein ter zee M. H van Duim. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is aan H. H. van Kuypers, rijks klerk 1ste klasse, bureelchef-titulair ten parlcette bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem, verleend de eeremedaille, verbon den aan de orde van Oranie-Nassau. in goud; is benoemd tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau M. Laathuis, voorzitter van de vereeniging „Tot Heil des Volks", te Am sterdam. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is de heer F. G. L. Emmel he- UITVOERING CONSUMPTIEIJSBESLUIT. Bij K. B. is bepaald, dat de werking van het bepaalde in de artikelen 6, 7 en 9, 1. van dit besluit wordt opgeschort tot 1 Jat». 1931. INTERN. BOTANISCH CONGRES. Bij K. B. zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche Regeering bij het vijf de Intern. Botanisch Congres, dat van 16 tot 23 Augustus 1930 te Cambridge zal wor den gehouden: Dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: Dr. G. van Iter son. hoogleeraar aan de Technische Hooge school te Delft; Dr. J. J es wiet, hoogleeraar aan de Landbouwschool te Wageningen; Dr W. J. Jongmans, directeur van het geolo gisch bureau voor het Nederlandsche miiti- bouwgebied te Heerlen; Dr. A. J. Kluvver. hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; Dr. A. A, Pulle, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit to Utrecht; Dr. F. Rein- ders, hoogleeraar aan de Landbouw hooge school te Wageningen; Dr. J. C. Schoute, hopgleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen; mej. Dr. J. Tammes, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen; mej. Dr. Joh. Westerdijk, buitenge woon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, en is aangewezen als hoofd der delegatie Dr. F. A. F. C. Went, voornoemd. hofberichten PRINSES JULIANA TE DELFT H.K.H. Prinses Juliana bracht gistermorgen een bezoek aan het rijksmuseum Huis Lambert van Meerter te Delft, waarheen de Prinses zich per auto begaf. antwoorden van ministers RIJKSAMBTENAREN EN 1-MEI-VIERING. Op de vraag van den heer Kup»rs be treffende het verleenen van verlof aan Rijks ambtenaren en -werklieden, die den wensch daartoe te kennen geven, op 1 Mei a.s., hetzij den geheelen dag of een gedeelte daarvan, heeft de minister van Binnenlandsche ZakeD geantwoord Ingevolge de bestaande voorschriften zijn de hoofden der verschillende Rijksdiensten en bedrijven bevoegd, aan de ambtenaren en werklieden, die den wensch daartoe te kennen geven, op den lstcn Mei als op gelijken voet als op andere dagen verlof te geven, voor zoover de belangen van den dienst dit too laten en in mindering van het aantal verlof dagen, waarop zij rec'it hebben. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland is thans bezig met 't leggen van de groote „Bonna"-watertranssportleiding van het Pompstation Castricum naar den watertoren te Assendelft. Wanneer weer een stuk buis in den grond is gegaan per dag wordt ongeveer 100 Meter buis gelegd wordt een der jongste werklieden op een wagentje door de buis getrokken om de naden der verbindingen van binnen uit te dich ten. Ieder zal toestemmen, dat deze werkgelegenheid niet al te ruim is, en onze vrind heeft groot gelijk, dat hij af en toe n luchtje wil scheppen. Bij zulk 'n luchtjeschepper ij verraste hem onze fotograaf. onze ministers MINISTER TERPSTRA TE ARNHEM. Gisteren heeft de Minister van Onderwijs, na het bezoek aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen en het Rijksmuseum Kam aldaar, het openlucht museum bij Arnhem be zichtigd. De heeren Hoefer en Van Erven Dorens leidden het gezelschap rond. diplomatie De Spaansche gezant. De Spaansche gezant te 's-Gravenhago, graaf De Pradére, is gisteravond met een kort verlof uit de Residentie vertrokken. Do gezantschapssecretaris, graaf de Mo- 'ralis, zal tijdens de afweeigheid van den ge zant de Legatie beheeren. de wieringermeerpolder De Minister van Waterstaat is met de heeren ir. S. S m e d i n g, Rijkslandbouwcon- sulent te Schagcn, ir. F. P. Mesu, Rijks landbouwconsulent te Zwolle en ir. Alp h. Roebroek, rentmeester der domeinen te Klundert, tot overeenstemming gekomen betreffende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van do werkzaamheden tot het in cultuurbrengen van de in den Wieringermeerpolder droog vallende gronden. Met deze werkzaamheden wordt onmiddel lijk een aanvang gemaakt de brug over de waal In den gemeenteraad van Nijmegen heeft de heer Mr. P. v. d. Velde een interpel latie over de Waaloverbrugging gehouden. Naar aanleiding van geruchten dat de heer J. C. LvanderLande, lid dei- Eerste Kamer, als bemiddelaar zou zijn be schikbaar gesteld om voor de uitkeering aan Nijmegen op een bepaalde basis den Minister en B. en W. tot elkaar te brengen, zou spr. gaarne willen weten in welk sta dium deze kwestie thans verkeert. Spr. con cludeerde uit de handelingen der Eerste Kamer dat de minister Nijmegen eerst wel willend gezind was, doch na besprekingen met den heer v. d. Lande de voorstellen verworpen heeft De interpellatie van den heer v. d. Velde zal door B. en W. met eed communiqué beantwoord worden. de postvluchten naar indie HET BERICHT OFFICIEEL BEVESTIGD Van officieele zijde wordt thans het bericht betreffende de vluchten naar Ned.-Jndië beves tigd. het twente-rijnkanaal OPZICHTERES BENOEMD. Tot buitengewoon opzichteres bij den rijkswaterstaat bij den dienst voor het Tvvente-Rijnkanaal. is benoemd mej. E. A. S 1 i e d r e c ht te Voorst, bij Zutphcn. Zij is de cersto opzichters bij den waterstaat liicr te lande. het boschbrandvraagstuk Door den Raad van Commissarissen van de Ned. Heide Mij. is een commissie be noemd, die het boschbrandvraagstuk en dn bestrijding en voorkoming daarvan in studie heeft genomen. Tot voorzitter der commissie is benoemd A. W. J. J. baron van Nn geil, voorzitter van den Ned. Heide-Mij. te Barnoveld. EEN ZONDERLING ADRES AAN DEN MINISTERRAAD hoe staat het met de liefde van de luisteraars? Het wordt wel moeilijk voor den minister om de billijkheid te betrachten bij de verdeeling van den zendtijd In het hedenavond verschijnend nummer van de Omroepgids, het orgaan van de Ned. Chr. Radio-Vereoniging, lezen we o. m. het volgende: „De Telegraaf" heeft onlangs het bericht gebracht, dat de beslissing inzake de verdee ling van den zendtijd niet alleen door den Minister van Waterstaat zal worden geno men, doch dat deze zaak een punt van be spreking zal uitmaken in den Ministerraad. Naar aanleiding van dit bericht heeft de A. V. R. O. zich schriftelijk tot den Minister raad gewend met een stuk, dat grootendeels in de Radiobode van de vorige week staat afgedrukt. In bedoeld adres aan den Ministerraad ko men eenige zonderlinge beweringen voor. Zoo wordt o. a. het volgende gezegd: „In dat advies van den Radio-raad wordt de A. V. R. O. beroofd van onge veer de helft van den nu door haar ge bruikten zendtijd per week. Ons Instituut wordt door deze arbeids- belemmering met groote schade, zoo niet met ondergang, bedreigd." Men herinnert zich ongetwijfeld, dat vol gens het advies van den Radioraad de A. V. R. O. nog belangrijk meer zendtijd zou hou den dan b.v. de N. C. R. V. Niettemin vreest de A. V. R. O., dat haar aanhangers haar grootendeels of geheel in den steek zullen laten, als zij minder zendtijd krijgt dan nu. Blijkbaar rekent zij niet al te veel op do liefde van de luisteraars! Een tweede conclusie welke uit deze be wering te trekken is, is deze: d e A. V. R. O. mist alle recht om zich te beroe pen op een groot aantal contri buanten en abonné's op de Radio bode, want zij zegt hier dat dit aantal af hankelijk is van den zendtijd, zelfs in die mate, dat zij ondergang vreest, wanneer haar zendtijd verminderd wordt, ook ^1 houdt zij dan nog meer tijd dan de N. C R. V. ooit heeft bezeten. Niettemin laat do A. V. R. O. In bedoeld adres onmiddellijk op bovenstaande mede deeling verschillende cijfers volgen, welke zij aldus aankondigt: „Teneinde Uw Excellentie een indruk te geven van hetgeen beschadigd of ver nield zal worden, stellen wij U ter hand een aantal cijfers, die naar onze meening een indrukwekkend beeld geven van den omvang van het bedrijf van do A. V. R. O. en van zijn gezonden groei. (Volgen cijfers)." Blijkbaar heeft de A. V. R. O. niet beseft, dat haar erkenning van het innige verband tusschen groei en hoeveelheid zendtijd de vergelijkingswaarde aan deze cijfers ont neemt, hetgeen de Ministerraad wel niet over het hoofd zal zien. De A. V. R. O. spreekt ook over de ver houding tot de andere omroeporganisaties, en acht bij aanvaarding van het advies van den Radioraad iedere samenwerking uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk. Zij zegt: „Het zij ons vergund Uw Excellentie te mogen medcdeelen, dat naar onze mee ning die verhouding in do toekomst m'- ii- lijk beter kan worden, wanneer die ver betering in de verhouding moet worden gebaseerd op een zoo groot onrecht als de Radio-Raad voorstelt aan de A. V. R. O. te berokkenen." Dat beteokent dus het volgende: Wanneer de Minister de A. V. R. O. niet in het bezit laat van haar overmatig groot aandeel in den zendtijd, zal zij onverzoenlijk zijn ten opzichte van do andere omroeporganisaties. Waar is hier de tor- van mildheid te v'n" KLARE BEZINNING... DOCH NIET BIJ EEN EXAMEN-OPGAVE Een trouw lezer van de Ned. Staatscou rant, de bijvoegsels en de aanhangels ben ik niet. Er zitten mij te veel taalfouten in en de stijl is ook niet naar mijn smaak. Die is niet sappig en soepel, zooals wij dat in ons blad gewoon zijn, doch lijkt meer op advo- caten-procedure-taal. waarop onze geachte medewerker Mr. Bavinck onlangs zijn pun tige critiek richtte. En zoo komt het, dat ik niet in Neder- land's officieel dagblad, maar in D e T ij d het volgende moest lezen: >rAls bijvoegsel tot de Ned. Staatscourant van 8 April 1930 no. 69 is verschenen het verslag der examen-commissie Hoogduitsclie taal en letterkunde (M. O. Akte B.). Als verplichte vertaling in het Duitsch pag. 7 werd gegeven 'n stuk. waarin volgende wijsheid wordt verkondigd: „Klare bezinning en wijze matiging plegen niet de grootste vrienden van het religieus leven te zijn." Het r.k. dagblad voegt er aan toe: „Wij hopen, dat de minister van Onder- ijs aan de betrokken commissie zal doen eten, dat zij zich van 't opgeven van stuk ken, waarin uitingen als bovenstaande, heeft te onthouden''. Niet doen, zou ik zeggen, 't Helpt toch absoluut niets. Deze menschen denken nog, zooals de meeste onderwijsautoritciten voor veertig en vijftig jaar dachten, toen als de natuurlijkste zaak van de wereld op kweek scholen e.d .de stelling verkondigd werd: wie niet gediend is van 't openbaar onder wijs, moet op eigen kosten maar voor bij zonder on denvijs zorgen. De Staat kan het toch geen twee keer betalen! En nu is het toch duidelijk, dat wie met zijn gedachten leeft in een tijdperk, dat sinds lang afgesloten historie werd. dat zoo iemand onbekwaam en ongeschikt is om zitting te nemen in een examencommissie. Daartoe schiet zijn algemeene ontwikkeling te kort. Terwijl men evenmin mag verwachten, dat iemand, die zóó geestelijk blind is, door een vermaning ziende zal worden. 't Is dus duidelijk wat er geschieden moet „Klare bezinning en wijzp matiging" zal den minister er toe moeten brengen om in de examencommissies geen personen te be noemen. die niet de minste notie hebben van het religieuze leven de bouw van het nieuwe haagsche stadhuis DE JURY AANGEZOCHT De Haagsche Courant meldt, dat B. en W. hun keuze hebben beDaald voor wat de samenstelling van de jury betreft voor de besloten prijsvraag voor het ontwerp van het nieuwe stadhuis. De uitnoodigingea aan de betrokken personen zijn verzonden. prov. staten zuid-holland G. NIEUWENHUYSEN. Door den voorzitter van het Centraal Stem bureau ter verkiezing van den leden van d« Provinciale Staten van Zuid-Holland is gis teren in de vacature C. A. Lingbeek,, (h-g.s) benoemd verklaard tot lid van die Staten de heer G. Nieuwenhuysen to 'a-Gravenhage in de plaat van den heer J. S. K o r p e 1 .die z$n benoeming niet heeft aangenomen. de nieuwe sluis te ijmuiden DE SOCIALISTEN YAREN NIET MEE. Door de aanwezigheid van de Kon. Kamilio zal, naar hot „Hdbl." verneemt, de soc.-dem. raadsfractie van Amsterdam niet deelnemen aan den tocht naar IJmuiden met den Johnn van Oldenbarncveldt ter gelegenheid vau de opening van de nieuwe sluis. op: den, waarop de A. V. R. O. altijd meent prat te mogen gaan? Dan worden behandeld de z.g. algemeeno programma's. Hierover merkt do A. V. R. O. „In het rapport van den Radio-Raad wordt voorts den indruk gewekt, als zou er nog een algemeenor Omroep kun nen bestaan dan onze AJgcmeene Omroep. Dit is onjuist! Do A. V. R. O. is in den waren zin een Algemeene Omroep en het beste wat de Radio-Raad kan bereiken is een getrouwe copie geven van deze A. V. n. o." Deze „es 1st errelchf'-toon is nu niet be paald bescheiden. Maar afgezien daarvan, wat beteekent het dat de A. V. R. O „in den waren zin een al gemeene omroep" zou zijn? Wc hebben cr reeds herhaaldelijk over go- sproken. Kleurloosheid ontkent de A. V. R. O. Maar zij wil rechtvaardig Allo geestelijke stroomingen tot uiting doen komen, volgens haar opvattingen van rechtvaardigheid dan. Wil zij dan beurtelings de «pchillcn- de „groepsbelangen" dienen? 1^ „Dat zij niet veréénzelvigd (sic) tnég worden met e e n i g e r 1 e i omroep We kunnen de A. V. R. O. genist stellen. Niemand dénkt eraan, haar te vereenzel vigen met een anderen omroep. Hcusch niet Maar wel vergelijken. Ook dat mag volgens de A. V. R. O. niet. Ze beweert zelfs, dat iedere vergelijking met de andere omroepen „volstrekt fout" is. Ja, don wordt het voor den Minister wel uiterst moeilijk om de door de wet geéischto verdeeling van den zendtijd naar billijkheid te bewerkstelligen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1