DE„BALOERAN"AAN DE KADE Gemengd Nieuws. WOENSDAG 9 APRIL 1930 VIERDE BLAD HET KORTGEDING DE OPPOSITIE IN DEN TYPOGRAFENBOND Er is vrijwel bij elke procedure één ding, dat de procespartijen telkens weer opnieuw verwondert en dat is de langdurigheid. Aanvankelijk leven degenen, die voor het eerst van hun leven „in een proces liggen", in do naïeve veronderstelling, dat dc strijd slechts een oogenblikje tal duren. Indien maar eenmaal de zaak door de advocaten is toegelicht, zoo meenen zij, kan de Rechtbank dadelijk vonnis wijzen. Een en ander vergt slechts weinig tijd. Zoo eenvoudig gaat het echter gewoonlijk niet. Langdurige schriftelijke verhandelin gen, getuigenverhooren, pleidooien, kunnen een proces jaren sleepende houden. Een pro cedure is uitstekend met een boemel trein te vergelijken, die bij elk plaatsje langen tijd stopt, om dan met een slakkengang zijn weg te vervolgen. De geringe vaart is eenerzij (Is te verklaren uit de weinig modern ingerichte machine, waarmede ik dan bedoel het om slachtig en verouderd systeem van ons pro cesrecht, anderzijds uit de geringe haast, die het in dienst zijnde personeel rechters en advocaten gewoonlijk maakt. Gelukkig echter staan er in het juridisch spoorboekje ook nog sneltreinen aangegeven. Voor spoedgevallen is er allereerst de moge lijkheid, om op verkorten termijn te dag vaarden, hetgeen reeds een belangrijke ver snelling van het tempo geeft. De grootste expresstrein is evenwel liet kort geding. De naam drukt reeds uit, dat men met een sneltrein te doen heeft. In „kort geding" kan inderdaad binnen enkele dagen een geschil beslecht worden. Om mis verstand te voorkomen, doe ik editor reeds aanstonds opmerken, dat met dit middel nooit het eindstation kan worden bereikt. Om daar te komen is overstappen beslist noodzakelijk. Het kort geding geeft nl. slechts een voorloopige beslissing, zonder dat het tusschen partijen hangende rechts geschil definitief wordt beslist. Natuurlijk kunnen de twistenden het er verder bij la ten zitten, maar gewoonlijk wordt door het kort geding het einddoel niet bereikt. Dit neemt intusschen niet weg, dat men met een kort geding veelal een eind kan opsohieten. Al mag dan de eindpaal niet worden bereikt, belangrijke vragen worden daar reeds beslist. Wanneer rijdt nu, zoo kan gevraagd, deze Juridische expresstrein? Anders gezegd, in welke gevallen kan van het „kort geding" gebruik worden gemaakt? We zagen, dat het vinden van het recht maar niet in een araerijtje gaat. De samen leving houdt daar echter geen rekening mee. Herhaaldelijk loopen dan ook de geschillen zoo hoog, dat de ontwikkeling der gebeur tenissen niet louter kan worden overgelaten aan de welwillendheid van partijen, totdat bij tijd en wijle de reohter zal hebben be slist. Vaak is een autoriteit noodig, die reeds dadelijk ordenend optreedt. Wilt ge een voorbeeld? Partijen strijden over een gemee- nen buurweg. De eene partij, die meent, dat er geen gemeene buurweg is, heeft een af sluithek geplaatst, zoodat de ander er niet meer gebruik van kan maken. Wat moet nu gebeuren, zoolang nog niet definitief is vast gesteld, welke partij gelijk heeft? Ziedaar, wat een President o.a. in kort geding kan en mag beslissen. De behandeling voor den President der Rechtbank gaat snel in zijn werk. De aan vallende partij vraagt den President verlof, om tegen een bepaalden dag te dagvaarden. Tegen den door den President bepaalden tijd komen partijen, al of niet in eigen persoon, de zaak uiteenzetten. Meestal nog op den zelfden dag, maar hoogstens eenige dagen later, wijst de President vonnis. Bij kort geding zijn twee punten, waarop speciaal moet worden gelet Allereerst moet er rekening mee worden gehouden, dat de President nooit een defini tieve beslissing over het rechtsgeschil mag geven. Hij treedt slechts ordenend op, om een acuut conflict voorloopig te regelen. De aard van zijn werk is zoodanig, dat hij vaak meer heeft van een hoogere politie-autori- teit dan van een rechter. In de tweede plaats moet nooit worden vergeten, dat een President in kort geding slechts bevoegd is, indien er onverwijlde spoed aanwezig is. Er zullen dan ook altijd bij dagvaarding feiten moeten worden ge steld, waaruit blijkt, dat er haast bij de zaak is. Het zal u duidelijk zijn, dat liet vonnis wijzen in een kort geding lang geen gemak kelijke taak is. Een President moet vaak ingrijpen in ingewikkelde verhoudingen en dan nog met een snelheid, die veelal geen tijd voor rustig wikken en wegen overlaat. Daar komt nog bij, dat hij niet het rechts geschil mag beslissen, zoodat de vraag wel mag worden gesteld, naar welken maatstaf hij dan moet handelen. Moet hij er maar een slag in de lucht naar slaan, zonder dat er normen zijn, waarnaar hij zich kan rich ten? Is zulk een voorloopige beslissing soms zuiver willekeur? Gedachtig aan het spreekwoord: „Voor beelden wekken, leeringen strekken", zal ik ook hier een goval uit de practijk teneinde u duidelijk te maken, volgens welke overwegingen in kort geding gewoonlijk wordt recht gesproken. Mede in overleg met den Algem. Nederl. Typografenbond was in het typografisch be drijf een penrioenfonds gesticht. Zooals altijd, waren er ook hior enkele leden van den bond, die een spaak in het wiel wilden ste ken en die weigerden om de door hen sohuldigde premie te betalen Het waren hoofdzakelijk communisten, die dit verzet in het leven hadden geroepen. De Bond rijn kant nam tot krasse maatregelen zijn toevlucht, aangezien anders het pensioen fonds op losse schroeven kwam te staan. Alle wanbetalers werden geroyeerd, hetgeen ontslag uit de dienstbetrekking ten gewdge had. Hiertegen kwam een van hen langs dun weg van kort geding in verzet. Hij beweerde, dat het besluit tot stichting van een pen sioenfonds onwettig was, op grond van een schending van een der rcglementsbepalingon van den Alg. Ned. Typografenbond. Natuur lijk was het niet zijn bedoeling, dat do Pre sident zou uitmaken dat het besluit tot stichting van een pensioenfonds en het royement, dat daarvan het gevolg was, on wettig waren. Zoo iets kan in kort geding niet worden gevraagd, aangezien'dat een be slissing van het hoofdgeschil, het bodemge schil, zooals het genoemd wordt, zou zijn. Neen, hij kwam tot den rechter met het volgend verzoek: „Ik ben van plan nietigheid het royementsbeslult te vragen, aange-1 het pensioenfonds in strijd is met een der reglementsbepalingen. Er zal echter heel wat tijd mee heengaan, om daarover een be slissing te verkrijgen. In dien tusschen tijd moet gij, President, mij helpen, opdat de kwade gevolgen van het royement van mij worden afgewenteld. Ik vraag derhalve schorsing van het royement." Ziedaar in summiere trekken het betoog van do eisohende partij. Het vonnis was evenwel niet in zijn voor deel en zijn verzoek werd afgewezen. Hoe kwam de President nu tot deze be slissing? Hij weegt allereerst de belangen van beide partijen tegen elkander af en constateert, dat dc Typografenbond tegen premiebetaling bereid is het royement op te heffen, zoodat eischer het zelf in zijn macht heeft de kwa de gevolgen weg te nemen. Hij stelt daar tegenover het feit, dat, werd het verzoek van eischer ingewilligd, dit fnuikend zou zijn voor de organisatie van het Pensioenfonds oor het geheele bedrijf. Verder wijst hij er op, dat eischer als in dividu staat tegonover de gemeenschap. Op grond van een en ander komt hij tot de overtuiging, dat het belang van eischer-in li- vidu- lang niet zoo groot is als het belang van gedaagde-gemeenschap. Ten slotte gaat de President na, of eischer in zijn poging om nietigheid te verkrijgen an het royement, als gevolg van een zijns inziens onwettig besluit, veel succes zal hebben. Hij meent, dat dit niet het geval is Naar zijn voorloopig oordeel is de kans groot, dat ook in het hoofdgeschil eischer zal verliezen. Door deze overwegingen geleid, qntzegt hij de vordering. Het feit, dat gedaagde veel belang bij handhaving heeft dan eischer bij opheffing en de weinige kans, die eischer in de hoofdproccdure maakt, achtte de President genoegzame gronden om den eisoh af te wijzen. Ge ziet, een vonnis in kort geding is geen willekeur. Voorizchtig wordt het voor en tegen afgewogen, nauwkeurig worden de fei ten en verhoudingen gewaardeerd. Indien ergens de rechterlijke autoriteiten met tact en wijs beleid moeten optreden, is het in het kort geding. In den grootsten chaos moeten zij vaak orde scheppen en dal nog wel na summiere behandeling in korten tijd. Het stemt dan ook tot voldoening, dat deze zware verantwoordelijkheid sterk wordt gevoeld en de diverse Presidenten zich met veel ambitie van hun moeilijke taak kwijten. Ook uit het hierboven geschetste geval blijkt duidelijk, dat naar recht en billijkheid is geoordeeld. Ieder, die objectief oordeelt, zal deze beslissing moeten toejuichen. Vooral in deze dagen, waar de rechterlijke macht nogal het voorwerp van veel critlek- is, mag hierop weieens worden gewezen. Mr. H. BAVINCK. UIT HET SOCIALE LEVEN. INDIE-VAARDER VAN REUSACHTIGE AFMETINGEN MIJLPAAL OP GEBIED VAN SCHEEPSBOUWKUNST DE NIEUWE AANWINST DER N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND. De algemeene vergadering van den Alg. Ned, Chr. Ambtenaarsbond wordt 22 Mei e.k. te Amersfoort gehouden. Behalve de verschillende verslagen en voor stellen, o.m. betreffende verhooging en verla ging van de contributie, hoopt de heer C. van Dam, hoofdbestuurslid, te spreken over: „Wel ke tnak ons in verband met de inwerkingtre ding van de ambtenarenwet 1929 wacht1'. Uit het jaarverslag bijjlkt, dat de verschil lende groepen in den Bond beduidend in leden tal vooruitgingen. Het aantal Rijksambtenaren bedroeg op 31 Dec. van het vorig jaar 1078 te gen 959 op 31 Dec. 1928. Voor de prov. ambte naren waren deze getallen 183 tegen 153, voor de gem. ambtenaren 1871 tegen 1646 en voor verplegenden 709 tegen 563. Het aantal amb tenaren bedroeg 2604 tegen 2297. In totaal telde de Bond liet vorig jaar 3313 leden tegen 2860 in 1928. Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond ie aan den Minister van Financiën verzocht aan de dagschrij vers bij de Rijksbelastingen, die een dag loon genieten van 2.70, het loon ook op de algemeen errkende Christelijke feestdagen door te betalen. Velen dezer dagschrijvers zijn gehuwd en moeten van hun loon ad ƒ16.20 per week hun gezim onderhouden. Zij zien met zorg de a.s. feestdagen tegemoet. Voorts verzocht het hoofdbestuur den Ml uister het loon op 3 per dag te brengen, waartoe de desbetreffende voorechriften de mogelijkheid openen. HET SCHIPPERS-CONFLICT TE ZWOLLE. Doordat de scheepsbevrachters te Zwolle aan de eischen der schippers voor het grootste deel zijn tegemoet gekomen, mag het conflict tusschen de binnenschippers en de bevrachters aldaar als opgelost worden beschouwd. De bevrachters hebben geen bc panld besluit genomen, doch zijn op hunne vergadering, waar de eischen der schippej-s besproken werden, tot de slotsom gekomen dat een ieder hunner in dezen mocht doen wat hem het beste scheen. De meeste be vrachtingen gaan nu over de eigen beur? der schippers, terwijl de tarieven zijn vast gesteld op 85 pet der veertig-lasttnrieven van den A.SR. tot een max. van 110pet., zooals do schippers wilden, terwijl do beurs- meester door de schippers is benoemd. Het dubbelschroefmotorpassagierschip „Ba loeran" van de N.V. Roiterdamsche Lloyu, dat hedenmorgen den Nieuwen Waterweg uitvoer voor een proeftocht op de Noordzee, mag een lndië-vaarder van reusachtige af metingen, comfortabele accommodatie en moderne Juxe genoemd worden, vvcjaroni We hier wel in het bijzonder de aandacht op dit snelvarende zeekasteel mogep vestigen. Toen de pers door de Hoyd-direotie in staat gesteld werd reeds te voren met het schip kennis te maken, werden wij op een tocht van gedurende twee en een half uur geleid en werden ons de wonderen der tecn- en van verfijnde luxe te aanschouwen gegeven. Ontwerp en bouw. Do „Baloeran'', genoemd naar den meest Oostelijken berg op Java, is gebouwd op de werf van de Maatschappij „Feijenoordte Rotterdam naar teekenmgen van de Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, welke laatste maatèchappij tevens de motoreu leverde, en de plannen van het schip ont wierp in nauwe samenwerking met de di rectie en den technischen staf van den Rot- terdamschen Lloyd. Sprekende cijfers. We laten nu eerst eenige getallen volgen. Het schip heeft een inhoud van 17.000 ton. Het is 175 meter Jang, 2IV2 meter breed en heeft een hoogte van 25 meter, gemeten van de kiel tot de commandobrug. Er zijn 8 dek ken voor passagiers en bemanning. Voor promenade en spelen is een dekruimte van meer dan 3200 vierk. meter beschikbaar. De voortstuwing van het schip geschiedt door twee 10-cylöndcr Scheide-Sulzer Diesel motoren, elk van 7000 as-paardckrachten, die het schip een maximum-vaarsnelhoid van I8V2 niijl geven. De voor de motoren be- noodigde brandstof wordt geborgen in oe 5 dubbele-bovcntanks, 0 dieptanks en een als sJingertank ingerichte ruimte, waardoor het slingeren van het schip bij ongunstig weer belangrijk verminderd wordt. De olie boring heeft een inhoud van 2300 ton. De schoorsteen, in ellipsvorm gebouwd, heefl een afmeting van 10 x 10 x 5V2 meter. We gaan nog even voort met het geven van getallen. De voor het schip benoodlgde eloc- tnsche stroom wordt geleverd door vier hulpmotoren, elk van 1150 paardekracht. Hiermee zijn golijkstroomdynamo's gekoppeld die bij 220 volt spanning elk 2400 ampère kunnen afgeven. We hebben hier dus een soort „electrische centrale", die een behoor lijk stadje zou kunnen bedienen. Bij tie schier tallooze krachtwerktuigen die gedre ven moeten worden, komen de ventilatoren, do liften, de verwarming, de ijsmachines, de keukens, de bakkerij, de slagerij, de wassche- rij en niet te vergeten de verlichting me» 7400 lichtpunten. De firm^ van Rietschoten en Iiouwens te Rotterdam die voor deze eloctrisehe installatie zorgde, heeft er 25C kilometer een lengte van 50 uren gaansi aan verwerkt. Ingeschakeld is ook de vol automatische telefooncentrale, waarbij de hulstelefoon-installatie zoodanig ingericht n» dat zoowel in Indië als aan de kade van de Rott. Lloyd directe aansluiting op het stads net van Rotterdam mogelijk is. De kapitein van uit zijn hut en de passagiers van uil allerlei vertrekken kunnen via het LloyU- kantoor spreken met de telefoon-abonné's 10 de stad en daarbuiten. Nóg fcijn we er niet. Om de ruimte van het eno:/.)e drijvend hotel, dat dit passa giers- en mailschip is, aan te duiden, moeten nog eenige getallen vermeld worden. De eer ste klasse-aldeeling kan 238 (door wijziging der indeeling eventueel 254) passagiers her bergen in 78 tweepersoons- en 82 éénpersoons hutten. De inrichtingen der tweede klasse kunnen ruim 2S0 (ev. 253) passagiers ondor- brengen, waarvan een tot dusver ongekend groot aantal (180) eveneens in dekhutten. De derde klasse biedt ruimte voor 70 passagiers, die voor de helft tweepersoons- en de overige meerpersoonshutten krijgen. De vierde klasse die in de praktijk feitelijk niet anders dan door kolonialen en mariniers ingenomen wordt, bergt 48 personen. De bemanning telt 149 koppen, voorts zijn er 172 Javaanscho bedienden en 14 baboes aan boord, die allen geriefelijlte verblijvon hebben. De „Baloeran" kan dus door een bevolking van ongeveer duizend personen bewoond worden. Zij heeft die geriefelijke huisvesting, aangename ontspanning en got- do voeding en verpleging te verstrekken, zoodat wel te verstaan valt, dat er ontzaglijk veel komt kijken eer zulk een schip inge richt en aangekleed is en de exploitatie ei van zoo doelmatig mogelijk functionneert. Inrichting. Bij de constructie van de „Baloeran" zijn wel de nieuwste verbeteringen op technisch gebied en het vernuft van scheepsarchitecten ten bate van het comfort en de veiligheil der passagiers toegepast waardoor iets werd tot stand gebracht, dat een mijlpaal op huv gebied dQf scheepsbouwkunst mag worden genoemd. Aangezien het een tropenschip is, zijn alle passagiersinrichtingen zoo hoog mogelijk boven de waterlijn aangebracht, waardoor inen ook bij minder gunstig weer de ramen en poorten geopend kan houden. Binnen hutten komen op dit schip niet voor. In ruime mate is voorts gezorgd voor groot deksalons met schuivende en opslaand' ramen van groote afmetingen, terwijl het verder uitmunt door zijn zeer groote wqd del dekken. Df passagiersverblijven der eerste klass< zijn alle dekhutten, d.w.z. hutten die niw togen den wand van het schip gebouwd zljr waardoor voorai in de tropen meerdere koe le V' xkregen wordt. ALle hutten zijn onder ling met elkander verbonden, met uitzona* ring van enkele, waar technische eischer zich tegen het aanbrengen van verbinding? deuren verzetten. El'-e hut is voorzien van waschtafels met stroomend water, kasten, schrijftafel of toilettatel en verwarming, be nevens een groote thermosflesch voor Ij» water. Ruime trappen en twee electrisch liflen vormen de verbinding tusschen deze aan 230 personen plaats biedende eerste klasse eetzaal cn het bovenste promenade dek. Behalve die zaal, die een oppervlnki van 353 vierk. meter beslaat, hebben deze passagiers nog de beschikking over een rook- en muziekzaal, groot 380 vierk. meter, een schrijfkamer van 50 vierk. ineter cn een kin derkamer van 85 vierk. meter. De wandeldekken voor de eerste klasse zijn te zamen 1020 vierlt. meter groot: een ondci ste promenadedek met kinderspeelplaats, een bovenste promenadedek met verplaats bare windschoiten, een sportdek voor ten nisspel enz. en een zitje boven met kinder speelplaats. De passagiersverblijven der tweede klasse Liggen onmiddellijk achter die der eerste klasse. Verreweg het grootst aantal hutton zijn tweepersoonshutten, terwijl elke hul voorzien is van liet meest moderne comfort waschtafels met stroomend water, kasten enz. In deze klasse beschikken de passagiers een eetzaal met een c^»perviakte van 'ierk.meter, ccn rook- en muzieksalon van 324 viork. meter, een kinderkamer van 03 vierk. meter en met minder dan 1110 vierk. meter wandeldek: een onderste prome nadedek met kinderspeelplaats en een drie maal zoo groote promenade daarboven op het sloepen dek. De derde klasse-verblijven, waarvan we do hutinrichting hiei-boven reeds aanduidden, sluiten aan een eetkamer met een grondop- pervlaktc van 96 yierk. meter, een rookka mor van 57 vierk. meter en promenadedekken namelijk op het bovendek en het driemaal zoo groot brugdek, ter gezamenlijke grootte van 455 vierk. meter. De vierde klasse bevindt zich in het voor- boventusschendek en is voorzien van een ruime dckzaal. In deze omgeving is ook een cachot! Boven 'net slocpendek is hot commando brugdek met officierenverblijven, een ruim sportdek met dubbele sonnetent waarachter weer een dek met zonnetent ligt dat voor het civiele personeel een mooio wandelgelegen h-oi-d van 317 vierk. meter biedt staat. Boven het bovendek zijn nog drie tot het promenadedek opgetrokken brandschat ten aangebracht ter beperking van ever» tueelen brand. Behalve de gewone water brandbluschleiding voor de passagiers verblijven is een groot aantal brandblusch apparaten door het geheele schip ver spreid aangebracht. Voor de bestrijding van brand in de ruimen cn in de motorka mer is in een afzonderlijke ruimte een groote koolzuurinstallatie opgesteld. De ,3aloeran" heeft 10 groote houten red dingbooten op hellende bootsklampen met glijspanten of ook wel genaamd zeesdiaa;- sen naar A. P. Schat's patent, die alle op varenden gelegenheid geven ook bij scheef liggend schip dit zoo noodig te verlaten Door aanwending van Schat's zelfremmcnde tafelblokken is het slippen der talies on het vallen der sloepen uitgesloten en kunnen dc reddingbooten als liften gevierd worden, terwijl de bedienende zeelieden zelf in de sloep kunnen meegaan en het vieren der reddingbuoten op normale wijze kan ge schieden. Alle booten zijn voorin van Fle ming's inrichtingen, waarbij de voortstu wing in plaats vijn met riemen geschiedt door een schroef, die door dc handkracht van de inzittenden in de boot bediend wordt. Vervolgens is er een uitgebreide radio- installatie, die in hoogo mate tot de veilig heid bijdraagt. De toestellen bestaan uit een 2 K. W. lampzender voor normaal verkeer met schepen en laadstations, cn uit een kortegol flampzender voor telegram-wisse ling over zeer groote afstanden, zoodat go- durende de gansche reis vorkeer mot Ne derland en met Indiö, zonder tusschenkomst van andere schepen, kan onderhouden worden. Voor noodgevallen wordt een instal latie gemonteord, die radio-verbinding ver zekert over verscheiden honderdon mijlen, indien de scheepsdynamo's onbruikbaar mochten worden. De ontvangtoestellen zijn gelijkwaardig aan de zendtoestellen. Een radio-peilapparaat zal een veilige en spoedi ge vaart van het schip bevorderen. Nog zij vermeld, dat twee reddingbooten met een 1 complete zend- en ontvanglnstallatie uit- WAT EENS OP 9 April GEBEURDE: Reeds in 160S zien we het verlangen naar den vrede tusschen de Vcreenigde Ncder- landsclie Gewesten en Spanje. De pogingen om zulk een vrede tot stand te brengen waren vooral afgestuit op de weigering van Spanje om de Vereenigi'e Gewesten onbeperkte onafhankelijkheid te ve rijnen, welke eerst was toegezegd. T^ri werd door Jeannin, den Fransehen gezant, voorgesteld een bestand aan te ne men ter opschorting van de vijandelijkhe den. Vele tegenstanders stonden op, die de bur gerij legen de voorstanders in het harnas joegen. Zeis Oldebarneveldt werd beschul digd met Spanje te heulen. In den vroegen ïorgen van den veertienden October 1GUS eerden voor de deur van een bode te 's- Gravenliage. drie brieven gevonden, gericht a?.n de Staten 'eneraal, aan de Staten van Holland cn aan Reinier Pauw. burgemees ter van Amsterdam, waarin Oldebarneveldt, zonder omwegen, beschuldigd werd zich van ongeoorloofde middelen te bedienen om de Vcreenigde Gewesten onder de heer schappij terug te brengen cn uit dien hoofde geoordeeld werd een schandelijken dood te verdienen. Oldebarneveldt, verontwaardigd, vroeg zijn ontslag als raadspensionaris en uit andere functies, doch hij werd door do Sta ten-Generaal op dc eervolste wijze ge drongen om in zijn functies werkzaam te blijven. De meerderheid !n de Staten van Hollan i was, tenslotte, voor het bestand, alleen de Staten van Zeeland bleven daartegen ge kant. Einde van 1G0-8 gaf Maurits zijn ver zet op en ook Philips III van Spanje gaf zijn toestemming om een wapenstilstand te sluiten. Op den 9den April 1600 werd het 12- jarig bestand geteekend en vijf dagen daar na te Antwerpen afgekondigd. De huishouding. We willen nog even op de huishoudelijke afdeeling van het schip letten. Deze omvat in de eerste plaats de zeer uitgebreide culinaire afdeeling voor do passagiers op het boventusschendek tusschen de eetsa-, lons eerste en tweede klasse, het volkskoiri- buis met electrischen rijstkoker. De keuken biedt den passagiers gelegenheid geheel la carte te eten. Hier zijn een groot kom buis met electrisch fornuis, kookkotels, verhitte verwaren tafels en een grill, een bakkerij met twee el. bakkersovens, deeg- kneedmachine, twee roomijs-maehines, eierklutsmachine, een koude bakkerij, sla gerij, zilverkasten, een pantry voor de eerste en een voor de tweede klasse, wasch- plaatsen, bordenwaschmachines, onderschei den liften van het keukenbedrijf naar berg plaatsen, bare, dokken enz., zes ijskasten', geweldige algemeene proviand-bergplaat- sen voor aardappelen, meel, vleosch, groen ten enz. enz.; een berging van 1.254.000 liter drinkwater-voorraad; een koel- cn vrles- kamer voor proviand en lading; een wav scherij en strijker!] met electrisch gedreven waschmachines, alsmede een compleet uit geruste strijkkamcr voor passagiers, de mailkamer, drie bagageruimen, specieka mer, droogkamer van de wasscherij, linnen kamers (voor schoon en vuil), een dames- en een heerenkapsalon met winkeletalage, een telefooncentrale, een drukkerij, een fo tografische winkel en twee donkere ka mers voor de fotografeerende passagiers. Alleen deze dorre opsomming doet zien, wat er op de „Baloeran" zoo al omgaat! Verwarming en ventilatie. De verwarming geschiedt op het geheele schip langs electrischen weg: alle salons worden verwarmd door kachels in den vorm van buifcen, terwijl de verwarming in de hutten zoowel voor de passagiers als voor de bemanning, op dit schip voor het eerst, geschiedt door staande, regelbare electrische kacheltjes. Kunstmatige vontila tie is alleen aangebracht waar dat langs natuurlijken niet kon, Do eetsalons eerste en tweede klasse/die een kunstmatige pers en zuiginstallatie hebben, krijgen elke drio minuton algeheele luchtververeching. Sanitaire inrichting. Ook aan de sanitaire inrichting van het schip ls de meeste zorg besteed. Het totaal aantal badkamers bedraagt 82, terwijl eon groot, met het oog op de tropen, open lucht-zwembad (lang S meter, breed 6 me- voor de passagiers ter beschikking staat, terwijl het door tenten voor kijkgragen afgesloten is. Het aantal toiletten be draagt 123. Voorts is aanwezig een naar de laatste eischen ingericht hospi taal. De dokter houdt dagelijks spreekuur, er is zelfs een wachtkamer zoowel als een operatiekamer, benevens voor do patiën ten een afzonderlijk verblijf voor besmet telijke ziekten. De patiënten die in hun eigen comfortabel ingerichte hutten kun nen verpleegd worden, genieten uiteraard daar deze eventueel noodige zorg. Veiligheid. Ten aanzien van de veiligheid is voldaan aan dc eischen die aan constructie, inrich ting en reddingsmiddelen gesteld worden Bij de constructie en inrichting is natuur lijk gezorgd voor (zeven) waterdichte schot ten en waterdichte deuren. F.lke willekeu rige combinatie van tweo achter elkaar ge legen, door waterdichte schotten begrensde, compartimenten, kan vol loopen zonder dat gevaar voor zinken van het schip be gerust zijn. Aan deze mededeellngen over de draadlooze installatie willen we terloops nog vastknoopen, dat de „Baloeran" voor zien is van een inrichting waarmee he» mo gelijk is de muziek en speeches uit de 6alon op verschillende plaatsen van het sclop weer te geven, waarmee ook muziek van den wal en belangrijke persberichten of mededeelingen van den kapitein gelijktijdig over het geheele rchip doorgegeven kunnen worden. Ten slotte kunnen we in betrekking tot do veiligheidsmiddelen nog wijzen op de inrich ting voor noodverlichting van het schip. In nauw verband met deze veiligheids maatregelen staan ook strikt genomen nau tische instrumenten. We wijzen daarvoor op do Ultra-sonore echo-djeptometer, die el ke seconde uiterst korte, niet hoorbare sig nalen uitzendt. Deze ultra-sonore golven zijn verticaal naar beneden gericht, worden door don zeebodem weerkaatst en koeren terug om als echo op de toestellen te werken. Door het meten van den echo-tijd kan de juiste diepte van het water onder hot schip gemeten worden, aangezien de voortplan- tingssnelheid van de ultra-sonore golven door water bekend is. De juiste diepte kan op «Ik moment worden afgolezcn zonder eenige berekening of correctie. Nu wq toch tot de instrumenten op het brugcommandodek kwamen, mag gewezen worden'op de gyrpscopische compas-instal- latie, bestaande uit een moederkompas mat drie dochterkompassen; een automatischcn kocrsschrijver, die de koersafwijkingen ge durende dertig dagen opteekent, en eon dochterkompas, ingebouwd om den richting zoeker in het radio-apparaat, waardoor on middellijk afgelezen kan worden. Met een Sperry automatische stuurinrich ting kan geheel automatisch op electrische wijze van de brug uit gestuurd worden, terwijl door overschakelen van een hefboom ook met eon handwlel electrisch gestuurd kan worden. Lnxleuse aankleeding. We mogen hier nog wel bijzonder wijzen op de buitengewone luxe, die de „Baloeran" vertoont. Voor de eerste klasse Is er de cirkelvormig gebouwde „social hall", een zaal ter groott» van 21 bij ruim 15 meter en een hoogte van 3.20 meter, die door de rustige decoratieve cn architectonische inrichting zeer dc aan dacht trekt. De hall is uitgevoerd in gepoli toerd teakhout, afgezet met ebbenhout. De moubilooring op een kostbaar smyrna-tapijl heeft groep-gewijze lage tafeltjes met ge makkelijke fauteuils en cnnapé's, terwijl daaraan een Steinway-vlougol, eveneens In gepolitoerd teakhout, toegevoegd is. Do sierkunstenaar Copier zorgde hier voor b't decoratieve glas der verlichting. Do broed* hoofdtrap naar deze hall heeft aan beide zijden twee hoofdbalusters in manner, waar op van den beeldhouwer Toon Dupuls vrou wenfiguren in brons, albasten schalen tor send, waarop verlichting is aangebracht. De eerste klasse eetzaal is uitgevoerd in gepoli toerd mahonie mot 'ebbenhout. De rooKka- mer is uitgevoerd in elkonhout met noten wortel, de panoelen langs de wanden met gobelin van den gobelinwever J. F. Semcy. waarboven een fries in bruin leder. De meu- bileering bestaat weer uit lokkende fau teuils en cnnapé's, met leder bekleed, bene vens verschllicndo schrijftafels. De Kinder kamer vertoont geschilderd hout met dcu ren cn ramen in teakhout, terwijl op do paneolen door Plet van dor Hem schilderin gen uit de fantasiewereld der kinderen aangebracht zijn. Tot deze klasse b'ehoorcn nog twee luxe-hutten, die iodor een gecom bineerde zit- on slaaphut vormen. Van dc eetzaal voert een dubbele trap van groen marmer met smyrna-looper en balustrade in mat zilveren kleur naar de daarboven gelogen vestibule. Voor de tweede klasse is er een moeial hall" van 11 bij 14 meter en 2.50 meter hoog te, uitgevoerd in licht mahoniehout met bloemfineei^paneelcn, waarboven een fries. De achterwand heeft in het midden een dressoir, bij roomsch-katholieko godsdienst oefeningen als altaar dienst doende. De meubelen zijn bekleed met velours ln aan sluiting mot gordijnen en fries, en hebben ook verschillende schrijftafeltjes naast zich. Dc eetzaal heeft licht mahoniehouten paneo len, terwijl dc rookkamer is uitgevoerd in oikonhout met notenhouten pancelen en do fauteuil- en canapé-bekleeding uit stoffen in diverse kleuren bestaat. Do ontwerpen van de hierboven genoemde zalen zijn van H. P. Mutters en zijn Studio, terwijl de uitvoering voor de inrichting eerste klasse werd opgedragen aan do Kon. Ned. Meubelfabrieken H. P. Mutters Zoon te Den Haag, in wier atolicrs zoowel de be timmeringen cn meubileering als de stoffee ring, dc beeldhouwwerken, het decoratief, de schilder-, de smeed- en de bronswerken, de verlichtingsornamenten enz., werden vervaardigd. De uitvoering der inrichting voor de tweede klasse cn de luxe hutton is geschied door de N.V. Kon. Maatsch. „Do Schelde" te Vlissingen. Dit nieuwe schip van den Rott. Lloyd zal om zijn comfortabele inrichting, zijn gewel dige dekruimten. de luxe en de gezelligheid, de voeding en verpleging voor hen, die naar Indië reizen, zeker een buitengewoon ge liefd schip zijn. Zeker is cr nog veel te melden, dat om de uitgebreidheid der finesses of omdat het ons ontging, hier achterwege is gebleven. Alleen noemen we als nieuwigheid nog, dat voor 't eerst eon gymnastiekleraar aan boord zal zijn voor leiding bij sport en spel. Alles is gedaan om de reis, die met pen 28 mijls- vnart gedaan wordt, zoo aangenaam mogo- lljk to maken. Wie dit schip betreedt, zal zijn oogen schier „uitkijken" en wie als passagier mee vaart, zal zeker enkel lof hebben te uiten. Meden voer de „Baloeran gelijk we reeds zeiden, voor haar proeftocht uit naar do Noordzee. Van dit reisje hopen wc morgen iets mee te deelen. Volgende week Woensdag onderneemt hot schip onder commando vnn kapitein W. J. Boon, drager van do gouden De Ruvtcr- medaillo, zijn eersten tocht naar Insulinde. Moge do „Baloeran" lange jaren «én voorspoedige vaart hebben en een geriefelij ke en veilige communicatie tusschen Moe- derland en Koloniën blijvcnl m. DOOR EEN EO MEEGESLEURD. Maandagmorgen is de 15-Jarig® V. t® Uq. schoten op treurige wijze om het leven go- komen. Nadat hij was wtten eggen zou hQ met paard en eg huiswaarts koeren. Hij ia daarop op den eg gaan staan, om zich zoo moe te laten trekken. Door onnekondc oor zaak is hij komen to vallen, mot het gevolg dat hij door hot paard werd meegesleept. Toen het paard op het erf aankwam was de jongen znodanig gewond, dat hij. zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11