UIT DE INDISCHE BLADE? BESTRIJDING TUBERCULOSE. In Wesi-Snmatra. Opgericht is con vereeniging ter bestrijding der tuberculose in WeBt Sumatra, alwaar deze ziekte- onrust jarende afmetingen aanneemt. Een geneeskundig onderzoek wees uit, dat in som- mige streken 27% Is aangetast, aldus een be richt van Aneta uit Fort de Koek. VERPONDINGSBELASTING. De opbrengst der Opcenten op de Verpon- dir.gsbelasting 1929 der Provincie West-Java be droeg f 108.186.94. De raming van dezen ont- vangstpost was op de Provinciale Eegrootlng gesteld op f 300.000 in verband met de opbrengst over de jaren 1926. 1927 en 1928. welke resp. bedroeg 1260.264.28; f 292.697.84. en f 349.962.64. Vermoedelijk is deze lage opbrengst te wöten aan vertraging in aanslag cn inning der be- Rechtzaken. Vraag en Antwoord. isle van het onderzoek aldus luidt; knoeierijen; zü hebben hiervan n. terwUl redelijkerwijs moet wor men. dat zij er ook niets van hob- Vragen moeten vergezeld gaan van 20 its. aan postzegels, zullen zij voot beant woording in aanmerking komen. 632. B. M. te Zw. Uw vraag hebben reeds beantwoord onder no. 528. We laten het hier nog een keer volgen: U zegt dat een zuster van U, wier man in C. is, is aange slagen. Als U het zoo bedoeld hebt, dat Uw zuster en niet haar man is aangeslagen, .dan is het inderdaad in strijd met de wet, tenzij zij niet in gemeenschap van goederen ge huwd zijn. In dat geval moet zij reclamec- ren tegen den aanslag. Maar als haar man te Zw. is aangeslagen, staat de zaak anders. Dan kunnen wij niet beoordeelen of de 3. Ja, welke kleur die japon moet hebben? Daarvoor zouden we U eigenlijk in levenden lijve even moeten zien. Juist omdat ze wit is, kunt U er elke kleur van maken. Het beste is de kleur van Uw oogen als maat staf te nemen. Is die bruin of blauw, dan is een rose of blauwe tint mooi, bij groene oogen zal licht groen het mooist zijn. Heot U donkerblond haar en donkere opslag dan geen beige, want dat maakt goor. Maar als U nog twijfelt, maak de japon dan donkerblauw, dat kleedt iedereen en staat altijd deftig. De kant er; maar afhalen, het best is die wit te laten.! Wij hopen van harte dat U met diei schoonmaak en ververij evenveel succes zult hebben als met onzen raad omtrent Uwj goudvisschen. 634. Nader antwoord botr. het beroep van Diacoon-Godsdienstondenvijzer. Onze abonné E. H. te L. was zoo vriendelijk ons naar aanleiding hiervan te schrijven: Gevraagd werd waarschijnlijk naar het beroep van Diacoon-godsdienstondenvijzer. Wel beschouwd heeft men het woord „Dia- coon" los te lezen van Godsdienstonderwij zer. Het laatste is, zooals U natuurlijk weet wèl een beroep. Het gaat dus om het woord Diacoon. In de bij U bestaande handleidingen zult U dit ook niet vinden in verband met o.a. d i a- kenen omdat ook die.twee niet direct pa rallel loopen. Mag ik het „Diacoon" zijn even nader uit leggen, en al lezende zult u zeer zeker op eens weten wat ik bedoel en wat U noodig had. In Heemstede bestaat een inrichting voor zenuwpatiënten, n.l.: „Meer en Bosch" (U wellicht bekend). Deze inrichting is de ba kermat van het Diaconaat in Nederland. De broeders (protestant, niet R.K.) die daar werkzaam zijn, zijn in beginsel adspirant diaconen, d-w.z. tot vóór eenige jaren, thans is dat iets veranderd. Vanuit Meer en Bcsch werd men opgeleid voor: o.a. verpleger, op voedkundig amb., en ook godsdienstonder wijzer. Om bij het laatste te blijven waa het te doen is; wanneer men z'n dipli -d der slag terecht is opgelegd. Ons zijn gevallen behaald had, kwam zulk een broeder op bekend, dat. wanneer dc betrokkene zichlz.rr. hnitennost als eodsdienstonderwiizei vestigd, deze hier te lande blijft aangesla gen naar zijn volle inkomen. Ook komt het voor, dat zoo iemand slechts als vvoonforens wordt aangeslagen. De belasting is dan veel lager. U doet het beste om de zaak eens te bespreken met den inspecteur. Dat anderen, die, naar Uw oordeel in dezelfde omstandig heden als U. niet zijn aangeslagen, bewijst niet, dat U niet moest zijn aangeslagen. 633. P. S. te O. 1. Een pluche kleed be werkt U, na het eerst van het stof gereinigd te hebben met water en ammoniak; hiermee haalt U de kleuren mooi op. Het ameuble ment borstelt U hier ook maar mee. 2. Als U de cocoslcioper schoon wilt hebben doet U in het sop wat spiritus. U kunt haar ook in haar gcheele lengte in dc kuip stop pen, ook weer wat spiritus. gend, was men „diacoon"-godsdienstonder wijzer. Zoo had men, omdat sinds de pl.m. 50 ja ren dat Meer en Bosch bestaat, een groote broederkring buiten Meer en Bosch gekre gen, waarmede steeds de band werd saam gebonden. Thans is die buitenkring van het Moederhuis gescheiden en is de buiten- broeder-kring omgezet tot: „Broederschap van Diakonen, waarvan de zoo bekende heer .T. H. Hoekendijk te Heemstede le Secreta ris is. Tot die broederschap kan thans godsdienstonderwijzer toetreden om na zeke ren tijd te worden ingezegend tot diacoon hij dus diacoon-godsdienstonderwijzer Veel zou ik over een en ander nog kunnen en zelfs gaarne willen schrijven, doch ik ben bang thans al reeds door te uitvoerig te den juist onbegrijpelijker te worden. Ik hoop dat vrager 634 tevreden gesteld kan worden J of indien niet, hij wende zich even aan bo vengenoemd adres en hij ontvangt de duidc-j lijkste cn gewenschte inlichtingen. Zelfs zou-| den, indien vrager te Rotterdam woont, veel 1 plaatselijke adressen te noemen zijn, omdat ook aldaar verscheidene diaconen werkzaam zijn in verschillende takken van dienst, aisl Geneeskundige diens-., reclasseering ünz. j 635. P. d. G. te B. Wanneer de laatste ja-1 ren geregeld geplakt is heeft die betr. per-| soon op 65 jarige leeftijd zeker recht op ouderdomsrente. 636. Een kleine rectificatie in ons antw. no. 60S aan L. te R. Het aanvangssalaris van een gemeenteklerk is f 1500 met aftrek van 10 pCt- of f 150 voor elk jaar beneden de 23 jaar. 637. Mevr. C. C. N. te S. Wij vermoeden Hat de oorzaak in uw ketel ligt, temeer waa. deze, zooals U schrijft, al -U/s jaar gebruikt wordt. Die vlekken in Uw linnengoed zullen dan ook wel roestvlekken zijn. U kunt pro- beeren deze te verwijderen door de vuile plekken in zoutzuur te leggen. Een afdoende maatregel is een nieuwe ketel aanschaffen. 638. E. J. C. A. te L. Het boekje „Handlei ding bij het snelzwemmcn" door Dr. M. J. Huizinga te Haarlem, is uitgegeven door Tj. Willink te Haarlem; dc prijs is 75 ct. Op Uw tweede vraag komen wij nader terug. 639. L. do G. te Vraagt U eens bij de Model Politievakschool te Hilversum het boekje getiteld „Politie-Opleiding". Hierin vindt U alles wat U zoudt willen weten. 640. In Engeland zult U niet gemakkelijk werk vinden. Bij tewerkstellen van buiten landers moet de Engelsche werkgever hier voor vergunning vragen. Kan hij aantoonen dat de buitcnlandsche kracht inderdaad voor zijn bedrijf noodig is, dan wordt de vergun ning door het Ministerie van Arbeid ver strekt voorloopig voor zes maanden,met eventueele latere verlenging. Zou men bij' als vreemdeling naar Engeland trekken 01 werk te zoeken, zoo wordt men niet eer toegelaten. En zou men in Engeland komen onder voorwendsel dat men de taal wil loe ren, en gaat men daarna probeeren or Engeland aan 't werk te komen, zoo wordt men, wanneer dit gemerkt wordt, netjes Engeland uitgezet, om er nooit meer terug te mogen komen. 041. U kunt wel als vrijwillig militair-hos pitaal-verpleger opgeleid worden. Of er veel kans bestaat op aahslclling, zouden we niet kunnen zeggen, omdat zooals U weet uit elke l'chting enkelen voor dat baantje geko zen worden. Maar schrijft U eens om inlich tingen naar den Inspecteur van den Genees kundigen Dienst van de Landmacht te Den Haag. 642. S. van L. te E. .Bij het passeeren van de Belgische grens krijgt U fres. 9.— per K.G. te storten. Wanneer U weer terugkeert en U bij de douanen vervoegt, ontvangt U het gestorte bedrag weer terug. Hebt U een wielrijderslcaart van den Alg. Ned. Wielrij- Hersbond, dan kunt U den Bond een bewijs vragen, waarmee U ook zonder geldstorting over de grens en terug komt 643. S. M. te R. Wanneer U bij de oplei ding voor reserve-officier haut willen ko men, dan hadt U het verzoek moeten doen 'óór U dienstplichtig werd. De minister is venwel gemachtigd om in bepaalde geval- cn van dezen regel af te wijken. Richt U zich in ieder geval eens met Uw verzoek tol den Minister van Defensie in Den Haag. 644. C. v. E. te R. Naar het ons voorkomt, in een schriftelijke opzegging geëischt wor den, wat in den regel wel op de polis ver meld staat. Wij raden U eens aan de Maat schappij te schrijven, misschien laat deze ie mondelinge opzegging wel gelden, doch in het tegenovergestelde geval gaat dc assuran tie door. 645. A. W. te Z. B. Alle vorderingen op Gemeente- en Rijksinstellingen zijn vrij van zegel. Wanneer Rijk en Gemeente vorderen, dan vanzelf niet. 646. A. Z. te B. Wat U in dezen moreel verplicht zijt, staat niet aan ons te beoor deelen, doch wettelijk is U verplicht om ge durende zes weken geneeskundige behande ling, medicijnen en verpleegkosten te ver goeden. Deze laatste kunt U berekencl. naar de verpleegkosten in een ziekenhuis. 647. N. v. G. te M. Wij raden U nog eens in te dienen, of anders een raadslid in den arm te nemen die er mot den wethouder over spreekt om zoodoende de zaak te doen 1-jspoedicen. 648. A. S. te G. Niet betalen. Men kan het immers niet bewijzen? U zoudt desnoods aan den vorigen eigenaar, altha.ns wanneer deze nou in leven is, een bewijsje kunnen vragen dat U inderdaad vooruit betaald hebt. 649. Mej. H. v. S. te B. Zou het niet kun nen dat U in het eerst bij het zindelijk ma ken wat te streng zijt opgetreden; het komt wel eens voor, dat men een hond in die pe riode bij een vergrijp streng straft, waar door deze zich van de corpus delicti ontdoet door ze naar binnen te werken. Het kan g beuren dat bij den hond een dwangvoorstel ling gaat ontstaan, zoodat die zonde eei woonte wordt. Maar in dat geval moet U al tijd bedenken dat niet de hond, maar U zeil de schuldige is. Geeft U hem vooral dage lijks eenigen tijd om vrij rond te loopen en zich te ontlasten, vooral 's morgens vroeg, 's middags na den maaltijd en 's avonds voor het slapen gaan. Door veeJ slaan en voortdurend schelden maakt men menigen hond óf vreesachtig en angstig, óf boosaar. dig en wild. Propaganda Februari tot en met 15 Mei 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: (Namen en adressen volledig Invullen). Onderteekenlng van aanbrenger: Op te zenden aan het bureau van ons blad, 'erwljv n do eorsto bon IN AFWACHTING. Mag reeds de wekeUjkscbe veemarkt te Rotterdam zlcb ln een drnk bezoek uit verschillende provincies verheugen, voor do Paaschveetentoons telling van gisteren was de belangstelling al zeer groot Een tweetal dor Shetlandsohe pony's, door den heer J. C. van Heykoop nit Bergscbenhoek ter opluistering Ingezonden. BRUTALE VROUWEN- ItOOF OP KLAARLICHTEN DAG. Wees gerust lezer. Het „slachtoffer" ls slechts een etalrgepop, die van de fabriek naar den handelaar wordt overgebracht. «jD 41! ONZE STAATSMIJNEN EN DE ANTWERPSCHE WERELD- TENTOONSTELLING. Om reclame te maken voor de Hol- landsehe steenkool hebben do Staatsmijnen een mnquette laten vervaardigen, die op do a.s. Antwerpscho tentoonstelling zal worden geëxposeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10