CACHET,»» ir FAIVRF. DONDERDAG 3 APRIL 1930 .cfcL-a t Dr. ABRAHAM KUYPERSTICHTING Verslag der werkzaamheden over 1929 TOENEMENDE BELANGSTELLING EEN ERNSTIGE KLACHT Verschenen is het jaaroverzicht van de Dr. Abraham Kuyperstichting, samengesteld door den adj.-directeur Mr. J. W. N o \- boo m. Het gewone jaarverslag wordt voorafge gaan door de bespreking van een drietal omstandigheden, die in dat jaar invloed op den omvang en aard dier werkzaamheden hebben geoefend. In de eerste plaats de Kamerverkiezingen Vooral onderwerpen als staatspensioen, so ciale verzekering, defensie en het vraagstuk van de verhouding van godsdienst en poli tiek, vroegen herhaaldelijk de belangstel ling, hetzij in verband met verzoeken om in lichtingen of advies, hetzij ter voorziening in behoefte aan lectuur. Ook door middel van het verspreiden van diverse kleine vlugschriften kon de Stichting in ruimeren kring de gewenschte voorlich ting verstrekken. Het tweede was de A. R. J. A. Aan de ^ctie neemt de Kuyperstichting evenmin deel als aan de verkiezingen, maar zij verleent aan degenen, die daarvoor ijve ren en zich door studie en bespreking op de hoogte willen stellen van de theoretische en practisch? beteekenis der Anti-Revolutio naire beginselen, gaarne een zoo ruim mo gelijken steun in den vorm van voorlichting en lectuurverstrekking. En niet zonder vrucht gelijk bleek. Eindelijk waren er de provinciale organi saties van anti-rev. gemeenteraadsleden, welke naast de Vereeniging van Burgemees ters, Wethouders en Secretarissen „Groen van Prinsterer" en naast elders bestaande provinciale organisaties van Antirevolutio naire raadsleden in verschillende provincies werden in het leven geroepen. Het bleek herhaaldelijk ,dat door het op richten dezer provinciale vereenigingen meer dan tot dusver belangstelling gewekt werd voor het centraal bureau der Kuyperstich ting, Speciaal ook met het oog op de ge meentepolitiek. Het eigenlijke jaarverslag handelt eerst over het Bestuur. Volgens "de Statuten traden de leden van den Raad van Beheer op 1 September 1929 als zoodanig af. Bij besluit van de Depu- tatenvergadering van dat jaar werd de heer H. C o 1 ij n opnieuw benoemd tot voorzitter van den Raad van Beheer en de heer J. J. G vaD Dijk tot penningmeester. Door het CentraaL Comité werden herbenoemd de heeren: A. W. F. Idenburg. Mr. J. Terp stra, Mr. H. Bij le veld, Ds. M. van Grieken en Dr. J. t«eve r ij n. Verder werden door verschillende kies kringbesturen herbenoemd de heeren A Bax (Tilburg), J. Bos (Groningen), Mr. A. Bruch (Haarlem), J. A. J. Jansen Ma neschijn (Dordrecht), J. Deutekom (Amsterdam), Mr. P. E. Briët (Leiden) Mr J. J Croles (Friesland), Prof. Dr. H Bouwman (Zwolle), B. Schuurman (Drenthe) en Ds. G. Renting (Nijmegen), H. van An del (Utrecht), J. van An del (Den Haag) en J. G. Schouten (Den Bosch). In de plaats van den heer D. Harms, die zijn lidmaatschap in verband met ver trek naar elders neerlegde, benoemde de kieskringcentrale Den Helder den heer L. Harms te Zaandam. Vier kieskringen bleven ln gebreke een vertegenwoordiger in den Raad van Beheer aan te wijzen, althans aan het Bureau der Kuyperstichting of aan het Centraal Comité daarvan bericht te zenden, zoodat van de op 1 September 1929 afgetreden leden, inge volge art 7, tweede lid der Statuten nog krachtens hun vroeger mandaat zitting heb ben de heeren A. D. P. van Löben Seis, H. J. van Lonkhuyzen, J. Schouten en D. Mulder. De Raad van Beheer hield zijn gewone ver gaderingen in Maart en November. Het Da- delijksch Bestuur vergaderde vier maal. Personeel Centraal Bureau. Tengevolge van de benoeming van Mr. J J. Hangelbroek tot Adjunct-Directeur van het Bureau van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijhei, zag het Bestuur in den loop des jaars een bekwaam en gewaar deerd medewerker heengaan. In zijn plaats werd benoemd tot Adjunct-Secretaris van het Bestuur en Assistent aan het bureau, Mr. C. Beekenkamp, die tegen het ein de des jaar zijn functie aanvaardde. Overigens bleef de bezetting van het bu reau, althans wat de belangrijkste plaatsen aangaat, ongewijzigd» Sinds September 1929 Is Jn Ret pand Dr Kuyperstraat 3 gevestigd de kanselarij der Zuid-Afrikaansche Legatie. Met uitzondering Voor do Bibliotheek werden 219 nieuwe geschriften aangeschaft over diverse onderwerpen. Daarbij komen nog de present-exemplaren en schenkingen uit particuliere bibliotheken. De afzonderlijk geplaatste theologische bi bliotheek werd in den loop des jaars op nieuw geordend en systematisch gerang schikt. Daarnaast werd voortgezet het werk aan den systematischen catalogus, die thans nagenoeg geheel in dubbel aanwezig is. Adviezen en lectuur. De correspondentie nam ook dit jaar weder in omvang toe. Het aantal uitgezonden brie ven bedroeg 2565 (vorig jaar 2303), het tal inkomende brieven 2108 (vorig jaar 1815). Ook uit het aantal z.g. lectuurdossiers samengesteld uit nota's, boeken, tijdschrif ten, rapporten, statistieken, courantenlec- tuur e.d.. welke geregeld aangevraagd verstrekt werden, blijkt de ontwikkeling van den arbeid. In 1925 werden 529 dergelijke dossiers uitgezonden; in 1926: 525; in 1927: 785; in 1928; 1018; in 1929 steeg dit aantal tot 1159. De onderwerpen zijn natuurlijk van zeer verschillenden aard. Bij dit deel van den arbeid moet echter oen ernstige klacht geslaakt worden. Het bezwaar van niet-terugzending va bruikleen verstrekte lectuur deed zich ook in 1929, en zelfs nog in sterkere mate dan in de voorafgaande jaren, gevoelen. Dit i. een ernstige teleurstelling. De groote moeite en kosten, die do Kuy perstichting op zich neemt, om allo aan vragers zoo spoedig cn zoo afdoende moge lijk te helpen, geven haar aanspraak op de meest mogelijke zorgvuldigheid van de zijde der bruikleeners bij de terugzending der lectuur. En het is dan nok zeer onaangenaam dat van de in het voorafgaande jaar uit geleende dossiers, niet minder dan 86 op dit oogenblik nog niet zijn terugontvangen. Voorzoover mogelijk, zal het niet-terugge- zondene ten koste van de nalatigen worden aangeschaft En ook door andere maatregelen zal men trachten de schade tengevolge van niet-terugzending van lectuur te herstellen. Doch inmiddels wordt door deze nalatig heid een geregelde lectuurverstrekking be moeilijkt Daarom doen wij nogmaals een dringend beroep op al degenen, die van diensten van het bureau gebruik maken, door een vlotte en accurate terugzending der geleende lectuur de taak te vergemakke lijken. In de rubriek Vraag en antwoord in de maandperiodiek „Anti-rev. Staat kunde" werden verschillende adviezen ge publiceerd. Het aantal abonnementen op dit tijdschrift is te gering. Het archief der gemeentepolitiek werd be langrijk uitgebreid. Het verslag eindigt met het geven van een overzicht der verschillende publicaties, welke in 1929 verschenen of regelmatig het licht zien. BINNENLAND. DIPLOMATIE DE PORTUGEESCHE GEZANT. De Portugeesche gezant te 's-Gravenliage, de heer Francisco dos Santos Ta- va res, is van verlof in de Residentie te ruggekeerd en heeft zijn functie hervat. NED. CHR. PERSBUREAU De offiicieele opening vain het Neder- ilamidsch Christelijk Persbureau, welke te Utrecht plaats vinden zal, vermoedelijk 1 Mei a.s., zal, naar wij thains vernemen op pleohitiige wijze geschieden en wel door Prof. A. Himderer, hoogileeraar ie Berlijn en voor- ahtter van de door de Stockholmsche We reldconferentie ingestelde Interaibionale Christelijke perscommiesie. GRAFSTEEN H. DE WILDE Overdracht a.s. Zaterdagmiddag. A.s. Zaterdagmiddag te 3 uur heeft op de begraafplaats Nieuw-Eik-en-Duinen te Den Haag de overdracht plaats van den graf steen, welke namens de anti-rev. kiesvereni gingen is geplaatst op het graf yan wijlen aen heer H. d' e Wilde. Leger en Vloot. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het vaan del van het korps marechaussee van Atjeh en Onderhoorigheden wordt versierd met het teeken der Militaire Willemsorde. DE KALI-OVEREENKOMST HET ZILVEREN AMBTSJUBILEUM VAN DS. RIJNDERS Alles hangt af van den hoofddirecteur der S.C.P.A., die in Florida vertoeft DE MEENING VAN DE S.C.P.A. DE BELGISCHE BLADEN JUBELEN. Van Belgische zijde worden de berichten over het verbreken der kali-overeenkomst tusschen Rotterdam en de S. C. P. A. steeds beslister en overtuigender. Uit Brussel werd d.d. 2 April gemeld, dat de voorloopige rege ling tusschen Rotterdam en de S. C. P. A. zou zijn geannuleerd. De Maatschappij zou zich met liet gemeentebestuur van Antwer pen hebben verstaan om aan haar installa ties in de Antwerpsche havens alle noodige uitbreiding te geven op voorwaarden, wel ke even voordeelig zijn als die welke voor Rotterdam waren voorzien. De Belgische bladen jubelen, dat Antwer pen liet pleit gewonnen boeit Vooral in de Antwerpsche pers is men tevreden, omdat door de nieuwe wending Antwerpen niet als Rijnhaven is gedeclasseerd en haar eischen voor betere verbindingen daarmede niet zijn ontzenuwd. Gistermiddag heelt de burgemeester van Antwerpen, de heer Van Cauwelaert een be zoek gebracht bij den Franschen gezant te Brussel om zijn dank te betuigen voor de voor Antwerpen gunstige oplossing van de kwestie. De meening der S. C. P. A. Het blijkt echter wel, dat de kansen voor Roftordam momenteel zeer ongunstig zijn. Uit Parijs wordt thans de meaning van de S. C. P. A. aan de JM. R. Ct. gemeld. We geven deze meening hier onverkort weer: Reeds iang bestond bij ons de wensdh, uit volkomen zuiver commercieele overwe gingen, een tweede verschepingshaven te liehben, niet ter vervanging van maar naast Antwerpen. Daarom werden het vurig jaar onderhandelingen met Rotterdam geopend over opslagplaatsen, die 150 duizend ton pot aschzouien zouden kunnen bergen. Te Ant werpen bestaat opslaggelegenheid voor 120 duizend ton, terwijl onze jaaromzet vijfmaal meer bedraagt. Oji 14 December 1929 waren wij het van weerskanten eens geworden, maar van iNedemndsohe zijde kon men niet tot definitieve onderteekening overgaan zonder machtiging van den gemeenteraad. Onze directeur-generaal merkte toen op, dat hij redelijkerwijze aan zijn goedkeuring de voorwaarde moest verbinden, dat van Ne deriandsche zijde deze machtiging binnen drie maanden aikwam. Weken vernepen en intussuhen lekte een en ander uit, zoodat België zich tot de Fransche regeering wend de. Nu zijn de zouten, die de Potasses d'Al- sace verhandelt voor driekwart alkomstig uit de staats-, z.g. dominiale mijnen en slechts voor één kwart van particuliere her komst Onze maatschappij moet daarom de Fransche regeering terwiile zijn en de da tum van 15 Maart verstreken zijnde zonder ratificatie van Nederiandsche zijde, waren wij wel gedwongen onze vrijheid te her- Ware echter door Rotterdam vóór 15 Maart geratificeerd, dan had de Fransche regeering moeten berusten in een van weers zijden geldig accoord en zouden de ministe rieels verwijten aan ons adres,'hoewel waar schijnlijk scherp, volkomen vruchteloos zijn zat. Intussclien meldt ook de Rotterdamsche correspondent aan de „Tel.", dat bij het ge meentebestuur een schrijven is ingekomen van den directeur der S. G P. A., waarin deze uiteenzet, dat op grond van het ver strijken van den datum van 15 Maart de overeenkomst geannuleerd kan worden. Deze opvatting is echter in strijd met het feit dat in brieven .gedateerd na 15 Maart van dit jaar, de S.C.P.A. zich nog gebonden acht De te Florida vertoevende hoofddirec teur van de S.C.P.A., die met den burge meester van Rotterdam de overeenkomst onderteekende, zal hoogstwaarschijn- l ij k de opvatting, als zou het contract daar door verbroken zijn, niet deelen, daar dit in strijd is met door hom onderteekende brie ven. De gemeente Rotterdam acht zich dus nog steeds gebonden en zal in de raadszit tingen van Donderdag en Vrijdag de goed keuring van den Raad vragen op de over eenkomst. Na goedkeuring van den Raad en goed keuring van het raadsbesluit van Gedepu teerde Staten wordt de overeenkomst auto matisch van kracht Zoo is het standpunt dat Rotterdam op het oogenblik ten aan zien van deze kwestie inneemt De mededeeling, dat de S.C.P.A. in een „officdeele nota" de overeenkomst heeft op gezegd is dus geheel onjuist, en moet naar men meent op een misverstand berusten. Hoogstwaarschijnlijk zal mei die officieele nota wel bovengemeld schrijven zijn be doeld. Intusschen wacht alles nu vol span ning op de zitting van den gemeenteraad van hedenmiddag. Dr. FREDERIK VAN EEDEN. De gemeenteraad van Bussum besloot gisteren na geheime zitting aan Dr. Frede rik van Eeden die sedert 1886 in Bussum woonachti® is, als blijk van erkenning van zijn groote beteekenis voor de Nederland- sohe cultuur, een jaargeld toe te kennen van f 1000.— ingaande heden. HET AFSCHEID VAN DS. H. 3. KOUWENHOVEN DZN. Ds. B. J. G Rijnders te Rotterdam, Director van de Samenwerkende Zendingscorporaties hier te lande, herdacht gisteren den dag, dat hij vóór 25 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Een foto tijdens de receptie genomen. BRIEF AAN GOUVERNEUR VAN SLOBBE CURAQAO EN DE VENEZOLAANSCHE REVOLUTIONAIREN EEN SCHEEVE VOORSTELLING VAN ZAKEN De rechte man op de rechte plaats Het Comité der Union Libertadora Vene- zolana te Costa Rica heeft, volgens de N. R. Ct., die van goeder hand een vertaling heeft ontvangen, een brief gericht tot den nieu wen gouverneur van Curasao, majoor Van Slobbe, waarin aan het Curasao sche bestuur zijn gedragslijn wordt verwe ten ten aanzien van de inwendige Venezo laansche politiek. Onder invloed van de petroleumonderneming, die concessies in Venezuela exploiteert, zoowel als op aan stichting van den Consul-generaal van dat land heeft het bestuur van Curasao een partijdige houding uangenomen tegenover Venezolaansche politieke bannelingen die onder do Nederiandsche Vlag bescherming zoeken. Volgens den brief zouden dezen zijn behandeld als gewone misdadigers. De be kende overv.nl wordt voorgesteld als een gevolg van Urbina's verlangen om wraak tc nemen tegen de onderdrukkers van deze uitgewekenen, die hun bevoegdheden ge bruikten ten gunste der machtigen. De schrijvers van den brief wijzen er op, dat eigendommen en waarden van het eiland gerespecteerd werden, zoodat geen sprake kan zijn van vrijbuiterij. Het comité veronderstelt sympathie bij de CuraCaosche bevolking voor de revolution- nairen; immers herhaaldelijk hebben maat regelen tegen dezen van de zijde van het CuraQaosche bestuur haar tot protest ge prikkeld. Om weer een goede verstandhou ding te verkrijgen, waartegenover de Vene zolaansche rebellen dezelfden eerbied van vroeger aan de Curagaosche autoriteiten zullen betoonen, worden den nieuwen gou verneur verschillende voorwaarden gesteld, le Onmiddellijke invrijheidstelling der in verband met den overval gearresteerde Ve- nezolanen; 2e intrekking van het evequa- tum van den tegenwoordigen consul-gene raal der Venezolaansche republiek in Cura sao. 3e. Onthouding van alle „inmenging" in de inwendige politieke aangelegenheden van Venezuela. Het in de volkstaal geredigeerde Missie orgaan La Cruz op Curacao heeft zich, vol gens een redactioneel onderschrift bij den in oxtenso opgenomen brief, gaarne bereid ver klaard mede te werken tot het herstel der goede verstandhouding. Evenwel laat dit blad de geuite beweringen geheel voor reke ning van den president van het uitvoerend comité der Union. Ook de R.-K. Missie, die op Curacao volksonderwijs, volksopvoeding cn ook de voorlichting in handen heeft, treedt niet verder in de beschouwingen van dezen brief. We vreczen er geen moment voor, dat ma joor van Slobbe zich door deze bedreigin gen zal laten bang maken. Het ontbreekt op het oogenblik niet aan middelen om de eer van den staat en de vei ligheid van het land en zijn bewoners tegen een aanranding van een troepje onverlaten te beschermen. Majoor van Slobbe Is op Curacao de rechte man op de rechte plaats. Hij is een militair van de eerste soort en zal niet schro men om met krachtige hand de betreurens waardige toestanden op Curasao te hervor men. Heel typeerend voor hem is zijn onderzoek naar de plaatselijke toestanden, waarvan het „Ctr." het volgende vermeldt: Toen Gouverneur van S 1 o b b e op 19 Fe bruari j.l. op Curacao aankwam werd hem direct gevraagd of hij het fort niet eens-wil de inspecteeren. Z.Exc. antwoordde, dat de tijd daartoe hem voor eerst wel zou ontbre ken. Evenwel 's nachts om 2 uur vertoonde Z.Exc. zich echter in kolonelsuniform aan het oog van den verbaasden schildwacht en zijn consigne was: „Kiezen op mekaar". Naar men beweerde, vond hij toen op zijn inspectiereis door het fort heel rare toestan den, zooals schildwachten die den slaap des rechtvaardigen sliepen, enz. Toen hij zich eenigen tijd geleden b)j een militaire wachtpost vervoegde als een in tro- pencostuum gekleed heer, vond hij hier van de drie op wacht staande militairen, er twee op één oor liggen. De nieuwe gouverneur kan hier 'dus vruchtbaar werk doen en voor de delicate positie, waarin Curacao op 't oogenblik ver keert, ls een beleid- en tactvol optreden ge boden. De nestor der Leidsche Gereformeerde predikanten, Ds. H. J. Kouwenh r - ~-n., ging op 1 April, na een dienst van 45 jaar, met emeritaat. In de gemeente had tóch een comité gevormd om den geliifden prediker te huldigen. Bovenstaande l'oto werd tijdens fUa huldiging genomen. VERDRONKEN. Te Oegsitgeest -is de 23-jarige J. van der 1 Zwart, die aan toevallen lijdende was, ach ter zijn woning aan den Terwee-weg te wa- ter geraakt en verdronken. EEN OPLICHTER GESNAPT. De Haagsche rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen van den zaakwaarne mer Mr. E. P. Ma then, die wegens oplichting dezer dagen ds gearresteerd. Land- en Tuinbouw. Radio Nieuws. VRIJDAG 4 APRIL. HUIZEN. (Voor 6 u. 298 M.. na 6 u. 1071 M.). N.C.R.V. 10.30 Tijdsein. 10.30—11 Korte Zieken- dienst. te lelden door Ds. H. Dekker. Herv. jired. te "Weesp. K.R.O. 11.3012 Godsdienstig half uurtje. 12.— Tijdsein. 12.15—1.15 Muziek. 1.15—2 -lofoonplaten. 2—3 Platenconcert. N.C.R.V. - - christelijk Liedei i.Tijdsein. jurtje. te houdet jekllcl Johai - Tijdsein. 5—6. Jo 1... Danlül i de Het „Het Rijaenbui ij. Jo Thoei e neer Danlöl F K.R.O. 6.30—6.4 jwhalfuurtje. 7- oonmuziek. V.P.: Kerk en kerkgai HILVERSUM (1875 M.). 10.— Tijd 10.15 Morgenwijding. 12.Polltieberic 2^ Muziek. 2.052.45 Uitzending voc —5 Gramofoonmuziek. 5—5.30 Lezln ziek. 6.— Tijdsein. 6.01 Muziek. 6.30- nofoom 1112 Gramofooni s Spat WAT EENS OP 3 April Excursie van „Fleurop". Te Amsterdam kwam het International Congres der BloemenvvL-nkeliers „de Fleur op" bijeen. Vertegenwoordigd waren Belgic, Duitschland, Frankrijk, Luxemburg, Italië, Denemarken, Noorwegen, Zwitserland, Ne derland, Engeland. De voorzitter Max Hübn-eir (Berlijn) sprak namens alle buitenlandsche vertegonwpor-'. dagers groote bewondering uit voor de schit terende cultuurproducten welke men op de tentoonstelling te Aalsmeer in oogenschouvv genomen heeft en waarbij overduidelijk werd aangetoond dait Aalsmeer aan de 6pnts staat op het gebied der bloemencultuur. Na voorlezing van het jaarverslag en kas overzicht welke beide werden goedgekeurd, werd de' agenda, welke van geheel huishou- delijken aard wa6, afgehandeld. De leden van „Fleurop" en de leden van de tentoonstel 1 ingsjury namen vervolgens deel aa,n een excursie in Aalsmeer. Met autocars werd achtereenvolgens een bezoek gebracht aan de Centrale Aalsmeersche Vei ling cn aan verschillende kweekerijen, waar na het gezelschap afstapte bij de Coöp. Vei- lingsvereeniging „Bloemenlusrt", waar, in het gebouw dezer vereeniging het door de ten toonstellingscommissie aangeboden noen maal werd gebruikt In de middaguren werden de tentoonstel ling en verschillende kvveekerijen bezocht, waarna de genoodigden zich naar Amster dam begaven om in „Krasnapolsky" deel te nemen aan een maaltijd, welke door de ten toonstellingscommissie was aangeboden. Er werd gegeten, gedronken en gesproken. UIT HET SOCIALE LEVEN VAKSCHOOL VOOR TYPOGRAFIE. Algemeene ledenvergadering. Gister kwam te Utrecht de vereen. Vak school voor Typografie in algemeene ver gadering bijeen in het gebouw voor K. en W. De heer P. den Boer, secretaris van de School bracht het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende on ticenen: In het geheel werden dit jaar 27 nieuwe leerlingen tot de dagschool toegelaten, voor de avondschool werden in September 231 leerlingen ingeschreven. In den loop van het jaar verlieten 23 leer lingen de school, waarvan 17 gediplomeerden Meermalen werd de school bezocht door belangstellenden, waaronder ook vereenigin gen. Mr. G. P. van Tien hoven, ibraoht het financieel verslag uit. Het eindcijfer van het boekjaar 1929 is f4.283.30. De schoolgelden leverden op f5861. De jaarwedden waren f52209,41 terwijl de contribution f 1795,23 be droegen en de Alg. Onkosten een bedrag van f 19.836.60^ vormden. De heer P. den Boer legde zijn functie als secretaris neer. In zijn plaats werd ge kozen de heer Mr. A. B. Adrian. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. F. Th. O. Kettlitz en Levls- son werden herkozen, terwijl de heer P. den Boer als technisch adviseur aan het bestuur werd toegevoegd. PATRIMONIUM'S GEWESTELIJKE ORGANISATIE ZUID-HOLLAND Op de jaarvergadering van Patrimonium's Gewestelijke Organisatie Zuid-Holland op 12 April a.s. hoopt ds. H. Knoop, van DeLfsha- ven, een opwekkende rede te houden. Onder werp: „Beginsel en Belang". VORSTELIJK BEZOEK GEBEURDE Op tien derden April 1603 stierf Elisabeth Koningin van Engeland, dochter van koning Hendnk de Achtste en Anna Boleyn, zijn tweede gemalin, die op den 19den Mei 1536, op bet schavot, het leven moest laten, op be vel van haar gemaal, die zijn oogen op Jane Seymour had geslagen. Haar vader had haar eerst het erfrecht ont nomen, dooh later weer teruggegeven. De laatste gemalin van Hendrik, Katharina Parr ontfermde zich over Elisabeth en daardoor ontmoette ze admiraal Thomas Seymour, met wien Katharina Parr zich na den dood van Hendrik had verloofd. Elisabeth kreeg dezen man lief en die liefde groeide na den dood van Katharina Parr, op den 7den Sen- tmber 1548. Toen de broeder van Katharina, de pro tector Somerset van die liefde hoorde en vreezende, dat zijn positie daardoor in het gedrang zou komen, liet hij Seymour ter dood brengen (1549) weer een bewijs ge vende van het zedelijk verval van dien tijd Te vergeefs poogde Elisabeth haar vriend te redden en vond toen haar troost in ern stige studies. Na den val van Somerset kreeg zij eindelijk, dank zij haar broer Ed ward, den koning, zoon van Hendrik den achtste en Jane Seymour haar toekomstige plaats aan het hof. Toen deze broer stierf en Maria, in de geschiedenis bekend als de bloedige, op den Engelschen troon kwam, werd Elisabeth gearresteerd en naar den Tower gevoerd. Meestal wachtte van deze gevangenis het schavot. Dat gebeurde niet., Maria stie)f en Elisabeth werd koningin. Voor Engeland beteekende haar regeering de zekerheid van zijn nationale onafhanke lijkheid, zijn verheffing tot de eerete zee macht ter wereld. Even voor haar dood benoemde zij Ja cobus van Schotland, zoon van Maria Stuart tot haar erfgenaam. Ook H. M. de Koningin-Moeder en H. K. II. Prinses Juliana brachten een bezoek aan de groote bloemententoonstelling te Aalsmeer. INGEZONDEN WEDEDEELINGEN. een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor |f HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMAT1EK KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor hel organisme MELKOORLOG TE VLAARDINGEN. Sedert enkele dagen wordt te Vlaardingcn een melkoorlog gevoerd, welke gisteren op straat tot onregelmatigheden aanleiding gaf. Ten gevolge van het niet to overeenstem ming komen over den melkprijs tusschen de melkveehouders en den melkhandel, venten eerstgenoemden zelf hun melk uit voor 6 cent per lieter. De melkhandel verkocht voor 9 of 12 cent per liter.' Bergrijpelijkenvijs profiteerden velen van de goedkoope melkprijs en er heerschte gis ter in de geheele stad een levenóigen straat handel. Onderlinge concurrentie bleèf echter niet uit, en de melk meet soms voor 2 cent per liter verkocht z(jn, daar de eene boer voor de andere niet wilde onder doen. Dat de melkhandel deze gang van zaken met leede oogen aanzag, valt dan ook te be grijpen, en dit gaf op straat wel eens aanlei ding tot tooneeltjes van heftig dispuut. Ook trachtten enkele melkhandelaren een veehou der te verhinderen met zyn melkwagen door te rijden, door een aantal melkbussen voor do wagen neer te zetten. De veehouder werd hierdoor zoo verbolgen, dat hjj een dolkmes trok, en zyn concurrenten te lijf wilde. Ds politie moest tusschen beide komen. In verband met den gespannen toestand, patrouilleert politie en rechercheurs door de straten om eventueele ordeverstoringen te verhinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5