Uit het volle leven DONDERDAG 3 APRIL 1930 PROTESTVERGADERING TEGEN DE GODSDIENSTVERVOLGINGEN IN RUSLAND EEN MASSALE BIJEENKOMST indrukwekkende redevoeringen COMMUNISTEN MAKEN HERRIE Het wereldgeweten spreekt Op vele plaat6on zijn reeds protestvergado- rimgen gehouden tegen de godsddonstvervo.- gingon in Rusland. Gisteravond heeft ook da Residentie geprotesteerd in een bijeenkomst in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Deze vergadering was georganiseerd door een comité, bestaande uit vertegenwoordi gers van verschiMende gezindten. Het woord werd gevoerd door een Protes tant, een Roomeoh-Kaitholick, een Jood en den Rnssdsdhen metropoliet. Reeds een half uur voor den aanvang had üic'a een lange file opgesteld, die geleidelijk toegelaten werd. Politie hield een wakond oog Er werden op straat alleen wat pamfletjes uitgedeeld. Overigens gebeurde er niets. Om 8 uur was het gebouw vrijwel goheel bezet. Omstreeks kwart over achten schreed de Russische metropoliet in ambtsgewaad bin nen, het gouden krul® op de borst en op het witte hoofddeksel een in goud gevat kruis van flonkerende diamantjes. Nadat ook het voorbereidend comité zich gezet had, nam Ir. L. H. Grondijs het woord, om met een enkel woord de verga dering te openen. Daarna zong het koor der Russische ka thedraal in Parijs, het lied: Sta op, mijn tlell Rede Dr. do Visser. Vervolgens kreeg oud-minister Dr. J. Th. de Visser het woord. Deze wees op de groote ontsteltenis en verontwaardiging in Nederland over wat in Rusland geschiedt. Dat is een gevolg van onzen godsdienst- en vrijheidszin. Neder land was 9teeds een toevluchtsoord voor vervolgden om den wille van de religie en voor de vrijheid heeft ons Oranjehuis goed en Woed geofferd. Wat m Rusland geschiedt kwam in de wereldgeschiedenis nog niert voor. Het is een strijd tegen den godsdienst zelf. Het „verbond der godd-eloozen" heeft met alle middelen den strijd tegen den Heiligen God aangebonden. Spr. somt die op. ReedB aan kinderen wordt minachting tegen den gods dienst ingeprent Rusland® ellende hoopt men bovendien uit te storten over do geheele wereld. Heilige verontwaardiging wordt bn heel de wereld openbaar. Diep medelijden vervult tevens ons hart bij dat alles; immers het ds een onmogelijk pogm om den godsdienstzin uit te roeien Het hart der monschheid zal altijd weer blijven dorsten naar den levenden God. De bron van den godsdienst zal nimmer opdro gen. Als aan de Russische revolutionairen niet moer gedacht zal worden, zal nog de godsdienst in stand zijn. Het bloed der martelaren wos steeds het zaad der Kerk Toen spr. vertelde van een mlsdadigon aanval ln een bijeenkomst van Russische Christenen, begon op de gaanderijen tnmnlt te ontstaan. Geroep van „leugenaar" weerklonk en een roode vlag werd ontplooid. In een oogenblbik waren echter de herrie makers weggewerkt door in de zaal aan wezige politiemannen. Het waren er in to taal 5 6. Verder is het den geheelen avond rustig gebleven. Da recatie. Toen Dr. d e V i s s e r zijn rede vervolgde, barstte al spoedig een geweldig applaus los Dat was de reactie, het antwoord op de po ging tot orde-verstoring. In het vervolg van zijn rede wees spr. er Z, dat de Kerk gesmaad wordt door veien, 3 haar niet kennen Bestreden werden al lerlei valsche aantijgingen tegen de Ker ken. De Kerk maakt wel onderscheid tus- schen echte en valsche wetenschap. Ook verzet zij zich tegen de leer van deu klassenstrijd in Christus' Naam. Ten slotte had spr. een gevoel van bescha ming. Indien heel de Christenheid zich had gereguleerd naar Wet on Evangelie, indwn de onderlinge strijd der groepen, ook de strijd in eigen boezem eens was geekm*!, zou dan gebeurd zijn wat nu gebeurd is? De geschiedenis staat onder Gods leiding. Zij houdt gericht over alle ongerechtigheid, ook over die van onzen tijd. Soms reeds als wij hot nog niet zien. Zal de reformatie kunnen komen, dan hebben we beter Jool beter Christen en trouweb lid ieder van zijri Kerk te zijn, om, door de edelste hartstoch ten bezield, een blijvend werk te doen in het hart ook van ons Nederlandsche volk (Langdurig applaus). Rede Deken v. Dam. Tweede spreker was de Deken van 's Gra- venhage, kanunnik H. A. Th. v. Dam. Deze wees cr op, dat de geloofsvervolgin gen m Rusland niet een uitsluitend binnen- landsche aangelegenheid zijii. Het geldt hier hooge geestelijke belangen, die heel de mcnsc-hheid raken. Elk welden kend mensch heeft den plicht zioh tegen die onrechtvaardigheid te verzetten. De dienst van God is eerste en hoogste olicht en onze hoogste levensvreugd, Nie mand heeft het recht dat aan anderen te ontnemen. En toch geschiedt dat in Rus land. Dat is onrecht en daartegen gaat ons protest God beware ons vaderland voor de com munistische gruwelen. Laten we niet klein van God denken. Hij is de Almachtige en sterker dan alle sterken onder de mcnschen. Het gebed is de macht van den mensch op de Almacht van God. Laten wij doen wat we kunnen en dan doet God het overige. (Langdurig applaus.) Rede opperrabbijn Maarssen. Opperrabbijn I. Maarssen was de derde die het woord voerde. Als geloovige Jood etond spr. naast bedij ders van andere godsdiensten om het recht om God te dienen zonder gewetensdwang op te eischen. In een tijd van opbloeiend geestelijk leven staan wc voor meedoogenlooze vervolgingen en wordt de godsdienst im principe vervolgd. Van dat lijden daarginds hebben wij in ons land van godsdienstvrijheid geen begrip Wij Joden, wij wisten er van en wij zwijgen thans niet langer. Bedehuizen worden verwoest., gesloten of vernietigd. Maar menschenzielen kan men niet vernielen en God kan men niet van den troon stooten. Om den weg naar God te vinden zijn geen openbare bijeenkomsten nocdig. Waar twee samen vroom peinzen, daar rust de Godde lijke majesteit op hen. De Eeuwige luistert toe en hoort hen. Dat is het motto uit de Russische geschie denis van deze eeuw. De eeuwige, onvergankelijke geest zal nim mer kunnen worden vernietigd door het woeden der God-hater®. De karavaan der smarten trekt voort, niaar tvordt geleid door de vuurzuil des geloofs. Het wereldgeweten heeft thans gesproken. Wat zal men in Rusland doen? We weten het niet. Men moge er verstaan, dat een volk, dat zijn religie ontnomen is, zijn adem ontnomen is. Zonder goedsdienst leven kan het niet. Deze groote ure ie het brandglas, dat alle stralen verzamelt. Deze avond rende met de kracht van het brandglas ons vereenigd pro test voorwaarts. Moge Gods zegen onze beden verhooren. Overweldigend applaus volgde ook op dit welsprekend woord, vol klour en warmte. Rede metropoliet Eologius. Laatste spreker was de Russische metro poliet E u 1 o g i u s uit Parijs. Zijn Russische rede werd door Ir, Grondijs vertaald. De Rus sische priester werd, terwijl allen oprezen, met warm applaus begnrst Hij dankte voor de sympathie met zijn volk, dat reeds 12 jaar lang in een ontzet tende tragedie voortleeft. Wat nu gebeurt is erger dan hongersnood. Op geen enkel terrein moet de vrijheid met grooter zorgvuldigheid bewaard worden dan op dat van den godsdienst. In Rusland heet iedere godsdienst een gif en daarom worden alle middelen tot uitroei ing toelaatbaar geacht Spr. somt die op. Vanaf de prille jeugd wordt de kinderziel met haat tegen deil godsdienst gevoed. De wet verbiedt, zelfs in het huisgezin, het dienen van God. Alle godsdienstige boeken worden vernie tigd. Prachtuitgaven van bijbeis worden uit gereikt aan winkeliers om zakjes te plakken Alle kloosters en kerken zijn gesloten. His torische kerkgebouwen zijn vaak volkomen j vernietigd. Het Russische volk moet stil dit lot van eeuwenoude hciSgdommcn aanzien. Van bescherming der wet zijn allen uitge- t sloten, die hun geloof niet willen loslaten, i De martelaren kan men bij duizenden tel Ion onder de godsdienstleeraren. Zij zuchten in kerkers of zijn naar de Siberische ijswoes tijnen verbannen. De diepste wortelen van den godsdienst zijn onverbrekelijk met de Russische volks- I ziel samengewGven. I Tegen wat het wedervaart heeft de stom van de gansche wereld weerklonken. Voor yrijheid van geloof en geweten heeft zij mot één woord en één hart gesproken, i ln het koor van wcreldharmonio en broe derlijke liefde heeft ook deze vergadering haar stem gevoegd. Spr. zegt daarvoor oprecht dank. (Gewel dig applaus). Do redevoeringen waren met Russische kerkliederen door het koor (3 dames en 4 hoeren) met prachtstemmen afgewisseld. Na de rede van den metropoliet werd nog het Credo gezongen, waarbij Mej. G. Pavlen- ko soliste was. Een groot enthousiasme volgde daarop. Motie. Onder daverend handgeklap en terwijl de vergadering oprijst werd ten slotte de vol gende motie aangenomen: Spr. vraagt eerbiedige hulde en bewonde ring voor de duizenden die daar lijden en met standvastigheid den dood ingaan voor hun godsdienst. Alle godsdienstige richtingen lijden in Rusland on we hopen, dat spoodig redding kome voor de groote christelijke gemeen schap die daar vervolgd wordt Er is ook wel heftig gestreden tusschen christelijke religievormen. Maar dat go sohiedde uit misschien te ver gedreven, on beredeneerden ijver voor den godsdienst. Men meende te staan voor het volle ge loofsbezit. Maar in Rusland is de haat aan het woord tegen allen godsdionst. Het verschrikkelijke daarbij is, dat God zelf als een kwaad wordt gehaat. Wie God liefheeft en zegt, dat hij zijn broeder haat, is een leugenaar. Maar wat te zeggen van menschcn, die hun Schepper vervolgen en haten? Dat grieft en pijnt ons We vragen niet wat ons protest baten zal. Maar we zijn één in liefde tot onzen Gorl. dat willen we uitspreken. En we willen ook bidden voor de vervolgden en niet minder voor de vervolgers. Zullen die hun misvatting inzien, als blijkt dat de godsdienst geen politieko opvatting, maar een onuitroeibare zedelijke overtuiging is? God geve het. Het vervult ons met vreugde, dat zoo ve len, ook onder do jeugd standvastig blijven en hun God durven blijven belijden. Voor die vervolgers zullen we ook hidden tot God. Laat ons ook ons zelf niet vergeten Wat zouden we zelf doen, indien we go plaatst werden voor de vraag: God of do dood? De vergadering, gehoord de vertegen woordigers der voornaamste gezindten in 's-Gravenhago en van het Russische Chris tendom in West-Europa, verklaart, dat zij met diepe ontroering kennis genomen heeft van de godsdienstvervolgingen on der het huidig bewind in Rusland; dat zij met den schrijnenden nood der vervolgden mede-lijdt: dat zij voor God en menschen protes teert tegen deze onduldbare gruwelen; Zij noodigt het Comité van organisatie dezer vergadering uit er bij de Regeering op aan te dringen, dat deze liètzij in over leg met andere regeeringen, hètzij zelf standig, stappen doe of maatregelen nemo welke de beëindiging dezer geloofsvervol gingen in Rusland ten gevolgen hebben, van ons Wilhelmus. Ir. Grondijs sprak een slotwoord, waarin hij allen dank bracht, ook de Haagsche po litie en de vrijwilligers voor de verleende hulp. De vergadering werd bijgewoond o. a. door de ministers Ruys de Beerenbrouck, Terp stra, de Geer, Dr. Deckers, door Baron dc Vos van Steenwijk, voorzitter der Eerste Ka mer en door Staatsraad Idcnburg. UIT HET SOCIALE LEVEN. GEORGANISEERD OVERLEG AMBTENAREN. In de vergadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken werd meegedeeld, dat de bespreking over het alg. ambtenarenreglement zal ge schieden aan do hand van een door de re- geering bij de commissie aanhangig te ma ken ontwerp reglement, dat tegen 1 Juni a.s. zal worden toegezonden. Vóór de toezending en behandeling van genoemd ontwerp-regle- ment worden geen wijzigingen van bestaan de regelingen, als verplaatsingskosten-be sluit, jaarlijksche verlovenregeling, reisbe sluit e.a. in beschouwing genomen. De commissie vereenigde zich met prae adviezen inzake wachtgeldenbesluit en af- vloeiïngsregelen. Do wachtgeldregeling zal op de ambtenaren in tijdelijken dienst reeds ra een onafgebroken diensttijd van 5 inste- de van 10 jaren van toepassing zijn. Voor de z.g. korte wachtgelders zal voorts de duur van het wachtgeld met 50 pet worden ver lengd. Bij het overlijden van den wachtgel der zal verder het wachtgeld nog 6 weken kunnen worden uitbetaald. Beide laatste wijzigingen gelden voor hen, die bij de af kondiging van het wijzigingsbesluit nog wachtgelder zijn. Een individueel plaatselijk onderzoek zal worden ingesteld betreffende alle amanuen ses in 's Rijksdienst en gesubsidieerde on derwijsinrichtingen. De minister van Financiën is genegen het nadeel, ontstaan door verschuiving van den invoeringsdatum van 1 Januari naar 1 Mei voor de in dienst zijnde commiezen le klas se, die reeds op hun maximum staan, te on dervangen door den maximum diensttijd, in den nieuwen assistentenrang mede te ge ven, van 6 jaren te brengen op 6 jaar en 4 maanden. CONFLICT IN DE MANDENNIJVERHEID. De nfdeeling Kerkdriel van den R. K. Hout bewerkersbond heeft de voorstellen van de mandenmakerspatroons verworpen. Deze hielden in een loonsverhooging van 1 cent per stuk en doorbetaling der 4 Christelijke feestdagen. De staking is reeds ingegaan. Het woord is niet van ons, doch van Shaw in het Labourkabinet, minister van oorlog. Enkele onafhankelijke Lagerhuisleden hadden n.l. een motie ingediend, ooi de sterkte van het Engelsche leger met 100.OO0 te verminderen. De minister meende zich daartegen te moeten verzetten. - Daarbij sprak hij verstandige woorden, die waard zijn om door de socialisten in ons land goed ter harte te worden genomen. De politiek van de Arbeidersregeering, aldus minister Shaw, volgens Het Volk van 25 Maart j.l., is op ontwapening door i n- ternationaal overleg en door in- ternationale overeenkomsten gericht. De regeering is bereid de lei-., ding op zich te nemen en in dien zin naar ontwapening te streven. Aan den ande ren kant is zij echter niet bereid filosofeerende theoretici en d roomers te volgen. Shaw verzocht den onderteekenaars n.l. Fenner Brockway, Maxton, dr. Sorgan, Buchanan, Sanclham en mej. Lee wel te willen overwegen, of zij niet leden aan een verkeerd nationalisme; het was immers niet mogelijk voor een groot land iets te doen op het gebied van de ont wapening zonder rekening te houden met wat andere landen deden. Dat wat voor een groote mogendheid geldt, voor ons land zeker in niet mlndeic mate waar is, werd reeds herhaaldelijk in ons blad aangetoond. Wij onderstreepten hier enkele woorden. Daaruit blijkt wel, hoe door Engelsche soci alisten over eenzijdige nationale ontwape ning wordt gedacht. De onware leuze waarmee S.D.A.P. en N. V. V. ook straks met 1 Mei weer indruk hopen te maken. Die dienen moet als lok middel om ook de christelijke arbeiders voor hun idiaal te winnen. Zij kunnen ziel» hier die weelde veroor loven, omdat zij in ons land geen regee- ringsverantwoordelijkheid dragen. Waar dat wel het geval is, zooals in Engeland, daar noemt men het een leuze voor filoso feerende theoretici en droomers. De christelijke arbeiders bezitten te veel gezond verstand en werkelijkheidszin om zich daaraan over te geven. Gemengd Nieuws. DE PRUIMENBOOM BLOEIT. DE EERSTE POSTELEIN. Te Hontelersdijk is do eerste postelein ter veiling aangevoerd. Het product bracht 23 cent per pond op. DE EERSTE SNIJBOONEN. Te Ter Aar werden aan de veiling de eer ste snijboonen aangevoerd. KIND LEVEND VERBRAND. Te Vieriingsbeek (N.-Br.) viel een kind van den landbouwer S. in een pot met ko kend water. Het is aan de bekomen brand wonden overleden. ONDER EEN LOCOMOTIEF GEDOOD. De rangeerder ten Haaf, die Maandag op bet rangeerterrein van de zinkwitfabriek te Eysden onder een locomotief geraakte, is in bet hospitaal te Maastricht overleden. EEN BOTSING. Bij Kethel is een auto van ir. Visser uit Geldermalsen, toen hij een voor hem uitrij dende auto wilde passeeren, in volle vaart gereden tegen een autobus van de Z.H.M. Ir. V. werd aan beide beenen niet ernstig gewond. Zijn auto zoowel als de bus werden zwaar beschadigd. HEIDEBRANDEN. Op de Veluwe brak de laatste weken weer gedurig brand uit in bosch en heide. Is soms een achteloos weggeworpen sigaar of lucifer de oorzaak, soms wordt ook aan moedwil gedacht. Tengevolge van de groote droogte staat alles onmiddellijk in lichter Rechtzaken. HAAGSCH GERECHTSHOF INBRAAK VAN HOGENHOUCKLAAN Het Hof heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen den expcditieknecht W. H. A. T. en den monteur W. M. F., beiden uit Den Ha.ag, recidivisten en gedetineerd, die in eerste instantie door de Haagsche Rechtbank wegens diefstal met braak en inklimming, resp. medeplicntigheid daaraan, gepleegd op 12 October van het vorige jaar, in een per ceel aan de Van Hogenhoucklaan in Den Haag 7,jn vei'oordeeld tot resp. 5 jaren en i jaren en G maanden gevangenisstraf. Het O. M. was \an dit vonnis ten aanzien van Icidc verdachten in hooger beroep gegaan. Van de \rrdachten had alleen F. appèl aan- getcckencl Vi-or de Rechtbank hebben beide verdach ten he: bun VJestegelegde ontkend. Thans voor het Hof legoe verdachte T. een beken tenis af; volgens hem zou F. echter niet in de zaak KMr-iUkm zijn geweest. F. zelf ont kende dit ook thi.ns ten stelligste. Als getuig' n weiden nu nogmaals gehoord, de ook reeds in eerste instantie gehoor de inspecteur \ar pol tie De Jong, recher cheur van politie Engel en de politie-deskun- dige Nogarede, die in deze zaak het onder zoek hebben ingesteld. Op nader vragen van den president, Mr. von Weiier. zeide verdachte T., dat hij het misdrijf alleen heeft gepleegd en dat er ook niemand anders dan F. bij betrokken zijn geweest. De advocaat-generaal, Mr. Royer, requisi toir nemende, achtte niet aannemelijk de verklaring, welke T. thans aflegt, dat F. niet in de zaak betrokken zou zijn geweest. Het staat vast, dat de schroevendraaier, welke bij het misdrijf is gebruikt, door F. aan T. is verstrekt en ook zijn er verschillende aan wijzingen, dat F. op het tijdstip van het mis drijf in do buurt van het perceel aan de Van J Hogenhoucklaan moet zijn geweest Spreker wees er nog op, dat men hier met een paar inbrekers van professie te doen heeft. Mr. Royer kon zich volkomen vereenigen met het vonnis van de Rechtbank en vroeg dan ook bevestiging daarvan. De raadsman van verdachte T., Mr. Plemp van Duiveland, meende, dat er ondanks het lange strafregister van T., ef toch nog wel verschillende verzachtende omstandigheden ten zijnen aanzien zijn aan te wijzen. Zoo wijst zijn bekentenis op een gevoel van bil lijkheid en kameraadschap, van moraliteit. Ook meerdere andere feiten wijzen op dit laatste. Spr. deed in verband met een en an der dan ook een beroep op de clementie van het Hof voor zijn cliënt. Mr. Mobach, verdachte F. verdedigende, uitte zijn verwondering over het doorzetten in hooger beroep van de vervolging ten aan zien van verdachte T. Daarvoor was toch geen enkele reden meer. Mr. Royer: Om de zaak in haar geheel te kunnen bezien. Mr. Mobach betwijfelde dit. Hij is tenslotte tot de conclusie gekomen en hij is daarin nog weer versterkt, nu de advocaat-generaal bevestiging van' het vonnis der Rechtbank vraagt dat het alleen gebeurd is om aan hem pleiter de mogelijkheid te ontne men van T. als getuige te dagvaarden, waar toe het nieuwe Wetboek van Strafverorde ning hem alle vrijheid geeft. Niettemin ver zocht pl. het Hof, toch wel terdege rekening met de verklaring van T. te willen houden. Uitvoerig betoogde pl. vervolgens, dat het bewijs ten aanzien van F. geenszins gelevercP is. Alleen uit het verstrekken van een schroe vendraaier mag toch geen medeplichtigheid aan een inbraak worden geconcludeerd? Op die manier zou men huiverig worden om ook maar iets uit te leenen. Pl. concludeerde tot vrijspraak en voegde daaraan een verzoek tot onmiddellijke invrij heidstelling van F. toe. Mr. Royor zeide in zijn repliek, dat naar zijn meening voor dit laatste geen enkele reden aanwezig is en dat het Hof goed zal doen eerst de stukken eens goed te bestu- dceren. Na raadkamer deelde dc president mede, dat het Hof geen termen .aanwezig achtte om thans verdachte's F.'s invrijheidstelling te gelasten. ARRESTEN. Het Haagsche Gerechtshof heeft de volgen de arresten gewezen. Bevestigd werden de vonnissen van de Haagsche Rechtbank, waarbij H. M. de B., koopman aldaar, wegens mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf; den politierechter te Rotterdam, waarbij J. J. W. P., los werkman aldaar, is veroordeeld 'tot 2 maanden gevangenisstraf wegens ver duistering, gepleegd bij herhaling, en tot 3 maanden gevangenisstraf wegens diefstal, gepleegd bij herhaling; de rechtbank te Rotterdam, waarbij J- H., steenhouwer aldaar, wegens verduistering is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij W. J. de R., kruidenier te Oude Tonge. is veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf we- wegens diefstal, thans aan verdachte deze straf voorwaardelijk opgelegd. DE ARBEID VAN FILIAALHOUDERS. De Amsterdamsche kantonrechter heeft uitspraak gedaan in een zaak betreffend© overtreding der Arbeidswet, welke van prin cipieel belang is voor filiaalhouders. Ter herinnering diene dat bij een controle der Arbeidsinspectie, in eehigë filialen van de onderneming van kruidenierswinkels JVa- na" bleek, dat er voor de filiaalhouders geen arbeidslijst was opgehangen, terwijl in een filiaal werd geconstateerd, dat de filiaalhou der wérkte op een tijd, dat hij volgens hot nieuwe Winkelwerktijdenbesluit vrij moest zijn. Tegen den procuratiehouder en bednjfs leider der „Vana" werd wegens overtreding der arbeidswet proces-verbaal opgemaakt De kantonrechter concludeerde, dat de ar beidswet wel degelijk toepasselijk op den ar beid van den filiaalhouder is; in den win kel van den filiaalhouder moet dus een ar beidslijst met opgave van arbeidstijden op gehangen zijn. Het door verd. gepleegde kwa lificeerde de kantonrechter als één voortge zette strafbare handeling. De kantonrechter veroordeelde verd. tot één gulden boete subs, één dag hechtenis. DE MOORDENAAR VAN ZIJN VROUW. De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Leeuwarden eischte tegen den 2-9-jarigen S. K., die op 26 Februari zijn vrouw na eon huiselijken twist met messteken om het leven bracht, tien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 April. EEN KWART EEUW RINGERS UIT ALKMAAR KWAM KAAS, MAAR OOK FIJNE OHOOOLA Hit devlts: LIEVER NIET WERKEN DAN SLECHT WERKENI Vandaag bestaat „Ringers* 25 jaar. Dit zegt U niet véél toegegeven! maar als ge U even wilt realiseeren dat er ook op zaken gebied iets moois in zit, wanneer rweet en vernuft samenwerken om Holland een goeden naam te doen veroveren op de wereldmarkt, dan moet ge het stukje ge schiedenis, dat in den naam „Ringers" valt saam te vatten niet overslaan. Een wijdloopige beschouwing om aan te dienen, welke firma wij op het oog hebben Is niet noodig: wanneer we „Ringers" zeg gen, dan is elk misverstand uitgesloten, dan bedoelen we do fabriek van de Ringers' bonbons. Leg dit even in uw gedachten vast en go zult er U aanstonds over verbazen, dat een bepaald product na 25 jaar toch heusch niet zoo lang zulk een naam heeft gekre gen, dat ieder het kent. Er zijn artikelen, die het zoover brengen, dat ze na een geweldige reclamecampagne een jaar lang op aller lip pen zweven, maar zoodra wordt niet het re clamebudget ingetrokken, of men ziet do verworven roem alras weer verbleken en als er geen nieuwe injecties worden toegediend dan is bet met hun bekendheid een snelle alfoop als der waterenze raken in het vergoetboek. Ringers heeft het bestaan met weinig op hef en met een bescheiden, zij het volhar dende publiciteit, zich een naam te verwer ver, die klinkt als een klok en dat, terwijl bij den aanvang het buitenland op dit ge bied absoluut de macht in handen had. Dit ls toch wel een merkwaardigheid, daar moet méér achter zitten en wij meenden niet beter te doen om er achter te komen, door eens te gaan praten met een der firmanten, den heer H. Ringers. Zoo'n interview heeft eigenlijk al z'n om lijsting gekregen, nog vóór er een woord ge sproken is, wanneer men maar even om zich heen ziet „Wat voor sfeer hangt hier?" vraag ik me altijd het eerst af, wanneer ik met iemand ga praten, en dat klopt altijd met de rest. Hier: een privé-kantoor met zware mas sieve meubelen, een Perzisch kleed hier en daar, maar vooral niet opzichtig, papieren, papieren, tegen de wand een tafel met aller lei chocolade-voorwerpen in zilverpapier niet de minste pretentie, niet de minste op schik; werken en nog eens werken! De directeur past in dit kader; rijzige ge slalte, bijna jeugdig, nog, gehaast maar toch beheerscht, man, die gewend is den tijd uil te. koopen, type van een correct zakenman van den ouden stempel, een van die men schen, die in staat zijn een traditie te gaan vormen en toch met den gang in zich van den nieuwen tijd. We beginnen: „U jubileert met de. fabriek méé?" „Dat wil zeggen: ik ben er al die jaren wel bij geweest." „Was U vóór dien eigenlijk al in het chocolade vak?" „Drie jaar in Zwitserland ja; goed be schouwd ben ik op de bonnefooi naar Ge- nève gegaan; 'k was na de school in het banketbakkersvak gekomen en meende het verderop te moeten probeeren. Zoodoende ben ik als jongmaatje hij Cailler gekomeft en heb daar m'n vak geleerd." „Maar U kwam weer naar Holland!" „Dat was dan in 1905. 'k Was drie jaar in Zwitserland geweest en had m'n oogen den kost gegeven. De fabrikanten zeiden, dat ze in Holland meer aan reclame uitga ven, dan er voor terug kwam, maar tjonge, wanneer ik zoo m'n rekening eens opmaakte en zag de kwantiteiten, die naar Holland werden verzonden, dan dacht ik, dat het nogal mee zou vallen. Ik schreef mijn vader en die kwam 's zomers over naar Zwitser land; hij werd voor mijn plannen om een fabriek in Holland te beginnen, gewonnen en toen ik in December in Alkmaar aan kwam, stond het kleine fabriekje, klein na tuurlijk naar onze tegenwoordige schatting, al onder den kap. We begonnen dan op 3 April „U had nog geen afzetgebied?" „Neen, niets, absoluut niets. Er waren dan ook in het begin weken, dat er meer ar beidsloon moest worden uitbetaald, dan cr zelfs verkocht werd. En dan de tegen stand. „Uit -Alkmaar komt kaas, maar geen fijne chocola" zei men in vakkringen en het was trouwens nooit vertoond, dat er werke lijk fijne luxe chocola in Holland zelf werd gemaakt." „Zwitserland beheerschte alles?" „Frankrijk vooral en de laatste jaren ook Zwitserland en Weenen. Toen m'n broer er later in kwam heeft hij wel eens gezegd: ,,'t Is gèk, maar je moest eigenlijk direct al léén vechten tegen wereldfabriekcn met een universeel product, met een renommée Even een pauze met een glimlach van ver diende voldoening over bereikt succes, een terug-denken aan het verleden: „We begon nen met een gasmotor van 6 P.K. en met 5? man personeel, n.l. twee mannen, twee meis jes en een jongen, 'k Keek nooit naar min dere kwaliteit om en ik heb jarenlang er onder geleden dit principieel vol te houden 'k Heb er nu geen spijt van, want dat we 't gewonnen hebben is juist déér aan te danken." ,.U is verhuisd-van Alkmaar naar Rot terdam?" „Ja, maar we zitten nu ook weer in Alkmaar. In Rotterdam zijn we in 1911 ge komen. Deze fabriek hier aan de Baan stond leeg en te koop en daar hebben we Leslag op gelegd, omdat we meer ruimte noodig had den. De oorlogstijd dat waren moe'lijko jaren. Grondstoffen waren bijna niet te krij gen en de goede kwaliteiten vaak heelemaill nietOch neen, die verhalen van gema len dakpannen, die voor chocola verkocht zouden zijn, moet U niet allemaal gelooven. dat wordt vaak zoo overdréven, maar er wa ren er toch wèl, die van 50 balen 100 balen maakten en dan inferieure kwaliteit natuur lijk. We hebben toen gezegd en zijn daarbij ge bleven: „Liever niet werken dan slecht wer ken", ze wisten, wat ze aan ons hadden en na den den oorlog toen kwam het succes?" een reuzen-opbloei. We konden al gauw geen ként meer heen en het is hier toch 3500 vierkante Meter oppervlakte. We zijn toen weer naar Alkmaar gegaan. Eigen lijk nog het meest om ideëele redenen. Wo hadden hier geleerd de woningtoestanden van de arbeiders; die nare étagewoningen eri al dat gedoe. Wij zijn toch eigenlijk provin cialen, wilden lievor naar Gelderland, waar we den mcnschen iets beters zouden kunnen bieden, maar daar was niets te krijgen en toen kwam er een mooi stuk grond in Alk maar bij het Noord-Hollandsch kanaal, een stuk van 1700 Meter, maar we hebben het zoo moeten vergrooten, dat we op het oogen blik 7000 Meter oppervlakte hebben, dus twee maal zooveel als in Rotterdam." Er wordt gesnuffeld in papieren, dan: „We hebben nu in totaal 800 P.K. in plaats van 6 en het personeel steeg van 5 tot 496, we hebben het juist gister eens pre cies opgeteld. Toen we weer naar Alkmaar gingen wil den we ook in de practijk wat doen voni goede woningen, er zijn er tegelijk met de fabriek een 10-tal gezet, maar de menschen bleken dit toch niet te willen; het is hier nu eenmaal: „vrijheid-blijheid", ze wilden liever niet bot op elkaar zitten en bij elkander op de tafel kijken, het is óók al weer te begrij pen, kortom, we hebben ze weer van de hand gedaan." „En hoe is het verder met den afzei van Uw producten gegaan?" „Holland is nummer één, maar we doen ook in het buitenland veel. Voor ve.él exportlanden is echter ons product te fijn In Amerika b.v. kunnen we maar 6 maanden zaken doen; 's zomers is het daar veel to heet, het goed houdt het daar niet uit in dien tijd. Met andere dingen ben je ook af hankelijk. In Egypte b.v. hebben we eens een poosje veel gedaan, maar dan zakte de koers van de franc b v. van 14 op 7 cent éh dan was het een-twee-drie afgeloopen. in no time finished België is altijd goed voor ons geweest, we hebben daar een speciale vertegenwoordiger zitten; in Amerika gaat heel wat om en nil laatst kregen we b.v. weer een groote bestel ling uit Polen, op recommandatie van een Fransche firma, die had gezegd: „Daar in Holland moet je eens rondkijken, ze hebben daar wat bijzonders „U hebt dus veel aan recommandatie te danken?" „Bijna alles." „En hoe komt U nu tot die bijna onuit puttelijke uitbreiding van het assortiment van uw bonbons?" „Ja, dat moet uitgevonden, nietwaar. Ik ben hier zelf in bezig, m'n broer, T. A. Rin gers, een gedegen koopman, hoor! die eerst in het machinevak gezeten heeft, zorgt meer voor den verkoop, terwijl ik me op de fabri cage toeleg." „Ten slotte: hebt U goede verwachtin gen voor de toekomst van Uw product?" Even een verbaasde blik, een gebaar van Ja, waarom niet?" om dan in te vallen: „Holland hebben we veroverd, het bui- tenlandsche goed heeft niet zoovce! mopr te beteekenen en wat het afzetgebied buiten de grenzen betreft: de tariefmnren zitten ons wei dwars; Amerika heft b.v. 40 pet. maar toch doen we er véél zaken. Kwaliteit zal er ons moeten brengen We namen afscheid met dit woord nog in onze ooren en we dachten: „Als allo IIol- landsche fabrikanten dfit eens ter Hrte na men: „kwaliteit zal er ons moeten brengen", zou er dan nog wel een speciale propaganda voor Nederlandse!) frhrikaat noodig zijn? Voor een chauvinisme zonder vasten bo dem voelt een nuchtere Hollander niets, maar éls het product werkelijk goed is,'men ziet het weer hij Ringers, wel, dan koopt zelfs een Hollander het graag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3