K.L.M. Rapidschoffels O ns praatuurtje N.V. L. STASSEN Junior firma D. VAN DEN BOSCH Luchtinrichtingen enz. Ontwerpen, Begrootingen, Onovertroffen RAPID Schoffels Handelmij. en Technisch Bureau „KONIGUNT" VERVOLO. PAO a. ie niei adverteert wordt vergeten. Bloembollen - Planten - Zaden HILLEGOM Tel. 2257 Prllscourant, geTllustreerd met zeer veel natuurgetrouwe afbeeldingen, wordt op aanvrage gra Is toegezonden Imporirice: N.V. Handel Mij. en Technisch Bureau WK0NIGÜNT" te 's-Gravenhage. Deze nieuwe schoffels (zie afbeelding 1), zijn einde van het vorige jaar op de marki gekomen en hebben reeds, zooaJs men ons mededeelde, een enorm succes. Alen berichtte ons, dat dit de eenige schof fel is, die zoowdl voorwaarts als achter waarts bewogen, precies dezelfde diensten doet en geheel gelijkwaardige arbeid ver richt in beide richtingen. Vele onnuttige eu onproductieve bewegingen komen hierdoor te .vervaHien, met dit gevolg, dat vijf-, zesmaai de hoeveelheid arbeid gedaan wordt in den zelfden tijd en met dezelfde krachtaanwen ding, dus met hetzelfde aantal werklieden, oftewel men kan in denzelfden tijd dezelrde hoeveelheid werk laten verrichten met vee! minder werklieden. Het groote voordeel van dit gereedschap is, dat deze verbetering is aangebracht op zulk een eenvoudige wijze. De geheele verbetering bestaat hierin, dat, inplaats dat de steel vast aan de schoffel aangebracht is, de bevesti ging aan de steel beweegbaar is. De bevesti gingshefboom beweegt zich tusschen twen stootbeugels, zoodat de schoffel, zoowel bij trekkende als bij duwende beweging, automa tisch ingesteld wordt en dus bij elke bewe ging arbeid presteert Een twee meter Jange. rechte steel veroor looft den arbeider bij het werk rechton te blijven staan, zoodat het vermoeiende bukken geheel voorkomen wordt. Nog een grooi voordeel is, dat met deze schoffel achteruil- gaande gewerkt kpn worden, zoodat de grond niet meer vastgetrapt wordt en het onkruid bovenop blijft liggen, snel indroogt en af sterft. De grond verkruimelt geheel na he schoffelen. Door de heen- en weergaande bewegingen blijft het dunne mes vanzelf scherp, waardoor zeilfs. vingerdikke wortels gemakkelijk door gesneden worden Niettegenstaande het vluggere werken, is het schoffelen zoo licht, dat ook zwakkere personen deze arbeid gemakkelijk kunnen volhouden. Dze schoffels dienen echter niet alleen om het onkruid te wieden, zij kunnen eveneens gebruikt worden om den grond op grootere diepte los te werken cn te luchten. Hiervoor wordt aan de schoffel een driehoekig mes aangebracht (zie afbeelding II). De in afbeelding III getoonde schoffels met twee messen, aan do zijkanten aangebracht dienen voor het wieden aan beide zijdon tegelijk van rijen kleine en jonge planten Deze schoffel maakt het mogelijk aan weer»- Boekbeoordeeling 'k Zou haast zeggen: over zoo'n boekje geeft men geen beoordceling meer. Men be hoeft alleen mede te deelen dat 't verscheen. Want die jets van kanaries weet kent ook Kooren, heeft althans zijn naam in dit ver band gehoord en wie Kooren noemt denkt aan kanarieteelt- Vijf en twintig jaar geleden wist ik al van Kooren, al heb ik hem nog nimmer gesproken. Het verheugt ons dat juist dit boekje ver scheen. Er was bij de liefhebbers van kanaries be hoefte aan zoo'n eenvoudig, doch tegelijk vol ledig boekje. Het behandelt, na even kort de herkomst der kanaries en de indeeling in verschillende rassen beschreven te hebben, de kanariezang, kanarieteelt zooals alleen een ervaren prac ticus ons dat kan doen. Verder de vorm- en kleurkanaries, de kruisingsproducten en bastaarden, de zaadsoorten en wat deze voor invloed bij de kanarie hebben. Met veel belangstelling lazen wij de uitvoe rige beschrijving van de ziekteverschijnse len. hun oorzaken en geneeswijze en de vo- geliuis en vedermijt. Hier wordt den kanariehouder een schat van wetenswaardigs medegedeeld. Iets wat hen van veel nut zal kunnen zijn. Ook het hoofdstuk: Korea en doelmatige inrichting daan an is voor den leek van \eel beteekenis. In een aanhangsel worden nog eenige in- en buitenlandsche kamer en volière-vogels beschreven en beknopt een aanwijzing gege ven omtrent voeding enz. Elk kanarie-, elk vogelliefhebber zal in dit boekje een schat van wetenswaardigs vin den. Het zal het dikwijls opslaan, raadple gen en er voordeel van hebben, zoodat het Veelvoudige vrucht zal opbrengen. kanten van de rijen tegelijk te werken, waar door op eenzelfden dag buitengewoon veel werk gedaan kan worden Beschadiging der kleine planten of toedekken met losse grond, hetgeen veelvuldig voorkomt bij het gewone schoffelen en hetgeen de jonge planten i" hun groei belemmert, wordt hierdoor ten volle voorkomen. De heen en weer bewegende steel voor komt, dat zelfs bij het bewerken van grond met zwaar onkruid begroeid, de schoffel niet verstoppen kan. Het onkruid wordt bij iedere beweging uit de open ruimte uitgestooten. Het gewicht van de schoffel is zoodanig be rekend, dat men niet op de stee! behoeft tc drukken, maar dat gewerkt wordt met rustige lichte bewegingen. Men behoeft, de schoffel slechts heen en terug te trekken, om zeer vlug te werken. De schoffel werkt even goed in den zwaarsten als in zeer lichten grond. De Rapid-schoffels worden in drie maten geleverd, van 100,160 en 200 mM. breedte. Met de schoffels met zij messen kan echter eeu breedte van 360 m.M. bereikt worden. De zij messen kunnen zoowel aan den binnenkant als aan den buitenkant bevestigd worden, al naar gelang dicht bij de planten of verder af gewerkt moet worden. De eenvoudige constructie van deze schot fels is de reden, dat deze zeer goedkoop in den handel gebracht worden. Na een paai uur werken heeft men het verschil in prijs met de gewone schoffel, reeds verdiend. Bovendien behoeft men deze schoffel niet weg te gooien, als het mes versleten .is, zooais dit met de oude schoffel het geval is- Voor een luttel bedrag kan men een nieuw mes aankoopen. Deze schoffel is in alle landen gepaten teerd. Voor Kamer en Tuin Mon vroeg ons meermallen ook eens Iets over bloemen en planten in kamer en kleine tuin te geven. Gaarne voldoen we aam dit verzoek. Men moet eohter geen al te hooge verwachtingen koesteren. Een soort wonder dokter, die raad weet in ailGe moeilijke ge vallen, zijn we nu eenmaal niet. Dit neemt niet weg dat we trachten zul len onzen lezers en lezeressen zoo nu en dan iets te geven dat hen interesseert naar we hopen. Gaarne roepen we daarbij de hulp in van lede.r die hulp kan bieden of wenken geven. We beloven allen de noodiige aandacht te zullen wijden, wat nog niet wil zeggen alles woordelijk te zullen opnemen. Daarvoor kon ons blad wel eens te klein worden. Wel zul /en we zooveel mogelijk alles verwerken op onze wijze. Red. Land- en Tuinbouw. Cyclamen overhouden uit voorraad leverbaar, 13. franco door het geheele land. Vraagt prijs per 500 of 1000 K.Q. A. PRONK, Houtweg 26, Loosduinen Wat ik hoorde, zag, las en dacht. Od reis en ihuts. Als je te midden van de AALSMEERSCHE BLOEMENWEELDE een praatje over ditjes en datjes moet maken. Of dat voldoende is wagen we te bet wij omdat.... nu ja, omdat de lezers er op wachten felen. Neen, zoo ijdel ben ik niet, mag ik niet j zijn. Maar omdatnu ja, omdat het een maal de gewoonte geworden beloofd heb- Maar wat is beter dan niets. Dooh we hadden heel gaarne gezien, dat ik her n'iet alleen voor aardappelen, doch ook voor stapelgroenten deze vrachtverlaging zou worden toegezegd. Door altijcl maar over de landbouwmalaise te spreken wordt vergeten, dat er bij den Als je ik herhaal! (zegt de redenaar, maar de beste redenaars herhalen niet) als je te midden van de Aalsmeersche bloemen weelde een praatje moet maken, dan is dat een hcele corvée. ncvAri/m r\T- Want over die bloemen praat je niet, (l;eDCZ,V_/tl,lV A DlH# zijn niet te bepraten, noch met de tong, noch 1 met de pen. Daar moet je een andere pen voor hebben dan deze van mij. En andere inkt kleurige inkt. Mooier nog, dan de kleuren van Rembrandt. Die bleef, als ik het wel heb, van de bloemen af. 'n Bewijs, hoe zuiver zijn meestersb.ik was En ander papier geurig papier. Geen jonge dames post, dat een parfum verspreidt waar je onwel van wordt, al komt die dan «W wd °P t. knippen Is s^riïun de di've'rse Heschies en weeS 1 'k dMr "i9t ™rde7over te pïlten, f™.JUL liescnjes en «eenx verleden „eek heb ik nog w iet mijne gezegd. zoo heb ik ook het mijne gezegd van -STAND TE AALSMEER wat mogen luiden. Neen, ik kan de inkt niet krijgen, want ze is er niet. En ik kan het papier niet krijgen, want de handel staat machteloos tegen mijn eisch. Dat laat zich niet beschrijven, dat moet .dat de H.IJ.S.M. een huurder van men zien. dat moet men meemaken. We praten gemakkelijker over andere zaken. En onwillekeurig begin je dan over de CRISIS IN DEN LANDBOUW. EEN PACHTCONTRACT i stuk De huurder wae zoo vriendelijk mij het eens ter iinzage te zenden. 't Was fraai. Ja 'k heb nog wel fraaier gezien. B.v. van de Domeinen voor de huurders der gronden in den Kreekkrakpolder. Maar Och daar wordt al zooveel over gepraat nok liicr was her 7. 0. r t u i ijk zeg- Een heele rij van sprekere heeft in de gen zou: „loop rond, ik toeken nooit. Tweede Kamer hun redenaarstalent ten Doch men moet ook wel eens wat doen, beste gegeven. wat men niet graag doe.t k Geloof dat er weil een twintigtal 6tuur- k Lees in dot contract, dat de verhuurder lui aan de walpardon, dat is wat al te alles mag doen en de huurder letterlijk bout gezegd, maar 't is er uit een twintig- nnets zonder toestemming, tal landbouwdeskundigen dan waren, die Hebt ge daar wel eens een ervarimkje mee bun opmerkingen ten beste gaven. I opgedaan? Veel verder zijn we er niet mee gekomen. Zoo n toestemming vragen is niets, doch! Alleen zal er misschien een I krijgenII De Cyclamen behoort tegenwoordig tot een der planten, die gedurende den winter tijd en 't vroege voorjaar onze kamers sieren. Met rechtsieren, 't Is een mooie plant, die echter door den bezitter nog wel eens ondankbaar genoemd wordt. Dat is ze niet. Ze is zéér dankbaar voor een goede be handeling. In mijn kamer staat er een, die ons IS Nov. 1.1. gezonden werd, en die nu zijn laat- I sta bloesem laat zien. Maar velen gieten ta veel, vael te veel, 1 matig vochtig is goed en bovendien gieten ze te onvoorzichtig. Er mag geen water, ook geen druppel, op dan bol komen. De bloem knoppen dóór en de bladeren beginnen te schimmelen en te rotten. Ook moet hij in den winter niet al ta koud staan. Is de bloed afgeloopen dan behoeft ge de I plant niet weg te werpen. Men ziet ze dan wel eens achter h Jls op het plaatsje of in het tuintje verdwijnen. Er wordt niet meer naar omgezien. Met eenige zorg kunt go het volgend jaar een tweede en verbeterd? uitgave van dit jaar krijgen. Zot de plant tot half Mei, ongeveer, in een kamer, waar niet gestookt wordt. Geef I heel geen waiter of een klein beetje om al geheel uitdrogen te voorkomen. Midden Mei tot einde Mei zet ge hem op ten ietwat schaduwrijke plaats in Uw tuintje of zoo ge dit mist houdt ge hem binnen, doch begint dan wat eer te begie ten. Niet voor bet raam in de zon zetten. In den tuin graaft ge hem met de pot in den grond. Zoodra de nieuwe blaadjes zich jgaan ontwikkelen, wat gewoonlijk in Juli plaats vindt geeft ge in de kamer meer water en zoo nu en dan wat verdunde mest zoo geen mest door de nieuwe aarde is ge mengd. Zoodra de nieuwe bladeren zich laten zien kloppen we echter de kluit uit de pot en schudden de aarde er wat af. Een beetje voorzichtig. De oude kluit moet niet gehee' uiteenvallen. Dat zou de plant kwaad kun nen doen. L>e pot wordt goed schoonge maakt van binnen en buiten. Let er op als ge de plant er weer in zet, dat de pot niet door in de zon te drogen geheel in ultge droogd. Men geeft als het moet een iets grootere pot of wel de oude, doch nu met frissche aa-rd^ onder en om de oude kluit. Goede tuingrond met wat zand vermengd als ze wat zwaar is, kan wel, doch bladaarde met wat klei en stalmest (oude) en zand ver mengd is beter. Men laat nu de plant in den tuin op zijn oude plek staan, ingegraven in den grond. Midden September krijgt de pot een plaats in de kamer dicht bij het raam cn .weldra zullen de elegante bloemen als kleu rige vlinders weer boven de mooigevormde dof donkergroene bladeren zweven. Probeer het eens. Een bloem die men zelf voort hielp heeft voor ons veel meer waar de dan die men koopt. Als ge daar op wachten wilt abonneer je dan op een uitgebreide leesbibliotueek. Je wordt, ais ge ongeduldig wordt, van het kastje naar den muur gestuurd en van den muur weer naar 't kastje. Verder lees ik dat alle schaden, hoe het ook komt. voor huurders rekening zijn. Alles wat huurder doen wil op dat terrein moet goedgekeurd worden. Hoe lang duurt dat? Moet ge den huur der eens vragen. En dan, als do huur is afgeloopen, moet binnen een week, zegge, binnen zeven dagen, alles ontruimd zijn. Alle gebouwen, kassen enz. binnen een week wegofver huurder doet het op kosten van huurder, ter wijl alles wat na een week nog aanwezig is voor verhuurder is. En hoe traag ze bij het verleenen van toe stemmingen en goedkeuringen zijn, zoo vlug zijn ze er zeker bij als alles niet op tijd weg is. Neen, zulke verhuurders kunnen we mis sen. Even goed als we de SPAANSCHE VEEKOOPERS TUIN BOUW GEREEDSCHAPPEN DRUIVEN KASSEN VERWARMING EN WATERLEIDING. BLOEM UN VEILINGEN. Potplanten Dinsdag, Don derdag en Zaterdag 8 :<0 u AMERSFOORT Dinsdag Donderdag. Zautdng 9 u B13RKEL EN RODENRIJS Woensdag Maandag, 7 HONSELERSDIJK. Iljks 9 3(1 u 8. NIJMEGEN. Woensdag 9. RIJ NSBll RG andag. V 8 30 u •dag. Zaterdag 8 1 13 UTRECHT Potplan- t 2 uur lag 2 SO u I Centrale Verwarming Speciaa adres m Tuinders en Bloemisten Aanbevelend, toezicht op werkzaamheden door geheel Zuid- Holland en Zeeland, door betrouwbaar Architect. Salaris bij nadere overeenkomst. Brieven onder letter R. E., Boekhandel BODDEUS te Monster. IJzeren Serres en Warenhuizen Vraagt onze prijzen, U bestelt dan zeker. GEBR. v. d. BURGH DELFT en DELFTGAUW - Telefoon 1021 Firma G. KOOREN ZOONEH, Zwart janstraat 43, Rotterdam. berekend naar de gave dlo do Teelbare BroedwIJfJe» f 1—. Mankanarle's bekroond t 10.—. Brocdtvljfjea bekroond f 1.50. Zending bulten do stad rembours, zlchtvrij verpakt, bij aankomst direct zang en f 4.60. Papegaal T 20.—. Houten v« eStst glas. f 2.50.. Uvanlseerde I. In 4 Itleu- OKelkoolcn, reds Uw ZADEN, wettig gedeponei cent Krnrhtvoeder, onmif 20 ct. Uniyerseelvocder 2: Uw wlnktlier verkrijgbas groot pak. zeer gezond e ring Kooi r 2.40. ?5 Ochtendvo Voor lieThebbei Inhoud: Inli >aar voor zwakke en Jonge vogel», ct. Pracht vogelzaad voor slervo- der 35 et alles el.-gant verpakt, bij Kooren'* Knttenvoeder 15 Ct. per voedzaam, bewerkt snelle verhit» 21 kg. t 0.65. 5 kg. f 1.26. 10 kg. taf"" mkte Vogelzaden en r Kanarie. Indeeling der r 'an postwissel of Giro No. 72748, in ons land kunnen Die willen enkel koopen dieren met zeer hooge melklijsten. Alleen eerste klasse stam boekkoeien. Wel. die kunnen ze krijgen, doch ieder zal begrijpen, dat hoogwaardig fok-materiaal ook hoog in waarde, dus in prijs is. Bloemen, gereed om geveild te wordenin het Veilinggebouw van de Coöp. Groenlenvelling-Vereeniging „Berkel en Rodenrijs", gelegen bij het station Rodenrijs. Hebt U reeds onze nieuwe gepatenteerde geprobeerd? Het gebruik van deze RAPID Schoffels oespaart U 80% arbeidsloon en tijd. Vraagt nadere inlichtingen aan. Tel. 12982, DEN HAAG, Raamstraat 55 Water* en stofdicht gesloten Automatische smering Minimum Benzineverbruik Radiateur-koeling Voorzien van poelie voor het aandrijven van andere werktuigen BERNARD-^TEoNrMpEN 6 jaar garantie N.V. GUSTAAF J. SANDERS' HANDEL MIJ. ROTTERDAM HEEMRAADSINGEL 145 - TELFOON 30929 Willen ze dus goede prijzen besteden, dan is voor hen nog wel wat te krijgen. Maar neen hoor. Zij vinden de prijzen te duur. Laten ze dan maar stamboekgeiten en -bok ken koopen en anders wegblijven. Zij die voor de keur van ons vee geen goe de prijzen willen besteden, behoeven niet in ons land te komen. Wij hebben wel wat anders te doen dan zulken te woord te staan. Op 't oogenblik gaat er wel wat meer leven in ons bedrijf komen. Wel schommelend, doch dat gaat zoo. Tarwe, haver en gerst, ook rogge, gaan aar dig de hoogte in. Als ik het wel heb de erw ten ook.. En maïs, ja dat mag voor ons wel wat la ger blijven, doch het eene brengt het andere mee. Trouwens, die daalt weer. Als ik me goed herinner, was het twee weken geleden f 148 en thans kan ze dit lang niet meer ma ken. Doch het kan best zijn, dat. als ge dit leest, het weer anders is. Neen, 't is nog geen tijd om van louter pret gaten in de lucht te slaan. Maar, als er maar weer wat actie, wat beweging komt. Dat altijd dalen der markt. Altijd maar uitzien naar iets beter noteering en altijd weer vergeefs, och dat ontmoedigt zoo. De fut gaat er uit. Nu midden Maart ineens eenige verande ring. dat geeft weer animo. En 't mooie weer werkt mee. De arbeid is weer in vollen gang. Vertrouwen op Hem, die alles bestuurt, moet er blijven. Dat moet nooit wijken. En 't zal ons, hoe het ook gaat. nooit beschamen. Wij zijn wel eens te ongeduldig. Dat is ons eigen. Ik las daarnet, dat ze De heer J. Docter heeft te Beverwijk daar over» gesproken. Voor de Russische aardbeien, die verleden jaar voor het eerst op de Engelsche markt kwamen, behoeven we ons nog niet bang te maken, volgens genoemden heer. Van Duitschland moeten we niet veel ver wachten. Dat maakt zoo'n geweldige crisis op handelsgebied mee, dat onze tuinders daar niet veel perspectieven hebben. Het kan ver anderen en daarom moeten wij het in het oog houden. Engeland dreigt wel, doch 't is nog niet zoo ver, onze land- en tuinbouwproducten te weren. - De heer Docter meende te moeten zeggen, dat de vooruitzichten voor 1930 gunstiger zijn dan in de vorige jaren. En hij, de bekende exporteur van groenten en fruit kan het beter weten dan vele an deren. En een Engelsch blad kan oordeelen over de kennis der Nederlandsche kweekers van vreemde talen. Welnu, het bekende Engelsche blad „DE TIMES" HULDIGT DE NEDER LANDERS ALS UITSTEKENDE TALENKENNERS. Wel, dat is eens een compliment dat ons goed doet. Erg scheutig zijn de Engelschen anders niet met complimentjes. Tenminste niet aan anderen. Zichzelf geven zij ze wel. Daarom deed het ons goed te lezen wat „De Times" schreef: „Degenen, die de bloemen-catalogi samen stellen, kennen in ieder geval zegt het blad het Engelsch perfect. Het blad geeft den Engelschen bloekweekcrs den raad, ora bij het samenstellen van hun catalogi die van de Nederlanders te raadplegen, omdat zij daarvan niet weinig gemak zullen ondervin den Wel, wat zeg je daarvan? Men zou al te trotsch worden bij zoo'n ge tuigenis- 'k Ben er van op. Daarom Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10