Propaganda Februari tot en met 15 Mei 1930 Het blad van de lezers voor de lezers ZZZZZZZIZZZZIIIZZIZI WOENSDAG 2 APRIL 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 FREDERIK VAN EEDEN I860 3 APRIL 1930 Morgen ihoopt Dr. F red enk van Eeden de dag te herdenken, waarop hij vóór ©eventig jaar geboren werd. Naar aanleiding van dit feit, moge hier een kort overzicht van Vj dichters leven en werk een plaats vinden. F reder ik Willem van Eed-en werd geboren Ie II,"-riem 3 April 1S60. als zoon van F. W. I 1 Vader van Frederilt van Ecden. van Eeden en Noeltje van Warmelo. Hij be zocht het gymnasium zijner geboortestad, welke studie werd onderbroken door een oog ziekte.. Ter genezing werd hij gezonden naar een Duitsche badplaats, Mün^ter am Stein bij Kreuznacb, waar hij kennis maakte met een EngelsChe familie. Eón der meisjes der familie Molony. heeft Van Eeden later ge heeld in De kleine Johannes als Robinetta. Beide komen ook voor in Johannes Viator. In 1878 werd Van Eeden ingeschreven als student in de medicijnen aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, een studie, waarover hij menigmaal (b.v. in zijn Jeugd verzen) met groote weerzin gesproken heeft. In zijn studententijd werden door hem be studeerd de verschijnsels van suggestie en hypnose. Over dit onderwerp wenschte de promovendus zijn dissertatie te leveren. Door Prof. Pel werd dit onderwerp als „onweten schappelijk" gewezen van de hand. Nu werd het: Kunstmatige voeding bij Tuberculose". De medische practijk, in Bussum, als dokter apotheker opgevat, kostte de fijngevoelige kunstenaar veel inspanning en gaf hem weinig bevrediging. Al spoedig associeerde Van Eeden zioh daarom met Dr. Van Reutergihem en was van 1887—1835 mede-directeur van het „Psy chotherapeutisch Instituut" te Amsterdam. Inmiddels had de arts zijn reputatie als let terkundige gevestigd. Mede door zijn hulp was het in 1885 mogelijk geweest het tijd schrift der jongere dichters, bekend als „mannen van Tachtig", n.l..„De Nieuwe Gids" uit te 'geven.' De eerste hoofdstukken van zijn De kleine Johannes vonden in de eerste aflevering een plaats. En' ook daarna ver- iflhcncn er zeer vele gedichten en proza stukken van zijn hand in deze periodiek. Nog vóór het einde der eeuw zagen van Van Eeden om. het licht: Ellen, een lied der mart. (1891); Johannes Viator, het boek van ie liefde (1892) De Broeders, tragedie van het recht (1891); Het lied van Schijn en Wezen (1895); Lioba (1897); Enkele verzen (1898). Naast dit zuiver literair werk, waar van het eerste gedeelte en de beide laatste terecht een groote bekendheid bezitten en zéér gewaardeerd worden, vernielden we het tooneelwc-rk Don Totribio, dat weinig bevre digt en drie deelen Studies. Inmiddels was „de bende van Tachtig" uit eengevallen. Verwev was één der eersten die zich afscheidde. Toen was Van Eeden aan de beurt. Dit geschiedde bij het bekende 'Lieven Nij land-conflict. Lieven Nijland uit Den Haag schreef een scherpe, schoon waar dige kritiek op Van Eeden's werk. Kloos, bij wie langzamerhand antipathie tegen Van Eeden ontstaan was, wilde dit stuk gaarne in De Nieuwe Gids plaatsen. Van Eeden ver zette zioh hiertegen niet. Eenige tijd nader hand kwam van dezelfde Lieven Nijland een proza-bijdmge binnen, waarover Kloos erg voldaan was. Maar toen Van Eeden het als redactielid ter keuring ontving (het schijnt bij De Nieuwe Gids .n die tijd nog mode ge weest te zijn, dat de redacteurs werkelijk re digeerden!). borg hij het in zijn bureau. Kloos deed alle mogelijke moeite het stuk terug te krijgen. Op de volgende vergadering deelde Van Eeden mede dat Lieven Nijland nie mand anders was dan Frederik van Eeden zelf! Door dit incident was natuurlijk aan Van Eeden's Nieuwe Gids-periode een eind gemaakt. Jammerlijk was de manier waarop Kloos c.s. zioh over hun misgreep wreekten. Van Eeden was echter mede door deze on verkwikkelijke historie tot scherper inzicht gekomen van het verschil dat er tussöhen hem en Kloos bestond. „(Kloos en zijn vrienden) zegt hij in nig met de werkelijkheid. De kolonisten be grepen het al beter: „Waar Allen Luieren Daar Eet Niemand, Nochtans Eet Die Luiert Als Wij". In 1903 brak de revolutionaire spoorweg staking uit Van Eeden sloot er zich bij aan. Gelijk bekend mislukte de agitatie, dank zij het krachtig optreden can Dr. Kuyper. Uit doze tijd dateert Van Eedens' brochure Vac victus. Een groot aantal arbeiders werd, toen zij weigerden toe te geven, uitgesloten Ten behoeve van deze werd een ondersteu- ningscomitó opgericht, dat in Amsterdam de veuliruiikers/vereeniging De Eendracht sticht te. Voor Van Ecden vormden- de Waldensche kolonie, de coöperatie enz. alles één geheel: het maakte alles deel uit van de éénc po ging, de arbeiders onafhankelijk le maken van het kapitaal en de handelsmagnateti. Maar Van Eeden had, toen hij op veertig jarigen leeftijd deze grootscho „poging" on dernam, geen vertrouwde vrienden en raads lieden én geen voldoende zakenkennis. Hem ontbrak een Napoleon op handelsgebied „En toen (hij) hem ten slotte had, sloeg hij Marengo en Austerlitz over en ving direct met Waterloo aan". De dichter was naar Duitschland gegaan, om Minnestral te 6chrijven, maar toen hij met het drama in de zak terugkeerde, zag hij dat in plaats van de zaken in orde, het einde nabij was. Een bankroet volgde. Om de 40.000 abonnenten, die allen kleine som men gestort hadden tevreden te stellen (do meeste waren arbeiders), werd een verge lijk getroffen: de groote 50, de kleine 100 uitkeering hunner storting. Deze schikking kostte Van Eeden f 250.000, een kapitaal goeddeels juist door erfenis verkregen. Deze daad is één der mooiste momenten uit het leven van den jubilaris, een daad welke ieder met eerbied voor den man vervuld heeft (Padberg). Nog altijd bewoont de diiahter het schoongelegen Walden, maar de communistische experimenten behooren tot de voorbijgegane dingen We noemden zoo even Minnestral. In dit en voleende drama's is de sociale kwestie het thema: IJsbrand, De Idealisten, 't Paleis van Circe, In kenterend Getij. Vooral het Geboortehuis van Van Eeden. laatste is een bitter stuk geïnspireerd op de trieste ervaringen van 1903. Een even eens zéér aanvechtbaar werk leverde hij met de roman De Nachtbruid (1909). Van rerdere werken dezer periode noemen De kleine Johannes II en III, Dante en Beatrice, Het Lied van Schijn en Wezen II en III, Sirius en Siderius (3 doelen). In later jaren ontstond- bij Van Eeden sympathie voor de Roomsche Kerk. Zijn beide boeken van Het Roode Lampje, ge schreven in de overgangstijd, laten zien hot- Van Eeden's intellect zich nog immer blijft verzetten tegen de trek van zijn hart De 2e Kerstdag 1920 wordt hij eindelijk ge doopt door pater De Groot te Oosterhout. nadat zijn vrouw cn kinderen hem in dc overgang tot Rome waren voorgegaan. Het is Van Eeden niet gegeven geiveest. na zijn bckeering nog veel te scheppen. Zuiver, specifiek katholiek kunstwerk heeft hij niet meer geleverd. Van de Roomsche nes, opgezet en bedoeld als een driedee- lige pendant van Het Lied van Schijn en Wezen is voor zoover we weten slechts een klein gedeelte gereed gekomen, 's' Dichters gezondheidstoestand is van dien aard dat we vreezen dat het werk onvoltooid zal blijven. Kerknieuws. Van Eeden met zijn moeder te Rome. zijn autobiografie Glückliche. Menschhcit voelden zich als de uitverkorenen, zelf te vreden in hun individualiteit, onberoerd van wat de massa beweegt". Hij daarentegen Jioorde in de verte het brullen van 't men- sohel ijke leven naar gerechtigheid en naar geluk. Het donkere en gruwelijke spook der sociale onrechtvaardigheid begon zich aan (hem) te vertoonen." De afkeer van het stadsleven, zijn weinige lust tot de geneeskunde, zijn weerzin tegen het-lateii-betalen van gegeven hulp deden Van Eeden besluiten na zeven jaar de sa menwerking met Dr. Ten Reutcrghem af te breken. Duidelijk heeft hij zijn kritiek op de tegenwoordige sociale toestanden uitge sproken in de psycho-pathologische romun Van dc koele Meer en des Doods (1900). De lectuur van Thoreau's Walden en Loo king Backward van Bellamy brachten van Eeden tot de gedachte: „Arbeiders, kweekt zelf, wat ge noodig hebt en leeft van dat wat door u en uw medearbeiders gekweekt Wordt". Van Eeden kocht in Bussum een vrij ter rein (1898) en stichtte met „geestverwunton een kolonie in communistische geest. Er kwam niet veel van terecht. Van Eeden re kende te zeer mét eigen idealisme en te wei- NED. HERV. KERK en: Te Hillegersberg (2de CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Dordrecht, H. G. van Smeden te Haarlem. Te Harlingen, F. A. Gruppen te Zwaagwesteinde. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Kollumerpomp, cand. M. Roukema te Aalsmeer. BEROEPINGSWERK. Te Rotterdam is de vergadering van het Kiescollege der Ned. Hei-vormde Ge meente, die Dinsdagavond gehouden moest worden voor de keuze uit een gesteld drietal ter beroeping van een 18den predikant, niet doorgegaan wegens het feit, dat Ds. G. van Ramshorst, van Brummen, die op het drie tal voorkwam, een beroep naar Nijmegen heeft aangenomen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Dis. J. C. van Mantgem heeft, we gens ingang van zijn emeritaat, Zondag f.1. voorde Geref. Kerk van Hijken afscheid ge preekt met 2 Petr. 1 16—19, sprekende oyer „de vastheid en zekerheid van 's Heeren Woord". Aan het einde werd de scheidende leeraar toegesproken door ouderling W. Jon kers, namens Kerkeraad en Gemeente; door DDs. P. Hekman, van BeLlén; door Ds. A J. Noordewier, van Westerbark; en door het hoofd der Chr. Sohool. Ds. J. A. v a n N i e hoopt, omstandigheden voorbehouden, Zonda^ April a.s. van de Nod. Herv. Gemeente te Zetten afscheid te nemen. Dr. G. S m i t, overgekomen van Mak- kum, werd Zondag j.l. bevestigd als pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Ooster- wierum (cl. Sneek). Bevestiger was zijn broeder Dr. P. Smit, van Hemmen, wens tekst was Matth. 4:4. De bevestigde had tot intreetekst 1 Cor. 3 9. Er was veel belang stelling, ook uit Makkum. Des morgens werd hem toegezongen Ps. 1343, des na middags Gezang 91 3. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te Doetinchem zal bij de Ned. Herv. Gemeente een derde predikantsplaats worden gevestigd. Het Prov. Kerkbestuur van Gelder- land verleende aan het desbetreffend besluit zyn goedkeuring. HULPPREDIKERSCHAP Te V e 1 s e n heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten een hulppredi ker aan te stellen. JUBILEA. Ds. W. de Lange, pred. der Ned. ITerv. Gemeente te Woerden, heeft, in verband met zijn 25-jarige ambtsbediening, Zondagavond j.l. een gedachtenispredikatie gehouden over Psalm 97 12b: „cn spreekt lof ter gedachte nis Zijner heiligheid"'. Na afloop sprak Ds. Jac. Erin ga zijn jubileerenden ambtsbroeder op hartelijke wijze toe. Toegezongen werd Gezang 96. Dr. J. R. CALLENBACH. Naar wij vernemen, is voor Dr. J. R. Cal- lenbach, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, de afgeloopen nacht rustiger d'an de vorige geweest. Ook heeft de patiënt mo menteel niet zooveel pijn. Maar de krachten nemen sterk- af en de geheele toestand wordt minder. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Liturgie. Dc Kerkeraad van Delft nam een voorstel aan, om via de Classis en de Part. Synode van Zuid-Holland (Noord) de Generale Synode te verzoeken een Com missie te benoemen, die het vraagstuk van de uniformiteit in de orde van den eere- dienst opnieuw ter hand neme. SYNODALE VERGADERINGEN. De Particuliere Synode van de Geref. Kerken in de provincie Groningen zal D.V. gehouden worden op Woensdag 11 Juni in. de Westerkcrk té Groningen. HERVORMDE BROEDERSCHAP. De Hervormde Broederschap zal 28 April a.s. in het Internat van het Chr. Lyceum te Zeist een conference houden. Spreker: Dr. S. F. IJ. J. Berkelbaeh van der Sprenkel, van Rotter dam, over: „Het stadsprobleem". Verder vrije discussie over „die punten in zake den opbouw onzer Kerk, waarover verschillende groepen het eens kuluien worden''. Prof. Dr. A. M. Brouwer, van Utrecht, zal praesideeren. COMBINATIE VAN GEMEENTEN. Te Buiksloot heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente aan oen Kerkeraad te Amsterdam te kennen gegeven, dat hij met het oog op de gemeenschappelijke belan gen van bakle Gemeenten combinatie van beide ■en goede oplossing beschouwt. EEN „KERKEWEEK". Amsterdam zal in de Ned. Herv. Gemeente van 4 tot 11 Mei een „lterkeweek" gehouden wc-rden met een zak jesinzamoling voor het tekert der kerkelijke administratie. In 1928 moest op de kapitaalrekening f 16c'43 werden afgeschreven. PREDIKANTEN-GEHEELONTHOUDERS. De Predikanten-Geheelonthouders-Vereeni- ging houdt een algemeene vergadering op 28 dezer in het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen te Utrecht. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Den Haag, zal op die vergadering inleiden: „De komende Drankwet". Van het bestuur moeten aftreden Ds. A. J. Montijn te Utrecht en Dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam, die niet herkiesbaar zijn; Ds. G. Barger Ezn., te Hoorn, die wel herkies baar is, en Ds. Th. C. Vriezen, te Den Haag, die heeft bedankt. In de vacature-Ds. A. J. Monty n worden aanbevolen Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bniine, Prof. Dr. A. M. Brouwer te Utrecht Dr. A. H. Edelfroort te Meppel; in de vacature-Dr. W. G. Harrenstein, Ds. C. F. Westermann te Amsterdam; Ds. W. H. Gis pen te Scheveningen en Ds. K. Oussoren te Broek op Akkerswoude; in de vac.-Ds. G. Barger Ezn., Ds. P. de Haas te Utrecht en Ds. J. W. Maas te Kloosterzande. in de vac.- Tli. C. Vriezen: Ds. L. J. van Leeuwen, te Den Haag; Dr. W. Lodder te Bussum en Ds. H. Mondt te Leiderdorp. WAARSCHUWING. De heer J. van Keulen, voorzitter van de Diaconie der Geref. Kerk van Katendrecht ^Rotterdam), verzoekt ons ter waarschu wing het volgende schrijven te willen pu- bliceeren: .Bij een onzer Diakenen (Geref. Kerk Ka- tendrecht-Rotterdam) kwam vorige week iemand die verklaarde te zijn Johannis van Braken, belijdend lid van de Geref. Kerk te Beilen, gehuwd, één kind, van beroep meu belmaker, zoekende naar werk. Hij was thans zonder geld cn zonder onderkomen geraakt en verzocht steun van de Diakonie, bezat geen getuigschriften van vorige pa troons en ook geen enkel bewijs waardoor hij kon aantooncn te zijn voor wie hij zich uitgaf; verklaarde voorts belijdenis te heb ben „gedaan" bij Ds. Kuiper te Hoogeveen, die thans te Kampen staat, noemde namen van Geref. predikanten uit de omgeving van Beijen, o.a. Ds. Laman te Assen, en zei eenige vragen en anwoorden uit „Helle bropk" op. ..""it een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de man te Beilen niet ingeschreven staat en evenmin ooit ingeschreven stond als lid van dc Geref. Kerk, zoodat we hier weer te doen hebben met een poging tot oplichting. „Waar het niet onmogelijk, ja zelfs zeer waarschijnlijk, is dat de man ook elders zal trachten zijn slag te slaan (wat hem hier niet gelukt is) zou u mij zeer verplichten door dit schrijven in uw blad op te nemen, i elk geval tegen dit individu te waar schuwen, waarvoor hij voorbaat dank". ZENDING. Samenwerkende Zendingscor poraties. Hoewel in den regel de inkom sten in Maart beredigeiid zijn, blijven zij in de maand Maart van dit jaai nog een aan merkelijk eind beneden het benoodierde bedrag. Trots het feit, dat vele kleine bijdragen in kwamen, stegen de inkomsten niet boven de f 50.000, zoodat ook deze maand een achter stand laat van ruim f 30.000. Gegeven nu feit, dat ook in de maanden Januari Februari de inkomsten ver beneden de gera; uitgaven bleven, is er nu reeds over het ■ste kwartaal 1930 een belangrijke achlei- stand. Een achterstand, die des te meer verontrus- nd is, uls men bedenkt, dat op 1 Apnl de credieten voor Indië gedurende het 2e k moesten worden geopend, waarvoor helaas riet voldoende contanten voorhanden waren. Dit vermeerdert de zorgen, en dat nog wel bij de nadering var. Paschen. GIFTEN EN LEGATEN Te Amsterdam heeft de Herv. Stads- zending een gift van duizend gulden voor haar arbeid ontvangen. GANDHI OP ZIJN MARTELAREN-TOCHT Uit de Antirev. Partij. ANTI REVOLUTIONAIRE JONGEREN ACTIE Bij het secretariaat der A. R. J. A., Fred. Hendrikstraat 87 Bis A, Utrecht, is bericht ingekomen van de oprichting van een A.-R.- Jongcren-Studieclub te Hillegersberg voorzitter Ds. D. J. Couvee,. secretaris Mr. J. Rierink. Mede Is toegetreden de verleden week op gerichte A. R. J. A. Club II te 's-Gra ven- li a g e, secretaris de heer P. H. Verseveldt, Roelofsstraat 70. De leider der Britsch-Indisohe nationalisten Gandhi, met een aantal zijner aanhangers op marsoh naar de zee*om daar het voorbeeld te geven aan zijn volk in het breken van het Engelsche zoutmonopolie door zelf zout te vervaardigen uit zeewater en daarmee tevens een symbolische daad te verrichten, de onafhankelijkheid vain Indië boteekenend. Gandhi is de oude man met den stok. INGEZONDEN MEDEDEELING. ELKEN DAG MAGERDER Holle wangen, ingevallen borst en hals; Iedere week erger. Men behoorde er zoo iemand op te wijzen, hoe hij ponden kan aankomen en er weer normaal uit kan zien. Duizenden en duizenden magere, ofer- erkte mannen en vrouwen worden moede- ios geven alle hoop op om gevulder te worden en er weer gezond en krachtig uit te zien. Al die monschen kunnen ophouden met tobben; zij zullen weer laohen en van het leven kunnen genieten, want Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten doen dagelijks broodmagere menschen' dikker worden. Iedere apotheker of drogist kan u hierover ilioliten. Een uitgeputte, verzwakte en moedelooze vrouw, kwam in 5 weken 12 pond aan en herstelde volkomen. Iedereen weet, dat levertraan vele ver sterkende en aanzettende bestanddeelen be at, maar velen kunnen het onmogelijk in ternen om den weerzinwekkenden geur eïi smaak en omdat hot dikwijls de maag van streek brengt. Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten zijn dooi een laagje suiker omgeven en even makkelijk in te nemen als een bonbon. Verkrijgbaar bij iedere apotheker en dro st voor slechts 1.95 per doos. Eischt uit sluitend Mac Coy's Levertraan Extract Ta bletten, de origineele en eenige echte. Wei gert namaak. Indien niet direct verkrijgbaar wendt u dan onmiddellijk tot N. V. Rowntree's Handels Maatschappij, Keizers gracht 124, Amsterdam (C.) oelen van de ontroering van den kunste naar. Deze openbaart ons zijn emotioneel beleven in steeds wisselende vormen, een waarde van eeuwigen duur. Sor. laat door middel van een aantal licht heelden zien de essentieele kwaliteiten van de Egyptische kunst. COSIMA WAGNER OVERLEDEN. Op 1 April is op 93-jarigen leeftijd op haar villa „Wahnfried" te Bayrouth zacht kalm overleden Cosima Wagner de we duwe van Duitschland's grooten toonkun stenaar Richard Wagner. De overledene vas een dochter van Franz Liszt en wa« •oordat zij met Richard Wagner in ho huwelijk trad, gehuwd met Hans von Bii low. Donderdag a.s zal het stoffelijk ovei schot naar Cobupg worden overgebrach r de crematie zal plaats vinden, i urn zal weer naar Bayreuth gebracht worden om daar te worden bijgezet. De gemeenteraad van Bayreuth zal van- vond een raadszitting houden. Kunst en Letteren. Het zien van Egyptische Kunst. Gisteravond hield mevr. M. J. J. Irish StephensonHagen in het Rijksmuseum v. Uuuheden de laatste van de serie lezingen it seizoen over bovengenoemd onder- (bpr. begon met het scherper omlijnen van de term „hét zien van kunst" en zette het onderscheid uiteen tusschen de kunsthis torie, die tot uitgangspunt heelt een weten schappelijk motief en kunstaesthetiek, die tot uoel heeft liet ondergaan van een ont roering door middel van een kunstwerk Spr. wilde zich bepalen tot een behandeling van dit laatste, en vroeg, waaraan het toe te schrijven is, dat de Egyptische kunst zoo lang miskend is geweest. Zij stelde daartoe weuerom twee vragen: daartoe deze eigen aardige, van ons afwijkende voorstelling der dingen? En: wat is de ondergrond van de ontroering, die den kunstenaar heeft be wogen.' Eerst behandelde spr. de laatste vraag en wees er op, hoe in de Egyptische kunst zich weerspiegelt de komisch georiënteerde le vensbeschouwing van een vóór-Christelijke cultuur. De Egyptenaar voélde zich één met de natuur, en in de natuur om hem heen trof hem bovenal deze ééne wet: opstandig uit den dood. In deze wet hebben de Egyp- tenaren ook den mensch begrepen. Zij heb ben de onverbrekelijke eenheid van de men- schelijke levenswet met de komische levens wet op den voorgrond gesteld. Dood stond voor hem daardoor gelijk met het begin van een nieuw leven. Het geloof in de uiteinde lijke overwinning van het leven op den dood is de bodem, waarin hun enorm scheppings vermogen, hun kunst geankerd ligt Deze overtuiging is ook de emotinoneele factor, die den kunstenaar bij zijn scheppen heeft ontroerd. Dan komt spr. tot beantwoording van haar eerste vraag. De voor ons eigenaardige vormen waren volkomen in overeenstem ming met de geaardheid van den Egypti- schen geest. De Egyptenaar is gerichtge weest op een weergave van het beeld, zooals het in zijn voorstelling leefde, en niet zooals het zich toevallig aan hem voordeed. Er dus geen sprake van gebrek aan kunnen, deze vormen vloeien voort uit een andere opvatting van realiteit Dan is er nog de moeilükheid, dat de Egyptische reliefs niet drie verhoudingen vertoonen: hoogte, breed te en diepte, maar twee: hoogte en breedte. Dit houdt verband met het streven om in de monumenten het eeuwige, onverwoest bare te suggereeren. Deze twee factoren zijn de belemmering geweest voor een juiste waardeering van de Egyptische reliefs. De eenmaal als juist aanvaarde vormen zijn gedurende eeuwen gehandhaafd, niet uit sleur, maar omdat zij strookten met het artistieke en godsdienstige inzicht der Egyp- tenaren, dat in wezen onveranderlijk is "ge bleven. Elke nieuwe phase van kunst schept haar eigen vormen; de vormen zijn veranderlijk en houden verband met den tijdgeest, maar onveranderlijk zijn de wetten, die een werk tot kunst maken. Het is door de emotionee- le wijze, waarop dc kunstenaar de geestes stroom ingen van zijn tijd beleeft en ver beeldt, dat een werk eerst tot kunst wordt. Het gaat dus bij het zien van kunst om het Gemengd Nieuws. WAT EENS OP 2 April GEBEURDE Op den zevenden Februari 1810 werd te Vfeenen het huwelijkscontract gesloten tus schen Napoleon, keizer der Franschen, met de aartshertogin Marie Louise, dochter van keizer Frans I van Oostenrijk en Marie The- resia, dochter van Ferdinand IV van Napels. Het huwelijkscontract was, in vorm gelijk aan dat van I-odewijk X\'I en Marie Antoi nette. Maarschalk Berthier was door Napo leon naar Wecnen gezonden om de aarts hertogin te huwen namens den keizer, volgens de oude koninklijke vormen. Het huwelijk werd te Weenen gevierd met prachtige feesten, in liet gezicht, als het ware, van de slagvelden, waarop duizenden waren gestorven. De nieuwe keizerin werd op den 27sten Maart naar Frankrijk ge bracht en bij Soissons had de eerste ont moeting tusschen keizer en keizerin plaats. Op den eersten April had het burgerlijk huwelijk, de kerkelijke inzegening den vol genden morgen in de groote galerij van liet Louvre plaats. Op den 2en April was de plechtige intocht van keizer en. keizerin in Parijs. De are de triomphe aan de barrière de l'Etoile, waar onder zij doorgingen was schitterend gede coreerd. Het weer, dat den vorigen avond regenachtig was geweest, was opgeklaard en het was helder zonnig weer. Het gezicht op den stoet, de troepen, de toeschouwers, uit vrijwel alle klassen der bevolking van Pa rijs, was schitterend. De feesten, die dien dag plaats hadden, en waarvan een beschrijving slechts een zwak; ken indruk zou geven, waren met een on gekende pracht en weelde ingericht De her innering eraan bleef nog lang onder de be volking voortleven. Weerbericht. BAROMETERSTAND: tand 773.6 te Stockli< tand 730.6 te Reykja WEERBERICHT: Matige, later afnemende Zuidoostelijke toi Zuidelijke wind, meest licht tot half be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets koe ler des nachts, overdag iets zachter. FIETSERS LICHT OP: Van 3—4 April van 7.05 nam. tot 5.00 vnt ZIGEUNERS AAN DE GRENS In verband met de aanwezigheid van Zigeu ners aan de Belgische grens zijn marechaus- see's uit het Noorden naar Brabant gedeta cheerd. DE STA1KING IN DE VENEN TE VALTHERMOND. Men meldt ons uit Groningen: Naar we vernemen heeft de conferentie tusschen de besturen van de organisaties van werkgevers en werknemers in de venen te Valthermond onder leiding van den Rijksbe- mlddelaar niet het gewenschte resultaat op geleverd. De vertegenwoordigers van den Chr. en R. K. Landarbeidersbond hebben arbitrage- aanvaard. evenals de verveners. De socialisti sche landarbeidersbond verklaarde zich tegen arbitrage. De rijksbemiddelaar besloot de besprekingen voort te zetten. Hoewel van beide zijden toe zeggingen werden gedaan, werd geen over eenstemming bereikt. Donderdag zal onder leiding van den heer Westerdijk wederom worden geconfereerd. EEN MOORDZUCHTIG MINNAAR Zijn verdrinkingspoging mislukt Te Amsterdam had reeds maandenlang de 30-jarige Jordaan-bewoner F. E. het 17-jari- ge meisje A. D., afkomstig uit een woon schip, tevergeefs met zijn liefdesbetuigingen achtervolgd. Ondanks herhaalde bedreigingen wees zij den man voortdurend af. Het meisje was reeds uit haar VQrige be trekking vandaan gegaan, om hem te ont- loopen en werkt thans in een wasschery aan den Haarlemmerweg. De politie hield den man voortdurend in het oog. Zoo was het de politie opgevallen, dat E. de laatste dagen tegen het uitgaan van de wasscherij voortdurend op den Haarlemmer weg rondscharrelde. Ook Maandagmiddag was dit weer het ge val. Omstreeks 6 uur kwam hij het meisje tegen met eenige vriendinnen. Zonder een woord te zeggen, greep hij haar om het mid del en terwijl hij haar de hand op den mond drukte, sleurde hij haar dwars over de straat naar de Haarlemmervaart. Het meisje, dat zich hevig verzette, liet zich voor aan den walkant, in haar volle go- wicht op den grond vallen. Nog voor de on verlaat erin geslaagd was haar weer op te rapen, werd hjf door voorbij gangers gegre- De politie, die spoedig ter plaatse ver scheen, bracht hem naar het politiebureau. Hier ontkende E., dat hy met opzet naar den Haarlemmerweg gegaan was. Hjj geeft voor, dat hy zijn zuster, die daar in de buurt woont, wilde bezoeken. Wanneer men hean vraagt, waarom hij het meisje naar het wa ter sleurde, zwijgt hij. BRAND IN EEN CLICHÉFABRIEK. Door tot dusver onbekende oorzaak is gis teravond brand ontstaan in de Clichéfabriek „Illustra" van Lamp in de Gerrit Doustraat te Leiden. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse verscheen en met 5 stralen het vuür bestreed, kon zij niet verhinderen, dat het perceel geheel uitbrandde. In het vrij groote gebouw stonden tal van toestellen, welke by het maken van cliché'a noodig zijn en hiertoe behoorde ook een foto- installatie, die kort geleden was aangeschaft en een waarde van 4000 gulden vertegen woordigde. Van den geheelen inventaris va» het gebouw bleven slechts wat verbogen ijzerwerk en verkoold hout over. De schade aan het gebouw wordt op 6000 gulden ge schat en is het eigendom van de N.V. A. SythofUs Uitgeversmaatschappij. Het is ver zekerd. De inventaris wordt geschat op ruim 20.000 gulden en is voor 16.000 gulden op beurspolis verzekerd. De fabriek had een groot aantal orders. Het blusschingswerk stond onder leiding van den commandant, den heer P. J. Ver hoog, en den,onder-commandant, den heer D. van Lith. De directeur heeft als laatste de fabriek om half zes verlaten. Economie en Financiën. AMSTERDAM THEE CULTUUR MIJ. De productie der Amsterdam Thee Cultuur Maatschappij N.V. bedroeg over de maand Maart 23.000 halve kilogrammen. GRATIS op aanvrage, toezending van: *„ONS REISBLAD" met de programma's dep VEREENIGINGSREIZEN. a. Naar Meran en Je Dolomieten. b. Venetië „de Stad der Verbeel ding"; c. Trier met den Eitel en het Moezeldal; CENTRA AL-BUREAU N. C. R. V. Weteringkade 22a, 's-Gravenhag# Giro lïo. 11746 Teleph. Nos. 73623—72173 N.B. Na storting van 25 ct. franco toezending v. h. fraai geïlL Reisprogrammaboek 1930, 208 pags. Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen). Onderteekening van aanbrenger: Op te zenden aaa het bureau

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5