BINNENLAND. DE KALI-OVEREENKOMST A B 3 N W C H E (8 Ti Per kwartaal ƒ5.25 (BeschikUinesknsten f 0 15) jer weck t 1.25 Voui het Huiteiiland bij Weke Ujksehe rendiMB .6.- Bit ilHKeliiksM'lie Minding „?•- Alles bii vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zonilngxhlad /-> cent ïondairshlnrt met afzonderliik verkrijgbaar No 3014 ADVGR ENTlfcN: "an 1 tot 5 rebels ft!7Vi ulke reirel neer 0.22ft r-5 els 2.30 Dagelijks verschijnend N ieuvvsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 2 APRIL 1930 Elki regel -neer 0.45 By contract helarwrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend f °*t0 10e Jaaraana bestaat EERSTE BLAD. RAAK. In de roode pers plaatste de heer Vliegen een artikel, waarin hij te velde trekt tegen hen, die z.i. in bewuste onwetendheid tegen over het socialisme voortleven. Wat het so cialisme wil is zoo helder als kristal doch de tegenstanders willen het maar niet zien; ze veinzen, dal alles zoo onbegrijpelijk is. Wie hen hoort, zegt de heer Vliegen, „moei wel den indruk krijgen dat het erg moeilijk is er achter te komen, wat de motieven, de drijfveeren van de socialistische beweging zijn. Zeer geleerde en zeer ongeleerde dames en heeren fantasceren om het vraagstuk heen alsof ze geheimzinnige problemen hebben op te lossen". Het schijnt dus, dat er niet zulke geheim zinnige problemen zijn. Doch de praktijk is altijd duidelijker en leerzamer dan de diepzinnigste theorie. En het is geheel overeenkomstig het karakter dezer organisatie dat het Lan lstorm- blad liever een greep uit de werkelijkheid doet, dan zith te laten misleiden door theo retische bespiegelingen. Nog vóór de heer Vliegen zijn artikel publiceerde was het door een plaat in het laatste Landstormblad weerlegd. De plaat geeft een teekening van het dag blad „Het Volk" met als hoofdartikel een bespreking van het Koloniale Kongres dei S.D.A.P. en daar bovenop een Januskop, de gezichten links en rechts gekeerd. Er boven staat: „Uit een en hetzelfde blad" en uit den rechtermond vloeien deze woor den: Uit ons program blijkt, dat bewust positie gekozen is tegen de onverantwoordelijke com munïstische leus: Indonesië onmiddellijk los van' Holland; terwijl de lir.ksche mond zegt: Indonesië heeft onvoorwaardelijk recht op onafhankelijkheid. De sociaal democraten wenschen zoo snel mogelijk de bevrijding der, Indonesiërs en er tevens voor te waken da deze vrijheid duurzaam zal zijn. In het bijschrift wordt dan gezegd, dat Mus solini in het Nemimeer tot heden niet veel anders vond dan een beeld met twee aange zichten, doch hij had hier naar zoo'n ding niet zoo lang behoeven te zoeken. Het is waar, we behoeven de Zuiderzee niet droog te malen om zoo iets te vinden; de S.D.A.P. nam er patent op; een octrooirecht dat wij haar intusschen niet misgunnen. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAP TROUW EN TEER Daar zijn van die dingen, ook in de levens praktijk van sommige Christenen, die men liefst met den broeder of zuster onder vier oogen bespreekt. Immers daar zijn afdwalingen en verkeer de gewoonten die men met 'n woord van har telijk liefderijk vermaan, in de rustige sfeer van het vriendschappelijk gesprek, eerder overwint, krachtiger bestrijdt dan door deze 'zaken te brengen op de markt van 't leven. Het is volstrekt niet de neiging alleen om de eigen vuile wasch", zooals de volksmond dat meer teekenend dan fraai, noemt, bin nenshuis te wasschen. Ook dit zit er wel in en het is volstrekt niet af te keuren maar het is ook omdat de oprechte bestraffer niet de vernedering maar de verheffing van den bestrafte op het oog heeft. Bij publieke af straffing is het gevaar groot dat de man, die zich aangevallen voelt de verzenen tegen de prikkels slaat, zich puhliek verzet, 't kwaad tracht te verklaren en te verkleinen en in den verkeerden weg zich vaster verstrikt. Nog altijd is het plicht voor den Christen te doen naar het bevel van den Meester: in dien uw broeder tegen u gezondigd heefl, zoo ga heen en bestraf hem tusschen u en hem alleen. Indien hij u hoort, zoo hebt gij uw broeder gewonnen. Zeker kan ook de openlijke bestraffing noodig zijn en kan het plicht zijn zijn ge weten vrij te maken tegenover zijn geestver wanten en broeders. Maar men doet dit toch nooit met plezier. Als het moet dan moet men dit doen, om dat de eisch des Heeren daartoe dringt en dan moet in ons optreden gevonden worden die ondertoon van weemoed die past als men optreedt tegen hroeders. Laat ons eerlijk erkennen, dat in den strijd dien wij als Christenen voeren tegen hen die ten aanzien van bepaalde punten met ons van meening verschillen, niet altoos die war me toon wordt beluisterd die ons past. Dik wijls hebben wij verzuimd eerst eens in eigen kring met de broeders te spreken. En dat maakt ook het herstel wel eens minder gemakkelijk- O, als wij ons beroemen op onze trouw, laat ons dan ook ons afvragen of wij wel licht in teerheid niet tekort zijn geschoten. Of wij ons wel hebben laten leiden door de liefde. Dat beteeken,t niet dat wij zwijgen moeten altijd weer als reeds gezegd. Daar kan een zonde in ons leven invreten in de Christe lijke Gemeente, die zulke afmetingen aan neemt, dat ze het persoonlijk karakter ver liest en een levenshouding wordt, die men met de teerheid, waarvan wij spraken, maar ook met de trouw die de liefde tot God en de naasten vraagt, nu ook publieke'ijk be spreken moet. Aan dien dubbelen pisch voldeed de ver gadering vorige week gehouden door een Co mité, waarvan Ds. Ferwerda voorzitter was en waar gesproken is over „Het Huwelijks probleem". Dr* C. J. Honig belichtte de medische zijde van het vraagstuk en Dr. C. Tazelaar de lit teraire. - Toch is het een bange geschiedenis dat deze dingen in onze kringen op deze wijze besproken moeten worden. Niet dat daar is een mislukt huwelijk maar dat er is ook in beslist belijdende kringen, een „huwelijks probleem". Het moet ons toch aan het hart gaan dat Dr, Honig, volgens een der verslagen,, het volgende moést zeggen: „Het vraagstuk der kinderbeperking' geeft in Christelijke kringen veel moeilijkheid, het geen Spr-'s dagelijksche praktijk leert. Als motief tot de beperking treft men dikwijls aan het leven boven z'n stand. Het kan noo dig zijn, dat de kinderen niet te snel op cl kaar volgen. Zoo kan 't dus voorkomen, dat men in het huwelijk komt te staan voor pe riodes, waarin lichamelijke vereeniging zede lijk niet gerechtvaardigd is. Onthouding is dus-de eenige weg. Naar Christelijke opvat ting zijn voorbehoedmiddelen, hetzij van che- mischen hetzij van medianischcn aard, ab soluut ongeoorloofd, daar zij zoowel schade doen aan.het natuurlijk als aan het zedelijk leven. Geen Christen, die zijn leven rein wil houden voor God, zal tot het gebruik van voorbehoedmiddelen kunnen besluiten". Wij zijn het daarmede wel eens, maar wij betreuren het dat het noodig is dat zulks gezegd m.oet worden. En dit blijkt toch, wél een feit. Maar waarheen gaan wij ,dan? Zeker,, het is een moeilijke tijd, in meer dan een opzicht. Dr- Honig'zegt: „Onze tijd is in dit opzicht moeilijk, mét name voor de jonge menschcn. Daarom is een lange verloving zooveel gevaarlijker, ook al door de bedenkelijke klecdirig der vrouw. Met ernst wijst Spr. op den eisch van zedige kleeding, opdat de strijd niet moeilijker wor de dan hij al is. In het huwelijk moet de een het leven van de ander belangrijker achten dan zijn eigen leven. Maar dan is ook het resultaat van het huwelijk niet met woorden te beschrijven. Het is.de mystieke eenheid van schoonheid en zedelijkheid, die alleen wordt overtroffen door het eeuwige zelf. Im mers zong Vondel 't reeds: Geen liefde komt Gods liefde nader, noch is zoo groot". Er komt misschien bij, de tweede spreker belichtte dit zoo juist, dat de litteratuur in menig opzicht ook onze jonge menschcn zoo verkeerd beïnvloedt. De moderne roman, daarvan zegt Dr. Tazelaar: „Een Christen kan zich nooit en nimmer vinden in den geest dezer romankunst, die propageert wat zonde is voor God. De invloed van dezen roman beteekent een groot, ern stig gevaar. We moeten hem om onzes le venswil bannen uit ons hnis, hem weren uit de handen onzer kinderen, hom ontmaskeren, we kunnen hem niet waardeeren, want hij is een verkapte, geniepige bestrijder van wat ons heilig is". Ook wat men als Christelijke lectuur soms in handen krijgt is met het oog op deze kwestie niet altijd voor ons publiek geschikt. Daar is misschien nog op een ding te wij zen, dat in de bedoelde vergadering niet naar voren kwam en toch ook een factor is en dat is de „kleine woning". Het drukken van het woningpeil om economische redenen werkt dikwijls het kwaad in de hand. Wij zijn door deze vergadering niet opge schrikt al heefl ze ons wel ontroerd. Maar wij zijn ook dankbaar voor deze vergadering, die een stuk van het menschenleven belicht te., dat ook onder ons van zijn gaafheid dreigt te worden beroofd, omdat de geheele opzet en toon beantwoordde aan de eischen die hier mogen worden gesteld, de eischen van teerheid en trouw* AREND VAN AMSTEL OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K B. is toegekend de aan de Orde wan Oranje Nassau verbonden eere-medaille m brons: aan J. J. P. Kraamer, diamantzetter re Amsterdam: aan H. Gruben, arbeider te Eerlieëk; P. J. van Antwerpen, wever, en M. Cremers, spoeler le Veghel: is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan M. Covers, bedrijfsleider te Goes; aan J. J. Kroeze, steenovenbaas te Amerongen; is aan den reserve-kapitein voor special*" diensten C. L. Boissevain, van het vrijwillig landstormkorps vaartuigendienst, vergun ning verleend tot het aannemen- en dragon van de ordëteekenen van ridder der Kroon orde van België. NOTARIAAT. Bij beschikking van den Minister van Justitie is opnieuw benoemd tot plaatsver vangend lid der Kamer van Toezicht over rle notarissen én candidaat-notarissen te Zwol le: Mr. G. Schot Dijkman, kantonrechicr te Zwolle; is benoemd tot lid der Kamer van To zicht over de notarissen en candidaat-nota rissen te Amsterdam: Mr. Dr. A. Fontein kantonrechter te Amsterdam. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij K. B. zijn benoemd tot ontvanser dei- directe belastingen en accijnzen te Uithui zen A. Koot, te Maastricht; zijn benoemd tot accountant der directe belastingen te: Til burg, D. van der Sluys; Leiden,, R., IJntema; Amsterdam, le bureau, W. H. van der Horst, Groningen, mr. H. W. O. ten Cate; Eindho ven, H. A. van de Vosse; Haarlem. C. Mek king; zijn benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen te Maastricht, A. J. Hauer; Utrecht. S. van Minnen; Rotterdam. 2e bureau, M. Migchelsen; zijn benoemd tot hoofdcommissies der directe belastingen te Maastricht. J. van der Hage; te Amsterdam, G. Herennis. DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. Bij K. B. zijn bij het Departement van On derwijs benoemd: tot administrateur P. Vis ser; tot hoofdcommies S. Suikers, A. F. Weinberg en jhr. mr. F. W. A. Beelaerts van Blokland; tot commies J. A. van Lakerveld. R. Hansman. H. H. L. J. Drieman, mej. M C. E. A. van Meel, S. G. Krol. W. J. M. Lier nur, J. Th. F. Bruyn; tot adjunct-commies P. Rademaker en J. P Nieuwenhuysen. en is aan mej. mr. R. A. M. de Groot de perso- neele titel van hoofdcommies verleend. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van, den Minister LANDMACHT. Bij K. B. zijn benoemd bij het reservepcr- soneel der landmacht, bij het wapen der ar tilleriea. tot reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten dr. J. Kooy; tot reserve- tweede luitenant voor speciale diensten ir. G. J. van Aken, de dienstplichtigen' ir. jhr. H. J. Bnogaert, ir. A. de Jong en ir. J. C. van Rennen en de buitengewoon dienstplichtige ir. M. F. J. Phaff. RIJKSPOSTSP AARANK. Bij K. B. is in de plaats van prof. mr. F. G. Seheltema, die periodiek aftreedt als lid van den Baad van Toezicht op de Rijkspost spaarbank, benoemd tot lid van voornoem den raad mr. L. F. A. M. van Ogtrop, direc teur der bijbank der Javasche Bank te Am sterdam. HET JULIANA VAN STOLBERG MONUMENT BEZOEK VAN PRINS HENDRIK. Gisterochtend heeft Z. K. H. de Prins, ver gezeld van zijn adjudant overste jhr. La- man Trip, een bezoek gebracht aan be: Juliana van Stolbergmonumont, dat op het Louise de Colignyplein te Den Haag ge plaatst is. Te zijner begroeting waren aan wezig de voorzitter van het oprichtingscomi té, de luit. gen. b. d. Weber, de secretary majoor B ij 1 e v e 1 d t, alsmede de beeldhou wer Ingenhoeszen de architect ir. Roo senburg. De Prins bezichtigde liet monu ment en betuigde zijn tevredenheid jegon* den architect en don beeldhouwer, alsmede zijn ingenomenheid met het tót stand komen van het monument tegenover de comité leden. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DUBBELL BELAS-li<GJx1iALIrfG. Op vragen van den heer Van derMeys hetreffpjide hes- -«ijven do onderhen delingen nopens een tusschen Duitschland en Nederland te sluiten overeenkomst ter voorkoming van dubbele'.belastingbetaling door Nedei-landsche arbeiders, in Neder land wonende en in Duitschland werk zaam, heeft de minister van Buitenland sche zaken geantwoord: In de- Ned.-Duitsche overeenkomst ter voorkoming van dubbele belasting is op dil stuk een afdoende.en billijke regeling ge troffen. Voorts zijn deze arbeiders van de Rijksinkomstenbelasting en in de. Verdedi gingsbe lasting .11 .vrijgesteld, voor zoo\eel de in Duitschland verworven opbrengst van arbeid betreft. De behandeling van de overeenkomst is vertraagd, doordat noodig gebleken is nog enkele punten hierin'ie wijzigen. De onderhandelingen ove*r de wijzigingen zullen met bekwamen spoed voortgezet worden. EEN PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Dr. W. J. F. NUYENS. De-heer Dr. W. J= F. Nuyens werd door den Paus bij gelegenheid van zijn 25 nr.g artsjubileum benoemd tot Ridder in de Or de van don H. Gregorius de Groote Dr. N u y e n s, die onlangs zijn geneeskundige practijk te Boxmeer heeft neergelegd, is momenteel verbonden aan hei Manna ge sticht voor vrouwelijke krankzinnigen te Venray. HET CONTRACT VERBROKEN OPTIMISME IN BELGISCHE KRINGEN Het Antwerpsche Kamerlid Joris, dat een interpellatie zou houden over de kali kwestie, heef, verklaard, dat de-Botter lam sche overeenkomst wijst op een nieuwe rich ting in de Fransche politiek, /.ij zal onver mijdélijk 'n stroom va-n Fransche sympathie gevolg, dat wij in dé toekomst niet kunnen rekenen op de hulp van onzen economischen en militairen bondgenoot, om onze recht vaardige eischen te steunen. Er zit politiek achter! De Nederlanders, zou v„i „.'aaiue mj \ei der, hebben hun- rol goed gespeeld en ge handeld als kooplieden. Zij weten best, dal de Franschen te Botterdam zeer nuttige tus schenpersonen zullen zijn. Weest er zeker van, dat bij hun verzoek om afschaffing van ile surtaxes d'entrepöt of bij hun betwisting van het Bijnhavenkarakter van Antwerpen de Nederlanders het feit zullen benutten, dal de Franschen Antwerpen ten deele hebben opgegeven ten voordeele van Botterdam. Ik zal, aldus de heer Joris, in mijn interpclla tie aantoonen, dat de Kali-Maatschappij niet naar Rotterdam is gegaan om handelsre.de uit politieke overwegingen. Maart door het stadsbestuur van Roiterrlarn geratificeerd zijn, wat de Franschen in de mogelijkheid heeft gesteld, zonder de be an- gen waarover zij hebben te waken in. ge vaar te brongen, de besprekingen met Hot terdam te staken en aan België voldoening te geven. In zekere Belgische kringen is mon ech ter nog niet overtuigd, dat het contract zou zijn verbroken. Verondersteld wordt dal de Franschen een deel van 200.000 of 300.000 kali per laar hebben toegezegd en dal de rest over Ant werpen zal gaan. En in dit lich thezion, zou niet sprake kunnen zijn van een mono polie ten bate van Antuerperi, doch, zooals d-e officieele mededeel ing ook luidt, is ex- sprake van een bevredigende regeling. INGEZONDEN MEDETEELING. Na: nlpirlir het DE ZUIDERZEEWERKEN Zoo men weet heeft ir. J. A. Ringers, directeur-hoofduitvoe.rder van de Zuiderzee werken, zijn benoeming tot directeur-gene raai van Waterstaat, ingaande 1 April, aan vaard. Den laatsten dag van zijn verblijf op Wieringen heeft de ingenieurs- en uitvoer dersstaf der M. U. - Z. in het hoofdkantooi der Mij. van zijn scheidende chef afscheid genomen. Namens ingenieurs en uitvoerder.-, werd ir. Ringers een groote gekleurde pastelteckening, vervaardigd door den kunst schilder Han van Meegeren, aangebo den. De teekening stelt een deel van den dijkbouw voor. Namens de ingenieurs van het Hoofdkantoor werd ir. Ringers toege sproken door ir.-J. A. W. M. Vetter, seei van de directie, terwijl ir. J. P. A. van Scherpenberg namens de uitvoerders sprak. In zijn antwoord zeide ir. Ringers dat hij van de jaren, in welke hij aan dit werk werkzaam was geweest, een on verge- telijken indruk zou bewaren. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. G.ed. Staten van Zuid-Holland hadden de aan de.Gebrs. J. R. err B. J. Vei-schoor ver Jecnde autobusdienstvergunning tusschen Giessendam en Gorinchem in dier voege ge wijzigd, dat daaruit is vervallen de beperken de bepaling in zake-het rijden op Zondag. Naar aanleiding van eenige daartegen in gestelde beroepen heeft de Kroon echter deze beschikking vernietigd. DE LIBERALE OMROEP DE „HOOGTIJDAG". Het bestuur van den Liberalen Omnn heeft den minister van waterstaat verzoek evenals in 1929, in de gelegenheid te word gesteld, de openingsrede van de partij verg dering van de Liberale Staatspartij De Yr héidshond, welke door mr. D Fork zal vv den uitgesproken, per radio uit te zend aangezien deze dag vöor de Liberale Slaa partij is te beschouwen als „hoogtijdag" II. bestuur verzoekt mitsdien de beschikking t krijgen over een zendstation met lange goi.' lengte op Zaterdag 10 Mei,, des namiddag* van 2 tot 3 uur. heeft burgemeester Cauwelaert het volger, de verklaard: „de cuiiii.icrcieele redenen, welke de Fran sche vennootschap zouden hebben genood zaakt Rotterdam op zoo ruime wijze haar clienteele te schenken, zijn niet gegrond. Van een tekort aan ruimte en de onnjo gelijkheid van uitbreiding, kan geen spraKo zijn. Nooit heeft ons bestuur eenige vraag naar uitbreiding ontvangen en de S.C.P.A heeft zelfs de optie, welke zij op het aangren zend terrein had, nooit gelicht. Ik kan er aan toevoegen dat de kosten welke de maatschappij in Antwerpen te dra g^n heeft, aanzienlijk lager zijn. dan die welke zij te Rotterdam op zich genomen heeft Ook het argument Rouaan en Duinkerken houdt geen steek. Geen van beide havens was ingericht om het kali-vervoer te ont vangen. Antwerpen, aldus de burgemeester, vraagt .aan de S.C.P.A. geen finantiee'e offers om nolitieke redenen. Maar wij hebben geen ge 'egehheid om'de zaken op het zuiver zake- iiij< in,— :-v zij zjrh wpn-'-i tp plaat sen, met haar te behandelen. De voorstel line welke gegeven wordt van mijn onder houd te Parijs, is dan ook in dit opzicht on juist". Verontrustende berichten. De laatste berichten beginnen echter on rustbarend te worden on het schijnt, dat men in België allee doet om de overeen komst ongedaan te maken. Trouwens, in België wordt men steeds meer optimistisch, en reeds wordt gemeld, dat het contract met Rotterdam zou zijn verbroken. De correspondent der N. R. Ct. meldt al thans, dat in den loop van Dinsdag de l-be rale afgevaardigde Mr. Joris in de openbare vergadpring va-n de Kamer het woord kreeg ten einde aan te dringen op een .spoedige behandeling van zijn verzoek >ni een inter pel la tie van de regeering over de gevolgen van rlif contract,, welke een uitvloeisel zijn van de nieuwe Fra-nsch Nederlandsche po litiek. Aangezien de minister va-n buitenland- sche zaken llijmans nog niet uit Egypte te Brussel "was weergekeerd, stelde hij voor zijn interpellatie aan hel hoofd van de Ka nieragenda van Dinsdag a.s te plaatsen. Daarop antwoordde Minister ['resident J aspa r: Dit voorstel is wel het beste, dat u kunt doen, daar ik reden heb om aan te nemen, da.t tegen dien datum uw interpellatie overbodig zal zijn geworden. Dit deed mr. Joris zeggen: Mocht dit werkelijk zoo zijn, dan zou ik de regeeri-ng, dde aldus een gron!. liensl aap den lande zou hebben bevvezr rirte- lijk geluk wenschen. Deze woonl.- -ndon luide instemming op vele banken urnid- dellijk na deze korte verklaring -'v.ni [oris begon in de wandelgangen van hei. parle ment het gerucht de ronde "te doen, -Int het contract tusschen de S. C. P A. en de stad Rotterdam verbroken zou zijn. Later nog vernam men, dat de heer Roux, president van de S. C. P. A verge/.Pld van verscheidene gedelegeerden dezer maat schappij, des ochtends te Antwerpen met burgemeester Van Cauwelaert en Antwerp sche haveningenieurs had gesproken. tok de directeur van de kali entrepots te Ant werpen. rle heer Legros was bij deze be snrekingeri aanwezig. Tegen den avmd werd van officieele zijde de volgende me- dedeeltng aan de pers verstrekt. „Tusschen den burgemeester va-n Antwer pen mr Van Cauwelaert en den presi lent der S. O. P. A. is een bevredigende regel ng tot stand gekomen. Nadere bijzonderheden zullen later worden medegedeeld". Van welke aard déze regeling is kon niet met stellige zekerheid worden vernomen. Hel contract verbroken? De Parijsche correspondent van Le 3oir weel le niel'hui dat a's eerste gevolg der besprekingen het contract tusschen Rotter dam en de S. C. P. A zou zijn verbroken. De stad Antwerpen heeft aan de S.G \.F'. nieuwe voordeelen toegestaan en haar te vens de mid-delen bezorgd om dp thans be staande kali entrepots uit te breiden. Dn- 'er deze voorwaarden zegt hot gerucht, zal 'e S.C A l\ voortgaan met haar producten •ver Antwerpen te zen-len en worden de on lerhandelingen met Rotterdam niet door gezet. Trouwens het ontwerp van overeenkomst met de Neder'mdsche haven moest voor 15, Uit Antwerpen wordt voorts nog gemeld, dat het Centrale bestuur van de Kamer van Koophandel gistermiddag een vergadering hield, waarin d-e kali-overeen komst werd I besproken. 1 In deze vergadering heeft burgemeestfr Van Cauwelaert verklaard, dat Antwerpen de hoop koesterde het monopolie of tenmin ste bijna het monopolie te behouden. De onderhandelingen konden niet geheim blij ven. Ook Antwerpen kan zich de opoffer,n- gen, die van Rotterdam gevraagd zijn, ge troosten. Antwerpen heeft het recht aan de maatschappij te verzoeken haar opsiag- plaatsen te Antwerpen uit te. breiden, I De haven van Antwerpen wil aan de we reld tonnen, dat zij zich niet in een hoek I laat duwen. Zij is bereid, met alle overige havens con tracten af te sluiten op den grondslag van wederkeerigheid, zonder dat zij één vior recht vraagt, maar zij eischt dat men haar het öuccps van haar arbeid gunt en haar Initiatief beloont. Van Cauw elaert besloot met te zeg gen. dat de zaak der kali verschepingen een afloop zou krijgen, die voor Antwerpen in geen enkel opzicht ongunstig mag wor den genoemd. Intusschen blijkt wel uit de kalmte, waar mee men in Rotterdam de berichten uit België o-ntvangt, dat men vooralsnog niet te veel waarde aan deze berichten moei hechten. Schscnmaak -cl't menige huisvrouw en dienstbode fuwp i roode werkhanden Deze worden weder- n spoedig gaaf. zacht -n blank door Purol RAMING EN OPBRENGST. De diensten der Posterijen, Telegi-afie en Telefoon hebben over de maand Februari 930 opgebracht resp. f 31)01.803, f 504.277 en i 1.772 846, tegen r 3.260.456, f 568.523 en i 1.834.766 over dezelfde maand van het vo rige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste twee maanden van 1930 respectievelijk f 7.826.708, f 1.219.272 en f 4.225.798, tegen f 7.459.369, f 1.339.662 en f 4.343.406 in 1921), terwijl de raming over de eerste 2 maanden -•an 1930 beliep resp. f 7.983.000, f 1.233.767 en f 4.203.700. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijkvloeiende inkomsten zou de opbrengst over Februari hedr-agen hebben f 3.705.693, f 516.426 en l 1.858.373, en over de eerste twee maanden f 7.610.288, f 1.089.058 en f 3.730.995. Op losse schroeven. Wij hebben reden om aan ter nemen, dat er van opzegging van het contract nog geen sprake ie; doch er zijn we! berichten bij het Gemeentebestuur binnengekomen. waar-Por da zaak op losse schroeven fs komen te staan. In elk geval Is de positie zóó geworden, dat Burgemeester en Wethouders, wellicht geassisteerd door het seniorenconvent uit den Raad, zich opnieuw hebben te bera 'en over de nieuwe situatie Want al moge lan aan alle verwachtingen niet den bodem zijn ingeslagen, deze hebben wel een ern stige deuk gekregen. De geruchten, dat het leeuwenaandeel dei verschepingen voor Antwerpen blijft, ter wijl Rotterdam zich moet contenteeren met een overschot, dat weinig gewicht i-n de schaal legt; schijnen dus juist te zijn. Doch hieruit volgt dan ook, dat er van zoo verregaande faciliteiten, als door .-iet Gemeentebestuur waren toegezegd, geen sprake kan zijn. Rotterdam mag zaken doen en toeschietelijk zijn, maar niet be delen. MR. J. T. LINTHORST HOMAN Gisteren is ter gelegenheid van zijn 12Vó- jarig jubileum, mr. J. T. Linthors"I I oman, Commissaris d-er Koningin in de provincie Drente, van verschillende zijden gehuldigd. De burgemeesters van Drente boden een schilderstuk aan. Uit binnen en buitenland kwamen vele gelukwenschen en telegrammen binnen w.o. ook van den Mi- nieter va-n Binnenlandsche Zaken en oud- Minister Kan. DE BELANGEN VAN N.-BRABANT EN DRENTE BIJZONDERE AUDIËNTIE BIJ DE KONINGIN. Door H. M. de Koningin zijn Maandag m'c'.(?.a^. *c 's-Gravenhage in bijzondere audiëntie ontvangen, de pi-ovinciale bestu ren van Noord-Brabant en Drente De Ko ningin toonde zich zeer verheugd ovei de vordering van den bouw dei nieuwe Maas bedijking in Noord-Brabant. Voorts onder hield de Koningin zich met de verti-gerwoor ■ligers der beide gewesten over de belangen van de bevolking in deze provincies Z. K. H. de Prins besprak eveneens met de leden der prov. besturen de belangen vnn land en volk. DE RIJNVAART Naar aanleiding van het verzoek van het LenLraal Bureau voor de Rijn en Binnen vaart en de „Vercin. zur Wahrung der Rheinschiffahrtsinleressun' te Duisburg tot den Minister van Financiën om de moge lijkheid tot in en uitklari-ng der Rijnsctie- pen te Lobitb te vergrooteri, heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Dor drecht een adres aan den Minister van Fi nanciën gericht, waarin zij er op wijst, dat de economische belangen van haar gebied met een bl >einnde Tijnvaart verband hou den en mitsdien met het bovengenoemde adres ten volle instemt. Gewezen wordt op de scherpe concurren tie der spoorwegen en op het feit, dat in de havens van Amsterdam en Rotterd-am soort gelijke beperkingen als in Lobith niet be-, staan. PRO SENECTUTE HET ACHTSTE TEHUIS. Naar het tijdschrift voor Armwezen meldt, hoeft de vereeniging Pro Senectute op het pinde van het vorige jaar te Den Haag we derom een villa gekocht, waarin het achtste tehuis van de vereeniging met' plaats voor pl.m. 25 personen zal worden gevestigd. LANDSSPEL HET ALKMAAÜS3HE LANDSSPEL WÓDRT DIT SEIZOEN NIET GEHOUDEN. Dezen zomer zou vanwege de Alkmaarsclie Oranjevereeniging een z.g.n. Alkmaarsch F.andsspel gegeven worden. Tengevolge van omstandigheden is dit tot het volgende jaar uitgesteld. KREYMBORG -EN 25 JARIG- JUEILE'u M.- bekende kledingmagazijnen van de -V V. A. Kreynibor'g &~Co„ hoflcverun riers. zuilen Dinsdag 8 April a.s. 25 jaar In staan. De directie zal ïecipieeren in Hotel de l'Europe, Doelensti ~-t, Amsterdam. AANBESTEDING De Twente-Riinkanalen. Gisteren werd aanbesteed het maken van vier gedeelten van de Twente-kanalen tus schen Lochem on de Bolksbeek met bijko mende werken. Er waren negen insch rij vera. De hoogste inschrijfster was de N.V. Aannemingsbedrijf v.h. H. J. te Siepe te Winterswijk voor f 69f).(ïï)0. De laagste inschrijfster was de fa. J. P. Broekhoven te Nijmegen f523.600. Voorts werd aanbesteed zes fundeerings- put.ten voor dé sluis in-het gemaal met stroomduiker met bijkomende werken, be- hoorende tot den aanleg der Twente-kanalen Er waren 18 inschrijvers. De hoogste in ch rijfster was de fa. H. J. Eijkelhoom te pel doom met f171 000. De laagste inschrijf ster was de fa. D. Bossom te Zutfen f 130.985 30'TTREIN STOOMVAART MIJ. ..NEDERLAND" Het Agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. Nederland", de firma Kuyper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „J. P. Goen", hetwelk 4 April a.s. van Genua zal afvaren. Donderdagmor gen, 3 dezer, zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 7.19 uur; vertrek van 's-Graven hage (S.S.) te 8 uur. Leger en Vloot. GEN.-MAJOOR VAN OVERVELDT. f Tn den ouderdom van 67 jaren is gisteren te Deventer overleden de generaal majoor tit. der cavalerie b. rl. R. G. B. van Over- veldt, oud commandant van het 4# regi ment huzaren. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s. te Deventer plaatsvinden. DE WITTE DE WITH NAAR CURAQAO De Witte de With is Maandag onder groote belangstelling van het. puhliek van Den Helder naar Curacao vertrokken. De Vice-admiraal hield eenkorte toespraak. Drie watervliegtuigen begeleidden het schip bij zijn vertrek. MINISTER DESKERS NAAR -I.Z3.Aa Donderdag a.s. zal de minist„i van De fensie, dr. Deckers, vergezeld van zijn adjudant, kapt. Van Weel en den chef van de 2e afd. B van zijn departement, majoor Van Voorst tot Voorst da Kon. Mil. Academie te Breda bezoeken»

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1