Schoolnieuws. LICHAMELIJKE OEFENING Land- en Tuinbouw. Vraag en Antwoord. SAMBO EN JOCKO WOENSDAG 2 APRIL' 1930 OOK ONS VOORLAND? Deze vraag wordt in de „Sch. m. d. B." gesteld door den heer J. M. C. Juursema, die ojn. het volgende schrijft: De Engelsche Minister van Onderwijs deel de in het Lagerhuis mede, ais antwoord op een vraag van een der leden, dat het aantal mannelijke onderwijzers aan de Openbare Lagere Scholen in Engeland op 31 Maart 192» bedroeg 42750 tegen 124564 vrouwen 1 Een verhouding, die wel zeer- ten ongun ste van de heeren uitvalt De officiéél erkende Kweekscholen in En geland tellen veel meer vrouwelijke dan mannelijke leerlingen. In 1927 werden toe- f;elaten 2370 mannelijke en 5611 vrouwelijke eerlingen; in 192S waren deze cijfers res pectievelijk 2209 mannelijke tegen 5540 vrou welijke leerlingen; in 1929 2790 jongens te gen 5971 meisjes. Zouden wij in ons land ook dien kant uit gaan? Naar mijn meening in onze Hervormde Scholen zeer zeker! Indien men het aantal mannelijke sollici tanten ziet, dat zich aanmeldt voor vacatu res in onze groote steden, dan kan men al gauw een tekort constateeren. Óp het platteland zal het zeker niet veel beter zijn. Het gevolg is, dat men een onderwijzeres zal moeten nemen in een vacature, die men liever door een onderwijzer zou zien ver vuld. Een bekwaam onderwijzeres is in elk ge val te verkiezen boven een onderwijzer met middelmatige kwaliteiten of minder. Het vooruitzicht de Lagere School voor het grootste gedeelte in „dameshanden" te zien. zal velen echter minder aanlokkelijk toe schijnen. Bij de publieke eindles van de Chr. Land- bouwwinterschool te Hoofddorp werden be vorderd tot de 2de klasse de leerlingen: H. Bouwman te Uithuizermeeden, U. D. van der Byl te Zonnemaire; A .D. Ganzeman te Half weg; R. Geluk te Dinteloord; J. Geertsema te Heemstede; Joh. de Graaf, A. Kranenburg A, van Leersum te Haarlem, N. van Reeuwijk en H. Sijpkens te Meed en. Bij monde van den heer Inspecteur van het Landbouwonderwijs werd een diploma uitgereikt aan de volgende leerlingen: G. v. der Beek te Genderen, G. G. van Beynum, J. C. Biesheuvel, C. J. Clay, J. P. Cramer te Haarlem, Ph J. Eggersman te Amsterdam; D. Jansen te Amsterdam; J. J. Knibbe, N. Th. Koekhoven, W. J. Koekhoven, W. T. Ooster huis te Roodeschool, L. D. Padmos te Eiker zee, D. van der Poll, J. de Ruiter, P. Trouw, G. C van Wijk en P. Wortel te Spaarndam- merpolder. Voor zoover geen plaatsnaam vermeld is, zijn de leerlingen uit de gem. Haarlemmer meer afkomstig. HET HUMANISME IN ONS SCHOOLLEVEN Ter vergadering van het District Gronin gen der Vereen, van Chr Onderwijzers werd Zaterdag j J. door den heer A J a n s e, van Biggekerke, een referaat gehouden over: „Het Humanisme in ons schoolleven". Spr. zag het humanisme als „geest der eeuw" die zijn stempel heeft gezet op heel het moderne leven en niet het minst op de school. Deze geest der eeuw staat tegenover den Geest van Christus, daarin, dat hij de persoonlijkheid des mensohen souverein maakt of de wetenschap. Spr. wilde alleen het wetenschapsideaal be handelen. Hij gaf voorbeelden van de giftige werking van het humanisme: le. de schro melijke overdrijving van de mathematische denkzekerheid, alsof 2 maal 2 is vier meer zeker is, dan wat God ons zegt in den Bijbel; 2e de overschatting van de natuurkennis, als of het natuurwetenschappelijk begrip het laatste woord was, dat van Gods schepselen kan gezegd worden; 3e. het ongeloof ten op zichte van de wonderen, die de Bijbel ons verhaalt; 4e. de abstractiekrankheid, „het „aanbrengen van begrippen", inplaats van te vertellen van Gods groote werken. Spr. wees vervolgens op enkele stelsels van het humanisme: de staatsschool, de school der verdraagzaamheid voor „andersdenken den", de moderne volksschool, als model van alle onderwijs gesteld en de z.g. algemeene ontwikkeling. Spr. meende niet voor beper king van leerstof te moeten pleiton, maar voor uitbreiding, d.w.z. voor het recht, om van al Gods groote werken te mogen vertel len op school en niet gebonden te zijn aan een „armelijk beetje begrippen en weetjes, die iedereen moet weten", wat ze dan de alge meene ontwikkeling noemen. De Chr. school moet niet het humanistische wetenschaps ideaal dienen door „begrippen aan te bren gen", maar zij verteile van Gods groote wer ken en late de kinderen daarin bezig zijn. De Chr. school heeft een eigen stijl en worde niet een geestelooze copie van de humanis tische. Daartoe moeten de humanistische in- bouwsels worden aangewezen en verwij döDe voorzitter dankte den heer Jause voor zijn degelijk referaat. SCHOOL, PARTIJ EN VOETBAL. De heer C. van den Berg. voorzitter der Chr. Schoolvereniging te H.-I.-AmhaCht, schrijft ons: Naar aanleiding van het artikel „Twee pre dikanten over het voetballen", zou ik, wat het eerste gedeelte betreft, gaarne eenige op heldering willen geven. Op de Christelijke School aan de Kerk straat te onzent is door het Bestuur het vak lichamelijke oefeningen ingevoerd; de wijze waarop en de keuze hoe, is door het Bestuur zonder eenige bepaling overgelaten aan het onderwijzend personeel. Hierbij werd af en toe gebruik gemaakt van den voetbal. Hier over ontving het bestuur het volgende schrij ven: S. G. P. Motie H.I-Amb. 19 Febr. '30 Is het bestuur bekend, dat de schoolkin deren voetballen cp het schoolterrein? Indien dat waar is, zou het bestuur goed willen zijn, dat te beletten? Hedenavond antwoord, als het kan. (w.g.) T. A. SCHEURWATER, Secr. Op grond dat de School noch kerkelijk, noch politiek is, werd besloten op genoemd schrijven niet in te gaan, en de S.G.P. te be richten. dat inmenging van een politieke par tij niet bevorderlijk kan zijn aan den sohool- Eenige dagen daarna kwam een schrijven in van den heer Scheurwater bovengenoemd doch thans als lid der schoolvereniging, eischende het voetballen op de speelplaats te verbieden. Naar aanleiding van dit schrijven verzocht het Bestuur den heer Scheurwater om op een Bestuursvergadering zijn bezwaren nader toe te lichten. Op die vergadering is door den heer Scheurwater erkend: le. dat de ingezonden motie der S.G.P. al len grond miste, om zich in schoolzaken te m*2e.gdat het voetLrbpel indien het niet ver- Be* gaat dan de schooljaren, beslist geen CHR. SCHOOLVOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS TE ROTTERDAM HET ZILVEREN JUBILEUM VAN| DEN HEER J. DE GRAAFF DE HERDENKINGSSAMENKOMST Gistermiddag had in het gymnastieklokaal an de Chr. school voor buitengewoon la ger onderwijs aan de Vijverhofstraat te Rot terdam een hordenkingssamenkomst plaats ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dor school. Tevens werd het 25-jarig jubileum van den heer J. de G r a a f f als hoofd de zer school gevierd. J. DE GRAAFF Behalve het geheele bestuur waren er vele autoriteiten op schoolgebied aanwezig, die bestuur en hoofd wenschten te compli menteeren. Aanwezig waren ook de heeren H. J. van Wijlen, directeur van de Kweek school met den Bijbel, Haringvliet 48, Ds. M. van Grieken, Ds. N. Buffinga, Ds. G. Elshove, Ds. W. J. J. Velders, IC de Bloovs, directeur Aug. Herm. Francke-stichtingen, D r. H. J. 011 h u i s, voorzitter, merkt op, dat het bestuur aangenaam getroffen is door de groote belangstelling. Deze feestvie ring is wel een bewijs, dat veler hart klopt voor het Chr. buitengewoon lager onder wijs, waarvoor al die jaren zulk een ge 7.egende arbeid is verricht Na gebed en het voorlezen van een ge deelte van Psalm 77 wijst Dr. Olthuis er op, dat, kort samengevat in onze ziel deze gedachte leeft: Vergeet Gods daden niet en, komt er strijd, voert die worsteling dan in Gods gemeenschap. God heeft getoond, dat hij door menschen voor het ongelukkige Christenkind ook een loopbaan wil openen. Op dezen dag is er blijdschap en bewondering beide in ons hart Na het zingen van Psalm 103 vs. 1 door aanwezigen, vervolgt Dr. Olthuis zijn openingswoord, dat zich thans kort bepaalt bij den jubilaris, den heer De Graaff, die eigenlijk dit buitengewoon onderwijs heeft uitgevonden, zoodat in de allereerste plaats een huldiging dient gebracht aan hem. De Jubilaris komt binnen. nen, waar de aanwezigen den oud-Trans valer een speciaal huldigingslied van den heer H. W. A a 1 d e r s, op de wijze van het Transvaalsohe volkslied, toezingen. Met zijn familie neemt hij plaats tusschen een weelde van palmen en bloemen, om op har telijke wijze toegesproken te worden door Dr. Ö1 thuis, die den jubilaris ken schetst als het middelpunt van de feest vreugde tusschen vele oude vrienden, die van heinde en ver gekomen zijn. In alle dee- len van ons vaderland heeft men begrepen wat de heer De Graaff tot stand wist brengen. Spr. dankt naast God den jubilaris en zijn personeel voor hun arbeid, waardoor zoo velen een weg werd gebaand door het maatschappelijk leven en bovenal den weg werd gewezen, welke leidt naar den Vorst des levens. Namens het bestuur biedt Spr. den jubi laris een schrijfbureau aan en wordt ge memoreerd, welk een hartelijke samenwer king steeds tusschen jubilaris en bestuur heeft bestaan. Namens het personeel en oud-personeel wenscht de heer H. B1 a n k e r t het be stuur geluk met dezen dag. Voor de be stuurskamer wordt een nieuwe foto van ons vorstenhuis en een portret van prinses Ju liana door Spr. aangeboden, die vervolgens tot den jubilaris het woord richt, hem hul digend als een pionier op het gebied van het onderwijs aan zwakzinnigen. Met tee- dere zorg hebt gij, aldus Spr., het boompje verzorgd, dat geen wonderboom was, doch wel een wondere boom. Ongeveer 400 kin deren hebt gij in het stamboek der school ingeschreven waarvan er thans nog 100 op de school zijn en 300 het maatschappelijk leven mochten ingaan. Mochten ook vele namen van die leerlingen gevonden worden in het boek des levens. Spr. biedt namens zijn collega's zijn pa troon een boekenkast aan. Het dames-comité, dat voor de school heeft gepropageerd en gewerkt, mocht zijD arbeid rijk bekroond zien. Het kon het bestuur een bedrag van 1 3700 aanbieden, waardoor het tekort aanzienlijk ROTTERDAMSCHE VOORJAARSBLOEMENMARKT slinkt Dr. Olthuis dankt de dame, die na mens het comité dit bedrag overhandigt voor dit schitterend geschenk; door H. M. de Koningin-Moeder werd 1 100 en door prins Hendrik f 25 voor dit doel beschik baar gesteld. Ook was er een gift van den gewezen Duitschen keizer, terwijl verschil lende huizen en firma's hebben bijgedragen, inzonderheid de firma Van Nelle, de firma Meininger en een firma, welke niet wil, dat haar naam vermeld wordt Toespraken. Na een half uur pauze, waarin thee en koffie worden aangeboden, is D r. A van Voorthuysea, (inspecteur van het bui- tongewoon lager onderwijs, de eerste, die het bestuur complimenteert, om vervolgens zich te richten tot den jubilaris, van wieri hij een typeerend voorval uit zijn herinne ringen ophaalt Do heer De Graaff, aldus Spr., is een persoonlijkheid bij het buiten gewoon lager onderwijs. Uit de reeks van zijn eigenschappen treden zijn eenvoud en waarheid naar voren, welke Spr. in den ju- ularis schetst als schoolmeester en als ver- eenigingsman, om ten slotte den heer De Graaff er voor te danken wat deze voor Spr. geweest is. De heer LBrants, inspecteur van Chr. Volksonderwijs, brengt herinneringen uit de eerste tijden van de school naar vo ren, om tevens in het licht te stellen, hoe de heer De Graaff en zijn werk tot Spr. en hoe Spr. tot den heer De Graaff kwam. Spr. uit den wensch, dat de jubilaris in de opvatting van zijn taak voor de ongeluk kige kinucrcn buitengewoon moge blijven. üo lieer H. G. C Kreiken, inspecteur van bet gem. onderwijs, wijst er op, hoe een openbare buitengewone school en een der gelijke ChnstelijKe beide het eerst te Rob teraam werden opgericht Spr. kon het be stuur geen anderen wensch geven dan dat Ie heer De Graait nog jaren lang met de leiding der school baiasl mag blijven. Mej. C Verveen complimenteert namens het dames-comité bestuur en jubilaris, wien een bloemstuk wordt aangeboden. Ds. J. L. Piers on, voorzitter van deD Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel en tweede voorzitter van de Unie „EeD School met den Bijbel", weet hoe enorm eel noodig is zich aan een taak te wijden als door oen jubilaris wordt verricht Tien jaar geleden kwam Spr. het eerst met het ouitcugewoon lager onderwijs in aanraking en aan het eind stond Spr. er nog vreemder voor dan aan het begin. Namens den Schooiraad wenscht Spr. be stuur en jubilaris geluk, zich er over ver heugend, dat het buitengewoon onderwijs vrucht is van het particulier initiatief. Het is gelukkig nog geen troetelkind van de schatkist geworden, al-kan dit ook in de toekomst gebeuren. Spr. hoopt zich dan echter niet terug te trekken. Spr. heeft steeds den nederigen geest, de toewijding en de preciesheid van den jubilaris bewon derd, ook bij de voorbereiding van 't school- congres. Moogt ge, aldus Spr., een hoogere erkenning ontvangen dan van menschen. In u worde vervuld, wat in den Bijbel staat: wat wij in het verborgen doen, zal in het openbaar vergolden worden. De heer A. J. Schreuder, oud-directeur van „Klein-Warnsborn" te Arnhem, voelt zich als vriend van den bruidegom en me moreert eenige persoonlijke herinneringen, daarbij wijzend op het groot, kinderlijk en blijmoedig Godsvertrouwen van den jubi laris bij allerlei moeilijkheden. De heer H. L e e n e spreekt namens de Vereen, tot bevordering van Chr. onderwijs aan achterlijke kinderen den jubilaris toe, die van meer dan plaatselijke beteekenis is en gezien zijn rijk verleden van internatio nale beteekenis, Spr. is den jubilaris erken telijk en dankbaar voor diens leiding, hel deren en practischen blik en voorzichtig be leid als voorzitter der Vereeniging. De heer S. Stemerding, directeur van de Kon. Wilh. kweekschool, brengt den ar beid van de dames Brandwijk en Bakerghem aan de school in herinnering en biedt na mens de leerlingen van de kweekschool, die gebruik maken van het gymnastieklokaal aan de Vijverhofstraat, f 150 't bestuur aan. De heer Christ sluit zich namens den Kath. Bond voor buitengewoon onderwijs van harte en volmondig aan bij al het ge sprokene. Dat de Chr., neutrale en Katho lieke verecnigingen voor buitengewoon on derwijs steeds hartelijk samenwerken, is in niet geringe mate te danken aan het be leidvol optreden van den jubilaris. Moge hij, die eens streed voor vrijheid en recht, ten opzichte van het buitengewoon onderwijs een zelfde actie, en dan met vrucht, ont wikkelen. De heer L 6 e f 1 a n g spreekt namens de Vereen, van onderwijzers en artsen bij het buitengewoon lager onderwijs. De heer Van der Beek spreekt na mens de afd. Rotterdam van genoemde vereen. De heer Hoogwerf spreekt als voor zitter van de afd. Rotterdam van de Vereen, van Chr. ondenvijzers(essen) in Nederland en de O. B. en secretaris van de afd. wording L. Maasoever. De heer De Graaff dankt ten slotte de verschillende sprekers voor hun goede wen- schen en het damescomité voor zijn bloem stuk. Dr. Olthuis deelt nog mee. dat een te legram ontvangen is van Minister Mr. J. Terpstra en van Ds. D. d e n B r e e m s secretaris van de A-lg. Synode -der Ned. Herv. Kerk. Gezang 96 wordt gezongen, waarna Dr. Olthuis in dankzegging voorgaat Res. Tweede klasse: V.V.O. en K.D.O. hebben beide van de gele genheid gebruik gemaakt een paar winst punten te veroveren, welke heel goed te pas komen. Dat blijkt direct uit onderstaande winning geworden, wat de verrassing nog ver rassender zou hebben gemaakt, toch belooft dat wat voor de zes wedstrijden, welke ze nog te spelen heeft! Dan is daar ae geweldig® nederlaag van de Adelaars. Het gaat snel bergafwaarts met de Adelaars. Ternauwer nood is zij verder omlaag gaan ontloopen. Let slechts op K.D.O., dat nog net beneden haar blijf». Dan is een heel mooie verrassing het gelijke spel van Zwart Wit tegen Unicum. Zooals we reeds meer schreven, gaan, nu het einde der competitie in het zicht komt, de De Amsterdamsche Voetbalbond stelt ze verplichtend. In een vergadering van den neutralen Am- sterdamschen Voetbalbond, is aan de orde ge komen, aldus de Revue der Sporten, een voor- het bestuur om met ingang van 1 September a.s. alle leden beneden den 18-jari- gen leeftijd niet eerder in de competities toe te laten dan dat se medisch SWteetolri minder sterke "clubs aich rosi-a (u< 'het beoefening van het voetbalspel. r.sultaat van Pro Patria is don cok schitte- Het voorstel werd verdedigd door Prof. Snap- re„di Nor.„aal is deie week alleen de o-tslag per, die in een rustig betoog uiteeneette, dat r„C.K.—Evctlsior. Wljriging endergaai de de medici de sport als een volksbelang be- 1 stand nog nèt niet! schouwen en liefst niet spreken over de schade, die door de sport wel eens aan het .1 lichaam veroorzaakt wordt Een voetbalmatch I j,35 Adelaars Olympia II 8 Eendracht II 9 Patria II10 WJ.A. II S V.V.O. II 10 K.D.O. II 10 R.S.C. II 9 55—7 16 2.— 36—17 15 1.66 20—16 13 1.30 17—30 7 0.87 20—22 7 0.70 23—31 6 0.60 6—54 0 0.00 ZWEMMEN DE OVERDEKTE TE ROTTERDAM. Een zwemfeest ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan. Het is gister feest geweest in de overdekte zweminrichting aan de 1 uindersscraat, want ze bestond 25 jaar. Dit heuglijk feit is na tuurlijk niet onopgemerkt voorbijgegaan Vrooljjlc wapperde de vlag en de ingang was getooid met een schat van bloemen. De dag werd besloten met een grootsoh zwemfeest, waaraan de beste Nederlandsche krachten hun medewerking hebben verleend. De wed strijden wei-den door een zeer talrijk publiek gevolgd. 1 Vooraf heeft een kleine huldiging plaats gehad, waarbij mevr. Drost een gedenksteen heeft onthuld ter herinnering aan dit jubi leum. Versohillende sprekers voerden woord, waarna de demonstraties, die bij zonder in den smaak van het publiek vielen, uitgevoerd werden. De avond werd ingezet met een buitenge woon mooi en correct uitgevoerd nun figuurzwemmen, waarna spannende wed strijden over 60 M. snelzwemmen te volgen waren. Het publiek moedigde aan met lui»,, bijvalskreten en bijzonder trok de aandao* wel de start snelzweirrmeD voor dames vrijs slag rug over 60 M. Mej. Braun won v»». zelfsprekend. Maar hulde moet ook gebracht aan mej. Baumeister voor dit mooie resultaat. Overigens was er een zeer afwisselend programma, waarin o.a. nog vertoond werd da indertijd door ons uitvoerig beschreven red dingsdemonstratie van de Rotterdamsche Red dingsbrigade (het te water rijden auto's). Voorts waren er de mooie nummers schoonspringen, een pantomine door R.D Z. en tenslotte de spannende polo-wedstrijd MaasS.V.H., wat voor S.V.H. een 4—2 over winning opleverde. Daarmee behoorde ook dit zwemfeest wees tot het verleden. eischt inspanning, dat blijkt o.a. wanneer r de slagaderen, die bij jonge menschen in den I regel niet zichtbaar zijn, vaak duidelijk op- \jnjcum gezet ziet aan de slapen, wanneer de spelers pro patr;a in de rust of aan bet einde van den wedstrijd D.V.V. het veld verlaten. Bij de Olympische Spelen bleek, dat bijna alle cracks een hartvergrooting hadden; van een der beste Marathonloopers was het hart zelfs anderhalve keer te groot. In tegenstelling met de opinie, dat een sportman gehard is door zijn sport en daar door veel kan verdragen, achtte prof. Snap per, blijkens de opinies van vele zijner col lega's, operaties bij sportmenschen gevaar lijker en gevallen van longontsteking ernstiger <!an bij niet-sportsmen, terwijl ook de sta tistieken in Amerika aangeven, dat de levens, duur van oud-sportbeoefenaars niet gunstig is te noemen. Vele ziektegevallen worden veroorzaakt door verwaarloozing van inwendige kwalen; zoo lang de voetballers zelf niet allen hun belang inzien om zich te laten keuren, moet het bondsbestuur ingrijpen, want elk ziektegeval is een aanklacht tegen het bondsbestuur. Evengoed als men in de spelregels b.v. het te laag koppen strafbaar stelt, omdat het voor een voetballer gevaarlijk is voor z-'chzelf, even zoo goed n-.oet men door medische sportkeu ring de spelers beschermen tegen zich zelf. Het bestuursvoorstel werd met op twee na algemeene stemmen aangenomen, zoodat do Amsterdamsche Voetbalbond de eerste bond die medische keuring verplichtend stelt. VOETBAL District Utrecht: Eerste klasse: M.F.C. heeft zich indertijd wel laten ont moedigen door haar eersten verloren wedstrijd van M.V.V. Want daarna is het niet meer goed met haar gekomen. Hoe gToot de depiessie momenteel bij haar is, blijkt hiei wel uit, dat zij nu weer verloor van V.V.O., dat momen teel de zwakste club was. Dat kost haar weer twee punten en op den duur moet dat toch funest worden! Desto schijnt intusschen haar tvenwicht terug gevonden te hebben. Onze Oranjehemden wisten met flinke cijfers van de Oranjekerkers te winnen! Dat ziet er goed uit! Oranjekerk bezet nu de laagste plaats en het is zeer onwaarschijnlijk dat zij deze zal verlaten. Voor 't overige blijft de stand gelijk, doch de eindstrijd zal ongetwijfeld nog mooie verrassingen brengen. Dat is zeker! De grootste verrassing bracht Groen Wit deze week! Het is de eerste maal in deze competitie, dat V.V.S. een punt afhandig- werd gemaakt, aangezien V.V.S. tot op heden alles won. De te boek staande nederlaag van V.V.S. is indertijd slechts een reglementaire 50 geweest. De reeds lang verwachte herstelling bij Groen Wit is dus eindelijk ingetreden. Moge het al zijn, dat Groen Wit zelf nog niet te vreden is over het resultaat, en moge het al zjjn, dat V.V.S. protesteerde (een penalty was de oorzaak), voor Groen Wit is dit toch een prachtig resultaat. We wachten nu vol span ning de komende wedstrijden (nog slechts 4) af. Voor V.V.S. is deze uitslag een leeljjko tegenvaller, afgedacht natuurlijk van wat het protest zai uitwerken. Ze heeft een zeer kost baar punt verloren, wat haar in den eind strijd nog wel eens kan dupeeren I V.V.O. kon zich weer opwerken en verste vigde haar positie. Odiveo ging den tegenge stelden kant uit. H.B.S. ging ook weer iets vooruit. Stormers moest er voor boeten. En de Stormvogels gingen voort met van de Zwaluwen te V.V.S. Stormvogels 01 vmpia H.B.S. V.V.O. Odiveo Stormers Groen Wit W.I.A. Zwaluwen Res. Eerste kl A.B.S. schijnt, nu ze zoo onverwacht kans ziet van de laagste plaat3 af te komen, het te gaan meenen. Nu speelde ze weer gelijk tegen Adelaars en dat komt haar ten goede' Overigens won alleen Excelsior en er gebeurt hier deze week zoo goed als niets. D.V.V. bezet opnieuw de laagste plaats, M.V.V. I V.V.B. I M.F.C. I V.V.O. Oranjekerk 9 7 18—14 22—26 1021 14—28 9 1.— 6 0.75 4 0.6C 4 0.44 Tweede kl Er werd geen enkele wedstrijd gespeeld. De stand blijft als ze was. Zooals we reeds meldden, zal Oranjekerk II tot de competitie worden toegelaten. District Zwolle: Eerste kla Doordat alleen Be Quick en Sparta elkaar ontmoetten, is de stand hier niet veranderd. Alleen wordt Sparta, nu Be Quick schijnt zulke uitnemende plannen schijnt te hebben, danig verzwakt, en het scheelt maar heel weinig meer, of Sparta kwaad is, en dus niet als zonde aangemerkt mag worden; 3. dat de door hem gevolgde weg niet de juiste was, daar hij zich niet bij het Bestuur maar bij het onderwijzend personeel had moe ten vervoegen. Daarop is door het Bestuur het onderwij zend personeel in overweging gegeven, daar sinds eenige weken geen gebruik meer werd gemaakt van den voetbal, wijl het terrein er geheel niet voor geschikt is, den voetbal in het vervolg maar weg te laten. Duidelijk is den heer Scheurwater gezegd, dat de voetbal niet door het Bestuur is in gevoerd evenwel werd zulks toch in de „Ba nier", het orgaan der S.G.P. vermeld, even zoo het in het gelijk stellen met algemeene stemmen van den heer Scheurwater en meer van die gefantaseerde onwaarheden. Aan den heer Sch. laat ik de vrijheid dat alles als een overwinningsbuit weg te dragen om de kolommen van de „Banier" er mede te vullen, om den volke bekend te maken hoe men in de S.G.P. opkomt voor,, de eere Gods", en daarbij een flinke dosis zelfver heerlijking te voegen, het zij hem alles yap harte gegund, M Of dit werken met aanhaling van alle mo gelijke Bijbelteksten, zich verbergende ach ter de leuze op te komen voor,, de eere Gods" de juiste is, daarachter zet ik een vraagtee- ken. Critiek ls geoorloofd, soms noodig. Laat deze echter in opbouwende lijn zijn. Dan kan er van een gezegende samenwerking vrucht ver wacht worden. DE SUIKERBIETENTEELT. Hoewel het verelschte aantal H. a. (2000) niet geheel bereikt is zal, naar we vernemen toch overgegaan worden tot de in bedrijf stel ling van de Coop. Suikerfabriek Frisia te Franeker. De verbouwers, die voor deze teelt gecontracteerd hadden, hebben namelijk be richt gekregen, dat dezer dagen de conti, en ter teekening zulen F.orden voorgelegd, Quick zullen wens, de uitslag Go Ahead I 7 C.S.V. I 9 Zwaluwen 8 Sparta I 7 Be Quick 9 H.V.V. 6 plaats verwisselen. Trou- i 5—1 zegt genoeg! 1 0 28—14 13 1.8c 2 2 23—16 12 1.3$ 29—17 19—25 6 17—35 6 5 9—23 2 Tweede kl De Spartanen hebben een slechten dag ge had. Ook het tweede elftal liet het er bij zitten. CS.V. en Spar. a komen na gelijk ie staan. En Go Ahead behc-eft slechts ucn wed strijd te winnen en ook Entfe nous en Go Ahead staan gelijk. Er zal dus nog wel wat op komst zijn, en met spanning w uhien ™-' ook Je komende gebeurtenissen af: 14 1.75 12 1.71 4 0.57 2 0.33 Entre nous 1 Go Ahead li Be Quick II Sparta II C.S.V. II 27—7 23-8 15-23 10-25 4—16 ROTTERD. CHR. VOETBALBOND. Eersteklasse: Een dag vol verrassingen! Eendracht, net zoo zwakke Eendracht verliest tan het sterke Volocitas met slechts 32. Dat is een heel mooie firestatie, En ai is het nu geen pver- 16 10 15 8 kla 1 68—18 27 1.69 4 6085 23 1.44 6 34—27 19 1.2C 6 56—30 20 1.25 5 29—82 16 1.06 7 37—37 16 0.94 7 40—46 14 0.87 9 27—47 11 0.73 10 2412 6 0.43 12 22—71 2 0.14 15 13 1 1 50-16 27 1.80 13 11 1 1 43—14 23 1.77 15 12 1 2 72-15 25 1.66 16 8 4 4 37—19 20 LH 16 6 2 8 31—34 14 0.87 15 5 1 9 25-46 11 0.73 15 4 2 9 21—37 10 0.66 16 S 4 9 17—52 10 0.63 14 8 1 10 26—32 7 0.50 15 1 1 13 1^—63 3 0.2'J feitelijk de eenigste verandering kenis. Hier volgt de stand' betee- Excelsior 13 K.S.C. 11 Velocitas 11 Unicum 15 V.V.S. 11 Z.W. 12 Adelaars 13 Stormvogels 11 A.B.S. 12 D.V.V. 13 48—11 24 1.84 36—15 20 1.82 41—30 14 1.27 31—21 17 1.13 33—21 12 1.09 5 175 7 18—31 7 8-27 9 22—51 10 12—47 11 0.92 8 0.61 6 0.54 625. B. te V. U maakt een oplossing van chloorkalk, bevattende 32 chloorkalk op elk kilo water. Bij groote hoeveelheden eieren legt men ze in het vat op daarin aangebrach te latten, zoodat ze niet te sterk op elkaar drukken. Hiervoer giet men dan de oplossing van de chloorkalk en dekt dan het vat goed dicht. 626. N. J .B. te D. Een theoretische hand leiding voor het maken van vlechtwerk, spe ciaal matten en loopers, zult u zeer waan schijnlijk wel kunnen krijgen in een zaak voor huisvlijtartikelen. 627. M. te R. 2 April 1881 viel op een Za terdag. 628. J. B. te R. U bedoelt misschien hel examen tot het verkrijgen van een amateurs zendvergunning? Dit examen heeft deze maand omstreeks den door u genoemden da tum in Utrecht plaats gehad. Het is er zoo mee, dat deze examens landelijk worden ge regeld door het Hoofdbestuur der Posterijen, maar dat ze plaatselijk wordt afgenomen om het den examinandi gemakkelijker te ma ken. Voor het geval u dus nadere inlichtin gen wenscht, doet u het best u te wenden tot het Hoofdbestuur der Posterijen. 629. Wed. J .V. te R. Zoolang men u nog geen vermindering of ontheffing heeft ver leend bent u verplicht om te betalen. Het is ons echter niet duidelijk waarom uv zoek is afgewezen. Verwoont u maar f 5 per week? En is dit de normale huurwaarde ol laat men u om de een of andere reden iets goedkooper wonen? Wat heeft de inspecteur voor ieder opgegeven, dat hij uw aanslag niet kon verminderen? Bespreek het geval nog eens met den inspecteur (niet Directeur) Boompjes 49. 630. L G .te R. Ons' is het beroep van Dia- con-godsdienstondenvijzer niet bekend. Ook in de ons ten dienste staande handboeken, waarin omtrent het ambt der diakenen en diaconessen allerlei inlichtingen worden ge geven, komt het door u genoemde niet voor. Misschien zal dit antwoord tengevolge heb ben, dat sommigen onzer lezers ons in dezen nog iets kunnen mededeelen. want het mooie van deze rubriek is telkens het te hulp snel len van onze lezers, wanneer wij te kor! schieten en vooral bij deze rubriek, waarbij van alles aan de orde komt is het spreek woord op z'n plaats: Wanneer de eene hand de andere wascht, worden ze beide-rein. 631. J -S. te R. In het geheel heeft men recht op 26 weken uitkeering, d.w.z. ken 100 pet. en 13 weken 80 pet, te beginnen met 1 Maart 1930. De tijd welke men 1 Maart ziek was telt niet mee. Waar u al 10 maanden ziek ligt. spreekt het vanzélt dat u niet voor uitkeering in aanmerking komt Wordt u straks bijv. na uw herstel eohter weer ziek, dan natuurlijk wel. VAN EEN LEEUW EN EEN AAP 135. Terwijl Plet Grut per kinderwagen Zijn tante en zijn schoonma redt, Worden de dames van het zangkoor Gauw in een ouwe ford gezet; Zóó vol is 't, dat ze moeten staan; De gouverneur hangt achteraan 136. Opa vlucht weg in Jantjes wagen, Hij doet alsof 't een prikslee is! Jan Knol schiet in een ton met water En spartelt lekker als een visch; Kortom, heel 't dorp staat overend! Ze zijn zooiets daar niet gewend! {Wordt .Vrijdag vervolgd-)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10