ZATERDAG 29 MAART 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit de Pers. HET GEVAL-FRUYTIER De w ij z e, waarop de Regecring den ex- gouverneur Fruytier bij de Arbeidsinspectie wilde herplaatsen, heeft heel wat loering in de politieke en journalistieke wateren ge bracht Nu gisteren de oplossing gevonden werd .geven verschillende bladen hun eind oordeel en iets daarvan willen we citeercn Over het zwijgen der roomsch-katholieke Kamerleden zegt de Maasbode: Onmiddellijk na de opening, legde do minister van Arbeid een verklaring af, dia de motie-Slingenberg onnoodig maakte en ook alle verdere discussies afsneed, zoo dat de Katholieke fractie, niet niet 'i woord had wenschen te nemen alvorens den minister te hebben gehoord, ove veel-besproken zaak met geen woord heeft gerept wegens de abrupte afbreking der discussie. En vervolgt dan: De ministerieele verklaring intusschen was goed doordacht. Wie haar aandacht leest, bemerkt dat de bewindsman alles behalve haas eet, maar tusschen de regels door laat verstaan, dat hij alleen handelt zooals hij doet, om aan een. in een zuivere atmosfeer gebrachte zaak, geen verderen, volstrekt onnoodigen nasleep van onaangename spanning te geven. Want in de verklaring staat, dat de beschouwingen over de voorgenomen be noemingen bij de arbeidsinspectie, niet het minst in de Eerste Kamer zelf, zóó nauw in verband zijn gebracht met de Curasao- zaak, dat dit reeds een nieuw feit vormt, op zich al voldoende voor den minister, om, voor den goeden gang van zaken bij zijn dienst, de voorgenomen be noemingen niet uit te voeren. De minis ter kon don heer Fruytier niet meer hand haven. De ex-gouverneur was ongeschikt gemaakt voor het uitoefenen van zijn nieuwe functie, zelfs in Den Haag. Moeilijkheden voorkomen. Erkennend dat minister Verschuur in zijn verdediging de overtuiging heeft gewekt ob- lectief te willen ,l,Ekijf-roh-enadaaleOry jectief te hebben willen handelen, besluit de Nederlander (c.h.) Wij kunnen niet anders doen, dan ons hartelijk verheugen over dit besluit. Tal rijke moeilijkheden zijn daarmede voor komen. Moeilijkheden als hadden kunnen voortvloeien uit een aangenomen motie, die niet zou zijn uitgevoerd. Een gelukkig verloop. De Minister, zoo betoogt de Residentie bode (r.k.) vreesde niet de politieke ge volgen, maar paste zich aan bij gewijzigde omstandigheden. De minister heeft naar onze vaste over tuiging door zijn houding hedenmorgen aangenomen, zijn parlementaire positie zelfs niet weinig versterkt Want: Zoowel naar inhoud als vorm deze Hegeeringsverklaring een voorbeeld van /?ocd parlementair beleid, waarin soepel heid en tact belangrijke factoren vormen Een afkeurend votum van de Kamer voorkomend en toch eigen standpunt en prestige handhavend, wist minister Ver schuur een gelukkige ontknooping te be reiken, doordat hij niet onhandig en toch volkomen juist een nieuw element in deze kwestie wist te brengen, waardoor een eervolle terugtocht voor hem mogelijk werd. Moreel gewonnen. De hoefijizer-redacteur van het Handels blad (lib.), die een veel objectiever hou ding tegenover Minister Verschuur aan neemt dan de Tweede Kamer-ovenricht- ichrijtver van hetzelfde blad, verklaart: Wij gelooven, dat de minister, al was idit bakzeilhalen natuurlijk niet aange naam voor hem, zoo verstandig mogelijk heeft gehandeld. Hij kon toch onmogelijk zijn ministerieele loopbaan beginnen met een votum van afkeuring (al zou het dan ook maar een minderheidsvotum zijn ge weest) waaraan twee van de rechtsche fracties in de Eerste Kamer zouden heb ben deelgenomen. Nu heeft hij, materieel, een veer moeten laten, doóh moreel gewonnen: zijn presti ge is stellig in deze Kamer en in den lan de nog heel wat gestegen. Positie verzwakt. Vele opposanten van gisteren, ook de President, gingen Zijn Excellentie de hand drukken. De zelfoverwinning was een ge lukwensch waard. En constateeren wij tenslotte dat dc Eerste Kamer weer goed werk heeft gedaan. Alleen het prestige der Regeering en van den Minister van Arbeid in het bijeonder is door de affaire-Fruy- tier niet versterkt. Geen sterk motief. INGEZONDEN MEDEDEELING. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent, Bij Apoth. en Droistgen levert, een beslissing, die overigens in do Kamer met erkentelijkheid en groote waur- deerlng werd begroet. Zou er niet meer reden zijn geweest orn te verklaren, dat men cr met genoegen kennis van had genomen dat de minister eindelijk tot beter inzicht was gekomen? Intusschen, de Eerste Kamer kan weer eens worden gelukgewensoht met een door haar behaald succes, dat voor de openbare meening en het rechtsbewustzijn van het volk zal medetellen. Een groot doel der Kamer had daarop toch wel kloek gere ageerd. Laat redres. Onder dit hoofd geeft De Telegraaf (vrijz.) zijn oordeel over de zaak. Het blad oordeelt: Voor zooveel aangaat de nasleep der Curasao-affaire was niet de lieer Fruytier aansprakelijk: het was de Regeering, die niet schroomde voor onrecht jegens een hoofdambtenaar, waar het de bevoordee- ling van een hare vrienden gold. Zij, niet de heer Fruytier, heeft de publieke opinie tegen zich in het harnas gejaagd door het bekende voorwendsel, dat „dienstbelang" heet, te willen aanwenden ten einde den heer Fruytier een genoegen te doen. En de Eerste Kamer, die dit onfijne spelletje verijdelde, heeft het zoo begrepen; zij liep storm tegen een kabinet, dat zijn prestige te grabbel zou willen gooien om éen amb tenaar aan zijn zin te helpen. En mioge deze gesoliiedenis niet roemrijk zijn de Regeering kan er toch veel uit go leerd hebben. Niets dan reactie. De roode Voorwaarts is bijna het eenige blad, dat zich geheel verpolitiekt toont Het was, volgens het blad. niets dan zwarte reactie tezen Minister Verschuur. Ziehier enkele aanhalingen: De fout? Ze is gauw aangewezen. De heer Fruytier mag niet op de plaats gaan zitten van den heer Huygens. Er is geen enkele reden, dat de laatste voor hem rui- Maar voor de rest? Dat de heer Fruytier in Curacao geen succesnummer was, daar kan minister Verschuur niets aan doen. Ook aan de befaamde „laagste graad van dankbetuiging" is hij ^onschuldig. Maar dat belette de reactie niet om di rect het volle pond van des Ministers vleesch te eischen. Zoowel de vrijheids- bonders als de christelijk-hïstorischpn en anti's staken speeches af, daverend van vaderlandsliefde en eindigend met de be dreiging: we stemmen tegen de 'begroe ting!. Immers, hoe tam ook het sociaal program van minister Verschuur is, hij heeft er zich reeds den tegenzin der pro- testantsch-christ. partijen en van den Vrij heidsbond mee op den hals gehaald. En (Jus moest Barbertje hangen. Reeds vóór hij gesproken had. sneden de hoeren Fock, De Savornin Lobman, Van Citters en Briët het tafellaken door. Blijkbaar om de kracht der rechtsche samenwerking te demonstreeren had de heele christelijk- historische fractie het vonnis al klaar: d? Arbeidsbegrooting moest verworpen wor den. De Minister, merkbaar nerveus, sloeg zich vrij goed door zijn verdediging heen. Maar hij kon natuurlijk niet duidelijk ma ken, waarom de heer Fruytier naar Den Haag moest en de heer Huilens naar Maastricht. Zijn poging om hier motieven op te sporen, faalde jammerlijk. Derhalve kreeg de reactie haar kans, waarnaar ze met welgevallen hunkerde den minister weg te jagen, of in elk geval zijn gezag een geduchte deuk toe te brengen. En zijn eigen katholieke vrien den lieten hem in den steek. Niemand' ga' een kik. De erkenning, dat er een fout gemaakl werd en dat de poging om de overplaatsing te motiveeren, jammerlijk faalde, kloppen slecht op de beschuldiging van reactie. Maar dat hindert niet voor de lezers van de roode pers. Die zijn op dit punt nog al lichi gcloovig. HOFBERICHTEN DE KONINGIN NAAR HET LOO. DE VEERDIENST-MOERDIJK EEN TELEGRAM VAN DEN BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS. Namens den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland is gisteren het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden „Do veerdienst Moerdijk wordt weder ge durende enkele dagen onderhouden door een pont, welke niet voldoet aan de verkcers eischen. Vooral het zware vrachtverkeer wordt hiervan de dupe. Afgesloten vervoer en leverantiecontracten kunnen hierdoor niet nagekomen worden. Wij verzoeken Uwe Excellentie in het belang van het verkeer, handel en industrie dringend, voor de toe komst maatregelen te willen nemen, opdat stagrratie van het vervoer voor zwaarder verkeer voorkomen wordt. BINNENLAND. DE 1tE A'-G. VOLKSTELLING VOORBEREIDENDE WERKZAAMHEDEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen doen toeko men de modellen der kaarten, ten gebruike bij de a.s. volkstelling, alsmede toelichtin gen bij de invulling dier kaarten en verdere formulieren betreffende de telling. Tevens heeft de Minister de gemeentebesturen daar bij verzocht ivoor 15 April aan de Commis sarissen der Koningin mededeeling te doen van hun besluit tot aanwijzing van een lei der der telling, en tegelijk met die opgave eventueele opmerkingen of vragen, waartoe de bestudeering der formulieren aanleiding mocht geven, hekend te maiken. DE COOLIDGE-STU WDAM IN ARIZONA Dezer dagen werd de Coolidge-stuwdam in Arizona (Ver. St.) officieel ingewijd Ook 4» daarwonende Pima-Indaanen hebben later een wijdingsplechtigheid op touw gezet, tadat dex« dam voor hun landerijen van groot belang ia, HET ORANJEKRUIS ORGANISATIE HULPVERLEENING BIJ MASSALE ONGELUKKEN EN RAMPEN. De Kon. Nation. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" heeft reeds spoedig na zijn stichting geleidelijk de organsatie der vrijwillige hulpverleening bij groote rampen tot stand gebracht, in samenwerking met de Regee ring en met de verschillende bij hem aange sloten vereeniigingen. Het is steeds zijn stre ven geweest, deze op grond der inmiddels verkregen grootere ervaring, te verbeteren en aan te vullen. Na het groote spoorwegongeluk bij Weesp heeft hij in 1921'23 in samenwerking met de vertegenwoordigers van de Ned. Spoor wegen en van verschillende Departementen een uitgewerkt plan opgesteld voor een na dere regeling der hulpverleening bij spoor wegrampen, die ook aan den Minister van Waterstaat werd aangeboden, doch. voor zoover de vrijwillige hulpverleening betreft, ook om financieele redenen, tot nog toe niet uitgevoerd kon worden. Mede om te voldoen aan een, .reeds vooi gcruimen tijd ontvangen, verzoek van dei Minister van Waterstaat, om eenige maat regelen te neimen ter gedeeltelijke uitvoe ring van dat plan. heeft de Bond de orga nisatie dezer hulpverleenjng weer aangevat, nu uitgebreid tot de hulpverleening bij alïi kleinere en grootere massale ongelukken In samenwerking met de aangesloten ver eenigingen en andere lichamen en personen wordt in elke provincie onder leiding den Provincialen Vertegenwoordiger van den Bond een commissie gevormd, welke zich tot taak stelt, voor zoover mogelijk, bo staande plannen provinciaal tot uitvoering te brengen en. waar noodig, aan te vullen, teneinde de Eerste Hulp en het vervoer van gewonden bij al zoodanige ongelukken deli- nitief te regelen en deze tegelijkertijd in tc passen in de reeds bestaande organisatie der hulpverleening hij groote rampen. BEGRAFENIS-J. L RICHEL BURGEMEESTER VAN BORSSELE Onder groote belangstelling is gistermid dag op Ou-d Eik en Duinen te 's-Graven- hage ter aarde besteld-het stoffelijk over- scht van den heer J. L. Richel, burge meester en secretaris der gemeente Borssele, president-Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeen te aldaar en ontvanger griffier van de Cit- terspolder, den Koningspolder en den Bors- selenschen polder, alle op Zuid-Beveland Verschillende Zeeuwsche burgemeesters woonden de plechtigheid bij. Onder orgelspel werd de kist in de kapel geplaatst en schaarden allen zich er rondom Ds- J. E. Elenbaas sprak het eerst na mens de burgerlijke en kerkelijke gemeente te Borssele. namens de verschillende Zuid Bevelandsche polders en namens de vele vrienden in Borssele. Daarna werd nog het woord gevoerd door de burgemeester van 's Heer Arendskerke. namens de vereeniging van burgemeesters op Noord- en Zuid-Beveland, de burgemees ter van Ovezande namens den Vleeschkeu ringsdienst, Ds. Bins en Ds. v. Hengel en een vertegenwoordiger van een vrijmet selaarsloge. Onder orgelspel werd de kist. welke met vele bloemstukken gedekt was, grafwaarts gedragen. Een familielid dankte voor de belangstel ling. GRAFSTEEN H. DE WILDE 38 OVERDRACHT OP 5 APRIL A.S. We vernemen, dat de overdracht aan de familie van den grafsteen op het graf van wijlen den -heer H. de Wilde, oud-wethouder van Den Haag, oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland en voorzatter van het Prov. Co mité van anti-rev. kiesvereenigingen in Zuid- Holland, zal geschieden op Zaterdag 5 April a.s. des middags te 3 uur op de begraafplaats Nieuw-Eik-en-Duinen te 's-Gravenhage. De plechtigheid zal een eenvoudig karak ter dragen. De kiesvereenigingen in Zuid-Holland, die door het zenden van een bijdrage hebben medegewerkt om deze eenvoudige hulde aan de nagedachtenis van een der trouwe, stoere voortrekkers in den politieleen 6trijd der anti- rev. partij mogelijk te maken, zijn uitgenoo- digd zich te doen vertegenwoordigen. Ook particuliere personen, die van hun sympathieke belangstelling deden blijken, ontvingen een uitnoodiging. Overigens is de plechtigheid openbaar, zoo dat wie wil er getuige van kan zijn. Het is de bedoeling, dat de overdracht van den steen zal geschieden door den waar nemenden voorzitter van het Prov. Comité in Zuid-Holland, den heer W. Warnaar te Sassenheim. Bij ongunstige weersgesteldheid l1 zij plaats hebben in de rouwzaal van het dienstgebouw op de begraafplaats. EEN NIEUWE AUTO-WEG DOOR DE ALPEN De aanleg van dezen weg, die een som van zes millioen mark vraagt, zal het mogelijk maken vanuit Münchon in één dag dc Adriatisohe Zee te bereiken. SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEFSTATION In verband met een te Wagen ingen te bouwen Scheepsbouwkundig Proefstation, is te Amsterdam de vereeniging tot steun van het Ncderlandsch Scheepsbouwkundig proef station opgericht. Het doel van deze ver eeniging is, gelden bijeen te brengen, ten einde het proefstation in staat tc stellen wetenschappelijken arbeid te verrichten. DR. H. A. VAN KARNEBEEK IN HET WESTLAND Vrijdagmiddag beeft Z.Exc. de Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Mr. Dr. H. A. van Karnebeek een bezoek gebracht aan de ge meenten in het Westland. De Commissaris, die vergezeld was van den kabinetchef Thuse v. d. Hoop, werd te Monster, waar het eerste een bezoek gebracht werd, door -het dagelijksch bestuur der ge meente ontvangen. Behalve dat de versohillende aangelegen heden de gemeente betreffende behandeld werden, werden in het bijizonder ook bespro ken de werkzaamheden voor den herbouw van Ter Heyde. Jhr. van Karnebeek zeide toe wanneer het eerste huizencomplex van het dorp gereed tal zijn, dit te komen bezichtigen. Vervolgens werd een bezoek gebraoht aan de gemeente 's-Gravenzande, waar inzonder heid besprekingen gevoerd werden over de Maasdijk-kwestie, en de toestand nabij het station der W.S.M. aan den Monstorsoheweg. Het rangeerterrein aldaar ligt nt. vlak langs den weg, zöódat vooral voor de1'jeugd die toestand vrij gevaarlijk is, temeer omdat het terrein geen afscheiding heeft. Nadat aan de gemeente Naaldwijk een be zoek was gebracht, reden de hooge bezoekers naar De Lier ,waar voornamelijk het pro vinciaal 'wegemplan besproken werd, daar de hoofdweg naar Delft langs deze gemeente gaat. Twee afgevaardigden van de Coöp. Boeren leenbank uit Dc Lier en van de veiling Wes- torlee hebben voorts de belangen van hun vereenigingen met den Comissaris besproken. Omstreeks zes uur keerde Jhr. van Karne beek naar Den Haag -terug. DE N.C.R.V. Gelijk uit een annonce in ons blad blijkt, gaan tal van Paaschreizen van de Nederl. Christelijke Reisvereeniging door, al kunnen bij sommige nog deelnemers worden aan vaard, bij onmiddellijke aanmelding Reizen in lente en voorzomer is zeer aan genaam. Ook de Vereenigingsreizen naar Meran en Dolomieten, naar Venetië, en naar Trier met Eifel en Moezeldal zijn buitengewoon attrac tief. Het is bekend, dat bij de Drukkerij „Va- da" te Wageningen begin April verschijnt het fraai geïllustreerde Reisprogrammaboek 1930, hetwelk aan alle leden der N. C. R. V. gratis wordt toegezonden, terwijl niet-leden het kunnen bestellen door inzending van 25 ct. per postwissel, in postzegels of op het Gironummer 11746 aan het Centraal Bureau Weteringkade 22 a te 's-Gravenhage, waar ook Ons Reisblad gratis, ter kennismaking, kan worden aangevraagd. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. ProL Dr. M. BOKHORST Hét hoofdbestuur van de Ned. Zuid-Afr. Vereeniging heeft Donderdagmorgen in te genwoordigheid van vertegenwoordigen van het Studiefonds voor Zuid-Afrikaansche Studenten het Herman Costerfonds, het Algem. Ned. Verbond en van andere ver eenigingen en personen, die aan het tot stand komen van den Leerstoel in de Ne- derlandsche cultuur (waaronder is begre pen de Nederlandsche letterkunde en de verdere beschavingsgeschiedenis) aan het Transvaalsch Universiteitscollege te Preto ria hebben medegewerkt, en onder belang stelling van de Nederlandsche Regeering, het professoraat opgedragen aan Dr. M. Bokhorst, van Rotterdam. De Voorzitter van het Studiefonds, Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn., sprak den nieuw- benoemden hoogleeraar toe, waarna Prof. Dr. J. W. Pont, voorzitter van de Ned. Zuid- Afr. Vereeniging Dr. Bokhorst zijn aanstel- lingsbrief overhandigde. Dr. Bokhorst antwoordde met enkele woorden, waarin hij verklaarde zijn benoe ming te aanvaarden in het vertrouwen op de medewerking en den steun van de hier vertegenwordigde personen en corporaties en dankte voor het in hem gestelde vertrou wen. Tenslotte voerden nog andere sprekers het woord op deze vergadering, die werd besloten met een lunch in intiemen kring. Z.Exc. D. J. de Villiers, gezant van de Unie van Zuid-Afrika te 's-Gravenhage, was tot zijn leedwezen verhinderd de bijeen komst bij te wonen en zond telegraf.,.h INGEZONDEN MEDEDEELING. Zonder Dienstbode? Ruwe werkhanden? Maar neem dan toch ook Genuis Wondbalscm, zacht en verkoe lend. t' Houdt uw huid soepel en ruwe rood heid verdwijnt spoedig. Genius Wond balscm, dat helpt tenminste; 25 en 50 ets. Radio Nieuws. ZONDAG 30 MAAnT. HUIZEN (1071 M.). N.C.R.V. 8.25—9.20 Morgen wijding:. te houden door den Redacteur van „Het Zoeklicht". Joh. de Heer. te Rijaenburg. OnJer- ZlZngen: Psalm 89:7. 4 Belijdenis des Geloofs 55 Lezen: Psnlm 72:1—8. 6 Gebed. 7 Zingen: Psalm 74 2. 18 cn 21. 8 Voorlezing van don tekst: Mattheus 6 10a (Cat. Zondag 48) „Uw Koninkrijk kome". 9 Eerste gedeelte der predi king. 10 Zingen: Psalm 72 6. 11 Tweede gedeelte der prediking. 12 Dankgebed. 13 Zingen: Gebed MAANDAG 31 MAART. ïej. J. C. M. Doj t dier kerk. der zijn hartelijkste wenschen aan Dr. Bok horst Dr. Bokhorst vertrekt binnen enkele da gen uit Nederland en hoopt 1 Mei a.s. zijn werkzaamheden te Pretoria aan te vangen. Deze aanstelling is bekrachtigd door den Raad cn den Senaat van het Transvaalsch Universiteitscollege en is goedgekeurd door den Minister van Binnenlandsche Zaken van de Unie van Zuid-Afrika. De opdracht van Prof. Bokhorst vermeldt o.a., dat hij colleges zal houden in overleg met den Senaat van de Universiteit over de verschil lende onderwerpen, die de Nederlandsche letterkunde, cultuur, enz. raken. Aan Prof. Bokhorst is voorts gewezen op de wcnschelijkheid van de stichting van een Nederlanrlsch cultuur-historisch mu seum te Pretoria, dat als achtergrond zou kunnen dienen van de colleges, die in Pre toria gegeven worden. N. C. S. V. De Ned. Christen-Studenten-Vereoiuging heeft voor haar te stichten centrale Inns o, een terrein van ruim 50 H.A. aan den Wou- denbergschenstraatweg te Zeist, waarvoor zi. een vorig jaar een gift van f75.000 ontving thans ongeveer f 180.000, zijnde ongevee. drie-vijfde deel van het in totaal benoodigde bedrag, bijeen. Het kasteel „Hardenbroek" beantwoordt niet aan de eischen van het werk. Met de architecten Ir. D. Jansen en Charles Queré, is het bestuur in onderhan deling getreden over de verdere voorberei ding van het gebouw, dat onder meer slaap gelegenheid moet bieden voor ongeveer 140 personen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Bij Kon. besluit is tot wederopzegging toe gelaten als privaat-docent in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte voor het onderwij: in Latijnsche Semasiologie Dr. M. R. J. Brinkgreve. Met het voor het eerst in het openbaar afnemen der tentamens in het Burgerlijk Recht door Prof. Dr. A. Meijers zal Zater dag 5 April een begin worden gemaakt. Zij zullen worden afgenomen in het Academ. Gebouw te Leiden gedurende een groot deel van den dag. MIDDELBAAR ONDERWIJS. EAMENCIJFERS-H. B. SCHOLEN. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat in het be sluit betreffende het programma van de eindexamens der Hoogere Burgerscho len A in het eerste lid van artikel 6, in plaats van „waarbij 5 als even voldoende geldt'" wordt gelezen: „aan welke de volgen de beteekenis is te hechten: 1 zeer slecht, 2 slecht, 3 gering, 4 onvoldoende, 5 bijna voldoende. 6 voldoende, 7 ruim voldoende, 8 goed, 9 zeer goed, 10 uitmuntend. Voorts wordt het tweede lid van artikel 7 gelezen als volgt: „Aan den candidaat, bij wien het gemid delde van de eindcijfers voor de verplichte examenvakken 6 of meer bedraagt en die geen enkel eindcijfer heeft lager dan 5 wordt het getuigschrift van voldoende examen uit gereikt". Het derde lid van art 7 wordt gelezen als volgt: „De candidaat, bij wien het gemiddelde van de eindcijfers voor al de examenvakken 5 of minder bedraagt, is afgewezen". LAGER ONDERWIJS JUBILEA Mej. C. Oomste Schoonhoven mag 1 April a.s. herdenken ,dat zij 25 jaar geleden als onderwijzeres aan de School met den Bijbc. aldaar in functie trad. Zij is daar nog steeds met vollen ijver en toewijding werkzaam. Behalve haar schoolarbeid, doet zij als pre sidente der Jongedochtervereeniging „Lydia" uitstekend werk voor de behoeftigen en ijvert ook voor de Geref. Zending, vooral in ar beid voor de ziekenhuizen, t Zal haar 2 April, den dag van viering niet aan belang stelling ontbreken. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Drachten heeft de dezer dagen op gerichte vereeniging tot stichting van een Herv. Chr. School voldoende toezegging be komen voor toelating tot deze inrichting. Bij den gemeenteraad is reeds een aanvrage ingediend om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolge bouw. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. In de onlangs gehouden vergadering der Commissie vftn Uitvoering van Geref. Schoolverband kon worden medegedeeld, dat Prof. F. Lengkeek, van Apeldoorn, de benoeming tot gedelegeerde voor de Kweek school „Rehobóth" te Utrecht heeft aan vaard. Aan heeren Directeuren der Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag kon onder dankzegging voor de be\ordering van Prof. Dr. J. Waterink van buitengewoon tot gewoon hoogleeraar bericht worden, dat de C. v. U. accoord gaat met de wijzigingen in het contract met de V. U., die daaruit voortvloeien, waarmede het contract weer voor vijf jaren gecontinueerd wordt. De Jaarverslagen, aan de Algemeene Ver gadering aan te bieden, vertoonden een gun stig beeld. De contributie kon op 4 per onderwijzer gebracht worden. Pogingen worden aangewend om in con tact te komen met het Centraal Comité der A.R. Partij. Zendeling J. L. D. derwerp: „Waaroir f-Ialmahera g Utrecht. On- 2.35—3.15 Spreker: de heei i tuin". 3.15—3.45 Cursus Knlppei ren door het Instituut E.N.S.A.I. gel 54. te Utrecht. 4.— Tijdsein. Je. te lelden door Ds. B. Tieh ï-v. pred. te Schevenlngen. Muzilci mej. C. de Jager N. Mastenbr J0 Concert: r Fr. Winkelm sch i preke J. C. Rlss 1—5 Zieken- De heer H. W. J. J. 1930 i nlglngsrels naar de Dolomiet heer J. G. Leibbra werp: „Wij moeten elkander helpen'1. 8.Tijd sein. 811 Uitzendavond. Spreker de heer G. Baas Kzn., te Amsterdam, secretaris van het Ned. Werkliedenverbond ..Patrimonium". Onder werp: „Arbeidsvreugde". Muzikale medewerking verlent het Boris Lensky-Trlo. 10.Persbe richten. HILVERSUM (1875 M.). A.V.R.O. 10.— Tijdsein 1010.15 Morgenwijding. 11.1511.45 Wat zullen onze kinderen lezen? 12.— Politieberichten. 13.15 - Concert. 22.45 Wenken op het gebied dor kookkunst. 2,15—4 30 Filmmuziek. 5—6 Kinder- uurtje. 6 Tijdsein. 6 01—6.45 Gramofoonmuziek 'r 7.15—7.45 Cursus C.45—7.15 Boelcenhalfut inners. 7.45 Polltieberï Concert. 9.Voordracht. \26 Persberichten. 10.15 Radlo- ramo/oonmuzlek. 12.Sluiten im. Unlversl •omoveerd is tot begeerte, op pre acobean and Ca lastiaenen, geb. te Roosendaal. ACADEMISCHE EXAMENS n, 5 -\°,h n' Hoogeschool te Delft Gesl. Clclel-lngenleur: lngen.-ex„ de heeren H. T. den Jen te Hardlnxveld en F. H. D. Hetjligers Schiedam en de heeren P. Schuytf en "Dr. U. van AmeUde, te Den Haag. Apothekejsasslsten. de dames G. M. Broester- Vangè S W.BvanStdèi Vrüo Unlversltel Gesl.: Godgeleerdheid: ca t te Amsterdam. nd.-ex.. de heefw L. ïn T. de Boer te Don Bntelaan te Bodegra' Haag. Gem. Universiteit te Amsterdam. Gesl.: Sociale Geographle: cand.-ex., de heer W. C. Bruin. Apothekersassistent de dames H. E. W. Obenhuisen. Arnhem; R. Tpma. Ungabuurt bil Harlingen, en K. Buikhuizen. Harllngen. Rijksuniversiteit te Utrecht. Ge slaagd: Sociale Aardrijkskunde: doct-ex., de heer C. Buitenweg. Tandheelkunde: 1ste theor-ex.. de heeren E M. J. BlUml, H. Hoogland en J. A Rademaker: 2de theor.-ex.. de heeren J. G. J. de Vries. M. P. Zweede, W. J. Eldering en mej. J. Speekman. EXAMENS-STUURMAN a a g. 28 Maart. Gesl. 2den stuurman IV.. de heeren G. D. Dirkeen. C. J. J. H. Zilles en T. P. Kuiper. Lichamelijke Oefening. PAARDEN DE GRAND NATIONAL TE LIVERPOOL. Onder geweldige belangstelling, naar schat ting waren 300.000 bezoelkers aanwezig, is gistermiddag te Liverpool de Grand National gehouden. Zooals wy Donderdag 1.1. reeds meldden, is dit de grootste hindernisren ter wereld over een afstand van ruim 7 K.M. met ongeveer 30 hindernissen. Na een spannenden stryd, w&arin vele paarden uitvielen, kwamen ten slotte op het laatste eind drie paarden door de laatste hin dernis. De laatste 400 Meter werden onder groote spanning geloopen. Sharen Goilin be hield echter de leiding en werd winnaar, ter- wyl Melleray en Sir Lindsay als tweede en derde de eindstreep passeerden. Uit Oost-Indië CONGRES P.N.I. UITGESTELD. SOERABAYA, 27 Maar (Aneta). De alhier gehouden openbare vergadering van de P. N. I. werd door 1000 personen bijgewoond. De heer Tjokroaminoto was door ziekte verhinderd fe komen als gevolg waarvan het te Paré-Paré -te houden congres der P.N.I. een week zal worden uitgesteld. De heer Salim sprekende over zijn reis In Europa, deelde mede dat als gevolg van de door hem gevoerde propaganda twee be- -- upagauuu iwee oe- kende soc. dem.-politie nl. een lid van de ll(| var Eerste en een lid van de Tweede KaWier, eveneens de leider van de Bond van Trans portarbeiders. Nederlandsch-Indië zullen be- DE ZELFBESTUURDER VAN BOELANGAN OVERLEDEN. BATAVIA. Maulana Sultan Arhmad Soe- leimannoeddin, zelfbestuurder in Boelangan is overleden. (Ancta). DE BUITENGEWONE VOLKSRAADS ZITTING GESLOTEN. BATAVIA. De buitengewone zitting van den volksraad is gesloten imet een rede van den voorzitter, waarin hij er op gewezen heeft dat het een voordeel ware indien voor belangrijke onderwerpen als de in deze kor te zitting behandelde meer tijd beschikbaar kon worden gesteld, waardoor de publieke opinie zich in ruimer mate zou kunnen Ulten- (AMI).

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5