jMeuaie friïtsritr (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. lBONNEUENTs per kwartaal ƒ3.25 (Bcscliikklngskosten 10.15) Vooi het Buitenland bij Weke lijk sell e zending .8.— Bil dagelijkst-he zending «7-— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1 A cent Jondngsblnri niei nlzondeilijk verkrijgbaar No 3011 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 29 MAART 1930 A O V ER LNIICN: Van 1 tot 5 regels ft!7Vj bike regel neer - 0.22Va 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f 0-10 10e J^aroana bestast uit VIER blader Tegenstrijdigheden en geschillen Wanneer wij letten op de programs der verschillende protestantsch-Chris- telyke partijen, is daarin overeenkomst in grondbeginselen genoegzaam aanwe zig om een gemeenschappelijken grond slag terug te vinden. De geschiedenis teekent zich daarin zeer duidelijk af, n.l. nog steeds kan daaruit blijken, dat hei program der Antirevolutionnaire Partij het eigenlijke moederprogram is der protestantsch-Christelyke partijen. De fundamenteele stukken, waarop ook de andere partijen voortbouwen, z\jn daarin duidelijk en weldoordacht neergelegd. De leer omtrent de Souvereiniteit, welke Gode alleen in absóluten zin toe komt, zoodat alle macht en gezag op aarde van Ilem wordt afgeleid. De afhankelijkheid van Gods Woord tot uitoefening en handhaving van ge zag op aarde en dus het ambtelijk ka rakter der Overheidsmacht, de Overheid is dienaresse Gods en regeert bij de gra tie Gods. De grondtoon van ons volkskarakter, gelijk dit onder invloed der Hervorming zijn stempel ontving, omstreeks 1572. De band aan het huis van Oranje. Vergelijkt men de programs dei Christelij k-Historische Unie en der Staatkundig-Gerefomleerde Partij daar mede, dan kan men die vier grondbe ginselen daarin onmiddellijk terugvin den, zoodat men inderdaad mag bewe ren, dat deze drie partijen op hetzelfde fundament zich stellen. Waarom er dan toch drie partijen zijn, hoe men het uiteengaan rechtvaai- digt en voor zijn consciëntie en voor God kan verantwoorden, dat men de po litieke kracht verdeelt in onderlinge tegenstrijdigheden en geschillen? Principieel verschil kan hier moeilijk worden geldig gemaakt, tenzij men tol principiën verheft, hetgeen dien naam niet dragen en die kracht niet hebben kan. Art. 1 van het Chr. Hist. Program zegt: „De regel, waarnaar het gezag in den Staat moet worden uitgeoefendis de in de H. Schrift geopenbaarde orde ning Gods, onverschillig, welke de. per sonen zijn, die tijdelijk met eenige staatsbediening zyn belast". Dit grondbeginsel is zeer zeker scherp gesteld en bedoelt waarschijnlijk uit te drukken, onverschillig of een liberaal, sociaal-democraat, of wie ook met de staatsbediening zijn belast, zij hebben den regel des goddelijken Woords in al les als richtsnoer en toetssteen te vol- Objectief gesteld is dit zonder twijfel in orde en ook antirevolutionnaire over tuiging maar heeft men nu eer. staatstelsel, dat in al zijn declen naar die ordening is opgebouwd? Ademt de gansche wetgeving en staatsinrichting dien geest? Heeft dit beginsel zoodanige doorwerking en heerschappij verkregen, dat men de eenmaal getrokken lijnen slechts heef' door te trekken, wie ook met het Overheidsambt is belast? Immers dat kan niet worden volge houden. Nog altoos staan wij in den strijd om die beginselen tot meerdere erkenning en in den nieuwen wetgeven- den arbeid tot toepassing te brengen onder de tegenwerking van hen, die deze beginselen niet erkennen. De antirevolutionnaire partij draagt in haar program nog steeds de kenmer ken, dat zij in dien strijd opkwam en zich nog steeds van dien strijd bewust is, zij heeft open oog voor de realiteit. De Chr. Hist. Unie daarentegen bewijst in dit artikel, dat zij haar program schreef in een tijd, die zich verheugde in aanvankelijke doorwerking van het beginsel en ging uit van een denkbeeld, dat op zich zelf juist, nog geen zooda nige mate van verwezenlijking zag, ah dat denkbeeld doet onderstellen. Theoretisch echter is hier geen ver schil tusschen A.R. en Chr. H. partij, en practisch kan dit geen verschil op leveren, wijl ook de laatste als aan den lijve ervaart, dat men nog altoos in de antithese staat. Een ander punt in kwestie stelt de uitdrukking „de in de H. Schrift ge openbaarde ordening Gods". Ook deze brengt geen principieel verschil tus schen A.R. en C.H. party. Evenmin kan die grondslag versterkt worden, als men dien formuleert met de woorden van het eerste artikel van het S.G. program „De Staatkundig-Gereformeerde Party staat voor de regeering van het. volk geheel op den grondslag van de in de Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods". Wel heeft deze formuleering met de A.R. Partij gemeen, dat zij rekent met een werkelijkheid, die geen algemeene instemming betoont met den grondslag, gelijk artikel 2 van het S. G. program tot doel stelt de beginselen tot meerdere erkenning te brengen. Ook de S. G. party erkent evenals de A.R. en C.H. party, dat de Overheid als dienaresse Gods aan de ordening des Woords gehoorzaamheid schuldig is, maar zij houdt volgens haar program, evenals de A.R. Party, rekening met een werkelijkheid, welke dat beginsel bestrijdt. Ontkend kan intusschen niet worden, dat het C.H. standpunt in tegenstelling met de A.R. en S.G. partij gevaar loopi de werkelijkheid een stempel op te wil len leggen, dat zij niet draagt en daar om een algemeen-Christelijk cultuur standpunt benadert, dat zich al te zeei dreigt te verwyderen van het püri- teinsch karakter, hetwelk de beginselen kenmerkt. Een moeilijkheid schuilt echter ook in het feit, dat men wel kan belijden, dat de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods richtsnoer voor hel staatkundig beleid moet zyn, maar, dat men in concrete gevallen omtrent de be- teekenis en strekking, omtrent de draagkracht en de toepassing van die ordeningen als normen niet eenstemmig belijdt Vanwaar anders de splitsing in par tijen bij zoo groote overeenstemming in beginsel Hier helpt het niet, of de S. G. P. het woordje geheel invoegt in art. 1. Geheel op den grondslag van de H. Schrift, zegt op zich zelf niets meer dan op den grondslag van de H. Schrift. In die toe voeging moge zich een gevoelsargu ment, misschien een argument van cri- tiek willen uiten, doch daarmede wordi de moeilijkheid niet weggenomen, waar op wij wezenWat is de ordening Gods in een concreet geval Zelfs, niet als de S. G. P. haar begin sel wil toespitsen op de wet Gods, helpt zij ons uit de moeilijkheid, wijl de orde ning Gods ook over de toepassing van zijn heilige Wet gaat, zooals wij hebben aangetoond uit de 11. Schrift. De sociale wetgeving aan Israël in het apostelconvent geven ons zeer dui delijke ordeningen Gods omtrent de toe passing van de Wet Gods. Tegenover den absóluten eisch der Wet door den Christus in de Bergrede geopenbaard, stelt de God van Israël in de sociale wetgeving van Zijn volk: „het oog om oog en tand om tand" en verwerpt het apostelconvent onder goedkeuring van den H. Geest den ei$ch der Farizeeën, die den Heiden-Christen tot onderhou ding van de Wet van Mozes willen ver plichten. De practische toepassing brengt der halve den strijd in ons Christenvolk, wyl de eenheid in het belijden omtrent de ordening Gods ontbreekt. Zeer merkwaardig is daarom de tweede alinea van art. 1 van het C.H.- beginselprogram, welke een beroep doet op het oordeel der Christelijke Kerk. Welke Kerk is dat? In politicis gaal het om instituten en lichamen. Welk in stituut heeft hier het oordeel te laten gelden? Is dat de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kei-ken, de Chr. Gere formeerde Kerk? Welke is hier bedoeld? Misschien de Hervormde Kerk? En zoo ja, geeft die als geloofsgemeenschap zoo duidelijk een op Gods Woord gegrond oordeel in de concrete vraagstukken, dat het bij de bepaling van de politieke gedragslijn in de concrete vraagstukken naar de grondbeginselen bovenomschre ven het richtsnoer kan aangeven? Art. 1 van 't Chr.-Hist. program on derstelt een Christelijke Kerk, welke er in zoodanige openbaring niet is, als de onderstelling medebrengt. De S. G. P. gaat aan hetzelfde euvel mank als zij van de Overheid bescher ming eischt van de Kerke Christi. Wel ke is dat? Voor den geest der S. G. P. zweeft wellicht niet de voorstelling van een bepaald instituut. Te oordeelen naai haar saamstelling kan dat althans niet zoo zijn. Doch voor welk kerkelijk insti tuut vraagt zij dan bescherming? Een Staatkundig-Gereformeerde Kerk is er niet en kan ook moeilijk verdediging vinden. Uit alles moge blijken, dat een waar achtig streven om eendrachtig uit de gemeenschappelijke grondbeginselen te leven tot nationaal heil, den strijd over de toepassing voor de practijk, die thans tot wederkeerige verkettering en af breuk wordt gevoerd, moest staken en de geschillen bii onderling overleg be hoorde te overwinnen. Minister Verschuur is een sympathieke, maar ook sterke persoonlijkheid. Misschien schat hij zijn krachten wel eens en .komt dan tot woorden en daden, welke niet te verantwoorden zijn. Doch gelukkig, hij toonde gisteren ook den moed te bezitten om desnoods te wijken en terug te treden. Het geval-Fruytier.... Er is veel entouragfe bij gemaakt, welke wij niet gaarne voor' onZe rekening zouden nemen en nimmer hebben bewonderd. De mogelijkheid bestaat nog steeds, dat gouver- Fxuyticr t e v e rgeefsom versterking tegen de oproermakers te Willemstad heeft gevraagd en toen ontmoedigd het hoofd i den schoot lei en zijn degen in de watten. Hier is een deskundig rapport en c<?n des kundig oordeel noodig, waaraan we ons gaar- ullcn referoeren. lar wat daarna geschied is.... goed, de werkelijkheid permitteert zich wel eens on gedachte toevalligheden en wij ontkennen geenszins, dat de Minister van Arbeid, zon der één seconde aan den terugkeerenden gouverneur te denken, een nieuw ambt bij de Arbeids-inspcctie ingesteld had. Niet, om dat de heer Fruytier daaraan behoefte had, maar omdat het noodig was voor den dienst. Allemaal tot uw dienst. Doch de Minister had moeten denken aan den indruk naar buiten en bovendien, wat daarna gebeurde! overplaatsing en nog eens overplaatsing, totdat Ir. Fruytier net precies in den Haag terecht kwam op een mooien zetel en in een „eenvoudig district"; dat alles maakte zoo'n slechten indruk, dat de publieke opinie ir opstand kwam en de bedaarde Eerste Kamer bijna tot revolutie oversloeg. Doch, wat te doen? De Etïrste Kamer staat bij zulke dingen altijd voor een moeilijkheid. Want het is: alles of niets. Amendceren, een bepaalde post uit de begrooting verwerpen, kan zij niet. Zij moet heel dc begrooting aan nemen of afwijzen. En omdat zij in den regel niet niets wil, •ordt het onaangename zij het onder protest dan maar op den koop toe er bij genomen. Doch thans ging de Eerste Kamer tot het zeldzaam gebezigde middel over (en toonde daarmee hoezeer het haar ernst was), dat partij na partij verklaarde: aan een begroo ting, met zoo'n weerhaak er in, geven wij onze stem niet. Andere partijen, van dezelfde gedachte be zield, wilden de politieke moeilijkheden, wel an de verwerping der motie een gevolg zouden zijn, voorkomen en vonden elkaar in een motie, waarin de Minister verzocht werd geen uitvoering aan zijn plan te geven. De roomsch-kath. fractie, voor welke hel geval zeer onaangenaam was, zweeg wel sprekend; vast staat, dat de motie met groote meerderheid aangenomen zou zijn, als de Minister in bravourstemming de Kamer den oet dwars was blijven zetten. Gelukkig bracht dc nacht en ongetwijfeld - overleg met zijn ambtgenooten raad en Minister Verschuur verklaarde, dat de voor genomen overplaatsing bij de Arbeidsinspec tie, niet door zal gaan. Daarmee is de kwestie wat dit betreft opgelost. Voor de reputatie van Ir. Fruytier is het jammer, dat het zoo ver gekomen is (waar om trok hij zich niet terug?); het is voor den Minister geen vernedering, da' hij hoog voor de publieke opinie en de critiek der Eerste Kamer. Welke laatste weer eens haar onmisbaar heid getoond heeft! BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is de broazen eerepenning vooi menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: J. A. Krakeel ie Zierikzee, G. Helleman te Berkel c.a; K. Veenstra te Den Helder: A. G. Margory, Bel gisch onderdaan, te Vlissingen; H. Bedde- ring, ,a. b. Hr. Ms. Evertsen; F. J. van Piest te Amersfoort; C. Klerk U Amersfoort; P Bouma te Amersfoort; F. H. W. Prinz, te 's-Gravenhage: T. Dekker, 1ste stuurman, J. P Tak, 2de stuurman,, A. Kox. timmerman, J Spoclstr.a matroos.. F. Baas, matroos, J. Oosterveld, matroos, W. Pieterse, matroos, en wijlen J. Bartels, matroos, en J. Bruurmi'n. matroos, allen leden van de bemanning va,o het Nederlandsche vrachtstoomschip Hof plein; is aan mr, F. R. J. Dubois, secretaris van de K. v. K. cn F. te Amsterdam, verlof ver leend tot het aannemen van zijn benoemin gen resp. tot officier iin de Kroonorde van Italië en ridder in de Orde van het Legioen van F.er van Frankrijk; is bij bevordering, toegekend de aan .1» Orde van Oranje-Nassau verbonden eer* medaille, in goud. aan J. van den Hoff te Prutcn; is aan dr. A. F. Philips, directeur der N.V Philips' Gloeilampenfabrieken, lid van don Mijnraad. wonende te Eindhoven, verlof v>r leend tot het aannemen van zijn benoeming tot grootofficier in ie Orde „do Mèrito Agri- cola e Industrial (Classe do Mèrito Indui trial)" ran Portugal. NOTARIAAT. Bij K. B. is aan F. M. H. Haan, op zijn vo zoek. eervol ontslag verleend nis notaris te Urniond: zijn benoemd tot notaris binnen het hit Middelburg: ter standplaats Goes H. Jon kers. cand.-not, te Goes; ter standplaats Zis- rikzee H. F. van t Haaff, cand.-not. te Sneek EEN MOLEN VOOR AMERIKA aan de bloenibollenvelden in 'n bepaald gedeelte van Amerika een Hollandsche aanblik tr geven, heeft een blucmbullenhandelaar een molen doen vervaardigen van het echte Hollandsche type, iveliswaar eeniqszins verkleind model maar overigens tot in de puntjes afgewerkt als dc origineele watermolen. De molen wordt dezer dagen in twee kisten gepakt naar Amerika verzonden. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 2 April 1930, des voormiddags te 10.30 uur. EERVOL ONTSLAG - Bij K. -B. is, aan den technisch ambtenaar L. Kooreman te 's-Gravenhage, op zijn ver zoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. MIJNRAAD Bij K. B. Is aan dr. G. Waller, op zijn CONSULAATWEZEN De vice-consul der Nederlanden te Ogden (Utah, Ver. Staten van Amerika), de heer E. Neuteboom, is overleden. Het consulaat geneiaal der Nederlanden te San Francisco is met de leiding der zaken van het vice-consulaat belast. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van BURGEMEESTER VAN HEKWIJNEN By K. B. is benoemd tot burgemeester van Herwijnen: K. Punt. LEGER EN VLOOT. Bij K. B. is benoemd bij de landmacht, tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. deheei. W. H Beekhuis, arts; zijn gedetacheerd bij het leger hier te lan de tot uiterlijk 1 October 1935: de le luit. der mf. van het leger in Ned. Indiië R. C. dn? Lange; de le luits. A. W. van de Logt, der art. en C. J. Vogelsang der mil. adm. van het leger in Ned. Indié; is benoemd bij de landmacht tot res.-off. van gez. 2e kl. de heer H. Broers. arts. DIPLOMATIE DE JAPANSCHE GEZANT. H.M. de Koningin heeft gisteravond to 7% uur ten Koninklijken Paleize, Noord einde te 's-Gravenhage, in afscheidsgehoor ontvangen, den heer Koki Hirota, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Z.M. den Keizer van Japan bij Harer Majes teit's Hof. Na afloop der audiëntie heeft de afgetre den gezant aangezeten aan den disch van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins dei Nederlanden. De Koningin heeft den heer Koki Hirota. bij zijn aftreden als gezant van Japan bij Haar Hof, het grootkruis van do Orde van Oranje Nassau verleend. JAARBEURS TE BRUSSEL EEN NEDERLANDSCHE DAG. Teneinde bet contact tusschen Belgische en Nederïandsche zakenmenschen te bevor deren, heeft het Bestuur van de Officieele Jaarbeurs van de stad Brussel liet initiatief genomen tot het houden van een Neder ïandsche' dag. Het programma vermeldt voor S April des namiddags: een bezoek door de geïnviteer- den aan het Stadhuis te Brussel cn een ont vangst op het Nederlandsch Gezantschap, alsmede ,eon ontvangst door don Raad van Beheer op 9 April des voormiddags half elf Eveneens staat een officieel bezoek aan het Holland-Huis op het programma. In het district der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor 's-Gravenhage geves tigde industrieelen en handelaren kunnen desgewensrht, door tussrhenkomst dezer Kamer een Uitnoodiging voor de Brussel- sche Jaarbeurs voor genoemde dagen krijgen. DE SNORDERS OP HET PLATTELAND Door Jen heer v^tn Sasse van Ysselt zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend dat in den laatsten tijd op het platteland, in het bij zonder in het land van Heusden cn Altena, door zoogenaamde snorders, dat is te zeg gen door houders van automobielen, die hun beroep er van maken om op de lijnen, waar voor autobusondernemingen concessie heb ben, passagiers te vervoeren zonder te val len onder de Opcnbaar-vervoermiddelenwet, een zeer scherpe concurrentie wordt aange daan aan geconcessionéerde autobusonder nemingen? Is het den minister bekend, dat deze con currentie van dien aard is, dat verscheidene van die ondernemingen haar bedrijf eerlang zullen moeten staken, omdat zij, wegens de bezwarende voorwaarden, die haar van re- eeeringswege gesteld zijn ter wille vai veiligheid en de zekerheid van het openbaar verkeer, die concurrentie niet langer meer kunnen volhouden tegenover vervoerders, die van die zware en kostbare voorwaarden vrij zijn? Acht de minister dit niet in het nadeel van het openbaar verkeer, speciaal vooi deel van het platteland, dat verstoken is van andere vervoermiddelen van openbaar verkeer? Zoo ja. is hij dan niet van oordeel, dat die concurrentie behoort op te houden en is hij dan bereid te bevorderen de spoedige indie ning van een ontwerp van wet. waardoor aan die concurrentie een einde wordt ge maakt? ALCOHOL EN SNELVERKEER DE EERSTE JAARVERGADERING. Dozer dagen hield de Vereeniging voor Alcohol bestrijding bij het Snelverkeer haar eerste jaarvergadering in „Pomona" Utrecht. In zijn openingswoord wees de voorzitter. Ir. F. A. Brandt, er op, dat deze Vereeni ging niet alleen getoond heeft levensvat baarheid te bezitten, doch dat zij ook van velerlei zijden sympathie met haar streven ondervond. De V. A. S. telt thans 120 plaatselijke agenten. 42 buitengewone leden en 6G bp gunstigere. Deze aantallen groeien gestadig Verkocht werden tot nu toe 4000 groote pro paganda-platen en 45.000 sluitzegels, terwijl bovendien nog veel materiaal gratis ver spreid werd en qp tal van andere wijzen propaganda gevoerd werd. In dit verband werd ook medegedeeld, dat de V. A. S. op 16.000 rijbewijzen voor bestuurders van mo torrijtuigen, een advertentie geplaatst heeft De aftredende bestuursleden, Ir. F. A Brandt en Mr. W. F. F. baron van Verschuer, werden herkozen. BESTRIJDING VAN BOSCHBRANDEN BOSCHBRANDWEER TE WEERT. Donderdag had te Weert onder voorzitter schap van burgemeester m r. W. Kolk man een vergadering plaats van belang stellenden om te komen tot oprichting eener hosehhrandweer. Onder de aanwezigen wei den opgemerkt burgemeester m r. L. van Oppen uit Maastricht, voorzitter der afd Limburg van den Kon. Noderl. Brandweer bond. de burgemeesters van Horn, Neder weert. Grathem en de voorzitters van de waterschappen van het Land van Weert en van de Oude Graaf. Besloten werd een commissie te benoemen die de zaak ten spoedigste ter hand neemt Tie d' .initieye oprichtingsvergadering heeft a.s. Donderdag plaats ten stadhuize te Weert INGEZONDEN MEDEDEELINC ECHTE FRIESCHÊ UU$iHEERE$-BAAl *20'50 et per ons EEN APRILGRAP DE STRIJD TEGEN HET KAPITALISME. Op 1 April a.s. bestaat „Het Volk" 30 jaar... 'k Heb het nooit geweien, dat men het ge waagd heeft op dien gevaarlijken datum het eerste nummer uit te geven. Maar het i s Het staat in een mooi randje in „Het Volk" zellef. En in den linkerhoek vindt men in een mooi kransje, vastgemaakt met ccn lief strikje van een jongensbloes, weer on der elkaar: 1 April 1900—1930. Doch. dit is nog niet alles. In een zwarte rand van dunne lijnen leest men een tekst e.n de f Gedurende al die jaren heeft het voiha 1-- dend gestreden tegen het kapitalisme. Hebt ge het daarbij al eens gesteund door het aanbrengen van een nieuwen ahonné? Of is dat soms niet waar, dat „Het Volk" volhardend gestreden heeft tegen het kapi talisme (dit woord niet cursief of gespatieerd en toch met bizonderen nadruk uitspreken 8. V. p.!) Roerend ben ik het met deze stelling eens. Ik wil mij niet beter voordoen dan ik ben, ik belijd deemoedig, dat ik ook wel eens mijn best gedaan heb om het kapitalisme onder de knie te krijgen en aan mijn belan gen dienstbaar te maken; precies als „Het Volk". Het is me echter niet zoo goed gelukt; zeker heb ik niet zoo volhardend gestreden en met te weinig energie. Want het kapi talisme kijkt me loensch en eenigszins uit dagend aan: de hooiwagen ging me voorbij cn ik hield slechts enkele spichtige sprietjes in mijn hand. „Het Volk" had meer fortuin. Groote ad- vertenties van kapitalistische zakenmen schen, die enkel maar om winst produceeren en lak aan de gemeenschap hebben; zelfs van banken en maatschappijen.... van echté kapitalisten! Dat was de dertigjarige volhardende oor log van „Het Volk" tegen het kapitalisme. En nu het zoo ongeveer getriomfeerd heeft maakt het van alles een Aprilgrap en voor, het kapitalisme een narrenpak. Nu wordt „Het Volk" aangekleed met een kapitalistisch costuum. De millioenen wor den opgezogen uit de beweging, en... hoe zei de algemeene directeur der groot-kapitalis tische arbeiderepers het ook weer: de krant is nummer één een financieele onderneming en-pas in de derde of vierde plaats propa- ganda-middel. Spreek vooral niet te veel over het socia lisme! Zóó streed „Het Volk" dertig jaar volhar dend tegen het kapitalisme; precies als de abonnees, die inkomen op inkomen sta pelen en daarom van f 20.daags niet be hoorlijk rond kunnen komen als ze een dagje in den Haag zijn. De strijd tegen het kapitalisme is voor sommigen wel heel zwaar.... P. T. T. VERHOOGING MAXIMUM GEWICHT DER BINNENLANDSCHE POSTPAKETTEN. Met ingang van 1 April wordt het maxi mum gewicht der binncnlandsche postpak ketten verhoogd tot 10 K.G. De kosten bedragen dan voor pakketten tot 1 K.G. 30 cent, 1 tot 3 K.G. 40 cent, 3 tot 5 K.G. 50 cent, 5 tot 7 K.G. 60 cent, 7 tot 9 K.G. 70 cent, 9 tot 10 K.G. SO cent In de bepalingen omtrent de maximum afmeting der pakketten wordt geen wijzi ging gebracht In verband hiermede zullen eerlang fran keerzegels van 70 en 80 cent in omloop wor den gebracht AFHALEN VAN POST AAN DE TREINEN. Bij K. B. is een wijziging gebracht in het postbesluit en het pakketpostbesluit, voor namelijk met het oog op de verhooging van het maximum gewicht der binnenlandscho postpakketten tot 10 K.G. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt om de mogelijk te openen tot in voering van z.g. stationsbrieven. Deze rega ling stelt de geadresseerden van correspon dentie, welke dagelijks of op bepaalde, re gelmatig wederkeerende dagen der week met eenzelfden trein, aankomt, en welke af komstig is van ecnzelfdcn afzender, in staat deze brieven aan den trein in nnt vangst te (doen) nemen, tegen betaling van een recht dat per brief bedraagt: bij da- gelijksche uitreiking per kalendermaand f 10 of per week f 3 en bii uitreiking op be paalde dagen, per dag 0.50. Nader zal worden bepaald, wanneer deze regeling zal ingaan. Uit het Sociale Leven» VROUWELIJKE GEORGANISEERDEN. Vergeleken met het totaal gcorganlseerden in de verschillende vakorganisaties is het getal georganiseerde vrouwen zeer gering In 1210 was dit 6 pCL, in 1920 was het 7.02 pCt., in 1928 was het weer gedaald tot 6.10 pCt., om in 19?9 tot 6.61 pCt. te klimmen. De bonde hij het Chr. Nat. Vakverlxmd aangesloten, f-ldcn in 1929 gezamenb'k nog slechts 2350 vrouwelijke leden, terwijl het totale ledental bijna 73.000 bedroeg. Van dit aan'al heeft de Ned. Chr. textiel- arbeidersBond ..TTnitas" nog het leeuwen aandeel, n.l. 1241 vrouwelijke leden op 1 Jan. 1930 op een ledental van 5258.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1