DINSDAG 18 MAART 1930 TWFFDF Ri AD P^G GEMEENTERAAD VAN LEIDEN UITVOERIG DEBAT OVER EEN SCHOOLKWESTIE UET BETREFFENDE VOORSTEL VERWORPEN Voorzitter de burgemeester mr. A. van de Santle Bakhuyzen. Alwezig met kennis geving de heeren Paimenuer en Yaiient- goetL De Voorzitter opent de vergadering en doet meueueeiing van een aantal disposi ties van Led. Staten op raausbesiuiten. Een adres van de Chr. en te.lv. bond van Politieambtenaren inzake saiaris-herziemng wordt gerenvoyeerd naar de Commissie ad boe inzage de salarisherziening. Een adres van het bestuur uer Ambaohts school inzake uitbreiding van deze school wordt gesteld in handen van b. en W. om prae-advies, evenals een adres van ar. van Eek, conrector van het gymnasium, waarin deze eervol ontslag aanvraagt. In behanaeiuig komt daarna de agenda. Als lid van de commissie voor het onder wijs, welke commissie, zooals in de vorige vergadering besloten was, met een lid zou worden uitgebreid, wordt benoemd Mr. Ko mijn. 2. Prae-advies op het verzoek van L. Schil der, om eervol ontslag als onderwijzer aan de school Schuttersveld A. Aangenomen z. h. s. 3. ooi-stel inzake de overname in eigen dom bij de gemeente van de particuliere gedeelten van de voortuinen, behoorend bij eenige aan den Zijlsingel geiegcn pcrceelen De heer Zitman (v.d.) zou het beter vinden, dat de weg aan den anderen kant zou worden verbreed. Wethouder Splinter (c.h.) acht het niet gewenscht om een geceelte van de Singel dicht te gooien, vooral niet omdat de Kon. Grofsmederij daarvan bij het te water laten van schepen veel hinder zou ondervinden. De heer Manders (r.k.) voelt ook wel iets voor het afhakken van de singelboch- tcn. Het lijkt Spr. hier evenwel bezwaarlijk. Spr. zag overigens gaarne dat de gemeen te een wat ruimer standpunt innam tegen over de eigenaars van de voortuinen. De Wethouder vindt een dubbeltje recognitie niet te veel. 4. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein op het Raamland, gelegen aan de Fruinstraat, kad. bekend Sectie M no. 420S ged. Wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. Leidsche Reclamefilms. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van het maken van een rec.aniefilmpje van Leiden. De heer Donders (r.k.) heeft niets te gen dit voorstel. Evenwel houdt hij rekening met het feit, dat het mogelijk is, dat een ven—erd beeld van de stad zou kunnen woruen gegeven. Spr. zou wenschen dat B. en W. een soort suggestief scenario schre ven voor deze film, waarnaar de cineast zou kunnen werken. De heer Coster (r.k.) wijst er op dat verschillende gemeenten veel meer reclame maken dan Leiden, zooals met poststem pels, sluitzegels enz. Kan ook Leiden niet iets in deze richting doen? De heer Manders (r.k.) acht het ook wenschelijk, dat een goede reclame ge maakt wordt voor onze stad. Spr. zou de grens van het credaet hiervoor wel iets hoo- ger willen stelle. De heer bosman (v.b.) staat zeer lauw tegenover dit voorstel. Spr. zou vooral re clame in dezen gpest willen hebben dat meer de aandacht werd gevestigd op ae ge legenheid tot het vestigen van Industrie, welk onderwerp ook de commissie-Manders bestudeert. De Voorzitter zegt dat B. en W. met de opmerkingen van den heer Donaers ze ker rekening zullen houden. Wat de lieei Coster heeft gezegd kan onder oogen wor den gezien. Spr. acht het niet gewenscht dat het crediet verhoogd wordt, zooals do heer Manders wilde. Wat betreft de opmer king van den heer Bosman, zegt Spr. dat dit voorstel geheel afgescheiden moet wor den gehouden van de commissie-Manders. Het voorstel wordt aangenpmen. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van 'n nieuwe bestrating in de Pelikaanstraat. Aangenomen z. h. s. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het afwenden van brandgevaar en het beteugelen van brand in het Stedelijk Museum „De Lakenhal". Aangenomen z. h. s. S. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de aansluiting van een gedeelte van wijk VI en van een ge deelte van wijk VII op de centrale rio- leering. De heer Van Stralen (s.d.) acht het niet goed, dat de wijken Stationsweg cn Kooipark voor uitvoering in handen geko men zijn van een aannemer. Het werk wordt er waarschijnlijk door vertraagd en bovendien wordt hierdoor de werkverrui ming geschaad. Wethouder Splinter (c.h.) zegt dat 't juist is, dat de beide werken aan één in schrijver zijn gegund. Gezien de beteekenis van het werk is voor het Kooipark twee maanden uitstel verleend, wat practisch op een maand neerkomt. De werkverruiming lijdt hier in het minst niet onder, daar ge werkt wordt in twee ploegen. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Een schoolkwestie. 9. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest om medewerking te verleenen tot stichting van een school voor gewoon lager onderwijs. De heer Meijnen (c.h.) was aanvanlce lijk van mecning, dat medewerking aan het schoolbestuur moest worden verleend. La ter heeft Spr. een andere kijk op de zaak gekregen en thans kan hij zijn stem niet meer aan 't voorstel geven. Welke leerlingen mogen worden meegerekend bij de wette lijke clausule? Er zijn 25 kinderen die een school in Leiden bezoeken, die op dezelfde grondslag staat, die dus niet mogen worden meegerekend als de toelage van de bevol king in een bepaalde stadswijk een school niet gewenscht maakt Dit laatste kan Spr niet inzien. Als de 25 leerlingen worden afgetrokken, is het minimum aantal leer lingen niet bereikt Betreft het hier een Leidsch of 'n Oegst- geester belang? Spr. gelooft het laatste. Van de 106 kinderen die op de lijst voor komen wonen er 3S op het gebied van Lei den. Bi op het gebied van Oegstgeest. 2 in Rijnsburg. De meeste van de kinderen gaan in Oegstgeest school. Er is hier dus veel meer sprake van een belang voor Oegst geest daii voor Leiden, zoodat het veel meer op den weg ligt van Oegstgeest dan van Leiden om medewerking te verleenen. De 80 leerlingen, die thans reeds school gaan, zullen bij de opening van de nieu we school 80 leege plaatsen open laten, ter wijl er geen gebrek aan plaatsruimte in het spel is. Bovendien wordt door deze actie een wig gedreven in de gelukkige samen werking tusschen Hervormde en Gerei ouders op het gebied van het onderwijs te Oegstgeest. Er zal daardoor een scheur ont staan ook in de groep der kinderen. Dii vindt Spr. het meest treurige en ook hier om zal hij tegen het voorstel stemmen even als zijn geheele fractie. De heer Groene veld (s.d.) wijst er op dat deze zaak zoo op het nippertje wordt dat beslist in deze vergadering een beslis sing moet vallen. Spr. vindt het jammer dat over deze zaak geen vergadering van de commissie \an onderwijs is gehouden, terwijl de wethouder het toch noodig acht te. Er is slechts schriftelijk door de com missie over deze zaak gehandeld, zoodal aan het advies van de commissie niet veel waarde kan worden gehecht Het verzoek van deze Oegstgeestei Sohool vereeniging is Spr. zeer 'onsympa thiek. Veel Uegstgeesters zijn belastingont vluchters. De Vereeniging zou bovendien ge daan kunnen krijgen, dat ze de kosten van haar onderwijs voor een groot gedeelte over de Leidsche grens zouden schuiven. De grond waarop de school zou moeten worden gebouwd is mooie villagrond, zoodat de grond in de omgeving aanmerkelijk in waai de zou dalen, als er een school werd ge sticht Er bestaat een Hervormde school in Oegst geest, maar de Hervormden en Gereformeef den zijn het niet eens over den Bijbel, zoo dat de laatste een aparte school willen neb ben. Maar een meeningsverschil over den Bijbel mag toch zeker de gemeente Leiden niet zooveel geld kosten. Spr. bestrijdt ook de meening, dat aan de wettelijke voorschriften zou zijn voldaan Spr. wijst er o.a. op dat er op de lijst ge- teekend is voor een kind van 2 jaar, een van 3 en li van 4 jaar. Er is ook geteekend voor kinderen van 11 jaar. Als al deze kin deren er worden afgetrokken met de kin deren, die reeds een school van dezelfde richting bezoeken, dan blijven er geen 80 over. Spr. gelooft wel, dat de school kinderen zal trekiien, ook van ouders wier kinderen eigenlijk op de openbare school thuis hoo- ren. Hierdoor zal de o. 1. school in Leiden weer meer leeggepompt worden. Het begrip „aanzienlijke toeneming van de bevoiiring'' is zeer betrekkelijk. Als de wethouder meent dat hiervan sprake is zal ook een school in net Rijnsnurgerw egk war- toer moeten worden gesticlit. De wetnouder zal hiertoe wel geen voorstel wenschen te doen, zoociat hij eigenlijk met zich zelf in .egenspraak komt De heer Romein (v.b.) merkt op, dat de zaoü zeer ingewikkeld is, en daarom was het zeer -gewenscht geweest, wanneer ze beter in de commissie voor het onderwijs was behandeld, spr. heelt den indruk ge kregen, dat de aanzienlijke toeneming van de wijk geenerlei verband houdt met de stichting van een Geref. school. Spr. zal daarom tegen stemmen. De heer Van Es ia.r.) betreurt het dat geen vei-gaüenng is gehouden van de com missie voor het on uer wijs. over oeze zaak opr. lient ue -gesuinoüems van het Bijz onuerwijs m Oegstgeest toe. ue scnool w oegstgeest van ue i\ed. rierv. Gemeente ueeit m alle harmonie met de Gereiormeer den samengewerkt Uoor de uitbreiding van tiet aantai leerlingen is er intussohen schoolruimte te vveung en toen kon men te zamen met de Hervormden uitbreiding oJ ook 'n aparte Gerei, school bouwen. Aan het laatste, gal men de voorkeur. De heer Mey nen beaioelt daarover niet te treuren, want net gaat in de beste harmonie. Spr. gelooft wel dat de i Kinderen die de neer .ueijnen hee.t genoemd, mee mogen teilen, vooral omdat ue wijk belangrijk uit ureidt. Er is hier ongetwijieid ook* sprake van een Leidsch beiang omdat er meei ruimte zal komen op eenige bijzonder sclio- ten, oie over het algemeen zeer goed be volkt zijn. De kosten van bet onderwijs op deze nieuwe school kunnen wat de Oegst- geester leerlingen betreit grootenueels op ue gemeente uegstgeest vernaald worden. Dat er meer reuen zou zijn om een open bare school te stichten mag onjuist ge uoemd worden. Overal ziet men dat vooi het Bijzonder onderwijs ruimte te kort is. terwijl de openb. scholen ontvolkt worden Wethouder Tepe (r.k.) betreurt het eveu eens, dat de zauk niet in een monuelinge bespreking door de commissie voor hel onuerwijs is behandeld. Door verschillende omstandigheden is dit echter onmogelijk geweest Intusschen zijn 99 pet van de argumen ten die vanmiddag ter sprake zijn gebracht niet ter zake dienend. De gevoelsargumen ten leggen niet het minst gewicht in de schaal. Het gaat slechts om de vraag of de Leidsche leerlingen moeten meetellen. Daar omtrent bestaat de bepaling, dat dit alleen mogelijk is wanneer sprake is van een be langrijke toeneming van de bevolking, die tot de stichting aanleiding heeft gegeven. Hierover kan mep van meening verschil len. Spr. stelt zich op het standpunt dat als het schoolbestuur de aanleiding in deze toe name heelt gezocht, de medewerking mei kan worden ontzegd. Zoo is de kwestie, af gescheiden van alle sympathieën en anti pathieën. Persoonlijk is Spr. niet zoo en thousiast geweest bij de samenstelling van uit prae-advies. I Dat Spr. met twee maten zou meten is I volmaakt onjuist. Er is geen aanleiding te bomen tot stichting van een o. 1. schooi, omdat Spr. dan toch tevens zou moeten ko men met een voorstel om een andere o. 1. school op te heffen. Er is immers school ruimte genoeg, wat het o. 1. onderwijs be treft Wethouder Goslinga («..r.) wijst er op dat de kosten van de school door de ge meenten verhoudingsgewijs worden gedra gen. Oegstgeest draagt in dit geval 'n grool aandeel, zoodat er dan ook geen sprake is van nadeelen voor Leiden. Wat de prinoipieele zijde betreft zegt Spr., dat liet hem leed heeft gedaan, dat de heer Meynen reeds dadelijk is begonnen met te zeggen, dat hij tegen zou stemmen zonder af te wachten de argumenten van den wethouder. Het gaat er immers slechts over of aan de wettelijke voorschriften is voldaan. Het uit elkander gaan van de Ned. Herv en de Geref. richting is gegaan zooals Abra ham en Lot uit elkaar gegaan zijn toen hun kudden te groot werden. De heer Wilbrink (cJi.): Ben je daai bij geweest? De heer Goslinga: Dat staat in den Bijbel als u die kent. De heer Wilbrink: Die behoeft u hiei niet bij te sleepen. De heer Goslinga: Ik mag hier toch wel een Bijbelsch beeld gebruiken? U is blijkbaar niet uw figuur verlegen, i Spr. wijst er verder op, dat sympathie Iliier geen rol speelt. Het bijzonder onderwijs groeit nu eenmaal.- Daar moet het gemeente bestuur rekening mee houden en daar hier aan de wettelijke voorschriften is voldaan, kan men moeilijk bezwaren tegen dit voor stel hebben. De heer Wilbrink vindt dat de heer Goslinga den Bijbel bespottelijk gemaakt heeft met zijn vergelijking van Abraham en tot. Spr. is geheel niet uiiet zijn figuur ver legen. Spr. behandelt dan ook nog de zaak zelf, zich unaniem verklarende met den lieer Meynen. Spr. begrijpt overigens niei dat deze zaak niet belangrijk genoeg was om in de commissie van het onderwijs be handeld te worden. Het argument dat dit schoolbestuur in goede harmonie uiteen is gegaan, gaat niet op, want het schoolbestuur is gebleven, zooals bet was. Officieus heeft Spr. gehoord dat de Schcolvereeniging bang was dat haar in Oegstgeest het oude school gebouw zou worden toegewezen. Om dat te voorkomen heeft uien zich tol Leiden ge wend. Spr. zal dan ook met groote vrijmoe digheid tegenstemmen. Wethouder Goslinga: Als het maar te gen de Gereformeerden gaat. De heer Wilbrink protesteert tegen deze uitdrukking. De heer Groeneveld repliceert. De heer Wilmer (r.k.) verklaart na mens zijn fractie dat de r.k. leden hun stem aan liet voorstal zullen geven, omdat aan do wettelijke voorschriften is voldaan. Spr. geeft ook gaarne zijn stem aan dit voorstel, omdat hij ook geen morecle of geestelijke bezwaren heeft. De heer Huurman (a..r) zal voorstem men, omdat aan de wettelijke voorschriften is voldaan, maar ook alleen om deze reden. De lieer Romein betwist dat aan ae wettelijke eischen is voldaan. Wethouder Tepe repliceert De heer G o s 1 inga komt op tegen de be wering van den heer Wilbrink, dat hij door het aanhalen van een Bijbelsch beeld den Bijbel bespottelijk zou maken. Spr. kan dit niet inzien. De opmerking van den heer'Wil hrink was veel meer spottend. Spr. beant woord nog enkele sprekers, ter .vijl hij ver duidelijkt zijn beweren dat het hier g3at te gen de Gereformeerden. Ook bij de Kooipark school was er oppositie onder de c.h. fractie. De heeren Meynen en Wilbrink komen hier tegen op. Het \oorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 19 tegen 12 stemmen (a.r. en r.k.). Bij de rondvraag wijst de heer Kooistra (s.d.) op een bericht in het Haassche Volk over den toestand van een woning in de Paradijssteeg, waarin li mcnschen vertoe ven. Spr. verzocht B. en W. dezen toestand te onderzoeken en in een volgende vergadering mededeelingen tc doen. De heer Bosman (lib.) vraagt naar de verkeersregeling ibij den Rijnsburgerweg Het tramverkeer schijnt voor te moeten gaan. Dat is een zeer ongewenschte toe stand. De heer v. Eek (s.d.) vestigt de aandacht van B. en W. op art 4 van cle Drankwet, waarbij het aantal vergunningen wordt ge regeld. Deze zaak kan dit jaar onder oogen worden gezien. Spr. dringt er op aan, dat dit geschiedt Daarna sluiting. LUSTRUMVIERING IN „ZOMERZORG" In verband met het feit, dat dezer dagen het bekende café-restaurant „Zomerzorg" aan den Stationsweg vijf jaar onder dezelfde directie heeft gestaan is gisteravond, nadat gistermiddag de directeur, de heer Baten burg, een druk bezochte receptie had gehou den, een feestavond georganiseerd, die bijzon der goed geslaagd is en die ons opnieuw ge legenheid gaf het organisatorische talent van den directeur te bewonderen. In de rijk versierde zalen (er waren niet minder dan 220 bloemstukken binnengeko men) hield zich een elite publiek op, dal zich den geheelen avond en ook nog een gedeelte van den nacht keurig heeft geamu secrd, door de aanwezigheid van verschillen de attracties en door de goede stemming, die er heerschte. De heer Batenburg grijpt iedere gelegen heid aan om zijn gasten te gelieven en aan zijn inrichting te binden en zijn energie ten opzichte hiervan verdient ongetwijfeld belooning. Ook op dezen avond kan hij met genoegen terug zien. ADSPIRANTEN-UITVOERING „D.O.S." De Chr. Gymnastiek- en Schermvereeniging „D. O S." heeft gisteravond in de Stads gehoorzaal een adspirantcn uitvoering ge houden, waarvan reeds dadelijk gezegd mag worden, dat zij uitnemend geslaagd is. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Verschoor, stond de bijeenkomst onder lei ding van Dr. J. G. van Es, die na de opening op de gebruikelijke wijze, in een kort ope ningswoord, wees op het voorrecht dat we in Leiden, naast neutrale ook Chr. gymna- stiekvereenigingen hebben. Het vergankelij ke omhulsel, van de onvergankelijke ziel moet mede tot Gods eer hoog gehouden worden. Spr. drong er voorts bij de annweziger» gen op aan, dat zij ook de uitvoering der werkende leden op 10 April a.s. zullen bij wonen, terwy'l hij voorts de ouders dringend uitnoodigde tot de ouderavond, die binnen kort zal worden gehouden. Tenslotte bood spr. de leidster en den leider, Mej. v. d. Vegt en de heer Jansma, beiden uit Den Haag, een mooie bloemen mand aan onder luid applaus van het pu bliek. Hierna werd niet het woord, doch de daad aan de leden der uitvoerende vereeniging ge geven, die hier een dankbaar en zeer goed gebruik van maakten. Voor de pauze werd een twaalftal nummers uitgevoerd en na de pauze nog vier nummers, welke alle, zonder eenige uitzondering zeer in de smaak van het publiek vielen. Er heerschte de geheele avond een op geruimde, prettige stemming. De leidster en de leider leken ons zeer goede krachten voor de vereeniging. Hun prettig optreden deed allen goed en de ouders kunnen zoolang de leiding in zulke bekwame handen berust, hun kinderen met een gerust hart naar deze vereeniging sturen. Om ruim half twaalf sloot Dr. van Es, nadat hij allen, die medegewerkt had den, had bedankt, met gebed. Een vroolijk strijkje luisterde den avond op. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL- Wijziging. 17 Maart Firma Jac. Krol, Schoenen: importeur van schoenwerk en aanverwante artikelen, Noordwijk, Kerkstr. 3. Overl. Venn.: J. Krol, Leiden, d.d. 11 Maart 1930. Gebrs, Lanfers, Rijwielen-sportartike len, Leiden, Breestraat 53. Wijziging han delsn. thans: Sporthuis „Lanfers". aMgazijn „De Zon", handel in manu facturen, Noordwijk, Voorstraat 14. Boven genoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1929 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: E. Tissing. Opheffing, 17 Maart. N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company (De texas Maatschappij). Leiden, Morsohsingcl (f) (Spoorwegemplacement). Hoofdz.: Den Haag, 2e Adelheidstraat 300. WALTER NIEMANN-AVOND DE AMBACHTSSCHOOL Walter Niemann, in 187G te Hamburg ge boren, leerling eerst van zijn vader en van Humperdinck, later van het conservatorium te Leipzig, waar hij onder leidmg stond van Hugo Riemann en Carl Keineeke, heeft zich ontwikkeld tot con musicoloog van den i erstou rang. Zyn historische werken over de Scandi- naafsche muziek, over allerlei meesters van vroegeren en Interen tijd in Duitschland, over de ontwikkeling van het klavierspel, enz., te om hier met naam en titel allo te noemen zijn meesterwerken van diep inzicht er. Duit- sche nauwgezothe d. Zijn critische arbeid te Leipzig aan de ,-Leipziger Neueste Nach ■ichten" is overbekend. Het spreekt van zelf, dat een man van zoc» grondige scholing en op muzikaal gebied zoo enorme kennis, wanneer hy zich tot composi- torischen arbeid zet, de techniek der compo- itie van klassieken, romantici en menschep un nog lateien tijd theoretisch grondig be- hecrscht. Zoo is dan ook alles wat Niemann schrijft technisch volkomen in orde. Toch dunkt ons zijn persoonlijkheid, zijn innerlijk wezen romantisch. Fn dan is hij het meest verwant aan d-1 latere romantici ids Brahms en Grieg. Evenals Brahms kan hü bii wijlen net zoo mistig zijn nis zijn geboorteplaats Hamburg. Met Brahms heeft hij verder gemeen de stroeve, Noord- Duitsche ernst, die soms heel sympathiek aan doet. Hij kent Brahms cn Gr.'eg, Beethoven en Chopin door en door, is met de eigenaardig heden van hun stijlgeheimen vertrouwd: maar evenzeer met di-; van Debussy. Hij kent niet minder voortreffelijk Mozart en Haydn. Als men zijn muziek hoort, klinkt er heel veel zoo vertrouwd in, terwijl men toch telkens weer even gefopt wordt. We merkten op, dat hij naar het ons toeschijnt, in wezen roman- Dat hii meer moderne harmonieën toepast, is. raar het ons voorkomt, geen gevolg van innerlijke noodzaak, maar eenvoudig een tech nische toepassing, welke ons meer cerebraal aandoet. Wij hebben in Niemann weer het verschijnsel dat een zeer wetenschappelijk, noem hem drsr.oods een geniaal mus'co'oog, daarom nog niet een geniaal componist behoeft te zijn ol sehriift hii. om zoo te zeggen, geen noot op de verkeerde plaats. Evenmin als een litterair-historicus gewoon lijk een sehriivev of dichter van den eersten rang is; of een kunsth:storicus als scheppend kunstenaar met succes naar het hoogste reikt. Wetenschappelijke menschen en critici weten altijd heel goed hoe het moet; in tal van gevallen zullen zij, wanneer ze tol schenpenden arbeid overgaan, zich weten te hoeden voor bfinaliteit pn minderwaardVheid; daarvoor zijn hun kennis en inzicht te groot. Maar hel echte feu sacré voor groote composities ont breekt toch. omdat de energie, die nu eenmaal in den drenst der wetenschap verbruikt wordt, voor de kunst verloren is. Dit alles klinkt misschien wat somber voor dc jonge menschen. die met een geestdrift, waarvoor wij het grootste respect hebben, moeite hebben gedaan om ons den comnonist Walter Niemann te 'ntrodueeeren en dit op T a'lerverdienstelük deden. Zy mogen er ook volstrekt niet uit opmaken, dat wij den groo- ten musicoloog Niemann als schepnend kun steraar geheel zouden willen vevoordeelen. We merkten reeds op. dat zoo'n figuur uit den aard der zaak nooit banaal is. daarvoor bezit hy een te rijk verzorgde muzikale erudit e en eer. te grondige kennis der techniek. Wy mee- nen evenwel, dat hij als componist niet do sterkste zijde van zyn persoonlijkheid open baart De kleinere vormen beheerscht hij volkomen en weet deze een eigen inhoud te p*ven, wat o.i. het sterkst snrak uit Der Kuckuch", een kleine Suite. De vyf deelen hiervan waren niet breed uitgesponnen. De componist gaf hiern niet meer aan hij te zeg gen had in een edelen vorm. Deze Suite deed ens denken aan de gratie der 18e eeuwsche klaviermuziek. En verder meenden we ook die eenheid van vorm en inhoud te bespeuren in de vyf liederen. De grootere stukken, bij name de Elegische Sonate met allerlei reminiscenties aan Brahms, Grieg, Beethoven en Chopin kon ons, hoe knap ook geschreven, als geheel niet bevallen. Voor ons gevoel was het werk te arm aan gedach ten, om de lengte te rechtvaardigen, te weinig persoonlijk. En nu de uitvoering van een en ander. De pianist, de heer J. A. S. Haverkamp, heeft uitstekend gesne eld. En het doet ons. juist voor hem, die zich voor dezen avond zoo heel veel moeite gegeven heeft, leed, dat we Niemann's muziek niet onverdeeld konden waanleeren. Aan zijn spel ligt dat niet. Hij beschikt over een bekwame techniek, bezit een mooien aanslag, weet zijn pedial voor treffelijk te gebruiken, staat wat „fingcr- festigheit'" betreft, boven zijn party en is zeer muzikaal. Zijn techmek is wel van dien aard. dat hij zich geheel aan de voordracht kan wijden. We denken even aan de klare expo sitie van de Fuga in Jt eerste nummer, aan de fijne voordracht van de Suite, aan de mooie auditie van de hier en daar wat Debu'ssy- achlige Chaconne. Met den pianist Haver kamp te hebben kennis gemaakt, is een onver deeld genoegen. De heer Haverkamp begeleidde verder op de meest lofwaardige wyze den heer J. T. L. B. Rameau in diens voordracht van de Sonate in G-dur. In den heer Rameau, die een prachtig oud instrument bespeelt, zeldzaam edel van klank, schuilt een rasviolist. Hij weet een mooien toon te vormen; in zijn stokvoering is overtuigdheid; in zijn streek zit durf. Hot. meest heeft hij ons getroffen in het breed gestreken Adagio religiosa, waarvan de dooi en door muzikale opvatting opviel. Juist deze muzikaliteit is de groote waarborg, dat kleine toon-oneffenheden in het passagespel heel spoedig 2ullen zijn overwonnen. F.n ten slotte noemen we als sopraansoliste mej. Annie van der Reyden, die een vijftal liederen van Niemann zong. Als steeds trof ook nu weer haar warme, gevoelige en door leefde voordracht. Zij wist de -verschillende liederen ieder in hun eigen stemmingssfeer geheel tot hun recht te deen komen. Vooral haar middenregister is van buiten gewone bekoring, terwijl ook in hoogere lig ging haar stem soeplesse en draagkracht behoudt en altijd even onverdeeld nobel aandoet.. Ook zij werd met smaak begeleid ccor den heer Haverkamp. Natuurlijk hadden zoowel het publiek ais du uitvoerenden .weer te worpteien^ met de onaan gename accoustiek der Kleine Zaal. Het niet talrijke publiek heeft de uitvoering van een en ander hoog gewaardeerd. Voor zangeres en pianist bloemen. De baten kwamen ten voordeele van „Voordorp". EEN RELLETJE. Tijdens de raadszitting gistermiddag in het Nutsgebouw ontstond voor dit gebouw een relletje, dat ook in de raadszaal dc aandacht trok. Een man met een harmo nica wilde een liedje spelen, wat hem door een jk>1 itie-agent verboden werd. Blijkbaar berustte hij hier niet in, zoodat een scher mutseling ontstond, waarin ook eenige andere personen, o.a. ook een O. I. zich .mengde, met het gevolg, dat do politie 'agent cle sabel moest trekken. Een tweetal rechercheurs in de raadszaal kwam er nok I hii te pas met de gummistokken. Eenige [belhamels werden nahr het politic-bureau igebracht Voornaamste Nieuws. DE JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING UITREIKING DER DIPLOMA S In tegenwoordigheid van ledgn van schoolcommissies, bestuurders van onder wijsinrichtingen, leden en begunstigers dei Ambaehtssclioolvereeniging, ouders en voop den van leerlingen, leeraren, oud-leerlingen cn leerlingen, is gistermiddag de jaarlijk sche alg. vergadering gehouden van de ver eeniging „De Ambachtsschool". Met een hartclijken welkomstgroot open de de voorzitter, de heer ir. Touw, de jaar- lijksc.he algemeene vergadering, waarin, ge trouw aan de. goede gewoonte, een verslag werd gegeven over liet algeloopen school jaar 1929. Rede ir. A. M. Touw. Met dankbaarheid kan op het afgeloopen jaar worden teruggezien, niet geheel met voldoening. De reden daarvan is tc zoeken in het feit, dat men ook dit jaar weder genoodzaakt was, een groot, aantal leerlingen, die een voldoend toelatingsexamen hebben afge legd, te moeten afwijzen door gebrek aan plaatsing; dit betreft vooral de afdeeling metaalbewerking. Sedert dc uitbreiding van de school in 1923 neemt het aantal jongelieden, die haar wenschen te bezoeken, telken jaie toe, zoo dat een vergrooting van de schoolgebouwen meer en meer een dringende noodzakelijk heid is geworden. Binnenkort zal een goed gedocumen teerd verzoekschrift aan Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden gezonden, om goed keuring van de uitbreidingsplannen en om wel te willen bevorderen, dat op de begroo ting van het volgende jaar de noodige gel den zullen worden uitgetrokken voor de uit voering. Het bestuur heeft alle hoop, dat op dit verzoek.een gunstige beschikking mag worden verwacht. Er is bij dit alles echter een groote „maar", die spr. hier niet mag verdoezelen Het zoo sterk toegenomen snelverkeer met zijn eischen van verharding van wegen, ver grooting van spooremplacemcnten, kan tol het gevolg hebben, en in dien zin zijn reeds geruchten door het bestuur vernomen, dal dc aan de school grenzende terreinen, toe lw- hoorende aan de Ned. Spoorwegen, niet meer verhuurd zullen worden, in verband met een voorgenomen uitbreiding van liet spoorwegemplacement aldaar. Mocht dit werkelijk zoo zijn, dan ziet het er voor de voorgenomen uitbreiding niet gunstig uit, tenzij het nader te plegen on derling overleg er toe mocht leiden, dat een botsing tusschen de belangen van ons Nij verheidsonderwijs en die van de Ned. Spoorwegen wordt vermeden; dit zal de naaste toekomst ons moeten leeren. Voor den nieuwen cursus 1929/1930 wer den 171 leerlingen ingeschreven. Hiervan werden er 127 in het eerste leerjaar ge plaatst, waaronder zij, die na reeds vroeger met gunstigen uitslag afgelegd toelatings examen, thans konden worden geplaatst en zij, die het eerste leerjaar nog eens moesten herhalen. De nieuwe leerlingen zijn verdeeld als volgt: 27 voor timmeren, 00 voor metaalbewerken, 5 voor meubelmaken, 5 voor schilderen. De cursus is begonnen met in totaal 331 teerlingen en wel: 83 voor timmeren, 1S4 voor metaalbewerking, 27 voor electrotechniek-instrumentmaken, 10 voor de machinisteu-afdeeling, 11 voor meubelmaken, 16 voor schilderen. BINNENLAND (blz 1 liet Russische graan zal voortaan naar Londen gaan, in plaats van naar Rotterdam. Do C. 11. Unie zal op 23 April de jaarver gadering houden. Voor de A. R l'artij in de Kamerkieskring Haarlem heeft Mr. P. Borst een rede gehou den over de a.r. partij en de bedrijfs organisatie. Ter vergadering van de groep Nederland van het AIe. Ned. Verbond is dc kwestie van het opschrift op het Nedcrlandscho paviljoen te Antwerpen besproken. (blz. 8). Tc Den Haag is een groote zwendelzaak ontdekt. Te Rotterdam wordt een drietlaagsche con ferentie gehouden van de Vrij-Evangelische Gemeente. (blz 9 Het derde artikel van Dr, G. K. Schoep over het Schoolartsenrnjiport uitgaande van het Geref. Schoolverband. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan do Eerste Kamer nopens de begrooting van het Zuirierzeefoiuls. De U. K. Staatspartij cn de R. K. Volks- purtij hebben besprekingen gevoerd over fusie. BUITENLAND (bldz. 2) Meer optimisme voor de Vlootconfcrentie* De Codificatie-conferentie te Den Haag be gint haar arbeid in de commissies. De overbrenging van Primo de Rivera's lijk Nieuwe burgeroorloc dreigt in China. Sprinkhanenplaag in Palestina. Een sovjet-agent als kasteelbewoner in België. Sür. gaat thans over tot het de namen der leerlingen, die na het met goed gevolg algelegd eindexamen, de school inet het diploma gaan verlaten en daarna van hen, die tot een hoogere klasse zijn be vorderd: Leerlingen die de school met diploma verlaten: Timmeren: J. Alphcnaur. J. A. Asslé. J. M. Borst. H. L. J. v. Dillen. J. L. M. Dime. L. H. Erkelens. H. N. Gijsman. W. Hasselbach. A vom Hofe. Th. J. Stol. J. de uitgereikt, •n: J. - C. A. C. J. Groeningen. H. J. Ou- Zeigelnar. Slo< W. C ndijk. isle, D. J. .develd. L. J. v. Dijk. oed K IC. inden' P. Moo; J. P. eïjn. Bevorderd: i dc 2e r de Se klar e: H. N. J. J. Wilsum. Vc L. Blok. C. do Bl... FT. Eling. C. Hak. H. de He. Kotj, A. Klinkenberg, P. d. Bijl. P. J. "ikkert. C. H. P: J. D. B. Stljger, C. v'. d i. v. Vliet. W. Vooijs en A. delijk: G. Janssen en W. J de 2e klasse: J. L. Ammerlaan. - ot. G. Dantuma. P F. J. v. Hove, H. J G. Paulinl. S. Ramak, J. J. D. B. S C. Verloop. H. v. Vliet. W. m. C. Parlevllct, H. M. v Verhoorn. P. J. v. d arwaardelijk: J. G. v. lardelljk: B. den Oudst A. Alt. M. v. d. Bc-rg. A. P. Blok. J. H. lUöte, H D. J. Boon. J. f -------- l.abordus. P. G. Laterveer. H. v. Leeuwen. C -T. I.emmers. G. K. L. v. Marsbergen. W. D. tenhruggen. J. Oudshoorn. C. Ph. Rosier. B. t is. C. B. v. Arlc. I r. W. H. N. Bak- Holle-brandde. B. v. d. Klaauw, H. Lain G. v. Leeuwen. II v. Manen, J. C. Mlllkan. L. a J. Moei 11:er, J. J. Plunje, S. F. Robbers. A. Spruit. H. M. Swank. G. v. d. Vis, K. v. Vreocleiidaal, D J, Vijl brief, W. I. v. Wijk. F. H. Wijsman en A. v. d. Zeeuw. Voorwnurdolljlc: H. v. Dokkum. A. Klein jan. J. Wijbenga c-u J. M. Wijsman. Niet bevorderd 12 leerlingen. lOlectroleelinietoJtamriiiiientmaken: van de 2a J. M. Brüssc, H. - S. Haantjes, Th. J. Hofst Kampinga, A. Knotsenburg. N. Lainnn, H. J. v. Leeuwen. J. J. v. Loc-f. J. Melmaii, J. Mugge. A. Aan een 12-tal leerlingen van de ak- avondschool kan een diploma worden uitge reikt: Onderstaande leerlingen ontvingen een di ploma: C. Blok, Leiden, boukwundig teekencn: J 1L Grlffl.-cn. Oegstgeest. idem: K. Imthorn. Noord- wljk-BInnen. Idem: W. J. Kapel, idem, idem; A. Momberg. Lelden, idem; A. Srnlt. idem. idem; O. v. Soe-.-t. Ilaz-Ts-..'oude. idem; v. Su-ijn. Lei den. Idem: .T. P. Zweistra. Idem. idem: P. Schip per. Oegstget tofle .eide». Idem: P. v. Heusden, Leidei 'jèddenniaken. Spr. bood zoowel de leerlingen als de ouders der leerlingen zijn beste wenschen aan. Van het bestuur is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer J. M. Rademaker. In de vacature Rademaker zijn als lid van het bestuur aan den Gemeenteraad ter keu ze en benoeming voorgedragen: 1. de heer Ir. J. J. CL van Hoek; 2. de heer J. Heringa. Ten slotte richtte spr. nog oen woord lot den heer Kuijntjes, Directeur der school, hern dankende voor hetgeen hij met de leeraren voor de school heeft gedaan cn tot de leeraren om hen aan tc sporen hun best te doen in het leven. Nadat de leerling A. C. J. Mulder een dankwoord had gesproken vroeg de Voorzit ter nog even de aandacht voor pnkele mede deelingen betreffende de school. Namens de ouders sprak daarna de heer J. Plooy, hoofd der Juliana-school tc Rijns- burg, nog een woord van dank tot Bestuur, Directeur en leeraren. -kuljlen. J. A. Wakka. H. Waf i M. v. Zeijl. Voorwaardelijk: elaken, J Hollema wrn. C. Lekkerker ?r. r. J. Otto, E. A. Brandt. G. Th. Bi - nth. r. r - dijk, W. H. nijlcd: .r. J. Kei H. Eng. TI. v. d. T: L. TvlInlchii Niet bevorder. M. J. v. Boljere em, G. Boot. H. >!de, M. J. v. HouI BAZAR VOOR MAREKERE-LICHTKRONEN Hedenmiddag geopend. De foyer van de Stadsgehoorzaal is momen teel hei-schapen in een aantrekkelijke kleu rige feestzaal, waarin eenige dagen lang e drukke bedrijvigheid en een vroolijkc stem ming zal heersclfbn. Door een dames-comité, waarvan Mevr. Spaargaren de motor is we mogen dit wel zeggen, zonder aan de verdiensten van de andere dames te kort te doen is een bazaar georganiseerd, ten bate van de lichtkronen van de Marekerk, een sympathiek doel, dat ongetwijfeld in brecden kring belangstelling zal trekken. De verschillende stands in de zaal zijn keurig versierd met Indische doeken en al lerlei attracties trekken de aandacht. Zooals dat op alle bazaars het geval is, worden ook hier een groot aantal zeer ver scheiden artikelen te koop aangeboden. Een uitgebreide collectie handwerken, die onge twijfeld zeer de belangstelling van dc dames zal opwekken, treft men aan, naast alle mo gelijke luxe cn gebruiksartikelen, benevens zaken, die de tonge streelen. Zooals we reeds zeiden, ontbreken natuurlijk ook de gebruikelijke attracties niet. We zullen ze niet opnoemen, maar kun nen wel zeggen, dat er verschillende zeer origineele bij zijn. Dc fa. van Nelle is er weer met haar gratis koffie- en theeschenke- rij. De bazaar wordt opgeluisterd door mu ziek, .zoodat we resumecrende wel kunnen beweren, dat de bezoekers eenige uren van vroolijkheid zullen genieten. Reeds daarom, maar vooral ook om het doel dat de bazaar nastreeft, zullen ze komen cn we gelooven dat we dan ook wel een opwekking achter wege kunnen laten. Het aantal artikelen, dat geschonken is, is bijna onuitsprekelijk, zoo dat het dames-comité rekent op zeer veel be zoek. Laat hen in die verwachting niet be schaamd worden. Bij de officieele opning hedenmiddag heeft Ds. Punselie een openingswoord gesproken, j waarna de Burgemeester. Mr. A. van de Sandc Bakhuyzen, dc officieele opening ver- j richtte. Zang en muziek luisterden deze opening op. We komen hierop morgen nog nader terug. I' Morgenmiddag zal een speciale kinder- middag worden gehouden met veel attracties. RIJWIELEN. Bij de politie zijn inlichtingen te ver- hrijgen omtrent een rijwiel, dat eenige we- jhnn geleden in een rijwielbewaarplaats bij .do Ilartehrugkerk in bewaring is gegeven oh niet teruggehaald. Voorts zijn inlichtin gen te hekomen omtrent een rij wiel. dat [onbeheerd op de'openbare straat is aange* 1 troffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6