DINSDAG 18 MAART 1930 EERSTE BLAD PAG. 3 GANDHI'S AGITATIE ARRESTATIE VERWACHT DE MOHAMMEDANEN WEIGEREN MEDEWERKING In Londensche kringen, die met de ge beurtenissen in Indië goed op de hoogte zijn venvacht men stellig, dat Gandhi binnen kort zal worden gearresteerd. De noodzake lijkheid dier arrestatie wordt gemotiveerd door de houding van toonaangevende per» soneji van het bestuur in de dorpen, waar door Gandhi's tocht leidt. Uit Delhi wordt nog geseind, dat Zater dag officieel een belangrijk besluit gepubli ceerd is betreffende het zout monopolie. Hier door worden alle hoogere politie-ambtenaren >n het district Bombay bekleed met dezelfde bevoegdheden, die de employé's van het zout monopolie genieten, zoodat zij kunnen over gaan tot confiscaties of tot elke andere noo- dige actie. Volgens een Reuter-telegramuit Bombay verwacht men, dat het verzet definitief zal worden afgekondigd in de verschillende pro vincies zoodra Gandhi daartoe order geeft, of zoodra hij wordt gearresteerd. Nog wordt uit Londen gemeld: In Britsch Indië hebben de Mohammedaansche organi saties zich tegen de beweging van Gandhi gekeerd. In een bespreking der leiders van de Mo hammedaansche bonden werd het plan ge opperd, Gandhi uit te noodigen. zijn bewe ging voorloopig te verdagen. Oorspronkelijk waren de Mohammedanen voornemens de actie van Gandhi te steunen. PE VLOOTCONFERENTIE BRITSCH OPTIMISME. De Britsche woordvoerder van de vlootcon- ferentie zeide Maandagavond, dat de be sprokingen gisteren op bevredigende wijze zijn verloopen, van Britsch standpunt uit bezien. De Britsche en Fransche delegaties hopen nog, dat men tot een hecht accoord zal ko men tusschen de vijf mogendheden. Men meent te weten, dat de Fransch- Italiaansche impasse nog de hoofdmoeilijk heid vormt Naar verluidt, is tusschen Tardieu en Mac Donald overeenstemming bereikt over een meer humane wijze van oorlogvoeren door bemiddeling van de duikbooten. Ook over een vacantie voor den bouw van slagschepen is overeenstemming bereikt Tardieu had vóór zijn terugkeer naar Pa rijs nog een langdurig onderhoud met Mac Donald en Stimson. In het Lagerhuis verklaarde Mac Donald op een desbetreffende vraag, dat hij op het oogeublik geen mededeeling kon doen om trent den stand der onderhandelingen op de vlootconferentie. DE OPBOUW VAN DEN BOLSJEWISTISCHEN STAAT Uit Berlijn wordt gemeld: Volgens een bericht uit Rusland wordt den laatsten tijd op grootere schaal techni sche hulp van het buitenland ingeroepen. In de eerste 5 maanden van het loopomie begrootingsjaar zijn met buitenlandsche tirma's 25 contracten gesloten voor de ver leening van technische hulp. In totaal waren op 1 Maart 97 van derge lijke contracten van kracht. Hiervan waren er 29 met de V. S., 35 met Duitschland, 10 met Frankrijk, en S met Zweden gesloten. Het grootste aantal dezer contracten heeft betrekking op de chemische industrie. Voorts wordt ook op grootere schaal van de diensten van buitenlandsche speciali teiten in de industrie gebruik gemaakt liet aantal buitenlandsche vaklieden be droeg volgens een bericht uit Moskou op 1 Maart j.l. 1850, in hoofdzaak Duitsche inge nieurs en technici. Een verreak van Moskon aan Berlijn. Vernomen wordt, dat het Russische volks commissariaat voor het verkeerswezen zich tot de directie der Duitsche rijksspoorwegen heeft gewend met het verzoek, voor de voorgenomen reorganisatie van vijf Russi sche spoorwegwerkplaatsen, twee ervaren, hoogen Duitschen ambtenaren verlof te wil len geven om voor den duur van het reor ganisaties, erk in Rusland te verblijven. Voorts zou het sovjet-commissariaat den wensch hebben uitgesproken, dat. zoo mo gelijk, een groot aantal Russische spoorweg beambten in de gelegenheid zou worden gesteld in de werkplaatsen der Duitsche rijksspoorwegen hun opleiding te ontvangen. De directie der rijksspoorwegen heeft nog geen besluit genomen DE NIEUWE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND. Na het onderzoek van de crimineele politie van Altona kan met zekerheid worden aan genomen, dat de belde bomaanslagen in Bad Oldensloe en Neumtlnster door dezelfde daders in den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn gepleegd. Als daders komen, naar de meening der politie, twee personen in aanmerking waar tegen een bevel tot aanhouding werd uit gevaardigd. de student in de landbouwkunde Muthmann en de electro-technicus Kap- hengst ,die sinds lang er van verdacht wor den. r,ok den aanslag op het gebouw van den Rijksdag te hebben gepleegd. De politie-autoriteiten in Altona. die het onderzoek hebben ingesteld zijn van mee ning. dat de pogingen tot den aanslag niet afkomstig zijn van personen, die wegens de aanslagen in het vorig jaar in hechtenis werden genomen, later echter uit hun voor arrest werden ontslagen. De regeeringspresident van Sleeswiik-Ho! stein heeft een belooning van 5000 Mk. uil geloofd voor de ontdekking van de daders van d«*n aanslag, op het belastingkantoor te N imhnster. Men verwacht, dat ook de administratie der belastingen en de justitie belooningen zullen uitloven- TRAGISCHE DIEFSTALZAAK TE BERLIJN Ten huize van den Duitschen regeerings president Dr. Momm hadden den laatsten tijd herhaaldelijk mystericuse diefstallen plaats. Dezer dagen wees het onderzoek naar dio diefstallen in zulk een richting, dat men het sterke vermoeden opvatte, dat Mevr. Momm, een bejaarde vrouw, zelf wel een en ander van die verdwijningen afwist Toen de oude dame dat in de krant las, kreeg zij een zenuwtoeval eu in den nacht daarop bekende zij aan haar man, dat zij In derdaad niet onkundig van de diefstallen was. Dr. Momm stelde zich daarop des mor gens in verbinding met het gerecht en doel de mede, dat hij en zijn familie nu insgelijks de overtuiging hadden, dat zijn vrouw met de diefstallen in betrekking stond. Commissaris Rassow begaf zich hierop gistermiddag naar de woning van den re- gccrings-president, om persoonlijk van me vrouw Momm de bekentenissen, aan haar man gedaan, te vernemen. Zooals het blad verder verneemt, heefl ook de regeeringspresident na het indie nen van zijn verzoek om ontslag, een ern stigen zenuwaanval gekregen die heui ver hindert, zijn ambtsbezigheden te vervullou De motieven die bij mevrouw Momm voor deze raadselachtige diefstallen hebben kun nen bestaan, zijn nog absoluut onopgchel derd. De daad zou enkel en alleen verkla ring vinden in den ziekeliiken toestand der bejaarde vrouw. DE MACEDONISCHE REVOLUTIONAIREN BULGARIJE NEEMT MAATREGELEN Wolff meldt uit Sofia: De Bulgaarsche regeering heeft strenge maatregelen getroffen tegen de Maccdoni 6che revolutionnairen. Zoowel in de hoofd stad als in de provincie kwamen talriike inhechtenisnemingen voor. De arrestaties volgden, nadat omvang rijke razzia's waren gehouden in cafè's en logementen. Naar verluidt, moet de regeering ook voornemens zijn, de twee grootste reeee ringsorganen der Macedoniërs te verbieden. In politjeke kringen wijst men er op, dat de regeeringsmaatrogelen volgden een week na de onderteekening van het Bulgaarsch Joego-Slavisch tractaat, dat vooral het bij leggen der geschilpunten tusschen beide landen ten doel heelt. Vijf nieawe gevallen te Potsdam. De papegaaien-ziekte schijnt in de omge ving van Berlijn nog steeds te heerschen In Potsdam zijn vijf gevallen geconstateerd, waarvan men ernstig vermoedt dat het psyl tacoso is. Een dokter, die de zieken beman- delde, werd zelf ziek, stierf, en de zuster, diie hem had verpleegde, trof eenzelfde lot De ziektehaard is te zoeken bij een fa milie te Potsdam, die een juist geïmporteer- de papegaai bezat. Zeer spoedig, nadat de papegaai was gekocht, vertoonden de fr.f leden van het gezin griepversohijnseleh. zoodat men den huisdokter liet komen. Ter wijl de toestand der patiënten verbeterde, deden zich spoedig daarop bij den dokter zelf dezelfde ziekteverschijnselen voor, zoo dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht Zijn toestand werd steeds ernsti ger en kort daarop stierf hij. Hij werd in het ziekenhuis verpleegd door een 51-jarige ziekenverpleegster. Nadat de dokter was overleden, werd zij eveneens ziek en over leed spoedig daarop. In een jongens-opvoedingsgesticht te Scheu en bij Celle is een terreur van eenige cam- munistisch-gezinde pupillen over hun ka meraden aan den dag gekomen. De jon gens, die voor 't meerendeel psychopathen waren, werden voortdurend door middel van op groote schaal binnengesmokkelde communistische pamfletten opgehitst Er was een soort sovjet opgericht, die commis sarissen benoemde. Deze .Ambtenaren" tra den met geweld op tegen iederen leerling, die van „contra-revolutionaire gezindheid" werd verdacht; mishandelingen waren daar bij niet zeldzaam. In verband met de com munistische demonstraties van 6 Maart had men de jongens wijs gemaakt, dat dit keer de bolsjewistische revolutie in Berlijn zou lukken; een aantal leerlingen is op dien dag uitgerukt om aan de „revolutie" deel to nemen, doch zij konden nog net worden achterhaald. De kwestie in Daitschland aan de orde. In den Duitschen gezondheidsraad is on der voorzitterschap van den president van den rijksgezondheidsdienst op 14 Maart j.l beraadslaagd over de vraag, in hoever es- perimenteele onderzoekingen op menschen toelaatbaar zou zijn- Verschillende referaten werden over deze kwestie uitgebracht door de leden van den raad, Dr. Moses, Prof. van Muller (München), Prof. Dr. Schlosmann (Dus- seldorf) en Dr. S t a u d e r (Neurenberg). De in deze referaten aangegeven richtlij nen zijn door den raad met algemeene stemmen aangenomen. In deze richtlijnen wordt er op gewezen, dat wetenschappelijke proefnemingen op menschen onontbeerlijk zijn voor den voor uitgang van de kennis ter voorkoming en genezing van ziekten, doch aan den anderen kant wordt de nadruk gelegd op de bijzon dere verantwoordelijkheid van den genees heer. die de proeven doet.' De richtlijnen zullen ter kennis van den rijksminister van binnenlandsche zaken worden gebracht. Het uitvaardigen van desbetreffende veror deningen blijft aan de landsregeeringen overgelaten. NLIEUWE ONRUST IN CHINA. Yen en F3ng tegen Tsjang. Tsjang Kai Sjek verklaarde te Nanking, dat Yen Hsi Shan en Feng Yushsiang voor bereidende maatregelen nemen, om een ge zamenlijken aanval op de regeering te b^ ginnen langs de spoorlijnen Peking—Nan- kow—Tientsin—Pukow. I Hij verklaarde verder, dat wanneer de op standelingen zullen aanvallen, de regee- ringstrocpen zich zullen terugtrekken en zich enkel zullen verdedigen, om de vrede lievendheid der regeering te bewijzen. DE CODIFICATIECONFERENTIE TE DEN HAAG COMMISSIE VERGADERINGEN. De commissies van de Haagsohe coddfiea- tieconferentie voor het droternaitionaal recht zijn gisteren met haar werkzaamheden in het Vredespaleis begonnen. De eerste commissie, die de nationali teit tot onderwerp heeft, vergadert onder leiding van Poli-Lis (Griekenland). Zij be noemde Wu (China) tot vice-president en Guerrero (S. Salvador) tot rapporteur en be sloot de besprekingen te houden in de \olg- orde door het voorbereidend comité voorge steld. De tweede commissie onder voorzitter schap van Göppert (Duitschland), begon, na Goiooechea (Spanje) tot vlce-voorzitter en Francois (Nederland) tot rapporteur gekozen te hebben, met de bespreking van de eersite zes grondslagen van haar onderwerp: voor waarden en grens van de territoriale wateren. Deze grondslagen omvatten: de kwestie van de eouverednttelt over de terri- torialle wateren; de afbakening van die wa teren, d.w.z. hun uitgestrektheid en hun uit gangspuntde maatregelen va-n toezicht, welke een Staat zou kunnen uitoefenen ou de vall-e zee, grenzende aan de territoriale w/uternn. Schijnt men het over de souvereiniteit vrijwel eens te zijn en gaat het daarbij alleen om Juiste definities, moeilijker schijnt het te zijn om het eens te worden over de uitge strektheid van de territoriale wateren en het toezicht oefenen in volle zee grenzend aan de territoriale wateren. Van Z a 1 e s t r i, fungeerend president van den Volkenbondsraad, la een telegram om vangen met de beste wenschen voor het suc ces dei- conferentie. De president der confe reretie, Mr. Th. Heemskerk, beeft daar tele grafisch voor gedankt DE BRITSCHE MARINEBEOROOTING Vier millloen pond lager. De Engelsche minister van marine heeft d marinebegrooting in het Lagerhuis ingediend, waarop de uitgaven 4.000.000 lager zyn dan verleden jaar. De minister wees er op, dat geen enkele vlootmogendheid vrijwillig haar begrooting vergelijking met den tyd van voor den oorlog zoo stérk heeft beperkt als Engeland. De bezuiniging op het in 1929 uitgewerkte bouwprogramma bedraagt ruim 6 000.000. De minister sprak de hoop uit, dat de vloot conferentie ten volle succes zal hebben door verdere verlagingen van de uitgaven ge volgd zal worden. DE DOOD VAN PRIMO DE RIVERA De overbrenging van het lijk. Gisteravond tegen het vallen van de duisternis is de kist met het lichaam van Primo de Rivera uit het Parijsche hotel waai- in hij gestorven is uitgedragen en naar her Austerlitz-station vervoerd. Op het voorplein stonden troepen opgesteld om onder het spelen van de treurmarsch van Chopin militaire eer te brengen. Op het perron waren landelijke en stede lijke autoriteiten om het rouwbeklag te her nieuwen. Hier waren ook het geheele Spaan- sche gezantschap en de Spaansche minister van buitenlandsche zaken en voorts een groot aantal bekende personen. Na inzegening door abbé Pinelli, werd de kist in de rouwwagon geplaatst en met de Spaansche vlag gedek. De troepen buiten defileerden nogmaals en daarna vertrok de Zuider-expres, waaraan de rouwwagen gehaakt was en waarin de fa milde en de Spaansche autoriteiten zich be vonden, langzaam in de richting van Spanje. ORUWELIJKE ROOFOVERVAL Voor wat geld en wat drank. Do bandieten aangebonden. Uit Hamburg wordt gemeld: In Bhrgteheide werd gisterennacht een zeer brutale roofoverval gepleegd. De herbergier Sch. had zijn locnnl tegen één uur >s nachts gesloten, maar toefde nog even met zijn zwa ger in de gelagkamer. Plotseling werd van buiten een vensterruit van het locaal inge gooid. Toen daarop de herbergier de huisdeur opende, om den schuldige te ontdekken, dron gen vijf mannen, met schietwapens en mes sen, het locaal binnen en overvielen ters.ond den herbergier en zyn zwager. De eerste kreeg een schot in de longen, zyn zwager werd met messen gestoken Na alle» overhoop te hebben gehaald, sta len de daders enkele flesschen sterken drank en 80 mark uit de kas, waarna zij in een auto in de richting van Hamburg verdwenen. Dc politie hield de auto aan en nam de In zittenden In hechtenis. Twee schietwapens en de gestolen flesschen met sterken drank wer den in de auto gevonden. De chauffeur werd vrijgelaten, daar hy van het plan der vijf bandieten blijkbaar niet had afgeweten. De daders hebben belkend. HOE MOSKOU WERKT. Do verdachte kasteelbewoner. Uit Brussel wordt gemold: Een persoon, die zich noemde Simon Bar man, kocht en betrok eenigen tijd geleden het kasteel Linkebeek en liet zich kort daarop naturaliscercn. Barman heet In werkelijkheid Zvmoul Ly- rinsky ,werd in 1882 te Lakhovithch (Polen) geboren en is Rus van nationaliteit. Het parket te Brussel ontving onlangs aan wijzigingen, die het deden gelooven dat het kasteel in re'atie stond met Moskou. Barman is aangehouden en zal worden ge vangen gezet, onder beschuldiging van het dragen van een valschen naam. Op het kasteel zijn een groot aantal docu menten in beslag genomen. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. PARIJS. 18 Maart Uit Poitiers wordt ge meld, dat tengevolge van den aanhoudenden regenval der laatste dagen het water va-,, de Chain zoodanig gestegen Is, dat gisteren dc laaggelegen wijken van Poitiers onder wa ter kwamen te staan. In de omgeving is het verkeer op talrijke straatwegen onderbroken. Te Chatelle Rault staan tengevolge van het stijgen van de Fienne eveneens vele stra ten onder water. SCHEEPSRAMP. In brand geraakt en gezonken. 30 dooden? NEW-YORK, 18 Maart. Uit La Dora da in Columbia wórdt gemeld, dat een uit (ie havenstad Bnrranqui'lle komend stoom sohip nabij de Carabisdhe Zee in brand geraakt en gezonken is. Aan boord bevonden zich passagiers en 20 koppen be manning. Men vreest, dat 30 der opvarenden om het leven zijn gekomen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. BRUTALE OVERVAL. Door drie bandieten overweldigd. Toen de winkelier R. te Rijnsburg zich dezex dagen in zyn winkel bevond, kwamen plotse ling tusschen licht en donker een drietal indringers binnen, sloten de deur af, en over meesterden ondanks hevigen tegenstand, den winkelier. Ondortusschen haalde één van hen dc toonbankladen leeg. Met een geladen revol ver werd de winkelier in bedwang gehouden. Ongehinderd verdween de inhoud dc-r laden ?n dc zakken der roovers, waarna zij, zij het mei slechts geringen buit, vertrokken. PAARDENDIEF-BRANDSTICHTER. Door de politie to Winterswijk is bij een paardenhandelaar een paard in beslag geno men hetwelk te Gecsteren, gem. Tubbergc» was ontvreemd. De dader die na den diet stol in dc boerderij waar hij het feit pleegde brand stichtte, zoodat het geheele perceel in vlammen opging en de bewoners rich met moeite konden redden, had het paard vun tc oren op de markt verhandeld. Hij is aan gehouden. JEUGDIGE AVONTURIERS. Door de politie te Nieuwer Amstel zijn aangehouden twee 14 jarige jongens, dio in Ede de ouderlijke woning hadden verlaten. Te Utrecht hadden zij in een langs den weg staande kist geslapen. MAX SKLAREK VOORLOOPIG IN VRIJHEID GESTELD De oudste der drie gebroeders Sklarek, die dater dagen tegen borgstelling uit voorloo- pige hechtenis ontslagen is, met het oog op zijn slechten gezondheidstoestand. De Oostenrijksche moeilijkbeden. Naar het heet is op de Tariefwapenstil- standsconferentie, in private bespreking reeds de basis gelegd voor de opheffing der moei lijkheden, die Oostenrijk maakte voor onder teekening der Fransche ontwerpconventie in verband met de tariefsverhoudingen met zjjn nabuurlanden. De „Msb."-corr. to Genève meldt: Ofschoon Nederland en de andere vryhan- delstaten eigenlijk in een slechtere positie zullen kunnen komen door een comnromis- regeling in de Oostenrijksche moeilijkheden, moet men niet vergeten, dat Nederland door de toetreding vrijwel niets riskeert, daar Ne derland de conventie met een maand kan op zeggen, -indien de andere staten werkelijk, ondanks de conventie, hun politiek van voort durende tariefverhoogingen zouden willen voortzetten. De toetreding van Nederland tot de conven tie zal dit voordeel bieden, dat daardoor den anderen staten de gc-legenheid wordt geboden, zich óf te beteren, óf aan de wereld te too- nen dat inderdaad on tarieven gebied nog niet veel heil van de volkenbond bemoeiingen te vernachten is. Het ligt m.i. in het belang van Nederland, door onderteekening der conventie er to* mede te werken, dat klaarheid in dezen wordt verkregen. SPRINKHANENPLAAG TN PALESTINA Een officieel bericht deelt mede, dat de sprinkhanen In Palestina een ontzettende ver woesting hebben aangericht. Verschillende onmetelijk-groote zwermen vormen een nieuwe bedreiging in de streek Jericho. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGELUK BIJ VAASSEN. Tegen een boom gebotst. Vannacht heeft in Vaassen een vrij ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heeren H. S v. D. en v. d V., die per auto van Epe kwamen, waar zij een biljardwedstrijd hadden bijgewoond, kwamen met hun wagen, toen deze dc bocht naar het dorp verkeerd nam. tegen t-en boomenrij van den weg terecht. Do auto werd bestuurd door den heer H., en was hex eigendom van Dr. D. te Apeldoorn. Alle inzittenden liepen vooral aan het gezicht ver wondingen or. De auto werd grootendcels vernield. FELLE BRAND BIJ HOCGEVEEN. Vannacht brandde door onbekende oorzaak de l&ndbonwerswoning van den heer R. Kleino te Langerak bjj Hoogeveen tot den grond toe af. Juist een uur te voren was de echtrrenoot var» den heer K. bevallen. Met veel moeit? wist men moeder en kind naar een in de nabijheid gelegen woning over te brengen. Van de wo ning bleef niets over. De geheele inboedel ging verloren, en veel vee, o.a. een kalf, een aantal varkens en een groot aantal kippen kwam in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Ernstig ongeval bij Laren Gistermiddag is de 48-jarige rijwielhande laar v. d. D., doordat hij plotseling naar rechts uitweek, door de Gooische stoomtram op de Laarderhoogte. ender de gemeente Laren, gereden. De man had waarschijnlijk, doordat hii eenigszins c'oof was, niet.- gehoord. Hij werd eenige meters meegesleurd In zorgwek- kenden toestand is hü naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd. BRAND TE TILBURG. Juist van pas! Juist-zou do brandweer te Tilburg gister middag een demonstratie geven met haai nieuwe materiaal, toen een „werkelyken" bruid uitbrak in een ry oude arbeiderswonin gen aan de Varkensmarkt. Onmiddellijk werd naar de plaats van brand vertrokken, en hoewel de brand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, slaags, men er in binnen een kwartier het vuur te be- dvngen. Eén woning brandde geheel uit, de anderen werden eedee:telyk behouden. Van de inboe dels bleef weinig gespaard. Oorzaak onbekend. «RAND IN DE HOLLANDSCHE RADING. In de koffiekamer van het hotel, café restaurant „De RadingJ' aan den Utrechtschen straatweg te Hilversum is gister brand uit- gpbroken. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur tot het beneden gedeelte te beperken. De schade is aanzienlijk. BRAND Uit Brouwershaven wordt gemeld: Van morgen is brand uitgebroken in de hooi- perserij van 'de firma de Boer. Uitbreiding van den brand kon worden voorkomen. Met drie stralen werd het vuur ge-bluscht. De perserij brandde geheel uit. AAN I>E BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Mej. W., die vóór 10 dagen onder den trein bjj liet station Hoorn geraakte, is in het stads, ziekenhuis aldaar aan dc bekomen verwondin gen overleden. BRANDEN. De aan het afwateringskanaal te Ov^rschild, gemeente Slocl-.teren (Gr.) eU-.ande huizing van den hoer H. Tooi Is gister- n totaal afge brand. De geheele inboedel ging venoren, Slechts twee p.iard*n konden worden gered De brand is vermoedelijk ontstaan door eer troleuiustel. Het huis was verzekerd. Uit Oost-Indië VERKEERSSTREMMING DOOR OVERSTROOMING. MEDAN, 17 Maart (Aneta). Een ove-rstroo ming in Tu re toen in de residentie Tapanoeli veroorzaakte een verkeersstremming, die ermoedielük dóe dagen zal duren. AUTO-ONGELUK. MEDAN. 17 Maart (Aneta). Een auto waar- In de familie v. d. Burg van de onderneming Ttndjowan van de H.V.A. was gezeten, reed een sado aan, welke werd versplinterd. De auto kwam in de parit terecht Mevr. v. d. Burg werd licht d-e chauffeur ernstig ge wond. Beiden zijn naar het hospitaal over gebracht. De oorzaak moet worden gezocht in het onvoorzichtig rijden van den chauf feur. Economie en Financiën. N.V. ROTTERD. BOAZBANK WINST 101.032,17 Dividend 7V2 Wij ontvingen het Jaarverslag van de Rot- terdamsche Boazbank N.V. Wij ontleenen er het volgende aan: In de samenstelling van den Raad van Toezicht kwam geen wijziging. Zijne leden, de heeren M. J. C. Besselaar en Kr. Verhoe- die aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen. Op 30 Soptember IJ. werd besloten over te gaan tot de uitgifte der vijfde serie aandee- len. Het volgestorte aandeelenkapitaal be draagt thans 500.000. De reserve werd ver meerderd met het agio, zoodat deze steeg met 12000. In de eerste helft van het afgeloopen jaar rerd het nieuwe kantoor in gebruik #geno men. Dit bctcekende een zeer belangrijke verbetering. In de practijk is gebleken, flat zonder schade voor de economie een solicd en geriefelijk kantoor is verkregen. De tota le kosten der verbouwing, met inbegrip van die voor de safe-inrichting en meubilair, be droegen 68.052,16, waarvan 43.052,16 is afgeschreven, wonneer de vergadering van aandeelhouders het voorstel te dezer zake De geleidelijke, regelmatige groe-i van het bedrijf, noopte tot het in dienst nemen van iemand, die kon worden belast met de lei ding der afdeeling effectenzaken. Benoemd werd de heer W. Berk. Onze instelling is thans te meer in staat de cliërtèle naar be- hooren te dienen bij den aan- en verkoop van effecten. De statuten werden gewijzigd om doel der Vennootschap nauwkeuriger uit te drukken. De uitkomsten van den groei van het bij kantoor Linker Maasoever zijn zeer bevredi gend. Van maand tot maand neemt het aan tal relaties toe, terwijl de reeds bestaande relaties gezamenlijk van grooter beteekenis werden De netto winst bedroeg over 1929 f 101.032,17 (v. j. f 81.605.14). Wij aarzelen niet om deze bedrijfsuitkomst gunstig te noemen, temeer omdat zij verkregen werd dank zij een normale, geleidelijke ontwik keling van het bedrijf en daartoe dus niet bijgedragen werd door bijzondere alleen tij deliik werkzame factoren. Het bedrag do bij onze instelling belegde gelden steeg van f 2.308.173.16 per 1 Inn. 1929 tot f 2.689.523.88 per 31 December 1929. Voor de beschikbare middelen konden wu steeds een loonende. soliede belegging vin den. met behoud van een gezonde liquidi teit Voorgesteld wordt een dividend uit te keeren van 1V2 pet. waardoor een zeer rovale afschrijving kan plaats vinden op de'kosten van de verbouwing en uitbreiding van het kantoorgebouw en eveneens een be langrijk bedrag kan worden toegevoegd aan de reserve. Daardoor zal deze stijgen, mei inbegrip van die voor koersverschillen op effecten f 190.960.15 (v. j. f 139.545.261 In de algemeene vergadering van aan deelhouders. die gisterenavond te Rotterdam werd gehouden, is het jaarverslag over 1929 goedgekeurd en het dividend bepaald op 7V> pet. Tot leden van den Baad van Toezicht werden gekozen de heeren A. Bos en I. H Donner. Morgen komen wij nog nader op het jaar verslag terug. Rechtzaken. FAILLISSEMENTEN. AMSTERDAM, 14 Maart M. ARNHEM. 10 Maart. W. J. Meeuwles man in brandstoffen. NBmegen. Heimei Rechter- N leven °13 Ma™rt. P. J^H. 'de Kluis, opperman. Nil legen. Reehter-comm. mr. C. van Nlevelt; our. ir. C. R. F. van Roggen. Nümegen. AI/KMA AR, n Manrt. F. B. de Swart. Alkmne Pi M. Kraakman. W. A. 1 Weerbericht. BAROMETERSTAND. VERWACHTING: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Noordwestelijke tot Westelijke wind, afwis selende bewolking, regen- of hagelbuien, lanvankclijk kouder. Stormseln Ontvangen IS Maart 7.50 v.ra. Attcntiesein O. d. i. weest op uw hoede. FIETSERS LICHT OP: Van 1920 Maart van 6.39 nam. tot 5.86 vm. WIJZIGING WONINGWET AANVULLINGEN EN VOORZIENINGEN UITBREIDINGSPLAN ZAL BESTEMMINGSPLAN ZIJN Een wetsontwerp. Ingediend Is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Woningwet. In de Memorie van Toelichting wordt betoogd, dat wijziging en aanvulling noodig is. Allereerst geldt dat dc Rooilijn, een overoud, nergens omschreven begrip. Thans wordt de volgende definitie gegeven: „Onder voorgevelrooilijn wordt verstaan de lijn, die bij het bouwen, liet geheel ver nieuwen of veranderen of het uitbreiden van woningen en andere gebouwen, behou dens afwijkingen toegelaten krachtens de in art. 1 bedoelde voorschriften, aan de weg zijde niet mag worden overschreden. Onder achtergevclrooilijncn wordt ver staan de lijn, die bij het houwen, het geheel vernieuwen of veranderen of het uitbreiden van woningen en andere gebouwen, behou dens afwijkingen, toegelaten krachtens de in art. 1 bedoelde voorschriften, aan de van den weg afgekeerde zijde niet mag worden overschreden". Het bouwverbod, waarvan in de Woningwet sprake is, is overbodig geworden; daarom wordt schrap ping *r van voorgesteld. Voorzien wordt echter in tijdelijke instandhouding van be staande bouwverboden. De op het gebied van het „uitbreidingsplan* bestaande regeling van de Woningwet biedt in verschilleed opzicht moeilijkheden. Geen eenheid van gevoelen bestaat ten aanzien van de vraag hoever een uitbreidingsplan in detaillering moet gaan. 't Huidig wetsont werp bepaalt dienaangaande bet volgende: Het plan van uitbreiding zal aangeven d» bestemming voor de naaste toekomst van de daarin begrepen gronden. Het zal dus zijn een bestemmingsplan, dat wel kan, maar niet steeds behoeft te geven detailleering van wegen en afmetingen. In beginsel zal evenwel, voor zoover het plan uitbreiding voor de eerstvolgende jaren be treft, de bestemming in onderdeden aange geven moeten worden, tenzij de raad deugde lijke redenen heeft om ook binnen die gren zen nog niet te detailleeren, maar zich te be palen tot bestemming in hoofdzaak. Voorts wordt, wanneer de bestemming van grond niet in onderdeden is bepaald, aan deD eigenaar of aan de eigenaren van aangren zende terreinen het recht gegeven aan den raad te verzoeken over te gaan tot de vast stelling van een plan van uitbreiding, waar bij dp bestemming van hun gronden in onder deden wordt aangewezen. Weigert de raad daartoe over te gaan of maakt hy geen rede tijken voortgang, dan zullen de belanghebben den de beslissing van Gedeputeerde Staten kunnen inroepen De moeilijkheden, die zich voordoen by schadevergoeding en waardebepaling in ver band met onteigening, dienen te worden op gelost door een wijziging van de Onteigenings wet. Deze niet-eenvoudige aangelegenheid is in overweging. Een voorloopige regeling is echter voorgesteld door wijziging van art. 92 der Onteigeningswet, welk artikel zal worden gelezen als volgt: „Bij de bepaling van de werkelijke waarde, bedoeld in art. 40, van het onteigende wordt geen rekening gehouden met (le bestemming tot eenig doeleinde van openbaar nut van het onteigende als gevolg van uitbreidingsplannen of bouwverboden of in verband met voor schriften betreffende de plaatsing van wonin gen en andere gebouwen ten opzichte van den openbaren weg, als bedoeld in art. 1 derde of vierde lid van de Woningwet. Bereids ter zake van deze bestemming genoten of ver zekerde schadeloosstelling wordt by de bere kening der schadevergoeding in mindering gebracht.'' Deze speciale voorziening zal worden terug genomen, wanneer een meer algemeene rege ling tot stand komt. Schadevergoeding van belang hebbenden. Met betrekking tot de vraag of onder zekere omstandigheden aan belanghebbenden by de wet een recht op vergoed:ng van schade ten gevolge van rooilijn, bouwverbod of uitbrei dingsplan moet worden toegekend, is de re geering tot de slotsom gekomen, dat die vraag ontkennend moet worden beantwoord, omdat: ten eerste het niet mogelijk is geble ken de uiterst veelvormige practijk onder een wettelijke regeling samen te vatten, zóó, dat rpcht en practijk van Geden. Staten, die tot beoordeeling van raadsbeslu;ten zijn geroepen, er al meer toe heeft geleid dat zij als vroede vaderen op benadeeling van belangen letten en de gemeentebesturen, zoo noodie, brengen tot redelijke vergoeding van schade. Ten aanzien van streekplannen streekplannen zyn, in overeenstemming met het advies van de Staatscommissie eenige artikelen opceno- men, die uitgaan van de gedachte, dat de vaststelling van eei. streekplan niet van boven af aan de gemeenten moet worden opeelegd, maar dat het initiatief moet zyn ann de ge meenten in onderlinge samenwerking. Daarom wordt bepaald, dat de raden van twee of meer gemeenten gemeenschappelijk een plan tot uitbreiding kunnen vaststellen, waarby met belangen van «le streek wordt rekening gehouden. De gempenten zullen moeten vaststellen wat onder „streek" moet worden verstaan. In het geval één of meer gemeenten de vaststelling van een plan wen- sehelyk achten en gemeenten, die geacht moeten worden tot de ..streek'' te liehooreir, medewerking weigeren Itnnnen Gedep. Staten '"nrriinen, behoudens recht van beroep op de Koningin voor de gemeenten, die bjj het plan betrokken zyn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2