KOFFIE-SOORTEN DINSDAG 18 MAART 1930 VIERDE BLAD PAG. 11 EEN BEZOEK AAN DRESDEN RONDWANDELING DOOR DE WERELDBEROEMDE LEO-FABRIEKEN HOE „CHLORODONT" ONTSTAAT LEIPZIGER ALLERLEI VEEL BELANGSTELLING VAN HOLLANDSCHE ZIJDE Intern. Pels- en Jachttentoonstelling (Van onzen Berlijnsche correspondent) Reeds meer dan 10 jaren bezoek ik de voorjaarsbeurs der LeipzLger Messe en pre cics even lang maak ik van daaruit een ge noeglijk ontspartninigsreisje naar mijn lieve Bngsstad Dresden. De eerste burgemeester van de Saksische hoofdstad, Dr. Blüher, ont vangt mij ieder jaar zeer gastvrij en het is door 'z-ijn vriendelijke bemiddeling, dat ik bij ieder oponthoud aldaar Ln de gelegenheid ben onzen lezers iels van het historisch be roemde „Florence aan de Elbe" te vertellen Naast kunst, wetenschap en architectuur mag de industrie niet vergeten worden. Door heel Duitsohiand hoen hoort men de laatste jaren klagen vor don algemeenon noodtoe stand. Des te meer moet het den buitenlan der aangenaam «zrijn, wanneer hij eens een bedrijf ziet, dat zijn bloeitijd nog niet achter lich heeft liggen. Doof vriendelijke bemiddeling van goede kennissen werd mij ditmaal de gelegenheid geboden om de wereldberoemde „Lco-fabrie ken" eens te bezichtigen. Ik kwam nogal dikwijls door de Potsdammerslrasse langs de groote bureau ramen. De daar aanwezige hoeren gaven mij den goeden raad bij gele genheid in Dresden eens met eigen oogen te gaan zien, hoe het ook in Nederland en Ne derlandscih Indië alom bekende Clorodon! ontstaat Ik noteerde de adressen in Dresden, diende mij bij de directie aldaar aan en werd aller vriendelijkst ontvangen. Ik vertelde van de vele aangename herinneringe>n, welke mij onafscheidelijk met Dresden verbonden en van de vreugde, welke de voortreffelijke re sultaten van een door kunstzinnige geslach ten ontwikkelde cultuur bij ieder bezoek mij hadden gegeven. Een bijzondere voldoening was het voor mij ook Nederlanders veelvul dig in de nationale „galerij" te zien vertegen woord igd. Toen ik in den loop van het gesprek ge wag maakte, van de historische „Löwen- Apotheke", naakte ik reeds de reden van mijn bezoek aan. Juist aan deze nu hyper moderne apotheek danken de Leo-fabrieken haar naam. Naast de machine-, chocolade-, clgaretten en sigaren-industrie speelt in Saksen ook de Chemisch-kosmetisehe industrie een groote rol. Een bijzondere wereld reputatie hebben de Leo-fabrieken zioh de laatste jaren ver worven door het voornaamste product, dat zij fabriceeren, nl. het chlorodont, dat dage lijks door millioenen menschen wordt ge bruikt. In het Jaar 1907 werden de Leo-fabrieken opgericht onder den naam „Lpo Laborato rium". Op 1 Januari 1925 wera de onderne ming in „Lco-Fabrieken A. G." veranderd. Zij verschaffen wenk aan ongeveer ployé's en arbeiders en fahriceeren zelf de kosmetische, pharmaceutisohe en teohniscb- chemisohe producten, daarbij inbegrepen het hiervoor banoodigde verpakkingsmateriaal. Men leidde" mij door de in het nieuwe ge deelte der stad gelegen fabriekscomplexen, welke allen met de nieuwste snufjes op het gebied der techniek en hygiëne zijn toege rust, en men toonde mij de ontwikkelings gang van een chlorodont-tube vanaf het ruwe metaatblok tot aan de gereedzijnde tandpasta in het wereldberoemde ka rton. Zware loodblokken worden in speciaal daarvoor bestemde ovens gesmolten, vlakke 50 c.M. lange, 9 c.M. breede ei M. hooge platen gegoten. Deze 12 K.G. zware platen komen dan in pietmachines, waar ze overtrokken worden met een laag bladtin. Door het herhaaldelijk pletten onder persen wordt het tin onoplosbaar met het lood ver bonden en de plaat van een gelijkmatig oppervlak voorzien. Nu gaan deze metalen strookem im de stempelmachine, welke met stempels automatisch ongetelde menigten plaatjes ter grootte van een mark doet ont staan. De schijfjes veranderen daarna in de bekende tuben. De arbeidsters behoeven deze plaatjes slechts in een matrijs te leggen, waar ze onder den geweldigen druk van een uit chroomnikkelstaal bestaande stompe worden uitgezet. Hierbij doorboort een dor het plaatje en vormt zoo de opening van de toekomstige tube. Het metaal zelf word: door den stempel in de hoogte gedrukt, d.w.z. het glijdt in een dunne laag in de stempel cilinder en vormt zóó het teere buigzame en toch weerstand biedende omhulsel. Iedere tuberipera kan Ln 8 uur 7 k S000 tuben sa menstellen. De schroefdraad en de schr"' hoedjes worden op automaten onafgebroken door gefabriceerd. Het zilverachtig schijnen de omhulsel gaat nu Ln een kleuren clruk- machiine en komt geheel gereed als een ge lakte tube er uit, of ze worden met een papieren etiket beplakt en gedroogd. Daarna kan de tube gevuld worden met dein toekom st i gen inhoud. De vulling van de tuben geschiedt even eens op machinale wijze en gelijkt in zekeren zin op de vvorstf abri cage. Nadat het vulsel Ln een reeks groote mengmachines volgi een ingenieus uitgedacht systeem van meng- mothoden onafscheidelijk met de bindings- stof is vermengd, gaat het smakelijk uitzien de ceurig ruikende product door geweldige metalen bakken naar de vul machines. Im de (Van onzen Duitschen correspondent) met 't voornemen GANDHI EN BRITSCH-INDIE ZIJN BETEEKENIS VOOR DE TOEKOMST VAN ZIJN LAND EEN BELANGRIJK BOEKJE Het geheimzinnig waas dat eeuwenlang naai uu heeft gehangen tusschen het Oosten en het Leipzigcr Messe komt, om nu eens alle Hol-1 Westen 'begint te verdwijnen. Economisch landers te bezoeken, dan komt men al gauwi,z>jn Oost en West reeds tot een eenheid ge tot de teleurstellende ontdekking, dat zulks j worden, een onbegonnen werk is; dit verbaast niet r" slechts mij, maar ook andere buitenlandsche gasten sterk, want van alle talen hoort men tijdens de Messe naast Duitsch het meest Ne- derlandsch spreken. De bezoekers, welke op initiatief van ons blad de reis nar Leipzig ondernomen hebben, zullen dat bevestigen. Velen van hen erkenden dat de werkelijk heid de totdusver door ons gegeven beschrij ving overtreft. Ik hoop dan ook, dat bij een volgende gelegenheid vele anderen zich tot ïen bezoek aan Leipzig zullen melden. Met buitengewone waardeering sprak de heer Voss, directeur der Messe over de Messe- .,De Rotterdammer" en ook hij sprak de verwachting uit, dat hierdoor in broeden kring de belangstelling onzer le zer/ gewekt moge zijn. Waar directie en re dactie het hunne hebben gedaan, daar moe ten we het voor een volgenden keer aan onze lezers overlaten, of ze hiervoor hun tijd en belangstelling overhebben. Ongetwijfeld zou deze bevorderd en gesterkt worden wanneer jen eigen Hollandsch paviljoen, beter nog machtige hall bezaten, waar alle Neder- landsche firma's exposeeren. Waarom zou den wij niet kunnen, wat de Tsjechen en de Oostenrijkers allang bereikt hebben? Hoe lang zal het nog duren, voordat onze regee ring een eigen gebouw in Leipzig officieel komt openen? Den laatsten dag van mijn oponthoud in Leipzig was ik te gast bij de Ipa die den 31 Mei aldaar een Intern. Pels- Jachttentoonstelling gaat openen. Het is eerste maal, dat in dien omvang in Duitsch- land zulk een expositie georganiseerd wordt. Leipzig als pelsmetropool. Dat is een apart thema. Vijf groote en fraaie hallen zijn reeds beschikbaar gesteld en voor de levende pels- dieren wordt een afzonderlijk park inge richt Reeds twintig vreemde staten hebben toegezegd en Rusland schijnt hierbij den toon aan te geven, want het heeft beslag gelegd op 'n vlakte van 2000 M2. Dan pas volgen Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Van de kleinere staten gaat Denemarken voorop en daarna volgen Zweden, Noorwegen. Ne derland, België, Hongarije, Spanje, Roeme nië,, Polen, Argentinië, Brazilië Chili, Japan Indië en Australië. Met Italië en Zwitserland is men nog in onderhandeling. Tot de jachttentoonstelling hebben vele voormalige vorsten hunne collecties ter be- hikking gesteld en de kunstschilder Scli uit München heeft de afdeeling „De jacht in de kunst" voor zijn rekening genomen. Men vertelde mij dat het er in den pels- handel op 't oogenblik verre van schitterend uitziet. Dat bracht juist op de gedachte, door middel eener nieuwe rendabele organisatie nieuw leven in het bedrijf te brengen. Men denkt er over een „Amt des Brühls" op te richten, een Leipziger Pelzamt, dat op eigen beenen staat. Den pelshandel op straat, - men moet op het drukste uur van den dag eens op den hoek der Nikolaistrasse gaan kijken - wil men geheel opheffen. Gelijk met de tentoonstelling wil men een Wereld-Pelscongres organiseeren en het zal dus dezen zomer in Leipzig al even druk toegaan als thans op de voorjaarsmesse. DE LONDENSCHE AAPJES-KOETSIER AAN DE THEE Reactie tegen de expansie van het Wes ten wacht slechts op een aanleiding om tot uiting tc komen. Sinds een Oostersch volk, (Japan) een Westersch (Rusland) in den oorlog versloeg, gelooft de Aziatische we reld niet meer aan de onoverwinnelijkheid van Europa. En de wereldoorlog, waarin de Europee- sche grootmachten elkander bestreden en ten onder brachten, deed het prestige van het Westen in het Oosten verloren gaan. Het zelfbewustzijn ontwaakt, groeit tot nationalisme en gaat een bedreiging vormen voor het blanke r&s. Het Westen staat thans voor de grootn moeilijkheid om van de economische een heid der wereld nu een geestelijke en zede lijke eenheid te maken. In den meest acuten vorm dringt zich die moeilijkheid thans op in het uitgestrekte, Britsch-Indië 'met zijn 320 milliocn rustige, gewillige, landbouwende menschen, die door het Britsch bestuur door middel van onderwijs, taal en verkeersmiddelen tot een vroeger ongekende eenheid zijn gebracht en als zoodanig thans in intense aanraking staan met de Westersche cultuur. Ook tot hen, die hun millioen van strij ders leverden aan het Engelsche leger, drongen de gruwelen van den loopgraven oorlog door. En ook door bun geest trok hel ideaal van President Wilson: „zelfbeschik kingsrecht der kleine natiën", al was het de bedoeling van de Europeesche Staten, dat dit gerucht de Oostersohe volken niet bereiken zou. Dan kwam Engeland in 1919, als beloo ning voor dc geboden hulp, de geleidelijke zelfstandig-wording van Indië aanbieden. Maar vlak daarop kwamen de harde vre desvoorwaarden van Turkije en rampen van misoogsten, ziekten en ovei«stroomingen stof leveren aan propagandisten om het volk tegen Engeland op te zetten. De oor- logscensuur werd, in Februari 1919, weer ingesteld, met het eenig gevolg, dat de or. tevredenheid opnieuw toenam en er zelfs ongeregeldheden voorkwamen. In Amritsar beging generaal Dyer de wreede domheid rustig vergaderende menigte te laten vuren en dit bloedbad wekte bittere verontwaardiging, omdat er niets was ge weest, dat het rechtvaardigde. Hoe onder zulke omstandigheden den ieuiwen staatsvorm in te voeren? Een stortvloed van nationalisme overwel digt de vreedzamen, die bereid waren aan de hervormingen loyaal mee te werken. En te midden van de verwarring staat de an op, die zijn stempel drukte op de volks bewegingen van damp volgende jaren. Die is Mohandas K. Gandhi, bij het volk Indië bekend als Mahatma (heilige) Gandhi. In het kort gaiven we hierboven weer den inhoud van het inleidend, oriënteorenri hoofdstuk van het boekje van Dr. Ir. H. G Beusekom, getiteld „Gandhi cn zijn bo- teekenis voor de toekomst van Britsch- Indië". Dr. van Beusekom heeft reeds jaren Ter eere van de oudste Landensche aapjes-koetsiers, 'n uitstervend ras, dat eertijds om zijn „gevatiheid" beroemd was, wend dezer dagen een „thee" aangericht: De oude heeren zien er ondanks den ondergang van hun beroep nogal opgewekt uit zaal, waar de tuben worden gevuld, staat machine naast machine. De tube wordt door een arbeidster op het mondstuk gestoken, waarna de chlorodontmassa machinaal in de tube wordt geperst. Afsluitingsmaohines zor gen voor de luchtdiohte sluiting der tuben. Nadat de tuben nogmaals gepolijst tziijn, wordt tenslotte de beschermende verpakking er om heen gedaan, welke eveneens in de Leo-fabrieken wordt gemaakt Uit de pakzaal komt het karton ln de verzendruimte, van waar de tuben dan in groote kisten hun reis door alle werelddeelen aanvangen. De Leo-fabrieken onderhouden naast een groot aantal opslagplaatsen in geheel Duitsohiand 45 eigen depots en agentschap pen in het buitenland, natuurlijk ook in Ne derland. Het pleit voor de kwaliteit van chlorodont, dat het trots de scherpste con currentie in bijna alle landen der wereld benut wordt en zioh in een stijgende popula riteit mag verheugen. De stad Dresden organiseert dit jaar eeu internationale 'hygiëne-tentoonstelling, welke van Mei tot October zal duren. Velen van onzen lezers gaan zooals gebrui kelijk ook dit jaar naar de voorjaarsbeurs te Leipzig. In de zomermaanden zal menig een er over denken, waar naar toe te f. Ik beveel u de wondei-sohoone stad Dresden ten zeerste aan. Men beupeke de hygiëne- tentoonstelling, waar de Leo-fabrieken een toonaangevende plaats zullen innemen. Vandaar uit ga men naar Saksisch Zwit serland en wie eenmaal hier vertoefde, ver geet de Saksische hoofdstad nooit meer! SNOWDEN'S ZILVEREN BRUILOFT lang studie van dit onderwerp gemaakt en zijn boek is van die studie de rijpe vrucht, zooals de N.V. Zendingsboekhandel te Den Haag, die het ons ter bespreking zond, op merkt Het boekje over Ghandi en zijn beteeko nis voor de toekomst van Britsch-Indië ver schijnt terech tertij d. Immers, dagelijks brengt de pers berichten over de beweging waarvan Gandhi de leider is en die op het oogenblik in een kritiek stadium verkeen nu de „mahatma" zijn „martelaren-tocht' heeft ondernomen. Er is onlangs een boek verschenen geti teld „Lenin en Gandhi" en de mooie foto's, die Dr. van Beusekom's werkje bevat, zijn daaraan ontleend. Het werkje, dat we hier bespreken, treft geen vergelijking maar is een biografie van deze hedendaagsche Indische figuur van wereldbeteekenis. Hpt is zeer belangwekkend deze levens geschiedenis te lezen van den man, die als kind schier mensohensohuw was en thans de leider van zijn volk is. Wij lezen hoe moeilijk hij het heeft als hij, om in de rech ten te studeeren, in Londen verkeerde als 18- jarige, en daar honger leed, omdat hij zijn moeder beloofd had zich te zullen onthon- len van vleesoh, wijn en vrouwen, hoe hij n vegetarisme cn versobering des levens oldoening begon te vinden. Hij maakte in Engeland kennis met de theosophie en begon de Bhagavad Gita te lezen, een boek, dat hij zich schaamde niet te kennen en dat diepen indruk op hem maakte. Dan kreeg hij ook den Bijbel onder de oogen. Het Oude Testament kon hij niet be grijpen, maar het Nieuwe Testament maak te indruk op hem en vooral de Befgrede ging, zegt hij, recht naar zijn hart. Toch vond hij ten slotte slechts heil in het Hindoeïsme en met alle waardeering voor Christus en Zijn leer, blijft hij daarbij. hét geloof, dat ieder m zijn eigen gods dienst kan zalig wordeji. Dr. van Beusekom geeft in zijn boekje en belangwekkend en gemakkelijk leesbare iteenzetting van Gandhi's levensbeginsc len, zijn strijd om „swaray" (zelfbestuur), de mislukking van zijn actie en zijn betee- kenis voor de toekomst van Indië en be sluit met de vertaling van eenige teeke- nende alinea's uit Gandhi's auto-biographie Uit het laatste hoofdstuk van het boekje schrijven we deze alinea's over: ,Wij zien Gods Koninkrijk komen in In dië. Op Zijn tijd zal Jezus bezit nemen van het hart van het volk van Indië. God ge bruikt daartoe middelen: één daarvan is de trouwe arbeid van mannen en vrouwen in de Zending en een andere de levenshouding van den grootsten Indiër, Gandhi, wiens voorbeeld het begrijpen gemakkelijker heeft gemaakt". Radio Nieuws. HUIZEN (238 M.na 6 uur 1071 M.) NCRV.-uita. .15 Tijdsein. 8.163 Morgenconcert. 10.30 Tüa- oln. 10.30—11 Korte ziekendlenst te lelden door V3. K. Prins. Geref. predikant te Naarden. 11— 1.30 Gramofoon-half uurtje. 11.30—13.30 Hurmo- lumbespellng door den heer Al. F. Jurjaunz f lilversum. 12.30 Tüdseln. 12.30—3 Middagconcert lej. S. Pijlman, sopraan; Alej. J. H. Pijlman, alt; e heeren J. H. G. Bley en Henk Pylman, hai- nonlum en plano. 2 Tijdsein. 2—3.45 Eerste ge- lalfuurtje. 6.30—6.40 Vaz Dlas: Ko< heer Joo-Jt Sluis, 1 Pluimvee- en Voge karspel. 8,10—8.40 i Lohuls—Dra renhnge. Ondcri 10—0.25 Concert HTLVERRUM (1875 M l 10 Tijdsein. 1010 15 De Engelsohe minister van Financiën Snowden vierde dezer dagen zijn zilveren huwelijksfeest. Een foto van het Bruidspaar. Uit Oost-Indië oud. Over de bruikbaarheid van den bodem, de bevischbaarheid van de Digoel-rivier, den gezondheidstoestand van dc geïnterneerden, de gegrondheid van de verbanning van migen hunner, over het civiele en militaire regime en den bewakingsdienst, over den geest onder de bewoners van elk der beide -kampen en over nog veel meer zijn van zeer verschillende zijden inlichtingen ontvangen, die niet alle met elkaar overeenstemmen. Daardoor is het voor de regeering uiterst be zwaarlijk ziioh op zoo grooten afstand ovei den gang van zaken onder zoo uitzonderlijke omstandigheden een helder oordeel te vor men. Zij wenscht thans, nu de eerste jaren voorbij zijn, bij zulke vorming de meest ge zaghebbende voorlichting. De officieuse toe lichting besluit: ..Zou de directie eener particuliere maat schappij, die onder zeer bijzondere omstan digheden, ver van haren zetel, drie jaar te voren een onderneming heeft geopend, na dien termijn niet als vanzelf sprekend een harer bekwaamste adviseurs verzoeken daar heen te gaan om de situatie eens persoonlijk in oogenschouw te nemen?" (Aneta.) db voedselschaarschte op west-flores. Batavia. Het rapport, door het onderhoofd van de afd. Bestuurszaken der Buitengewes ten, den heer van Lith, uitgebracht over de voedselschaarschte in de onderafd. Mangga rat in West-Flores, schrijft de belangrijke stijging der sterfte in 't eind van 1929 toe aan de lichamelijke weerloosheid der bevolking voor dysenterie, mijnwormziekte, influenza en longontsteking als gevolg van abnormale ondervoeding tengevolge van vernietiging het oogstrestant door de muizenplaag Ook het eten van vergiftige boomwortels heeft tot de verhoogde sterfte meegewerkt Voedsel verstrekking en nieuwe aanplant en inenting tegen dysenterie hielpen den nood lenigen. Het bestuur greep niet dadelijk in, omdat het gewend was aan de jaarlijksche voedsel schaarschte, welke een gevolg is van de sinds vele tientallen jaren slechts economi sche toestanden, die niet op slag kunnen worden verbeterd. Wegneming van de die pere oorzaken, n.l. van den alouden slechten economisohen toestand, zal eerst op langen termijn mogelijk zijn door de openlegging van het land door den aanleg van verkeers wegen en door voorlichting op landbouw kundig gebied. (Aneta.) MEDAN, 15 Maart (Aneta). De Delicourant verneemt dat de administratie der Bataaf- sche Petroleum-Maatschappij te Pangkalan Brandan opdracht zou hebben gekregen om veertig van de 400 Europeesche employe's te ontslaan. Deze bezuiniging staat in verband met den prijzenoorlog met de Standard Oil Cy. of New-York. lebten. 1215—2 12 Politie- nt'ziek. fi THd- •n. 7.45 Pollttehprleht.en. 8 Tijdsein. 8—8.3 irecltaJ 8.30 AVRO Ultvoerlne- Tn de rust Persberichten. Na afloop: Gramofoon. In de Ridder sterker-Installatie rkt weergeven der irdlgden zijn zeer kende werking va radio en de visscherij. In het doofste ln het Valais-Kai de toestanden in boven-dlgoel. Batavia. Officieus wordt, ln verband met de opdracht aan het lid van den Raad var Nederl.-Indië, den heer W. P. Hillen, nar Boven-Digbel ter voorkoming van misvet standen meegedeeld, dat bij de reis van de heer Hillen geen énkel welomschreven doe is vooropgesteld. De oud-gouverneur van West-Java vertrekt met een blanco opdracht Hij gaat uitsluitend als deskundig, onpar tijdig beschouwer den toestand ginds opne men en zal van zijn bevindingen rapport uit brengen aan den gouverneur-generaal. Dr opdracht vindt haar oorzaak geenszins in nieuwe, nog niet gepubliceerde, voornemen der regeering, doch in Haren wensch or verschillende factoren, welke op gindsoh vestiging invloed oefenen eens in hun ondei ling verband door een hooge autoriteit te doen overzien en beoordeelen. De nederzet ting in Boven-Digoel is ongeveer 3 jaren ingezonden mededeeling. n-lnstituut te Bo-uvere Zwitserland, Is dezer df tig-lnstallatle in gebrui aantal speciale taoofdtel. i door middel van èea ker In de hoofdtele- irbaar gemaakt. Op het eiland Ceyloi die zich uitsluitend I strijd tegen de radio-storingen in frankrijk. Ook In Frankrijk wordt op het oogenblik een hevige strijd gevoerd tegen de stoorders van de radio-ontvangst Er bestaat een vereenlglng. de „Anti Parasite Brigade" genaamd, die zich ten doel stelt de radiostoringen tot een minimum te beperken. Een succes van deze vereenlglng was onlangs, dat een dame, die gedurende een Jaar de radio-ontvangst van haar buurman he vig gestoord had met een electrlschen motor, veroordeeld werd tot een schadevergoeding van 500 franca De rechtbank hield er rekening de dame had geweigerd den mótor dit 4 ivrfl i •zocht had. DE MEEST GANGBARE bij Uw kruidenier zijn: V. ROSSEM's makkelijk van de particuliere zenders kunn onderschelden. Zoo zal men in de toekomst d de volgende aankondigingen kunnen hoorc „Paris Radio Etat". „Lllle Radio Etat", enz. van 100 M. hoogte. In het al; dergelijke hooge antenne-ton instrueerd. maar daar (jzeren i energie absorbeer en. g i het In Stuttgart STER zacht, geurig, krachtig 65 ct. zeeschepen werken mede aan -- - den meteorologis3hen dienst. 3tl de laatBte conferentie voor de veiligheid No. I geurig, zwaar 55 cL No. 3 geurig, zuiver 45 ct No. 4 goed, zuiver40 ct. per half pond. FEUILLETON Onder Zijn vleugelen Door ZENOB1A BIRD. Iaan het tuig te breken en z'n pooten te raken. I-Iij steigerde en stoof over den weg i schijnbaar de sneeuwhoopen niet achtend. Levermore probeerde met beide handen het dier te hanteeren en te kalmeeren en Hilda hevig verschrikt klemde zich aan hem vast, tot de slee op eens 'n krak gal en omsloeg. De man liet het paard gaan om het meisje te grijpen en haar in veilig heid te brengen juist op 't laatste oogenblik De volgende minuut was het heele boven- gedeelte van de slee verbrijzeld daar het i telegraafpaal sloeg. I-Iet paard1 Heel spoedig al hobbelde de slee in een groot gat en over 'n hooge wal. Ik was zoo in den deken gepakt, dat ik ca' niets aan doen kon, maar uit de slee viel en als 'n bal precies in 't groote gat rolde. Vader en moeder hadden liet zóó druk mei de slee. iet misten en ik moest zelf „Lieveling, dat scheelde heel weinig! Ben je gewond? of alleen maar heel erg ge- I schrokken?". j Hilda was moedig. Dikwijls was ze al I uit een slede geworpen maar het gezicht I van de verbrijzelde slede geen 5U voet van hen verwijderd en de gedachte, dat zij lachen toen ik eenmaal weer recht overeind beiden dood hadden kunnen zijn, wanneer zat, dat ik niet boven 't geklingel der bel- ze niet op 't laatste moment er uit waren len uitroepen kon. Ze waren een heel eina gesprongen, bracht haar totaal van streek, i verder, voor ze mij misten. j Ze stond hem toe zijn arm stijf om haar Toen hoorde ik moeders angstige stem: 'e slaan en voelde de noodzakelijkheid van 1 „Hiilda waar ben je?" en wac-htten ze tot ik j deze sterke ondersteuning, weer bij hen was. j Ze waren pas 'n klein eindje gekomen j Beiden lachten, maar 't scheen meer en toen hij plotseling stilstond, haar naar zich meer waarschijnlijk te worden, dat hen toetrok 011 haar opgeheven gelaat met harts van avond wel eens zoo'n zelfde geval kon tochtelijke kussen bedekte. Ze protesteerde overkomen. Het- paard waadde door.de heel zwakjes. Nooit had ze kunnen droo- sneeuw. Daarna echter was de weg weer men. dat hij zoo t zouzijn, maar protesten goed begaanbaar tot op eens ze op de aller hielpen niet en zo was bang voor haar ergste plaatsen stuitten. Met paard, 'n jong hulpeloosheid. Na een oogenblik kwam hij sterk dier, was nog niet zoo heel lang ge- weer tot zioh zelf en met zijn gewone hof- i wend voor de wagen en werd lastig. Toen felijkl.eJd hielp hij over de sneeuw en raap I rif" nrrr 'rv groote daim «nrong scheen iets j te de pl"iïr" a op, Toen lachte hij met 'n jongensachtige lach. „Hoe voel je je?" vroeg hij. Zij gaf hem geen antwoord. Hij kwam dichter bij haar. „Vergeef mij lieveling fluisterde hij, maar wil je ja zeggen van avond? Ik heb zoo lang gewacht en gepro beerd geduldig te zijn. Het is „ja", niet waar liefste? Toe zeg nu dat je met me trouwen wilt, Hilda, denk aan je vader en moeder. Ik zou je vader zoo graag willen helpen maar ik kan niet tenzij jij het me toestaat. Je hebt me lief, is 't ndet, kleine lieveling?" Ze duwde hem zachtjes van zich af. „Vraag me nu alsjeblieft vanavond niets meer", antwoordde ze rustig. „Ik zal het je spoedig vertellen, maar vanavond kan dat niet". Hij scheen diep teleurgesteld maar zei niets meer. Ze wandelden naar de dichtstbij zijnde boerderij waar hij iemand vond, die hen langs een anderen weg naar huis kon brengen, en korten tijd daarna, na een aar zelende handdruk, verliet hij Hilda bij haars vaders deur. Hilda ging naar haar kamer en op haar knieën vallend, bad ze opnieuw, dat God haar leiden wilde en haar niet een fout zou laten maken in deze zaak, die toch voor hen beiden een levenskwestie was. Ze bad, dat Hij Levermore toch niet het cadeau zou laten geven, dat ze wenschte ten zij het Zijn wil was voor haar. Haar liart vol van het liefdevolle vertrou wen in haar Ilemelsohen Vader, dankte ze Ilem voor het antwoord, wat het dan ook zijn mocht en rustig ging ze naar het land der droom en. HOOFDSTUK VIII Hilda weet het De morgen van den eersten kerstdag was helder en mooi. Het gezin had, volgens oud gebruik, een rustig ontbijt, zonder zelfs even om 't hoekje te mogen zien naar de stapel cadeautjes in de huiskamer, waar alleen moeder ze maar mocht neerleggen. Moeders eigen cadeaux mocht Vader daarna in de kamer leggen, maar een schildwacht aan de deur gunde hein nooit meer tijd dan om gauw de pakjes neer te leggen. Dat was een deel van het plezier en de cere moniën, den avond vóór kerstmis. Nadat het ontbijt opgeruimd was, ging de familie, nu maar drie in getal, naar de huiskamer, vol van blijde verwachtingen. Er lag een groote stapel cadeaux op Hilda's plaats en zij opende het eerst de hare op haar vaders en moeders aandringen, uitroe pen van vreugde slakend na ieder mooi en nuttig geschenk, dat te voorschijn kwam. Haai' oogen vielen spoedig op een doos van een juwelier en haar hart begon pijn lijk te kloppen. Hoe verlangde ze om het mée naar haar kamer te nemen en het daar open te maken. Ze bewaarde het voor 't laatst, en liet er op een nonchalante ma nier een snoezige shawl over vallen, hopen de dat het nog niet gezien was. Na al haar andere pakjes geopend te hebben keerde ze zich haastig naar haar moeders presenten en riep: „Nu moeder!" „Heb je er niet een gemist, kind?" Moeders gezioht stralend van geluk keek haar aan e- ze dacht er ndet aan naar haar eigen i^-'eaux te kijker voordat Hil da fr air laatste gezien ea bewonderd en er zich behoorlijk in had verheugd. „Ja, Hilda het ligt, net onder je shawl", liielp vader. Iiiilda had nu geen kans meer. Ze nam het pakje op en begon het langzaam, o zoo langzaam te openen. Toen één van de pa- pieren er af was kwam er een doos tevoor- sohijn met de naam van de beste juwelier uit de stad er op. Ze hield haar adem in, toen ze het deksel op tilde. Er hing zoo vee! van af wat het volgende oogenblik te voorschijn komen zou! De geopende doos i toonde een snoezig fluweelen doosje en j daarin, in een uitgezocht satijnen nestje I lag de mooiste diamanten halsketting en broche die ze ooit gezien had. Ze kon later niet vertellen of het eerste oogenblik pust of teleurstelling was. Ze was I zich alleen bewust van een intens gevoel en een grot verlangen om weg te gaan en al- leen te denken. Maar daar was het nu de j tijd niet voor. Vader'en moeder waren bijna ademloos van bewondering en vreugde over !de groote schoonheid en hooge waarde van zoo'n cadeau. Niemand hoefde naar het kaartje te zien. Eén kon hiervan maar de afzender wezen. j Hilda bewonderde het ten volle, maar ze j zag, dat haar beide ouders haar angstig j aanzagen en zich verwonderden over1 haar gebrek aan enthousiasme over zoo'n konin- j klijke gift J „Had je iets anders liever gehad, beste", vroeg moeder. I „O nee, nee". Hilda kwam met een schok I tot ziohzalf. „Het is zoo beeldig, dat ik me afvraag wat ik er mee doen zal". Ze lachte, een vroolijk, zenuwachtig lachje. Ze moest hun blijheid niet bederven op deze geluk- jkige dag. Toen kwamen moeders en vaders geschenken en ln haar vreugde voor hen kon Hilda zichzelf vergeten- en haar kalmte herwinnen. Zij zouden gaan dineeren bij een van haar getrouwde broers dien dag. De middag en de rest van den dag was zeer prettig, omdat de gelukkige familie zioh verheugde ln naar algeheele reünie. Hilda had geen oogenblik voor zich zelf. Sommigen vroegen haar wat ze van Levermore gekregen had. Heel rus tig en eenvoudig zei ze: „een snoezige hals ketting". 't Was laat voor ze thuis kwamen dien avond en Hilda was heel erg moe. Ze wist dat Levermore dien dag bij eenige verre bloedverwanten had doorgebracht maar den volgenden dag terug zou komen en ze wist zeker dat hij haar 's avonds zou opflpken. Dan moest ze voorbereid zijn. „Moederlief, vind u het erg als ik morgen niet met het ontbijt beneden ben?" vroeg ze, toen ze op 't punt stonden naar bed te gaan. „De opwinding van de feestdagen heeft ons zoo bezig gehouden, ik voel dat ik sinds ik vacanbie kreeg geen goede nacht rust had. Zouden u en vader nu niet als u blieft willen vergeten dat ik thuis ben mor gen ochtend en me laten slapen zoolang als ik kan en me op m'n kamer laten blij ven tot de tijd van 't koffiedrinken? Ik ge loof dat me dat veel goed doen zou", j Ze lachte opnieuw, maar 't scheelde wei nig of ze huilde. „Natuurlijk, lieveling. Blijf in bed tot je zin hebt op te staan. Je bent toch heusdh niet ziek?" vroeg ze angstig. .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11