VRIJDAG 14 MAART 1930 EERSTE BLAD PAG. DE CODIFICATIE CONFERENTIE HULDE AAN NEDERLAND EN ZIJN KONINGIN Openingsrede van Mr. Th. Heemskerk lu do grafelijke zalen te 's-Gravenhage vond gisierocuiend ue opening pniais de cuuioi-enue 101 coaificaue \an nel li nauouuoi reuui, aan weike, zooms men weet, ue venegenwooriugers van vier-eu- veerue Januen ueememon. Unze nniusiflr van uuuionlaudsche zaken Jhr. ftir. i'. -oeeiaens van ümmami» meiu de negiuetuigareue. i>e aecreuu-is-goneraal van don Volken bond. Sir rirxc Drummond, heelt voorts, alvorens ue vooizmer uer couilicaue conioronue le Den liuug, Air. ill. neems- kei'a, ue openingsrede m.apiuK, ueze come rouwe ocu van ue neming* y^Ste genoemd tol op iieuen uoor den VoiKeiluond bijeenge roepen. zaj is nel resuiUuit van een uaaruiv door ue nevoegue organen van uen Bonn jaren geioueu genomen beslissing. uie lus- scnennggenue jaren Zijn geurumi voor zorg- vuunge voorbtaeiuiug. Geuurenue geneei ueze periode heelt geen regeemig een meer werazame beiangstel- ling in uit werk gemouu uan de -seueiaand- •*»ne, een ïeit, waaraan de minister van nui- «enianuscne zaken ais de eminente verie- gem.ooruiger van ueze regeenug geuuren- ue het lidmaatschap van den raad van den Ajonu, zeker met hen oei t te worden henn- DfDru. net was meue in verband mei ueze speeiaie beiangsienmg, dat ue raad ais pre- sKient oer oonioreuue een :\eaenanuscn «(Kieruaan aanwees, z,.ii. uen heer neuiis- ju-k, minister van blaat, gerunnen ujü eerste ni.msier en munster van jusutie. ik ben er zeiter vaai, uai aile geueiegeei-den in deze benoenmig zulieu eraenuen een welveroienae huiue aan Nederland en een aangenaam voorteeken voor net succes uer connerenue. Hij wees er verder op, dat Nederland het land is van Givuus en andere baroemue mannen op het gtsoied van tneorie en prac- tijk van liet internauonaai reent. L>e con leren tie nciitto op vooi-stel van Sir Urummond een teiegram van dank en hulde aan li. Al. ue Koiimgm. Ue vooinvter, Air. Th. xieemskerlt, hield dan ae openingsrede, liij ging daarin de vvoruingsgescnieueiiiS uer coiuerenup. na en merKte o.a. op, uat het initiatief voor deze cumerenue uitging van oi staten, le den van den Volkeuoond, bij vveik initia tief siateu, die geen leden van den Volken bond zijn, zien met graagte hennen aange sloten. iot nu toe is nog aan geen enneie eoui 1 ica tie-com eren tie met zulk een alge meenheid deelgenomen. De voorzitter zette uiteen, dat het in deze comerenue gaat om gemeensunappelijk ze kere regeion van internationaal recht be- treuenue zuiver aigeoakenue onderwerpen aan ie nemen. De staten zullen ueze rege len vereemgen in conventies, die hun ge dragslijn zullen beheerscnen. De verzame ling van deze veruragen zal eindigen met een coue van iniemuuoiuml reciit uit. te maken, een code d'io zeaer incompleet is. omuat zij zekere terreinen van ae jiraktijk. van de junspruaentie van ue vveuuiscnap terzijde zal laien, maar die een hoe langer hoe groutere uitbreiding zal nemen. Er waren aanziemijKO mceiuugsversehil- len bij de voorbereiding gebieven, doch daarentegen geven ue zeer ernstige voorbe- reiuing van ueze conferentie en in het bij- zoaHlcr de groote zorg, vvaanneiie de regee- ringun in ue versciimendc pnases geraail- plei-gd, de hoop, dat onze beraadslagingen vruont zullen dragen, en een wezenlijken vooruitgang van liet intern, recht zullen toestaan. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft Dr. i.uero lot secretaris der con ferentie benoemd. Bij acclamatie werd tot adjunct-secretaris generaal benoemd Air. H. Daniels, hoofd commies aan het departement van buiten- landsche zaken. De voorznter verzocht hierna den gedele geerden Imn geloofsbrieven in te dienen, en aan te gevon in welke der drie te be noemen commissies zij wenschtcn zitting te emen. Hij verzocht den leden dezer com missies Vrijdagochtend te 10 uur bijeen te komen tor benoeming van presidenten, waarna dan vermoedelijk om 11 uur een Openbare vergadering zai worden gehouden. Het Binnenhof heeft gister weer hetzelf de aanzien gehad als in de dagen der Ilaag- sche Herstelconferenties. Bereden en gewone politie had de toe gangen afgezet Ook dragen de hotels weer de vlaggen der naties welker gedelegeerden daarin verblijf houden. Avond-ontvangst door Minister Beelaerts Minister Beelaerts heeft gisteravond een ontvangslavond gegeven in zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout in welks zalen zich eenitre honderden genoodigden van 10 uur af gedurende eenige uren bewogen. Tot de genoodigden behoorden in de eerste plaats de gedelegeerden en verder de mi nisters en tal van andere genoodigden; voorts enkele dames, behoorende tot het in de Re DE VLOOTCONFERENTIE DE CRISIS EEN FEIT ITALIË'S EISCH VAN PARITEIT De crisis op de TTootconferentie is con feit. De tegen gislornamiddag uitgeschreven bijeenkomst van de dclegatiehoofden is af gelast. Men spreekt reeds van afscheidsbe zoeken \an de delegatiehoofden, al ls dit klaarblijkelijk zonder grond. Briand heeft, na Grandi, Mac Donald ont vangen. Hieruit blijkt wel overduidelijk, dal het l'ransch-Italiaansche meeningsverschil de kern is van alle moeilijkheden. Eerst als Italië zijn pariteitsgedachten zou laten varen, zou Frankrijk bereid kun non zijn de hooge cijfers te matigen, mol het gevolg, dat ook Engeland, Amerika en Japan lager zullen künnen gaan. Maar Italië verzwijgt zijn cijfers en Mil alleen genoegen nemen met pariteit met Frankrijk en het staat daar sterk in, want het kan eenvoudig wijzen op precies gelij ke eischen van Amerika jegens Engeland. De Msb.-correspondent te London geeft het volgend leezaam beeld van den stand van zaken: Het feitelijke, ofschoon niet de officieele „roison d'être" van de conferentie is Ame- rika's streven naar pariteit met Engeland, gepaard aan de geldbehoeften der labour regeering. die de geweldig opgevoerde werk- loozon-uitkeerlngen en pensioenen moet be strijden, zonder de belasting al te zeer op te voeren. Mislukking van de conferentie dreigt ten gevolge van Italië's streven naar pariteit met Frankrijk. De pariteit van Italië met Frankrijk kan niet bestreden worden, zonder dat die van Amerika wordt gecompromitteerd. EIND MAART AFGELOOPEN? De berichten in de Fransche avondbladen bevestigen tien indruk, dat het lot van de vlootoonierontie door do door Amerika en Engeland aangenomen houding t.o.v. de ga- ramtiekwesLie thans is bezegeld. Men ver wacht, dat de conferentie zich ral beperken tot de regeling van secundaire technische kwesties en de hoofdproblemen zal overla ten aan een nieuwe conferentie, die wel niet voor 1936 zai bijeenkomen. Voortzetting der debatten wordt, volgens den „Journal des debats" in uitgebreide con ferentie-kringen voor noodeloos gehouden. Algemeen verwacht men, dat de conferen tie tusacbcn 25 en 31 Maart zal worden ge sloten. HET ENGELSCHE KABINET De motie van wantrouwen, die Baldwin >or de conservatieve partij tegen het Kü- brnet-Mac Donald Donderdag in het Lager huis heeft ingediend, ie afgewezen met 303 tegen 2.35 stemmen. In zijn in het Lagerhuis gehouden rede verklaarde Baldwin, de vroegere conserva tieve premier, dart. hij den toestand zeer ern stig inziet, en dat hij hoopte, dat de minister van FJrainciön het duidelijk zou makon, of hij al dan niet van plan is te zijner tijd de werkloosheid te bestrijden door het nemen van een toevlucht, tot een enkelvoudig of al gemeen recht als hulpmiddel tegen de erkloosheid. Hooge tarieven waren zd. sleoht, maar wij moesten deze niet verbeteren door onze eigen tolmuren neer te halen. Hij geloofde, dat de Europeesche naties zich probeerden te ontdoen van de clausule der meestbegun- stigde natie en verminderden tegelijkertijd haar eigen tarieven en verlagen concurree- rende tarieven door tarief overeenkomsten aan te gaan. Minister Snow den zeide, dat er twee kwes- es waren die steeds de protectionisten heb ben bezig gehouden. De eerste wae of protectie de werkloos heid zou te met doen, terwijl In de zeer be schermde landen hiervan niets was geble ken. De tweede kwestie was, dat wanneer de bescherming zoo goed was voor de werkne mers, waarom w aren de looncn in deze hoog beschermde landen dan slechts de helft n die in Engeland. Het voornaamste doel der motie was hem te veroordeelen wegens zijn schoorvoetendheid in dezen. Hij wenech- te geen verdere verklaring ai te leggen. DE MARSCH VAN GANDHI Volgens berichten uit Hemebad schijnt de belangstelling voor Gandhi, dde heden zijn derden dagmarsch volbracht, er niet be paald grooter op te worden. Geen dor bewo ners van Asini, du'e hem den vorigen avond feestelijk hebben ingehaald, heeft hem bij zijn vertrek geëscorteerd. sldentie plaats hebbende internationale, con- eres betreffende de nationaliteit der gehuw de vrouw. enz. enz. Verschillende der genoodigden werden door hun dames vergezeld. Er waren welvoorziene buffetten aange richt DE YOUNGWETTEN HINDENBURG'S ONDERTEEKENING EEN MAmrEST VAN DEN PRESIDENT Tegel ij keilij d met de on-dorteekenlng van de gister Uoor den rijksdag aangenomen wcueu met betrekking tot ue goeukeurnig van net ïoungpian, heelt rijksjnesiuom von Hiudenburg een mam lest uoen verspreiden waarin hu een antwoord geeft aan anen. die hem vóór de onacneekeumg heoben go tracht daarvan al le honden. Uaanu wordt o.rn. gezed: Met een zwaar, doen vast besloten harf heb ik na rijp en gewetensvol beraad u« Youngweuen met nnjn naam onderteekond oa voor- en tegenstanders van het plan te hebben aangenoord, na zorgvuldige ovcnve ging van het vóór en tegen, ben ik tot de overtuiging gekomeai, dat, ondanks den zwo ren druk. dien het nieuwe plan voor lang® jaren op liet Duitsche volk legt en, ondanks ue giixhe bezwaren, die tegen verachoiücin* bepalingen van hot plan geopperd kunnen worden, liet Toungplan, in vergelijking mol het Dawesplan, een verbetering en een on» lasting beleekent en economisch en politiek een vooruitgang is op uen moeilijken weg van bevrijding en wederopbouw van Duitscb land. Het manifest besluit met do volgend® woorden: Weidra zal het 60 jaar geledon zijn, dat ik bij do stichting van het rijk do vreugd® meemaakte, die Ivet geheole Duitsche volk vervulde om zijn eindelijk bereikte eenheid In kan me niet indenken, dat dezo geesi verdwenen is en plaats heeft gemaAkt voo> voortdurende tweedracht om de binnenland sche politiek. Wij moeten ons, ondanks en juist ter wil le van den nood der tijden, op ons zelf be zinnen en weer één worden in den geest. Het manifest eindigt met de woordem Duitschland Ueber alles". OFFICIEELE RECLAME VOOR WIJNEN. Wijn en lang leven. Bezorgd voor achteruitgang van liet wijn- verbruik ten nadeele van dezen nationale» tak van landbouw, heeft de Fransche Land- bouwhoogeschool het noodig geoordeeld een weinig propaganda te maken. Zij heeft een rapport opgesteld waarin wordt verzekerd on met cijfers aangetoond, dat hot geheim van oen hoogen leeftijd ligt in het gebruik van wijn. De inwoners van het wijnbouwdistrict steunen zelf van ganscher harte hun bedrijf. Zij drinken den voor hen zeor goedkoopen wijn bij groote hoeveelheden. Nu zijn er bijna 700.000 Inwoners van dc zeven gemeenten van het Médoc-district Ruim V/t duizend van deze zijn 71 tot 75 jaar oud, bijna 2000 76 tot 80 jaar, bijna 1000 SI tot 85 jaar, 354 86 tot 90 jaar, 110 91 tot 95 jaar en 13 96 tot 100 jaar. Deze cijfers gaan ver uit boven de gemiddelde in het overig Frankrijk. Om het argument dat wijn drinken on lang leven met elkaar verbond houden nog te verster- Jten wordt meegedeeld, dat den vorigen zo mer zeven diamanten en dertien gouden hu welijksfeesten op één dag worden gevierd ln do gemeente Saint Julien. Intusschen wordt niet ontkend, dat de mislukking van een duizendtal menschen- lovens aan den wijn toegeschreven moet worden. DE FRANSCHE GESNEUVELDEN VAN 1S32 Zaterdag o s. zal de overbrenging plaats hebhen van het stoffelijk overschot der Fran sche militairen, dlo in 1832 bij het beleg der citadel te Antwerpen verdedigd door Chassé sneuvelden. Do soldaten werden in dien tijd begraven op het zoogenaamde kerkhof van de Lo'. Hun stoffelijk overschot zal thans worden overgebracht naar het kerkhof het Schoon selhof. Deze gebeurtenis zaJ met verschillende plechtigheden gepaard gaan. GEWELDIGE BRAND IN MANILLA Een geweldige brand beeft in het Slnga- lonv-distriot op Manilla 1000 woonhuizen vewoeet. ten gevolge waarvan ongeveer 5000 personen dakloos zijn geworden. Een persoon werd verbrand, terwijl nog verscheidene personen gewond werden. Ver- soheirdene kinderen worden vermist. DE TERREUR IN RUSLAND, Volgens berichten uit Moskou hébben troe pen in Zuid-Rusland de gehoorzaamheid ge weigerd, toen hun 'bevolen werd op te tre den tegen de boeren, die M'egens hun verzof tegen de communistische maatregelen van hun boerderijen verdreven en naar Noord- Rusland verbannen worden. Deze troepen zijn daarop teruggetrokken en vervangen door troepen van de Jeugd organisaties. die dc bevolen maatregelen ten uitvoer brachten. TER DOOD VEROORDEELD. PARIJS, 14 Maart. De jury-Rechtbank Ié Beauvais veroordeelde gisteren een 23-jarig man ter dood en een ander tot 20 Jaar dwangarbeid, resp. wegens tweevoudige/! moord en wegens medeplichtigheid. HET MIRAKEL VAN VROUWENPOLDER (Z.) EEN ZEEUWSCHE MARIALEGENDE welke aaploitlLng gegeven hebben tot de stichting der Kerk, dan ziet men, dat door dc bedijking der gronden aan de Noordzijde van Walcheren vele nederzettingen plaats hadden. Do verschillende bewoners dezer nederzet tingen moesten naar Zanddijk bij Veere om de Heilige Sacramenten te ontvangen. Dit was natuurlijk zeer lastig vooral als men doopolingen had. of als bij guur weer het laatste Oliesel aan iemand door den pries ter van Zanddijk moest worden bediend. (Men lette goed op de jaartallen, het was nog lang voor d<> Kerkhervorming). Men moest dan de „Zweono" over en on gelukken kpnden worden voorzien. Daarom stak men de hoofden bij elkaar en gezamenlijk vroeg me.n aan den Paus Cle mens V. die Paus was van 305—1316 om een een kerk, wat door dezen werd toegestaan. Hoe lang men met den opbouw van het Godshuis is werkzaam geweest, wordt niet verhaald. Alleen vernoemt men, dat Wol for; in die dagen er veel werk mee luid. ln 1310 treft men hom zelfs to Avignon nun, onge twijfeld met het oogmerk, om Paus Clemens V betreffende de kerkelijke zakon van don V'rouwepolder te raadplegen. Met zekerheid kan gemeld, dat er in 1315 een dienst werd gehouden. 't Ging bij het bouwen dor Kerk „miracu leus" toe en het bevreemdt ons daarom niet dat het overigens zoo eenvoudige plaatstje door tal van vrome bedevaartgangers werd bezocht. Zoodra toch de schepen het materiaal waarvan dit Godshuls zou worden gebouwd, hadden aangevoerd in de haven vun Camp- veere, moest er in den polder een plaats ge zocht worden, waar het gebouw moest ver rijzen. Dit was zoo gemakkelijk niet, daar iedere groep de kerk zoo dicht mogelijk bij zich wilde hebben. Hierdoor ontstond wel eenig verschil. Doch er kwam uitkomst door een hoogere openbaring, want, zoo verhaalt een der oude kroniekschrijvers, 1st ghebeurt dat veel Goilt vruchtlgc, ghrioovelljcke lieden op sekere plaatse, 's avondts endc 's nachts vele groote lichten hebben zien zweven en dit aanmer kende als ecne Goddelijcke aanwijsinghe der plaetse waer de kereke moest komen". Dit verschijnsel schijnt door velen te zijn waargenomen, althans men beschouwde dit als een teeken des Hemels, en ieder ging accoord met de plaatsing, waar men de lichten had gezien. Met blijdschap zag do bevolking de kerk verrijzen. Men geloofde vast, dat thans een bloeitijd voor den polder zou aanbreken, Mant nu men zulk een eere aan God en de Maagd bracht, kon het niet anders, dan een milden zogen zou over dit deel van Walcheren uitge stort worden. Van stormvloeden zou men M'einlg last hebben, de H. Maagd zou de kerk en polder wel beschermen- Dit vaste geloof Mortelde nog dieper in de Walchersche harten, door een wonderlijk geval, dat zich voordeed na de voltooiing der Kerk in 1345 en dat verstrekkende ge volgen had voor het dorp. Nadat de kerk te Vrouwepoldcr voltooid was, moest men ook aan de inrichting den ken. Doch, al had Ridder Wolfert veel voor den bouw gedaan, do bevolking moest ook wat doen. In die tijden was er Meinig geld onder de landbouwende bevolking, maar ieder deed wat hij kon. Op zekeren dag toog een „devoot" persoon uit Vrouwepoldcr naar Middelburg met een blanco paneel onder den arm. In do Zeeuw- sche hoofdstad aangekomen, begaf li ij zich regelrecht naar een schilder. Hij stolde hem het paneel lu handen en verzocht deze, voor zijn rekening or eon Mariabeeld op te schil deren. Dc opdracht M-erd aangenomen, doch do schilder maakte geen haast het M-erk (e vol tooien en legde het paneel voorloopig weg. zette hft paneel op den schildersezel en ven meldde zich een jongeling aan bij den schilder en vroeg of deze hem als schilders gezel Milde aannemen. De schilder kon hem tot zijn spijt in zijn bedrijf niet gebruiken, De jongeman was hierdoor ten zeerste te leurgesteld- De schilder dit bemerkende, kreeg in zijn hart medelijden met Uen jonk man en zeide: „Nu, ik kan mijn M-erk wel alleen af. maar daar valt mij Iets ln. Boven staat een pa neel: daarop moet het beeld van Onze Lieve Vrouwe geschilderd. Durf jij dat aan'? Ja? Welnu, ga dan maar naar boven, dan M'il ik dit M-erkje aan je toevertrouwen." Blijde snelde de jongeman naar boven, .zetten het paneel op den schildersezel en ging aan den arbeid. Toen de schilder eens boven kwam kiiken, zag hij wel dat de gezel over een bekwamo hand beschikte en wenschte zich zelve geluk dat hij voor dit M-crkJe dezen jongeling had aangetroffen. Tegen den noen (12 uur) begaf de schilder zich weer naar de bovon-werk plaats om den gezel te roepen, opdat hij meo zou eten. Doch hij trof hrem niet meer aan en kroeg op zijn roepen geen antwoord. Op zijn ezel stond, keurig afgeM*erkt, in schoono kleuren, de H. Maagd geschilderd. Maar hoo men ook riep, hoe men ook in Middelburgs strutcn rondliep, nergens kon de schilder, noch iemand zijner hulsgcnoo- ten. den talontvollen Maria-schilder terug vinden. Door den schilder en diens gezin, benevens door verschillende familieleden werd het schilderij bewonderd. Ieder riep over de kunst van den onbekenden maker. Eenige dagen later verscheen de man, die Duizenden bedevaartgangers naar Walcheren Keizer Sigismund g-aat het wonderdadig schilderij aanbidden Vrouwepolder is een lief dorpje-op het eiland Walcheren, deels door de Noordzee en het Vcersche Gat bespoeld, deels begrensd door de gemeenten Oostknpolle, Seroosker- ke. Arnomulden en Veore. Vroeger M-as het niet van dusdnnlgcn om vang, doch het kreeg dezo door de viet vun 13 Juni 1857. Vroeger vond men hier twee gemeenten van denzelfdon naam, gevormd door dc Heerlijkheden Vrouwcpolder, Schel lach on Zanddijk buiten in het Noorden cu Gapinge in het Zuiden. Het dorp Vrouwepoldcr, oudtijds Onze lieve Vromvo Polder, ontleent zlin naam aan oene „M'onderdadige" schilderij der Hciligo Maagd, die, in een kapel geplaatst, in den Grafelijken tijd duizenden bede vaartgangers naar het Noorden van Walche ren voerde. In aansluiting aan andere reeds meege deelde Zeeuwsche legenden willen Mij er hier iets van vertellen. En dan moeten wij allereerst terug naar den tijd toen Zeemvsche Edelen, de Hoeren van Borsselen, nog een groote rol speelden in Zeelands geschiedenis. De Edelman Wolfert III van Borsselen, ls de 9tichter van de kerken van Veere cn Vrouwepolder. Het is met geen zekerheid te bepalen, of Wolfert III bij liet overlijden van zijn Vader in 1317 reeds tot don meerderjarigen leef tijd was gekomen. Mot Sybilla, zijne zuster, was dit stellig niet het geval. Vermoedelijk was ook Wolfert nog jong, Mant het is op merkelijk. dat men bij de regeling der hu welijksvoorwaarden van zijne zuster van hem geon geM'ag n-ordt gemaakL Wel vinden wij in de geslachtslijst der edelen van Borsselen in 1337 Meer een Wol fert. maar wij verkceren ln hot onzekere of hij Heer van Veere is, dan n-el do zoon van Nieolaas van Borsselen. Het eerst, dat wij met zekerheid M-eten met een Wolfert van Borsselen van Veere te doen te hebben is in 1388, toen Graaf Wil lem IV te zijnen voordeoio bepaalde, dat niemand hem of zijne erfgenamen in Veere of in den polder mocht bezn-aron of lastig vallen. In 1314 was reeds door den Graaf aan zijn Vader last gegeven om te Vrouwepolder een kerk le stichten. Aan die lastgeving was toen evcmvel geon gevolg gegeven, daar men daarmee in 1340 pas eon aanvang maakte. Wanneer Mij de bijzonderheden nagaan, TELEGRAMMEN DE CRISIS VAN DEN OVERVLOED. LONDEN, 14 Maart. Volgens een bericht uit New-York aan de „Daily Telegraph' men in financieele kringen in de Ver. Sta- ton van mecning, dat men slechts door een groote misoogst bewaard kan blijven voor een zeer ernstige financleolo catastrophe. In do Amerikaansche opslagplaatsen ligt op het oogonblik reeds 155 millioon bushel tarwe (1 bushel is ongeveer 36 liter) opgeslugon, welke voorraad tegen 1 Juli a.s. zal zijn toe genomen tot ongeveer 250 milliocn bushel Dit zou betcekenen, dat dan de voorraad grooter zou zijn dan de geheele tarwcuitvocr van 1 jaar. Daarom zal slechts een misoogst of een wonder het land voor een financieele catastrophe kunnen behoeden. De toestand op de tanvemarkt Is zóó slecht, dat als onmiddellijk gevolg van de prljsdn ling de inkomstenbelasting reeds met on grvecr 45 millioen dollar zou zijn vermin derd. De pogingen, van de rogeoring te Wash ington om ter vermijding van een algcmee- ne crisis de voorraden tegen een hoognren prijs dan die op de wereldmarkt te koopen en op te slaan. M-orden algemeen zeer pessi mistisch beoordeeld. NIEUWE GEVANGENIS OPSTAND IN AMERIKA. te Trenton, in den staat New-iersey, is gis teravond een opstand uitgebroken. Talrijke gevangenen rottón samen Op een afgespr> ken sein cn trachtten de bewaarders te over weldigen. Bij hun poging M-ordon tM-eo ge vangenbewaarders zwaar gewond en twee gevangenen gedood. SPOORWEGSTAKING IN ARGENTINIË. NEW-YORK, 14 Maart. De spoonvegarbei ders in Argentinië zijn in stak inc. In ver schillende deelen van het. land kwam hot tot botsingen met de politie. Voor zoover er treinen loopen, hebben deze groote vertra ging. Op een station in de onmiddellijke nabij heid tan Buenos-Ayres, staken ongeduldige reizigers, die verontwaardigd waren over 't oponthoud, verscheidone rijtuigen tn brand. Weerbericht. BAROMETERSTAND. WEERBERICHT Matige tot zwakke Zuidwestelijke tot Zuid oostelijke of Oostelijke wind, half tot z\yaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk opkla rend, nog kans op sneeuw of natte sneeuw, weinig verandering in temperatuur. Van 15—16 Maart \an 6.82 nam. tot 545 vnu FIETSERS, LICHT OP' Van 1617 Maart van 6.83 nam. tot 5.43 vnt het paneel aan dcu Moester Schilder ter be schildering had toevertrouwd. Aan dezen werd nu de wonderlijke geschiedenis even eens verteld. Maar hoe zonderling alles zich ook had toegedragen, dc schilder stond het prachtig paneel toch volgaarne af aan de Kerk te Vrouwepoldcr. Toen de man betalen Milde, weigerde de Middelburger op zeer besliste wijze geld aan te nemen. De uitvoering had hem niets ge kost en derhalve verlangde hij ook geen loon Want wie was do schilder? Wellicht wel een Engel uit den Hemel! Hoo dan ook, de Meester Schilder Mas voor het kunstwerk met geheimzinnige eerbied vervuld. M'ant hij was overtuigd, dat „het tafereelke door die ghehengenis Gods zelf geschilderd ende alsoo op waerlijck nllraculcusc Mljze volbracht was." Dat dit kunstwerk met vreugde In de kerk te Vrouwepolder werd geplaatst spreekt van zelf. In geheel Walcheren M-as het mirakel bekend geMorden. Spoedig m-erd nu een besluit genomen, om éénmaal in het jaar, op den dag van O.L. Vrouwe Hemelvaart, een ..prop ren" omgang te doen, bij welke gelegenheid het beschil derde paneel rondom den geheeien omtrek van Vrouwepoldcr zou worden rondgedragen Het besluit werd uitgevoerd. De uitkomst was boven verwachting. Gedurende het geheole Octaaf werd het anders zoo eenvoudige plaatsje door tal van geloovigcn. van heinde en verre samenge stroomd bezocht De roem van de schilderij ging ook do Ze>'uwsche grenzen over. Toen Keizer Sigismund in 1416, dus nog 100 jaar voor de Hervorming, van zijn reis naar Frankrijk te Dordrecht kwam, met het voornemen naar Engeland te gaan, ten ein de den Koning aldaar gunstig te stemmen voor hot te houden Concilie te Con9tantz, trok Graaf Willem VI hem met 16 Ridders tegemoet om den vorst op zijn tocht naar de eilanden over zee te vergezellen. Na eenige dagen vruchteloos in Engeland werkzaam te zijn gcM-eest, maakte de Kei zer zich gereed voor de terugreis. Het weder was echter zeer ongunstig. Er heerschte een hevige tegenwind, zoodat het hoogp gezelschap daar langer moest vertoe ven dan het lief M-as. Het M-as bii die gelegenheid, dat een der Zeeuwsche Ridders, Philips van Borsele van Cortgene. den Keizer en diens gevolg, ver telde van de miracelen ten Noorden van Ter Veere. Zoowel de Keizer als de Graaf beloofden plechtig, geen vleesch of wijn meer te zullen gebruiken, voor zij ook een pelgrimage naar het schilderij te Vrouwe polder zouden hebben gedaan. En ziet, na die plechtige belofte kwam er verandering van wind, zoodat het gezel schap betrekkelijk spoedig in Zeeland arri veerde- Daarop volbrachten de belde hooge perso nages, vergezeld van een stoet van Edelen, hun bedevaart naar de Vrouwepolder, God daar meteen lovende Megcns den voorspoe- digen overtocht Doch niet alleen deze Edelen gingen er heen. Tijdens den storm van Nov. 1427 was Her- tns Fhilips van Bourgondië te Middelburg. Het was noodweer en de dijken van Wal cheren hadden het hard te verduren. De Hertog hecreep zeer goed het gevaar en zijn ziel werd er door aangegrepen. Hij nam zich voor den anderen dag reeds een bedevaart naar Vrouwepoldcr te doen. Maar met leege handen trok hij er niet heen Hij offerde er een vetkaars van meer dan 100 pond zwaar. Thans is de glorie van het plaatsje voorbij Do kerkhervorming maakte aan de bede vaarten een einde. Thans staan er een reeks aardige woningen, voor een deel gebouwd op de plaats waar vroeger het in 1452 uit Aroemulden verplaatste klooster der regu liere Kanunniken stond. Dc Oranjezon een vroeger landhuis, is nu een veelbezochte uitspanning, die dezen naam n-cllicht dankt aan Prins Willem I van Oranje die de Heerlijkheid Vromvepol- der in de 16c eeuw aankocht van de Edelen van Veere. A. M. WESSELS. Gemengd Nieuws. DE VERDUISTERINGEN TE PAPENDRECHT De gemeenteraad van Papendreclit besloot met 7 tegen 3 stemmen den gemeente-ont vanger oneervol te ontslaan. Op zeer geraf fineerde M'ijze moeten de verduisteringen zijn gepleegd. Medisch Feuilleton Het rapport omtrent het Schoolartsenvraagstuk, uitgaande van het Gereformeerd Schoolverband Het rapport, M-aaraan we reeds de vorige maal enkele opmerkingen wijdden, komt dan tot de conclusie, dat het schoolartsen- stelsel principieel niet in alle omstandighe den ongeoorloofd is te achten. Maar er moej dan aan zekere voorwaarden M-orden vol daan. Begrijp ik het rapport goed, dan dient de beslissing voor het aanstellen van den schoolarts bij de ouders, in casu het school bestuur te liggen die uit verantwoordelijk heidsgevoel voor elkanders kinderen daartoe overgegaan. Dwang van de overheid kan hier; bij niet geduld worden, daar deze dan dej taak der ouders ten opzichte van de zorg voor de gezondheid .hunner kinderen zou overnemen en derhalve ingrijpen in w5t haar terrein niet is. Alleen voor die school,! waarop uitsluitend kinderen zijn, M-elker ouders aan een ovcrheidsschool de voorkeur geven, mag dc Overheid zelf het initiatief nemen. Maar ook dan nog moet als regel gelden, dat de maatregelen die zij neemt, niet genomen mogen worden op grond van een door dc Overheid of namens do Over heid ingesteld onderzoek, maar op grond van de gegevens, die het gezin, do medicus en de maatschappij haar heeft verstrekt. De andere voorwaarde, die gesteld dient te worden, betreft de taak van den school arts. Deze heeft een positieve en een nega tieve zijde. Wat de positieve zijde van zijn arbeid betreft, mag hij slechts de besmet tingsgevaren of de gevaren voor het kind. die voortkomen uit het leven op de school, constateeren. Uit deze laatste toevoeging blijkt, dat het rapport oolc op grond van de plicht der ouders voor de zorg van hun eigen kinderen het schoolarlsenstelsel aan vaardt, hoeu-cl men merku^aardigerwijzp dit argument in 't geheel niet uitgewerkt of genoemd vindt, iets, waarover Mij reeds in het vorige artikel onze verwondering uit spraken. Of beschouwt de commissie dit vraagstuk min of meer verwerkt in hetgeen zij schrijft aangaande de zeggenschap van de overheid ten opzichte van de algemeen» hygiëne, in zooverre als zij voorkomen ma? en voorkomen moet, dat bepaalde, voor d"> gezondheid schadelijke toestanden ook op niet gesubsidieerde scholen in het leven zou den worden geroepen? Maar dan lept zij oj' de schouders van den schoolarts een deel j van deze maatschappelijke taak on opent z i voor hem de deur van de schoei, zonder dat de ouders zich daar tegen kunnen ver zetten. M.i. ligt hier het zwakke punt van het rapport; Wio het schoolartsenstelsel van huis uit nietAguhstig gezind is en zich bij do tol nu toe gevolgae rodenecring heeft moéten neerleggen, zal er allicht over vallên, dat de toevoeging, die handelt over het constatoe - ren van gevaar voor het kind, dat voort komt uit het leven op school, niet past in de tot nu toe gevolgde redéneering van ue rlerzijdsch hulpbetoon. Hier dreigen conse miemies, die hern minder sympathiek zijp. Maar vermoedelijk zal hij deze alerratié in de redeneering nog niet zoo hoog opnemen en aan het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders voor do eigen kirjderen nog Wél ee t plaatsje ulllen inruimen, als maar vast sfaat. dat deze toevoeging een tautologie is cn dus hetzelfde beteekeut als het eonstaten- ren van besmettingsgevaar. Maar dan voor zie ik. de mogelijkheid, dat er verschillen de oude tegenstanders Zich gaan afvragen of de gevaren, die h.i. dréigen niet het in halen van den schoolarts niet groötef- zijn dap de voordeelen, die zijn op dezo Mljze oogenschijnlijk zoo beperkte taak fnet zich zou kunnen meebrengen. En dun Hikt mij het antwoord niet twijfelachtig, Maar de ge varen der besmettelijke ziekte voor de ge zondheid in het rapport niet zoodnhig li i gewerkt zijn, dat ze voor een ieder duidelijk spreken en de beslissing over deze vran? bove.ndien valt in een vergadering die ftie door medici gevormd wordt, maar hnöfdzr.-i kelijk door hen, die het onderwijs dienen e:i die zich, zooals begrijpelijk is, van nature tegen iedere onnoodJge of overbodige inmen 1 1 ging in hun arbeid zullen verzetten. Daarom is het reeds in dit verband te betreuren, dat do commissie, die zoonis ik uit haar rapport moon té mogen opmaken, wel tot de con clusie gekomen is, dat do schoolarts nis zoodanig reden van bestaan heeft, niet krachtiger en overtuigender den niedischen arbeid van den schoolarts heeft beliclit. Ik kom hier nog nader op terug. Toch ligt het liet méést voor de hand aan te nomen, dat wo met de omschrijving van de taak van den schoolarts niet met een tautologie te doen hebben. Het constote»- ren van het gevaar voor het kind. dot voort komt uit het leven óp school, is dan een apart gedeelte van die taak. Maar als dit zoo is, dan kan men niet beter Menschep, dan dat over dit punt meer licht ontstoken m-nrdt Want met deze omschrijving zul len nóch de voorstanders noch de vroegere legenstanders genoegen nemen. En nu bon Ik hang, dat als men ilch hiervan nauw keuriger rekenschap gaat geven, de oude te genstellingen M-eer aan den dag Zullen tre den. Men krijgt dfiarom min of meer den indruk, alsof de commissie dit voelende, exprosselijk aan het vage de voorkeur ge geven heeft om zoodoende belde partijen bij elkaar te houden. Want wat beteekent dat constateeren van een gevaar voor het kind, dat voortkomt uil liet leven op school? Slaat dit slechts on hot constateeren van een onvoldoende huisvos tinu. ventilatie, verwarming, verlichting stofhestrijding enz., en van ondoelmatige schoolbanken en schoolborden? En rijpt de vraag dan niet. of dil üaa niét Voor een deel de taak van de overheid is (zie boven)? Of valt onder dit constateeren ook een zekere controle op de kinderen zelf, omdat or on der deze toch nog altijd verschillende zijn, op Mie, niettegenstaande do beste schoolin- richting, het schoolloven toch een zekeren schadelijken invloed uitoefont? M. a. m\: is het principieel toelaatbaar dat de school arts niet slechts de gevaren, die in algorneo- nen zin het kind bedreigen, constateert en tracht op te heffen, maar ook eventueel de aevolgen daarvan niet behulp van den onder wijzer bij het kind tracht op te sporen on die aan de ouders dooreeeft? We zijn hier mee genaderd aan een belangrijk en moei lijk punt Men kan zich voorstellen, dat ook af gaat men van het standpunt uit, dat de bepaling van de gevolgen van het schooi loven een zaak van de vorantM-aordelijkheid der ouders is. die deze omstandigheden moe ten kennen en MaArdeeren, men toch voor de vraag kan komen te staan. of. de ouders deze omstandigheden Wol voldoende critisch Weten te beschomven. F.n dan rijst in dit verband weer een andere vraag en w el deze, tlL, of liet in prindoicel opzicht af te keu ren is, als ouders, die hun ondeskundigheid in dezo zaak erkennen en zich door het vor- antMOordeliikheidsgevoel voor hun eigen kinderen laten lelden, er bij het schoolbe stuur op aandringen, dat het er toe over gaat een deskundige aan to u-ijzen die hun In de vervulling van deze hun ouderplich ten ter zijde kan staan? Blijkt dan, dal dit niet verkeerd is, dan kan ue bepaling van de u'aarde van zoo'n verzoek slechts geschie den door dien kant van de geneeskundige uetcnschap, die zich speciaal bezig houdt met het vraagstuk van den invloed der school op de gezondheid van het kind. Meent doze op grond van zijn onderaoek. dat inderdaad de invloed der school niet onder schat mag worden; dat do ouders, dlo na tuurlijk geen medische opleiding gehad hebben, deze schadelijke invloeden moeilijk kunnen constateeren en deze niaar al ie vaak over liet hoofd zien en dat het bijtijds herkennen van afu ijkingen in de jeugd veel leed op lateren leeftijd voorkomen kan. dan zal men zich moeilijk tegen de inwilliging van zoo'n verzoek kunnen verzetten, mits vooraf ^aststaat dat ieder ouder vrij is al of niet van de diagnostische hulp van den schoolarts gebruik te maken. Uit deze verschillende vraagstellingen zal het duidelijk geuorden zijn, hoe jammer het is, dat het rapport niet nauu-kcuriger de taak van den schoolarts aangegeven heeft. Noch in de eene, noch in de andere richting is het heolemaal helder. En voor don medicus rijst dc vraag, of dit niet toe te schrijven is uan het feit, dat de commis sie liet gehcelc practisch-medische vraag stuk, dat het schoolleven mot zich mee brengt, niet volledig heeft doorgedacht, zoo dat wel in zekere mate een beginsel is ge formuleerd, maar zonder dat daarbij vol doende acht gegevon is op de verschillende omstandigheden die de school met hygiëne en preventieve geneeskunde in aanraking brengen. Dr. G. K. SCHOEP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2