UekAadaó OimttiOiacAehS MAANDAG 10 MAART 1930 DE BOSKOOPSCHE BOOMKWEEKERIJEN DE ANNEXATIE-PLANNEN VAN BOSKOOP Eoskoop en omliggende plaatsen vormen een geografische en economische eenheid as EN GROOTE TOEKOMST VOOR DF. BOOMKWEEKERU II (Slot) Zooals wij iin ons eerste artikel schreven, Rail de samentrekking van die omliggende polders eon grootere u i tbr ai ddngsmog ed ij k- Sieid geven aan de Boskoopsche boomkwee- kerij. Dooh niet alleen de Boskoopers zijn mei annexatie gebaat, ook de omwonenden zullen bij deze grenswijziging profiteeren. Nu roods zijn do naburige polderbcwoners eterk afhankelijk van Boskoop en uit vele toestanden blijkt zeer duidelijk, dat Boskoop «iet Alphen, Hazerswoude en Reeuwijk een <ea* vormt, liet is eigenaardig, dat het kweekerij- gebied van Hezenswoude dichter bij het ccn- 1 trum van Boskoop ligt dan bij het centrum Ivan Hazenswoude ,iets wat wij ter plaatse konden constateercn. Om van uit Spoelwijk ade in het centrum van Reeuwijk te komen moet men door Boskoop gaan en ook wat betreft de samenleving demonstreert de eenheid zich zeer sterk. Van de wieg tot het graf leven de omwonenden met Boskoop mede en 1 tangen zij er van af. Kerkelijk behooren zij lot Boskoop; het vereenigingsleven ie op Boskoop georidnteerd en Boskoop begraaft .V* tie dooden. Uit vele plaateen komen verzoe- ken van de bewoners in om bij Boskoop m- gelijfd te worden, uit Randenburg, Reeuwijk ïten cu zelfs ook uit Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. Ook het bedrijfsleven is voor bijna 100 bi" op Boskoop georiënteerd. Er bestaat geen laar afzonderlijke vereeniging van Alphensche ook of Hazerswoudsche boomkweekers. Boekoop dat is er van overtuigd, dat annexatie geen fi- nanciele voordeelen zal brengen, doch de be- 1 langen van de boomkweekers staan bij haar F.op den voorgrond, om deze volkomen en j naar edoch te behartigen, de Boskoop stelt zich voor om in het geheel njg0 een oppervlak van 1194 H.A. rden ,j e amnexeeren met een aantal bewoners van nen. 1245, waarvan het gedeelte Hazerswoude, de i metende 00 H.A., er 500 levert en de ge- eens deeiten Alphen en Reeuwijk, resp. metende raak m en 244 H.A., 445 en 300. Wat de droog making der Reeuwijksohe- en Sludpwijksche plassen betreft, lid erbij heeft Boskoop geen vol- end ft rver- t wij rouw de vens voor- wat ïzeit" ngers i aan Het Kerk thans tal- be- offi- Voor- ng en belang. Immers gronden-in de onmiddellijke nabijheid van Boskoop hebben de grootste waarde voor de Boskoopsche Kweekerijen. De omzetting van weilanden in cultuur grond is een zaak, die voor den veeboer van groot financieel belang is en deze transac ties leveren dan ook zoo'n geldelijk voor deel op, dat op 't oogenbiik bijna geen boer meer in den omtrek van Boskoop te bespeu ren is. Niet zelden as het gebeurd, dat Bos koop bij eankoop van grond 17.500 per H.A. betaalde of 2b per roe. Doch de grond is oo-k van uitnemende kwaliteit voor de cultuur. In Alphen werd onlangs een gedeelte nieuwere grond voor 11.200 gekocht en het spreekt dus vanzélf, dat de boer, die over U algemeen goed kan rekenen, dezen grond graag verkoopt. De boeren zullen zich ook niet vestigen in deze streek, omdat de prijs van 10.000 per II.A. voor hen te hoog is. De (boom- kweek er kan gemakkelijker een hoogen prijs betalen, aangezien de grand voor hem van veel meer waarde is. Normaal kan ge rekend worden, dat do maximum-waande van het land voor don boer 3000 per H.A. bedraagt on de minimum-waarde voor den boomkweeker 6000. De vrije uitvoer naar het buitenland heeft evenwel een grootcn invloed op de prijzen van den grond, waait van de export moet de boom kweeker het hebben. Het is geen wonder, dat de bewoners van Randenburg en om liggende plaatsen een verzoek tot annexatie indienden, wanneer men die zaak van deze zijde bekijkt. Reeuwijk heeft geen kweeke rijen en derft dus geen inkomsten. Wel zijn er landerijen en die willen de menschen graag voor hoogen prijs verkoopen. Zoodot alles bij elkaar genomen deze plaats alleen voordeelen bij annexatie heeft. Daarenboven heeft Reeuwijk geen water, gas of eleotriciteit, waardoor vestiging in deze gemeente in sterke mate belemmerd wordt. Reeuwijk heeft een groote belasting schuld, tenvijl Boskoop door de financieele gelijkstelling belangrijke voordeelen zal ver krijgen. De gemeente Hazerswoude heeft boom- k week er ij en van beteekenis, zoodat zij min der sympathiek tegenover annexatie staat, aangezien don belangrijke inkomsten ge derfd worden. Wanneer er gelegenheid tot exploitatie is, dan gaat het boomkweekersbedrijf een groote toekomst tegemoet Waanneer de Amerilkaansche grenzen volledig opengesteld worden, dan zal het afzetgebied zich nog meer vergroo- ten. Want het boomkweekersbedrijf hangt af van de export. De binnenlandsche omzet is slechts als een druppel aan den emmer. 1-Iet Boskoopsche product is weliswaar een luxe-product, doch er zal in de toekomst geen mogelijkheid bestaan om de markt voor dit product te sluiten. Daar zal de enei gie van da Boekoopers wel voor zorgen. In Joego-Slavië,, Lithauen, Roemenië, kortom in alle hoeken der wereld hebben de Bos koop ers hun afzetgebied gezocht en op het oogenbiik is de toestand nog gunstiger dan in de jaren voor de sluiting der Amerikaan- sche grenzen. Er bestaat bij de Boskoopers een groot vertrouwen in de toekomst. Wanneer de HOOG BEZOEK De Sultan van Johore kracht mat vrouw en dochter een bezoek aan Europa. C-t?ON'bOCB«D HAZCKWOUbC iptalphen %oun (HUW iPTrrrr; cccwyK— aanleg van don spoorweg Alphen a. d. Rijn Gouda, welke werkzaamheden in den aanvang voel stagnatie ondervonden, ov< een drietal jaren gereed zal zijn, zal het vervoer, dat nu te water plaats vindt, veel sneller kunnen geschieden, hetgeen de ex port zal bevorderen. En ongetwijfeld was de burgemeester de tolk van alle Boskoopers, toen hij ons zeide: „Ik heb het vaste geloof, dat Boskoop zich n de toekomst een vaste plaats op de we reldmarkt zal veroveren". Inderdaad, de Boskoopers gaan met goeden moed de toekomst tegemoet, want Boskoop zal ook lasten te dragen krijgen, meer dan zij nu heeft, wanneer de annexatieplannen door gaan. Heeft zij nu reeds de lasten van een tuin bouwschool te dragen en neemt zij de ten toonstellingsterreinen, waarvoor zij een jaar lijkschen canon van 1200. betaalt, voor haar rekening, wegenaanleg, water- en elec- triciteitsvoorzieningen in de geannexeerde gemeenten zullen groote bedragen vorderen. Vooral den wegenaanleg zal voor Boskoop van veel belang zijn. Op het oogenbiik ligt het tamelijk geïsoleerd en voor een plaats, die zich wil ontwikkelen, is dit funest De door de provincie aanhangig gemaakte we genverbetering zal voor Boskoop van groot belang worden, aangezien zich hier dan een kruispunt van goede verkeerswegen zal vormen. Met gelden, die uit een wegen fonds getrokken worden, is binnen de grens der gemeente al heel wat voor wegenverbe tering gedaan. Dc Gouwe, een echte Holland sche rivier, die op het oogenbiik de aange wezen verkeersweg is voor het vervoer van 1 loomkweeke rsprod u c tenzal ook ten dienste van het bedrijf verbreed worden en de ont eigeningen langs het water beloopen reeds een bedrag van -bijna 800.000. Uit alles wat hier gedaan is en nog gedaan zal worden, spreekt dc fiere Hollandsche geest van vroeger dagen, die niet rustte, voordat in alle deelcn der wereld het rood, wit en blauw wapperde en die ook nu weer het „jemaintiendrai" met kracht demon streert, n.l. de handhaving van den Boskoop- schen naam op de wereldmarkt. BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE De inspecteur, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst N. van Poeteren, te Wageningen schrijft ons: Op dit oogenbiik wordt blijkbaar op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin een middel ter bestrijding der Iepenziekte wordt aanbevolen. Van vele gemeentebesturen al thans ontvang ik het verzoek om mededee- ling omtrent de resultaten, die met dit be strijdingsmiddel verkregen zouden zijn. Ten einde teleurstelling te voorkomen deel ik hierbij mede, dat mij van goed ge controleerde resultaten van het hierboven- bedoelde bestrijdingsmiddel niets bekend is, dat het zeer twijfelachtig is, dat de in- uitwendige behandelingen, die in de cir culaire worden aangegeven, eenig resultaat kunnen geven. Ik meen dan ook het advies te kunnen geven niet tot het gebruik van middelen, als hierboven bedoeld, over te gaan dan nadat voldoende zekerheid om trent do resultaten verkreger is. Eiken' al om INGEZONDEN MEDEDEELING. DE VERHOUDING TOT BELGIE MEDEDEELZAAMHEID DER REGEERING WATERAFTAPPINGEN VIT DE MAAS In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Rijksbegrooting 1930, deelt de minister, inzake de verhouding tot België mede, dat hij zich overtuigd houdt, dat ook de leden, die dit onderwerp bij het V. V. ter sprake brachten, zullen gevoelen voor het standpunt, dat thans, na de tus- schen de beide regeeringen gewisselde nota's, andere wegen tot het bereiken van het primaire doel moeten worden bewan deld. Of intusschen instelling ecner missie, die o.m. zou bestaan uit scheep vaartdeskundigen en andere met het scheep vaartbedrijf bekende personen de meest ge schikte weg zou blijken om tot dat doel te komen, meent de minister te moeten betwij felen. Voorts is een goede verhouding tot België zoozeer een algemeen belang, dat het de re geering minder juist schijnt behartiging daarvan op te dragen aan vertegenwoordi gers van bepaalde kringen of groepen der bevolking. De klacht, dat hij de Nedcrlandsche natie en de Staten-Generaal dikwijls onkundig laat omtrent de belangrijkste aangelegen heden noemt de minister enjuist. Wat den bekenden brief van prof. Van Eysinga aangaat brengt de minister in her innering, dat reeds, vóórdat bedoelde brief geschreven werd, de aangeboden Water- staatsbegrooting had doen zien welke wer ken de regeering in aansluiting aan het in afgeloopen jaren verrichte en ongeacht de Belgische wenschen met betrekking tot de verbindingen tusschen de Schelde en den Rijn, in de dusgenaamde tusschenwateren dacht te doen uitvoeren. Wat betreft de herziening der Rijnvaart- actie deelt de minister mede, dat de regee ring nooit van zins is geweest en ook nu niet van zins is toe te geven aan geocfenden drang om de bestaande bevoegdheden der centrale commissie voor de Rijnvaart op Nederlandsch gebied uit te breiden. Dit neemt natuurlijk niet weg dat de regeering, dei- traditie getrouw, er prijs op blijft stel len, dat de hier bedoelde waterwegen vol doen aan de eischen die daaraan uit ver- keersoogpunt mogen worden gesteld. Regelingen, welke met België dienaan gaande gemaakt werden, zullen op het be ginsel van wederkeerigheid berusten. Met het oog op het feit, dat de Belgische regeering er bezwaar tegen heeft gemaakt kwesties, die in het verworpen verdrag van 1925 waren opgenomen, afzonderlijk met Nederland te regelen, is het niet mogelijk thans een afzonderlijke regeling met België te treffen inzake de waterverbindingen in en nabij Zuid-Limburg en de wateraftappin- gen uit de Maas. LEIPZIGER ALLERLEI DE VAARTEN IN HET GOOI REGELING VAN DEN WATERSTAND. Ter regeling van een beteren waterstand in het Gooi, zullen de Keetpoortsluis te Mui den en de sluis te Uitermeer worden voorzien van stroomdeuren, waardoor het minimunipeil van de' vaarten gewaarborgd wordt. Even eens zal de trekvaart Naarden-Muiden worden uitgebaggerd tot 1.90 M.N.A.P. VAN SLUIPMOORDEN EN HONGERDEMONSTRATIES LANDSVERRAAD COMMUNISTISCHE ACTIE (Van onzen Duitebben correspondent). Berlijn werd door mij op den dag verlaten itoen die dooa* communisten lafhartig neerge schoten naitianaal-socialist Horst Wessel be graven word. Nog vijf weken moest de be klagenswaardige zwaar lijden onder de ge volgen der bolsjewistische bestialiteit, I)e communist A li Hoehle had hem in koelen bloede dn zijn mond geschoten. Door zijn partij hiertoe geholpen, zag dc sluipmoorde naar dan kans, zich een paar weken ver- sahuild te houden. Pas later, 'toen het geld opraakte en zijn Genossen hem ean zijn 1-ot rerlieten, kon hij in Berlijn gearresteerd worden. Het (medelijden met Wessel, dit zoo- was algemeen. Het meest had men met de moedor van de student te doen. Haar man, een legerpredikant, stierf tijdens den oorlog. Haar zoon Werner verongelukte juist twee maanden geleden in het Reuzengebergte tij dens een sneeuwstorm. Thans trof haar deze raarste aller slagen. Dr. Goebbels, prins August Wilhelm van Pruisen en taillooze an deren gaven persoonlijk bewijs van hun me degevoel en bij de teraardebestelling waren nationaaJ-socialisten uit alle deelen van Duitschla/nd naar Berlijn gekomen, om hun kameraad de laatste eer te bewijzen. Bere den politie moest ervoor waken, dat vecht partijen tusschen de communisten, die ook voor de schending van een kerkhof niet terugschrikken, en de duizenden nationaal- socialisten, voorkomen werden en zij had tot dn den laten avond in alle deelen van Berlijn druk te doen. Diep onder den indruk van deze gebeurtenissen en zooveel andere be treurenswaardige feiten, stapte dk in den trein naar Leipzig, waar ik mij op de voor- jaarsmesse wilde ontspannen. Onderweg werd dk echter gewaar, dat het er in Saksen al niet veel gunstiger uitziet als in Pruisen. In de communistische pers van den vrijstaat Saksen werden hcngerdemonstratics aangekondigd, welke tusschen 6 en 13 Maart gehouden zullen worden. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft dit thans in de Saksische Staatscourant verboden. Onder den vrijen hemel mag door geenerlei orga nisatie tot nader order gedemonstreerd wor den. De politie heeft opdracht gekregen, om desnoods met geweld dit verbod te handha ven. Hoogstwaarschijnlijk hangen deze in grijpende maatregelen eng samen met de gebeurtenissen, welke zich de laatste weken over gansch Duiitschlaaid hebben afgespeeld. Ook de stad Leipzig had onder de verre gaande brutaliteit der Moskovieten 'te lij den. Hoe zooiets mogelijk is, begrijpt nie mand niettemin werden uit een bewaar plaats der rijksweer tallooze geweren, ma chinegeweren en ander gevaarlijk materiaal gestolen. Door de justitie is thans vastgp steld, dat deze opzienbare diefstal het werk van communisten was. De communi ten Döring en Pestner hebben kans gezien, om een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal den 22en Februari per Chevrolet-wagen uit het Framz Mehring-Haus weg te halen. Het com munistische gemeenteraadslid Hofman was 1 van alles op de hoogte en betaalde voor dit landverraad M. 2000. Op het me9se-bureau vertelde men mij, dat 4n meerdere Duitsche steden soort- Radio Nieuws. HUIZEN (208 M.. na 6 uur 1071 3L) KRO 8159.3Ü Platenconceri. 11.30—12 Godsdienstig halfuurtje. 12 Tijdsein van de KEO -Klok. 12 15 —1.15 Lunchmuziek door het KRO-Trio. bestaan- 6.016.15 Gramofooi 6.15 Grarnofoon. 6,15- E^peranto door den dorp. 6,306.-10 Beurs moergevordeden jrles en Costumes. 6 Tijdsein van de KRO-KIok. ik. 6 Tijdsein 6.0J— HILVERSUM (1875 M.) 10 Tfldsein. 10—10.16 Morgenwijding. 10.30—12 Grnmofoon 12 Politie berichten. 12,15—2 Middagmuzlek. 23 Gramo- lek 9—1030 Concert. 10,30 Persberich- gelijke diefstallen beproefd werden. In officieel e kringen was de stemming dan ook verre van rooskleurig. De messe had hier sterk onder te lijden. Voor den buiten-i staander zag Leipzig er even diruk en gezel lig uit als andere jaren. Achter de scher men wordt echter door de roode agitatoren haart gewerkt. Het sluipende gif der bolsje wistische cultuur wordt overal aan de dom me ma sea ingegeven. Systematisch gaan de anarchistische intellectueelen tekeer tegen de burgerlijke samenleving, tegen de auto riteit van kerk en school, ouders en over heid. Merkwaardig veel overeenkomst heb ben deze communistische demonstraties met de gebeurtenissen in Rusland. Vrijdenkers airrangeeren optochten, waarbij predikanten als dieven, roovars en bedriegers worden aangegeven. Een karikatuur van den paus riep vootdurend luid: De wereld moet dom blijven Georg Gross, een bekend karikaturist, tee- kende den Christus met een gasmasker en rijlaarzen. Wegens godslastering werd een aanklacht tegen h-am ingediend, en een pro ces, dat meer dan een jaar duurde, was hier van het gevolg. Juist in Leipzig werd dezer dagen in hoog ste instantie dfee spotter vrijgesproken. Communistische tentoonstellingen worden niet slechts in Berlijn, maar ook in andere steden georganiseerd en wait men daar te zien krijgt, spot met iedere beschrijving. Het socialistisch orgaan, de Vrijdenker, schrijft in het Maartnummer: Wij socialisten, die keizers en koningen en zelfs da goddelijke autoriteit ten val gebracht hebben, wij kun nen tegenover onze kinderen geen autoriteit meer handhaven. Onze kinderen mogen gee- neriei onderdanigheid meer hebben: In plaaits van vader en moeder kunnen zij even goed Kurt of Li-ezel tot ons zeggen. Strijd tegen het gezin. Een communistisch orgaan „Das proleta rische Kiirid" gaat nog een sta.p verder. Ik lees daar: Wij wijzen het burgerlijke begrip familie en gezin va.n de hand. OnvescMllig is het ons of in onzen strijd het begrip gezin vernietigd wordt of niet. Wij zijn ook tegen de burgerlijke leerschool. Verkeerd is de op vatting, dat het er voor de kinderen in de eerste plaats op een goede opvoeding op aan komt. Als een verkeersbelemmerimg moeten de kerken neergehaald worden en iedere kerk moet vervangen worden door een insti tuut voor volksontwikkeling en sport Zulke onbeschaamdheden krijgt men in het Saiksenlaind te lezen, waar de socialisten en communisten veel meer nog als in Prui sen den toon aangeven. Is het niet afschrik wekkend? TWINTIG DOODEN DOOR EEN LAWINE Een van de verwoeste huizen van Bologn a (Abruaen) dait dezer dagen door een lawine werd getroffen, waarbij 20 menschen den dood vonden. =3 FEUILLETON e Am| ■t voiönder Zijn vleugelen Door ZENOBIA BIRD. Hil (5 Hilda was jaloersch op de meisjes die zon c o rjti' cle minste moeite in eens elke geschie- op konden slaan welke gevraagd werd ligd iite had nooit voor vanavond ingezien hoe tan deteinig ze dit boek kende, hoewel ze het sn, eei^ar heele leven op een oppervlakkige ma- finaniter gelezen had en zelfs geprobeerd er in eerstd onderwijzen. it InDeze man, wiens diepe eerbied voor den ram inibcl op iedereen een even groote indruk in eiiaak*e als ziin groot intellect en zijn ken- Is van het Woord, scheen passage na pas- volffo te openen op een wijze, waarvan de is Vv)eisies hestaan nooit vermoed hadden. ijpfdjHet scheen alsof zij glimpjes zagen van machtige gedachten Gods voor L.Jjn volk. Elk vers scheen rijk aan gedach- rt en toen de leeraar het in z'n verschillen stukken uitlegde, schenen ze God te zien ze daarvoor nooit hadden gedaan en hun irten smolten met zulk een gevoel van jn goedheid en hun eigen onwaardigheid, lat. bijna onbewust er in hen opwelde nieuwe dankbaarheid voor de wondere en "Jdding, liet doel en plan en bedoeling, 0T1 T7ii gevoelden, dat ze het nooit ten 11e geweten hadden. Nieuwe besluiten len genomen, niet alleen om dit lioek meer te bestudeeren, ook om ij. hakf ing. 'u n dictf cunnerr hun leven meer ten volle aan I-Iem te geven Die hen had liefgehad Toen de tijd voor de lessen verstreken was en ze opstonden om in de kapel te gaan waar de zendeling zou spreken, keerde Ruth zich naar hen, óm een opmerking te maken over wat ze genoten hadden, maar een blik op de gezichten van de beide meisjes hield haar tegen. Ze verstond iets van wat zij doormaakten, ze had het uit eigen erva ring en met een stil gebed om Gods ze gen over de boodschap tot deze twee nieuwe vriendinnen van haar, gingen ze stilzwij gend de zaal in. Hilda vond het jammer dat er nog een uur op dit volgde. Ze wenschte, dat ze recht naar huis kon gaan. Ze voelde dat ze aan de grens van haar vermogen was om alles op te nemen en ze wilde weg gaan om er over na te denken. Ze betrapte er zich zelf op, dat ze hoopte dat haar slaapkameraad uit was als ze terug kwam of, wat nog beter was, dat deze in bed was cn vast sliep. Eo- ven alles verlangde zc alleen te zijn met God, op te zien naar Hem en Hem te dan ken, Hem te vertellen van haar nieuwe wen schen, haar hart uit te storten nu dit nieu we gevoel van Zijne grootheid en goedheid. Zijn nabijheid en Zijn majesteit tegelijk, zoo sterk in haar waren. Jean was diep geroerd en verweet zich zelf dat ze niet eerder dit gevonden had en met dit Bijbel-Instituut had kennis gemaakt Zij wist natuurlijk, dat niet alle onderwij zers die zelfde gave hadden om hen te lei den in de Heilige Schrift, zooals deze man had gedaan, maar allemaal, dat wist ze heel goed, leidden de leerlingen in de on metelijke maai' verborgen schatten van Gods Woord, ..-v Niemand wist wat hen wachtte in het zendingsuur, want deze man was een vreemdeling voor allen. De betoovering van de eerste vergadering lag nog steeds op de leerlingen, toen na 't ope ningsgezang en het gebed, de Afrikaansche zendeling naar voren trad en begon te spre ken. Hilda was opnieuw verwonderd. Ze be greep niet, hoe deze man met eenige moge lijkheid hen kon boeien zooals die andere gedaan had, noch hoe hij ook maar eenigs- zins bij den eersten kon vergeleken worden. Dat kon niet. Er was geen vergelijk tus schen de twee mannen. Dat was een ge leerde, deze een ruwe wegbereider met ja ren van dienst in het hart van een wild ongecultiveerd land. Ruw ook was zijn boodschap. Zijn levendige beschrijvingen toonde hen allen wat hij had gezien, toen hij zocht naar zielen zooals anderen dat soms doen naar goud. Een fijne zin voor hu mor, die den vroolijken kant zag van de moeilijkste dingen bracht ze telkens weer aan het lachen om het volgende oogenbiik hun oogen verblind te vinden door tranen als hij de toestand schilderde van een mensch zonder God ol eenige hoop in dit en het volgende leven. Zij schenen het begrip van tijd te verlie zen onder het luisteren naar die boeiende woorden. Ten slotte eindigde de zendeling met een hartstochtelijk beroep op do -jonge menschen om zich te geven in dienst van den Meester. „Toen ik ditmaal met verlof vertrok naar de kust om naar huis te gaan," vervolgde hij. „volgde me een oude man, met z'n kleinzoon aan dc hand. „Witte Godsma" zei hij, vertel me heel, heel eerlijk, voldoet Jezus u? Is het heusch waar, wat u zegt? Bevredigt Hij? Vertel mijn arme oude hoofd en m'n gebro ken hart geen leugens. Het duurde heel, heel lang voor u kwam met dit nieuws, maar het is goed nieuws. Ik heb het lief on probeer het to gelooven, maar mijn hoofd is zoo suf en mijn hart is zoo hard Wanneer u weg gaat, hoe kan ik dan blij ven gelooven, dat liet waarheid is? Witte Godsman, kom spoedig terug en breng iemand mee om m'n kleinzoontje hier te leeren van Jezus voor het to laat is, Veel te laat en het hoofd dom is ge worden en het hart koud. Vertel ja volk dat we honger hebben, zóó'n honger. Geef ons brood voor onze zielen!" Wie wil gaan? Gij soms?" Plotseling eindigde de zendeling en nam zijn plaats in en verborg zijn gelaat in zijn handen als om het gezicht en de herinne ring aan deze smeekende menschen daar ver weg, buiten te sluiten. Zijn moede voet stappen waren tot. nu toe niet in staat ge weest om zelfs een enkele straal hemel licht. te brengen. Hij had langer gesproken dan de toege stane tijd en 't was laat De leider van de vergadering stapte met opgeheven handen naar voren, de. leerlingen stonden op en met gebogen hoofden en stille harten luis terden ze naar het korte, weinig hartstorh telijke gebed en de zegen en gingen even stil weg als ze gekomen waren. Hilda en Jean nam afscheid van Ruth in de deur van de school en zeiden dat ze eenvoudig niet zeggen konden wat deze avond voor hen beriekende en dat ze hoop ten terug te ko^oa. lii1>v-s thj h"-- ï-amereenoo* roetig slapende te vinden. Ze sloop in de kamer en maakte zich haastig klaar om naar bed te gaan, deed het licht zoo gauw mogelijk uit en viel op haar knieën voor haar bed. Een nieuwe periode was begonnen in haai- geestelijk leven. De volgende week en de daarop volgende gingen de meisjes er weer heen. Elke avond gaf haar een nieuwe kijk op de Waarheid en het begrijpen van 't Woord. Op een avond werd op verzoek van een der leerlingen behandeld de kwestie van „de leiding in ons leven". Mogen we God vragen ons door een teeken te leiden? Hij heeft Gideon zoo geleid met het vlies dat droog was toen alles rondom nat was en nat toen alles rondom droog was. Hij vroeg om een teeken en God gaf het hem. De leider van deze klasse was een wijze man, en gaf hen een duidelijk inzicht in verscheidene onderdeelen van dit onder werp God zal een teeken geven aan menschen, die gelooven, maar nooit aan ongeloof. Hij kan leiding geven door een teeken, wan neer Hij weet dat het hart waarachtig zoekt Zijn wil te weten en die op te vol gen. Hij maakt Zijn wil niet bekend opdat we dan eens zullen beslissen of we die willen opvolgen of niet! „Wanneer gij Gods wil wenscht te weten over een zekere zaak. zeg bijv. een Jonge man wil weten welke van de wegen die vor hem open zijn te volgen, dan zijn er drie wegen waarlangs God kan leiden: door Zijn Woord, door omstandigheden of door den weg recht te maken in onze eigen harten in antwoord op onze ge beden. War nee- Gods Wor en Zijn voorzienig heid overeenkomen, dan mag de geloovige, die gehoorzaam wandelde in het licht dat God hem schonk, gerust venvachten dat Hij den weg zal banen, misschien op een on gewone wijze, en mag hij zelfs vragen om een speciale leiding door een teeken. Maar laat mij u waarschuwen niet met God te spotten op het punt van teekens. Wees al tijd gewillig te volgen, waar Hij wil leiden en Hij z a 1 leiden, wees daar zeker van." Het was Hilda's laatste avond op school. De korstvacantie kwam nader en de vol gende week ging ze naar huis. Zij en Jean en Ruth stonden tezamen in het kantoor van de school te praten over de prettige vriendschap dat de laatste wé ken hen gebracht had. Toen ze samen keu- i velden en keken naar de boeken die daar te hoop lagen, kwam Ds. Tiegan binnen om een paar boeken te halen. Hij aarzelde een oogeDblik, liep naar het andere deel van de kamer en zag toen dat Ruth juist niet met het meisje sprak. „Mag ik u een oogenbiik spreken, juf frouw Birnie?" vroeg hij. „Natuurlijk," antwoordde Ruth, naar hem toekomende. ,,'t Is zoo'n prachtige avond," zei hij glim lachend. „Schitterende maan en heelemaal niet koud. Wat zou u er van zeggen, als iw twee vriendinnen vanavond in mijin auto thuis brengen? De wagen staat voor de deur, en ik heb frïssehe lucht noodig en ik denk u ook wel Het is een heerlijke rit door het park en 't duurt niet lang hen thuis te brengen en hier weer terug te zijn. Toe, zeg ja. Ik hoorde juffrouw Carroll zeg gen, dat dit haar laatste avond is en ze do stad verlaat Wilt u het hun vragen of wol ik het doen?" {Wondt vervolgd.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7