FUROL WOENSDAG 5 MAART 193CH DERDE BLAD PAG. DE WEDERINVOERING DER DOODSTRAF HET STANDPUNT VAN DE GEREF. KERKEN HET RESULTAAT ZWOLSCHE SYNODE NIHIL Is het toelaatbaar dat de zaak hiermede afgedaan is? Ook bij de Overheid kan het de roeping der Kerk zijn te getuigen Het is geen wonder dat onze tijd, waarin het leven der menschen keer op keer door de laaghartigste aanslagen bedreigd cn op bloedige wijze afgesneden wordt, de vraag naar voren brengt, of het niet een misgreep geweest is toen in ons land de doodstraf af geschaft word, en of niet, gelijk in andere landen nog, ook hier de overheid het recht moest hebban den misdadiger aan het leven te straffen. En telkens, wanneer de bladen molden, dat hier of daar woea- een leven gevallen is, door da hand van den doodslager, vragen zioh ve le belijders van den Naam Gods af, of het ■werkelijk de handhaving is van het recht Gods, dat er wel zachtkeais gehandeld wordt met den moordenaar, die meermalen een be lachelijke strarikrijgt. Maar volgoten wordt het recht van den verslagen©, die in zijn doodsnood misschien nog omzag naai- een helper en naar een rechter, bovenal velge len wordt het recht, dat door God in den hemel gehandhaafd wordt, als Hij aan allen die Hij met macht bekleedt voorhoudt: „zoo iemand bloed vergiet, zijn bloed zal door den mensch vergoten worden, want God heeft den mensch naar zijn beeld gemaakt (Gen. 9 6.) Men is wol geneigd in zulke dagen dat men ijst van het moorddadig bedrijf, dat weer aan een mensch, wien toch even goed zijn plaats onder de zou lief was, als ons, het leven gekost heeft, die opvatting van het rechtsgevoel, te fnuiken door te zeggen: ja, nu komt bij u de lust tot wraak aan het woord, maar ook dat is eon afbuiging van de lijn en verzwakking van wat recht is. Want waarom zou onze ziel niet mogen luisteren naar de stem des bloeds die roept van den aardbodem, zooals de Heere zeide tot den eersten doodslager: „daar is een stem me des bloeds van uw broeder, dat tot mij roept van den aardbodem". (Gen. 4 10.) Die stemme des bloeds van dien onschul dig verslagen© van dien man, die vrouw, van dat kind, geweldig overvallen, in Satanische laagheid en wrcedhei dgoopt Om medelijden met den misdadiger? Of om vergelding en recht; Leven leven? Wat heelt de Kerk gedaan? Ook de Kerk van Christus heeft zich ln dezen de vraag gesteld of zij iets doen moest, om dusdanigen invloed te oefenen, dat de wederinvoering van de doodstraf weer werd. Met name de Gereformeerde Kerken hebben hieraan haar aandacht gewijd. Men kan echter niet zeggen, dat het krach tige pogingen rijn geweest, die door haar in het werk gesteld zijn. Wel hoeft zij meer dan eens de zaak aan de orde gesteld, om te getuigen voor wat naar de algemeen© christelijke overtuiging de plicht der Overheid is, doch tot hiertoe hebben de besprekingen on besluiten, niet maar weinig resultaat, maar zelfs weinig doortastende handelingen ten gevolge gehad. Men oord cole. Heeds de Synod© va,n Groningen in 1899 besloot (zie acta, art 70, 05, en 155) zich met een eerbiedig request tot. Hare Majesteit tc wenden inzake d© wederinvoering van de doodstraf. Aan dit. besluit is niet voldaan. Op d© Synode van Arnhem in 1902 moest ion vernemen dat hot request door de Sy node van Groningen goedgekeurd „zelfs niet is teruggevonden kunnen worden" en dat de Deputation om verschillende redenen niet aan de opdracht hadden voldaan, (zie acta Synode 1911 art. 102 en bijlage.) Welke die redenen waren wordt niet ver meld. Toen daarna op de Synode van Arnhem 1002 het verzoek kwam van de Prov. Sy node van Zeeland, om aan te dringen op de wederinvoering van de doodstraf in het bur gerlijk strafrecht, heeft de Synode besloten, in de tegenwoordige omstandigheden zich niet met request tot de Regeering te wenden. Daarna diende de zaak weer op de Syno- van Zwolle in 191L De Particuliere Synode van Overijssel bracht ze er, en andere Par tic. Synodes nl. Groningen, Gelderland, Zuid Holland (Noor del. deel) Zuid Holland (Zuidelijk deel) en de classis Utrecht drukten zich in denzelf- den geest uit. Bijna de helft der Kei-ken kwam er dus om verzoeken, dat de Synode zou aandringen bij de I-Iooge Overheid. Verschillende voorstellen. Nadat de Synode rich met meerderheid van stemman uitgesproken had, om zich met de voorgestelde zaak tot de overheid te wenden, werden de volgende voorstellen aangenomen: a. dat de Kerken het gewensolit achten, ten opzichte van de wederinvoering vai doodstraf tegen opzettelijken en weLb zen moord of doodslag zich to wenden tot de Hoogo Overheid; b. dat rij dit doen, niet door requesteering, maar door. samenspreking van de Deputaten der Kerken voor de correspondentie met de Hooge Overheid, om Hare Majesteit de Ko ningin, in verkregen audiëntie bekend te maken met de ernstige overtuiging der Ker ken te dezer zake; Ook door met den Minister van Justitie te sproken over deze ingrijpende zaak; - c. dat zij daarna van het resultaat rapport uitbrengen aan de volgende Synode." Ziedaar het besluit van de Synode van Zwolle. Er zou geen request, worden opgesteld. Do Deputaten der Kerken voor de Corres pondentie met de Hooge Overheid, zouden oui een audiëntie verzoeken bij Hare Maje steit, en met Haar de zaak bespreken. Ook zou naar een onderhoud met den Mi nister van Justitie worden gestaan. En wat was thans het resultaat? Het was bedroevend weinig. Het was nihil. hi art 30 van de Acta der volgende Syno de, te 's Gravenhage in 1914, lezen wij, dat goedkeuring gehecht wordt aan het rapport van de Deputaten voor de Correspondentie met de Hooge Overheid. En in dit rapport staat (zie bijlage VII pag. 120) het volgende te lezen „Ten opzichte van het bij art 102 der vo rige Generale Synode bepaalde, inzake de bevordering ven de wedenin voering van de doodstraf, door samerns preking van dc Depu taten mot Hare Majesteit de Koningin te verkrijgen, zijn wij niets gevorderd. Voor een audiëntie traden telkens verhinderingen op, van verschillenden aard, boe dikwerf ook Deputaten er naar stonden". Zooals men ziet, liep dus weer al hot stro- ven van de Synode op niets uit. Dc Depu taten trachtten wol contact te krijgen met Hare Majesteit en den Minister vail Justitie aar alle bemoeiingen bloven zonder het 'wenschte resultaat, zelfs het resultaat van imonspreking werd niet verkregen. Men, kan dus niet zeggen dat de Gerefor- oerde Kerken tot nog toe in dezen veel hebben bereikt. Door welke omstandigheden ■erooreaakt werd, dat men nimmer tot 'Oj-ing kwam van wat in alle ernst voor Gods aangezicht in deze „ingrijpende zaak" besloten was, is ter plaatse waar dit behan deld word niet bekend gemaakt. Het waren „verhinderingen van verschil- dio alle pogingen die Deputaten in 't werk stelden, telkens weer verijdelden. Ons past daaiwn niet meer oen oordeel uit tc sproken; uw* wel mag het verwondering baren, dat dc vertegenwoordigers van oen Kerken groep, die een zoo belangrijk deel van de bevolking vormen, zoo moeilijk gelegenheid Fisrijgen kondon, om wat in bare Synodale Vergadering besloten was, tot uitvoering te brengen. En dat, terwijl drie jaren daarvoor be schikbaar waren, omdat ndet eerder vai bemoeiingen in dezen rapport was uit te brengen. Dit is allereerst verwonderlijk, dat de Hooge Overheid in deze zaak zoo moeilijk was te .ken en in drie jaren tijds de gele; heid niet te vinden was. Maar verder is er iets, dat nog meer ver wondering baart. En dat is dit: dat de Keiken, na het pele rapport te 's Gravenhage-: „voor audiëntie traden telkens verhinderingen op verschillenden aard, hoe dikwijls Depu taten eer naai- stonden"er een punt bij gezet hebben. Gaat dit zoo maar? En zoo komt dan bij dezen stand van zf ken wel de vraag op, of dit in jns Kerkelijk leven zoo maai- gaat. Kan dat maar zoo, dat, wanneer verhan delingen intraden om een Synode-besluit tot uitvoering te brengen, daarmede de zaak van de baan is, en dat, zonder dat van den aard die verhinderingen mededeeling ge schied is? Wanneer men zoo alles nagaat, wat in de in door de Gereformeerde Keiken gedaan is, dan komt men tot de overtuiging, dat deze zaak ndet afgewerkt is. Wij hebben intusschen vooralsnog genoeg aron om den Synodalen molen te doen len. Wij hebben rappoi-ten bij de vleet Maai- zeker mag oveiwogen worden: of het punt van het bij de Overheid aandringen op de wederinvoering van de doodsti-af niet eerlang weer op hot Agenduin van de Syno de geplaatst dient te worden. Het is toch met volle overtuiging door de Synode van Zwolle (1911) uitgesproken het „rapport en advies inzake petitie om 1 derinvoering van de doodstraf: „En al heeft x>k, naai- aller Christelijke overtuiging, de Kerk, de roeping tot hare leden leerend opwekkend over de doodstraf te spreken, de Kerk van Christus hoeft ook een LOCOMOTIEVEN-BOUW Radio Nieuws. Donderdag; 0 Maart. HUIZEN (238 M. na 6 uur 1071 M.) (Uitat. NCRV-Uiuendlng.) 8.15 Tüdseln. 8.15—3 Mor- Kenconcert- 10—10.30 Zang door het Dameskoortje r Korto Zlekendlensten. 10.30 Tödseln. 10.3O— zielcendienst te leiden door Ds J J U k, Emcr It us-prod I kant der Evang. Luth. wonende to Eussum. 11—11.30 Lezen r door mcj. J. C. M. Doyen, te —11.45 Grumofoonplaten. 1L45 Dor dc landbouwers te verzorgen H. Pilon, Hoofd der Land- en .ng; de heer Dirk Vm. viool. Me Helderman—Smit. plano. 2 Tijdsein. 2—2.31 nding voor scholen. Spreker ;rman, leeraar aan de Kwe< te Rotterdam. Onderwerp: „li leiden _door_Ds. H. P. Brandt. Ned. Herv. Fred. Duyzentkunst. bariton en kerk- Delft. heer J. H. orgel. De heer H. Sm, begeleldi-ng. 6 Tijdsein. G6-30 Eerste gedeelte heer C. PPHerv. Kerk te Breukelen. 6.30—6.40 Vaz Dia*: Koersen 6.40—7.10 Vervolg Orgelconcert. 7.10—7.40 Lite- Lezing door den heer Jan H. de Groot, te| :rdam. Onderwerp: „Adama van Scheitema". 7.408.10 Cursus Maleisch door Raden S. Nlm- .T.6. en Koloniaal Instituut, Ca inde Jekerstraa 69 II. 8.10— Einde. Ultzendavond van do Federatie van Car. or Vrouwen en Meisjes. Spreek- Op die tenreiirien citer Staaida/nd Ooi In New-Jersey had e- pluals. Zestien menschen werden gedood en 57 zwaan- gewond. De laatsten hebben nage noeg allen hierbij het gezichtsvermogen vendoren. HET JONGE KIND EN DE TANDARTS publiekrechtelijk „Door Mij" zoo zegt de Heere, regeeren de Koningen; en Hij, die de Koning dor Konin gen en de Heere der Heeron is, is ook het Hoofd en de Koning Zijner Kei-ken, gebiedt over Kerk en Staat beide, en eischt van bei de, dat zij in de vreeze Zijns Naams en naar Zijn Woord tot elkanders heil werkzaam zijn. Ook bij de Overheid kan het de roeping der Kerk zijn te getuigen". Welnu, waarom is het, dat dat getuigen door de Kerk des Heeron, tot een stilzwijgen schijnt geworden te zijn. Inderdaad, nog sterker don in 1911, blijft hden ten dag- gelden wat Prof. Lindeboom destijds schreef: (Uit de Schriften He bundel 103) Zouden de Kerkeraden eci de meerdere Kerkvergaderingen dan mogen zwijgen? Zou den dan niet zij zeker oorzaak worden, dat ook in andere opzichten en op andere ter reinen de invloed van haar leer en tucht verzwakken ging? Zouden niet. zij in de eer ste plaats den zwaren toorn van God op zich laden door bij zulke roepende zonden van Overheid en Wet stiJ te zwijgen en werke loos toe te zien, in plaats van aan Overheid en volk den weg des Heeron te verkondigen, en ze in Gods Naam te dwingen tot gehoor zaamheid aan Zijn heiligen wil, Met aankon diging oordeelen over de versmading en den beloofden zegen over het eeren, van den Richter der gansohe aarde?" Mogen ir. onzen veelszins droeven tijd met zijn verwerping van het recht Gods en het daarvoor in de plaats stellen het recht van den mensch, de Gereformeerde Kerken, en alle Christelijke Kerken, niet aflaten van te getuigen voor de eerc van den Naam en het gebod des Heeron. BELANGRIJKE RADIO-VOORDRACHT Zorg voor het gebit in de jonge jaren geboden. Vele kinderen de dupe van fouten der ouders /De heer Leo Mc Son, te Den Haag, zoon van den onlangs overleden tandarts Maurice Son en mede-leidor van de Rot- terdamsohe Tandheelkundige Kliniek, heeft een belangrijke tandheelkundige voordracht voor den Huizer zender gehouden. Wij kre gen inzage van die voordracht en geven den inhoud hier kort weer. Nadat spr, de voordeelen van de nieuwe afvormmassa van Ir. Polier te Weenen, die hij gebruikt om zoo nauw mogelijk slui tende gebitten te maken, had besproken, zette hij uiteen, dat de as. moeder haar leefwijze zóó moet regelen, dat afgave en opname van kalkzouten voor de ontwikke ling der tandkiemen in evenwicht blijven. Hij prees daarvoor aan liet gebruik van brood, waarin minerale kalkzouten zijn ver welkt Tevens dient de a.s. moeder te zor gen voor een volmaakt gezond gebit, omdat tand-infectiekiomen via de moedermelk het kind ingewandsziekten kunnen bezorgen. Ook tuberculose kan bij venvaarloozing van mond en tanden door de moedei- optreden, terwijl jonge moedera met een verwaar loosd gebit geen voeding voor haar kinde ren hebben, met al de daaraan verbonden funeste gevolgen voor het kind. Bij de zuigeling zelf moet al dadelijk op ziekteverschijnselen in den mond gelet wor den: bij ontsteking mag slechts antiseptisch gereinigd worden om iedere voor het leven gevaarlijke infectie te voorkomen. Door het geïnfecteerde kind tc kussen kan men zioh zelf ziekte op den hals halen. Goed reinigen van den mond na maal tijden en voor het èlapcn gaan; borstelen vooral op de kauw vlakte, is voorts geboden. Dat legt den eersten steen voor zoo wondervol gezond gebit bij den jongen wereldburger. Ook reeds bij dc melktanden cn nielkk' een moet nauwgezet gewaakt te gen infectie, omdat het blijvend gebit door slechte melktanden besmet wordt reeds bij het doorkomen. Bij dofecten aan de melk tanden is dus reiniging en opvulling beslist noodzakelijk, wil men niet voor altijd met een slecht tandenstelsel tobben. Menigeen ziet hier zijn fout te laat in cn hoevcle kinderen zijn niet van deze fout de dupe geworden! Spr. raadt bij abcessen spoelen met het volksgeneesmiddel kamillcnthec aan. Kamil len doen dan wonderen. Dc apotheker kan thans ook kamillenvloeistof cn -pastillen leveren, noodig voor het mondwater: tien druppels op een glas warm water zijn vol doende om de beste kamillenthee te too- voren; twee pastilles doen hetzelfde. De naam is „KamiHisan". Dc bacillen van holle kiezen verontreini gen ook het spooksel en daardoor het voed sel en kunnen zoo verdere ziektegevallen veroorzaken. Spr. raadt aan de kinderen van 2Ve jaar INGEZONDEN MEDEDEELING. A. HoekBerkhof, te De» Helder. Onderwerp: „Ons persoonlijk medeleven" idewerking door: mej. Nunda G*r HILVERSUM (1875 ML) 10 Tüdseln. 10—10-15 lorgenwliding. 12 Politieberichten. 12.152 Midi dagrouzick. 23 Gramofoon. 33.30 Huisvron- wenhalfuurtje. 3.304 Gramofoon. 45 Zieken- uurtje. 5.306 Dlnermuziek. 6 Tijdsein. 6.01—, 30 Voorzetting: dinermuzïek. 6.306.45 Gramo- jonmuzielc. 6.45—7,15 Landbouwhalfuurtje 7 1® -7,45 Cursus Fransch Gevorderden en Conver ge. 7.45 Politieberichten 8 Tijdsein. 8.01—8.1S i amofoon. 8.15 Muziek te Amsterdam. 10,S« Uitzending ut den Haag. 12 Sluiting bij den tandarts te abonnceren tot het einde der wisselperiode. Ze wennen dan aan hy giëne en de tandarts kan bij elke aandoening direct ingrijpen. De ervaring leerde hem, dat meest bij zwakke kinderen verwaarloosde tanden en kiezen regel is. Die beiden gaan natuurlijk Ln het verdere gedeelte van zijn rede wees spr. op hot gevaar van de abcesvorming voor het blijvend gebit, zoowel met het oog op den stand daarvan bij de beet als op de spraak van het kind. Hij acht ook het duim- zuigen en de dotjes uit den boozc, omdat de voortdurende druk der duim de tanden naar voren drukt 9n ook dc gelaatsuitdruk king daardoor ontsierd wordt. Ook het sla pen met open mond is slecht voor den stand der tanden (adenoïde vegetalies). Gemengd Nieuws. EEN NACHTELIJKE STEEKPARTIJ. Levensgevaarlijke verwonding. Laat in den nacht heeft in het perceel Laven in het Peeldorp te Uden (N. B.) een vecht partij plaats gehad, waarbij een zekere H. v. d. H. uit Heesch bij Osa een 7 tal ernstige snij- en steekwonden in het hoofd en in het lichaam opliep, waarvan een in de onmiddellijke nabij heid van het hart. De aanleiding tot deze ver- vechtpartij moet een oude kwestie zijn ge weest om een hondenmishandeling. De getrof fene, die bekend is onder de naam van „Diek van de Rooi'' zakte ineen en was door bloed verlies weldra buiten bewustzijn. Hij is het hospitaal vervoerd. Zijn toestand is op het oogenblik levensgevaarlijk. De betrekkelijk jeugdige dader is voortvluchtig. De politie i: er nog niet in geslaagd, hem aan te houden. TRAM CONTRA AUTO Bij Kwadendamme (Z.) werd een luxe auto van Meertens uit Oudelande aangereden door de Zuid-Bevelandsche tram. De auto ver voerde vier personen naar de markt te Goes. De chauffeur heeft de tram blijkbaar niet hooren aan komen. Van de 4 inzittenden kwamen de chauffeur P. Meertens en een 2-tal personen met den schrik vrij. A.Boonman werd licht gewond, terwijl J. Harthoorn ernstig aan toe is. De laatste is naar een kenhuis te Goes vervoerd. Beide heeren vu afkomstig uit Oudelande. EEN DUIKAUTO Onder Vicrverlaten (Gr.) is de auto va Vink te Enumatil door de gladheid van weg geslipt en in 't Hoendiep gereden. De beide inzittenden heeren wisten zich nog juist bytyds te redden, hoewel de auto geheel der water verdween. ïchiedenls der Twen raus Fraaie Handwerken door jrarea Gooische Industrie- en Hi Tüdseln. 4—5 Zie J. Mui- net den. uit d» o". 2.45—3.45 3rs: Mevr. M. Onderwerp: SUCCES OP DE ULTRA KORTEGOLF. irfn ge- ra-korte- den vöf- tc Hartfort. Cowu 'stand van ca. 5.500 K.M. werd overbrugd. KORTEGOLFZENDER TE ROME. Na den grooten 50Kw-zender, zal binnenkort !D kortegolfstation te Rome geopend worden. Volgens berichten is men reeds met proefuit- endingen begonnen. De zender is bestemd om e werken op do golflengten SO M. en 25M. J DE ENGELSCH INDISCHE OMROEP. Zijn voortbestaan verzekerd, Verschillende dagbladen en tijdschriften heb- en dezer dagen gemeld, dat dc EngclsehJn- ischo omroepmaatsehappü had besjoten haan itzcndingcn te staken, zoodat de radio-omroep Inderdaad EEN RADIO-UNIVERSITEIT. Een vierjarige cursus. Nu in vele landen der wereld de radio omroep voor de lagere en middelbare scboleil met succes is ingevoerd, was het te voor* zien, dat men binnenkort ook zou gaan bo ginnen met het uitzenden van Hooger On derwijs. In de Vereen. Staten bestaan thavuj plannen om daarmede inderdaad een aan vang te maken. Men heeft een groot aantal radio-stationk en allen Universiteiten van Amerika ver zocht hun medewerking te willen verleencrt aan het plan. Elk station dat besluit deel te nemen aan deze radio-universiteit, moet eiken avond een les uitzenden. Dezelfde onderwerpen zullen, door verschillende professoren behandeld moeten worden, zoodat studenten die colle ges van een der professoren moeilijk kunuert volgen, een anderen leeraar kunnen kiezen, die begrijpelijker voor hen doceert. De „radio-universiteit" zal alle faculteiten van een normale universiteit moeten om vatten en ook op dezelfde wijze moeten ge organiseerd zijn, met dit verschil, dat dö lessen uitsluitend des avonds worden gege ven, zoodat dc studie geheel in den vrijea tijd der studenten kan geschieden. Het plan bestaat tevens den studenten na; afloop van een geheelen cux-sus, welke vier jaar zal duren, in staat te stellen het examen voor het verkrijgen van een academischen graad af te leggen. De examinandi zullen dan echter moeten bewijzen, dat zij alle radio-colleges hebben gevolgd; daartoe wordt aan het begin en aan het einde van elk college een codewoord uitgezonden. Deze codewoorden zal de student bij het examen moeten kunnen toonen. WordSn do plannen verwezenlijkt, dan zal men dus in Amerika binnen korten tijd doc toren hebben, die hun titel door middel van! den radio-omroep verkregen hebben. INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON Onder Zijn vleugelen Door ZENOBIA BIRD. (2 „Ja, soms denk ik van wel. Hij fs zoo vriendelijk en goed voor me, ou heeft me zulke beeldige cadeaux gegeven. Hij neemt me dikwijls voor een ritje of 'n sledevaart mee als ik thuis ben. Hij is een beste goe de vriend en ik acht hem heel hoog. Maar wanneer het er werkelijk op aan komt om met hem te trouwen dan lijkt het me ais- of Ik hem niet zoo liefheb, als ik iemand anders zou kunnen liefhebben. Sinds twee jaren is hij zoo lief en toegewijd voor me geweest en heeft hij getracht me „ja" te laten zeggen, 't Is nu weer bijna do tijd, dat ik naar huis ga en Jean, ik rnoet hem een positief antwoord geven, hetzij ja en met hem trouwen, hetzij nee en hem dan wegsturen. Het is alleen maar zelfzuchtig en niet eerlijk een man jaar na jaar op sleeptouw te houden. Hij heeft een vrouw noodig in dat mooie huis en op die boer derij. Op 't oogenblik woont hij er alleen met z'n veertienjarige zoon en een oude meid Er zijn andere meisjes genoeg, die hem graag willen hebben en 't is wel mo gelijk dat 'k hem daarom zoo lang aan 't lijntje arehnndon heb", zei ze met een yluchtig glimlachje. ,Jk vind 't vreeselijk om zoo 'n kans weg te gooien, alleen omdat ik niet weet wat 'k vil". „Is zijn leeftijd de conige moeilijkheid? Is er werkelijk niets anders wat maakt dat je hem niet werkelijk lief kan hebben?" Een oogenblik antwoordde Hilda niet Langzaam vulden zioh haar oogen met tra nen. „Ik heb je nooit van Warren verteld, is 't wel Jean?" Jean kwam een beetje dichter bij. 't Was net eon avond voor ontboezemingen. „Nee, ik geloof niet dat 'k je hem ooit hoorde noemen. Ik wist niet dat er iemand andere was dan die weduwnaar". „Is er ook niet, nu tenminste", snikte Hil da bijna „Toen ik nauwelijks zeventien was, was er 'n jonge man in de stad: Warren Heth- rington. Tl ij was negentien. Jij zou van hem gehouden hebben; hij was de beste Christen-jongeman die ik ooit kende. Hij gaf les aan een Zondagsschool klas van klei ne jongens, en was ook altijd lid van de jon gelingsvereeuiging. Hij rookte niet en ging niet uit met de ru we jonge kerels. Hij was knap en zoo lief als je je maar wenschen kunt. Maar Jean, ik was toen nog geen Christin, ik hield van vroolijkheid en was dol op dansen. Hij danste niet en wilde dat ik het ojigaf cn me bij de kerk voegde en een werkelijke goloo- vige werd. Als ik nog er aan denk, hoe ik hem behandelde, kan ik m'n oogen uit schreien. Ik zie nu alles. Hij had gelijk en ik ongelijk. Ik was onhebbelijk tegen hem, noemde hem een oude dwaas en maakte gekheid over zijn godsdienst. We waren A'eel samen maar tenslotte was er een groot bal in het park en ik wilde er zoo heel graag heen. Hij wilde het niet hebben; ik zei hem dat hij moest verdwijnen, opdat ik er met een jongen er heen kon gaan die van dezelfde dingen hield, waar ik ook van hield. Hij verliet me dien avond en ik ging met een ander naar het bal. Heel spoedig daarna verhuisde z'n familie naai- het Westen. Eens nog hoorde ik dat hij 'n hoogere school door loopen had en dat 'them heel goed ging, in zaken, denk ik. Maar verder weet ik niets moer van hem. Ik vermoed dat hij nu ge trouwd is. Jean, ik denk dat ik hem liefhad toen, maar ik hield meer van mezelf en ik dacht hem tot mijn zienswijze over te halen als ik maar lang genoeg tegenstribbelde. Drie jaar later werd ik een Christin, en toen pas besefte ik wat ik weg had gegooid; maar toen was hel te laat Ik trachtte uit te vinden waar hij was en zond hem eens zelfs een kaart met. Kerst mis, maar ik was niet zeker van het adres en 'k weet niet of die hem wol ooit bereikte Ik denk, dat hij me liefhad. Dien laatsten avond, toen we zoo'n ruzie hadden, zei hij- „vaarwel Hilda, ik zal altijd voor je bidden" Ik geneer me om te herhalen, wat ik hem antwoordde. Maar o, ik zou bijna alles wel er voor over willen geven om hem eens te vertellen dat zijn gebeden verhoord zijn Zeg eens, denk jij dat 't dom van me is om door m'n liefde voor hem die niets meer dan een herinnering is me af te houdeu van een huwelijk met Levermore". „Is Levermore een Christen?"." ,,'k Denk 't wel, maar niet zooals Warren Hij gaat naar de kerk en is een goede man Maar Warren scheen God werkelijk tc ken nen en Hem lief te hebben en Hem te willen dienen. Ik begreep hem toen niet, nu wel; en-ik wil nu ook zoo'n Cliristou zijn als hij was. Ik haat de' dingen, die hij baatte en ik heb de dingen lief die hij lief had. Maar het is tc laat. 't Is al zooveel jaren geleden, dat hij me verliet Er is-niets wat hem of zijn familie zou noodzaken in dit deel van het land weer terug te komen. Ik geneer me bijna, als ik bedenk, hoe ik trachtte z'n adres tc weten te komen, maar ik weet niet eens of hij nog leeft Denk je dat God me wil vergeven cn hem ooit terug brengen?" Jeanne's meegevoel was door het verhaal opgewekt Zij kende alleen Hilda als een buitengewoon ernstige trouwe Christin. Het was deze band, die hen innig samen ver bonden had bijna van het eerste begin hun ner kennismaking, maar hoe Hilda zoo an ders geweest kon zijn, kon ze zich bijna niet voorstelllen. „Ik veronderstel dat je hier over gebeden hebt", zei ze. „Ja, jaren geleden, maar nu sinds ik be vermore heb, vergeet ik werkelijk den hee- leu Warren totdat ik kom op dat hatelijke punt en „ja" moet zeggen; dan denk ik aan hem en ik kan 't' met Ik weet 't wel, ik houd van Warren 't meest, maar lijkt het niet verkeerd cm hem mijn heele leven te laten bederven? Soms heb ik gebedon, dat wanneer hij dood is of getrouwd, ik in staat zal zijn het uit te vinden. Als ik dat wist dan denk ik wel dat ik Levermore kan en zal liefhebben. Maar zelfs dat kan ik niet uitvinden. ïs 't niet verschrikkelijk?" „Nou en of!". „Soms denk ik dat ik Levermore maar heelemaal zal opgeven en op God vertrou wen om óf Warren tot me terug te brengen öf iemand anders, óf me te geleiden en to behoeden wanneer Hij het noodig voor me oordeelt alleen door 't loven te gaan. Vader en moeder zouden zoo blij zijn cn de heele familie. Zc vinden hem allemaal erg aardig en ze weten niet, dat ik nog steeds aan War ren denk!" Tot laat op den avond praatten -de meis jes. Binnen een paar weken moest Hilda terug naai- huis en kon ze het antwoord niet lan ger uitstellen, waarop haar aanbidder zoo geduldig wachtte. Ze hield van hem, hij was alles wat haar hartje kon wenschen cn het verschil in leeftijd was ten minste niet erg zichtbaar, want hij zag er jong uit. De gedachte* aan nog tien jaar, of mis schien langer, in haar tegenwoordig onge regeld bestaan, scheen haar dezen avond ondragelijk. Ze was huiselijk van aard en hield veel van huishoudelijk werk. Wan neer ze maar eerst in dc grooto boerderij was, geloofde ze dat ze volmaakt gelukkig zou zijn. Wat zou ze doen? HOOFDSTUK II. Een gelukkige zaak. Drie dagen later werd er een groote partij gegeven op de „Vriendenclub", eon organi satie van meisjes uit bet pension, die onder linge omgang en plezier beoogde en die ook trachtte de eenzame meisjes die heimwee hadden, te helpen De goedhartige, moederlijke vrouw, die aan 't hoofd stond van het pension, moe digde de meisjes in hun partijtjes aan en ,daar ze wist dat sommigen vrienden van buiten als gast hadden, had ze een buiten* gewoon goed diner uitgedacht. Van af vijf uur tot over zessen en nog later kwamen de troepjes meisjes binnen, lachend, babbelend, op weg naar hun ka rn ere en dan in troepjes naar de eetzaal. Gauw als zc waren om hun klachten onder elkaar kenbaar te maken, waren ze ook even vlug met roemen over het goede diner, terwijl mevr. Boling zelf door de zaal wandelde, 'n glimlach voor de één en een vriendelijk woord voor de ander. Terug in hun kamers trokken de meisjes haastig hun mooiste toiletjes aan, want de „jongens" waren ook uitgenoodigd op deze partij. Dit beteekende altijd meer opgewon denheid dan de dikwijls voorkomende klei- verloofd met studenten van de vlak bij ge legen universiteit en wanneer deze jonge lieden kwamen, zooals vanavond, brachten ze dikwijls een vriend mee. Bertha en Per- sis waren zeer gewild onder de andere meisjes bij gelegenheden als deze. Van vele der hel verlichte kamers waren de deuren wijd open en meisjes liepen in en uit onder menig voorwendsel, wachtend op het begin van het feest, terwijl som mige, die gasten verwachtten, prefereerden beneden in de ontvangzaal te wachten. (Wordt vervolgd?,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9