KUNST EN LETTEREN REMBRANDT-TENTOONSTELLING VELE ARTIKELEN 'OVER REMBRANDT VAN RIJN hE NEDERLANDSCHE GROOTMEESTER t (Van onzen Bcrlijnschen correspondent) In de Akademie aan den Pariser Platz, Vlak tegenover het Fransche Gezantschap, werd een tentoonstelling geopend, welke naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van het Pruisische museum georganiseerd werd. Bij de offieieele opening voerden Max Liebermann, Duitschlands beste portret schilder, dr. Grimme, de nieuwe (sociaal democratische) Kultusminister en Geheim- rat dr. Waetzold het woord. Onder de vele Nederlandsc-he gasten zag ik H. M- ge zant, graaf van Limburg Stirum. Ook van Duitsche zijde is de belangstelling enonn. Men schijnt het in Berlijn als een buiten gewoon voorrecht te beschouwen, thans ein delijk weer eens een expositie te hebben, welke het werk van een der grootste wsreldtalenten laat zien. Do roem van deze tentoonstelling zetelt in een vrij volledige collectie etse-n, afkomstig uit het Kupferstich-Kabinett. Daar bij komen dan een 250 teekeningen uit een Nederlandsche collectie, welke haast een zesde deel omvat van Rembrandt's teeke ningen- Jammer genoeg ontbreekt het aller belangrijkste: zijn volledige schilderkunst. Daar doeken van onzen grootmeester ovei de gansche wereld verspreid zijn en het transport met de enorm liooge verzekering hooge kosten zou eischen, kon men slechts enkele schilderijen plaatsen. Naast de fraaiste doeken uit Duitsche musea ziet men hier „Jacob's zegen'' uit de Kasseier Galerie. De garantie van dit eene doek be draagt 5 millioen mark! Daarnaast ontdekt men een familie-portret uit Rembrandt" laatsten tijd, afgestaan door het inuseur van Brunswiik. Uit Cassel zag ik voorts het merkwaardige landschap met de ruïne. Uit een Berlijnsche collectie kwamen enkele portretten binnen en het fraaie doek „De roof van Europa". Voor gansch Duitschland schijnt deze ten toonstelling stof tot gesprek te zijn. Kran ten uit alle deelen van het Duitsche Rijk brengen artikelen over Rembrandt Harmensz van Rijn. Het merkwaardige, deels tragische leven van den kunstenaar wordt uitvoerig beschreven, zijn on vergelijke kunst door al len zonder uitzondering geloofd. Ik citeer: Er zijn werken, hoewel door menschen ge schapen, die niets menschelijk-onvolkomens meer hebben, veeleer deel uitmaken van een tweede, geestelijke natuur geschapen als bergen en zeeën en de dingen der natuur De gestalten van groote dichters, de visioe nen van groote schilders, de klanken van groote componisten hebben opgehouden, al leen maar „kunst" te zijn, ze zijn even wer kelijk als wijzelf, van generatie tot genera tie staan ze vóór ons, aantrekkelijke weer gaven van het leven, van ons, menschen en wij kunn ener ons niet aan onttrekken, wo moeten er ons telkens opnieuw over uit spreken en we komen door zulk een ge dachtenwisseling een stap verder op onzen levensweg. Dat Rembrandt een van deze allergroot sten is, werd door geen enkel tijdperk behoudens dan door zijn eigen betwijfeld. HUGO DE GROOTRAAM. Bij de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg is thans in behandeling het ontwerp van een glas-in-loodraam voor de Nieuwe Kerk te Delft (Hugo de Grootraam, aange boden door Amerikaansche rechtsgeleerden, ontworpen door don heer J. Nicolai). Het raam zal verschillende episoden uit het leven van Hugo de Groot voorstellen. NIEUW KUNSTTIJDSCHRIFT. Naar wij vernemen zal door de N. V. Stan daard-Boekhandel te Brussel en de N. V. Uit gevers-Maatschappij „Kosmos" te Amster dam een tijdschrift worden uitgegeven, hoofdzakelijk gewijd aan de Kunst der Ne derlanden. Naast dezen hoofdinhoud zullen artikelen worden opgenomen over belang rijke kunstuitingen in het buitenland, mede- deelingen over tentoonstellingen, musea, congressen, kunstveilingen enz. Het tijdschrift zal verschijnen in twaalf maandelijksche afleveringen van ongeveer -10 bladzijden. Het ligt in het voornemen van redactie en uitgevers het eerste nummer in Mei a.s. het licht te doen zien. Rechtzaken. DUBBEL HUWELIJK. F. J. de W., congierge te Tilburg, was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens dubbel huwelijk. Het O.M. had 2 jaar en 6 maanden ge- eischt Verdachte was in 1901 gehuwd. Zijn vrouw verliet hem en hij hertrouwde zonder van zijn eerste vrouw gescheiden te zijn. Hij sloot voor de derde maal een huwelijk, toen de tweede vrouw, overleden was, n de eerste nog leefde. De man beweerde in onwetendheid ge handeld te hebben. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch eischte een jaar gevan genisstraf. Uil HET SOCIALE LEVEN DE ARBEIDSGESCHILLEN IN 1929. Het Centr. bureau voor de statistiek pu bliceert een voorloopig overzicht van de werkstakingen en uitsluitingen in 1929. Het geeft cijfers omtrent alle in het laatste ka lenderjaar en de voorafgaande jaren too- pendo conflicten (dus ook die, welke in een vroeger jaar uitgebroken, doch in het verslagjaar nog voortduurden), mits om trent de aantallen plaatsen van werknemers welke als gevolg van die conflicten bij de betrokken ondernemingen open stonden. Dr totale omvang der stakingsbeweging in 192.9 wijkt slechts weinig af van dien in het voorafgaande jaar. Het aantal loopende conflicten, en het aantal daarbij betrokken werknemers is in 1929 wat grooter; daaren tegen schijnt het aantal verloren arbeids dagen wat kleiner te zijn geweest. Het volgend staatje geeft de totaalcijfers voor alle in 1929, 192S en 1927 voorgekomen arbeidsgeschillen Aant verl. arbeidsd. Aant.stak. Aant. betr. Aant. betr. binnen Jaren en uisl. ondernem. werkn. 't verslagj- 1929 217 1200 15700 612000 1928 202 1322 13636 635055 1927 228 718 12190 201522 Anders dan in de meeste voorafgaande jaren was in 1929 de verdeeling van den ver loren werktijd over de verschillende bedrijfs groepen. In de nijverheid gingen 320000 ar beidsdagen verloren (in 192S 604000). De sterkst getroffen groepen hiervan waren, de „houtbewerking", „aardewerk, glas, kalk en slecnen", „oer, steenkolen, turf", „bouw bedrijven" en de „chemische nijverheid" met resp. 99000, 50600, 46000, 35600 en 33300 ver loren arbeidsdagen degen resp. 11400, 74500, 9900. 50300 en 5600 in 1928). Voorts bedroeg bet verlies aan werkijd in den landbouw 260000 arbeidsdagen (3400 in 1928), in het vissche rij bedrijf 20500 (1010), in den handel 2200 (1820), in het verkeerswe zen SS00 (24500) en in de vrije beroepen 110 (in 1928 waren voor dezp groep geen verlo ren arbeidsdagen te boeken). De belangrijkste conflicten uit deze groe pen zijn de staking en uitsluiting in bet Groninger Oldambt en de stakingen in het houtbedrijf te Zaandam; de turfgraverijen te Valthermond; de Scheveningsche haring- visscherij; de kalkzandsteenindustrie aan 'n drietal fabrieken te Gorinchem, Vuren er Spijk; de zi-nkwitmaatschappij te Maastricht de stijfsel- en glucosefabriek te Sas van Gent en de cokesfabriek te Sluiskil. De eischen bij de in 1929 voorgekomen geschilen gesteld, betreffen weer voor een zeer groot deel (52%) bet loon (im 1928 1927 telkens 49%). Voor zoover reeds bekend, werd in 1929 27% der geschillen door de betrokken beiders gewonnen, 24% verloren en 47% ge schikt, (in 1928 resp. 24, 28 en 47%). Neemt men echter in aanmerking de aan tallen werknemers bij elk dezer groepen betrokken, dan schijnt de totaJe uitslag der stakingsbeweging in 1929 niet veel af te wijken van dien in het voorafgaande jaar; was een iets grooter deel der werkne mers betrokken bij arbeidsconflicten, welke door een schikking eindigden en een klei ner deel bij de eeheel gewonnen geschillen. Bij wijze van proef en voorloopig op be scheiden schaal worden de uniformen van rijkspersoneel, welke moeten worden gerei nigd en hersteld, naar de centrale magazij nen van militaire kleeding en uitrusting te Woerden gezonden, waar de uniformen che misch worden gewasschen en hersteld en daarna aan de vroegere dragers uitgereikt Zijn de kleeren het herstellen niet meer waard, dan worden ze aan de rechthebben den zoo teruggegeven. De bestellers van de posterijen hebben in Januari j.l. nieuwe kleeding ontvangen. Hun oude plunje ondergaat thans te Woerden de eerste proef. Slaagt deze, dan volgt de klee- ding van andere groepen Rijkspersoneel. De kasten zijn begrepen in den kleedingaftrek. Onder dezen titel is als uitgave van der Alg. Ned- Chr. Ambtenaarsbond, Rijswijk- scheweg 242, Den Haag, een brochure ver schenen. Ze is van de hand van den heer D. Horst voorzitter van den groepsraad Rijkstucht- en opvoedingswezen van den A.N.C.A.B. In deze brochure wordt aangetoond, hoe noodzakelijk in dc gestichtsopvoeding een heid en eensgezindheid, coöperatie noodig is. De schrijver wijst vervolgens op enkele 5 ken, die zoowel persoonlijke raoeilijkhed> als het welzijn der inrichtingen veroorzakc Daarvan noemt hij in de eerste plaats het verbod om te huwen, dat uit geestelijk-zede lijk en uit practisch oogpunt te veroordee- len is- De schrijver zet verder de kwestie der ar beidsvoorwaarden en de finaruueele zijdi van de positie van het personeel uiteen, on ten slotte aan te toonen, dat overleg slechts denkbaar is in georganiseerd verband t voor het Chr. personeel in den A.N.C.A.B. Gemengd Nieuws. KINDERBOEKEN. De uitgevers G. B. v. Goor Zonen. D^-n Haag, zonden ons een viertal aardige kin derboekjes, vorr gezellige uurtjes. „Wat de zon vertelde"; „In 't wonderbosoh"„Kam- meke, AIcse en Vike"; „Bij de kabouters het bosch". Van kindertjes, bloemen, dieren, zon, kaboutertjes en mooie plaatjes. De keu rig gebonden deeltjes kosten slechts 95 ets. BRANDSTICHTING. De 40-jarlge W. M. en de 28-jarige J. L., arbeiders te Stadskanaal zijn wegens mede HET DRAMA BIJ BENNEKOM De begrafenis van het slachtoffer. I Ds Drost, die aan de groeve op de begraaf plaats te Arnhem bij het I..,, van mej. Koperberg het woord voerdd, las Ps. 130 vooi en daarna Rom. 8 vs- 31 tot 39. Vervolgens werd gesproken door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Ede. nispec j teur Hulsman. Een zwager van de overledene dankte voor de bewezen eer. Een dag na den moord werd een politie agent te Wageningen aangesproken dooi den chauffeur Karei Robbertsen, wonende te Wageningen dip hem mededeelde dat hij een tweetal personen kende, wier signale ment vrijwel geheel overeen kwam met dat van den gezochten moordenaar Deze perso nen waren een zekere Jan Hoek te Ede en een halve broeder van dezen. Jan Hoek was reeds eerder voor een zedenmisdrijf veroor rieeld en volgens hem tot de misdaad in staat. De politiebeambte venvees hem daar- aar zijn chef, den commissaris van poli tie te Wapeningen, die hem hoorde en daar deze mededeelingen hem van zeer veel be lang toeschenen, werd terstond van deze ver klaringen procesverbaal opgemaakt, waarop het afschrift daarvan per politiemotor 's middags 4 uur naar de politie te Ede is ge zonden ter afwikkeling. Pertinent verklaar de Robbertsen, dat hij den aangeduide tot het gepleegde misdrijf volkomen in staat achtte, er bij voegende te weten, dat Jan Hoek in het bezit is van een dolkmes. Door deze aanwijzingen is de aandacht van de Edesche politie op Jan Hoek ge vestigd en naar aanleiding hiervan is eerst toen tot zijn arrestatie overgegaan. Zeer zeker zal Robbertsen, die werkeloos is .aanspraak mogen maken op de geheele of een gedeelte van de uitgeloofde bclooning. maurlce on v. Hühnefeld variuat In Europa Ook zal on hooren In eon redevoer kaunsche volk en de Italian Staten. Een redevoering Duitschon Minister van Bu Stresemann. Blaat eveneens Tenslot elschei Premiei MaeDunald over „Rober an onder mannen'- hooren en Thomas Mam i een toespraak tot de Jeugd. SCHOOLRADIO OP GROOTE SCHAAL. 1.500.000 leerlingen van 20.000 scholen dager DOODELIJKE VAL. Te Geertruidenberg (N.-Br.) is nan de Centrale der Prov. Noord-Brabantsche Elet- triciteits Mij. een 40-jarige gehuwde Duitsche monteur op groote hoogte van een steiger gevallen. De man was op slag dood EEN WARMWATERBRON. Te Maastricht is een warmwaterbron aan geboord die 30 kubieke meter water per uur oplevert. Radio Nieuws. DE STEM VAN BEKENDE MANNEN. Op Zaterdag 8 Maart as. zal onder den titel Documenten" door do BerlUnscho Omroep- laatschappö een gramofoonplatcnprogramma ■orden ten hooro gebracht. waarbij toespraken an bekendo persoonlijkheden uit do laatste u-en worden weergegeven. Zoo geeft een plaat luisteren. de Vereenlgde Stal f the Air" met uit: oorzltter van de „F Ira E. Robinson, hl UT8ch!ttfadateor me n J0.000 scholen na i Broadcastin; vüf- ichledc- nlge gebieden telofonlsche en telegrafische verbindingen vc broken waren Zoo waren b(Jv. de electricltelt werken b|j de Niagara Watervallen geheel vi de buitenwereld afgesloten. De amateur wist echter In verbinding to komen met W80A irlchten uit t i Lockport, vermeden Bovendien heb» Ich nuttig gemaakt, .r »n voor het spoorwegver- ranna Railroad"; een ge- n- en telegraafverbindin gen vari deze spoom-g i storm ver- rlteer ernstige vertraging I Een ander amateur, die genoemd moet wor den is W8PQP. te Glen Falls .die gedurende twec-en-zeventig uur In verbinding wist te bit), von met Schenactady. met slechts een rustpoos van vier uur. Het werk van W8DQP moet bo vendien zeer geapprecieerd worden, daar hU met battcr(ien moet werken, omdat het plaatso- lUke electrlciteitsnct stroomloos was en hij bo vendien verscheidene malen zIId antenne od- nleuw moest oprichten, da: ijs en sneeuw op de haaldelijk deed brek< RADIO-LUCHTVAARTLESSEN VOOR DE AUSTRALISCHE JEUGD. Elko week wordt er over de omroepstatlons uten uitga- om de be lucht vaart indlge leert ongeiui merDU, noe zo mociei-vliegtulgen en contrueeren. De leider van dezen lucht- tcursus heeft in verband met zijn lessep vereeniging opgericht van Jongens, die zicfi ggen op hot bouwen van model-vliegtuigen relke reeds 6000 leden tolt. die over heel rallë verspreid zijn. De voreenlging Is on- srdeold in 500 kleinere clubs Deze radio- :eniging van Jeugdige Club officieel wordt er voor Ie vereentglng. VOOR HET STEDELIJK MUSEUM TE AM STERDAM is door de gemeente aangekocht een bronzen beeld van den beeldhouwer Mendes Da Costa, voorstellende den schilder Vincent Tan Gogb, SAMEN DERTIEN POND. Ln de Un drieling geboren, Johanna, Helena en Willem v. Eysden wegen resp 2300, reeds de veertiende bevalling van de moeder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8