EERSTE KAMER DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 TWEEDE BLAD PAG. 3 RIJKSBEGROTING 1930 Redevoeringen van de heeren v. Lanschot, Kranenburg, Lohman en Wibaut Vergadering van 26 Februari 1030. De Senaat is thans begonnen met het al gemeen debat over de Rijksbegrooting 1930. liet was de eerste ontmoeting met het Ka- binet-Ruys na de stembus van 1929. De voorzitter drong aan op beperking in het debat Vooral herbaalde behandeling van onderwerpen achtte hij ongewenscht. Hij hoopte, dat de Kamer uiterlijk a.s. Vrij dagmiddag met haar beschouwingen gereed zou zijn; de minister-president kon dan Dinsdagmiddag a.s. aan het woord komen. Groote verschillen met het debat in de Tweede Kamer traden niet naar voren, zoo dat we ons van beschouwingen meenen te mogen onthouden. Ook in de Eerste Kamer viel te constatee- ren, dat de rechtsche groepen welwillend te genover het Kabinet staan, maar er geener lei politieke verantwoordelijkheid voor aan vaarden. Prof. Kranenburg deed een poging om de verantwoordelijkheid als staatsrechtelijk onafwijsbaar te construeeren. Met alle respect voor 's hooglecraars helder betoog, moeten we toch zeggen, dat het onweerlegbaar werd afgewezen in dc rede van Prof. de Savornin Lohman, die een voortreffelijk debuut maak te als leider der rhr.-hist. fractie. Nu de heer de Vos van Steenwijk op den presidentszétel troont en we zijn begrootingsspeeches moe ten missen, achten we het gelukkig, dat zijn opvolger zich een waardig plaatsvervanger toont. De heer Lohman deed een principieel ge luid hooren, waarmee we gaarne instemmen. Reeds bij voorbaat ook meende hij aan het Kabinet enkele beleefde waarschuwingen te moeten geven, welke vooral den Minister van Arbeid golden. De heer VVibaut sloot den middag met economische en andere beschouwingen. Ze maakten den indruk van onsamenhangend te zijn. Er bestond dan ook niet veel aan dacht voor. Het debat werd geopend met een rede van Mr. v. Lanschot (r.k.). Deze begon met een korte beschou wing over den afloop der verkiezingen. Hij concludeerde, dat zijn partij over den afloop er van tevreden kon zijn. Over het karakter van het Kabinet wilde de heer v. Lanschot weinig zeggen. Want over het begrip „parlementair" bestaat net zoo weinig eenheid van opvatting als over „democratie". De heer Ruys is thans extra parlementair „ondanks zich zelf", maar mocht, na afloop van het intermezzo, zijn rechtsche beginselen niet prijs geven en zijn collega's evenmin. Want vast stond, dat weer politieke vraagstukken aan de orde zouden komen. Met een nationaal Kabinet ware de daarbij noodige homogeniteit niet bereikbaar geweest. Een zakenkabinet was al evenzeer uitgesloten. Dit Kabinet is, in de gegeven omstandigheden, het beste wat be reikbaar was, zij het dan zuiver parlemen tair gezien, het „next best", het naast-beste. Steun „con amore" werd toegezegd wat de beginselen betreft In de neutrale zóne werd echter alle vrijheid voorbehouden, daarbij rekening houdende met het feit, dat politiek de kunst van het bereikbare is. Voor het volle regeeringsbeleld kan de Kath. partij zich niet verantwoordelijk stel len. De heer v. Lanschot vindt dat jammer Maar de zaak is nu eenmaal, dat het Kabi net is tot stand gekomen zonder overleg met de partijen en zonder overleg geen ver antwoordelijkheid. Men wil aan rechts die verantwoordelijkheid opdringen, maar zij moet ten volle worden afgewezen. Met humoristische ironie kwam de heer v. Lanschot vervolgens op tegen de poging van liberalen, vrijz.-dem. en soc.-dcm. om zich, ieder op hun beurt, de verdienste toe te kennen voor alles wat op verschillend ge bied in de laatste jaren aan goeds is tot stand gebracht. Het ontbreekt er nog maar aan, dat ze vertellen, dat b.v. de ontdekking van Amerika ook aan hen te danken is. Feit is echter, dat wat tot stand kwam. tot stand kwam buiten verantwoordelijkheid der linksche politieke zedemcesters. Meer en meer blijkt, dat zij aan de rechtsche beginse len meer bindkracht toekennen, dan vroe ger wel eens is voorgegeven. Is dit Kabinet een sterk Kabinet? Het is bij uitstek sterk: zakelijk en per soonlijk, meende de heer v. Lanschot. Voor het voorgewende linksche pessimisme be staat geen grond. Maar er is meer. De perzik van 1925 smaakt niet naar moer. Kamerontbinding is practisch vrijwel uitgesloten als middel om een andere samenstelling der partijen te ver krijgen. Het eerste optreden van het Kabinet was gelukkig en van de critiek op personen in het Verslag der Tweede Kamer is niets overgebleven. De taak van het Kabinet besprekende, kreeg de minister van Arbeid met zijn om vangrijk program het eerst de beurt Hij werd vermaand evenwicht te bewaren tus- schen werkgever en werknemer in het be lang van een normale ontwikkeling van ons bedrijfsleven. Ook het evenwicht tusschen financiën er> sociale en cultureele uitgaven moet bewaard Toch is de toestand zoo, dat de vleugelen wel iets breeder kunnen worden uitgesla gen. Gepleit wordt voor de kinderrijke ge zinnen bij belastingwetgeving. Ook bij wo ninebouw moet er mee gerekend worden. Aandacht werd ten slotte gevraagd voor het rentevraagstuk en de kapitaalvorming. Het rentecijfer daalt en met de kapitaalvor ming is het niet zoo schitterend gesteld, blij kens een rapport van de sub-commissie uit de Commissie voor de Economische politiek. Er is allerlei, dat wijst op een komende pe riode van verminderde welvaart. De heer v. Lanschot besloot zijn rede met bespreking van de vraag of onze wegenver- be* ring niet al te degelijk geschiedt en of ook bij de uitvoering van de Zuiderzeewer ken niet besparingen mogelijk zijn. We zou den, indien zulks het geval zou zijn, mil liocncn kunnen besparen. Onze rijkswegen zijn per K M. te duur en het Zuiderzeewerk goat over honderden millioenen. En daarop moeten we letten bij onze algemeene finan- cieHe politiek. Voorzichtigheid is noodig om het werk op den duur niet te doen misluk ken. Na de pauze kwam i de Kabine'sformatie van den staatsrech telijken kant hesprak. Zijn groot bezwaar was, dat het Kabinet zich extra-parlementair BINNENLAND. noemde. Hij zag daarin een aantasting van ons constitutioneel staatsbestel, dat een on geschreven staatsrechtelijk gewoonterecht is. Daardoor ontstaat verwarring. Extra-parlementair is als kwalificatie aan vaard, omdat overleg ontbrak met de parle mentaire partijen, waarop het Kabinet steu nen moest. Maar als „parlementair' is sten- op het vertrouwen van het parlement, is het Kabinet-Ruys niet extra-parle mentair, maar parlementair. Vooral ook om dat het Kabinet het parlementair systeem als grondslag voor ons staatsrechtelijk bestel aanvaardt. Daarom wilde Prof. Kranenburg spreken van een „extra-pariementair parle? mentair" Kabinet. Prof. Kranenburg greep deze gelegenheid aan om zijn partij te verdedigen tegen het verwijt, dat in 1913 niet reëel zou zijn ge handeld bij de aanbieding van portefeuilles aan de soc.-dem. Tot het Kabinet terugkeerende, betoogde hij, dat de wijze van formatie niet beslissend is voor het wezen van het Kabinet, Het stelt zich op de basis van het parlementaire stel sel, zegt te leven uit dezelfde staatkundige beginselen als de meerderheid in het parle ment en daarom, concludeerde Prof. Kra nenburg, is het parlementair, al is de me tbode van vorming eenigszins buitenissig. Op deze wijze had hij natuurlijk geen moei,to om de verantwoordelijkheid voor hot partijkabinet-Ruys te leggen op de partijen der rechterzijde. Daar was het politiek om te doen. Op deze wijze werden de rechtsche partijen dus verantwoordelijk voor hetgeen geheel buiten haar om is tot stand gekomen Prof. de Savornin Lohman (c.h.) begon met zijn groote teleurstelling uit te spreken over het mislukken van de eerste poging tot Kabinets formatie. Voor hef politiek verantwoor delijkheidsbesef ware een zuiver rechtsch parlementair Kabi net veel beter ge weest. Een democratisch Kabinet zou veel zwakker gestaan heb ben dan dat wat we iu hebben. Het is moeilijk om te defi- nieeren wat demo- Pror. Lohuiao cratisch is. Met hei staatspensioen en de ontwapening zijn de democraten niet for tuinlijk geweest Gehoopt werd op R.-K. steun. Maar dat is een ongefundeerde ver wachting. De uitslag der verkiezingen wees niet in democratische richting, maar wees naar dc partijen, die in het geestelijk moment het springende punt zien in het staatkundig le- Formatie van een .op de rechterzijde steu nend Kabinet is echter mislukt. Prof. Loh man was van oordeel, dat bij de eerste po gingen gegaan is in de richting van een door de chr.-hist. niet te aanvaarden bin ding. Tegen overleg heeft deze partij geer; bezwaar, maar wel tegen een zich vastleg gen op een bepaald program. Intusschen heeft dat „binden",.na het debat in de Twee de Kamer, een minder stringente beteekenis gekregen. Ware de eerste opzet wat meer soepel geweest, dan ware het resultaat al licht gunstiger gebleken. De heer Lobman meende, dat na de eerste mislukking-Ruys niet alle mogelijkheden waren uitgeput. Er was een ervaren staats man, wiens naam op aller lippen was; deze had nog wel eens een poging kunnen doen. Intusschen het is anders geloopen en nu moet men maar liefhebben wat men heeft. De heer Lohman verheelde niet, dat het wel eenigszins verwonderlijk was, dat na de eerste mislukking de prominente staatsman Ruys met snelheid het extra-par lementair Kabinet formeerde. Dat is eenigs zins koren dragen op den molen van men- schen als Prof. Kranenbürg. Uitvoerig werd daarna betoogd, dat de drie rechtsche partijen vereenigd worden door het aanvaarden van beginselen van godsdienstigen aard, die een absoluut ka rakter dragen. Ze zijn in het hoogste een. Het normatief karakter der chr. beginse len aanvaardt men links niet en daarom stelt men daar telkens weer als probleem wat naar christelijken maatstaf buiten dis cussie moest zijn. Men erkent de beteekenis der zonde niet en zoo stelt zich levensbe schouwing tegenover levensbeschouwing. Zoolang, wat de erkenning van de Chr. grondslagen voor ons volksleven betreft, dc linkerzijde niet homogeen wordt met de rechterzijde, zullen de partijen van rechts elkaar steeds meer vinden. De overheid heeft een eigen recht om de onderdanen te binden aan absolute normen. Zij mag, als het om de hoogste beginselen gaat, zelfs voor de meerderheid niet wijken. Ook de overheid heeft zich nederig te bui gen voor de diepe, in de Heilige Schrift ver borgen wijsheid. In 'n relativistische levens beschouwing is dat echter onmogelijk. Onderwerping aan. Gods wil biedt ook de beste waarborgen voor de vrijheden des volks. Of het Kabinet parlementair heet dan wel extra-parlementair, maakte voor den heer Lohman weinig uit. Nu er niet is gepraat met de rechtsche fracties,, gaat het niet aan Hp nnrtijon van rechts als zoodanig voor het Kabinet aansprakelijk te stellen, al gaat het Kabinet van dezelfde beginselen uit, welke de rechterzijde belijdt. O. i. afdoende be streed de heer Lohman op dit punt de luch tige, oppervlakkige redeneering van Prof. Kranenburg. Hij wees er in dit verband op, dat Mr. Marchant in 1925 toonde van de be teekenis van beginselen geen begrip te heb ben,, toen hij een program-ministerie poog de te maken en daarbij zekere zuiver Room- sche desiderata als lokspijs gebruikte. Tegenover dit ministerie staan de rech- tergrocpen volmaakt vrij. Gewezen werd verder op het ontbreken van moreele verantwoordelijkheid bij de par tijen, die wel eens teveel denken aan zich zelf bij het bepalen van den politieken koers haar politieke houding. Het Staatsbe stuur moet niet ontaarden tot iets, waarover in den boezem van partijbesturen wordt be slist In de Regeering behoort het autocra tisch element riet te ontbreken. Gewezen werd verder op de wenschelijk- heid om het mechanische, mathematische evenredigheidsstelsel te mitigeerer. De in vloed van den kiezer moet grooter en de lo cale invloed moet ruimer worden. Wordt dan de mathematische zuiverheid iets ge schaad, dan is dat met zoo erg. Ten slotte kwam het program der Regee ring aan het woord. Financieele voorzichtigheid werd wensche lijk geoordeeld. Enkele sociale voorzieningen zullen noodig zijn eer opnieuw aan belas tmeverlng'ng ken worden gederht. Verschui ving van lasten moet dan echter niet een De bindendverklaring der C. A. O. werd afgewezen. De minister van Arbeid ga niei ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van den heer Van den Heu vel betreffende uitbetaling door de Brit- sche Regeering van schadevergoeding aan Nederlandsche haringvisschers. heeft de Ministers van Buitenlandsche Zaken geant woord De schadevergoeding voor Nederlandsche visschers is thans bijna geheel uitbetaald Wat de reeders betreft, had deze uitbetaling reeds in September 1.1. plaats. Met betrek king tot de bemanning moesten, alvorens tot uitbetaling, waarmede de vereeniging „Zce-risico" zich on verzoek der Regeering heeft belast, kon worden overgegaan, veelal nadere inlichtingen worden ingewonnen om trent het aantal leden der bemannimr van bepaalde schenen en de door hen bekleede functies en hun adressen. Thans is dat on derzoek slechts nog voor de be/manning van vier schepen niet afgeloopcn. Het aan de le den der bemanning der overige schepen toekomende is te hunner beschikking ge steld- DE VREDES- EN VOLKENBONDS TENTOONSTELLING PROPAGANDA VOOR EENZIJDIGE ONTWAPENING. Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening heeft een brief aan den Minister van Binneniandscho Zaken gezonden, waarin cr op gewezen wordt, dat de tentoonstelling van Volk.» bond en Vrede misbruikt wordt cum propa ganda voor eenzijdige ontwapening en dienstweigering te maken. Zoo worden ver schillende exemnlaren van het orgaan Kerk en Vrede, waarin dienstweigering wordt ge propageerd en gesteund en strooibiljetten onderteckend door Ds. H u g e n h o 1 z,op wekkend tot dienstweigering, uitgereikt DE NEDERLAND-INDIE VLUCHTEN De faciliteiten-kwestie. In een Reuter-telegram uit Londen wordt gemeld: dat in verband met eenige door Ken worthy in het Lagerhuis gestelde ragen, de onder secretaris van het lucht vaart-ministerie Montagne heeft meece deeld, dat de kwestie betreffende het nog niet verleenen van faciliteiten aan Nedpr land voor de vluchten naar Ned. Indië een aangelegenheid is, welke aan de jurisdictie van het Engelseh-Tndiseh gouvernement onderworpen. Vergunningen worden eerder verleend, vooraleer de draadlooze meteorologische dienst als de organisatie van de landingsterreinen voor de vluchten geheel gereed is. ARBITRAGE RECHTSGESCHILLEN EEN NIEUW VERDRAG MET AMERIKA. Ingediend is een wetsontwerp tot goeo- keuring van het op 13 Januari 1930 te Washington tusschen Nederland en de Ver- eenigde Staten van Amerika gesloten arbi trage-verdrag. De grondslag van het nieuwe verdrag is. dat rechtsgeschillen aan arbitrage zul len worden onderworpen. Een belangrijke vooruitgang vormt het nieuwe verdrag ech ter in zoover, dat de uitzonderingen op dat beginsel meer gepreciseerd en daardi minder ruim zijn. GOUDEN AMBTSJUBILEUM i. II. II. BARGER, Ned. Herv. predikant te Utrecht, hoopt morgen te herdenken dat hij voor vijftig jaar de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Vooral voor het Diaconessenhuis te Utrecht heeft Ds. Barger zich bijzonder verdienstelijk gemaakt Sedert 1907 is hij voorzitter van het bestuur. Gedurende vele jaren is de jubilaris praeses n het Classicaal Bestuur van Utrecht in de richting van „verstaatlichung" onzer staatsinstellingen. Het zij den minister niet onverschillig van welke zijde het Kabinet oppositie ondervindt, maande de heer Loh man. De minister van Onderwijs werd welkom vaste hand aan Koloniën wa hoefte. Daarover beschikt de tegenwoordige bewindsman. Rede-Wibaut. De heer Wibaut (s.d.) verwachtte dat de Regeering niet zal regeeren; ze zal niet veel meer doen dan voorzichtig administree- ren. Deze meening trachtte hij met voor beelden te staven. Geklaagd werd, dat de S. D. A. P. te wei nig van de „baantjes" krijgt. Ten aanzien van het vrijhandelsbeginsel wenschte de heer Wibaut der Regeering meer vastheid toe. Het portefeuilleaanbod in 1913 is afgewe zen, omdat men toon de S. D. A. P. nog niet invloedrijk genoeg achtte om verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Bij do S. D. A. P gaat het partijbelang boven constitiltioneele opvattingen. De heer Wibaut kon verder niet inzien dat het meer christelijk is de gehuwde moe der te steunen dan de ongehuwde. Er zijn omstandigheden, dat hij de ongehuwde der hoogstelt. Ton slotte betuigde de heer Wibaut nog maals, dat zijn verwachtingen van deze geering buitengewoon matig zijn. Dat kan eerst beter worden, wanneer geregeerd za! worden op den grondslag eener andere pa: tij groepeering. De heer Rink moest daarna spreken maar vroeg verlof dat vandaag te mogen doen. Schoorvoetend stond de voorzitter •it verzoek toe. De vergadering werd verdaagd. BOND VAN CHR. (M.)U.L.O.-SCHOLEN Onder presidium van Ds. M. van Grieken van Rotterdam hield gisteren te Utrecht de Bond van Chr. (M.)U.L.O.-Scholan zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Op onze foto ziet men vele bekende figuren op 't terrein van ons Christelijk Onderwijs. Kerknieuws. NED. HER7. KERK edankt: Voor Elbung (2de pred.pl.),, J. H. Gunning E.B.zn. te Schoonhoven Voor Woudirichem, W. L. Mulder te Voort- buizen. GEREF. KERK Beroepen: Te Vianen, caind. D. Zemel te Haarlem. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE D s. J. H. H u y g e n s nam, wegens vertrek lar Heerjansdam, Zondag jl. afscheid de Ned. Hervormde Gemeente te Heusden met predikatie over Efeze 3 20 en 21. Aan het einde werd hij toegesproken door ouderl. Zonneveld namens de Kerkeraden van Heus den, Oudh-jusden en Herpt; door Ds. Mr. E. D. G. van der Horst, van Gcnderen, namens het Class Bestuur van Heusden; door Ds. J. J. Kuyper, van Dussen, namens den Ring Heusden; en door Ds. A P. van der Vlugt, Drunen, als consulent en namens het Ned. Jongelingsverbond (ring Heusden), de Ver eeniging tot Evangelisatie buiten de Classis Den Bosch en de Vereen, tot Bijbelversprei ding. KERKELIJK LEVEN TE EINDHOVEN. Men schrijft ons uit Eindhoven; -Hoezeer de geestelijke actie hier zooveel mogelijk gelijken tred houdt met de on geëvenaarde uitbreiding dezer gemeente, blijkt thans opnieuw. Zaterdag a.s. hoopt de Geref. Kerk van Eindhoven weer een nieuwe Evangelisatie- post te stichten in een nieuw gebouw, ge- '-gen in de voorstad Stratum. En 19 Maart hoopt de tweede dienaar des Woords, Ds. A. J. Fanoy, van Ferwerd, zijn intrede te doen, na op denzelfden avond bevestigd te zijn door Ds. K. Sietsma, zijn toekomstigen ambtsbroeder. Een ruime houten hulpkerk Is reeds in gebruik genomen, zoodat de Gemeente in twee gebouwen kan samenkomen. Hoe groot de zegen is, blijkt wel uit het feit, dat nog geen 20 jaar geleden voor het eerst een predikant aan de Gemeente verbon- werd en nog wel voor rekening der De- putaten voor de Evangelisatie in Noord- Brabant en met opdracht om twee Zondagen per maand elders te preeken. Eindhoven was toen dus slechts een Evangelisatiepost. En thanstwee ruime kerkgebouwen met twee predikanten en in meer dan één buitenwijk een Evangelisatielokaai; onge acht den veelvuldigen arbeid op Schoolge- KERK EN ZUIDERZEEGEBIED Te Alkmaar heeft de installatie een Hoofdcomité in de Classis Alkmaar voor de Inzameling van gelden voor het Zuiderzee- fonds ten behoeve van de Ned. Herv. Kerk plaats gehad. Het doel van het Hoofdcomité is in de eerste plaats het vormen van sub-comité's in elke Gemeente van de classis Alkmaar. PREDIKANTSWONINGEN. Te Zoeterwoude bestaan plannen bij de Ned. Herv. Gemeente tot het bouwen van een nieuwe pastorie. KERKORGELS. Te Winterswijk is voor de in aan bouw zijnde Ned. Hervormde .Tcugdkerk, de tweede speciale kerk voor dat doel, de bouw en de plaatsing van een nieuw orgel opge dragen aan de Electr. Orgelfabriek M. Spie ring te Dordrecht. LEGER DES HEILS. Kolonel Th. Westergaard, chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, is met Ingang van 10 Maart benoemd tot comman dant van het Leger des Heils in Finland. EVANGELISATIE Tot Voorzitter der Vereeniging voor In wendige Zending in Noord-Holland is thans opgetreden Ds. W. S. van Leeuwen te Vel- sen. Hij is die opvolger van Ds. II. J. Hak te Alkmaar. Te Emmen (Dr.) hoopt de heer M. N. W. Smit, candidaat tot den H. Dienst en be roepen predikant bij de Ned Herv. Gemeente Rottum en Stitswerd, op Zondagmiddag 6 April (te half 3) afscheid te nemen als tijdelijik voorganger van de Ned. Herv. Evan- GIFTEN EN LEGATEN. Te H i 11 e g o m is door de Ned. Herv. Gemeente een gift van f200 ontvangen voor een bijbeldrager. Voorts werden ten behoe ve van de consistoriekamer een inktstel met vloeidrukker en vloeiblad, een ets en een rookstel geschonken. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Ds. W. DE LANGE, Ned. Herv. predikant te Woerden, hoopt 26 Maart a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken Leger en Vloot. LEGER DES HEILS DE ZELFVERLOOCHENINGS-AANVRAGE Stond de groote massa vroeger vreemd en onverschillig tegenover het werk en het doel van het Leger des Heils, thams nu het veertig jaren met zegen heeft gearbeid, be zit het in alle kringen van ons Nederland sche volk vele vrienden. Naarmate men het Leger des Heils beter leerde kennen, verdwenen evenredig ook misverstand en vooroordeel en naar die zelfde rnate namen de aanvragen om hulp in aantal en versohekleahead toi. Dank zij toenemende waardeering en hulp heeft het Leger zijn werk kunnen uit breiden. In Nederland heeft het Leger des Heils ongeveer 150 afdeelingen en inrichtingen, waaronder Tehuizen voor mannen, voor vrouwen, voor kinderen, voor ontslagen ge vangenen, afdeelingen voor goedkoop voed sel, nacht-asylen, achterbuurts-posten, enz. Zijn zendingsarbedd in onze koloniën kan moeilijk in enkele regels genoemd worden Om dit alles echter te kunnen voor. itten is finantieele steun noodig. Zonder dien steun kan men het niet voortzetten en uit breiden. Kommandant B. Vlas, Prins Hendrikkade 49, Amsterdam, doet daarom een beroep on «.lien, die, overtuigd van de zegenrijke ge "olgen van den socialen en geestel.'ken ar beid, het Leger te willen steunen. Inlichtingen omtrent het Leger des Heil- zal verder gaarne door den Kommandant worden verstrekt. ONTSLAG ONDEROFFICIEREN. De mededeeling in enkele dagbladen, dat de minister van Defensie voornemens zou zijn om de onderofficieren met 30 dienstjaren te ont- is van allen grond ontbloot. WAT EENS OP 27 Februari GEBEURDE: Op <tm z7sten Februari 1861 werd im de telegrafie, het Morsesijsteem, voor de eerste maal ter beschikking gesteld van 't publiek Reeds de oude volkeren, Grieken, Romei nen en de Germanen, maakten, om spoedig berichten over te kunnen brengen, gebruik van een soort telegrafie. In '69. kwam Guillaume Amontons, een Franschman, op het idee, om van afstand tot afstand mannen te pos te 'ren, gewapend met een telescope, om signalen van verschil lende posten op te vangen, signalen, waar van men de beteekenis kende. In 1791 kwam men op het idee alarmsig nalen te maken, welke inrichting in 179-4 in gebruik werden genomen, bot 1844, toen het electrische telegraaftoestel in dienst werd gesteld, spoedig geperfectioneerd door Charies Wheatstone, een Engelsch natuur kundige en door Morse. Op reis naar Amerika, in 1832, ontwierp hij een plan, voor een nieuw systeem voor het verzenden van telegrammen en hij maakte tevens een stelsel van teekens, wel ke uit saamgevoegde streepen en punten bestond. Morse gaf aan zijn toestel en aan zijn methode van overbrenging zulk een graad van volmaaktheid, dat er in tachtig jaar niets, of bijna niets behoefde te worden veranderd. Sinds 1861 is de Morsetelegraaf algemeen in gebruik en wordt nog veel gebruikt. Morse viel de eer te beurt, dat hem door een tiental staten in Europa een dotatie van 400.000 francs werd aangeboden. Ilij overleed 12 April 1872. GENERAAL VAN DAALE^S VERASSCHING. Onder zeer groote belangstelling vond gis teren op Westerveld de vcrassching plaats van het stoffelijk overschot van luit.-gene- raal G. C. E. van D a a 1 e n, oud-comman dant van het N.-I. leger. Vele ridders in de Militaire Willemsorde, zoowel van het leger hier te lande als iu Ned.-Indië woonden de plechtigheid bij. Ou der de aanwezigen merkten wij o.a, op da generaals Snijders. Siwart, Gerth van Wijk, Kruisheer, Boetje, Doorman, Drijber, Maris, Blokhuis, Rietschoten, Koolhoven. Sachse. Voorts tal van hoofdofficieren. Verder wa ren aanwezig een deputatie van de Hoogere Krijgsschool, het bestuur van de afdeeling Nederland van 't Indo-Europeesch Verbonü. secretaris en penningmeester van den Bond van Ridders in de M. W. O. beneden deu rang van' officier», politie-autoriteiten en hoo- ge ambtenaren enz. Bij de plechtigheid werd niet gesproken. VAN ONZE ADVERTEERDERS DE NIEUWE. VERBETERDE CHEVROLET 1930 DOET HAAR INTREDE Binnen enkele dagen zullen de Chevrolet-De tandwielen der achteras ziin eeiiigszlns ealers in de treleeenheid wnrdon rrocioM „a oealers in de gelegenheid worden gesteld om in een intieme bijeenkomst te Antwer pen kennis te maken met de nieuwe Che- vrolet-modellcn voor het jaar 1930. Op het eerste gezicht lijkt er weinig ver anderd, daar de carosserie Vrijwel gelijk is gebleven aan die van het zoo populaire mo del 1929, waarvan niet minder dan 1.350.000 stuks werden gefabriceerd en verkocht. Nog meer geperfectioneerde arbeidsmetho- den stellen de Chevrolet Motor Car Com pany in staat in dit jaar een dag-productie van 6000 personenwagens cn trucks te be reiken. De zes en zeventig verbeteringen aan het nieuwe model aangebracht, zijn even zoo veel waarborgen te meer dat de kooper een representatieven en economischen wagen ontvangt, dien hij met rechtmatigen trots aan zijn vrienden kan toonen. Het vermogen van den krachtigen en soe- pelen zescylinder kopkleppen-motor is met 10 pet. opgevoerd zonder vergrooting noch tans van den cilinderinhoud. Een der voornaamste verbeteringen betreft wel de remmen, die nu vóór en achter van het inwendig-uitzettend type zijn en boven dien volkomen tegen het binnendringen van \ocht en stof van buiten af zijn beschermd. 'aard. veerschommels van het chassis zijn. zelf-instellend d. w. z. dat eventueele speling, hoe klein ook, onmiddellijk automatisch wordt opgenomen. Wij wijzen voorts op do armen der Lovejoy hydraulische schokbre- kers, die thans met stangen aan de veeren zijn verbonden, waardoor hun werking nog doeltreffender is geworden. De scharnierpun ten zijn voorzien van rubber bussen, welke uitteraard geruischloos blijven en geen sme ring behoeven. Evenals dit bij hooger geprijsde wagens van General Motors het geval is, is in do nieuwe Chcvrolet-carrosserieën de voorruit iets schuins geplaatst, waardoor hinderlijke lichtreflexen worden voorkomen. En zoo zouden wij ad infinitum kunnen voortgaan, ware het niet, dat de beschikbare ruimte ons op deze plaats ontbreekt. Wij vermelden ten slotte, dat aan het gamma van Chevrolet-productcn enkele nieuwe modellen zijn toegevoegd, o. a. de v.erdeurs Club Sedan, die voor velen een begeerlijk object zal zijn. De Sedan vormt dit jaar een bijzondere attractie, daar dit model in standaard-uit rusting voorzien is van bumpers vóór cn achter, terwijl een kofferrek met koffer eveneens zijn inbegrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5