DE FILMKEURING Uit het volle leven WOENSDAG 26 FEBRUARI 193QTWEEDE BLAD PAG. 5 VERGADERING CENTRALE COMMISSIE DE KEURING VAN HET GELUID VERMINDERING VAN DE KWALITEIT DER SPEELFILMS Bdha.p van den heer D. van Staveren. Naar aanU-ejoiing van het jaarverslag maakte dir. Hartmann de opmerking dat in het afgeloopen jaar 18 groote speel films werden afgekeurd, tegen 5 in het jaar te voren. Spreker kan niet aannemen, dat de 85 leden der commissie zooveel strenger zijn gaan keuren, te minder daar zij in den regel sleohts in kleine groepjes bijeenkomen. Veeleer gelooft hij, dat het tijgt aan de kwa liteit van de films, die a oh ter uit is gegaan. Integendeel er zou nog heel wat scherper gekeurd kunnen worden, met name voor do leeftijden 1-1 en 18 jaar. Spreker geeft den Bioscoopbond An overweging, z'n smaak wat te wijzigen, door betere films te doen toe zenden. De heer Romsvvinkel waarschuwt te gen de strenge keuring. Ds. van d'er Heyden is het met den heer Hartmann ten deze niet eens. Hij heeft niet zooveel vertrouwen in de mede leden der commissie als dir- Hartmann cn is van oordeel dat er wel te scherp wordt gekeurd, alHhams in bepaalde gevallen. Spre ker herinnert aa.n de afkeuring destijds van da film Jeanne d'Arc. Nadat nog enkele leden hun meening te kennen hadden gegeven, gaf de voorzitter als zijn meening te kénnen, dat er over het algemeen uitmuntend wordt gekeurd. Wan neer het vorig jaar zooveel meer films zijn afgekeurd dan in 1928, dan komt dat door de verminderde kwaliteit dier films en niet op rekening van de Centrale Commissie. Hoe langer noe moer komen er films den laatoten tijd welhaast uitsluitend uit den underground, het nachtleven en het sexueele terrein. Indien dat zoo voortgaat, dan spr., die altijd een vriend van de film is geweest, hard op weg, daarvan een vijand te worden. Hef is niet juist, dat de Centrale Commis sie zich zou laten leiden door eis oliën van het Zuiden; zij keurt naai' eer cn geweten voor het geheels land. Vervolgens hield <le voorzitter, de hqer D van Staveren, een voordracht over de keuring van geluidsfilms. Een juiste definitie van het begrip geluids film is moeilijk te geven. Zoowel de junidi sdhe ails do huishoudelijke commissies heb hen er ©en geformuleerd, doch heide „clefini ■bes zijn nog voor verbetering vatbaar. De Bioscoopwet geeft met opzet geen om sobrijving van het begrip „fiiilm". De ge lud'döfiiims vallen wel degelijk ook onder de wet. De vraag is echter, of de Centrale Com missie bij de keuring dier films ook op de geluiden moet letton. Zij moet zich niet af- vraggen welken indruk een film maakt op de keurende sub-oommissie in een der loka len van de Centrale Commissie, doch op het doorsnee-publbiek in het bioscoop-theater. Daarom moet zij de fi ims zooveel mogelijk voor zich krijgen in denzelfden toestand, waarin ze in de theaters aan het publiek gebeden worden- De wet spreekt in artikel 16 van liet ver toon en van films. Hierbij uitsluitend te denken aan visueel© waarnemingen is on juist: een toon eetstuk wordt ook vertoond en daarbij is het gesproken woord zelfs hoofdzaak. Wij moeten de films keuren met de gelui den, mot de muziek, met de teksten. Uitvoerig staat spr. stil bij de groote moei lijkheden, die verbonden zijn aan het even tueel coupeeren van geluidsfilms. Spreker raadt aan ten deze nog geim vasten weg voor te sebrijvm, doch deze aangelegenheid ter observatie aan de huishoudelijke commis sie over t j laten. Nog ta.l van andere vragen verlangen een j beantwoording. Mogen er van eenzelfde film uiteen loopendie stomme- en geiuids-copieën in omloop worden gebracht? Moeten clde af zonderlijk worden gekeurd? Deze eri dergelijke vragen zal de huishou delijke commissie, na overleg met de juridi sche commissie en met de belanghebbenden, I nog verder onder het oog moeten zien om na te gaan of verandering dier wettelijke j voorschriften noodzakelijk is en zich in dat e geval tot de regeering met voorstellen te wenden. Zoolang de toestand op dit gebied zioh echter nog niet geconsolideerd heeft, is I een afwachtende houding nog aan te ne- j velen. j Nadat nog ©enige sprekers het woord had- ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN SCHOTLAND den gevoerd, betoogde de heer Van Stave ren nogmaals dat het geihlM bij de keu ring behoort te worden gereproduceerd. In dien de Bioscoopbond meent, dat de C. C. zicli er niet mee mag bemoeien zoolang er geen bijzondere regelingsvoorschraften voor zijn vastgesteld, dan zou spr. de geluidsfilms maar liever zoolang willen laten liggen en derhalve de goedkeuring ervan opschorten. Hierna werd gepauzeerd. DE MIDDAGVERGADERING- Te half 3 werd de vergadering heropend. Mr. dir. G. A. van Th iel, voorzitter van id© Plaatselijke Commissie van toezicht op •de bioscopen 'te Amsterdam, en liiid van de Centrale Commissie voor de filmkeuring, hield daarna een .inleiding over het in de Bioscoopwet vastgelegde vergunningsstelsel, d.vv.z. de bepalingen betreffende het onder nemen van bioscoopvoorstellingen in het openbaar, waarvoor nJ. een vergunning van het college van B. en W. der betrokken gemeenten vereischt wordt. .Spr. wees op de gevaren van film ver too- n.ingen: brand-, gezondheids-, zedelijkheids- en moreel gevaar. De wetgever heeft het bioscoopkwaad wil len reglementeeren door H vergunningsstel sel, dat aan B. en W, groote bevoegdheden geeft. Spr. gaat dan na de bezwaren, welke aan het vergunningsstelsel kleven. 1. Dat naast het geven van bioscoop voor stellingen door hen, die dit als bedrijf ex- ploiteeren, ook openbare filmvoorstellingen mogelijk zijn, die door niet-ondernemers kunnen worden gegeven, is aan de aandacht van den wetgever ontgaan. 2. Zeer kwestieus is het, of ook de niet- ondernemers vallen onder de voorschriften van art. 16 inzake de leeftijdsgrenzen en het verbod van vertooning vani films, welke door die Centrale Commissie ook voor volwasse nen zijn verboden. Valt hij niet onder deze voorschriften, dan is praotisoh gesproken I het hek van den dam en de invloed van het keuringswerk der Centrale Commissie veel minder groot dan redelijkerwijze ver wacht mocht worden. Valt hij wel onder deze voorschriften, dan is er nog niets gewonnen, wamt geeft de niet ondernemen' een voorstelling, waarbij hij zich niet houdt aan leeftijdsgrens of verbod, dan ontbreekt elk middel om hem te straf- ffen. Noch de administratieve sanctie, noch eenige strafrechterlijke sanctie is op hem van toepassing. Aan d ezen toestand moet een einde komen. 3. liet iiooger beroep in de vergunnings aangelegenheden is onvoldoende geregeld. Spr. wal,, dat iemand, die een vergunning krijgt, echter met elschen, die z.i. onredelijk zijn, ook bij Ged. Staten in beroep kan ko men. terwijl voorts in de wet moet worden opgenomen een bepaling, dat bij vernieti ging door Ged. Stalen van een weigenngs besluit van B. en W. dit laatste college ver plicht ia binnen een bepaalden tijd een ver gunning uit te reiken met inachtneming van de beslissing van Ged. Staten. Voorts wens'cht spr. een beroep bij de Kroon mogelijk te maken, terwijl ten slotte naar zijn meenlng ten onrechte het zenden van een waarschuwing imperatief aan B. en W. is opgedragen. Het is noodig deze waarschuwing facultatief te maken en voorts dat èn de plaatselijke commissie van Toezicht èn de betrokken vergunninghou der moeten worden gehoord alvorens deze schriftelijke waarschuwing wordt uitgereikt Terwijl de express-trein Londen—Aberdeen in razende snelheid voortschoot, had een ontsporing plaats, tengevolge waarvan de beide locomotieven en de eerste wagens tot een ontzettende punihoop werden. Deze ramp eischte vier dooden en talrijke gewonden Gedachtenwlsseling De voorzitter zegt uit naam van de huishoud©]ijke commissie, dat deze zich zeer wel met het advies van mr Van Th.Mf d.i. het advies van de reohtskunddj si© kan vereenigen. Inderdaad i; sohelijk, dat ook de niet-ond' neer zij films willen vertoonen, aan de wet worden onderworpen. Intrekking vain vergunning mag niet plaats hebben, tenzij de betrokkene absoluut on verbeterlijk is gebleken. Schorsing der ver gunning aoht spr. eveneons een zeer dras tische maatregel, die slechts in uiterste ge vallen doch zeker niet bij verschil van inzicht mag worden toegepast. De heer Van Duuren zou het minder wenschlijk achten, dat cultureel© organisa ties ten aanzien van het verkrijgen eener vergunning op een lijn zouden worden ge steld met ondernemers. Mr. N o te b o o m acht de bestaande moge lijkheid van beroep op Gedep. Staten bij de BERNHARD SHAW OP DE MORGENWANDELING De 72-jarlge dramaturg heeft een hekel aan zware Weeding en wil ook midden in den winter geen overjas aantrekken! vergunmimgskwestae voldoende; deze schept reeds een bevoorrechte positie boven toonafel en variété ten aanzien van art. 188, waarbij dat hooger beroep is uitgesloten. De beer Hamburger zegt, niet bepaal delijk het gevoel te hebben, dat het bioscoop bedrijf in een bevoorreohte positie verkeert. Beroep op de Kroon moet, worden ingevoerd teneinde te voorkomen, dat plaatselijke in vloeden een beslissende rol in hoogste in stantie «pelen. Mr. Van Thiol acht het op grond van de ervaring wel degelijk noodig dat de niet- ondernemers worden onderworpen aan de biosooopwet. Men kan niet blijven toelaten, dat allerlei buurt- of speeltuin vereen, e.d ongehinderd films laten afdraaien, die aan een bioscoophouder, soms maar enkele hui zen daarvandaan voor bepaalde leeftij '.en zijn geweigerd. De heer "an Duuren zegt nog, dat zijn bezwaar tegen het onderwerpen van cul tureele organisaties aan de bioscoopwet niet de keuring op zichzelf geldt, doch den eraan verbonden adm mistra li even omslag. Mevr. Van .Eizenga diende een voor stel in om erop aan te dringen, dat bij wets wijziging de mogelijkheid wordt geschapen films toelaatbaar te verklaren voor mannen en vrouwen afzonderlijk. Zij heeft daarbij het oog op films als „Die Ehe" („I-Iet vol maakte huwelijk") De voorzitter stelt voor, dit vraagstuk in handen van de juridische commissie te stellen. Hiertoe wordt besloten, nadat m,r Van Thiei] beeft gezegd, dat vermoedlijk art. 16 van de bioscoopwet de gevvenschte mogelijk held reeds bevat, zoodat dan wetswijziging niet noodig zou zijn. Daarna wordt de vergadering gesloten. AMSTERDAM NOG EENS HET ROKIN. Morgen, overmorgen wellicht begint de Raad te behandelen de motie Boekman- Baas, die een oplossing vraagt voor het Ro kin-vraagstuk met behoud van het water. Dempers en niet dempers spannen de laatste krachten in, om nog door strooibil jetten en meeting het oordeel van de Raads leden te beïnvloeden. De taxi-chauffeurs hebben een biljet in vragen en antwoorden uitgegeven, waarin voor de demping wordt gepleit en de i stelling gewekt alsof deze groep van burgers, de meest aangewezen beoordeelaars van het vraagstuk der stadsschoonheid den zijn. Meer bevoegd lijkt ons Prof. Brugmans die in een bezadigd artikel het advies der commissie voor Monumentenzorg onder han den neemt. Ook „Het Handelsblad" evenals „De Tijd" voeren een krachtig pleidooi voor het behoud van het water. „De Standaard'" heeft zich zelf tot heden nog op de vlakte gehouden, wat wij betreu- al stemmen wij toe dat het hier geen politieke kwestie geldt. Dinsdagavond hebben „Amstelodamum", ,Hendrick de Keyser", „Heemschut", het Kon Oudheidkundig Genootschap en Arti et Ami- citiae, in de kleine zaal van het Concertge bouw een protestvergadcring belegd. Als sprekers zijn daar opgetreden de hei- ren Jhr. Ir. G. C. S i x en Architect, A. A. Kok benevens de bekende Heemschutter Henri Polak. De belangstelling was inrterftend niet ge ring. Van den aanvang af toen de voo ter, Prof. Brugman., z.jii „ounuddig, aesthetisch en onhistorisch" deed hooren. het einde toe als de heer Polak zijn ge kruide rede uitsprak, die tegenover den dienst van Publieke Werken zeker niet bil lijk was, maar overigens fonkelend van hu mor, laaiend van oprechte liefde voor zijne voor „onze" stad, was er aandacht, belang stelling, meeleven, stemming. Een klein incidentje, een paar lachende, niet toestemmende bezoekers, en de warmte steeg en men had ze haast uit de zaal gezeb Of dit om het Rokin zou gebeurd zijn of om den heer Polak is moeilijk uit te maken, maar het toont wel dat er „sfeer' was. Aan het slot werd een motie aangenomen waarin bij den Raad aangedrongen wordt de motieBoekman—Baas niet te verwer pen, EEN VEERRASSING. Thuis gekomen van de protestvergadering, nog een beetje in de „stemming" genietend van de sappige humor en de gewilde drijving van Polaks rede, die ook in zij' overdrijving interessant was en geestig, sla ik het Gemeenteblad op om te zien, of van het Stadhuis iets nieuws is. Daar lees ik dat de heer Jan ter Haar een voorstel heeft gedaan om het Rokin te dempen. Hij heeft zelfs de protestvergade ring niet afgewacht, de discussies in den Raad nooit even laten beginnen. Hij weet dat nu een principieele beslissing komt, mee tlij wil blijkbaar de roem hebben, toch de demper te worden van het Rokin. Deze dapperheid komt wel wat laat. Zes jaren lang heeft de heer ter Haar de lei ding gehad van ,de Publieke Werken. Hij heeft geen kans gezien de zaak in den Raa'" te brengen, hoewel de gelegenheid daarvoor er wel is geweest. Hij is mee verantwoorde lijk voor de vcrwaarloozing van het Rokin. Hij he.eft de kracht gemist er iets van te maken. Ven 1926 ligt er nog eén laatste no ta van P.W. maar in den Raad is de zaak niet gekomen. Nu doet deze voortvarendheid en d; krachtgebaar toch wel een beetje vreemd aan. Het ware beter achterwege gebleven want het houdt een zelfbeschuldiging in. En het is ook een beetje |j d el hp i ds vertoon. Maar het spreekt vanzelf dit is do zaak en het' recht van den heer ter Haar. WAT EENS OP 26 Februari GEBEURDE: Terwijl het Weensche congres, na Napo leon naar Elba te hebben verbannen, de laatste hand legde aan de redactie van de besluiten, op deze bijeenkomst genomen, ontvingen de vorsten, die reeds gereed ston den om te vertrekken, de schrikwekkende mededeeling, dat Napoleon het eiland van zijn verbanning had verlaten en weder in Frankrijk vertoefde. Op den 26sten Februari had Napoleon zich te Porto Ferrajo ingescheept, met de generaals Bert,rand en Drouot en 1100 sol daten, van wie 700 tot de oude keizerlijke garde behoorden. De overigen waren Polen, Corsicanen en Italianen. De flotilla bestond uit 7 schepen. Men wist de Engel sohe en F ranse he kruisers, dde het eiland Elba bewaakten, te ontkomen. Van de Fransche marine was overigens weinig gevaar te duchten, daar zij meer aan de zijde van Napoleon dan van Lode- vvijk den Achttiende stond, terwijl Napoleon het geluk had, dat de commandant van den Engelschen kruiser, kolonel Campbell, aan wien de bewaking van Napoleon en Elba was toevertrouwd, meer dacht aan pret maken te Livorno of te Genua, dan aan het bewaken van den hoogen gevangene. En denzelfden avond, waarop de ex-keizer der Franschen Elba verliet, werd te Porto Ferrajo een bal gegeven en de inwoners en de vreemdelingen, die het bal bijwoonden, hadden geen vermoeden, dat het werd ge arrangeerd om het vertrek van Napoleon cn de anderen zooveel mogelijk te maskeeren. Vijf dagen, na het vertrek, landden Napo leon en zijn getrouwen onder de palmen, welke de baai van Juan tusschen Cannes en Anti bes omgeven en de driekleur wapperde opnieuw van het Fransche grond gebied. Een „Waterloo" was noodig om voor goed een einde te maken aan cle macht en het drijven van den Corsicaansohen gewel denaar. Schoolnieuws. SCHORSING. Te Renkum is, naar de „N.R.Ct." mede deelt, aan de Ned. Hervormde School een der onderwijzers, de heer J., zonder opgave van redenen (althans waren deze hem twee dagen nadat hem de toegang tot de school was ontzegd, nog niet meegedeeld) ge sehorst. Een onderzoek wordt ingesteld door het Hoofdbestuur van de Vcreeniging van Christ. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland,, terwijl ook de Commissie van Beroep' er mee in kennis is gesteld. HET TAALONDERWIJS. De heer J. Lens schrijft in de „S.. m. d. B.", naar aanleiding van de klachten der Examencommissie over slordigen stijl en grove spelfouten in het schriftelijk wc van de candidaten voor de hoofdakte, 1 volgende, onder het opschrift: „Wat moet van ons taalonderwijs terecht komen?" „Zelfs al schrijft men een behoorlijk per centage van deze examenfouten op rekening van de .oerveusiteit, dan is de rest nog wel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Dr.H.NANNING's - HAEMQFERRIN Bloedvonmend versterkingsmiddel. f 2.60 p.V\ flesch, 'ƒ1.60 p Vz flesch genoeg om af te vragen: Wat moet er van oris taalonderwijs terecht komen? Het zou de moeite wel loon en, een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van dit verschijnsel Wijst het op een gebrek aan intellect? Arme school, die aan zulke leerkrachten L overgeleverd. Wijst het op geringschat* hup van dè spellingszuiverheid? Een gering schatting. die niet het eerst en bet meest in ut onderwijzerskringen is opgekomen, d oh die desniettemin, en juist misschien te -dar ker naar ze tot in minder wetenschappelijke kringen doordringt, een fnuikendiea- invloed, heeft Hier rust zeker een belangrijke taak op de opleiding. Die heeft toch mensohen te vort men voor de practijk van het schoolleven» En het schoolleven vraagt consekwente toe passing van één spellingssysteem. Geen en kel sp ngssysteem zal echter kunnen re kenen met slordigheden enneem me niet kwalijk.... stommiteiten, ails we in deze bloemlezing vermeld vinden. Tegen derge lijke fouten helpt slechts dril, d.vv.z. karak tervorming door toepassing van de leerstof. Van den onderwijzer laat staan vaai den inan die naar de hoofdakte dingt mag toch zeker gevraagd worden een zóó auto matisch zuiver schrijven der w.w. vormen b.v., dat fouten als hier gesignaleerd wor den, niet meer kunnen voorkomen! Het moet met óns taalonderwijs, ook wat betreft het. „zuiver schrijven'' beter worden. Op onze Lagere School, maar ook bij oplei ding en hoofdaktestudie. Ook uit het oogpunt van volksbelang is een zuivere spelling geen te verwaarloozen ding. Welke spelling men wenscht, laat ik op 't oogenbük huiten geding. Maar een slor dige, inconsekwente schrijf-maar-raak-me* thode, kan zeker niet door den beugel!" EEN RADIOREEKS De Studio te Hilversum ER KOMT EEN PAUZESEIN SPREKERS, DIE ZICH NIET AAN DE KLOK HOUDEN De zendverdeeling en radio-centrales V.*) Hier, Huizen, Holland. „Hier, Huiizen, Holland; Chr. Radio Ver- eeniging" zegt de omroeper, die den zeer tocpasselijken naam van Tolk draagt, of ook zijn helper (want de heer Tolk kornt door de uitbreiding van werkzaamheden er haast niet meer toe); en, als de omroeper dat zegt, dan staat hij inHilversum voor de microfoon. De zender staat in Huizen, maar de studio, dc lokaliteiten, waar de uitzending plaats heeft, zijn in Hilversum, niet ver van hot omroepkantoor aan de Heuvellaan. Een eigen studio heeft de N.C.R.V. niet; maar ze heeft de beschikking over de Luthersche kerk en deze leent zich uitnemend voor het doel, behoudens de al te kleine ruimte voor den omroeper en zijn helpers, die den gang dei- ui'zending moeten regelen. Dit kerkgebouw is zoowel beschikbaar voor de morgenwijding als voor zang, mu ziek en Sprekers. Doch de vereeniging heeft alles zoo ingericht, dat men noch in de kerk, noch in de consistorie gedurende de diensten van de kerk zelf, iets merkt van cfe radio-beweging. Zoo worden b.v. de muziektafeltjes en stoelen van het orkest opgeborgen onder den pv "kstoel; men ziet er niets van. De mierofoonstroom wordt in het lokaal ven den omroeper door twee versterkers A en B versterkt; waarbij allerlei combinaties mogelijk z in, terwijl de Feeding-lamp de versterking regelt; iets, wat de beer Tolk ook thuis kan doen, als daar gesproken wordt. Het vierde artikel stond in ons blad yan Dinsdag 25 Februari. Blijkt het, dat er iets aan de uitzending ft apert, dan kan onmiddellijk geconstateerd worden, wóar de fout zit. In deze ruimte bevindt zich ook de tijd sei n k 1 o k, doch die is, om zoo te zeggen, in cle watten gelegd, zoodat de omroeper er geen hinder va.n heeft. Binnenkort., en clit is een nieuwtje, komt er ook een pauzesein. Dit. zal bestaan uit de eerste strofe van het „Wilhelmus" of van „Een vaste Burcht" naar keuze. Dan komt er de sprekers (de goeden, wat dit. betreft, niet te na gesproken) mogen zich sohamen, een klok als zandlooper, welke hen, die het woord voeren, zal waar schuwen, dat de spreektijd bijna verstre ken Is. 't Is een volkskwaal van ons: sprekers weten wel te beginnen, doch niet te eindi gen. Telkens overschrijden ze den spreektijd en sturen daal het heele programma in cl© Do nieuwe klok nu, begint twee minuten voor liet einde van den spreektijd (voorloo- pig niet hinderlijk) te flikkeren en beduidt zoo den spreker, dat hij een slotzin moet zoeken. In deze ruimte vindt men voorts twee grain a Toons en de telel'onnliinen. De omroep dienst te Hilversum beschikt over 12 lijnen In het catechisat.iplokaal hebben de uit zendingen van Joh. de Heer plaats en 'ook cle lessen. En in de kerk, zooals gezegd, worden de concerten, muziek- en zanguit voeringen gegeven. Van den zender te Huizen maken gebruik: de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Chr. Geref. Kerk, de Geref. Kerk (H. V.), de Baptisten, de Vrij-Evang., de Evang. Lutherschen, het Leger des Heils en de groep Joh. de Hoer; enhelaas op Vrijdag avond ook de V.P.R.O., de vrijzinnig-gods dienstigen. Dit is weer een van die wonderlijke be slissingen van den minister, die de Vrijzin nigen bij cle orthodox Christelijke groepen indeelde; gelukkig nog niet voor de predik diensten op Zondag, welke door Hilversum uitgezonden worden waar ze thuis hooren. Een andere beslissing van den minister schrijft voor, dat voorloopig, zoo nu en dan. van zender geruild moet worden. De AVRO en de VARA c.s. zenden soms via den Huizer zender uit, de NCRV en de KRO via den Hilversumschen zender; zulks in ver band met de lange golflengte, welke aan Huizen is toegewezen en die veel beter is dan de korte golf. Een definitieve regeling wacht op de definitieve verdeeling van den zendtijd, waarover de Radio-raad een advies aan den minister zou uitbren gen, waartoe deze raad zich echter incom petent moest verklaren. Hiermee kom ik aan het politieke gedeelte in deze reeks, en hoewel ons blad er onlangs een duidelijke beschouwing over gegeven heeft, mag ik er toch niet over zwijgen. Tengevolge van het gelukkige optreden van de heeren J. J. C. van Dijk, Mr. Heems kerk en hun medestanders in de Tweede Kaïner, is, tegen het. voorstel van minister van der Vegte in, die blijkbaar liet advies van het Hoofdbestuur der Posterijen volgde, in cle Radio-wet opgenomen, dat cle zendtijd naar billijkheid verdeeld zal worden. De zendtijd, d.w.z. een volle week op cle zender te Hilversum en een volle week te Huizen. Naar billijkheid, d.w.z. volgens de groote vrijzinnige pers en de Vrijzinnig democraten, een volle week on de beste golflengte voor de AVRO en de andere week, met de slechte golflengte, voor alle niet- liberalen, die niet denken zooals zij. De AVRO zorgt dan voor een nationaal, alge meen programma en de andere omroep- vereenigingen kunnen daarnaast, zoo nu en c' .n, een preekje voor zich zelf en hun naaste geestverwanten houden. Deze idee ik zeg niet: deze oplossing lijkt me heel goed. Wat denkt men b.v. van deze regeling? We zijn in de historie gevormd tot een Christelijke natie en cle Gereformeerde Kerk was zelfs staatskerk. De Chr. grond slagen van ons volksleven zijn er gelukkig nog, al wordt er, b.v. door de AVRO, aan gewrikt en gemorreld. Een nationaal programma zou dus een positief Christelijk programma kunnen zijn, zonder met onzen volksaard te strijden en daarnaast zouden andersdenken de groepen iets aparts kunnen geven. Wat, lacht men om dit voorstel? Dat begrijp ik niet. Waarom moet het nationale programma op zijn best „neutraal" zijn, terwijl het toch inderdaad de gevoelens van positief geloovigen zal krenken? De liberalen willen een politiek zonder godsdienst, het is waar; maar ze erkennen toch de waarde van den godsdienst voor het persoonlijke leven? Waarom maken ze dan bezwaar tegen een Christelijk-nationaal programma? En, indien zij al gegronde motieven heb ben om mijn denkbeeld af te wijzen; waarom moeten de Christelijke partijen, de orthodox-protestanten en de roomsch-katho- lieken, zioh dan schikken naar hun op vatting? Het advies van den Radio-raad. Hoewel, dwaas genoeg, (of misschien was •het slimheid) aan de leden van den Radio- raad onder eede geheimhouding is opge legd, is toch wel na te gaan, welke minder heidsadviezen de Radio-raad over de verdee- ling van den zendtijd aan den minister heeft uitgebracht. Een groep werd aangevoerd door den voorzitter Dr. J. Th. de Visser, die helaas, wat clit betreft, in het vrijzinnige schuitje schijnt, te varen, en die adviseerde om cle onbeschaamde wenschen van de AVRO In te willigen. Een ander groepje steunde het voorstel van Mr. de Gaav Fortman om het Christelijk volksdeel (KRO en NCRV) 35 pet. van den zendtijd toe te staan; dat wil dus zeggen vijf dagen per week op één zender. De derde belangrijke groep in den Radio- raad, waartoe Mr. Gerbrandy behoort, wil als grondslag ongeveer nemen de politieke verhoudingen. De rechterzijde beschikt over ruim 50 pet. van de kiezers, voor haar wordt dus een volle week op één zender gevraagd. Kan het billijker? In de N. R. C. las ik nog dezer dagen, dat de AVRO meer. begunstigers heeft dan alle andere omroeporganisaties te zamen en dat hij dus alles moet hebben, -vat hij wenscht. Ik geloof er geen steek van, met alle respect overigens voor de kwaliteit der AVRO-uitzendingen, dat deze bewering juist is. En ik" zou mij, als ernstig blad, voor zulke beweringen schamen, sinds de AVRO een petitionnements-agitatie heeft gevoerd, welke even opgeschroefd als misleidend was, Interieur der studio, de Lu En voorts, de minister rit met die min derheidsadviezen natuurlijk in zijn maag en een beslissing is nog niet genomen. Maar ik ben daarop tamelijk gerust. Minister Reymer moet niets van het onware neutraliteitsbeginsel der liberalen hebben en een bevoorrechting van de AVRO zou hem in de Tweede Kamer hoogst kwalijk genomen worden. Daar is beslist een meerderheid, bestaande uit S.D.A.P., Rome, Anti-rev. en Chr. histori- schen (geheel of gedeeltelijk), die de prin cipieele omroepen recht zal willen doen. De AVRO moge dan met groot lef optre den, hij is niets meer en niets minder clan een doodgewone liberale omroepvereeniging. Het haat hem ook niet, of hij zich aan de samenwerking, welke er tusschen de ver schillende omroepen bestaat, onttrekt. Hij zal in het wettelijk gareel moeten loopen Inzake cle radio-distributie kan clit voor loopig een beetje storend werken, doch dat komt ook wel in orde. Ge weet, dat er tegenwoordig 'hertche Kerk te Hilversum. radio-centrales bestaan, welk©, radio-uitzendingen voor een bepaalde buurt distribueeren. Deze centrales hebben daarvoor een vergunning van den minister en berekenen aan de "aangeslote nen b.v. 50 ets. per weoMkvoor aansluiting en luidspreker. De omroeporganisaties stellen zich op het juiste standpunt, dat hierbij de rechten van derden in 't gedrang komen. De centra les handelen n.l. met het eigendom der omroepvereenigingen. En het is billijk, dat hiervoor wat betaald wordt. Reeds schijnt beslist te zijn, dat de cen trales voor dit jaar een som van f 100.000 zouden storten, maar dit bedrag kan niet verdeeld worden, omdat cle AVRO liever zelfs niets ontvangt, dan iets aan de VARA te gunnen. Doch ten slotte wordt dit zaakje ook wel geregeld. Het is. zooals Mr. van der Deure zeg-t: da schoolstrijd is niet tevergeefs gestreden. Ook op het terrein van de Radio zal het recht zegevieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5