m* llirutur geitedje ©oumit! Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. TWEEDE KAMER Leger en Vloot. WERFT NIEUWE lBONNEMEflfi (Resehikkingskoston f015) hi't Buitenland bij Wol Bil 'lilgelli Ksellt' uling „7.- AI lus bit vooruitbetaling Losse nummers 5 coot mot Zondagsblad 7/9 cent Zondagsblad n»*t nfzonMilijk verkrijgbaar No 2980 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 A n V B H E N 11 E Nl Van 1 tol 5 repels J L17V% van l—6 regels 240 Elke repel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan liet bureau wordt berekend fO.tO 10e Jaargang bestaat uit DRIE blader VERSLETEN ARGUMENTEN. In „Het Volk" komt een artikel voor ove het danskvvuad. waarmee wij in veel op zichten accnnrd kunnen gaan. Waar dit zoo is, zal men het ook ver staan, dat het bind begint met een inleiding, welke aan moet toonen, dat men het nie 1 eens is met de „overdreven voorstellingen van wat ter rechterzijde gcvvenscht wordt" Duch. ondanks deze beperking, komt de erkenning: „Dat die excessen er op dansgebied zijn, is moeilijk te betwisten. Het is niet over dreven, van een even naargeestige als be lachelijke danswoede te spreken. Er zijn er genoeg, die avond aan avond dansen en bij wie wat een gezonde uiting van levens vreugde kan zijn, tot een dolle razernij geworden is. Daarenboven valt niet te ontkennen, dat vele „dancings" zwoele gelegenheden zijn, die voorportalen der prostitutie uitmaken, waar met name jongelui uit do kleine burgerij kennismakingen vinden, die aan heel hun verder leven maar al te vaak eeri jammerlijke wending geven. Dat zulke on miskenbare gevaren angst wekken en op middelen er tegen doen zinnen, is ten volle begrijpelijk". Na een tusschenbetoog, waarop we straks terugkomen, eindigt het artikel dan met dit slot: „Daarmee behoeft niet gezegdte zijn, dat elke wettelijke inmenging op dit ge bied van tevoren afgewezen dient te den. Door wettelijke bepalingen op de af metingen enz. van kafee's, is de vunzigi kroeg zeker achteruitgedrongen. In zake bioskopen hebben wij ons niet tegen jeugd bescherming door filmkeuring verzet. Zoo zal op dansgebied wellicht wel wat te doen zijn. Maar men trotseere de mee ning, alsof de kern van het euvel met de wet te treffen ware. ,Dat is in het beste geval hopelcoze utopie, soms ook zelfver blinding en maar al te vaak treurige demagogie". Waarom hier gesproken wordt van zelf verblinding en demagogie verstaan we ab soluut niet. Nergens, in geen enkel Christelijk blad, vonden we de meening verdedigd, dat wo'te- lijke bepalingen een sterk zedelijkheidsbesef kunnen bevorderen. En, in dien geest sprak ook Minister Buys dé Beerenbrouck, toen Hij dé Commissie inzake het dansgevaar in stalleerde. Daarom zeiden wc, dat we het in veel op zichten met „Het Volk' eens zijn. We zijn ook van oordeel, dat het danskwaad niet te ontkennen valt en we meenen niet, dat overheidsmaatregelen het kwaad in den wor tel aantasten. Maar des te minder begrijpen we daarom de middelmoot van het artikel in" het roode dagblad, waarin met een beroep op andere volkszonden: prostitutie, drankmisbruik. Neo-malthusianisme en verslapte huwelijks zeden wordt betoogd, dat men van over heidsmaatregelcn niets verwachten mag. We ontkennen ten eencnmale, dat velen ter rechterzijde een wondergeloof be zitten van wat «net overheidsmaatregelen op zedeliikheidsterrein bereikt kan worden; maar we doen een beroep op de wetten, welke er zijn, dank zij met name wijlen mr. Hegout en wijlen dr. Kuyper. Wetten welke helaas ondanks de tegenwerking der vrijzinnigen van alle gading tot stand zijn gekomen. Maar. wetten ook, welke onomstootelijk in de praktijk bewezen hebben, dat ze steun bieden aan de strijders tegen de onzedelijk heid. tegen drankmisbruik en andere volks zonden. Waarom moet ons altijd in de schoenen geschoven worden, dat wij piles van over heidsmaatregelen verwachten en waarom is de S.D A P. zoo bang, dat men onder de „zedelijkheidsapostelen" gerekend zal wor den? EINDELIJK! Wie wel eens de krantenjongens bij de stations in hun „handel en wandel" nauw keurig heeft gadegeslagen moet zich ver wonderen over hun mcnschenkennis. Ze schijnen bijkans op het eerste gezicht te kunnen raden aan welke, .dames en hoeren lectuur en illustratie van bedenkelijk allooi kan gesloten worden. En helaas verkocht wordt. Het schoen tot heden wel, alsof alles, tot zelfs de goorsle pornografie, in het publiek verkocht mocht worden. En toen hurgêmecs-1 ter d.- Vlugt te Amsterdam maatregelen nam om ne meest vieze weekbladen uit dc kios ken ie weren kwam Mr. van Gigh (bekend door ne I.iehermann-affaire) daartegen direct in de „neutrale „Telegraaf" in verzet: zulke overheidsrensuur is ongeoorloofd. Gelukkig stoorde de Amsterdamsche Bur gemeester zich minder aan de adviezen van dezen advocaat dan anderen en gelukkig wordt zijn optreden thans door de Regeering gesteund. De vrijheid van het woord Is in ons land een kostelijk goed en met name Minister Donncr denkt er niet aan ze te beknotten.' Dit houdt echter niet in, dat vieze, gore lectuur nu maar in 't openbaar onder de aandacht van groot en klein gebracht en aan iedereen verkocht mag worden. Integen deel, wat absoluut schandelijk is, dient uit kiosk en winkelctalage geweerd te worden, De Regeering heeft dit verstaan en ge hoor gevende aan de klachten van ouders en onderwijzers, dat knapen en meisjes de gemeenste pornografische bladen in hun schooltasschen meedragen, is een actie be gonnen om aan het drukken en verspreiden van deze schandelijke lectuur een einde te maken. Zoowel te Amsterdam als te Gouda Is de oplage van een tweetal vuile periodieken in beslag genomen en zijn de persen zcgeld. Ons Christenvolk en naar wij vertrouwen, niet dit alleen, maar allen, die op fatsoen prijs stellen, zullen de Justitie voor dit op treden dankbaar zijn en haar gaarne steu nen. Met het oefenen van censuur dient de overheid hoogst voorzichtig te zijn, maar geheele onthouding zou met plichtsverzuim gelijk staan. DE DOORBRAAK TE SCHEVENINGEN SNEL VERANDERD INZICHT. Onder dit opschrift zet de „Maasbode" twee knipsels onder elkaar. Aldus: „Het Volk" van Dinsdagavond: De Paus klaagt. Men kan het verstaan. Maar het zal vermoedelijk niet meer uitwer ken dan het klagen van den Paus over het Uitbreken van den oorlog. „Het Volk" van Donderdagavond: Er gaat door Europa een beweging van afschuw over de kerkvervolging in Rusland. De paus heeft het sein gegeven, en ied. volgt. OFFICIEELE BERICHTEN BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is aan reserve-majoor E. R Bij ld veld, van hef regiment iagera, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder tweede klass:- Jer orde van Militaire Verdiensten, van Spanje. Bij K. B. is aan kapitein A. J tyaas, van hel korps iuchtdoelartillerie, vergunnning vf»Tip«nd tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van -ridder der orie van hei Legioen van Eer, van Frankrijk BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 9 tot en met 15 dezer zijn in ons land aangegeven: 8 gevallen van bu ktypnus 4 van dySenteria bacilldris, 5 van dys-nleria «urioebica, voorts .3 gevallen van nekkramp en 3 van o es m ettelijke kinderverlamming AUDIËNTIES. De audiëntie van den minister van Water slaat zal a.s. Woensdag 26 dezer niet plaats Bij beschikking van len minister van Fi nanciën is de heer P. A Driste, te Den II'af?, in de commissie van deskundige, vtoi den tabaksaccijns benoehid als p aats v.vrvanger van het lid dier comrniss'e. den heer J. G. Mi Erftemeijer te Amsterdam. CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is le heer Mr. L. van Beek '.alkoen erkend en toegeljten als vice con sul van België te Dordrecht voor het kanton U)rd recht. Een hlflije l naar de tweede INDISCHE BEGROOTING 1930 DIPLOMATIE ZAAKGELASTIGDE VAN PORTUGAL. Als tijdelijk zaakgelastigde van Portugal hij de NedPrlandsche regeering zal optreden de heer Manuel d Antus d'Oliveira te» ver vanging van den heer A. de Lopo de Sme&o DE NIEUWE IJSSELBRUG GEBREKKIGE VERLICHTING EN TE SMAL Reeds bij en kort na dc opening van de lieuwe brug over de IJssel nabij het Kater eer bij Zwolle werd van verschillende zijden gewezen op de gebrekkige toestand waarin de toegangsweg aan de Zwolsehc zijde verkeert De weg zcir is rloor den Rijkswaterstaat breed ontworpen, doch de scherpe bocht hij den weg naar het Engelsche Werk is zeer smal en na zonsondergang ontbreekt tot he den alle verlichting. Speciaal voor automobilisten levert deze eg een gevaar op, hetgeen blijkt uit een on geluk, dat Maandagmorgen aldaar plaats greep. F.cn automobilist uit Utrecht, zekere heer T. kwam met een matig ganget'e van de brug afgereden, doch kon wegens zijn nog te groote vaart de bocht niet nemen en reed tegen een boom op. De auto werd zwaar beschadigd, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het bestuur der verecniging „Spoolder Be lang" heeft den Minister van Waterstaat ter stond telegrafisch medcdeeling van dit onge val gedaan, erop wijzende dat dit een ge volg is van de slechte afrit REPLIEKENDAG OVERZICHT Vergadering van 20 Februari 1930. 't Was gisteren repliekendag. Eigenlijk konden we er het /.wijgen toe d'.^n. Want meina vi vertelde i-ti nieuws niemand, die op een bepaald punt niet overtuigd was, had zich door zijn medele den of door den minister tot ander inzicht laten brengen. Vast kwam wel te staan, dat de beide moties van den heer Cramer niet de minste kans hebben om aangenomen te worden Zolls de eerste, die Van den minister nadert* volledige inlichtingen over de huiszoekin gen vordert, zal liet zonder de steun van de vrijz.-dem. moeten doen, indien de minister doet wat de heer Joekes nog eens Instante- lijk vroeg, n.l. zoodra de tijd gekomen is volledige opening van zaken geven ook aan de Kamer. De tweede motie, die, in coin- munistischcn stijl, afschaffing van alle be perkende bepalingen wcnscht. gaat ook den vrijz.-dem. in alle opzichten veel te ver. De heer Albania bleek zijn onaandoenlijk hcid nog niet te hebben afgelegd, maar trachtte zijn standpunt met allerlei wrak ke, nietszeggende argumenten te beveiligen En over zijn Pruisische en Engelsche geest verv.anten zweeg hij in alle talen. Het was wel gemakkelijk die kwetsbare plekken over het hoofd te zien. Verdienstelijk was de afstraffing, welke aan den heer de Viss.er met lijf en ziel slaaf van de Moskousche tirannen werd toegediend. Inderdaad deze representant \an een groep machthebbers, voor wie po litieke dooilvonnisen zonder vorm van pro ces, kinderspel zijn, mist ten eenenmale elk recht om zich over vermeend onrecht hij anderen te beklagen. Vergeleken bij Rus land is 't in Indie een te loven toestand, meende zelfs de heer Albarda. Natuurlijk zal de heer de Visser wel wat terug zeggen. En ook zijn achterbuurman Wijnkoop zal een hartig woordje in petto en voor den dezer dagen geregen ereer ien heer do Visser. Maar dat komt vandaag Dan is 't de dag van de „droge ruzie", om Visserriaansch ons uit te drukken. VERSLAG De heer Cramer (sA) zette zijn afge broken rede voort. Hij merkte op, dat de minister over den ec^nomischen toe stand niet gesproken heeft D.' soc.-dem. pra ten de inlandschp volksleiders na en die, zeide de heer Crmier, weten toch wel wat af van de Oostersche montali- l.. g. crni-ier. teit. Dat er een he melsbreed verschil bestaat tusschen de beschouwingen van den heer Colijn on die van Professor Steger, welke als niet-zuiver katholiek, door den heer Feber waren gedesavou eerd, word met zeker genoegen ge constateerd. Professor Steger was uit de katholieke lijn en als sommige R.K. jour nalisten dat indertijd niet beseften, omdat zij onvoldoende op de hoogte zijn, bewijst dat niets, zouden we meenen, voor de juistheid van de dilettantistische oratie van den heer Steger. Voorloopig staat hij als Indische autoriteit alom nog steeds laag genoteerd, on danks het philosophisch jasje, dat hij zijn vondelingetje aantoog. Niet bevredigd was de heer v. Kempen (lib.) Op verschillende vragen, speciaal ook omtrent de hestuurshervorming op Sumatra, had hij geen antwoord ontvangen. Hij bleef aandringen op bespreking van de zaak eer alles in kannen cn kruiken is en in Indie de beslissing is gevallen. Het financieel optimisme van de heeren Cramer en Joekes achtte hij nog steeds on gegrond. Omtrent de algemeene bcstuurspolitiek verklaarde de heer v. Kempen het geheel met den minister eens te zijn. Waakzaam heid bleef hij der Regeering aanbevelen. Ruiten de excessen staan stellig de vele nobele inlandsche figuren. Zij, die dergelijke excessen uitlokken, zijn de menschen, wier demagogische eigenschappen scherp te la ken vallen. De bevolking wordt in haar politieke ont wikkeling allerminst geremd. Maar de extre misten bederven een normalen ontwikke lingsgang, doordat zij voortdurend rust en orde verstoren. De heer Feber (r.k.) nam de moeite om op verschillende punten de kl juistheid 'aarschujaaL'óm wgcJ^jpPnaan nkentegen een van dén Visser in hét licht e stellen. Deze ver celeek Indië, een ko- oniaal gebied in het :egin van zijn ont vikkeling, met de neest ontwikkelde leelen van Europa, lat is ten ecnen nnle onmogelijk. Bij den minister -verd geïnformeerd hoe deze zich het in ir. l. j m. Feber. werking treden der hoogere bestuurs instanties voor Sumatra dacht. De communistische actie in Indië tracht de nationalistische beweging te doordrin gen. De loyale nationalistische leiders loo- pen daardoor het gevaar, dat hun te kwa der dage de leiding ontworsteld wordt door de communistische indringers. De heer Albarda werd gewaarscjr in Indië geen overd te Wakkeren en te helpen wakefTtegen wanverhouding tusschen capaciteiten en aspiraties. De legale weg wordt niet ver sperd door de Nederlandsche regeering. maar door de extremisten, die allerlei maat regelen noodig maken. De heer Albarda (s.d.) rekende met den heer de Visser af. Deze is onderworpen aan een gezag, dat belast is met alles wat onrecht en afkeurenswaardig is. In Rusland bestaat het regeersysteem uit uitsluitend exorbitante rechten. De vertegenwoordiger van zulk een regeering mist daarom alle recht om te spreken over onrecht, dat hij el ders meent te zien. Het is voor 't laatst, dat de heer Albarda daarover spreekt. De regeeringsverklaring omtrent de huis zoekingen bleef hij, wat feiten betreft, on voldoende achten. De minister heeft ook geen feiten gegeven. Tegenover den minister handhaafde de leider der soc.-dem., dat het geen onrust brengt, wanneer hij zegt, dat het onafhan- kelijkheidsideaal pas na verloop van tijd be reikbaar is. Hij meende, dat juist een op treden als van de Regeering tegen de volks bewegingen onrust kweekt,- Moskou speelt in Indië een rol. Maar daar mag men zich niet op beroepen. Die rul ware nooit verkregen, indien de Regeering rechtvaardig en welwillend was opgetreden tegenover het eerbiedwaardige infandsche ideaal der nationale vrijheid. Wij gaan prat op onze onafhankelijkheid, maar hehooren die clan ook aan anderen te gunnen en onze politiek voor Indië daarop in te richten. Zoo snel mogelijk hebben we Indië daartoe op te voeden. Dat is onze ver antwoordelijkheid. Wijzen we die af, clan zal de toekomst van Indie richten tusschen IJ cn ons, he loot de heir Albarda, De heer v. Boetzeiaer (c.h.) had nog steeds vrees, dat de minister te snel aan den bovenbouw van de nieuwe bestuurs inrichting voor Su matra zou beginnen. De trouvaille van den suppletoiren be- crootingspost schijnt icm niet zeer aan te evelen. De zaak is 'an al te ver gevor- 'erd, dan dat nog •nige invloed van Kamer /nu kun- ■n uitgaan. Het spreken over van Uuetzciner. subjectieve en objec tieve voorwaarden door de soc.-dem. achtte de heer v. Boet zeiaer een soort gegoochel. Als het er op aan komt, staan de soc.-dem. aan >ien kant der extremisten. De Regeering zal voldoende gronden ge had hebben om tot de huiszoekingen over te gaan, meende de clir.-hist. woordvoer der. Men doet daarover verontwaardigd. Maar niet zoo lang geleden hebben ook hier te lande huiszoekingen plaats gehad, waar over nog niet alle stukkon op tafel zijn ge legd. Niemand spreekt er over. Scheiding moet gemaakt fpsschyn natio nalisme en extremisme. En tegen dat laatste is het Regceringsoptreclen gericht Men moet heide volstrekt niet vereenzelvigen. Voor dc bevordering van de vrije ontwikkeling van het nationalisme, is het noodig dat het ex tremisme wordt beteugeld. Binnen de Rijks- eenheid kan Indië tot groote zelfstandigheid komen. Mr. Joekes (v.d.) meende, dat hij zijn meer optimistische beschouwingen over dc financiën niet behoefde te. wijzigen. Z. i. zijn er nog allerlei factoren, die aan een niet on gunstige verwachting steun bieden. Een minimum van waarborgen voor de toepassing der exorbitante rechten bleef hi, noodig achten. Wat de tweede motie-Cramer te dézen aan zien en ook met betrekking tot allerlei an dere belemmeringen vraagt, het ware onver antwoordelijk daartoe over te gaan. Heel het staatsbestel zou er door op losse schroeven komen te staan. Daarom zullen de vrijz.- dem. tegen de tweede motie-Cramer stem men. Het over één kam scheren van alle natio nalistische vereenigingen zou tot een ramp leiden. Over de huiszoekingen verlangde de heer Joekes nadere inlichtingen. Belooft de mi nister die inderdaad te zullen geven, dan is hij bereid nog even te wachten en zal dan niét voor de eerste motie-Cramer stemmen Blijft de minister zich op het standpunt stel Ien, dat „buitenstaanders" er niets mee te maken hebben, dan acht Mr. Joekes een prikkel om wèl inlichtingen te geven, noo dig. De hestuurshervorming van den minister heeft nog steeds niet zijn instemming om dat het ambtelijk overwicht er te overhee» schend in is. Boven de vorming van één provincie Sumatra gaf hij de voorkeur aan een indeeling in drieën of vieren. Er zouden dan tusschen het bestuur der oude rechts gemeenschappen en het provinciaal bestuur geen tusschenschakels zijn. Vandaag zullen nog de heeren Wijnkoop en de Visser repliceeren en daarna de mi nister. VRAGEN VAN KAMERLEDEN BEËEDIGDE KLERKEN OP HYPp^HEEKKANTOREN. De heer Srheenk heeft aan den minister v.n financiën de volgende vragen gestéld Kan de benoeming eener commissie, aan veike opgedragen zal worden omtrent de positie van de beecedigde klerken ai.ti de hypotheekkantoren rapport uit te brengen, welke, naar verluidt, door uue excellentie in uitzicht is gesteld, spoedig verwacht woi (Jen? Ligt het in de bedoeling, om in deze com missie ook een of meer vertegenwoordigers van de ambtenarenorganisalies op te na men? ANTWOORDEN VAN MINISTERS In antwoord op de^e-treffende vragen van het Tweede Kaïnerlid Boon, deelt minister Verschuur mede, dat, zoodra het zich liet aanzien, dat het. aanhangige ontwerp van wei. inhoudende bepalingen tol regeling van den kleinhandel in alcohol houdende drnn ken, door regeling van werkzaamheden in de Tweede Kamer niet meer voor 1 Me' a s. in het Staatsblad zou kunnen verschijnen, hij maatregelen neeft voorbereid tot indie ning van een wetsontwe-p. waarbij de ter mijn. waarbinnen de vergunning is verval len wordt verlengd tot 1 Mei 1931. Dt mi- uister zal er gaarne toe medewerken dat bet ontwerp tijdig tot wet wordt verheven. VLIEGVELD TE BREDA EEN PARTICULIER PLAN. Een te Breda gevestigde firma, die aldaar e»n reisbureau explodeert, heeft het plan te Rreda een vliegveld aan te leggen. Zij heeft daartoe een terrein gekocht achts' he-t .-.clmetterrein jp de Galdersche heiJs. Ken eventueele ingebru kneming hangt nog at van de goedkeuring der autoriteiten. DE PHILIPSLICENTIES VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING BEREIKT. De besprekingen, die op verzoek van den Minister van Arbeid, zijn gehouden tusschen de N.V. Philips en den Ned. Bend vin Ra i'ohandelaren en Jen Bond van Omierne roers in de Radiob'ranche in Nederland zijn gisteren onder leiding van den M.nistei voortgezet. Naar door beide partijen wordt medege deeld, is op alie punten volledige overeen stemming bereikt. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND Bij K B. zijn ongegrond verklaard de be roepen van den gemeenteraad van Lis?- en de Nx>rd-Zuid Hollandsche Tramweg Maat ~:bappij te Haarlem tegen de beschikking an Ged Staten van Zuid-Holland, waarbij aan de N.V. Autobus onderneming „De Sleutels!-"!-' te Leiden v.mi den tijd van 3 ■aren v.-rgunning is verleend tot he' in verking houden van een autobusdienst tus eben Leiden en Lisse, langs Oegst-geesi en Sassenheim. EEN DUUR HOKJE ALS DE GROOTE GEMEENTE IETS IN EIGEN BEHEER DOET Wie de moeite neemt om het Rotterdam- sche raadsoverzicht in dit nummer te lezen ('t is overigens niet bizonder interessant) Dat sociaal-democraten een lintje weige ren, is bekend. Dat er in de dagen van olim bondsonder- wijzers zijn geweest, die geen hoofd wilden worden, is ook bekend. Maar dat doodgewone, achtenswaardige burgers en bovendien gemeente-beambten be leefd bedanken voor rangverhooging, dat is niemals dagewesen. Echter, dit is niet het ongeloofelijkste van wat er verhaald is. De heer Van Burink heeft een miraku- leuse mededeeling gedaan, waarover de over zichtschrijver zwijgt, omdat hij het voor absoluut ongeloofwaardig houdt. Ik heb echter wel eens achter de gemeen telijke coulissen gekeken, en ik twijfel er niet aan of Van Burink was geloofwaardi ger dan ooit. Nu dan, hij vertelde, dat er onlangs er gens in Rotterdam een politiepost op z'n Amerikaansch verrold is naar een ander stadsdeel en dat kosttemaarf 7000. Daar zet ik twee eensgezinswoningen voor; bromde wethouder Ter Laan. En ik ben er bijna een jaar wethouder voör, zei zijn collega De Zeeuw (bij zich zelf). Ja, zei Van Burink, in de kassen van alle communistische partijen te zamen zal geen sovjet-controleur zooveel vinden. Dat zijn allemaal beweringen en vergelij kingen, waar men weinig aan heeft,, valt een particulier bouwer; zoo'n prutser, die aan het werk van de gemeente niet tippen kan, mij in de rede. Ik heb het gebouwtje even opgemeten en ik neem aan een even groot, maar doelmatiger en steenen politie post te zetten voorf 6000. Tegen de gemeente kan toch maar nie- voor 't verrollen van zoo'n schuurtje een rekening te calculéeren met ëen eindbedrag van f 7000. Terwijl er vast en zeker de post: ondernemerswinst 10 niet op voorkomt Een prachtopgave voor het eerste prak- tikale examen voor gemeente-administratie. Een prachtvraagstuk om een commissie in onderzoek in te stellen, waarbij het cre- diet voor vacatie-, expeditie- en recreatie- kosten (tarief Haagsche leden der Eerste Kamer) ongetwijeld lager kan zijn dan de kosten voor verplaatsing, doch zeker hooger dan de waarde van het gebouwtje. Ten slotte kan een aparte raadsvergade ring aan deze kwestie worden gewijd; ten zij voor het einde van het onderzoek het corpus delictum totaal vermolmd is AMSTERDAM HET ROKIN. Het college van B. en W. dat eerst had be sloten de motie Boekman-Baas niet op de agenda te hrengen voor de volgende raads zitting is blijkbaar van opinie veranderd. De Raadsleden ontvingen nu een z.g. vlag getje waarop de mededeeling dat toch in de volgende vergadering over het Rokin zal worden gesproken en naar wij hopen ook beslist. Ons lijkt dit juist. De motie bovenbedoeld heeft juist de strekking te komen tot een principieele uitspraak. Wil de meerderheid van den Raad dempen, dan is het overbodige moeite te komen met allerlei plannen, die wel het water behouden, maar geen genade vinden in de oogen van de Raadsmeerder- heid. Wil men niet dempen, dan weet P. W. waaraan hij toe is en kan het beste plan maken dat met behoud van het water moge- li ik is. En in beide gevallen is het met de Rokin-misère uit en kan de verbetering be ginnen waarop men reeds 10 jaren wacht. Elk uitstel is verkeerd, elk uitstel van langen duur. brengt ons nader bij do dem ping wijl ieder voelt er moet toch iets ge beuren en men ten slotte de demping zou gaan verkiezen boven het voortduren van een toestand die niet te verdedigen is en die ons tot een risee maakt voor heel de stad. DE SLAPTE IN DE HAVEN Gedurende den laatsten tijd is er in de .Amsterdamsche haven weinig vrachtver voer. Wij vernemen, dat als gevolg hiervan drie vrachtschepen van de Stoomvaart Mij. „Npderlancl". n.l. de „Rondo", de „Saparoea" en de „Singkep" tijdelijk uit de vaart zijn genomen cn te Amsterdam zijn opgelegd. Bovendien ligt van dezelfde maatschappij in de Amsterdamsche haven het s.s. „Von del" als reserve-mailschip. DE ELECTRISCHE TREINEN PROEVEN TER OPVOERING VAN DE SNELHEID. Op het baanvak Den Haag—Amsterdam worden proeven genomen of het mogelijk is. ♦e snelheid der flectrische treinen op te -oeren. Met een snelheid van 10(1 K M per ur werd de afstand Leiden—Den Ihag n 1 minuten en de geheele afstan I Den Haag Amsterdam in 42 minuten afgelegd ()i>k ..iet de z.g.n. locanltreinen worden tu-schen Leiden en Warmond proeven genomen ter opvoering van de snelheid. VELIGHEID LANGS DE KUST. Een film voor de wereldtentoonstelling. In opdracht van het Ministerie van De fensie zal een film worden gemaakt van veiligheidsmaatregelen langs de kust; zullen worden gefilmd de vmirsche- behakening langs en vuurtWrtms op on ze kust, alsmede de drandlooze en peilsta- i. henevens het reddingswezen. De film zal op de wereldtentoonstelling te Antwer pen worden afgedraaid. GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1