JHriupr £nït5ctjr Ghntraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. TWEEDE KAMER WERFT NIEUWE ASÖNNEE'S, Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten f0.!5) ter week t 0.23. Vuui het Buitenland bij Weke- lijkache zending „(k— PJH dagelliksche zending .,7.— Alle» bil vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent onet Zondagsblad 7 cent Eondagsblad niet afzonder lijk verkrijgbaar No 2979 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 A r» V E R r E N T 1 Ni Van 1 tot 5 regels fl!7^ Like regel <neer 0^2Vi Inge? ^.cileilei MngeL van t—regels ,.2.30 Elke regel meer .0.45 Bu contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan liet bureau wordt berekend I 10e Jaargang Dit nurnmei Bestaat uit VIER blades MOGEN WIJ ZWIJGEN? „Toen eenige maanden geleden in Nederlandse!) dagblad de verrassende uiting gedaan werd, dal de godsdienstvervolging in Rusland verminderde, hebben wij in een drietal artikelen aangetoond, dat daarvan geen sprake was", aldus begint de r.k. „Maas bode" een artikel over de vervolging der Christenen in Itusland. Wij zouden met een soortgelijken aanhef kunnen beginnen. Toen wij in den vorigen zomer geschreven hadden over de godsdionsthaat van de Sov- jetregecring, kregen wij van een bekend Zendingsgenootschap in ons land een ver zoek om niet meer in dien geest te schrij ven. want dit prikkelde de Sovjet-regeering en werd weer op de Christenen in Rusland gewroken. En we werden aangespoord, om het voorbeeld te volgen van een ander Chris- tolijk dagblad dat de positie der Russische Christenen als „draaglijk" voorstelde. Dit verzoek hoe men er ook verder over moge denken was ingegeven door har telijk medelijden met de verdrukte broeders en zusters in 't Oosten, maar kon ook et mystificatie, een bedriegelijke handelwijs zijn. Toen wij nader informeerden werd ons geantwoord, dat de persoon, die het onder teekend zou hebben, met vacantia was en later hebben we er niets meer van gehoord. Intusschcn echter fs wel gebleken, dat geen verlichting van druk is ingetreden, doch dat het gruwelijk bedrijf dagelijks in omvang toeneemt De Sovjetpers, welke eerst de mededeelin- gen over de vervolging loochende, gepft nu reeds officieele berichten, waarin gezegd wordt, dat honderden gedood worden, mees tal zonder vorm van proces, op grond van het feit, dat hun overtuiging afwijkt van de opinie der overheid. Op gezag van een orthodox Russisch pre laat. zoo meldt de „Maasbode' heeft dr. Wil son, Anglicaansch bisschop van Chelmsford, statistieken openbaar gemaakt, die ten he mel schreien. Gedurende haar dirtatuur heeft de sovjet regeering ter dood gebracht: 31 bisschoppen, 1.500 priesters en 7000 monniken en zusters. Momenteel zijn gevangen: 48 bisschoppen, 1.500 priesters en meer dan 10.000 monniken en zusters. Alleen in de twee laatste maanden van 19*29 werden gesloten: 540 orthodoxe, 11 protestantsche, 63 joodsche en 18 mohamine daansche bedehuizen. Men weet, dat de of ficieele atheïsten-bond er bij de sovjet regeering op heeft aangedrongen vóór 1935 tot sluiting van alle bedehuizen in Rusland te komen. Mogen wij zwijgen? Gelukkig, er komt een ontwaken in alle Christelijke landen en ten onzent worden door de Kerken re.cds bededagen uitgeschre ven: terwijl belijders van alle godsdienstige gezindten protestvergaderingen organisee ren. Laat ons toch niet zeggen, dat zulks niets baat, omdat de Regeeringen, nu het geen economische belangen geldt, toch niet zuilen ingrijpen. Laat ons liever bedenken, dat dezelfde Bijbel, die ons waarschuwt om op prinsen geen vertrouwen te stellen, ook de troost rijke woorden bevat: een krachtig gebed des rechtvaardigen vermag veel! Zwijgen mogen wij in geen geval. OFFICIEELE TEGENSPRAKEN. In verhand met bovenstaande driestar zijn de. „officieele" berichten over de gods dionstvervolging, welke van Sovjet zij.Ie thans verspreid worden, zeer merkwaardig Sergej, de metropoliet van de Russisch orthodoxe Kerk, laat aldus deelt de Sov jet pers mee verklaren, dat er van vervol ging geen sprake is; slechts priesters en rabbijnen, die politieke misdrijven hebben begaan, worden in hechtenis genomen. De feiten spreken een andere taal. en dc verklaring ligt voor de hand, dat Sergej op deze wijze poogt zijn geloofsgcnooten zooveel mogelijk voor de wraak der Sovjets te be hoeden. In 1927. toen zijn voorganger nauw lijks voor terechtstelling bewaard hleei heeft hij zich uiterlijk met het Sovjetbewind verzoend. Algemeen heerscht dan ook de opinie, dn. de hcele verklaring van Sergej slechts een mystificatie is. Men wordt in deze meening versterkt, a.s men de berichten van het Joodsche tele- graafagentschap leest. In haar haat tegen den godsdienst is de Sovjet regeering radicaal: zij treft iedereen die nog aan God gelóóft. Ook dus de Joden En. zoo werden in den laatsten tijd. even eens wegens „politieke misdrijven", tal van rabbijnen gevangen gezet En dan voegt het Joodsche persbureau er aan toe: „De in hechtenis genomen rabbij nep hehonren tot degenen die verleden jaar door de Sovjet regeering gedwongen waren, een stuk te teekenen, verklarende OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is aan den heer P. Orlgoni op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Piraeus en als zoodanig benoemd de heer F. J. M. Cauchi. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. Is aan ir. E C. W. van Dijk, te Bilthoven directeur van de Ned.Spoorwegen, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken vun officier in de orde van het Legioen van Eer; is aan A. I. J. de Broekert, chef van den technischcn dienst der N. V. Philips' Gloei lampenfabrieken. te Eindhoven en aan P. N. Ir. Staal, onderdirecteur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, te Eindhoven, verlof verleend tot het aannemen van hunne benoe ming tot ridder in orde van Leopold II van België. AUDIëNTIES. De gewone audiënties van den Minister van Finnnciën zal op Maandag den 24 Febru ari a.s. niet plaats hebben. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 9 tot en met 15 Februari 1930, werden 262 gevallen van roodvonk aan gegeven en 160 diphthevie-gevallen. In de week van 9 tot en met 15 Februari werd entstof afgeleverd voor 961 personen. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inenting geconstateerd. EERSTE KAMERLID J. N. HENDRIX ERNSTIG ONGESTELD Het Eerste-Kamerlid de heer J. N. Hen- drix, oud-lid van Ge.1. Staten van Noord- Holland en ou i lid van den Amsteidam schon Gemeenteraad te Aardani.out woon ach ti g, is naar wij vernemen ernstig ongesteld. DR. S. E. B. BIEREMA GEEN KAMERLID MEER? Naar vernomen wordt zou het in de be doeling liggen van Dr. S. F.. B. Bi ere ma, te Usqueii. om na afloop van de thans loo- pende zittingsperiode zich niet weer he schikbaar te stellen als lid van de Tweede Kamer, wegens het aanvaarden van de func tie. van voorzittei van het waterschap Hun sin go. DE RADIO LICENTIES NOG GEEN OVEREENSTEMMING. Wij vernemen, dat de hespieking m schen de \T V Philips R idin en ie heide organisaties vooi den radiohnndel, inzake de regeling der iicenl.es. D nsdag ziin voort gezet Aan het eind dezer conferentie waren heide partijen nog n.et zoo ver tel elkander gekomen dat ?on tevre li gen de oplossing werd bereikt. Op verzoek van den Minister hebben de deelnemers tan de mnferentie zich here-d verklaard tot voortzetting der onderhande lingen in liet kal'inet van den'Minister, ten einde te onderzoeken of alle mogelijkhedm voor een compromis zijn uitgeput. HET STAPHORSTERVELD ONTGINNING VAN GRONDEN. De N.V. Ontginnings-maatschappij Over ijsel heeft in beginsel besloten, een complex gronden, groot ongeveer 1600 H.A. gelegen in het Staphorsterveld tussclien Hasselt en Staphorst te onteigenen en opnieuw te ver kavelen. Voor de financiering van de uitvoe ring van het plan zal een bedrijfskapitaal van moer dan een millioen gulden noodig zijn. De naaml. vennootschap zal trachten, die hedrag van overheidswege te verkrijgen als voorschot. Ze meent, dat het financieele risico zeer gering is. BEHOUD VAN NATUURSCHOON HET WANDELBOSCH TE ROLDE. De raad der gemeente Rolde besloot tot aankoop van het aldaar gelegen wandel bosch toebehonrenrip aan de prven wijlen den heer Mr. C. Tetrode te Assen, voor de som van f 27 000. Gedurende de eerste tien jaar ontvangt de gemeente de volgende bedragen f 500 per jaar van het riik. f 5S0 per jaar van particulieren en gedurende 5 jaar f 50 van den A. N. VV. B. DE C. P. ..HOLLAND" CONGRES-NIEUWS. Aan het verslag van het congres der Com munistische Partij Holland ontleenen wij nog. dat de afgezette „rechtsche" partijbe stuurders Seegers, Bergsma en „van Riel" (E R. Manupl) voor het slot van he congres verklaard hebben, dat zij de partij en hare beslissingen trouw zouden I.lijven en loyaal zouden samenwerken met het nieuw gekozen iinrtiihestuur. .Zij zullen" zoo wordt ter hunner waarschuwing opgemerkt, „in practijk alle gelegenheid hebben, on tnonen. dat hPt hun hiermede ernst is." dat er in Rusland geen godsdienstvervol ging voorkwam". Deze berichten werpen wel een zeer eigen aardig licht over de nffirieele tegenspraken welke thans uit Rusland komen. Vrees voor wraak schijnt du geestelijke leiders in Rusland er toe te brengen om ui- menging van huiten af te raden. Het is merkwaardig, doch tevens in-droe- vig. Dat is het land van de vrije gedachte! EEN NIEUWE GRAANSILO In de haven van Düsseldorf is een graansilo gebouwd, die een aardigen indruk maakt. INDISCHE BEGROOTING 1930 DE MINISTER BEANTWOORDT HET DEBAT. Vergadering van 19 Februari 1930. OVERZICHT De heer de Visser was van zijn „regenera !ie"-congres terug en had behoefte te toonen. lat hij niet langer zijn plicht zou verzaken, zich gebeterd had en voldoende besef had van de degeneratie der S.D A.P.- Hij spande alle krachten in om ook Wijn- kooi) te overtreffen, in de hoop, dat de machthebbers met de knoet, die achter hem '-taan niet geheel ontevreden zullen zijn. Natuurlijk was de inhoud van de speech weer omgekeerd evenredig aan de gebruikte krachttermen. Herhaaldelijk moest de voor zifter van zijn hamer gebruik maken en zelfs den weerspannigen redenaar tot de orde roepen. We konden de niet werkende geluidversterking tijdens deze rede mi Minister de Graaft kon onmiddellijk na den heer de Visser aan het woord komen In een rustige rede van zeven kwartier heeft hij de verschillende sprekers beantwoord. Geheel in den geest en in den stijl van de uistekende Memorie van Antwoord, waarin I-et Voorloopig Verslag der Kamer was be handeld. Wil He' Indië goed gaan. zoo betoogde de minister, dan moeten orde en rust verzekerd zijn. Dat is de onmisbare voorwaarde voor icn krachtige, welvaartspoiitiek niet alleen, maar ook voor het handhaven onzer positie in internationaal verhand. Indië is niet ge haat met een vooropgezette liquidatiepolitick De verdere doorvoering der bestuurshe.- vormini' zal berusten op de bestaande oude rechtsgemeenschappen. Voor het aanbren gen van den bovenbouw zal een periode van rustige voorbereiding moeten worden ge bruikt. De Minister had een Indië niet kwet- senden vorm gevonden om de Kamer gele- geilheid te geven te barer tijd nog eens ruimschoots aandacht te kunnen schenken >an de uitgewerkte plannen die een zuiver Indische aangelegenheid betreffen en dus ia Indië zelf ten principale beslist behooren te worden. Tegenover alle socialistische onvoorzich rige beweringen in handhaafde de minister met kracht de stelling, dat er alle aanlei ding was voor de Indische Regeering om op te treden. In Juli 1929 ging dit te Soerabaja tegen een absoluut onder rommunistischen invloed staande arbeidersorganisatie. De mi nister heeft daarvoor de bewijzen in bandon. Ook voor de huiszoekingen op 29 Dcc. jl. waren voldoende feitelijke gegevens aanwe zig. Er waren pogingen tot opruiing en inis- 'ladig optreden. Te zijnor tijd zullpn nadere mededeelingon worden verstrekt. Eerst moet liet justitieel onderzoek zijn afgeloopcn. De minister wonscht, dat het politiek be sef in Indië zelf in gezonde banen zal ont wikkelen. Revolutionaire invloeden zullen echter ton scherpste worden bestreden. Zeer terecht kwam de minister er tegen op, dat de soc.dem. zich in al te groote vrij moedigheid een pluim op don hoed steken voor wat in Indië aan goeds geschiedt Niet gij. zoo voegde hij hun toe, maar zending en missie en tal van regeeringsambtetiaren ver dienen hulde voor de onbegrensde toewijding waarmee zij steeds niet met woorden, maar met daden aan Indiö's ontwikkeling hebben eea rbeid. Tenslotte verdedigde zich de minister kort, maar raak tegen het verwijt van onaandoen lijkheid. Onaandoenlijk ben ik. die Indië uit 30-ja- rige ervaring ken. voor groote en gevaar lijke woorden nis den dag te voren ook weer door den heer Albania zijn gesproken. Maar de feiten laten mij niet onbewogen. De heer AIhnnla daarentegen is onaan doenlijk voor de. feiten, als hij in onbezon nen taal de beste hodopjingen der Regeering miskent. Onaandoenlijk is hij ook voor het feit. dat zijn aan de revolufionaire artie steun biedend optreden voor de eenvoudige ■nlandsche bevolking rampzalige gpvolgen kan hehhen. Wie opzweept teeen het Neder- landsche gezag en zirh geen rekenschap geeft van de mogelijke gevolgen daarvan, lijdi aan een uiterst gevaarlijke onaandnen 'ïikheid. fk hoop, aldus besloot de minister, dat de heer Albarda die onaandoenlijkheid •/al wpton te overwinnen De minister had daarmede niets te veel :rczegd en de nnnmatigende, roekelnoze poli tiek der sóc.-dem. even fijn als scherp ver oordeeld. Dc replieken begonnen. De heer Cramer wilde over zijn antwoord nog wat studeeren en drong zoo jammerlijk om niet te moeten doorpraten."dat de voor zitter uit puur medelijden te ruim half vijf te zitting verdaagde. VERSLAG Het woord was den heer de V i s (Comm.). 't Regon al direct, frisch va lever, met een fel pro test (egen de behan deling dezer begroo ting in dit parlement dat onbevoegd i: Wel zijn er eenig Indische specialitei ten. rijn niet in het parlement om. de helan Indische bevolking te 'ïehaitigen. Deze hoe ren staan voor de he li, de vinner. langen van het Ko loniaal kapitalis Alleen de partij, waartoe spr. behoort, komt oor de Indonesische bevolking op. Dat was één. Daarna kreeg Wijnkoop een beurt. In den verkiezingsstrijd, zoo vernamen we, neoft een ongehoorde misleiding plaats go nad doo.- een partij die zich ook commu nistisch n lemdé. een zoo onbeschaamde mis- 'piding als zich in de politiek nog nooit vol trokken heefl. Deze partij zeide op het stand runt te staan van de Communistische In- ernatmnule. maar handelde vierkant tegen de stellingen van die Internationale in. De iioei Wijnkoop was het, die verhinderde, dat m dit parlement althans één stem van don 'i.donesiër kon wnrdon gehoord. Toen de hegrooting Alles in de Kamer was reactie. De kapi talistische ministers treden misdadig op De Voorzitter: Ik roep u tot de orde. D heer dp Visser: Het is moeilijk voor /nik een optreden een woord te vinden, dat parlementair toelaatbar js. Alleen in Rus and is ophouw mogelijk. De heer Albarda: Tu intig executies pei Mg. De heer de Visser: De heer Albarda tiupft het waarschijnlijk over Britsrh lm]c anders vergist hij zich. De moderne sociaal •cmocraten doen nie' anders dan de volks massa's ophitsen tegen de proletarische Sov !"t republiek. In alle koloniale gebieden is de revolutie op de dagorde geplaatst en die gaat er niet af. vóór deze volken zich hebli vr igevochten. Ook in Indië. Achter het verzet daar schuilt, niet Moskou, maar het wordt ïntge lokt door de terroristische overheersching De heer Van Kemppn sprak uit. dat. dc In .onesisrhe beweging onder leiding staat van raddraaiers en opruiers. Als deze he- schaafde miinheer dergeliike uitdrukkingen •.vil gebruiken, dient hij dat te doen in een pip-ei komst waar menschen zitten van het gehalte Fork-De Grarff De Voorzitter: Ik verzoek u dergelijke •ihd,ukkineen nipt .r gebruiken. De. heer de Visser noemt verschillende vr-i.rucelden, die z.i. anntoonen, dat het In donesische volk op d° meest verschrikkelijke manier geterroriseerd wordt. Van de exor bitante rechten wordt gebruik gemaakt om duizenden op di afschuwelijkste manier te mishandelen. Dp R-geering kan doen wat zii wil, het zal haai niet hikken, dat ont waken van dit millioenenvolk te onderden keii De Voorzittei hamert en zegt: Ik kan niet dulden dat u op deze wijze voortgaat De i.eer de Visser: Meneer de voorzitter, kan ii niet dulden De Voorzitter hamert luid. De I;ppr de V i s s e. r: Wat kan u nu eigen- dik niet dulden? De Voorzitter: Dat u het Indische volk ophitst. Dp lieer de V i s s e r. In Tndië wordt het onderwijs verwaarloosd. Evenzoo is het met de gezondheidszorg. Men vindt nn neg, dat de rpgenring te royaal is. Royaal is zij alleen vnor de na'fe or !r.*ige ruzie, vooi marine en leger. Het volk iiopft geen -echten, geen arheidshe scherming De poenale sanctie heeft ramp zalige gpvolgen. Zieken en ouderdomszorg ziin niet aanwezig. De mishandeling in de bedrijven is afschuwelijk. Dp nationalisti sche vereenigingen worden op alle manieren vervolgd en mr- Soemnntri, wien men niets kan bewijzen, zal waarschijnlijk naar den Imlof rdei hel plunderaars. Dat was oneindig erger dan wat de heer v. Kempen deed en waarvoor de heer Albarda zich verontwaardigd toonde. Bovendien staan zijn eigen partijgenootcn, de beulen in Berlijn, aan dezelfde dingen schuldig. Zij ook schoten de communisten eenvoudig neer. Herhaaldelijk werd de heer de Visser tot de orde geroepen, maar hij daverde maar door. Natuurlijk was zijn felle critick op de tweeslachtigheid der soc.-dem., sociaal- fascisten genoemd door den Communist, tot op zekere hoogte volkomen juist. Maar de vorm was parlementair ontoelaatbaar. Ten slotte eischte de heer de Visser volle maatschappelijke en politieke vrijheid am nestie voor de politiek-veroordeelden en der gelijke meer. Tot de bevrijding van het Indonesische volk leidt maar één weg: doorzotten. De minister van Koloniën kwam vervolgen- Hij begon me' de financiën ÏNGEZQNT)v"w ^TÏDRDSF.LING. der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. BOND VAN CHR. ZANGVEREEN. IN NEDERLAND zal nor zijn eigen be- VótKing. Zijn proletarische leiders worden vervolgd en verhannen De Volksraad is een instrument tot misleiding van het volk. Daar schijnt de heer Albarda nog niets van te hegriipen. Diezelfde heer Albarda kwalificeerde ver leden jaar de opgehangen communistische opstandelingen als schurken, misdadigers en streefd worden naar zuinig he heer. Verder moet gezorgd ook in het he lang van de welvaart, voor orde en rust Ter wille van goede interna tionale verhoii dingen is da' dig Vele volks belangen mm1 ten behartigd, maar met be leid. Een avon tuurlijke g"ld- politiek, als de heer Cramer ahnbeval, is zeer wenschelijk. Krachtige bevordering van de geestelijke belangen der Indische bevolking is het doel wit der Regeering. Daarom is het stakings artikel, dat in het belang der inlanrlsche maatschappij opruiing tot revolutionaire ac tie heoogt te voorkomen, vooralsnog niet li missen. Evenmin de passen-regeling en di hnatzaai-artikelen. Optreden tegen het gevestigd gezag zal overal als ontoelaatbaar worden aangemerkt. Waar de koloniale politiek op uit zal loo- pen. is het geheim van de toekomst. En daar over valt moeilijk te discussieercn. Het vooropzetten van liquidatie-politiek zou de nekslag zijn voor de Indische wel vaart. Het samengaan van Indië en Neder land in de rijkseenheid, is beiden een be geerlijk goed. De verdere doorvoering van de bestuurs hervorming heeft in de Kamer geen groote verschillen openhaar gemaakt. Het toeken nen van staatkundige autonomie aan de in- landsche volksgemeenschappen oordeelden vrijwel alle sprekers noodig. De hooger be stuursorganen zijn niet maar zonder meer uit de lagere gemeenschappen op te houwen. De regionale bestuursinrichting kon ge schieden ook al zijn de lagere eenheden nog niet volgroeid. Dat wil echter niet zeggen, dat nu ook maar ineens de' provincie Su matra wordt ingesteld. Daaraan moet een periode van voorbereiding voorafgaan. Do practijk zal beslissen of hel tijdstip voor de instelling' van de provincie Sumatra geko men is De minister voelt voor de eene pro vinrip Sumatra met het oog op de oefening van het toezicht, dat zoo moet zijn. dat hel niet te dicht op de lagere organen zit Tot „uitholling" van den Volksraad zou de Regeering nimmer eenige medewerking willen verleenen. Wanneer de Kamer haar oordeel wenscht uit te sproken ever de a.s. bestiiurshervor- ming, moet zii bedenken dat de zaak staats rechtelijk aan Indië behoort. Zij betrachte daarom voorzichtigheid in haar optreden, ook met het oog op den indruk, die gewekt /■ui worden door het zich inlaten met wal als een „inwendige aangelegenheid" van Indië wordt beschouwd. Echter zou de zaak kunnen worden aan gebracht in den vorm van een supplrtnire hecrooting waarin gplden voor de uitvoering en nieuwe hestuiirsregeling worden nange I vrnngd De Staten-Generaal kunnen zich dan uitsproken. Het optreden tegen Indische hesrirekendo merkte de minister op. dat het in Juli te Soerabaja ging togen een communistische leiding staande arli organisatie. Zij was aangesloten hij de Liga te Berlijn. Reeds sedert Mei 1929, dus voor de Regeering optrad. Alle ontkenningen van den heer Cramer vervallen daarmede. De huisznekingen op 29 December zijn ge daan. omdat er feiten gebleken waren, die het wnakznnm afwachten oorloofrlen De gemeenschap in haar geheel moest tegen misdadige aansla veiligd. De Indische Regeering had te be- nordeelen wanneer moest worden ingegrepen Het ingrijpen op grontp schaal was noodig, ook nl word daardoor overlast gedaan aan rustige leiders. Het onderzoek heeft aangetoond dat er in derdaad sprake was van pogingen tot no- «tnnri on misdadig optreden. Nadere mede deelingon werden nagelaten, omdat vooraf hotlist zou worden of tegen bepaalde per sonen vervolgingen zouden worden inge steld Dat moet de Justitie uitmaken. De minister is het met het optreden der Indische Regeering volkomen Hot ontwikkelen van het politiek besef sluit de nationale gedachte in. Maar zonder een gezonde ontwikkeling van dat proces willen vreezen. zal toch de orde moeten wc den gehandhaafd en revolutionair optrorl' te een het openhaar gezag dienen te worden gekeerd. Zoonoodig zal van de beschik ha niachtmiddelen tot het uiterste gebruik wc den gemankt tegen opruiingspogingen nnd invloed van huiten, gelijk die in de laatste 10 jaar herhaaldelijk hebben plaats gehad Men moet niet gelijk de heer Albarda deed oorzaak mpt gevolg verwarren. Hij bedenke, dat wat in dp dessa gehoord wordt, snel doorklinkt door het heele bestuursapparaat. Dat is toch geen spinnnage. Te zijner tiid zullen nadere inlichtingen worden gegeven. Het onthrekpn van wapens hij dp huis zoekingen bewijst niets. Er zijn wel geen mitrailleurs gevonden, maar wel slag- en steekwapenen in iedere ïnlandschp woning aanwezig. En dat zijn gpvanrlijkp dingen in de handen van wie er mee vertrouwd zijn. Niet de soe riem mogen zich vnor de ont wikkeling een pluim op den hoed stoken. Hulde valt daarvoor in de eerste plaats te brengen aan de zendelingen en missiona rissen en aan de ambtenaren der Regeering, DE BONDSVERGADERING TE UTRECHT EEN GROOTSCH PROGRAMMA OPGESTELD i Na dertien jaar in Utrecht. De Bond van Christelijke Zangverenigin gen in Nederland zal zijn 44e Bondsvergade ring houden op 21 en 22 April a.s. te Utrecht. Het is nu dertien jaar geleden, dat deze Rond in de hoofdstad van het Sticht in Bondsvergadering bijeen kwam, n.l. in 1917. De indeeling van de vergaderingswerk zaamheden en de aan cle Bondsvergadering verbonden ontspanning is als volgt: Eerste dag. Op den eersten dag (Tweede Paaschdag) vindt des namiddags half twee plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de ontvangst van het Hoofdbestuur en Ie afgevaardigden door het eere-comité en de regelingscommissic. Ds. P. de Haas, Pred. der Ned. Herv. Gemeente te Utrecht, zal dan rle welkomstrede houden. Van half drie tot drie uur vindt plaats bezoek aan de Kloostergang. Tijdens dit be zoek is er bespeling van het carillon door den Dom-klokkcnist, den heer J. A. H. W a- gen a a r, die dan muziek zal spelen, welke is uitgegeven door den Bond van Chr. Zang- vereenigingen. Daarna worden de Aula's der Universiteit bezocht, terwijl ook bezichtigd wordt de Domkerk, waarhij zich aansluit eeu wandeling door de stad (parken en plant soenen). Des avonds half acht is er een concert in Tivoli, waaraan wordt deelgenomen door twaalf Utrechtsche koren, met circa zeshon derd werkende leden. Als solisten zuilen dien. avond optreden Freule R e p e 1 a e r van Driel (alt) en Joh. Feitkamp (fluit). De opening en sluiting van dit con cert geschiedt door Ds. J. H. Telkamp, Pred. der Geref. Kerk te Utrecht Na afloop van dit concert is er gezellig samenzijn in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Tweede dag. Op den tweeden dag begint des morgens tien uur de huishoudelijke vergadering. Des middags half twee vindt plaats de officieele ontvangst door het gemeentebestuur in de Sint Micliaölskapel. Des middags half drie wordt de huishou delijke vergadering voortgezet en dan zal Prof. Dr. G. v. d. Leeuw uit Groningen een refeiaat houden, waarvan hot onderwerp nog nader bekend gemaakt zal worden. Eere-comité. Voor dezen Bondsdag heeft zich een eere- comité gevormd, dat als volgt is samenge steld: Dr. H. Th. s'Jaroh, Commissaris der Koningin in de Prov. Utrecht, Voorzitter; Dr. T. P. Fockema Andreae, Burgemeester van Utrecht; H. van Andel, Lid van Gedeputeer de Staten: H. Botterweg. Wethouder; Joh. C Francken, Directeur Nieuwe ITtrechtschrt- Conrant; Ds. P. de Haas, Ned. Herv. Predi kant: Dr. J. de I.ange, Gemeente-Serretaris; Prof Dr. .T. A. C. van Leeuwen. Hoogleeraar aan de Rijks Universiteit; Mr. Dr. A. P. Ba ron van Lyndon, oud-burgemeester van Utrecht; P. .T Nahuisen, Voorzitter Chr. Nat Werkmansbond: Prof. Dr. A. Noordtzij, Hoog leeraar aan r'e Riiks Universiteit; Prof Dr. II. Th. Ohbink, Hoogleeraar aan de Bijks I niversiteit; W. Raron Roëll van Hazers- wonde. Luit. Generaal h. d. der Art., Pres. Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente; J. S. Ruppert, Bestuurslid Chr. Nat. Vakverbond; Ds. J H. Telknmp. Geref. Predikant: M. E. van Veen. Lid van den Gemeenteraad; M. J. P Vermooten, Lid van den Gemeenteraad en van dp Provinciale Staten. GEEFT PROEFADRESSEN OP AAN ONS BUREAU. die met groote toewijding er gArbeid heb ben. De minister is niet onaandoenlijk vnor de zaak zelf. maar wel voor de onbezonnen woorden waarmee vaak dp hestp bedoelingen der Regeering worden miskend. Maar vervolgde dc minister ook de heer Albarda lijdt aan onaandoenlijkheid doch vonr de feiten. Hij is onnandoenli'k voor het feit. dat wie de eenvoudige inland- srhe hpvolking opzweept tegen het Neder- landschp gezag en zich van de gevolgen daar van geen rekenschnn geeft, voor groote rom pen over die bevolking zich aansprakelijk maakt. De minister hoopte, dat de heer Albarda er nog eens in slagen zou die onaandoenlijk- lm'd te ovenmnnpn. De heer Cramer (s. d.) repliceerde, maar mocht toen hii ten tweeden male ver zocht zijn rerie te mogen afhrekpn. vandaag

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1