PHILIPS DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 HET KABINET TARDIEU TEN VAL GEBRACHT EEN MANOEUVRE VAN LINKS Chéron's verzet tegen beknibbeling op de begrooting Er broeide reed6 dagen wat tn de F 6che Kamer in verband met de begrcoting van den minister van financiën Chéron En dat er Maandag booze plannen waron kon men wel zien aan de groote opkomst van de linkerzijde. Op Chérons voorstel waren, gelijk wij se- meld hebben, aanmerkelijke belastingverla gingen aangenomen. Maar de commissie voor de financiën wil de nog verder gaan en Chéron had een heele reeks kleine voorstellen bij de artikelen rloor de financieele commissie gedaan en bedoe lende om belaslingontheffingen in t voeren, in het belang vaji het begrootlngs- evenwicht, afgewezen. NOBILE'S HOUDING AFGEKEURD TARDIEU Chéron's betoog tegen al die plannetjes Was, dat de staatshuishouding er lang niet ion goed voorstaat als men wel denkt. Hij kon niet toelaten dat de financiën van het land geleidelijk zouden worden verzwakt Nu zou een figuur als Poincaré dit ver moedelijk maar behoeven te zeggen om de Ivamer met vrees te bevangen voor de ge volgen. Maar Chéron is l'oincaré niet en door enkele klaarblijkelijke fouten in zijn fedeneering had het vertrouwen der Kamer reeds een knak gekregen. Nu kwam een voorstel V3n de financieele commissie 'aan de orde om aan neringdoen den toe te staan voor hun vrouw, zoo die in de zaak meewerkt, een salaris in mindering var. de aangifte te brengen, een voorstel, dat volgens den minister 50, volgens de voorstel lers 20 millioèn zou kosten. Natuurlijk moet Chéron ook tegenover dit ingrijpend voorste! in zijn afwijzende houding volharden, te mper daar de politieke manoeuvre hier dui- mendik bovenop Ins. Het werd een heel scherp debat en Chéron. die juist met Tardieu in zijn ziekenvertrek geoc-nfereerd had om tot een gunstige op lossing te komen van de groote geschiipun ten w.o. de uitkeering aan de oud-strijders en daarover bemoedigende verklaringen liad afge'egd, werd den strijd moe. Hij klaagde over liet politiek karakter, dat men aan het debat gaf. Er ontstoni ru zie tusschen de rechterzijde en den link- schen rapporteur, Lamoureux, over de vraag, wie de politiek iu het debat had ge bracht. De minister vroeg losmaking van het artikel en stelde de vertrouwenskwestie en zei daarbij dat Tardieu achter hem stond en in elk geval het begrooti-ngsever» wicht wil bewaren. Dan volgde de stemming. Een tiental le dtn der regeeringsraeerderheid geloofde niet m een crisis en stemde tegen den minister, een ander tiental, dat den laatsten tijd ge regeld intrigeerde, liet eveneens de meer derheid los. Kn daar er van de rechterzijde zcowat 50 afgevaardigden niet aanwezig waren en de linkerzijde de discipline I!et verken, werd met 28C» tegen 281 stemmen wantrouwen in dun minister uitgesproken De weinige aanwezige ministers verlieten inet Cbéron de Kamer en de zitting werd opgeheven. Tardieu gaf Chéron opdracht het ontslag vai. het Kabinet aan den President dor Re publiek aan te bieden. Het ontslag is aanvaard. Briand gaat niet naar Londen terug. Zelfs is hPt mogelijk, dat Leygnes, die te L-mden is. naar Parijs zal terugkeeren. Te Parijs is men over het algemeen ont stemd over het ten val brengen van het populaire Kabinet-Tardieu en dat nog wel op het oogenbijk, dat het de handen vol heeft met de Londensche Conferentie. ONBEKWAAMHEID ALS LUCHTSCHIPPER LICHTZINNIGE VOORBEREIDING Zelfzuchtig optreden Het Italiaansche ministerie van marine publiceert het rapport der commissie van onderzoek inzake de Noordooi-expeditie met de ballon „Italia". Nobile wordt voor het mislukken verant woordelijk gesteld. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND PROTESTEN MAKEN GEEN INDRUK. I Verzet onvoorwaardelijk gestraft. Invoerverbod voor bijbels. Uit Moskou wordt nader over Rusland's halsstarrig vasthouden aan de vervolgings- politiok jegens den godsdienst gemeld: Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat, ondanks het protest van het buiten land en den oproep van den Paus en andere hoogwaardigheidshekieeders der West-En ro- peesrhe kerken, de politiek ten aanzien van den godsdienst ongewijzigd zal worden voortgezet en dat genoemde protesten geen indruk op de sovjet-regeering maken. De communistische dictatuur heeft o. a. tot taak, de arbeiders en boeren in den geest van het atheïsme op te voeden en er kan geen sprake van zijn, dat hierin inmen ging kan worden geduld. Kerkelijke functionarissen in Rusland, die aan acties tegen de sovjet-regeering zullen deelnemen, zullen onvoorwaardelijk worden gestraft. Het „Verbond van goddeloozen" verlangt een invoerverbod van hijbeis in sovjet- Rusland. Zyn eerste machinist had npg nooit gevlo gen. Zijn fotograaf had nog nooit een foto uit de lucht gemaakt Het tijdstip voor het vertrek van het lucht schip was al slecht gekozen, want even tevo ren was een scheur m het omhulsel ontdekt, die inderhaast was hersteld en in weerwil van den slechten atmosferischen toestand vertrok Nobile toch. Eenmaal boven de pool gekomen, Is daar onnoodig lang gecirkeld. De oorzaak van de ramp kan ten volle worden opgehelderd. Een uur vóór de catastrofe was het luchtschip plotse ling omlaag gesuist, daar de man aan het hoogteroer in slaap was gevallen. Men wierp ballast uit en sprong daarop met groote snel heid 1000 M. omhoog. Ten einde weer te kun nen dalen, liet men zóóveel gas ontsnappen, dat het luchtschip in de lagere regionen te zwaar werd. Bij het aanzetten der motoren, vergat men de vereischte veiligheidsmaatre gelen te nemen en toen het luchtschip daal de, dacht niemand eraan, tegen den wind in koers te zetten. Het zou ongetwijfeld mogelijk zijn geweest, de snelheid bij daling zóó sterk te matigen, dat de botsing tegen de aarde niet de ontzettende gevolgen had gehad, die thans zijn ingetreden. In het onderhavige ge val sloeg de gondel met de ontzaglijke snel heid van 100 K.M. per uur togen het ijs. Scherpe opmerkingen worden door do com missie gemaakt over het feit, dat Nobilé zich het eerst liet redden. Hij woog wel zwaarder, maar hij heeft zijn gewicht verzwaard door zijn hondje en en kele boeken mee in het vliegtuig te nemen Bovendien is gebleken, dat Nobilé bij zijn aankomst aan boord van het hulpschip de „Cittó di Milano" geen verdere inlichtingen omtrent mogelijke hulpverleening kon geven, zoodat de commissie het argument verwerpt, dat Nobile het eerst gered wilde worden om de leiding op zich te nemen bij de verdere red dingspogingen. Het is gebleken, niet waar te zijn, dat Nobi lé door de overigen werd gedwongen als eer ste te vertrekken. Hij zelf heeft dat aan de bemanning voorgesteld, die toen eenvoudig antwoordde: U bent de commandant en moet weten wat U te doen staat. Malmgren, die, met Zappi en Mariani, met volle instemming van Nobilé vertrok, heeft, volgens het rapport, ontzettend geleden. Reeds de tweede dag maakte hij een zenuw crisis door en sprak wartaal. Nadat zijn ka meraden hem wat warms hadden laten drin ken, knapte hij weer op. Men dacht terug te kecren omdat de moeilijkheden onoverkome lijk waren, maar meende den weg niet weer te kunnen vinden. Malmgren werd hoe lan ger hoe zwakker. De teenen van zijn rechter voet waren afgevroren, zijn handen dik ge zwollen. Als hij viel moesten de anderen hem ophelpen. Hij verzocht zijn kameraden hem met een bijl te dooden. Zij weigerden. Den twaalfden dag ging Malmgren op 't ij: liggen. Hij kon niet verder. Hij liet zijn o.it- vlecschde voeten zien en 'smeekte Zappi cn Mariano opnieuw hem met een bijlslag te dooden. Hij wilde, dat zij verder gingen en geen levensmiddelen bij hem achterlieten, daar dat zijn lijden slechts verlengen zou. Hij verzocht Zappi zijn kompas en zijn ring bij zijn moeder te Stockholm te brengen. Zijn vingers waren echter zóó opgezwollen, dat de ring er niet meer kon worden afgeschov Een graf in de sneeuw. Overeenkomstig zijn wensch maakten Zap pi en Mariano in de sneeuw een soort van graf, terwijl zij hem op zijn verlangen met sneeuw toedekten en hem stukjes ijs op het hoofd legden. Zappi, die zich herinnerde, dat Malmgren eens had gezegd, dat geleerden geen godsdienst hebben, maakte hem met wat sneeuw het toeken des kruizes op het voorhoofd en sprak daarbij de doopformule uit. Zelf door wanhoop overmand, trokken Zap pi en Mariano daarop nog enkele tientallen neters verder en gingen tóen op het sneeuw veld uitrusten. Zij bleven daar twintig uur n de hoop dat Malmgren tot andere gedach en zou komen. Zij zagen hoe hij zich op een ijsblok steunend, oprichtte en hoorden hem met luider stemme roepen, dat zij hun tocht moesten vervolgen. Toen verdween hij uil hun gezichtsveld en Zappi vermoedde, dat hij een wanhoopsdaad had begaan, ofschoon de schipbreukelingen elkaar vroeger hadden beloofd, dat zij den dood kalm onder de oogen zouden zien. Het rapport vermeldt dan de verdere lotge- allen van Zappi en Mariano, waarbij Zappi ook bijna door Mariano zou zijn achtergela ten. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN BULGARIJE. Herhaalde botsingen. Zondag von 'en i plants voor de gei 217? uitslagen, die 2552 gemeenten, kan erderheirl Er is geen instrument in 't orkest, of de hoogste en laagste tonen daarvan komen in de juiste klank verhouding en ieder in hun eigen timbre vol en krachtig over. Dat is de schitterende eigenschap van het Philips Ontvangtoestel 2511, het toestel dat bij referen dum op de groote Olympia Radio Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde. Prijs f 330.- ONTVANGTOESTEL 2511 met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie DE CONFERENTIE VOOR DE DOUANETARIEVEN EEN EUROPEESCH KARAKTER BELANGRIJKE REDE VAN HYMANS Het oordeel over Nobilé wordt in een aan hangsel van het rapport nog verscherpt. Hij heeft nl. geld voor de expeditie bijeenge bracht door te beweren, dat de Duitschcrs een pool-expeditie voorbereidden en zoodoen de op het Italiaansche chauvinisme te spe- culceren. Mac Donald ia uit de onafhankelijke ar beiderspartij getreden, die hoofdzakelijk be staat uit labours van den uitersten linker- leugel. NAAR DE ONTWAPEN1NGI Een nieuwe Fransche oorlogswagen. Volgens de Engelsche bladen is voor het 'ransche leger een nieuwe tank geconstru eerd, waarvan de pantsering vijfmaal zoo sterk is als de tot nu toe bestaande. Ondanks het zwaardere gewicht, kan de de tank toch een afstand van 13 K.M. per uur aflbggen. Deze tank zal volgens de bladen bij de bewapening te land eenzelfde verras GO j sing zijn als de pantserkruisers van bet De Conferentie voor de douanetarieven, wier officieele naam is „Conferentie \oor de geconcentreerde economische actie", Maandagmorgen begonnen. President is de Deensche Minister Graaf Moltke, de plaats van bijeenkomst de groo te glazen zaal van het Volkenbondspale s te Genève. De aanwezigheid van de vertegen woord i gers der regeeringen van alle Europecschc mogendheden, met uitzondering van Alba nis, evenals het onderwerp van bespreking geven de conferentie een uitsluitend Eun peesch karakter. De staten buiten Europa, in de eerste plaats de Vereenigde Staten, nemen slecht; als waarnemers deel. De conferentie verschilt principieel van de groote economische conferentie van 192? door de mogelijkheid van bindende ovei komsten. Aanwezig zjjn 34 gasten, o.a. 6 huiten Europeesche waarnemers en in totaal mec-r dan 100 officieele gedelegeerden en deskun digen. Verschillende naties zijn door leden der regeeringen vertegenwoordigd. Aanwezig zijn de minister van handel van Engeland en Frankrijk Graham en Flandin, de Duit- sche rijksministers Schmidt en Dietrich, dc Belgische minister van huitenlandsche /a ken Hymans, de Italiaansche minister Ri. tai. de Oostenrijksche minister van handpl Hainisch. Ook sovjet-Rusland was tot de conferentie uitgennodigd, doch had geen gedelegeerde gezonden. In zijn openingsrede gaf de president, graaf Moltke, in groote lijnen de econoiui scha politieke onderhandelingen weer, d'o de Volkenhond tot nu toe heeft geleid, even als de besluiten van de economische weroM conferentie, die tot nu toe zonder resultaai zijn gebleven. De huidige conferentie kan slechts als een eersten stap op den weg naar den ge zamenlijken wederopbouw van Europa wor den beschouwd. De taak van de conferentie is tweeledig le. het sluiten van een wapenstilstane op het gebied der douane-tarieven; 2e. de vaststelling der groote lijnen voo- verdere onderhandelingen. Het zwaartepunt der bewerking zal zijn. een breed opgezet program voor het sluiten van een overeenkomst uit te werken. De economische wederopbouw van Euro pa is een onafwijsbare voorwaarde voorden econerr.' schen wederopbouw van de were!'* Tn de zitting van gistermiddag hebben drie warme voorstanders van het denkbeeld van een tariefswancnsfflstand gesnrnken, n I Hainisch (Oostenriik), Lykke (Noorwegen^ en Hijmans (België). Hij mans trachtte drie bezwaren tegeneen tariefswapenstilstand te ontzenuwen Hij achtte geenerlei reden aanwezig waarom dn vrijheid der staten on tariefs- wbied meer zou moeten beschermd worden dan op andere terreinen van het internatio naal leven. De meeste staten hebben tron wens reeds door het sluiten van handels verdragen van hun autonomie in dezen af stand gedaan. Dat de tegenwoordige tarieven nog onvol maakt zijn gaf hij toe. maar mnsoquonlc doorvoering van dit bezwaar is steeds grnn ter protectie en algernoene tarieven-oorlog Het gaat trouwens alleen om de bestaand.' tarieven voor een beperkt aantal jaren vacl te leggen. Dat penige staten pas hun tarieven ver hoocd hebben betreurde ook hij, doch dii achtte hij van ondergeschikte heteekenisir vergeli'king niet het groote doel. dat de con ferentie nastreeft Sluit men thans geen tarlefswapenst stand dan staat het echec van het econon'i sch.e VnlkerenNmdswerk vast Vandaag zullen de. ministers van handel van Engeland ei. van Duitschland, Grol en Schmidt, het woord voeren. DE VLOÖTCONFERENTIE DE CONFERENTIE IN EEN ERNSTIGE CRISIS TENGEVOLGE VAN DE HOUDING VAN FKANAiUJK De Londensche Vlootcoufcrenüe verkeert nog ui ue „rruusche ensts Vve heuoeicii uaaruiec: ui ue ernstige moet Ujkiidueu, uie uuisuuui ziju siuus ue rrau scue ueiegaiie uiei huur eisuheii geKoinuu -is: «seu zou cn zuu groote viool als we geen vei- hgueiuswuurooiguu krijgen van iLiiguiund cn Amerika Wal moei er nu gebeuren? Dat is de groo te vraag. "Amen Engeland en Amerika aan de Fransche woiisoiion tegemoet komen? Of......... zullen we uuu uuweg moeten zoenen In hei herzien, d.vv.z. in de ver uouging van hun ujlers? Dai laaisle zou al euu nee! gek slot zijn van een zoo schoon heuouiue couiereutie. Nu koml er nog de i-raiischo kaümeis crisis by om de sieiiimuig van pessimisme over hei stagen der Vlootconlereutie le be vorderen. in et is mogeiyk, en zelis waai scliynlijk, dat er ueiura een gerecon strueerd kabiuet-iardieu uit de asch van 'onge zat verrijzen. Maar zekerheid uaaromuent is er aisiiug niet En zoo voor ziet men te Londen nieuwe vertraging. Ook de Franscueu zeil zyn met oost te spreken. De „uauy Herald hei orgaan der Enge.sche Lanourparty, heelt n.J. een liooid- artikel gepubliceerd, uat een lellen aanvat op Frankrijk bevatte wegens de Fransche uunapraken. Merkwaardig is inlusschen, dat onder de Engeische conservutievcn juist waardeering voor de Fransche kopp>gueid gevonden wordt omdat Engeland daardoor gedwon gen zal worden zyn cijfers op te voeren. De Italianen ontveinsen zich niet, dal de Franschcn zoon sterke vloot willen onder houden mei het oog op een oorlog met hen, al spreken ze in verband met hun bciioef- groote schepen ook telkens van de Uuitsche „Ersatz-Freussen", welk schip de meest moderne inrichting moet hebben. Dat laatste gelooit niemand cn de Italianen voelen zich dan ook allesbehalve op hun ge mak. En y standpunt niet overdrevc ferentie zich i r Japan niet minder stevig op zijn 70 procent blijft staan, is het te zeggen, dat de Vlootcon- een ernstige crisis bevindt En de Fransche crisis. LONDEN, IS Febr. De Fransche. kabincts crisis heeft in alle politieke kringen groote verrassing gebaard. Niettemin gelooft men niet dat de werkzaamheden der vlootconfe- rentie er op bijzondere wijze door beïnvloed zullen worden, hoowcl de Fransche minister van Marine Leygues liet laatste lid vuil het kabinet van de Fransche delegatie dat nog te Londen was, eveneens naar Parijs is te ruggekeerd. Men heeft echter voorlcopig nog wel voor een weck werk, waarbij de aan wezigheid van de leiders der Fransche dele gatie niet beslist noodzakelijk is, zoodat wanneer de Fransche crisis binnen korten tijd ts opgelost, de conferentie er nauwe lijks eenige vertraging van zal hebben onder vonden. Men rekent er echter min of meer op dat het afgetreden kabinet liefst geheel niet of zeer weinig gewijzigd terug zaï keeren. Tijdens de politieke onderhandelingen ter conferentie is een nieuw denkbeeld opgeko men, dat inhoudt dat de vertegenwoordigde mogendheden een verdrag zullen ondertee kenen waardoor zij zich verplichten m dringende gevallen zich met elkaar in ver binding te stellen. Men verwacht dat een formeel voorstel van deze strekking zal worden gedaan. De hieraan verbonden moeilijkheden zijn echter aanzienlijk, aangezien het voorstel zich in de eerste plaats tot Amerika zou wenden, dat geen lid van den Volkenbond is, en ork niet onder de arbitrage-overeenkomsten van den Volkenbond valt, terwijl anderzijds de Franschcn een dergelijke overeenkomst waarschijnlilk niet voldoende zullen achten „Times" schrijft weliswaar, dat de Britsche regeering niet voornemens ifi de j F.ansche cijfers als onherroepohjk te er i kennen, doch dit schijnt slechts waar te zijn in negatieven zin, om -1e conferentie niet ip een dood punt te brengen. Andere bla I iep maken reeds duidelijke toespelingen op hei ergste alternatief van de Fransche hou- j ding, nl. een nieuwe wedstrijd in hewap-- ning tusschen Engeland en Frankrijk. I EEN FRANSCHE WATERLINIE? Tijdens een Inspectiereis van do verdedi gingswerken aan de Noord-Westelijke Fran sche grens heeft de Fransche Minister van Oorlog Maginot te Douai het woord ge voerd over de Fransche grensverJediglng in het Noordon. Met is nu eenmaal niet moge lijk tegenover het bevriende België mnchtige verdedigingswerken op te richten, terwijl hoi bovendien ook moeilijk is, in ecu dicht bevolkt belangrijk Industriegebied een ver dedigingslinie te vestigen De verdediging van de Noordelijke grenzen kan 'echter op andere manier beveiligd worden. In hei ge bied ten Noorden van Rijssel, tot Duinker ken toe, kan men evenals vroeger zijn loe vlucht nemen tot Inundaties. Er zijn reeds rnhatregelen getroffen om in geval van oor log eon feilloos werkende waterlini» te scheppen, die een veilige steun zal boden. In het meer Zuidelijk gelegen gebied, lat buiten deze.waterlinie valt, zullen verster kingen gebouwd moeten worden. DE BRITSCH-INDISCHE ONAFHANKELIJKHEIDSBEWEGING. Volledige volmacht voor GandhL Na een debat van zes uur, te Ahmedabad, gaf het redactie-comité van het Pan-Indisch Congres mahatma Gandhi en degenen die In de politiek van geweld gelooven, dc bevoegd heid, de burgerlijke ongehoorzaamheid af te kondigen indien en wanneer zij dit ge wen scht aohten. Wering van onbehoorlijk gekloode vrouwon. Door het Vaticaan is een circulaire gericht tot alle bisschoppen, waarin deze en de lagere priesters, alsmede vaders en moeders en hoofden van scholen en andere opvoeding* instellingen herinnerd worden aan hun plicht om te bevorderen, dat de kleeding van vrouwen en mcisies zal voldoen aan de eischen der zedelijkheid. Vrouwen, die niet behoorlijk gekleed zijn, dienen niet te worden toegelaten bij de H. Communie en niet op te treden als peet bij doopplechtigheden. Zoo noodig moet haar den toegang tot de kerken worden ontzegd. Deze regel dient vooral streng gehandhaafd te worden hij groote ker kelijke feesten. De circulaire adviseert den diocesanenradcn jaarlijks een bespreking te houden over de beste methode, welke men denkt te kunnen toepassen ten einde een mo de te bevorderen, die in overeenstemming is met den Christelijken geest HOE MEN „LEEFT HOOG IN D' ALPEN". Workllodonzorg boven 2200 M. De Zwitscrsche spoorwegen leggen tegen woordig op meer dan ?200 M. hoogte, in 't hart van de Alpen, een ondergrondsche gaan derij aan, met do bedoeling een deel van het Rijnwater af te leiden in het meer „des Ri- tons" cn op die wijze de accumulatickracht van dat bassin te vergrooten. Dat maakt be langrijke bouwwerken noodig. welke snel moeten worden uitgevoerd, ook gedurende den winter. Dc ondernemers zijn verplicht geweest reeds in de zomermaanden spocialo maatre gelen te nemen. Een luchttelegraaf leidt nu tot den ingang van dc tunnel, welker lengte niet minder dan 920 M. zal bedragen. Een ste vige stecnen wijkplaats is er gebouwd voor 35 man en zij bevat de noodige lokalen, waar zich alle noodige provisie bevindt Do werk lieden toch zijn gedurende de lango winter maanden door de hooge sneeuw afgesneden an alle approviandeering. Een aparte elec trische geleiding voert de stroom uit het dal en levért de kracht voor de verwarming en hot clectrfsche fornuis. Bovendien is een zware, met olie gestookte motor aangebracht voor het geval dat do leiding, welke onder zeer hooge spaning staat, door een lawine of eon steenstorting mocht gebroken worden. Tientallen tonnen provisie zijn in hot arboi- derstehuis opgeslagen. Men heeft zelfs een kleinen stal gebouwd, die onderdak verschaft aan geiten, varkens en koeien, opdat melk o.n versch vlcesch aanwezig zouden zijn. Een ra dlo, een gramofoon en een bibliotheek staan ter beschikking voor de van de buitenwereld fgesneden werklieden, om hen in staat te stellen zonder zich al te erg te vervelen, den inter door te komen. DE TIENDE VERJAARDAG VAN DE „POOLSCHE CORRIDOR". Feest le Warschau. De tiende verjaardag van de inlijving van l'ommerellen bij Polen, de z.g. „Fonische corridor'", welke Polen zijn ligging aan zc-e verschaft, is Zondag te Warschau feestelijk herdacht. Reeds vroeg in den morgen wer- niuzlekuitvoeringen gegeven en tegen uur begaf zich de president van dei P* oi8che republiek, begeleid ioor een gro-»f ontal autoriteiten en vele leden van de Generale staf naar de Schutzenkerk, waar bijzondere dienst werd gehouden. Na de mis vond een symbolische parade van troe pen plaats. GANDHTS VERZET-PLAN. n een in de „Times of India" gepubli rd interview verklaart Gandhl, dat of schoon het plan der burgerlijke ongohoor- mheid nog niet definitief is vastgesteld dit plan behelst; het breken van het zout monopolie der regoering, en propaganda door groepen posters bij sterkedrankw'.nkels en wipkels. waar buitenlandsche goederen worden verkocht om het publiek er toe te bewegen, er niet te koopen. AMAMOELLAH NAAR CONST ANTINOPEL. ROME, 18 Februari. De ex-koning van Arghanistan, Amanoellah is gisteren in ge zeischap van zijn broer uit Rome te Venetië gekomen. Donderdag a.s. zal Amanoel lah vandaar por stoomschip naar Constan tinopel vertrekken. Weerbericht. Wocrbc richt Matige tot krachtige Noordoostelijke tot Oostelijke wind, afnemende bewolking, wei nig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om b9t vriespunt FIETSERS LICHT OP. Van 1920 Febr. van 5.48 nm. tot 6 39 vm. VISSCHERSSLEDE DOOR HET IJS GEZAKT. Negen mcnschon verdronken. Uit Memel wordt een ernstig ongeluk ge meld, dat plaats had op het Platoliai meer ongeveer dertig kilometer van Litausch K rottingen. In den vroegen morgen begaven zich een aantal visschors uit Plateliai en om streken met sleden op liet meer, om daar te vlsschen. In den namiddag keerden twee sleden terug, dio aan elkaar waren gelionden en door een paard werden voortgetrokken over het ijs. Op de heide sleden bevonden zirh in het geheel 20 personen. Op 't midden van het meer zakte de eersto slede door het ijs en sleurde de andero met zich mede in de diepte. Met groote moeite slaagde één der visschers er in, zich te redden en ook nog een tweede uit het water te trekken, die in het nabijgelegen dorp hulp ging halpn. In het geheel konden elf personen worden gered. Acht mannen en een vrouw zijn verdronken. SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND. 70 passaglirs gewond. LONDEN, 17 Febr. Hortcuivond is in de nabijheid van Glasgow een trein tegen een ervoor rijdende trein gehotst waarbij onge veer 70 pnssnglers werden gewond. De ge wonden ziin zoo snel pmepH'k deels in auto's, deels met een extra-trein naar de nnastbijzlinde ziekenhuizen vervoerd. Ver dere berichten ontbreken vooralsnog. Uit Oost-Indië CONGRES VAN VOLKENBONDSMEDICL BATAVIA. De deelnemers aan het Medisch Congres van het Epidemiologisch Bureau van den Volkenbond te Singapore zijn hier ge arriveerd. Het internationale gezelschap o.w. de heer Pelt, lid van het Bureau voor Infor matie bij de Secretarie van den Volkenbond te Genève. bracht een bezoek aan de Quaran taine-inrichtingen. Woensdag a.s. wordt het congres te Bandoeng geopend. (Aneta.) I. S. D. P. EN VOLKS RA BATAVIA. Het partijbestuur van de Indi sche Sociaal-Deniocratisrhe Partij verzocht der regeering den heer H. J. de Dreu te willen benoemen als lid van den Volksraad in de vacature Dahler. (Aneta).. PROGRAMMA VOOR DEN RADIO-OMROEP De rfigeoring heeft in den Volksraad ver klaard, dat do samenstelling van het pro gramma voor den radio-omroep zal worden overgelaten aan do N.T.R.O.M., onder toezicht van do overheid. Iedereen zal In do gelegen heid worden gesteld er gebruik van te maken. (Aneta.) DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD MEESTER CORNF.LIS. 15 Fehr. (Aneta). De bij de gevangenis Tjipinan op schild wacht staande Amboncesc.he fuselier Wari- nisa werd door een blikscmsraal doodelijk getroffen. DOODELIJK ONGELUK. Soenibaia. Luitenant ter zee derde klasse I„ A. B. Alting Mees die diende aan boord van Hr. Ms. kruiser Java. liggende in het droogdok op het mnrlne-etnhlUsemcnt alhier, is Zondagmorgen in dat dok gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en is<- kort daarop overleden. Genoemde officier werd in 1929 benoemd tot luitenant ter zee derde klasse. (Aneta.) BATAVIA 17 Febr. (Aneta). Uit een post zak afkomstig van Panekalpinang gelogen op het eiland Banka worden 4 aangetceken- de stukken verm'*' met een totaal aangege ven waarde van f1297De noe'zak wr.e-'a zich deze stukken bevonden was onhe<=cha- digd waardoor het wnar«ehi'"'»'k wordt ge acht dat de fraude heeft nlaats gehad op de plaats van afzending. Een gestreng on derzoek wordt ingesteld. VERPLICHT PARACHUUT-SPRINGEN .BANDOENG 17 Fehr. f*Do mili taire luchtvnartnfdeeling voerde dc para chute in als een onderdeel vai. do vér, lich- ►o uitrif-l'"'? van vlinwr» «n waarnemers. Vermoedelijk zal binnenkort «-ord-m a.mge vangen met de aanvankelijk vrijwil Pro doch naderhand vernl'ehfp n-»rncbute oefe ningen als onderdeel van het vl'ogeniers- brevet. Propaganda Februari tot en met 15 Mei 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voot minstens één jaar; \ANBHF.NGER: (Namen en adressen volledig Invullen). I Onderfeekenlng van aanbrenger Op te zenden aan het tuirear

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2