jMrtuur $>i&.srljr (üouront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD BINNENLAND. VERFT NIEUW MÖNNEE'S: lBOWNEMBNti Per kwartaal f3.25 (Beach Ikklngskosten f 0.15) 5cr weck it 0.25. Voot het Ruitenland bij Wek©- lijksche tending „6.— Bij dagelljksche tending „7.— Alles bl| vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagabiad 7 cent Bondagsblad niet afzondeilijk verkrijgbaar No 2976 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 AnVEB "ENTIKNl Van 1 tol 5 reaal» f tl7y, blke recel -neet -t-22% Insr? xciipitei niureu van 1—5 regel» .tM Elke regél meer .8.49 Bij coiifnict belangrijk© korting. Voor liet bevragen ouu bet bureau wordt berekend f048 Dit nummer bestaat uit VIER bladen STEMPLICHT EN GEWETENS BEZWAAR. Ons artikel over „Toetsing van gewetens bezwaren" gaf de Redactie van „Het Va derland" auiileidmg, om dit punt eveneens nader under het oog te zien. Wij, zullen .thans niet iiigaan op enkele •losse opmerkingen omtrent het bestauns- preclit en *ie pkrlemeiltaire historie van het consciëntiebezwaar, waaraan zelfs de As ser Syriocje :met Dr. Geelkerken incluis te paskomen, Wel zegt „Het Vaderland" er niet aan te denken om met ernstige gemoedsbezwaren den spot te drijven, doch de wijze waarop deze kwestie-door de Redactie wordt.inge leid getuigt- nu niet bepaald van grooten ernst. Waarop wij willen wijzen is de conclusie, waartoe het blad 'komt met betrekking tui de geldigheid .v.an gewetensbewaren als grond "voor wegblijven van de stembus. Na de beide absolute standpunten go moedsbezwaar nimmer geldige reden; eik beweerd gewetensbezwaar geldig te heb ben verworpen, wordt toetsing van con scientiebezwaren alseisch van plichtge trouwheid aanbevolen. Het bezwaar van „Het Vaderland" richt Zich echter hiertegen, dat we thans terzake drieërlei recht hebben in Nederland en „niéts", zegt het blad, „ondermijnt meer den eerbied voor het gezag dan wétten die niet worden nagefeefd". Vandaar dat' in ovcrwéging wordt gege ven dat do Regeering een circulaire richte tot de burgemeesters om tot eenvormige toepassing te geraken. In welken geest dit zou moeten geschie 'den wordt niet aangegeven en deze kwes tie is dan ook niet zoo gemakkelijk als zij lijkt. De Kieswet laat de beoordeeling der .aan gevoerde tootifeven .geheel'over aan-de pru dentie der burgemeesters, zoodat deze aan gelegenheid niet enkel voor- gewetensbn zwareh, maar-vbof aangevoerde ver ontschufdigirtgsmotiéveri .-van bet'eékchis is. In zooverre zou-men .zelfs niet eens kun nen zéggen, dat de wet - niet wordt nag. leefd, omdat het juist de wet zelve is, dio de volle vrijheid van beoordeeling aan de burgemeesters laat. Dit neemt echter niet weg, dat wij mei „Het Vaderland" van meening zijn, dat de huidige toepassing der wet niet bevredigt Een én ander maal heeftde Regeering in deze Tets gedaan en aan de- Kamer cij fers overgelegd met betrekking tot de nale- vind van den stemplicht, doch gevolgen voor de toekomst beeft dit, naar wij meenen te weten, njet gehad. Dat heeft ertoe geleid dat er nog altijd burgemeesters zijn die zich uit geinakzuclil van heel den boel niets aantrekken en di wegblijvers niet eens ter verantwoording oproepen.. Ons iszelfs, een vrijzinnig burgervader bekend, in wiens gemeente een niet onbe langrijk aantalvrouwen op grond van ge wetensbezwaren van de stembus wegblijft 'die.e'ke.oproeping achterwege laat het getal - stemmende vrouwen van rechts, niet tevergrooten. Een tireulaire ;der 1 Regiering aan het adres 'van' hen; die.' de wettelijke; regeling ter nakoming van den stemplicht als hiel geschreven beschouwen, Zf>U zeker op haai plaats zijn. Deze noodzakelijkheid dwingt niet in dio mate voor hen, die gemoedsbezwaren onder geen', tyéding wcnschén te aanvaarden, om dat hier hog altijd de kantonrechter hel noodige correctief kan aanbrengen, hetgeen in het eerste geval niet mogelijk is, omdat dan de feiten niet te zijner kennis komen. In elk geval kan niet gezegd, dat met de bestaande bepalingen en beschikbare mid delen géén béter résültaat zou zijn te be reiken dan tot heden .verkregen werd. Of iinpet men op grond van. de werke loosheid der Regeering tot de gevolgtrek king komen,, dat zij zélf geen kans ziet om den stemplicht te handhaven? Dan'trekke zij de eenig - mogelijke con clusie uit de zoo juiste opmerking van „Hel Vaderland": „Niéts ondermijnt meer den eerbied voor het gezag dan wetten, die nie" worden nageleefd". 10e Jaargang OFFICIEELE BERICHTEN VOOGDIJRADEN. Bij K. B. is hónoemd tot lid van den voog dijraad Rotterdam' II L. D: I.utz, industrieel tp Rotterdam, en tof lid van den voogdij raad te Almelo G. J. H. Hofstede, timmer man.te Almplo. REGENTEN GEVANGENISSEN. Bij" K. B. is op zijn verzoek eervol ont- Blaggn Mr. .1. W. E. van Harenrarspel, als lid'van het college van regenten over de gevangenissen te Zutphen, ERFPACHTSMISERE Het erfpachtstelscl. mits niet als doctri nair systeem aanvaard, heeft ongetwijfeld voor de gemeente groote voordcelen. De gemeente tracht tijdig de gronden die in de naaste toekomst noodig zijn- in han den te krijgen, om niet straks ongehoorde prijzen te moeten betalen. De gemeente wil die grond houden, om ze tegen den kostenden prijs te verhuren cn straks zelf te profiteeren voor het geheel, van de evcntueele waardestijging. Uiteraard hebben deze dingen voor een groote stad meer heteekenis dan voor een plaats, waar de uitbreiding maar heel wei nig beteekent. Maar een panacee voor het kwaad der grondspeculatie is toch ook het erfpachtstelsel niet gebleken. Wij herinneren ons hoe voor enkele jaren m scherp debat in onzen raad is gevoerd, over handel in erfpachtsgronden. B. en W. die zich vaak van den domme hielden, moesten toen een zwaren aanval verduren een .eigenlijk beloven, dat zij 't kwaad zou den keeren. Veel is daarvan niet terecht gekomen, als wij de menschen uit de practijk mogen ge- lo'ovcn. Enkele vormen van erfpachtshandcl werden onmogelijk, maar even vindingrijk als de liefde maakt, maakt het de nood, en nieuwe vormen van erfpachtshandel, fijner Dg en geraffineerder schenen op te bloeien. Deskundigen twijfelen er aan, of men het kwaad ooit onder den knie zal krijgen, pes simistisch adviseeren, om er zich maar niets van aan te trokken, en alles te laten loopen zooals het liep. Nu moeten ons over deze zaak twee op merkingen van het hart. De gemeente kan twee middelen aangrijpen, die een sterk preventieve werking hebben. Het eerste middel is, te zorgen dat er over vloed aan bouwrijpen grond is voor de ver schillende typen woningen. Hoe minder grond er beschikbaar is, hoe meer de gega digden dringen en probeeren, langs rechte of kromme wegen, een terrein in handen te krijgen. Een tweede middel is, de aanvrage om terrein zoo vlot mogelijk te behandelen en de termijn tusschen aanvraag en toewijzing zoo veel als het maar kan in te perken. Veel moer is er voor de gemeente niet te doen. Men vergete niet, er is tweeërlei handel in erfpacht. Een die men op één lijn kan stel len met de oude grondspeculatie, die alleen bedoelt aan den grond iets te verdienen, die als eenig nuttig effect dan ook den grond duurder maakt. Maar er is ook een handel in erpacht waartegen men niet zoo. heel veel kan in brengen. Als eèn architect grond in erfpacht bekomt, plannen maakt, de tijd van voor bereiding en onderhandeling voor zijn rekc ning heeft, en dan een bouwer vindt die zijn plannen kan uitvopren, maar niet een jaar kan wachten eer hij een aanvang kan ken, wanneer de architect dan. mot eenigc vergoeding vóór zijn moeite de terreinen overdoet, is er op reeële gronden weinig aanmerking te maken. Straffe bepalingen hier treffen den goeden doch deren den slechten maar heel weinig. Er zijn tientallen wegen om onder den klem uit to komen. Sedert de debatten, waarvan wij spraken is er van de ziideder Gemeente bijzonder.op de erfpachthandel gelet. Een zwarte lijst is aangelegd. De betreffende wethouder heeft zelf meer, dan iemand zijner voorgangers de teugels in handen genomen, maar al zijn enkele uitwassen bestreden en eenige hou- getroffen, het kwaad is niet over wonnen. Nu probeert men het met een commissie Dezer dagen hebben B. en W. een commissie benoemd, waarin een drietal raadsleden zit ting. hebben en twee particulieren hekend in het bouwbedrijf, die moeten onderzoeken, o.m. of er nog in erfpachtsgronden wordt gehandeld. Wij zijn ten opzichte van het te hereiken hen ^ocht deze opvatting van de vereischte resultaat, voorhands nog vrij sceptisch gaj eenstemmi0heid niet door den Raad of de stemd. Als er n commissie wordt henoomd,v'ei-gadering worden gehuldigd en de ge- dan is dat in den regel, omdat men zelf 01 (iaci,tenwisseling niet tot overeenstemming geen raad mee weet en nu zoekt naar een j leiden, dan zal Amerika het protocol dellijk kunnen opzeggen, zonder dat dit als HULDIGING VAN DEN SCHILDER W. B. THOLEN In Dulchri-Sludio te Den Haag iverd Zaterdagmiddag dé expositie van werk van den schilder W. D. Tholen geopend. De mi'iisier van Kunsten en Weienschappen, Mr. Terpstra, kwam den 70-jarigcn kunstenaar persoonlijk felicileeren en deed mededeelinq van zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned: Leeuw, Willy Sluiter spelde den heer Tholen het ridderkruis op den borst. INTERNATIONALE JUSTITIE HERZIENING STATUUT PERMANENT HOF DE VOORNAAMSTE WIJZIGINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu- ng van hot protocol met bijlage nopens dé herziening van het statuut van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, aan genomen door de tiende vergadering van den Volkenbond op 14 September 1929. De voornaamste wijzigingen zijn de vol gende: Het Hof zal niet meer op 15 Juni een ge wone en verder zoo noodig cun buitengewo ne zitting houden; het zal permanent zitting hebben. De onderscheiding tusschpn gewone en plaatsvervangende reehters komt te vervallen. Het Hof zal bestaan uit 15 rechters voor wie in alle opzichten' gelijke regelen zullen gelden. De ineomptabilileit wordt ver scherpt: terwijl vroeger alleen werd verbo den het vervullen van een politieke of ad ministratieve functie, wordt dit vervolg uitgebreid met een verbod tot -het hekleedén van iedere betrekking, die het karakter draagt van een beroep. Tevens is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol nopens de toe treding van de Vereenigde Staten van Ame rika tot het protocol van onderteekeni.pg van het statuut van het Permanente Hof van Int. Justitie. Het nieuwe protocol'stelt voor, dat zoo dra de Volkenhondsraad of de Vergadering overweegt een advies aan het Hof te vragen de Amerikaansc.he regeering hiermede zal worden gesteld en dat zoo noodig dan tusschen deze regeering en den Volken bondsraad (resp. de Vergadering) een ge dachtenwisscling zal plaats hebben over de i-aag of hij liet voorgenomen advies belan- ïn van de Ver. Staten zijn betrokken. Indien het standpunt wordt aanvaard, dat de stem tegen van een enkel lid liet onmo gelijk maakt, dat de Raad of de Vergade ring een advies vraagt, dan zal ook de op positie van Amerika eenzelfde gevolg heli ben. Mocht deze opvatting van de vereischte UITVOERING ZIEKTEWET De Bond van Nederlandsche Schilderspa troons en de Nederlandsche Schildersgezel- lenbond hebben een z g. volwaardige he- drijfsvereeniging voor ziekenuitkeering op gericht, waarvan de statuten 'inmiddels door den Minister van Arbeid zijn goedgekeurd Erkende bedrijfsvereenigingen. Bij beschikking van den Minister van Ar beid zijn voor een tijdvak van .3 jaren als hedriifsverecniging in den zin der Ziekte wet erkend: de Bedrijfsvereeniging voor Zieken eeldverzpkerinc voor do Haven- en Vervoer bedrijven, georganiseerd in de Scheepvaart Vereeniging Noord, te Amsterdam. soort bliksemafleider. Practisch is dit. meenen wij. hier ook het geval. Men heeft het kwaad niet kunnen overwinnen, men weet niet wat er meer aan te doen. de commissie moet nu constateeren of er nog is, wat voor ieder wel vaststaat. Of de commissie ook moet trachten middo len tot verbetering te geven, meldt hel courantenbericht niet. Maar laat ons hopen dat ze het kwaad constateerend, ook het ge neesmiddel aangeeft. De opdracht beperkt zich niet lot het on derzoek naar een eventueele handel in erf pacht. Er zijn ook klachten rechting van bepaalde personen hij het uit geven van grrnd. Groote houwers kunnen dikwijls niet krijgen wat ze willen hehhen, moeten zich met minder tevreden stellen, menschen die nimmer hehhen gebouwd kregen terreinen. Zoo althans luidt de klacht Sommige architectenbureaus hehhen entree op het stadhuis, worden bevoordeeld, entree genrotegeerd zegcen anderen. Wij willen op dat onderzoek niet vooruit loopen. Naar onze. meening is er voor die klacht geen reden. Wij hebben ook wel eens iets gezien van de uitgifte van gemeente grond en wij hebben in de leiding wel ver trouwen. Maar voor het publipk moet vaststaan dat de zaak volkomen in orde is. Dat geenerlei bevoorrechting plaats vindt pn iednr burger op voet van geliikheid wordt behandeld. Daarom kan deze commissie hpel nuttin erk doen, en de ontspanning gpvcn. ri met name in de bouwwereld dient te kome AREND VAN AMSTEL. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij K. B. is benoemd tot commissaris van Rijkspolitie W. F. H. van Barrelo, tevens commissaris van politie te Apeldoorn. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING zea Heer Jezus Christus. ricndschappelijke daad -zal wordon beschouwd. Desgewenscht zullen ook de _an dere staten de overeenkomst met Amerika kunnen opzeggen. Naar het oordeel van den minister moet d- toetreding van de Ver. Staten tot den kring van mogendheden, die het statuut van het Permanent Hof hebben aanvaard ten zeer ste worden toegejuicht. Onder deze omstandigheden acht de mi nister het wenschelijk dat Nederland door spoedige bekrachtiging van het protocol het zijne tot de inwerkingtreding ervan zal bij dragen. NEDERLAND EN SPANJE De Spaansehe secretaris generaal van bui lenlandsrhe zaken' cn de Nederlandsche -ge zant hehhen de luchtvaartovereenkomst tus schen Spanje en Nederland geteekend. DE RIJKSMIDDELEN De R' ksmiddelen hebben in Januari ruim 9 ton minder opgebracht dan in Jan. 1929. De regis!ra'.erechten zijn met f 2 millioen teruggeioopen en de zegelrechten met 61/» ton. Andere middelen vertoonden een ma tigen vooruitgang. NED. ROODE KRUIS De R. K. kiesvereenigine te Sas van Gent eeft pen motie aangenomen. w°nrin lepil P/en wordt uitgeenroken over de houding ?r R K Kemerfrnefip hii d» hehindp|ïn</ in de rijksbegroot'ng 1930 en het partij Havnu nit T iecnhnn „„^,„„^,4' - »r""-i'"i» «i- niuiumimin-m vari Mei rxeuer bestuur wordt opgedragen onverwijld maat- noetod totj-ommsndcur in dè» Sïï'ïï 'ATtUfS (ontvangen een W.-ar, |w0rdo:i geschokt. Hef hoofdbestuur van liel Nederlandsche node Kruis hepft. ni-ir aan'eidlng van zijn beroep op de milddadigheid van het Neder DE OVERVAL OP CURACAO VEROORDEELINGEN. Einde-' Dec. en op 2 Jan. j.l» stonden te Willemstad terecht twaalf personpn, be schuldigd van in den nacht van 8 .Tuni j.l te hehhen deelgenomen aan aanval, gewel-l dadigheden. bedreiging enz. Het requisifoit van het O M. luidde, zooals we destijds meldden, tegen zes beklaagden ieder aciit jaar en tegen zes beklaagden ieder negen maand Ti. Tn iie „Amigoe di Curacao" lezen wij thans, dat op Woensdag 15 Januari het kan tongerecht de Willemstad" heeft uitspraak gedaan. Zes van de beklaagden zijn vrijgesproken vijf zijn veroordeeld tot zes maanden iro vangenisstraf en één beklaagde is veroor deeld tot zeven maanden; alles met aftrek van de preventieve hechtenis. DE KININEFABRIEK TE 'S-GRAVELAND De gemeentebesturen van Amsterdam en Loosdrcht. de heer B 1 a u w, eigenaar „Gooi'lust" en omwonende lioeren heb ben beroep doen aanteekenen tegen de vu gunning van B. en W. van 's Graveland voor het in bedrijf stellen van de. kinine fabriek De Dend.rologische Vereeniging beeft zich tot de Regeerng gewend verzoekt dringend maatregelen, teneinde den vervolge te verhinderen, dat een en ander weer zal voorkomen. GEORGANISEERD OVERLEG PERSONEEL GERECHTEN. De Bijzondere Commissie voor georga niseerd overleg in zaken, rakende de kler ken, concierges en andere bedienden bij de gewone gerechten den Ontralen Raad van Beroep en bet Hoog Militair Gerechtshof heeft besloten, den .Minister van Justitie te adviseeren, bij het. henalen van de sterkte het personeel hij de gerechten niet uit sluitend rekening te houden met het aan tal behandelde zaken, de tijdelijke hulp schrijvers in de pcrsoneelspromotie op te nemen en de benoeming van bureelchefs mogelijk te maken bij alle griffiers en par ketten. waar meer amhtenaren met den rang van Rijksklerk aanwezig zijn. Voorts meende men dat ten aanzien van de vaststelling van liet aantal beambten l ij elk gerecht aan den Minister van .Tustilio de bevoegdheid diende te worden gegeven deze materie te regelen door de opnemin an een desbetreffende bepaling in hot n lement. GENEESK. SCHOOLTOEZICHT IN NOORD-HOLLAND EEN SCHRIJVEN VAN GED. STATEN. Aan de gemeentebesturen in Noord-Hol land is door Gcdep. Staten in die Provincie een brief gezonden houdende medeileelmg van de regeling betreffende d* oesrlukbaar- stelling \an bijdragen uit de provinciale kas ten behoeve van de organisatie va geneeskundig' schooltoezicht. Het inrichten van geneeskundig schoo'- toezicht behoort daarvan gaat de rege ling uit tot de taak der gemeenten. Fr zijn echter slechts wéinig gemeenten, welke van voldoenden omvang.zijn en in staat ce- I acht kunnen worden deze zaak zelfstandig te verruilen. De gemeenten dienen zich der halve door het treffen van gemeenschappe lijke regelingen op den voet van art. 121 der gemeentewet aaneen te sluiten toi districten voor welke één of meer school artsen kunnen worden aangesteld. Tpp ein de te bevorderen, dat op deze wijze het ge neeskundig schooltoezicht in zooveel moge lijk gemeenten van Noord-Holland op doel treffende wijze tot stand komt, hehhen de Provinciale Staten ons gemacht:gd ten l.c hoeve van gemeentelijke schoolartsendien sten bijdragen te verleenen tot een bedrag van 50 pet. der kosten daarvan. De taak van den schoolarts zal van zuiver adviseerenden aard zijn; met de medischs behandeling dér kinderen zal hij zich niet mogen bezig houden. Ged. Staten achten het noodzakelijk, dal de functie van schoolarts wordt uitgeoefend door artsen, die zich uitsluitend aan deze taak wijden, die derhalve daarnaast ge<n praktijk.uitoefenen. Op provinciaal subsidie mag derhalve niet worden gerekend voor diensten, waarbij, zooals thans in verschillende gemeenten,'de taak van schoolarts wordt vervuld door of meer practiseerende geneesheeren. WATERHOOGTEN- SCHEPEN VAREN, MAAR KLIMMEN NIE3 DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING Tn de jaarvergadering van do Haagsche afdeeling der Nederlandsche Reisvereeni- ging, welke hedenavond 8 uur zal plaats hehhen, zullen afgevaardigden worden be noemd voor de buitengewone algem. verga dering. die 1 Maart te Utrecht wordt gehoit den, en welke speciaal op de reis naar Bar celona betrekking heeft. Hoewel deze het eon flirt heeft geopen baard is wel gebleken, dat ook overigens in de leiding der N. R. V. zóóveel d!epgaand lingsverschil bestaat, dat het hestaan der vereeniging zelf ernstig gevaar dreigt BOSCHBRANDEN IN GELDERLAND EEN CONCEPT-REGLEMENT. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van den Gelderschcn Provincialen Brandweerhond hehhen Gedep. Staten van Gelderland de gemeentebesturen in die pro ie in kennis gesteld mei een concept reglement op de hoschhrandweer t is Gedep. Staten gebleken, dat in de gemeentelijke politieverordeningen slechts hij uitzondering bepalingengevonden wór den, die het tegengaan van bosch-; heide- of veenbranden benogen. Volgens Gedep. Staten is de oprichting au een hoschhrandweer, zooalp deze in het concept-reglement wordt aangegeven, een belangrijk middel ter beteugeling van bp- doelde branden. Of deze brandweer als af zonderlijke organisatie dan wel als onder deel van de gewestelijke hrandweer is in te richten, hangt van de plaatselijke toe standen af. fndien de gemeenten zich de vrijwillige medewerking van hoscheigenaren of andere belanghebbenden verzekeren, dan kunnen de kosten van zoo'n hrandweer aan vankeüjk verminderd worden. Van groote heteekenis achtpn Gedep. Staten het, wan- npcr de gemeenten zich in dezen aaneen sluiten. zoodat hij uitbreken van brand op onderling hulpbetoon gerekend kan worden. Van het aan de aanschrijving gegeven ge volg zien Gedep Staten voor 1 April mede- deeling (cgemoet. Misschien heb ik 't al eens eerder verteld (dat overkomt méér menschen); dan vraag ik excuus en vertefhèt andermaal. 'k Reed met" een boer (zoo één als Staring bezong) in den avond naar de stad en we filosofeerden over de grootte van zon ei» aarde. Natuurlijk, zèi'de 'boer, is de aarde grekv ter dan de zon. Het licht (hij bedoelde de lichtpunten) van de stad zijn toch ook "eeï kleiner dan de stad zelf. Ik denk. dat hierin een fout zit, omdat de boer wat al te gemakkelijk concludeerde. Zooals er waarschijnlijk ook een fout zit in de redeneering van een onzer lezers, die,het hoofd schudt óver onze domheid op zeevaart kundig gebied. In ons Zondagsblad las hij, dat de Groote Oceaan 3-76 M. hooger ligt dan de Atlanti sche. Maar, zegt hij; dat lijkt nu toch een beetje dwaas. Ik hen zeeman en. ik ben vaak Kaap Hoorn op Vuurland gepasseerd. Maar ik heb nooit gemerkt, dat het schip een trapje op klom om van de Atlantische in dé Groote Oceaan te komen. Deze mededeel ing neem ik onvoorwaarde lijk aan. Want ik geloor niet, dat het raads lid een goede kijk op het waterniveau had, toen hij betoogde: „een hooge brug over het Kanaal is heel lastig voor het vervoer per s; laat ons liever het kanaal bij de brug wat uitdiepen, dan daalt het water vanzelf en kunnen de schepen er toch onderdoor'. Maar. evenzeer als de boer ongelijk had, omdat hij vergat, dat de lantaarns in de stad vlak bij elkaar zijn doch dat de zon zich op oneindigen afstand van de aarde be vindt; evenzeer (zeg ik met bescheiden heid) vergist onze briefschrijver zich ook. Kijk eens, we halen onze wijsheid over de Oceaan ook maar uit boeken en praten di« geleerden dus maar na. En ik heb tot mijn spijt nog nooit de reis langs Vuurland ge daan; maar dit weten we allemaal wel, dat ive de wereldzeeën niet mogen vergelijken met een tobbe water, dat overal even hoog staat. De watervloed, welke de aarde omgeeft, is zulk een machtige schepping Gods, dat het menschelijk verstand al het wonderlijke hierin onmogelijk peilen kan. De invloed van de maan; de zeestroomingen, waardoor het water in voortdurende beweging is; de natuurlijke verbindingskanalen tusschen de wereldzeeën, ze veroorzaken zoodanige wis seling van niveau: dat ik zonder bedenking overschrijf, wat de geleerden betoogen: de waterhoogte in de verschillende zeeën kan beduidend verschillen. Wij eenvoudige mensehén kunnen rtu één maal niét allés verklaren en begyijpen.- En, dat hoeft ook niet! INGEZONDEN MEDEDEELOIO UIT DE R.K. STAATSPARTIJ BESCHERMING ONGEHUWDE MOEDER EEN VERGADERING TE UTRECHT. Woensdag 11 September 1929 werd onder voorzitterschap van den heer E. R e n v 0 u w e n a 11 e r in hotel Des Pays Bas te Utrecht een vergadering gehouden, waar de belangen besproken werden van de onge huwde moeder en haar kind. Met instemming van alle aanwezigen werd besloten, aan een commissie- op te dragen de oprichting voor te bereiden van een nationale organisatie, welke mof eerbiedi ging van de volkomen vrijheid der aange sloten instellingen zal vormen, een bond an alle instellingen; welke in Nederland oor de ongehuwde moeder en haar kind vcrk'zaam z.'jn. De bedoeling van deze orga nisatie zou voornamelijk zijn over het ge heele land den arbeid voor de ongehuwde moeder tc overzien en te ervaren welke la cunes er zijn in de hulpverleening aan haar er haar kind; tevens kan het bureau van de federatie vormen een centraal punt van inlichtingen voor instellingen en hulpzoe kenden. Verder zou de federatie de instellingen moeten vertegenwoordiger, hij de regeerine. het Provinciaal- of het Gemeentebestuur en moeten trachten te komen tot een regeling over hot geheele land van de subsidies-in::' van instellingen. De benoemde commissie heeft ontworpen Statuten cn een huishoudelijk reglement voor de toekomstige organisatie, welke zij voorloopig voorstelt te roemen: Federatie van Instellingen voor Ongehuwde Moeders (FIOM.) Zii meent thans dp instellingen onnieuw Ie kunnen bijeenroepen tot een vereadering welke zal worden gphouden on Zaterdag 1 Maart a.s. des namiddags te 2.39 uur in het Centraal Laboratorium voor de Volksge- Z9ndheid, Sterrebosch t, Utrecht, alwaar tot opric.Min_ g-\ worder basic!en. DE BENOEMING VAN EEN TIJDELIJK BURGEMEESTER EEN PROTEST VAN DE A.-R. KIESVER. EN PATRIMONIUM TE ENGWIRDEN Naar aanleiding van de benoeming van een tijdelijkcn burgemeester der Gemeenté Engwirden, welke burgemeester eertijds ge meente-secretaris der gemeente Schoterland was en van de plannen van Gedep. Sta ten van Friesland om Engwirden bij Scho terland in te lijven, hebben de gemeente lijke A.-R. Kiesvereeniging en de afd. Pa trimonium te Engwirden krachtig geprotes teerd tegen deze handelwijze en van oor deel dat zulks indruischt tegen alle recht en billijkheid betreuren zij het. dat de Raad van Engwirden geen protest bij d© hooge overheid heeft ingediend. Met den meestcn ernst dringen genoemde vereenigingen aan op een benoeming van een vasten hurge- meester, die in de eerste plaats voor de be langen van F.ngwirden opkomt. Voorts is besloten dit protest ter kenni© van H. M. de Koningin, den Minister van Rinnpnlandsche Z^kcn. den Commissaris der Koningin in Friesland cn Gedep. Sta-, ten van Friesland te brengen. P. T. T. PLATTEGROND VAN AMSTERDAM Vanwege den P.T.T.-dienst is een nieuw© plattegrond van Amsterdam samengesteld, waarop is aangegeven, hoe de stad voor de postbestelling in districten is verdeeld. Do kaarten zijn in de wachtkamers van alle postkantoren opgehangen en worden kosteloos verstrekt aan allen, die veel corres pondentie naar Amsterdam verzenden. De verstekking is bedoeld als een uitnoo- diging aan het publiek om op correspon dentie voor Amsterdam steeds het hes»el- district te vermelden, t.w. Centrum. Noord, Zuid Oost of West. Vermelding v«| het be- steldistriet geeft bespoediging in de hestel ling en is daardoor nog meer een belang voor het publiek dan voor de Post CT PROEFADRESf OP AAN ONS BUREAU.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1