jUratttr frihsritr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Ij BINNENLAND. TWEEDE KAMER IS. Per kwartaal ƒ3.25 (Beachikkingskosten 0.15) per week 1 0.25. BU dagelijksche zending „7.— Alles bil vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Bondagsblad met afzonderlijk verkrijgbaai No 2974 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930 AnVCn-'CNTIÊN: Van 1 tot 5 regels f t-17Va Like regel meer „0-22% Ingez Medpi|p« Hngei* van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 10e Jaarqang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen ouran bouw nde actus kunst et ee w| g< ri Ad; IcJ hee ware Gl iTI Jï D Gl Iijlj n MERKWAAHIG. Een merkwaardige vrees bezielt onze Nederlandsche vrijzinnigen. Ze zijn doods benauwd voor „zedelijksheids-apostelen" (zooals zij zeggen) aangezien te worden en aaarom prefereeren zij een bandelooze vrij heid. Dit leidt dan wel tot excessen, welke ernstige mannen en vrouwen in vrijzinni gen kring afkeuren en betreuren; maai dat de Overheid ook hier een roeping zou hebben, ontkennen zij ten sterkste. Eu, wanneer een Christelijke Overheid maatregelen denkt te nemen, dan gaan alle linksche politici daar met een eenparig ver zet tegen in. Hoe uien ook over het dansen moge don ken, dat er tegenwoordig van een dans- kwaad gesproken kan worden, geeft vrij wel iedereen toe. Reeds voor jaren betoogden sociaal-demo cratische vrouwen in gemeenteraden en Volksvertegenwoordiging, dat vele jonge le \ens bezoedeld en verwoest worden in de danszaal. Ook anderen, hoezeer tegenstanders van censuur voor volwassenen, aciitten bescher ming van de jeugd noodig. •Ter rechterzijde onderschrijft men volko men de meeuing, dat wetten geen zedelijk heid aankweeken; doch men wijst terecht op den gunstigen invloed der eerst zoo be spotte zedelijkheidswetten van wijlen Mi nister Regout, welke uitwassen kunnen kee ren en den strijd tegen de onzedelijkheid steunen. Meer verwacht men er niet van, doch dit is dan tocli ook geen geringe zaak. Het schijnt evenwel of de Nederlandse!» vrijzinnigen nog niets geleerd hebben Nauwlijks heelt de Regeering een Coin tuis sie benoemd om te onderzoeken of er mo gelijk van Overheidswege iets kan gedaan worden tegen het alom erkende dauskuaad heel de vrijzinnige pers begroet deze aad met spot en schimp. Men spreekt weer, precies als in de da gen van Minister Regout en Dr. Kuypei „horretjes-nienschen" en „mummel wijfjes". Een bloemlezing hiervan te geven zou te vee! eer zijn voor het schampere geschrijf. Het is voldoende te constateeren, dat heel de vrijzinnige pers daaraan meedoet; doch dat, gelijk vaker gebeurt, de organen van de vroegere liberalen hel meeste kabaai maken (uitgezonderd het „Vaderland"). In de Vrijz.-deniocraat schimpt Mr. Mar- chant zoo vinnig, als hij uiaar kan; en dat wil wat zeggen; in de „Vrijheid" vindl men een serie spotprenten, met als toepas sing, dat „do duivel overal is, als ge hem maar kunt vinden." Het is merkwaardig en bedroevend te vens. Merkwaardig, omdat diezelfde menschen steeds de antithese tusschen rechts en links ontkennen. Bedroevend, omdat maatregelen tegen ze denverwildering altijd bij partij stemming genomen moeten worden; waardoor ze mui der vat op de bevolking hebben. Doch, aan wie de schuld? EEN ONBRUIKBAAR MOTIEF. Het is een vrij eentonig bedrijf om de erguincnten na te gaan, waarmee de tegen standers van een gemeentelijk vloekverlmd zich tegen de invoering van een dergelijke» maatregel verzuilen. Gelukkig mag bijna zonder uitzondering Scconstateerd, dat het verweer over het al gemeen waardig is en men er zich van om houdt om een voorstel van dezen aard le maken tot voorwerp van spot en geestig heid. Ook wekt de motiveering van den tegen stander geen herinnering aan de uitlatin gen van een bekend letterkundige in de Mosgroene Amsterdammer, die het vloeken eenmaal huldigde als voorwerp van natio nale» trots en met warmte sprak van ze keren alouden vierlettergrepigen vader Maar al staat de argumentatie over het algemeen op honger peil, de kracht der mo tieven, die bijna steeds in denzelfiteo vorm terugkeeren, is weinig overtuigend. Vloeken, zoo heet het, is een uiting van gebrek aan beschaving en van slechte ma nieren. Dies helpt geen strafbepaling, maai is betere opvoeding het aangewezen midde! tot verbetering. Vloeken is een geestelijk tekort, dat ligt op het terrein van den godsdienst Al leen aan den Almachtige staal hel daarom de aanranding Zijner Majesteit te straften, den wereldlijken rechter komt dit niet toe Een strafbepaling op hel misbruik ma ken van Gods Naam prikkelt en dwingi tol verzet. NVie daarom hel vloeken wil te gengaan. onthoudt* zich van maatregelen die hot kwaad zullen verergeren. Een verordening tegen het voeken in het öpenbaar is gedoemd een ijdele letter te worden. Dit strafbare feit is heel moeilijk in een bepaling te omschrijven, en niet minder moeilijk is de taak van den rech ter, die de verordening zal hebben toe te passen. Dit laatste argument werd dezer dagen weer gebezigd door de Commissie voor de Strafverordeningen uit den Raad van Rhe- den, die eraan toevoegde, dat hetzelfde ook gebleken was bij de toepassing van elders bestaande voorschriften. Vermoedelijk heeft het onderzoek der Rhedensche commissie zich niet ver uitge strekt, anders ware het tegendeel wel ge bleken. Ons zijn althans heel wat gemeenten be kend, waar het opstellen eener strafbepa ling tegen het vloeken geen onoverkome lijke moeilijkheden opleverde en het open baar ministerie en de kantonrechter bij herhaling toonen, dat de toepassing van het voorschrift niet het minste bezwaar ont moet Bovendien zou men de vraag kunnen stel len of de wetgever zich van regeling ont hield, omdat bijv. het delict beleediging of oneerlijke concurrentie niet gemakkelijk te omschrijven is. En van een streven der rechterlijk" macht om zich van toepassing dezer straf bepaling af te maken heeft men toch ook nooit iets kunnen merken. Blijkbaar wordt het argument bi] voor keur bewaard om dienst te doen tegen het vloekverbod. Welnu, een vrij vruchtbare rechtspractijk is er om aan te toonen, dat het volstrekt oiet opgaat en van de vermeende bezwa ren in werkelijkheid niets bleek. Zou men dan niet zoo verstandig willen zijn om dit stokpaardje voor goed op stal te zetten, nu bleek dat het zoo volstrekt on bruikbaar is. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN. Bij K. B. is benoemd tot vice-consul der Nederlanden t Veracruz (Mexico) de hoer G. R. Lens; is de lieer A. Th Prebisch benoemd to: vice-consul der Nederlanden te Tucumnn (Argentinië;. RIJKSVERZEKERINGSBANK. commies de adjunct-commiezen W. Be geer, E. J. M. Beukers, G. .1. Buysman, mi i A. H. S. Harmsen, H Luirink. A. L. Mas. h haupt, W. Munnikhuizen, M. K. Marsman, K. H. Oly, J. J. Oosterveen. R. van Rees J. van Rijk, H. Schutte, .T. C. A. Sirag, m«i. S. A. Suringa, II. N. J. Homulle. II. van der Veen. P. L. A. Zijlstra. J. A. Zuidervaart en mej. L. de Vries; adjunct-comiu'es de klerken D. de Graaf' mej G. M. L. Tenger, T. van Otlen, gehuwd met J. Vegter A. Helling, mej. C. W. F. D. Baas, C. A H. Maassen. gehuwd met H. •T. A. Beunen, mej M Been. A. P. van d.-o Broek, E. J. Hangard. mej. G. de Vries. mej. F„ Meleers, K. van Vuure, J. A. T. M. Brars mej. J. E. Sl roethof, J. II. Hoonakker en mej. T. de Waal. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering van de afdeeling van den Baad van Sts'e voor de geschill-n van bestuur zal worden gehouden op Woensdvg 19 Febr. 1930, dos voormiddags te 10.30 uur. EERSTE KAMER. De leden va de. Eerste Kamer der Sta- tpn-Generaal ziin ter vergadering bijeenge roepen tegen Dinsdag 25 Febr. a.s., des na middags te 8.30 uur. VACATIEGELD. Bij K. B. is bepaald, dat bet 4e lid van art 1 van het K. B. van 13 Nov. 1922 moet worden gelezen als volgt: „Aan bezoldigde burgerlijke en militaire landsdienaren wordt geen vacatiegeld toe gekend, tenzij hun henoeming baar oorzaak niet vindt in het ambt dat zij hekleeden of tenzij zij lid zijn van een examencommissie." INSTELLINGEN VAN OPENBAAR NUT. De minister van Financiën heeft als instel lingen van Openbaar Nut o.m. aangewezen: R. C. Oude Armenkantoor, Amsterdam, Ge nootschap Liefdadigheid naar Vermogen, Am sterdam. Stads Rank van Leening, Amster dam. Burgerlijk Armbestuur, Eindhoven Bur gerlijk Armbestuur, Gouda. Gemeente Bank van Leening, 's-Gravenhage. Gemeente Bank van Leening, Leiden R K. Armbestuur. Maars sen. Burgerlijk Armbestuur, Maastricht. Oem Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, Rot terdam. Vereeniging van Oud- en Actief die nende onderofficieren van het Nederiandsch- Indische Leger en van de Troenen in West-Tn- dië, genaamd Mndjoe, Rotterdam. Gemeente Banken van Leening, Rotterdam. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij K.B. zijn hij de Rijksverzekeringsbank hevorderd tot referendaris de hoofdcom miezen A. G. C. Tielronv en N. Ploegsma; tot hoofdcommies de commiezen H de We ver, D. W. Vodegel en B. van Zeben. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van defensie zal a.s. Maandag niet plaats hebben. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met S Februari zijn in ons land aangegeven: 10 gevallen van buiktyplius, 6 van dycenteria haeillaris en 1 van dysenterin rmoehica, voorts 277 ge vallen van rood\174 gevallen van diph theric, 1 van nekkramp, 8 van besmellelijke kinderverlamming en 2 van slaapziekte. DEFILE VOOR DE KONINGIN-MOEDER Hel derde half regiment huzaren t°. Den llaaq vierde gister zijn 116-jarig "beslaan. Na een marsch door de stad werd gedefileerd langs het paleis van H. M. de Koningin- Moeder. Tijdens dit défilé nam onze fotograaf bovenstaande kiek. INDISCHE BEGROOTING REDE VAN DEN HEER COLIJN De heeren v. Kempen, v. Boetzelaer en Feber aan het woord DE TWEESLACHTIGE SOC.-DEM. VERMAAND Vergadering van Donderdag 13 Februari. OVERZICHT Gisteren vier sprekers. Zonder aan de kwaliteiten van de redevoe ringen van de heeren v. Kempen, v. Boetze laer en Feber te kort te doen, mug toch ge zegd, dat voor die van den heer Colijn in de Kamer verreweg de meeste belangstelling en ilc grootste aandacht bestond, 'iplettend en rustig luisterden allen, geboeid door het kor te slechts één uur van de beschikbare anderhalf werd gebruikt heldere, dooi sterke, markante lijnen gekenmerkte betoog van den anti-rev. leider, die heden naar G»- uève verrrekt en daarom bij voorbaat aan kondigde zijn repliek op eventucole bestrij ding op een later tijdstip te zullen geven. Wanneer we den middag overzien en in enkele woorden onzen indruk vastleggen, dan moeten we zeggen: bij den liberalen woordvoerder was er beduchtheid om te zeg gen, waarop het staat. Ten aanzien van de toekomstige staalkundige organisatie een uiterst gewichtige en principieele kwestie bleef het standpunt vaag. De heer v. Kem pen kon nog alle kanten uit. In den heer Colijn was de staatsman aan het woord. Hij ziet niet alleen hoe het kan maar ook hoe het verder moet om tot een goed geheel te komen zonder de rijkse.en- hfiid in gevaar te brengen. Men kent zijn grondgedachte: de locale rechtsgemeenschap pen moeten de basis vormen voor de np te bouwen staatsinrichting en eindelijk komt de provincie als dak daar boven. Die gedachte schijnt ook anderen niet on sympathiek, al is de formuleering afwijkend. Zoowel de heeren v. Kempen, v. Boetzelaer en Feber wezen haar niet af. We gelooven dan ook. dat er op dit punt meer overeen stemming is tusschen hen. die de rijkseen heid willen handhaven, dan het wel eens is voorgesteld. Met de soc.-dem. is dat aecoord er niet Zij zijn de menschen van de dubbelhartige noli tick. Zij zijn roekeloos genoeg om een zon spoedig mogelijke zelfstandigmaking van Indië tot politiek einddoel te proelanieeren Daarmee komen ze de revolutionaire stre vingen in het gevlei. Maar tegelijk verkla ren ze zachter naar den anderen kant: Indië is nog lang niet rijp voor onafhanke lijkheid en die onafhankelijkheid zou boven dien een ramp worden voor Nederland en Indië beide. Duide'ijk heeft de heer Colijn aangetoond met een beroep óp de gebeurtenissen in Britsch-Indië en de beer v. Boetzelaer volgde hem daarin dat menschen als de soc dem. zich hun marschroute laten voor schrijven door de extremistische elementen Maar dat is nu eenmaal liet noodlot van revolutionaire partijen. Ook binnenslands gebeurt dat en als 't puntje bij paaltje komt. dan nemen de uitersten de leiding van de radicale soc.-democrnten onmiddellijk over De ervaring leerde dpt. De heer Colijn maande hen tot hezin-ïng. met een verwijzing naar de houding der soc.-dem. ministers in Pruisen, die zich krachtig te weer stellen tegen communis tisch woelen en Moscovitische agitatie door massa-arrestaties der leiders en zoo hij vooi haat allerlei opslandig. orde verstorend op treden in de klem smoren. We vreezen, dat dit beroep niet haten zal De S. D. A. P. is op dit punt niet meer te redden. De vier sprekers van gisteren waren het roerend eons in hun oordeel over het optre dpn der Indisebe overheid' tegenover de re volutipnaire Inlandsrhe^beweging Onnm wondert werd zelfs uilgosnrnken. dat in het verleden te grooto slapheid was betoond TV heer v Boetzelaer sprak van: te grootp voor zichtigheid 't Was wel erg voorzichtig! Ann het slot van zijn rede citeerde de lieer Colijn het woord van Burke aan Marie An toinette, dat alleen door vastberaden stand vastigheid revolutionaire neigingen kunnen worden ingetoomd. De heer Albania herinnprde per ironischp interruptie aan het lot van Marie Antoinette Allerongelukkigst, dunkt ons, was dit ver weer. Want hot ongeluk is juist geweest, dat het bewind onder I.odewijk XVI in de revo lutiedagen van 1789 alle vastberadenheid miste. De gevolgen bleven niet uit. Denken we aan het iaar 1930. dan schijnt het ons niet onjuist, wanneer we zeggen de S. D. A. P. heeft de positie van Marie An tninette gek..zen Tegen alle revolutionair ge doe toont zij de grootst mogeliike slapheid in daden, „liebnngelt" er zelfs hij voorkeur mee en verheugt zich inwendig, dat er niets ernstigs gebeurt Maar zoodra de revolutie doorbreekt, dan zal de revolutie, het extre misme, don toon aangeven en de met de re volutie koketleerende S D. A. P zal in poli tieken zin het lot van Frankrijks ongeluk kige Koningin 'deelen. VERSLAG Rcde-v. Kempen. De heer v. Kempen (Lib.) betoogt, dal verbreking van den band tusschen Nedi land en Indië schromelijke gevolgen z hebben voor Indic en voor Nederland. Het heeft daarom weinig zin om te spreken nationale zelfstandigheid van Indië. Het volk moet rijp worden om politieke rechten te ontvangen en uit te oefenen. Al- steeds is de weg daartoe „volksontwikkeling door Onderwijs in velerlei vorm. Gevraagd werd waarom voor Sumatra aan één provincie de voorkeur wordt gegeven. De houding der Regeering tegenover de in excessen verloopcnde Indische beweging werd goedgekeurd. Zij is vaak veel te slat) geweest tegen de raddraaiers en nog Iaat ze te veel over haar kant gaan. Het komt voor, dat assistent-residenten vooraan loopen bij Mei-betoogingen, hetgeen een kaakslag is voor het gezag. Men bedenke, dat de Indische massa door leuzen gemakke lijk uit haar evenwicht wordt gebracht Financieel staat het er in Inriiö niol gunstig voor. De bevolking zelf is in hoogc mate geloos en daardoor is het vaak onmogelijk allerlei ellende te voorkomen. Rede-Colijn. De heer C o I ij n (a.r.) verheugde zich over de belangstelling voor het koloniale vraag stuk. Met de Bogeering meende hij, na de Memo rie van Antwoord, niet behoeven te debat teeren. Zij gaat thans uit van het geheel- Nederland en Indië. En de ontvoogdings- politiek zal ook langs de gewenschte lijnen gaan. De Indische financiën vereischen zorg, nu liet met de prijzen der stapel producten op de Europcesche markt niet gunstig staat, terwijl ook de vooruit zichten .niet onverdeeld hoopgevend zijn Zelfs al waren we door liet laagste punt heen, dan nog zouden de financiën zorp vereischen. Want de welvaart blijft afbanke lijk van de opbrengst (lcr stapel producten. Onjuist is, dat de Inlandscl.ie bevolking bit tere armoede zou lijden, maar wel mag niet zwaarder worden belast. Zijn de financien niet gezond, hollen we de cone 5 jaar om daarna weer stil te staan dan schept dat een bron van demagogische actie. Goede financien zijn daarom een groot politiek belang. Het beleid moet regel matig, rustig zijn en niet door een enkel slecht jaar direct in de war kunnen worden gestuurd. Een vrijgevige leeningspolitiek is mooi. Maar heeft Indic het crediet er voor en zullen de gelden gegeven worden na verkla ringen als van de Britsch-ln''!'=c|>e 'r.—lis ten, die lieten weten de vroeger aangegane schulden niet te zullen erkennen, indien hun land zelfstandig wordt. Het is het recept van Moskou, dat ook voor Ned. Indië zou gelden. Het doel en de methode onzer ont'.">«"dingspolitiek besprekende, merkte de heer Colijn op, dat het vroeger ging om vlugger of sneller tempo. Voor allen was t' eiiv' "de. Dat is nu niet" moe." zoo. Er zijn er, die zoo snel mogelijk den hand tusschen Indië en Nederland wilen verbroken, gelijk de P.N I n Indië. 1c soc.-dem. in ons land steunen dat dool. Ook de anti-rev. erkennen, dat eenmaal de tijd komen kan, dat de band tusschen Neder land en Indië niet meer bestaat. Maar hun doel is het niet, maar wel hopen ze dat de bestaande Rijk-eenheid kan worden behou den. Hun streven is daarop gericht De formuleering van het einddoel is niet onverschillig voor het politiek beleid. De Regeering schijnt deze zaak nog al philo- sophisch op te vatten. Juister zag de heer Cramer, die erkende, dat einddoel en me thode wel degelijk samenhangen. Wie losmaking ten doel stelt, noemt de politiek van nu onderdrukking, slavernij, fascistische terreur, enz. De soc.-dem. doen dat ook en schromen de verdachtmaking niet, dat opstand en moordgeruchten worden geprovoceerd door de Regeering om te kun nen optreden. Fock en de Graaff heeten dan de oorzaak der ongeregeldheden. En wanneer dan die twfee namen in een vergadering worden ge noemd, zorgt het publiek ervoor, dat er nog een derde naam genoemd wordt Ik behoef wel niet te zeggen, aldus de heer Colijn. 'welke naam dat is. Onze politiek wordt, ook door de revolutio nairen ir Nederland, afgeschilderd als een onwaardige politiek. Maar deskundige bui tenlanders prijzen die politiek ais voortreffe lijk. De soc.-dem. partij steunt en sterkt de revolutionaire geesten in Indic op een weg, die tot niets goeds leiden kan. Wel aarschuwt ze tegen opstand, maar zegt meteen, als ge het doet, dan zullen wij U beschermen. Reeds dit laatste alleen veroordeelt het uitgangspunt der S. D. A. P. Met erkenning van alle gemaakte fouten staat toch vast, dat onze koloniale politiek den toets der critiek met andere volken schitterend kan doorstaan. Het is een goed bestuur en daardoor een zegen voor de vol kei in Indic. Rn daarom mogen, we ons er op instellen om dat bestuur "duurzaam te doen zijn. Consolidatiepolitiek is geen onbewegelijk- heidspolitick. Dat heeft lang voor een soc dem. in de Kamer zat Dr. Kuyper geleerd Onze. rechtstrecksche bemoeiing met Indië moet geleidelijk afnemen. Ook persoonlijk heeft «Ie heer Colijn reeds 25 jaar voor voort gaande ontvoogding der bevolking geijverd Daartoe wenschte hij Die mogen niet ondergaan in onze bo- stuursreeeling. De grondslag der autonomie moet gevonden worden in staatkundige auto nomie aan de bestaande volksgemeenschap pen. Tegen de uitvoering der bestuurshervor ming-1022 heeft de lieer Colijn steeds bezwa ren gehad. Die uitvoering is te ambtelijk ge weest en iieeft de massa van het volk er niet in betrokken. Dat was een fout. Het volk is daarna vatbaar geworden voor allerlei on vervulbare extatische voorstellingen. Onrust is er het gevolg van geweest. Daartegen helpt op den duur de straffp hand van de overheid niet Men moet het volk iets te doen geven De remedie ligt in het krachtig aanvatten der locale ontvoogding. Met die aansprakelijke rechtsgemeenschappen komt de bevolking telkens weer in aanraking. Vandaar, aldus de heer Colijn. mijn voor keur voor de locale autonomie boven de een trale methode der Rogeering. De bestuursliervormine is administratie' en staatkundig. Reide zijden moeten worden verzorgd. Staatkundig dient de locale auto nomie hevorderd en moet het centraal b.' stuur van allerlei bemoeienis worden ont last. Want van uit één punt is een gebied, dat zich uitstrekt van Engeland tot Perzic. •liet doelmatig te beheeren. Wat moet voorgaan? De provincie moet het centraal bestuur ontlasten. Dat slaat dus huiten de toeken ning van locale autonomie aan de lagere rechtsgemeenschappen. De provincie kan daarop toezicht bruiden Men vervalle bij dit alles niet in de fout van 1916. toen men met het dak begon. I.aat men nu met den onderhouw beginnen Daarna kan het dak- de provincie komen en de ontlasting van het centraal bestuur. Den minister werd gevraagd de Kamer in de gelegenheid te stellen te gelegener tijd haar oordeel kenbaar te maken. Wil uien de locale autonomie niet doen dooddrukken door controleerend toezicht dan moeten de controleeronde lichamen er niet boven op zitten. Dat zou gebeuren niet de vele provincies, die de heer Cramer wil. Daarom is de heer Colijn voorstander van één grooto provincie Sumatra. Bij te kleine provincies betcekent boven «lien de ontlasting van het centrale bestuur veel te weinig. Ten slotte werd de vraag besproken hoe we ons tegenover de inlandsche beweging hebben te stellen. Het jongste optreden der Begeering kwam niet onverwacht Het was te voorzien, dat het eens noodig zou worden. Verschillende nationalistische organisaties waren in doelstelling gelijk aan de cotumu nistische. Iri haar methoden gingen ze iets minder ver. Vroeger is de Bcgopriiigspolil ick wat al te lankmoedig geweest Dp Regeerinp hoeft |i/2 jaar geleden verzuimd duidelijk te spreken. Had zij dat gedaan, dan ware haai optreden no waarschijnlijk nnnnnriiu gewco-i Nu was het optreden noodig en liet is goed te keuren Dat moesten ook de sor. dem. rloen. als ze letten op wat de soc. dem regeerders in Pruisen met betrekking tot te duchten opstand en rumoer doen. Het opt roden der Rogeering valt te prijzen omdat het verder bloedvergieten als in 1920 bedoelt te voorkomen. Men kan zeer wel bij te veel personen onderzocht hebben maar dat is bijkomstig. Zooals de Rpgeering is opgetreden, was de eenig juiste manier. Gewezen werd op Britsch-Indië, waar in 1918 de gematigden voor een verre toe komst den dominion-status wenschtcn Maar toon in 1929 de extremisten onmiddel onafhankelijkheid wensehten, vroegen de gematigden onmiddellijke toekenning i den dominion status. De extremisten bepalen het tempo der marschroute. Dat zien we ook ten onzent De S. D. A. P. steunt zedelijk de partij, e ons gezag hoont, ze helpt mee aan het i het leven roepen van waanvoorstellin gen, die nooit in vervulling zullen gaan. eenvoudige dessa-volk, dat tot verzet geprikkeld wordt, zal het slachtoffer er van worden. De pogingen tot opruiing tegen te gaan is noodig tegenover het [ndl- sclie volk, het buitenland en de rechtmatige Nederlandsche belangen. Blijft de Regeering aan die politiek vast houden, dan zal zij op onzen steun kunnen rekenen en zal ze zich over den gang van zaken in Indië niet onnoodig bezorgd be hoeven te maken. Niet de extremistische elementen in Indië moeten het tempo bepalen, maar dit wordt alleen bepaald naarmate de volkskracht en burgerzin voortschrijden. In dit verhand werd herinnerd aan Bur ke's woord aan Marie Antoinette, dat alleen door vastberaden standvastigheid revolutio naire neigingen kunnen worden ingetoomd. Ten slotte verklaarde de lieer Colijn, dat de antirev. tegen de 'moties zullen slem-' men en wees hij er op, dal hij niet zai kun nen replireeren, aangezien hij lieden naar Genève zal vertrekken, Rede-v. Boetzelaer. Volgende spreker was de heer v. Boet zelaer (c.h.). Wat de bestuurshervorming betreft was het grondbeginsel van het voort houwen op de volksgemeenschappen en het weder tot leven wekken daarvan hem sym pathiek. maar het beviel hem niet. dat de Minister tot de instelling van autonome res sorten van hongeren aard wil overgaan om dat de locale autonomie een zaak is van lan gen duur en veel arbeid. De heer v. Rnetzelaer zou gaarne verne men hoe, de Minister zich de ontwikkeling van onderen af indenkt. De thans in Indië gevolgde koers had zijn instemming. Er is nu krachtig opgetreden. Wat wij in het verleden als zwakheid aan zagen is wellicht niet anders geweest dan voorzichtigheid om niet met het onkruid ook het goede uit te roeien. Britsrh-Indië leert ons hoe gevaarlijk het is hij nationalistische elementen verwach tingen te wekken. Daarna werd de tweeslachtige houding der S. D. A. P. gecritiseerd Er zijn dingen gezegd, waarvoor in die omgeving moed be hoorde. b.v. in de redevoeringen van de hee ren Albarda en Stokvis, waaruit een juist inzicht hleek in de moeilijkheden verhonden aan de leuze Indië-los-van-r-Jolland. Als men de rede van den heer Albarda leest, dan denkt men: die man is er, daar valt mee te pralen, daar valt zelfs mee te regeeren in Indië! Maar aan den anderen kant steunt de S. D. A. P. alles wat het gezag in Indië kan ondermijnen. De extremisten zuigen haar mee. Zie de motie-Cramer. Rede-Feber. Laatste spreker was de heer Feber (r.k.) Nieuwe dingen zeide hij niet meer. We zijn daarom kort De opmerking werd gemaakt, dat .door *t onderwijs in Indië een intellectueel prole tariaat is gekweekt, dat geen emplooi heeft en in hooge mate van zijn eigen volk Is vervreemd, maar zich niettemin als volks leiders opwerpt. Het Hollandsch-Indisch moet zoo worden gereorganiseerd, dat het teleurgesteldenle- ger niet vermeerdert Wat de staatsinrichting betreft wenschte ook de heer Feber een tijdig debat er over. Van rlen Minister werden nadere mededee- lingcn gevraagd omtrent zijn voornemens met de buitengewesten. Na de koloniale rede van Prof. Steger verleden jaar in de Eerste Kamer gehou den, als onvolledig te hebben veroordeeld, betoogde de heer Feber dat Nederlandsche leiding tot aan den eindtoestand van Indië noodzakelijk is. Daarom is het voorloopig onmogelijk al lerlei beperkende bepalingen te doen ver vallen. De motie-Cramer was derhalve niet te aanvaarden. Dinsdag voortzetting. Heden houdt de Kamer afdeelingsonder- zoek. VRAGEN VAN KAMERLEDEN HET STERFGEVAL IN DE WARMOESSTRAAT TE AMSTERDAM. Hef. Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft den Minister van Justitie de volgende vra gen gesteld: Is 's ministers aandacht gevestigd sc- weest. op de zaak van Emanuel Pront, die" op 31 December j.l. 'h avonds 1e Amsterdam door de politie werd opgebracht, maar het nolipebureau niet meer levend verlaten heeft? Is het waar, dat de justitie omtrent dit geval een onderzoek heeft ingesteld, en wil de minister liet rapport hieromtrent pu di- ceeren? Was het de justitie hekend. dat de familie van F.. Pront een Amsterdamseh jfccp«h"i,r had aangewezen. nm namens de fflfflilie ae sectie hij te wonen: zoo neen. waaraan is dit dan te wijten, daar de desbetreffende wensch der familie toch officieel door Jen Geneeskundigen Dienst te Amsterdam in ontvangst genomen is? BURGEMEESTERSBENOEMING TE CAPPELLEN. Naar „De Zoom" verneemt is de bekende industrieel M. J Jacobs uit Cappellen be noemd tot burgemeester van Cappellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1