Gemengd Nieuws. ECONOMIE EN FINANCIEN LICHAMELIJKE OEFENING WOFNSDAG 12 FERRHAR1 1930 URINAME'S GELDMIDDELEN E SANEERING VOLGENS HET STELSEL-VAN LAER De groep West-Indië van het Indisch Go jolschap in Den Haag heeft een bijeen omst gehouden, waarin mr. J. H. van Laer feft gesproken over de sanecring van Su name's geldmiddelen. De gezondmaking van Surlname's geld jddcicn is, zoo zeide hij, een belang voor ei Deleid nopens de verbetering van den lonomischen toestand. Spr. ontwikkelde twee bezwaren tegen de jrinaamsche begrooting: le. dat de huis Duriing gedrukt gaat onder een te zweren st aan rente en aflossing van geleende tlden2e. dat tevergeefs wordt gezocht 8ar een gedragslijn, waarnaar rijksbijdrage t aanvulling der geldmiddelen wordt be iald, welke beschouwd wordt als sluitpost Ir begrooting, met het gevolg, dat de met tt rijk te verrekonen rente der kasvoor- jn.ttcn feitelijk wordt betaald door het rijk m het rijk. Spr. meende, dat de oplossing jn het vraagstuk moet worden gezocht in •t karakter der uitgaven, welke uit 's rijks jdragc worden bekostigd. Het stelsel-Idcnborg. Daarvoor dient men terug te gaan tot hot grootingsstelsel van den gouverneur Iden irg (1905—'08), die de uitgaven verdeelde 1. jaarlijks terugkocrondo uitgaven van stuur, de huishoudelijke in engeren zin; uitgaven voor de ontwikkeling van het .nd. Deze gouverneur trachtte de eerstgenoem- uitgaven door de eigen middelen van het west te doen dekken, de andere door de ksbijdrage. De commissie-Bos, die in 1911 verslag uit- cht over den economischen en financieo toestand van Suriname, heeft het stelsel enburg tot uitgangspunt genomen voor ar voorstel tot wijziging van het begroo- igsstelsel, doch maakt een nieywo onder- heiding der uitgaven, gebaseerd op split- der bestuurstaak in: 1. de huistaak der ilönie; 2. de taak van het moederland om levensvoorwaarden te verbeteren. De uit- i, welke de eerstgenoemde taak betreft at zij voor rekening van het gewest, de idere ten laste van het moederland, doch ,'ens splitst zij nu ook de inkomsten naar •nzelfden gedachtegang. Het stelsel-Van Laer. Het door spr. uitgedachte stelsel komt in ofdzaak hierop neer: De uitgaven worden onderscheiden in huis- udelijke in engeren zin en die tot verbe- van den economischen toestand, ter- het regeeringsreglement het principe irdt neergelegd, dat de laatstgenoemde, al- ans voorloopig door het moederland be- stigd worden, zulks door aanvulling van 107 met een nieuwe rubriek. )e uitgaven, welke daarvoor in aanmer- ïg zouden komen, zouden om de 3 jaar or de wet aangewezen worden. Deze drie jige wet zou voor de eerste maal als zoo- tuigo uitgaven kunnen aanwijzen: 1. de »!en van immigratie en kolonisatie; 2e een ndeel in de bestuurskosten, op een vaste q te bepalen; 3. rente en aflossing van ge- nde gelden. De uitgaven sub 2 wil spr. bepaald zien sschen 20 en 30 pet. van het totaal der uit, ven. Indien het werd bepaald op ruim 27 t. zou dit, op vaste basis van de begroo g voor 1930 bedragen 1.858.000, waar or het evenwicht tusschen uitgaven en in- msten zou worden bereikt De uitgaven b. 3, rente én aflossing van geleende gel n, behooren in het nieuwe stelsel door het jk gedragen te worden, omdat deze lee- ngen zijn aangegaan tot verbetering van n toestand. Getoetst aan de Grondwet is het stelsel -mee niet in strijd. Toch bepaalt art 61 de regeling der inwendige aangelegen den van Nod.-Indië, Suriname en Cura overgelaten wordt aan aldaar gevestigde janen, waartoe Je verbetering van den jemeenen toestand ontegenzeggelijk be- ort, doch de grondwet laat de rnogelijk- open voor regeling door de wet, wan- behoefte daaraan bestaat. becijfert vervolgens het door hem evolen stelsel aan de hand van de be nding voor 1930, en toont aan, dat het or het rijk financieel gelijk uitkomt. De geling vraagt derhalve van het rijk geen reet offer, omdat de regeling in hoofdzaak :rop neerkomt, dat 's rijksbijdrage tot aan Iling gesplitst wordt in: bekostigen, en ti vast aandeel in de bestuursuitgaven, ge geerd op onderscheiding der bestuurstaak. Uit het Sociale Leven. )E ZIEKTEWET IN DEN LANDBOUW. De gezamenlijke boeren- en tuindersbonden sloten met het oog op de ziektewet, ingaande Maart a.s. 1.15 per 100 gulden loon op arbeiders te verhalen. SLAPTE IN HET TEXTIELBEDRIJF. De directie van de Kon. weefgederenfabriek Hengelo heeft haar werklieden medegedeeld, t tot nader aankondiging de fabriek op Vry- Zaterdag zal worden stop gezet. Op ze fabriek werken ongeveer 1200 personen. HET CONFLICT AAN HET AMSTER- DAMSCHE ABATTOIR. In verband met het conflict aan het abattoir Amsterdam hebben Dinsdag drie particu- e Amsterdamsche slagers te Purmerend '25 den laten slachten. Het gemeentebestuur van Amsterdam moet paald hebben, dat tijdens de staking der cnslachters werkwilligen niet het abattoir ogen betreden. Blijkbaar is deze maatregel nomen om botsingen tusschen stakers en •rkwilligen te voorkomen. De grossiers zijn hierover lang niet tevreden i zij willen het gemeentebestuur in kort wing dagvaarden of nalaten aan 't abattoir slachten. LOONREGELING IN HET ZEfi- VISSCHFRÏJBEDRIJF. in een spoedeischende algemeene vergade- ng der Reedersvereeniging voor de Ned. aringvisscherij is de overeenkomst met de erknemersorganisaties in zake de loonrege- ngen-1930 met algemeene stemmen bekrach- gd. LEVEND BEGRAVEN. Te Amsterdam is een werkman op de 15 'ale Noord van de Electriciteifswcrken i lor een berg kolen geraakt en gestikt. AFGRIJSELIJK DRAMA TE EINDHOVEN EEN AFSCHUWELIJK WEZEN Te Eindhoven heeft zich in een perceel aan de Spiroastraat een afgrijselijk drama afgespeeld. De 54-jarige Duitsche koopman A. Reymers woont daar met zijn 21-jarige dochler en een 39darige huishoudster, als mede kostgangers. Toen de kostgangn-s thuiskwamen, troffen zij de dochter en de huishoudster met bijlslagen vermoord, lig gende op den grond. De koopman bleek de slang van de gasleiding in zijn mond ge zet te hebben en was bewusteloos. Nader wordt gemeld, dat de moordenaar op beestaohtige wijze is te werk gegaan. Uit de vele bloedvlekken en haarbosjes, welke op verschillende plaatsen in do wo ning en op de trap werden aangetroffen, valt af te leiden, dat hij zijn slachtoffers met een hakbijl heeft overvallen en op het achterhoofd heeft geslagen, terwijl dozen op het atelier zich met naaiwerk bezighiel den. De dochter van den moordenaar was namelijk costumière. Vooral de dochter heeft hij vreeselijk toegetakeld. De onmensch had een wond op den arm van de huishoudster toegebracht, verhon den. Na zijn misdaad heeft hij vermoedeliik beide lijken door het huis gesleept en zich daarbij bediend van een koord, hetwelk na derhand bebloed is teruggevonden. Dit koord heeft hij waarschijnlijk om de halzen van zijn slachtoffers gestropt, want deze vertoonen wurgteekenen. De moordenaar heeft de lijken zorgvuldig gewasschen en ze daarna weer naar het atelier gesleept om zo geheel te ontkleeden. Hij heeft ze daarna zorgvuldig in een wit laken gewikkeld, op den vloer gelegd op uitgespreide matrassen. De kleeren zoowel als de bijl zijn op den zolder teruggevonden. De kleeren bleken verscheurd te zijn, hetgeen er op wijst, dat er een worsteling heeft plaats geharl. Daarna is hij in de keuken gaan zitten in een clubfauteuil en heeft daar een gas slang, welke aan de gaskraan verbonden was, in den mond genomen om zich op die manier van het leven te berooven. De kostgangers waren zeer ontsteld bij hun thuiskomst. Zij sloegen hem de gasslang uit den mond, doch dit baatte niet meer, daar de man reeds dood was. Naderhand vonden de kostgangers de twee lijken op het atelier. De moord moet omstreeks elf uur 's mor gens hebben plaats gehad, want toen do kostgangers om goed twaalf uur thuis kwa men, bleek dat dc lijken nog warm waren. Bij het politieonderzoek is gebleken, dat de kostgangers dien morgen niet thuis zijn geweest, zoodat de moord door niemand anders kan gepleegd zijn lan door den ver dachte, die de hand aan ziichzelf heeft go- slagen. LEVEND VERBRAND. In de Minahassastraat te Amsterdam ge raakte de 70-jarige mej. Brandse op de eer ste étage in brand bij het aanmaken van do kachel. Zij bevond zich alleen met een klein kind in de woning. De buren verleenden hulp, maar toen de brandweer kwam, was de vrouw reeds overleden, EEN AUTO IN DE ETALAGE. Zondagmorgen stond in de Lange Brugstraat te Nijmegen een auto, waaraan een herstel ling moest geschieden. Daartoe was een repa rateur ontboden, die eveneens per auto arri veerde. Deze laatste auto werd op eenigen afstand van de defecte auto neergezet. Toen even later een der reparateurs de auto wat dichter bij den defecten wagen wilde bren gen, reed deze inplaats van vooruit achteruit, met het gevolg, dat de auto op het trottoir terecht kwam en via een groote spiegelruit, die met donderend geraas verbrijzeld werd, in de étalage van de firma C. en A. Brennink- meyer terecht kwam. n de étalage werd een groote verwoesting aangericht. KORTE VREUGD. Een der drie ontvluchten uit het Rijks Psychopathenasyl te Leiden, de 25-jarige F. van A., is terecht. Hij had zich naar zijn familie te Amsterdam begeven en is door deze naar het asyl te Leiden teruggebracht LEENING ARNHEM. Volteekond. De inschrijvingen op de uitgifte van f5.390.000 4 obligation ten laste der ge meente Arnhem tot den koers van 99 zullen ten volle worden toegewezen. N.V. ONDERLING CREDIET. Dividend 10 We ontvingen het 65ste jaarverslag van de N.V. Het Onderling Crediet. De uitkomsten vnm het afgeloopen Jaar zijn zeer bevredigend. Verliezen werden niet geleden. Nieuw crediet werd geopend in het afgeloopen jaar tot 'n bedrag van 6.495.400 Het totaal bedrag geëindigde credieten be droeg 5.608.300. Totaal bedrag credieten was op 31 Decern ber 1929 ƒ10.000.000. Het loopend crediet bedroeg op 31 ecember ƒ0.351.520.24. Netto winst ƒ212.001.07. Uitge keerd zal worden een dividend van 10 Op een en ander komen wij morgen nog na der terug. DISCONTO-MAATSCHAPPIJ. Dividend 6Vi (als v. j.). Aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Disconto- Maatschappij te Rotterdam zal worden voor gesteld over 1929 een dividend uit te keeren van 6^ (als v .j.). Dividend f 47. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld over 1929 het dividend te bepalen op f 47 per aandeel (v. j. f 53). De gezamenlijke reserven zullen stijgen tot f 1.035.957 (v.j. f854.468). STABILISEERING GRAANPRIJZEN. Protesten. NEW-YORK, 11 Februari. (V.D.). Vol gens berichten uit Washington heeft de voor zitter van de Federal Farm Board zijn toe stemming gegeven tot het vormen van een maatschappij tot stabiliseermg der graanprij zen. De maatschappij, die een kapitaal van 10 millioen dollar heeft, zal het geheele overschot der graanproduetie opkoopen teneinde den landbouw te vrijwaren voor groote financieele verliezen. Verschillende Amerikaansche en Ca- nadeesche berichten van de laatste dagen ge ven uiting aan de vrees, dat het probleem van den tarwe-afzet een groote crisis nadert. In handen van de Amerikaansche tarwe-pool be vinden zich reusachtige voorraden, die in Europa niet afgezet kunnen worden. Uit Chicago wordt gemeld, dat de graan handel oppositie voert tegen de pogingen van de Amerikaansche regeering om den graan prijs op een bepaald gemiddelde te handlxa- Men voert aan, dat Europa geen Ameri kaanse!) graan zal koopen op kunstmatig hoog gehouden prijzen. De Amerikanen schijnen zich niet meer te herinneren hoe opgewonden zij waren, toen Engeland de rubberindustrie probeerde te reglementeeren. DE RUBBERPRODUCTIE. De nieuwe methode. Reeds na 7 dagen resultaat te zien. BATAVIA, 70 Februari. (Aneta). De heer Van Meeuwen, administrateur van de Cultuur Mjj. Anghyangdamar in Bantam, alwaar de nieuwe rubber-tap-methode van den oud-rub berplanter Jules Bosch (het gebruiken van een nieuw soort mes, waardoor de boomen niet worderx beschadigd, het tappen volgens een speciale methode, waardoor een grootere hoe veelheid latex wordt verkregen en de toepas sing van het systeem van 3 dagen tappen en 3 dagen rust) met begin Januari is ingezet op een aantal boomen, verklaarde aan de „Java- Bode'', dat reeds na 7 dagen de productie op liep, zoodat de productie-vermeerdering van het betrokken aantal boomen over Jan. j.l. 160 pet. bedroeg, terwijl thans reeds 200 pet. meer latex verkregen wordt dan voorheen en ook het gehalte van het product iets is vooruitge gaan. Doordat de tapwyze echter gecompliceer dre was moest de dagtaak van een koelie wor den teruggebracht van 350 boomen tot op 2C9 boomen, hetwelk echter mede werd veroor zaakt door het feit, dat de Bantammers ge wend zijn aan het stootmes, terwijl het mes van den heer Bosch in wezen een tref/mes is. De heer Meeuwen kon echter nog niet zeg gen of de boomen door de tapmethode Jules Bosch wellicht ten onder gaan, a's gevolg van te groote latex-onttrekkmg, aangezien daar voor langdurig proefneming noodig is De proeven zullen op de onderneming van de Cul tuur Mjj. Anghyangdamar op intensieve wijze worden voortgezet. FORD IN NEDERLAND. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. NederlandsT.e Fordautomobielfabriek, die gister alhier plaats vond, waren aanwezig 16 aandeelhouders, ver tegenwoordigende. S0887 aandeel en. Jaarverslag, balans en verlies en winstreke ning wei-den goedgekeurd en het dividend be paald op 10 pet. Gevraagd werd nog of het in de bedoeling ligt uit het groote nog ter verdeeling beschik bare bedrag een bonus uit te keeren. In antwoord hierop werd meegedeeld, dat het veel beter zou zijn deze middelen in het bedrijf te houden voor den bouw van een nieu we fabriek. In de toekomst zal meer bedrijfs kapitaal noodig zijn, daar venvacht mag wor den, dat de zaak zich zal uitbreiden. Een voor zichtige bedrijfspolitiek moet worden gevoerd. Als commissaris werden hei-kozen Edzel Ford en Ir. J. A. Kalf. R. S. C. 7 Excelsior 8 V. V. S. 7 Velocitas 8 Unicum 11 Z.. W. 7 Stormvogels 8 D. V. V. 7 A. B. S. 9 Olympia Pro Patria Eendracht W. I. A, H. B. S. K. D. O. V. V. O. E S. C. ADMINISTR ATIEK ANTOOR DOUWE EGBERTS. Opgericht met een gestort kapitaa' van f 7500. Opgericht is de N. V. Administratiekantoor Douwe Egberts te 's-Oravenhage. Oprichters ijzn de heeren J. H. J. de Jong. koopman te Utrecht, C. J. de Jong, koopman te Joure en Prof. Dr. P. U. M. de Jong, hoogleeraar aan het grootseminarie te Rijsenburg. Het doel der vennootschap is: a. het in eigendom verkrijgen van aandeelen in de naamlooze vennootschap: Naamlooze Vennootschap Douwe Egberts Tabaksfabrieken Koffiebranderijen, Theehandel, en het daar tegenover uitgeven van certificaten op naam; b. het incasseeren en aan de certificaat houders uitbetalen van dividenden en andere uitkeeringen op die aandeelen; c. het waarnemen der belangen van certi ficaathouders; d. het verrichten van alles, wat met het onder a, b en c genoemde rechtstreeks in verband staat. I Het kapitaal bedraagt f 7500 verdeeld in 30 aandeelen a f 250, weike aile zyn geplaatst en volgestort. De heer J. II. J. de Jong heeft deelgenomen voor 30 aandeelen, de heer C. J de Jong voor 24 aandeelen en Prof. Dr. P. U. M. de Jong voor drie aandeelen. NED. INDISCHE GAS Hij. Uitgifte f 4.000.000 4'/ï obi. h 97^ R. Mees Zoonen en de Nederlandsche Han del Mij .berichten, dat zij de inschrijving op f 4.000.000 4% pet. obligatiën der N. V. Nederlandsche-Indische Gasmaatschappij elk groot f 1000 nominaal tot den koers van 97',4 pet. openstellen op Maandag 17 Februari 1930 De houders van de nog uitstaande, niet uit gelote obligatiën der 514 pet. leening 1923 en der 6 pet. leening 1920, welke aflosbaar zijn gesteld per 1 Maart 1930, respectievelijk per 2 Juli 1930, hebben bij de inschrijving recht van voorkeur, met dien verstande, dat iedere 5'/2 pet. obligatie en iedere 6 pet. obligatie bij de inschrijving rcelit op toewijzing heeft vén een 414 pCt. obligatie van gelijk nomi naal bedrag. Dc storting moet geschieden op Vrijdag 28 Februari 1930. Beursnoteering der obligatiën te Rotterdam en te Amstredam zal worden aangevraagd. De leening is aflosbaar pari; zij moet ge heel zijn afgelost op 1 Maart 1955. Op 1 Maart 1931 wordt aflosbaar gesteld f89.000. Het recht wordt voorbehouden te allen tijde tot versterkte of algeheele aflossing over te gaan. DE INTERNATIONALE BANK. Mac Fadden, de voorzitter van de Bank va luta-Oommissie van het Huis van Afgevaar digden heeft scherp stelling genomen tegen het deelnemen van Amroifoa in de Bank voor de internationale Betalingen. In een verkla ring zeide hij. dat Amerika op deze wijze slechts verwikkeld zal raken in Europee.-che aangelegenheden. De Internationale Bank is slcehts het financieele orgaan van den Vol kenbond. Er werd aan toegevoegd, dat door het deelnemen voor 2/3 aan het in totaal 300 milüoen bedragende Morgan-crediet aan Enge land door de Federal Reserve Banken een gevaarlijk precedent is geschapen. Europa heeft daardoor het recht aan te nemen, dat het Amerikaansche banksysteem, ondanks te genovergestelde statuten, dergelijke operaties toelaat. Mac Fadden waarschuwde voor al te I \r y contact met de Bank voor Int. Bet. Er £,auw Wit 4 VOETBAL DE STAND DER COMPETITIE. Rotti-rdamsche Chr. Voetbalbond: Ee ste kla Or.danks de éclatante overwinning van R.C.K. cji Eendracht, dat met 101 geslagen werd, hebben in deze klasse geen wijzigingen plaats gehad. Deze overwinning doet weer eens zien, dat R.C.K. r»ct voor de poes is, zij hét dan ook, dat het een overwinning geldt cp één van de meest onderaan staande clubs. R.C.K. heeft zoodoend3 haar positie weer versterkt tegenover de op haar volger de Adelaars, die waarschijnlijk ook nog wel wat van plan zijn! In ieder geval hebben beide vereemgingen naar verhouding dezelfde kan sen. Beiden verloren pas één wedstrijd! K.D.O. veroverde een tweetal kostbare pun ten van Unicum, dat zicli nu met hetzelfde gemiddelde moet tevreden stellen als Excel sior, dat zijn kansen tegenover D.V.V. goed benut heeft! Het zal et dus nu om gaan, wie de derde of vierde plaatG zal bezetten. Een hoogere plaats innemen is hier uitgesloten, omdat R.C.K. en Adelaars veel te sterk staan. Verrassingen zijr. in ieder geval nog mogelijk. De stand wordt nu: R. C K. 11 Adelaars 8 K. D. O. 11 Unicum 11 Excelsior 1] Velocitas 9 D. V. V. 11 Pro Patria 9 Eendracht 10 Zwart Wit 9 Go Ahead Sparta Zwaluwen C. S. V. Be Quick H. V. V. Tweede tr,tre nous C. S. V. Br» Quick Sparta 9_4 4 2.— 4—3 2 2.— 135 2 L— 8—4 2 1.— 0-17 0 0.00 0 0 5—2 2—0 8—3 0—9 1—2 0 0.00 0 0.00 1 4511 20 L82 1 24—9 14 175 4 3'!20 14 1.27 4 24—23 12 1.09 4 25—28 12 1.U& 4 29—24 9 1 6 23—31 9 0.82 5 18—31 5 0.55 8 21—52 4 0.40 8 14—28 1 0.11 Tweede klasse: In deze klasse is nu de competitie in vollen gang. Alle clubs hebben gespeeld en er zijn dan ook flinke veranderingen te constateercn Vooraf zij opgemerkt, dat we in onderstaan- den stand nog niet verwerkten de wedstrijden H.B.S.Stormvogels (1—3) en V.V.O.—W.I.A (gestaakt by 14 voor W.LA.). V.V.S. troont nog steeds bovenaan. Opval lend is echter, dat zy van het aanmerkelijk zwakkere V.V.O. met slechts 2—1 won, zoodat het oppassen zal zyn. Voor sterkere clubs 'wordt dat echter een goede kans! Olympia bijvoorbeeld sloeg Zwaluwen met 81, waardoor deze laatste in steeds hachelij ker positie komt. Olympia kan echter op deze wijze voor V.V.S. wel eens een zwaar concur rent worden. Intusschen hebben beide clubs hun positie opnieuw verstevigd en dient verder be worden afgewacht. Groen Wit verLoor van Stormvogels, wat te verwachten was. Dank zy echter de overwinning van V.V.S. op V.V.O. behoudt zy haar plaats. Odiveo ziet haar positie verzwakken dooi- te verliezen van H.B.S., welke de puntjes evenwel goed ge bruiken kan. Hier volgt dan de stand: V. V. S. 10 Olympia 10 Stormvogels 8 K. B. S. 10 Groen Wit 10 V. V. O. 9 Odiveo 10 Stormers 10 W. I. A. 9 Zwaluwen 10 Eerste Res 0 1 32—14 18 1.80 1 1 42—10 17 1.70 1 1 243 13 1.62 4 2 26—11 12 1.20 2 5 10—25 8 0.80 1 5 15—18 7 0.77 1 6 14—29 1 6 16—27 1 6 13—17 0 9 10—43 2 0.20 rve klasse: Er werden een drietal wedstrijden gespeeld. Excelsior en V.V.S. wonnen en verstevigden hun positie. Unicum en Z.W. verwisselen evenwel van plaats. Stormvogels bezet echter door de overwinning van Unicum steeds vas ter een van de laagste plaatsen. Er valt hxer overigens zeer weinig op te merken. R.S.C. handhaaft haar sterke positie. 24—9 14 2 28—9 14 1.75 22—11 10 1.43 35—19 10 1.25 17—16 12 1.09 politie-voetbAl. Westelijk Elftal. Dezer dagen is het Westelijk Politie Elftal samengesteld. Het ligt in de bedoeling ent elftal binnen twee weken een wedstrijd te Uden spelen tegen het reeds gekozen Oostelijk Elftal. Daarna zal een Nederlandsch Politie Elftal worden samengesteld/De opstelling van hot Westelijk Elftal is als volgt. T oel: Trappel (Utrecht). Achter: Wissekerke (Utrecht), Vierhout (JLSen Haag). Midden: Oosting (Hilversum), Andnea- ten (Amsterdam), Ten Berk de Boer (Amsterdam). Voor: Gomerstach (Utrecht), Lagennaal (Rotterdam), Mulder (Den Haag), Vergunst (Amsterdam). Knik (Amsterdam). 3 11—9 6 5—20 6 14—32 8 14—45 Tweede Reserve klasse: De eenigste wedstrijd, die gespeeld werd, was die tusschen Olympia en Eendracht. Deze wedstrijd heeft ten volle de superioriteit van Olympia over Eendracht doen zien. Zij zal dan ook wel kampioene van deze klas worden. Eendracht ging naar huis met een verlorc-n wedstrijd 61. Op deze wijze komt Pro Vatr:a al heel gemakkelijk op de tweede plaats, in Teder geval is haar positie nu veel sterkei geworden. Deze eene wedstrijd heeft dus wel dt noodige verandering gebracht: ROEIEN HET RACE-ROEIEN VOOR DAMES. Hoe mooie sport ontaardiL Enkele dagen geleden hebben wij er melding van gemaakt, dat door de Roei- en Zeilver, „Hollandia" te Alphen aan den Rijn dit jaar voor het eerst wedstrijden in het race-roeieu voor dames zullen worden georganiseerd. Wij hebben er toen ook op gewezen, hoe alom in het vorig jaar over het race roeien afkeurend werd geoordeeld. Naar aanleiding hiervan lezen wy thans in de „Msb.": Het spreekt vanzelf dat deze aankondiging eenige sensatie verwekt heeft in de roeiwereld die zich nauwelijks een half jaar geleden zeer nadrukkelijk uitgesproken heeft tegen het hou den van wedstrijden in hardroeien door dames Ja, zelfs het gros der damesroeisters was er tegen. Dertig van de by den Ned. Roei-bond aangesloten clubs waren tegen iedere vorm van race-roeien door dames, slechts enkele wa ren voor een zeer voorzichtige proefneming, zoodat men veilig zeggen kan dat de Neder landse! clubs zich nagenoeg unaniem tegen deze ongewenschte nieuwigheid uitspraken. Er zyn echter ook medici geraadpleegd. De president van den Ned. Roeibond spreekt van 7 „deskundigen" die geraadpleegd zijn, „groo- tendeels medici" zegt dr. te Hennepe. Volgens den huldigen leider van den Ned. Roeibond zou de er 4 „deskundigen" beslist tegen zijn, 2 iets minder beslist. Blijkbaar was er dus één „deskundige" niet tegen. Of die deskundis-e inderdaad deskundig was, lijkt ops al zeer twij felachtig, doch in elk geval zijn we over tuigd dat dit geen medicus kan zijn. Intusschen is er in deze materie één punt dat ons ernstig verontrust en dat is het feit, 0.71) j dat het bestuur van den Ned. Roeibond niet on kundig was van dit plan van Hollandia en niet ingegrepen heeft alvorens men van dit plan in het openbaar gewaagde. Weliswaar kunnen wy mededeelen dat op dit oogenblik het bestuur der vereeriighxg Hollandia nog niet officieel haar wedstrijdplan aan den Ned. Roeibond heeft voorgelegd. En wy kunnen ver lei nog verzekeren, dat de simpele kennisgeving van de vereemging Hollandia thans reeds een machtige groep van de bij den Ned. Roeibond aangesloten clubs, gemobiliseerd heeft om dit onaesthetisch en ongezond bedrijf te verhinde ren. De jaarlijksche roei wedstrijden in ons land mochten zich steeds in de algemeene sym pathie en waardeering verheugen en de lange reeks prachtige krachtmetingen op den Ouden Rijn, die onder de auspiciën van Hollandia plaats vonden, zeker niet in het minst. Willen de huidige leiders van Hollandia die reputatie handhaven, verwachten zij, dat alle roeivereen- igingen in den lande er ook in dit seizoe in de toekomst prijs op stellen aan de kracht metingen van Hollandia deel te nemen en wachten zy tevens dat ieder voor hun organi satie waardeering kan blijven koesteren zoo als tot dusverre het geval was, dan zullen zij goed doen hun wedstrijd plan voor dit seizoen te herzien. De Nederlandsche Roeibond en zijr clubs dienen anders hunne strenge maatrege- Ion té nemen om te vermijden dat door dezen opzet de roeisport in Nederland ernstige schade wordt toegebracht. het dagelyksch bestuur te doen bestaan uit 5 onbezoldigde leden. voor het bondswerk in te stellen drie diensten, aan het hoofd van ieder een speciaal persoon te stellen op nader vast te stellen instructie; c. het dagelijksch bestuur te machtigen gro- 'regelen en huishoudelijk reglement in overeenstemming te doen brengen met de nieuwe regeling. Voorts werd besloten om in overleg met Mr. Nauta een lid van het Algemeen Bestuur uit te noodigen tijdelijk voor de thans nood zakelijk geworden wijzigingen der grondrege- n in de commissie zitting te willen nemen. In verband met de nieuwe reorganisatie plan ïn, was de ingediende begrooting niet meer in kracht. Daarom werd besloten de bedra gen op de ingediende begrooting voor 6|12 vast te stellen. Verschillende besprekingen werden nog ge voerd over de drie door d?n A. N. W. B. uit gegeven organen: „De Kampioen", „De Mo torkampioen'' en „De Waterkampioen". Op de voordeelen van eventueele samensmel ting dezer drie bladen werd gewezen. Nader zal hierover nog worden onderhandeld. wenschelijkheid werd voorts besproken het deelnemen van den Bond aan de ten toonstellingen te Antwerpen en Luik. Men was echter van meening dat dit voor den Bond te hooge kosten zou meebrengen. Na nog eenige besprekingen van minder belangrijke aard werd nog dank gebracht aan den heer Meijjes, die als secretaris-penning meester van den Bond meende te moeten be danken, waarna de vergadering werd gesloten. PAARDEN CONCOURS-HIPPIQUE TE BERLIJN. Gedurende du laatste dagen van het groote internationale concours te Berlijn waren de tribunes byna zonder uitzondering iederen dag ge/heel bezet, zoodat dit concours-hippique wel het best geslaagd is van al de concoursen, die het „Reichsverband" heeft gehouden. Voorna melijk is dit te danken aan het zeer af wisse lende programma met zyn vele attractie- nummers. Woensdagmorgen werden in den Tattersail des Westens Oostpruisische paarden verkocht Dat gebeurt hier ieder jaar en ditmaal brach ten de paarden een gemiddelden prijs op van 1800 mark, hetgeen 150 mark meer was dan vorig jaar! Een nieuw attractie-nummer werd een der volgende dagen vertoond, n l. een nummer vcltigeeren door kinderen onder leiding van dei heer Se'del. Dit groepje was uit Hannj- ver overgekomen en liet mooie acrobatische toeren zien. Met het oog op de propaganda onder de jongeren was dit nummertje zeker van belang. Het bezoek van den grijzen Rijkspresident ven Hindenburg zorgde er weer voor, dat reeds een dag van te voren alles uitverkocht was! Met belangstelling heeft de oude veld maarschalk van begin tot het einde alles gevolgd en deelde aan de kinderen der „Kin- der-Fahrschule" stukken chocolade uit! Tot beslui L van dit grootsche concours- hippique werd o.a. de Land en wedstryd ver reden, waaraan Duitschland, Tsjecho-Slowakije en Spanje deelnamen. Mede tengevolge van de onbekendheid met 't ryden in een kleine over dekte ruimte moesten de buitenlanders hier wederom verliezen en bleef Duitschland met 281-é fout winnaar vóór Spanje (49 ft.) en Tsjecho-Slowakije (93 ft.). Geweldig was het enthousiasme dat oplaaide toen Duitschlands zege bekend werd gemaakt. De zware Olympiade-dressuurproef werd een zekere overwinning voor het bekende dressuur- paard Ginipel, ditmaal bereden door ritmeester Gerhard. Als tweede volgde majoor Bürckner n-.et Caracalla, terwijl de heer Loerke op Alberich derde werd. Het laatste zware springconcours van dit paardenfestijn werd ten slotte ook oen succes voor Duitschland, dat met Elsa (kapt. Ha- mann) en Tommy (Lange) de beide hoogste plaatsen bezette. Hiermede was dit zeldzaam goed geslaagde hippisch feest ten einde. RENNEN IN ST. MORITZ 7 0 14 0 59—5 1 19—9 14 1.55 2 22—20 11 3 11—26 f 3 17—20 5 5 17—22 6 11—22 6 3—35 WIELRIJDEN De A. N. W. B. De reorganisatieplannen aangenomen. In de dezer dagen gehouden algemeene be- 000 Chr. Nederl. Voetbalbond: District Utrecht: Eerste klasse: Desto heeft in deze klasse voor de grootste verrassing gezorgd door te winnen van V.V.B. Zy speelae tevens haar eersten thuiswedstrijd, dus alles zal er om gegaan hebbep om te winnen. Wat de uitslag ook wel bewyst. Zy wist evenwel door deze overwinning de positie van V.V.B. aanmerkelijk te verzwakken, waar door beide clubs op eenzelfde gemiddelde komen te staan. De spanning is er dus nog niet uit! Het sterke M.V.V. won natuurlyk van V.V.O., welke haar eerste competitiewedstrijd speelde. Er is dus nog niets van te zeggen. V.V.O. geldt in Utrecht als een sterke club en als zy eenigszins aan het spelen in com petitieverband gewend is geraakt, kunnen er nog wel eens wonderen gebeuren. M.V.V. ging intusschen door daze overwinning naar do tweede plaats. Zooals bekend guig de wed strijd OranjekerkM.F.C. niet door wegens het spelen van een propaganda-wedstryd in Hilversum. Hier volgt de stand: M. F. O. 4 3 0 1 10—6 M. V. V. 4 2 11 1G—7 V. V. B, 3 10 2 19—8 Desto 3 1 0 2 7—10 Oranjekerk 3 0 1 2 2—9 V. V. O. 10 0 1 2—7 Slechts werd gespeeld Blauw WitM.V.V., rat voor Blauw Wit 2 winstpunten opleverde. )cze heeft zjj hai'd noodig. De laagste plaats erwisselde zij hierdoor met M.F.C. II. 1.— 5 0.83 I stuursvergadering van den A. N. W. B., toe- 5 0.62 ristenbond voor Nederland, is behandeld het 3 0.37 rapport van de reorganisatie-commissie, inge steld by besluit van het algemeen bestuur van 30 December 1928. Alvorens tot de behandeling der agenda ovei te gaan werden de twee bestuursleden, dc heeren Edo Bergsma en J. H. Slicker, die pe riodiek aftraden, z.h.st. herbenoemd. De voorgenomen reorganisatie heeft ten doel gehad het bestuursapparaat zoodanig te wijzigen, dat de Bond zijn veelomvattende taak zal kunnen voortzetten op een wijze, welke hem een hoogere positie in den lande zal ver schaffen. Als z-warte schaduwen rennen deze paarden over de witte vlakte! Slecihts een oogenblik raken de hoeven den grond. Dan stuift de fijne, zachte sneeuw ver in 't rond! ALS EEN VLIEGENDE VISCH.. D. J. K. 4—3 15—10 11—13 1. F. C. 3 0 1 2 4—8 District Zwolle: Eerste klasse De starden in dit district publicee moeten ongetwijfeld gewichtige redenen bestaan, dat de Regeeriiig die in het bezit ia van bijzondere diplomatieke bronnen van inlichtingen aan het Departement van Finan- ien internationale betrekkingen van finan- onder het grootste voorbehoud, daar ons ut' c elen aard verbiedt. De Tede van Mac Fad- uitslagen zeer ongeregeld worden tocgezon- nen heeft xn heel Amerika groot opzien ge- den. Wij hopen echter ook lx'crin teiri rpoe- baard, temeer, waar hij de schepper der Bank- digste maatregelen te treffen, zoodat steeds wet ia- leen volledige opgave mogelijk zy. 3 0.7b In razende vaart schiet deze Australische renlboot door het water!

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3