WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE VLOOTCONFERENTIE DE DUIKBOOTEN Afschaffing of humaniseering DE DUITSCHE RIJKSDAG EN DE YOUNG-REGELING Bij het begin van de Vlootconferentie algemeen aangenomen, dat de voltallige en tegelijk openbare zittingen zouden dienen om naar buiten te laten zien hoever de ge heime besprekingen, die de eigenlijke confe rentie vormen, gevorderd zijn.. Het is nu gebleken, dat dit toch niet het doel van alle plenaire zittingen kan blijven. Die van gisteren toch had een duidelijk uitgesproken demonstratief karakter. Het was, zooals men weet. de plenaire gadering die aan het duikbootwapen was ge wijd. In het algemeen weet men ook, dat landen met betrekkelijk zwakke vloten, vooral na dat gezien is welk resultaat Duitschland tij dens den oorlog ter zee heoft bereikt, niet van duikbooten willen afzien en dat daar tegenover de grootste zeemogenheden niets liever zouden zien dan dat die lastige din-; gen werden afgeschaft. De spreker over de duikbooten namens Engeland, Minister Alexander, heeft dal laatste trachten te camoufleeren door de bruikbaarheid van duikbooten voor defensie ve doeleinden te bestrijden. De Amerikaanscho spreker over dit onder werp Stimson, legde er den nadruk op. dat de duikbooten inplaats van goedkoop duur zijn en dat dit wapen zoo gemakkelijk kan worden misbruikt. De Fransche minister Ley ges echter noemde de duikboot ten opzichte van het oudere oorlogsschip een verbetering omdat ze, behalve kanonnen en torpedo's het voor deel heeft onder te kunnen duiken. Wilde men, zeide hij, het voordeel van de duik boot afschaffen en daarmee een eind maken aan allen vooruitgang van de krijgstech uiek, dan zou men ook moeten overgaan tot de afschaffing van de oorlogsvloten, omdat dit alleen dezen vooruitgang zou kunnen stopzetten. Hii wees er voorts op, dat de duikboot in den jongsten oorlog zijn bruikbaarheid als oorlogswapen ten volle bewezen heeft bij de vernieling van talrijke oorlogsschepen en het machteloos maken van andere en het dwin gen van de vloten tot grootere waakzaam heid en grootere snelheid. Het bezwaar togen het overrompelend oj>- treden geldt niet Heeft men niet rookwol ken ingevoerd om zich te land te verbergen? Leyges betoogde voorts, dat de duikboot een defensief wapen bij uitnemendheid is voor mogendheden van de tweeden rang. Alleen het gebruik ta.v. koopvaardijsche pen moet gereglementeerd worden. Aan het slot van zijn rede zeide Leyges. dat Frankrijk verklaart, een verbod van de duikboot niet te kunnen toeWen. maar dat het bereid is een beperking aan te nemen, in het gebruik van duikbooten en aan de conferentie voorstelt daarvoor een commissie voor te bereiden ,die door alle zeemogenri heden kan worden onderteekend. en die aan de duikbooten verbiedt tegenover koopvaar dijschepen zich anders te gedragen dan vol gens de regelen, die voor alle andere sche pen gelden G r a n d i hield vervolgens namens Italië een eenigszins verrassend betoog. Hij zeide, dat het denkneeld van afschaf fing in zijn land verbazing heeft gewekt. Hij wil daarover wel praten maar dan als iets wat samenhangt met de heele strekking van de conferentie. Afschaffing zal bij den tegenwoordigen stand der wapening een voordeel zijn voor de sterke vloten en een nadeel voor de zwakkere. Wo zitten hier mee in een vicieusen cirkel want de tegen standers van de duikbooten zien deza als een van de hoofdoorzaken van de vermeerde ring der wapening. De duikboot is het eenige wapen dat met eenige kans van succes tegenover de linie schepen kan gebruikt worden, die de kere vloot niet bezit. Is het mogelijk een oplossing te vinden, waarbij aan den eeiten kant de duikbooten afgeschaft worden en aan den ander.-n kant de linie-schepen afgeschaft worden? Is er niet gepleit in Je laitste dagen voor de af schaffing van «ie linie-schepen? Italië is bereid opnieuw beperking te be spreken van het gebruik van duikbooten tegen koopvaardijschepen en is zelfs bereid verder te gaan. Afschaffing zou eerst recht als kenmerk van een nieuw tijdperk wor den beschouwd. Maar Grandi wil dan de beperking van duikbooten en de beperking van linieschepen met elkaar verbinden. Ook de .Tapansche gedelegeerde. Tako- radi, sprak ten gunste van beperking van het gebruik van duikbooten tegen koopvaar dijschepen, maar was tegen afschaffing. Hot zou niet consequent zijn de duikbooten af te schaffen en tegelijkertijd de luchtvaart in volle ontwikkeling te laten, die nog ge vaarlijker en vernielender gebruikt kan worden. l>- plenaire zitting is geëindigd, nadat een voorv'e! van MacDonald was aangenomen om de resoluties die door Leyges den i-'r.nschen minister van marine en S t i m- s-«n «Jen Amerikaanschen secretaris van Sinct waren ingediend, naar de eerste com missie tei ondeizoek c venvijzen. EEN REDE VAN CURTIUS BREEDE DEBATTEN, DIE VANDAAG WORDEN VOORTGEZET Dinsdag is in de Duitsche Rijksdag het debat begonnen over de Youngwetten, vijt wetsontwerpen, nl. de overeenkomst van Den Haag, de rijksbankwet, de rijksspoor wegwet, de likwidatiewet en het Ameri kaansch-Duitsche schuldenaccoord. De rijksminister van bultenlandsche zaker. Dr. Curtius hield eerst een rede, waarin hij een exposé gaf van het na oen strijd van anderhalf jaar bereikte: ontruiming op 30 Juni a.s., aanmerkelijke verlichting van las ten en onderhandelingen over de Saarkwes- tie, die met goede hoop vervullen. Hij daalde bij zijn uiteenzetting bijzonderheden af en legde don nadruk op dc beteekenis van de op de beide Haagsche conferenties verkregen resultaten. Hij wees er in dit verband op, dat was afgezien van de instelling van een speciaal controle orgaan voor het Rijnland en voorts op de re geling van de z.g. sanctiekwestie. De minis ter constateerde, dat het sanctiestelsel fei telijk is terzijde gesteld en dat Duitschland voortaan in alle practische en denkbare ge vallen tegen willekeur en geweld bevei ligd is. Hij ontkende, onder protest van nationaal- socialistische zijde, dat de likwidatie-over- eenkomst met Polen van nadeeligen invloed zou zijn op de groote vraagstukken der Oos telijke politiek van Duitschland en zette uit een. dat Duitschland door afstand te doen van zijn particuliere vorderingen op Polen, belangrijke voordeelen in nationaal politiek opzicht en vooral voor de Duitsche minder heid in Polen, een verlichting heeft verkre gen van den druk. die na den oorlog 10 jaar lang op haar heeft gerust. De financieele belasting komt niet meer op een bedrag van milliarden, zooals, on danks alle opheldering en inlichtingen, nog steeds wordt beweerd. Door afstand te doen van de vorderingen voor de Duitsche staats eigendommen tn het afgestane gebied is ten gevolge van de nieuwe schadevergoedings regeling de Duitsche kapitaalschuld van 132 tot 34 milliard goudmark verlaagd. Wat de Duitsche minderheid in Polen be treft, heelt de regeering er voor t eenigermate veiligen weg te vinden "en is haar gelukt dan 12.000 Duitschen goedbezitters met ongeveer 80.000 familiele den ten minste zekerheid te geven, wat het erfrecht betreft Uit naam van de rijksregeering verklaar de de minister, dat deze zich ten volle is be wust van de zware lasten, die door de ver schillende oveeenkomsten op twee genera ties zijn gelegd. Niemand kan heden ten dage met zeker heid voorspellingen doen omtrent de ont wikkeling van het economische leven in de toekomst, doch onder de gegeven omstan digheden was er niets beters te verkrijgen en het bereikte beteekent een vooruitgang tegenover den tot nu toe bestaanden toe stand. Curtius lichtte dit toe, door uitvoerig het Young-plan te vergelijken met 't Dawes- plan, waarbij hij de grootere belasting van het Dawes-plan deed uitkomen. De toestand berust thans op de grondge dachte, dat rekening moet worden gehou den met de gemeenschappelijke belangen an alle betrokken landen en dat de samen- erking van alle betrokken landen daartoe noodig is. Een begin met deze samenwer king is reeds gemaakt bij de mobilisatie van een gedeelte der annuïteiten. De rijksregeering heeft de vraug, of het belang van het Duitsche rijk de aanneming van de verdragen noodig maakte, eerlijk met „ja" beantwoord. Zij verwacht vol ver trouwen, dat de rijksdag tot hetzelfde be sluit zal komen. DE OPIUMCOMMISSIE DE DEBATTEN. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND „TERKOOP UW ZIEL EN EER NIET VOOR EEN RUSSISCHE KOPERMIJN!'' Kardinaal Faulhaber hield naar aanleiding van tien achtsten verjaardag van de kroning van Paus Pius XI in de St. Michielskerk te München een toespraak over het Russische bolsjewisme. De kardinaal zei o.a.: De toestand in Rus land op godsdienstig en zedelijk gebied is thans een afschuwwekkend schouwspel ge worden. De ellende der kinderen schreit ten hemel. De ongroeiende jeugd is zonder eeni ge moreele discipline. Huwelijk en gezin zijn dieper gedenken dan bij welk Afnkaansch natuurvolk ook. De Russische kwestie is voor geheel Europa, voor de geheele wereld een bestaans- kwestie' Wanneer in Engeland stemmen op gaan tegen deze diocletiaansche bloedige vervolgingen in Rusland, zullen wy dan in Duitschland, dat Ruslantls nabuur is, mogen zwijgen De beide grootste der groote kwestie? in Duitschland zijn op het oogenhlik: hoe zul len wij den achteruitgang van het aantal ge boortc-ï t"cenhonden en hoe zullen wij het hols;ew'-mn verre van ons houden 9 Wortelen wij reeds te diep in het cultureel bolsjewis me? De Westersche cultuur mag niet ten ender gaan in den bolsjewistischen chaos. Bij het debat, dat volgde, heeft de socia list Breitscheid gewezen op den voor uitgang door de veelgesmade vervullings- Dolitiek verkregen en Dr. Schacht 't recht m critiek op het plan-Young ontzegd. Hugenberg, de leider der Duitsch-na- tionalen, werd met gejouw der communis ten ontvangen. Onder zijn rede kwam het tot een groot tumult, waarbij twee natio- naal-socialisten wegens ruw gedrag uit de zaal werden gezet. Hugenberg verklaarde, dat wie 't Young- plan aanneemt, ongeschikt is een leidende plaats in te nemen in een Duitsche regen- ring die succes wil hebben. Wordt dit plan aangenomen, dan rest er nog slechts één weg tot redding, nl. om op den grondslag van onzen vrijheidswil en de Duitsche cultuur in openlijken strijd tegen het Marxisme staat en bedrijfsleven opnieuw op te bouwen (gelach links). Wij strijden uit vaderlandsche overtuiging tegen 't plan- Young. Een eerlijk „neen" zal het buitenland beter begrijpen dan een onoprecht „ja". (Bij- al rechts.) Het verdrag met Polen achtte spreker een groot gevaar voor het Duitsche Oosten en daarmede voor de Duitsche toekomst (In stemming rechts, onrust links.) Dr. Curtius beantwoordde Hugenberg's rede terstond. Hij wees op de pegatieve strekking ervan en zeide: De regeering wil het woord van Bismarck volgen, dat de eer en de waardigheid van den staat te hand haven beteekent den staat voor ooriogen ta beschermen. Voor het centrum sprak Dr. B r n i n g. Deze wees er op, dat in de bladen van tje tegenpartijen van Duitschland juist tijdens de onderhandelingen te 's-Gravenhage een sterk gemis aan besef merkbaar is geweest- Ook in het Saarvraagstuk heeft Frankrijk het geloof aan zijn wil, om tot overleg te geraken, niet versterkt Ten slotte verklaarde Dr. Brüning, dat 't centrum de wetten niet kan goedkeuren, als niet eerst tevoren volle duidelijkheid is ver schaft over de financieele gevolgen van het Young-plan. Daarna nam de communist Th al m an n het woord, die het Young-plan een slaven- verdrag noemde, dat de communisten nooit kunnen geodkenren. Baron von Rheinbobon hechtte na mens de D. Volkspartij zijn goedkeuring aan het bereikte. De debatten worden van daag voortgezet DE DRANKSMOKKELARIJ IN AMERIKA NEW YORK, 12 Fobr. Uit Elpato uit Texas wordt gemeld, dat aan de Mexicaansche grens een hsvig gevecht is geleverd tusschen Mexicaansche dranksmokkelaars en Ameri- kaansche grenspolitie. De smokkelaars had den gepoogd met geweld een lading likeur over de Rio Grande V brengen. Van den oever af werden zij daarbij beschermd door Mexicaansche scherpschutters, die zich te rugtrokken toen de smokkelaars door het op treden der Amerikaansche politie, genood zaakt werden het veld te ruimen. liet aantal gewonden aan beide zijden is zeer aanzienlijk. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN T GEVAAR UIT TURKIJE EN RUSLAND In de Opiumcommiesie te Gcnève is Dln dag een belangrijke bespreking gehouden over den toestand in het Verre Oosten. De Chioeesche gedelegeerde dankte de re gieringen van Nederland, Engeland, Frank rijk en Duitschland voor de maatregelen, die zij hebben genomen om aan den onwettigen handel naar China paal cn perk te stellen. Hij beklaagde zich over de geringe medewer king van de zijde van de Japanschc verte genwoordigers in China bij de opsporing cn de vervolging van Japansohe smokkelaars. Een resolutie, die de Cbineesche gedelegeer de voorstelde om de regeeringen te herinne ren aan de aamenwerking met de Chinee- sche autoriteiten, waartoe zij uit hoofde van de Haagsche conventie gehouden zijn, werd met eenige wlji-zingen aangenomen. De Japansche gedelegeerde verklaarde o.m.. dat zijn regeering bereid is al het mo gelijke te doen om den smokkelhandel don kop in te rukken. De gedelegeerde van Britsch-Indië wees op het gevaar, dat in 1935 Servië, Turkije en sovjet-Rusland, die op het oogenbük reeds veel meer verdoovende middelen producee- ren dan Britsch-Indië, vrijwel een monopolie zullen hebben voor den handel in ruwe opium, aangezien van dat jaar af Britsch- Indië geen opium meer zal uitvoeren. DE „MUNCHEN" VERGAAN IN DE HAVEN VAN NEW-YORK IN BRAND GEVLOGEN EN GEZONKEN Op het passagiersstoomschip „München" van den Norddeutschen Lloyd, dat gister morgen om 9 uur aan de pier meerde, is kort na 11 uur brand uitgebroken. Het schip is gezonken. De brand werd kort na 11 uur bij het los sen van het zesde ruim bemerkt. De sleepboot „Newton", van den Lacka wannaspoorweg ging, toen de brand bo merkt werd, naast de „München" liggen deel te nemen aan het blusschingswerk. Er volgden tijdens het blusschingswerk vier ontploffingen, waardoor het geheele schip de landingsbrug vernield werd. Door de eerste ontploffing werd ook de „Newton" zwaar beschadigd, o.a. werd een deel van het dek weggeslagen. Toch zetten de manschappen hun pogingen om het vuur met brandapparaten te blusschen voort. Door de eerste ontploffing werd een lid van de bemanning van de „München" over boord geslingerd. Dece kon door een In de buurt zijnde sleepboot worden gered. Bij de vierde ontploffing werd de stcwar- desse Josephine Gehrko tegen don grond gy,, slingerd en licht gewond. Door de ontploffingen werd op de „Mün chen" groote schade aangericht De geheele achterrceling werd weggeslagen en alle pa trijspoorten werden stukgeslagen. Het dek was met wrakstukken bedekt. De geheele brandweer van New-York werd gealar meerd. Toen het rijfde brandweercorrnman do werd uitgezonden, stond het geheele ach terschip in vlammen. De brandweerlieden hadden zich van het schip moeten terne trekken en bestreden thans het vuur vanaf de landingsbrug. Het schip maakte sterk slagzij naar stuurboordzijde, terwijl da lammen over het zinkende schip speelden, dat langzaam in de diiepte wegzonk. Ver scheidene manschappen trachtten nog kon voor het zinken van het schip aan boord te rug te gaan om hun goed te redden, doch werden tegengehouden. Alle passagiers hadden het stoomschip reeds verlaten toen het ongeluk geschiedd.v Nader wordt uit New-York gemeld: Naar verluidt, zijn bij den brand van het stoom schip „München" 5 brandweerlieden gewond i een gedood. Ook van de bemanning zijn enkele leden gewond. Het schin moet niet geheel gezon ken zijn. doch ligt op den bodem van het water, zoodat het nog iets boven water uit steekt De „München" werd 6 jaar geleden in dienst gesteld en heeft een watervcrplaat sing van 13.500 tons. De brand lokte een groote menigte van nieuwsgieringen raar de haven, zoodat de politie versterkt moest worden om de af zetting van de pier te handhaven. Volgens nader bericht van de Norddeutsche Lloyd is het schip niet gezonken, maar mis schien bij de blussching van den brand over stroomd. De schade is door verzekering ge dekt Om tien uur 's avonds brandde-het schip nog Men hoopte echter het vuur iu bedwang te hebben. De passagiersverblijvcn ziin uitgebrand. Het schip zal waarschijn lijk drie maanden bui-ten aienet moeten zijn Wie is de magerste man ter wereld Indien U hem kent moest U dezo adver tentie uitknippen cn hem toesturen. Misschien heeft hij nog nooit van Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten gehoord en weet hij nog niet wat Mac Coy kan doen voor magere mannen en vrouwen, die hoog- noodig eenige ponden moeten aankomen om gezonder, krachtiger en aantrekkelijker te worden. Iedereen weet. dat levertraan hel beste middel ter wereld is om spieren en lichaam te versterken, en zwakke, afgetobde men- schen te doen aankomen in gewicht. En deze kleine tabletten, zonder smaak, zijn d e manier om de goede resultaten van gewone levertraan te verkrijgen, doch zonder dien afschuwelijken smaak of reuk. Zij zijn verkrijgbaar bij allo apothekers cn drogisten k 1.95 per doos. Eisch Mac Coys' tabletten do origineelc cn eenige echte, Weigert namaak. Indien niet direct ver krijgbaar wend U dan tot N.V. Rowntree Handelsmaatschappij, Keizersgracht Amsterdam C. Kerknieuws. ERNSTIGE STUDENTENRELLETJES TE LEUVEN DE VLAAMSCHE STUDENTEN ONTSTEMD OVER EEN PROFESSORENBENOEMING Aan de Katholieke hoogeschool van Leuven hebben zich, naar de Ksb. verneemt, Dinsdag vrij ernstige studentenrelletjes voorgedaan, naar aanleiding van de installatie van prof. Loets, die belast is met het doceeren van de Vlaamsche taal in den cursus der hedendaag- sche geschiedonis. Deze benoeming was niet naar den zin der Vlaamsche studenten, omdat prof. Loets een Waal is en zy den Vlaamschgezinden histori cus dr. Elias, die eveneens officieel candidaat was, hebben willen benoemd zien. Toen professor Loets door professor van der Essen aan de studenten werd voorge steld, maakten dezen een oorverdoovend la in begonnen zy het schoolmeubilair te vernielen. Prof. Loets verliet hierop de college-zaal. In deze vlaag van opgewondenheid holdpn de studenten naar het huis van den Rector- Magnificus Mgr. Ladeuze, steeds onder het schreeuwen derzelfde protestkreten. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Rampen (vac.-wijlen J. 3 Westerbeek van Eerten), W. H. van der Vegt te Bergum. Te Metslawicr-Niawior, J. B. Vanhaelen te Hock (Z.). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Rijnsburg (toez.), H. Stolk te Goutum. Aangenomen: Naar Doetinchem Gaan deren, P. Warners te Nederhorst den Berg. Bedankt: Voor Monnikendam, M. D. Gijsman te Nieuwe-Pekcla. BEROEPINGSWERK De strijdbijl begraven? Amsterdam. Om aan de wensch van den beminden leeraar Ds. G. Mansvelt, bij zijn afscheid als predikant bij dc Ned. Hor- vormde Gemeente te Amsterdam geuit, tege moet te komen, dat n.l. zijn opvolger, even als hij in het jaar 1904, zonder strijd, dus als candidaat van de beide rechtsche groepen, zal worden gekozen, zullen, naar wij uit Am sterdam vernemen, én „do Vriendenkringen" (confessioneel) en „het Evangelie" (ethisch;, in de vacature Ds. Mansvelt één drietal vor men, waaruit als diens opvolger Ds. D. Kuil- ian, uit Leiden, genoemd wordt. Of dit wellicht een begin is van een gore gelde samenwerking tusschen do beide recht zinnige kiesvereenigingen in het midden de Amsterdamscho Hervormde Gemeen te zal de tijd moeten leeren. Intusschen blijkt hieruit wederom den grooten invloed, dien Ds. Mansvelt bij beide groepen had cn welke hij ni ruim 25-jarigen trouwen dienst ld Amsterdam nog niet verloren heeft. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. Benes, wien om gezondheids redenen eervol emeritaat is verleend, hoopl Zondag 23 Febr. a.s. afscheid te nemen van do Ned. Herv. Gemeente te Maarssen, waar bij namens hem zijn neef, Dr. G. Tjalma, Veen (N.-B.), de afscheidsrede uitspre ken zal. Cand. H. W. Cazcmier, van Gronin gen, hoopt Zondag 23 Maart a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Gieterveen (Dr.), na bevestiging door zijn broer en voorganger, Ds. L. J. Cazemier, thans te Teniouzen. Ds. J. van Dongen, afscheid van de Baptisten-Gemeente te Stavoren, Zondag 9 Maart a.s.; intrede te Harlingen 10 Maart bevestiger Ds. J. van der Schans, van Haarlem. Prop. D r s. C F. N o 11 e, van Amster dam, introde als predikant der HcrsL Evang Luth. Gemeente te Harlingen Zondag 2 Maart a.s.; bevestiger Ds. P. Groote, van Hil versum. Ds. W. J. S m l d t hoopt, door droeve omstandigheden (sterfgeval), volgens nadete beslissing eerst Zondag 16 Febr. as. te Dwjn- gelo afscheid te preoken en Zondag 23 Febr. d.av. te Waddinxvccn intrede te doen, na bevestiging door Ds. J. J. Wielengo, van Al- blasserdam, voorheen te Waddinxveen. Ds. r. STAAL Pzn. Naar de „Stand." verneemt, is de toestand van Ds. F. Staal Pzn., predikant der Geref Kerk te Colijnsplaat, zeer voocuitgaande. Wel kan hij de eerste weken nog niet ontre den, maar de beterschap houdt aan, zooda? hij reeds eenige korte wandelingen kon doen waardoor de hoop werd gewekt, dat hij weer spoedig zijn dienstwerk zal kunnon voort zetten. EMERITAAT. Ds, I. C. vanMantgem, pred. der Geref. Kerk te Hijken (Dr.). is op zijn verzoek door de Classis Beilen eervol emeritaat verleend met ingang van April a.s. Ds. Mantgem, die meer dan 40 dienstjaren heeft, hoopt zich metterwoon te Oegstgeest te vestigen. PREDIKDIENSTEN TE EINDHOVEN. De z.g. verceniging „De tweede predikants plaats in de Ned. Herv. Gemeente te Eind hoven" is, daar de tweede predikantsplaats reeds bestaat, thans geliquideerd. In de plaats daarvan is opgericht een Vereemging van Rechtzinnig-Hervormden, aanvankelijk met 97 leden. Als voorzitter treedt op de tweede predikant Ds. F. M. Muller. Behoefte werd gevoeld aan aanstelling van een hulp prediker of godsdienstonderwijzer, die dan ook zaj aangesteld worden. Voorts was de te«3kening der nieuwe kerk aanwezig en maakte een en ander een punt van bespre king uit. RECHTS EN LINKS. Giessondam. In navolging van Bode graven, alwaar in dc Ned. Herv. Gemeejite wanneer de vrijzinnige ringpredikant M. C. Wyhe de vacaturelvurt komt vervullen, de kerkklok niet geluid wordt, vindt tham- zulks eveneens plaats in de vacante Ned. Hervormde Gemeente te Giessendam, wan neer aldaar Ds. C. de Jongh, Ned. Herv. pre dikant te Gorinchcm, er de vacaturebcurt komt vervullen. KERKGEBOUWEN. Te Gianerbrug is door de Geref. Kerk naar dc „Stand." meedeelt, besloten het be staande kerkgebouw 7.00 spoodtg mogelijk te vergrooten, volgens een plan. waardoor het ntal zitplaatsen met niim 150 zal vermeer derd worden. Deze verbouwing, die onmid dellijk verelscht wordt, zal slechts kort in de behoefte voorzien; daarom wordt door den Kerkerand uitgezien naar een geschikt tor vin, waar binnen nfzlenbaren tijd een 'wee de kerkgebouw zal moeten verrijzon. TeNleuwveen heeft bet kerkgebouw et consistoriekamer der Ned Herv. Ge meente inwendige restauratie dringend noo dig. Er is ongeveer f 5.000 noodig. Te Vinkevoon is de bouw vai nieuwe kerk der Ned. Herv. Gemeente thans met zokerheid to verwachten. De pastorie wordt gerestaureerd. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. In de dezer dagen gehouden vergadering van do Prov. Afdeeling van het Ned. Bijbel genootschap in de provincie Groningen wer den als nieuwe bestuursleden gekozen Ds. P J. Veen, Ned. Herv. pred. thans te Ni Pekela, straks te Hoogkerk, en Dr. D. Mul der, arts te Groningen. Als secretaris w benoemd Dr. S. P. Dee, Geref. pred. te Haren. Dr. H. KR8MER. Uit Sabang wordt geseind, dat aan boord van het m.s. „Christlaan Huygeus" van d« Stoomv. Mij. Nederland, te Colombo geëm barkeerd is Dr. H. KrAmer van het Neder- landsch Bijbelgenootschap, die terugkeer van een studiereis van drie maanden doo Britsch-Indië over het karakter van den Is lam. Dr. Kramer zal te Belawan debarkeeren, teneinde gedurende korten tijd workzaum te zijn in de Bataklanden, om vervolgens April naar Java te vertrekken, waar hij te Solo geplaatst zal worden. GIFTEN EN LEGATEN. Tc Arnhem zijn voor de te bouwen kerk op den Paaschberg van de Ned. Herv. Ge meente giften Ingekomen van II. M. de K< ningin en van H. M. de Koningin-Moeder. Te Geeserveld (Dr.) werd van Z. K. H. Prins Hendrik een belangrijke gift ont vangen ter vergrooting van do kapel der Ned. Herv. Gemeente. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. De Senaat der Leidsche Universiteit heetl benoemd tot plaatsvervangend assessor Prol Dr. E. M. Movers cn tot lid der Commissie voor Internationale Studie-aangelegenheden Prof. Dr. A. Eekhof. Als lid der Commissie van Uitvoering van het Leidsch Universiteitsfonds is Prof. Dr. J an der Hoeve herbenoemd. Dr. H. E. Enthoven, uit Den Haag, toe gelaten als privaat-docent aan do Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in de di plomatieke geschiedenis, heeft hedenmiddag colleges geopend met het houden van openbare les, welke tot onderwerp had „De val van Delcassó". RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Tot den wetenschappelijken raad van de Indologische Faculteit te Utrecht is als li.1 toegetreden Prof. Dr. S. van Brakel, hoog leeraar in het burgerlijk recht cn het inter nationale privaatrecht aan de Rijksunr teit te Utrecht. Prol. Dr. W. H. NOLENS Heden is het 40 jaar geleden, dat mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens „cum laude" pro moveerde tot Doctor in de Staatsweten schappen op een proefschrift: „De leer van den H. Thomas van Aquino over het Recht" en op „Stellingen" tot Doctor in de Recht.-.- wetenschap. Willem Hubert Nolens studèorde van 1880 tot 18S4 te Utrecht in do Rechts- cu Staatswetenschappen en van 1884 tot 1887 aan het Seminarie te Roermond in do Theo logie, waar hij den 26en Maart 1S87 de priesterwijding ontving. ProL Dr. L. RUTGERS Naar de „Tel." verneemt, zal Prof. Dr. L Rutgers, hoogleeraar in de Theologie aan de Universiteit te Utrecht, binnenkort met een aajital studenten een studiereis naar West- Indiê maken. Doel van deze reis is het geo logisch onderzoek der Nederlandsche Bene- den-Antillen en zoo mogeijk van de Venezo- laansche Benedenwindsche eilanden. Dr. J. G. DUSSER DE BARENNE. Aan de „New-York Herald" wordt uit New- Haven geseind, dat aan Dr. J. G. Dusser de Barenne, privaat-docent in de Physiologic aan de Universiteit te Utrecht, een leerstoel aan de Yale Universiteit zal worden aange boden, volgens mededeeling van Dr. Arthur T. Hadley, oud-president van laatstgenoemde Universiteit LAGER ONDERWIJS ONDERWIJZERSBENOEMINGEN llandsche Veld (Herv. School.' hoofd H. Kuiper), mej. S. de Ilondt te Kou dekerke (Z.) Polsbroek, E. Hasker te Kornwerder- zand (bij Harlingen). Als kw. met akte Aang. Uithuizen, mej. M. Lestcrhuis, kw met akte te Applngedara. Langeruige weide, mej. M. Bloos te Woerden. Voor nutt handw. A. POSTUMA. f In het Diaconessenhuis to Breda is, 36 jaar oud, overleden do heer Albert Postuma, in leven hoofd der Chr. School te Den Hulst (O.). „EFFATHA" TE VOORBURG. De heer W. L B. den Blaauwcn te Den Haag, penningmeester van het Chr. Doof stommeninstituut „Effatha" te Voorburg, ont ving van wijlen Mej. de Wed. C Moll te Nij kerk fG.) voor „Effatha" een legaat groot f 2000, vrij van successie cn kosten. EXAMENS. ACADEMISCHE EXAMENS. Unl Komaan M. Valklioff ide I en J: cand te Maastricht; 1, mej. a Polak, te Ito It te A m s Taal (Franech). ilaapdGodgele. sal.: Kol. Landbouw: ingen. ex.. de lewenga, te Averoest. J. H. Brlnk- ihem en P. I*. Hackenbergr te Mld. lovcerd Is tot Doctor ln do Letteren er seerte. de heer Kornells Wugenn.ir, ge to Opelnde (Fr.), op een proefschrift go „Ltude sur ta negation en ancien os Jusqu' atl XV.« alècte". EXAMENS STUURMAN. Haag, 1 lFebr. Geel. voor 3dcn stuur- 'ai^HaVend" heeren P' Pü1, H d r°nB EXAMENS MACHINIST. Haag. ïl Febr, Geel. voor dlpl de F Vrouw-ene te JJmulden: voor theor. n dlpl. Isde heer A. A. F. Snol te Helder Weerbericht. BaromotenitaDd Hoogste stand 776.6 te Malinhead- Laagste stand 735.0 to Janrnayen. Weerbericht. Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord, oostelijke wind, netelig tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, tempera tuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte tot matige dooi. FIETSERS LICHT OP: Van 1314 Febr. van 5.37 nm. tot 6.51 m Uit de Antirev. Partij. A.R.J.A. IN DE ALBLASSERWAARD. Men schryft ons: Volgende week Woensdagavond (19 Febr.) 7 uur zal in de Chr. School te Oud-Alblas de wapenschouw over alle A. R studieclubs van de heeie Alblassenvuard gehouden worden. Na een onvermoeid werken in dezen afgeloopen winter zullen dan als resultaat daarvan al'e de opgerichte studieclubs benevens vele belang stellenden bij elkaar komen ten einde het bereikte succes in een hechte en eensgezinde organisatie om te zetten. Het ligt nl. in de bedoeling in overleg met de landelijke organisatie een districtbestuur van de Alblasserwaard e.n. in te stellen, d»t steun en leiding aan de verdere actie zal Jieb- ben te geven. Verder kan dat bestuur controle uitoefenen op het werk der clubs opdat deze hun taak naar behoorer. zullen volbrengen. „Ook wil men eiken winter voor de gezamen lijke clubs een of meer eminente sprekers la ten optreden enz Niemand minder dan onze kieskringafge vaardigde, het Tweede Kamerlid Dr. Scveryn, zal meteen die Woensdagavond een onderwerp voo? ons behandelen, wat al voldoende zou om de reis naar Oud-Alblas te onderne- terwijl de afgevaardigden vnn dezen kies kring voor de Piov Staten in dit gewest, mede uitgenoodigd zyn. Overbodig is het te zeggen, dat al de leden van de ingestelde adviescom missie eveneens hartelijk welkom ziin. evenals oudere en jongere geestverwanten uit de heelo aard. We vertrouwen dat al de jongeren van de al 15 opgerichte clubs, evenals de jongeren uit die gemeenten waar nog niet tot definitieve op richting is gekomen, of wnar het voorloopig ingesteld is, kortom uit alle 25 gemeenten naar Oud-Alblas toe zullen stroomen, opdat we door den heerlijken band van het A. R. be ginsel gesterkt mogen worden voor den verde ren stryd. Door het gezamenlijk afhuren van autobus- n is de reis gemakkelijk te maken. Was eerst het plan geopperd op een Zaterdagmid dag in het centrum by elkaar te komen, by nader inzien werd het beter geoordeeld mede door de vele nog te doene werkzaamheden de komst van Dr. Severyn tevens dienstig te maken om alle clubs byeen te roepen, terwijl bÜ wijze van uitzondering, wel niemand be zwaar zal hebben een keer naar Oud-Alblas vanwaar de victorie begonnen is te komen, nog te meer, waar het een tegenbezoek kan gelden van dat van den districtscommissaris- penningmeester der Arja, o.m. aan alle ge meenten waar een studieclub is opgericht. Ter oorkoming van misverstand-zij er nadrukke lijk op gewezen, dat geen aparte uitnoodi- gingen (wegens geld- en tijdverlies) zijn of worden verzonden, dan aan de A.-R. studie clubs et) de kieskringafgevaardigden, doch alle A.-R„ zoowel ouderen als jongeren uit de heele Waard, zijn van harte welkom. De plaatselijke studieclub „Colyn" zal uw aller komst zeer op prijs stellen en st-«lt er :er in. dat zij de eerste club mag zijn, die de studieclubs in de Waard mag ontvangen. Dus, oudere en jongere geestverwanten, de ÏB niets geacht tegenover hetgeen gy dien ond zult hooren. Verzet daarom voor deze keer zoo mogelijk tventueele of vastgestelde vergaderingen en schaart u volgende week Woensdagavond met ons rondom het aloude A.-R. beginsel, dat onze Dr. Severyn zoo klaar^ weet te vertolken, zoodat het gedicht Jen heer F .de J. ook buiten de Waard meer en meer verwezenlijkt worde: „Komt, jongelui, blijft niet van verre staan; Doch sluit u kloekweg bij de Arja aan; Verdeeldheid mank' weer plaats voor een heidszin, Het vaderland ten heil. ons volk tot bltf gewin'. Gémengd Nieuws. DE PAPEGAAIENZIEKTE TE AMSTERDAM. Omtrent de slachtoffers van de pape gaaienziekte te Amsterdam wordt ons ge- meld: De vader, moeder en 20-jarige dochter van het gezin aan den overkant van het IJ too- nen zich wat rustiger, maar de temperatuur is nog hoog. Van de rijf in het Wilhelmina- Gasthuis opgenomen leden van het gezin m de Oostzaanstraat is van drie de toestand ernstig, terwijl de twee anderen weinig ver. schijnselen vertoonen. De Kon. Holl. Lloyd verbiedt reeds vele jaren aan zijn schepelingen, om in vreemde havenplaatsen vogels te koopen. In het ge heim geschiedde dit nog wel, maar thans wordt het toezicht verscherpt. Ten overvloede is een onderzoek inge steld aan boord van het uit Zuid-Amerika gearriveerde mailschip „Orania". Alles is nauwkeurig onderzocht, doch er be\ond.'n zich peen papegaaien aan boord. Wel trof men in een der verblijven twee parkieten aan, die uit Zuid-Amerika afkomstig zijn. Deze vogels heeft mpn In beslag laten ne Uit Oost-indie. SURCEANSE VAN BETALING. MEDAN, 11 Febr. (Aneta). Door de Gebr. Schadt en Bonus, eigenaren van de onder neming Pementang A. in het Laboeanroehoo sche, is surseance van betaling aangevraagd DE PROEFVLUCHT BATAVIA— SINGAPORE. BATAVIA, 11 Febr. (Aneta). Zoowel bij aankomst van het vliegtuig der K.N.I.L-M. te Singapore, als bij het vertrek, waren vele leden van de Nederlandsche kolonie aldaar, o. w. de consul-generaal van Nederland, de heer Daniels, aanwezig. SALARISVERHOOGING IN DE CULTURES MEDAN, 11 Febr. (Aneta). Volgens de „Deli C.rt." zijn de Deii Mij. en vermoedelijk ook de andere bij het Tahskshurcau aange sloten maaLsrhapni|en overgegaan tot het verhoogen van de sniarissen der «ssisten- ten, waardoor het. salaris na een diensttijd van 6 jaar cn 9 maanden is gcbrucht van f 540 op f 600 per maand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2