Jlirnwf ^rihwljr li«muU Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. TWEEDE KAMER ;;Jr IBONNEM CN¥i per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 10.15) per week 1 0.25. Voor hel Buitenland bij Weke- lijksche zcritluifs „6.— Bij dagelijksche sending „7^- Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent inct Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2972 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERT ENTIËN: Van 1 tot 5 regels f 1.17% bike regel meer „0.22% fngez Mprtedei tingel, van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend 0.10 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1930 10e Jaarqanq bestaat uit vier bladen de PAPEGAAIEN-ZIEKTE UNIVERSITEIT EN LEVEN. Niet voor de school, maar voor het leven loeren wij. Zoo luidt de oude spreuk, die in onzen modernen tijd tot een gevleugeld woord 'werd en nauw verhand legt tusschen school cn leven. Hetzelfde innige verband bestaat tus Echen universiteit en leven, wal wijlen Prof. J. Woltjer eens aanleiding gaf ein voor een zijner rectorale oraties tot titel te kiezen: „Loven en wetenschap". Over den onvoldoenden samenhang tus schen het onderwijs aan onze hoogescholen cn het practische leven wordt de laatste jaren menige klacht beluisterd. Niet zoo weinigen zijn van oordcel. dat het universitaire onderricht te thcoretiscn is en niet voldoende voorbereidt op de maatschappelijke positie, die men straks denkt te bckleeden. Met name is het de opleiding der juris ten aan onze hoogescholen, die aan een dergelijke critiek blootstaat Geklaagd wordt over een volslagen ge luis aan practische vorming, ten gevolge waarvan den jongen rechtsgeleerde, di« straks tot veelsoortigen arbeid geroepen wordt, de handen vreemd staan tot aller hande werk. Dit gaf Prof. J. V. van Dijck aanleiding om ten aanzien van een bepaalde categorie van juristen, n.l. zij die met de strafrecht spraak zullen worden belast, een betere, meer op de practijk gerichte opleiding te be pleiten. In een opstel in het laatste nummer van het Tijdschrift voor Strafrecht, getiteld „De opleiding van het Openbaar Ministerie", wel ke verhandeling reeds eerder voor do ver- ecniging van ambtenaren van het O. M. hij de Kantongerechten gehouden werd, vvor den verschillende middelen ter verbetering aan de hand gedaan. Een ander hooglceraar, Prof. Cleveringn, yVan de Leidschc Universiteit, ging tot daden over. Deze stelde zich namelijk in verhin ding met verschillende advocatenkantoren om daar in den vacantietijd plaatsing te ver krijgen van studenten in de rechten en zoo op doeltreffende wijze de practijk te verbin den aan de theorie. Dergelijke ondernemingen dienen van har te te worden toegejuicht. Als een zeer gelukkige poging beschou wen wc ook hetgeen geschiedt vanwege het juridisch dispuutgezelschap Q. B. D. B. D. aan do Vrije Universiteit, hetwelk een en onder maal een bekwaam staatsman voor de lcdpn der vereoniging deed optreden. Nadat eerst een fijn politicus als oud- Minister Heemskerk zich had doen hooren, was deze week het woord aan een ervaren parlementariër als Mr. Dr. E. J. Beumer is. De vrucht van dergelijke spreekbeurten waarhij de theoretische kennis van staato- recht en politiek zich paart aan een rijke on dervinding, kan niet genoeg gewaarifêcrd. Zoo wordt de hand aangehaald tusschen universiteit en leven. i:ï OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bjj K. B. is aan J. C. V e d e r, voorzitter /an de Kamer van Koophandel en Fabrieken zoor Rotterdam, wonende aldaar, verlof ver leend tot het aannemen van zyne benoeming tot officier in de Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. De heer J. J. da Silva, directeur van het persbureau Vaz Dias te Amsterdam, is be noemd tot ridder in de Kroonorde van België ARBEIDSCONTROLEURS. Aan den controleur van den Arbeid D. do G o o y e r te Dordrecht is de gemeente Gócs a!s standplaats aangewezen. Aan de controleurs van den Arbeid F. J. ten Lohuis te Maastricht en C. L. de Wuffel te Eindhoven is onderscheidenlijk de gemeente Eindhoven en de gemccnlc Helmond als standplaats aangewezen. AFSCHAFFING VAN IN- EN UITVOER VERBODEN. De minister van Buitenlandschc Zaken heeft mededecling gedaan van den tekst van het te Parijs onderteekende protocol betref fende de inwerkingtreding van het verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden. BESMETVERKLARING WEGENS PEST. De minister van Arbeid, heeft de plaatsen Antofagasta (Chili) en Santa Fé(Argentinië besmet verklaard wegens pest. HET KAMERLID VLIEGEN BUITENSLANDS liet lid dei Tweede Kamer, de heer Vlie gen. vertoeft om gezondheidsredenen in het buitenland. Hij zal daardoor de eerste weken de vergaderingen der kamer niet kunnen bijwonen DE ZESHONDERDSTE LOCOMOTIEF MAATREGELEN VAN REGEERINGSWEGE PAPEGAAIEN IN QUARANTAINE Naar gemeld wordt, bereidt de regeering maatregelen voor niet betrekking tot den invoer van papegaaien. Inmiddels verzoekt zij aan scheepvaarlmaa.tchappijen In af wachting van die maatregelen papagaaien niet met haar booten te vervoeren. Tegen gevaar van besmetting door papa gaaien. die onderweg naar Nederland moch ten zijn. kan men zich vrijwaren, door in overleg niet don gemeentelijken gezondheids dienst van de plaats van lossing hoogstwaar schijrilijk Amsterdam of Rotterdam, die dip ren eon poos in quarantaine te geven in on middellijke aansluiting aan het vervoer van boord DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS BENOEMING VAN EEN REFERENDARIS. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive van de Algemeene Rekenkamer ten ge leide van een briefwisseling met den minister van onderwijs, betreffende de benoeming tot referendaris van den chef der secretarie aan diens departement. Deze missive is verzonden naar de commis sie voor de Rijksuitgaven. UITVOERING ZIEKTEWET IN HET BOUWBEDRIJF. De Vereeniging ter behartiging van de bp langen van werkgevers in de bouwvakkon met betrekking tot de verzekering van hun arbeiders tgen ziekle heeft in samenwerking met de landelijke Federatie van bouwvak arbeiders in Nederland en den Neutralen Bond van bouwvakarbeiders in Nederland, opgericht een bedrijfsvereeniging als be doeld in art. 91 sub I der Ziektewet, onder den naam: Bedrijfsvereeniging voor het bouwbedrijf en aanverwante vakken, geves tigd te Rotterdam. IN DE AARDAPPELMEELINDUSTRIE. Tot de to Groningen opgerichte bedrijfs vereeniging voor ziekengeldverzekering voor de aardappelmeelindustrie en aanverwantp bedrijven zijn reeds een veertig speculatieve en coöperatieve fabrieken toegetreden. Dp vereeniging heeft de administratie opgedra gen aan de Coöp. Vereeniging Centraal Bo heer te Amsterdam. De voorschotpremie 's voorloopig bepaald op ƒ20 per ƒ1000 loon. HET DANSVRAAGSTUK Het Nederlandsch Genootschap van be- roepsdansleerarcn heeft tot den minister van justitie het verzoek gericht, in de com missie tot besludeering van het dansvraag stuk ook een bestuurslid of bestuursleden van genoemd Genootschap te benoemen, aangezien het vraagstuk in nauw verband staat met de broodwinning der leden van het Genootschap. AUTOBUSDIENSTEN IN ZUID-HOLLAND. Gedep. Staten van Zuid Holland hebben aan II. van Dam te»Kethel vergunning ver leend lot het in werking' brengen van een autobusdicnsl van Schiedam naar Overschie en omgeving, zulks in aansluiting aan de autobuslijn Kethel—Schiedam. DE VOLKENBOND Het laatste nummer van het maande- lijksch tijdschrift voor internationale vraag stukken, tevens officieel orgaan van <le vereeniging voor Volkenbond en vrede opent niet een artikel van den voorzitter, Mr. A. Anema over de Vredes- en Volkenbondstcn toonstelling in den Haag. Dit korte, heldere betoog geeft overduide lijk aan, dat samenwerking op dit terrein zeer goed mogelijk is; al zullen wij. even min als Prof. Anema, alles voor onze reke ning nemen, wat andersdenkenden beweren Dat Christenen zeker niet de laateten mo gen zijn om vreedzame beslechting van ge schillen boven oorlog te stellen blijkt dui delijk uit het resumé, dat Prof. Anema geeft van de tentoonstelling welke thans geopend is. Deze is verdeeld in vijf afdeelingen. „De eerste afdeeling tracht in beeld te brengen, dat de gedachte van een vreedza me organisatie der volkerengemeenschap zoo oud is als de geschiedenis zelf. De tweede afdeeling laat zien. hoe deze g dachte eerst na de napoleontische onrlo gen in hel Weensche Congres haar prncti sche belichanvng vond in een georgnni seerde beweging. De djrde afdeeling geeft een aanschouw e lijke voorstelling van den nauwen samen hang die er bestaat tusschen de vredosbe weering en de ontwikkeling van het inter nationaal leven in het algemeen. Dp vierde afdeeling wil de overtuiging rechtvaardigen, geboekstaafd door de volken in het Iractaat van Parijs, hoe ondopltrpf fend en verwerpelijk de oorlog is als instru ment der nationale en internationale poli tiek. De vijfde afdeeling eindelijk geeft een kiik op h»t werk van *on Volkenbond nis mi'Melnunt der nieuwe internatinnalp irdj», bescheiden nog in zijn kunnen, maar on misbaar en hoopvol -oor dé toekomst" Gister werd door Werkspoor te Amsterdam de zeshonderdste locomotief afgeleverd. Zoo men op onze foto ziet werd dit merkwaardige feit feestelijk gevierd. Deze locomotief is bestemd voor de Nederl. Indische Staatsspoorwegen. MR. SANNES HERDACHT REGELING VAN WERKZAAMHEDEN SURINAAMSCHE BEGROOTING HET ALGEMEENE PLAN Vergadering van 11 Februari 1930. OVERZICHT De Tweede Kamer is terug van haar Kerstreces. Gistermiddag is het parlemrn taire werk weer aangovat met frisschen moed. Groot geroezemoes bij deze eerste ontmoe ting. Plotseling treedt echter stilte in. De voorzitter verheft zich van zijn zetel en ook de leden rijzen op. Ze begrijpen: in hun midden heeft de dood onverwacht een led» ge plaats geslagen. Mr. Sannes is niet meer De door allen om zijn persoon en kennis geachte en gewaardeerde paladijn der S. D A. P. voor het Staatspensioen, ging met hen weg aan liet eind van het vorig jaar. maar keerde niet terug. F.n nu zal men hem slechts in gedachten kunnen eeren. De Voorzitter was ongetwijfeld aller tolk toen hij in een korte rede de figuur van den heengeganen collega schetste. In de groot ste stilte werd naar dit woord geluisterd Min. de G r a a f f sloot er zich namen.- de Regeering hij aan. Later zagen we den heer Albarda naar Mr. v, Scliaik gaan om dezen door een ste vigen, liartelijken handdruk dank te zeggen voor zijn woorden. Maar het leven gaat door. Reeds wacht te in. een antichambre de opvolger van Mi Sannes. Hij .moest meteen worden geïnsta; leerd. Daar kwam hij al binnen: gaapte in zijn licht fantasiepakje naar alle kanten rond met de oogen op zoek naar de ,p.g." plaatste zich voor 's voorzitters bureau, ter wijl de actetasch den gewezen schoolmees ter bijna Kamerlid achter 't lichaam bungelde en legde de vereischte beloften af Alle decorum ontbrak. Ordinairheid stelde zich tegenover beschaving. Er was tussch-n de plechtige oogenhlikken. waarin Mr San nes werd herdacht en deze akelig-nuchterc installatie een schrijnende tegenstelling Men wist meteen hoe ver het nieuwe Ki merlid van zijn voorganger afstond in goedp vormen en kunnen. Tusschen die beiden gaapt een klove. De Kamer had zich voorts bezig te hou den mot regeling van werkzaamheden. Veel moeite leverde deze niet op. De hper De Visser moest er. ondanks den steun van zijn lotgenoot in de Moskousclie verstooting, in berusten, dat zijn interpellatie over de ar restaties in Indië hij de heden begonnen be handeling dor Indische begrooting werd in gelijfd. Toen alle voorgerechten waren afgewerkt, kon hot eerste agendapunt aan de orde ko men: de Surinaamsclie begrooting voor 1930 Suriname is en blijft het koloniale smar tenkind. In geen tijd waren in de stukken zulke mineurtonen vernomen als dit jaar. 't \Va< alles even somher. ondanks de bijna 3 mil lioen. die uit de Nederlandsche schatkis: aan Suriname ten koste zullen worcen ge legd. Mot de 'rdustnc gaat liet i«ict erg voor deelig. H.-e op landbouwgebied de zaken aan te pakken, schijnt niemand goed te we ten. Hot algemeene economische plan is van de baan en het nannakken van parti- cele plannen op verschillend gemed schijnt niemand aan te durven. Er is aarzeling over de gpheelc ünie. Ziedoai de klanken, die uit elke redevoe ring den belangstellenden hoorders tegen kwamen Aan den Minister werd verweten door de heeren J ekes en fl/.erman en Fe- ber. dat het algemeene plan over boord was gegooid. Van alle kanten kwamen de raadgevingen om in vredesnaam toch wat te doen voor het vruchtbare Suriname, dal op landbouwgebied rijke mogelijkheden biedt Vanuit Nederland moet de staat to» opheffing komen De heer v Vuuren sprak, als telken jare. over de gelijkstelling van het openbaar en hi'znnder onderwijs, die in beginsel wel tne. gestemd en verkregen is. maar waarvan ie ni-actische ütvöerlng nog enkele bedenk'-.- liike ploo-'en te Ipn geeft. De Minister want hij ia de schuldige werd qe^m Laat in den middag kwam de Minister van Koloniën nog aan hef woord. Hij bo perkte zich echter tot een verklaring, dit hij bet eens is met gouverneur Dr. Rutgers die een algemeen plan niet noodig acht om goede maatregelen te kunnen nemen. De gronden voor deze opvattingen zullen na der worden medegedeeld in dc heden voort te zetten ministerieele rede. VERSLAG Bij den aanvang der vergadering van gis termiddag heeft de Voorzitter de vol gende rede gehouden: Mr. G. W. Sannes herdacht Geachte TfffSehJden. - Nu wij na een rustpooze van eenige we ken onze werkzaamheden hervatten is ei één plaats in onze banken, die ledig staat Het is die van Mr Gaswijn Willem Sannes Nadat hij :n de laatste weken van den hu- grootinestijd nog vol opgewektheid en be langstelling aan de parlementaire beraad slagingen bad deelgenomen, bereikte ons in den aanvang des jaars de ontroerende tij ding. dat de dood hem plotseling had weg genikt. Gedurende meer dan 1G achtereenvolgen de jaren maakte de overledene deel uit van deze Kamer Zijn persoonlijkheid was ge zien, zijn kundig woord had gezaq. Zijn re devoeringen, soms vlijmend en scherp, zich steeds kenmerkend door hun doorwrochten opbouwend karakter, werden gaarne heluis terd. Hij placht te spreken met warme over tuiging. Want in Sannes brandde een heilig vuur Man van vaste beginselen, werd ge hep| zijn politieke arbeid gedracen dooreen sterk idealisme In volle overgave had hij zich vóór alles in dienst gesteld van d> strijd voor de leniging van de nooden d- soriaal-hehnpftiqen. Hun meer levensvren de te verschaffen was het streven van zijn leven Middpn in dien edelen strijd, onbaa! zuchtig en vol zelfopoffering gevoerd is hij gevallen. De soc.-riem. fractie heeft in Sannes ee bekwame en krachtige figuur verloren Hi volk zag zich een uitnemend vertegen wou. diger ontvallen De Kamer rouwt om een harer beste leden. Moge het Eeuw'ge T.iclit hem verlichten en zijn ziel in vrede rusten. De AT in. v. Kolonie n. de heer D e G ra a ff. sloot zich met enkele woorden namens de regeering urin hij deze rede" van den voorzitter, welke staande werd aange hoorei. Installatie H. de Boer. Hierna werd de heer TT. de Boer (s.d.l geïnstalleerd De heer De Boer werd door den griffier binnengeleid en legde in han den van den voorzitter de vereischte belof Trekken der afdeelingen Regeling van werkzaamheden De Voorzitter deed het voorstel, on middellijk een aanvang te maken met de behandeling der reeds gepubliceerde agenda De heer Dp Visser (comrn meende dat waarschijnlijk de opvatting heerschi, dat de behandeling zi'ner interpellatie de Indische arrestaties thans niet noodig zal zijn in verhand mpt de n.s. hehandelb der Indische hegrooting,. Hij wees er on. dat dit zijn mecning allerminst is. Voorts drong hij aan op behandeling van het ontwero Stuwadoorswet. De Voorzitter merkte op. dat men vandaag of morgen begint met de behnn deling der Indische hegrooting. Er is geen reden nu nog tiid lipsrhikhaar te stellen voor deze interpellatie. Van de Stuwadonrswi is nog niet eens een Memorie van Antwoor ingekomen. Tiet is dus onmogelijk om di op de agenda te plaatsen. De heer Wijnkoop (comm.) ondc steunde bet verzoek van den heer De Visse De heer De Visser repliceerde Hij stel de voor de interpellatie aan de agenda tor Dit voorstel werd niet ondersteund. Het voorstel van den voorzitter werd aan genomen. stond bovenaan op do agenda, de heer Van Kempen (lib.) was de eerste op de spre kerslijst. Hij betoogde, dat aan het zieke Suriname reeds lang en veel is gedokterd, doch dat de gehoopte economische opleving nog steeds op zich laat wachten. Met de indus trie gaat het bergaf. Groote moeilijkheden ondervindt liet ge schikt maken van verschillende landbouw producten (b.v. de koffie met haar onaan gename!] smaak cn geur) voor de buiten- landsche markt. Proeven zijn genomen, r worden ze voortgezet? Wel wordt ge zegd, dat de belangstelling voor allerlei on dernemingen vooruitgaat, maar zeer gedo cumenteerd is deze uitspraak in do stuk ken niet. Aangedrongen werd op liet uitzenden van houtvesters cn op intensieve boringen naar aardolie. De rijstcultuur gaat gelukkig steeds beter De gouverneur, die in Indië zulk voortref felijk werk heeft gedaan, wijdt er zijn volle aandacht aan. Reeds overtreft de productie de consumptie. Wat wordt echter gedaan om den export te bevorderen? En is de Re geering bereid gelden beschikbaar te stel len voor voortgaande irrigatie? liet grootkapitaal moet zich voor aan trekkelijke objecten gaan intpresseeren, wil er blijvende opleving komen. En dan logge men op den weg naar vooruitgang niet al le groote administratieve en fiscale moei lijkheden. Aangedrongen werd op het tot stand bren gen der grensregeling met Britsch-Guyana. Het onderwijs moet worden gegeven met eerbiediging van de godsdienstige begrip pen der bevolking. Langzaam moet Suriname vooruit worden gebracht Volhouden en geduld zijn de wachtwoorden voor de Surinaamsche bevol king. De heer IJzerman (s-d.) zag ook wei nig perspectief in de begrooting. Van het algemeene plan komt niets en het praten er over is eigenlijk volmaakt overbodig. Er ver andert niets. Niettemin pleitte de heer IJzer man voor de stichting van een groot gou vernementslandhouwbedrijf. Mechanisatie van het groot-landbomvhe drijf zou dit een groote vlucht kunnen doen nemen. De argelnoze lezer van de memorie van antwoord zou kunnen meenen. dat de geschikte machines voor den zwaren Suri naamschen grond niet bestaan. Die bestaan echter wel degelijk. Aangedrongen werd op organisatie van den verhouw en export van .vruchten. Een nationalen misslag zag do heer Van Boetzelaer v. Dubhelda.m (c.h.) in de terughoudendheid van hp,t grootkapitaal tegenover Suriname. Slechts langzame op bouw is mogelijk; vandaar dat de Minister geen grootseh plan aanvaardt. De heer v. Boetzelaer acht dat lieclcmaal niet zoo verschrikkelijk als de beide voor gaande sprekers. Bedacht moet ook, dat we het in de eer ste plaats moeten hebben van hetgeen het land zelf oplevert, zoo b.v. van de bauxiet nijverheid. Ook leent de grond zich goed voor den kleinen landbouw, vooral voor de vruchtenteelt- De onderwijsgelijkstelling is er practisch nog niet. Deze mag niet afhankelijk worden gemaakt van den finaneieelen toestand Wat het gevangeniswezen betreft, werd gewezen op de klachten over de voeding der gevangenen. Daar schijnt dan ook wel een en ander aan te mankeeren. Velen van hen moeten zwaar werk verrichten cn dan heb hen zij niet genoeg aan droog brood. De heer Joekes (v.d.) informeerde of er aan de herziening van het Regeerings reglement iets gedaan is onder Minister Ko ningsberger. De volksgezondheid was hel tweede onderwerp, dat zijn aandacht had- De zorg er voor laat nog te wensclien over De economische toestand besprekende, zag ook de lieer Joekes weinig lichtpunten Z. i. is het niet juist om een algemeen plan voor economische verbetering achterwege te laten. Maar doet men het. dan mag toch gevraagd door welke middelen men Suri name economisch denkt te kunnen verbet fen. Dat is een eisch van goed regeerings beleid. Anders is het niet meer dan kwak kelpolitiek. die gevoerd wordt. Een onderzoek naar de mogelijkheden op landbouw- en mijnkundig gebied en naar de boschexplpjtatie werd noodig geoor deeld. In het belang van voortgaande kolo nisatie is zulks van heleekenis. Het denkbeeld werd aanbevolen om ten laste van Nederland uitgaven te nemen voor emigratie en kolonisatie. Ook de heer Fe her (r.k.) was weinig op gewekt gestemd en klaagde over de stelsel loosheid in het beleid, welke te ernstiger wordt-'nu een „algemeen plan" wordt ter zijde gesteld. Men zegt: de omstandigheden veranderen telkens. Maar dan is ieder plan onmogelijk; het moet echter zoo zijn, dat een zeker plqn wordt gemaakt voor maatrege len, waardoor men trachten wil dc omstan digheden te heheerschcn. Voor zeer riskante groote gouvemements- landbouwbedrijven was dc heer Faber ech ter beducht. Wel voelde hij voor steun aan een parti culier machinaal grootlandbouwbedrijf. Mais hijvoorbeeld. Een van de grootste problemen voor de landbouwontwikkeling is de werkvolk-voor ziening. Gaat men den weg der meehani satie op. dan wordt dit vraagstuk van veel geringer beteekenis. Te meer als men er mee rekent, dat het klimaat voor blanken volstrekt niet zoo ongezond is als vroeger wel beweerd is. Gevraagd word het denkbeeld door een commissie te doen bestudeeren op niet te langen termijn. Ook de heer Feber drong aan op spoe dige grensregeling met Britsch Guyana. Dr. Lovink (r.h.) meende, dat het denk heeld van de kolonisatie van Europeanen niet zonder meer mag worden losgelaten Gevraagd werd de mogelijkheid er van na der te onderzoeken. De heer v. Vuuren (r.k.) hesprak het onderwijs. Hij verheugde zich dat gelijk stelling in helangijjke mate verkregen is. Aan 's gouverneurs initiatief ten deze werd hulde gehrneh». De uitvoering»'van de rege ling is nog wel niet geheel volledig, voor het bijzonder onderwijs, dat der kinderen heeft, maar het staat in ieder geval op de zelfde lijn als het lang bevoorrechte open baar onderwijs. Gezorgd moei. dat de be schikbare gelden naar evenredigheid wor den verdeeld over alle scholen dip aan de eiseben voldoen. Men mag de uitbreiding van het onderwijs echter niet afhankelijk maken van bet op de hegrooting uitgpfmk ken bedrag Zulk een beperking mag de Mi nister niet bandhaven. Scherp werd geeritiseerd wat gouverneur v. Heemstra op onderwijsgebied had gedaan HET PLEIDOOI HEB LAK AAN DE PUBLIEKE OPINIE. Belangstellenden in mijn welzijn vragen, waarom ik van te voren over het pleidooi van Mr. Duys schreef en -er na dien tijd over zweeg. Doodeenvoudig, omdat zoo'n woordenvloed eon gewoon mensch. die geen kamerzittin gen bijwoont, met sprakeloosheid slaat. Men staat perplex en zwijgt. Neen, ik verbaasde mij niet over het feit, dat Mr. Duys begon met een sclielrlpartijtje op onze (vergeef mij het woord) rotte en verdorsen samenleving; waarin sommi gen kapitalen in de wacht sloepen en an deren gebrek lijden. Hij schaart zich na tuurlijk aan de zijde van het proletariaat en hij mag er niet aan denken, dat hij ooit arbeidsloos inkomen zou genieten, zoo als sommige kapitalisten. Het heeft mii ook niet verbaasd, dat Mr. Duys als verdediger van Lielierinann is op getreden. Want. stel al, dat deze niet te goe der trouw was, dan staat toch vast, dat luj anders cn beter zou zijn als deze maatschap pij maar anders en beter was. In een socialistische maatschappij kan geen fraude gepleegd worden en zullen ook nooit spaarpenningen verduisterd worden; eenvoudi". omdat daar niemand sparen mag. De schuld ligt bij de maatschappij en Mr. Duys arbeidt bij zijn verdediging dus aan zijn levenstaak. En met de bescheidenheid welke hem siert cn de ontroering alsof hij het pleit voor z n mede-proletariërs en maatschappelijk ont erfden voerde, riep hij uit: zegl hei u niets, dat ik hier en juist ik terwijl ik weet, dat men juist mij van vele zijden kwa lijk neemt, dat ik de verdediging van I ie- liermann op mij heb genomen als eerlijk man in mijn hart overtuigd ben van de on schuld van Licbermann? Dat móet u iets zegcen!" Het is natuurlijk een boosaardige gedach te van mij, maar ik denk bij een advocaten- pleidooi ook altijd even aan het honorarium al is dat dan ook van ondergeschikte be teekenis voor zulke hervormers der maat schappij. Intusschen, noch het een, noch het ander heeft mij met sprakeloosheid geslagen. Ten, slotte went men aan veel. Maar het slot van het pleidooi was mij te machtig. Met een herinnering aan de strafzaak Giessen—Niemvkerk deed mr. Duys een be roep op het Gerechtshof om de publieke opinie te negeeren en tegen alle ver wachtingen in Liebermann vrii te spreken. Let wel, ik heb de vaste overtuiging, dat oen rechter vonnis moet vellen, zonder eenige rekening te houden met de pu blieke opinie. Dat spreekt vanzelf en be hoeft niet gezegd te worden. Maar de roode pers heeft hii de moordzaak Oios'on—Nieuwkcrk juist alles in 't werk gesteld om de publieke oninie te bewerken en mobiel te maken; en het is ongehoord, dat een sociaal-democraat opzettelijk op het neqeercn der publieke opinip aandringt. Daar was ik sprakeloos van. Hij stichtte acht openbare scholen zonder absolute noodzaak. Gelijkheid en vrijheid vroeg de heer Van Vuuren ten slotte voor het bijzonder onder wijs in Suriname. Vervolgens kwam Hij begon met het algemeene plan. De gouverneur heeft met zoo'n plan nok weinig np Het zal altijd vaag blijven en bovendien is er in hel algemeen wel overeenstemming over wat gedaan moet worden om Snrina- me's welvaart te bevorderen. De tijd en de ontwikkeling der gebeurte nissen zouden telkens zoo'n algemeen wel vaartsplan achterhalen. Wat er dan wel geheurpn moet, zal de Minister vandaag uiteenzetten. CODIFICATIE INTERNATIONAAL PRIVAATRECHT SPLITSING VAN DE CONFERENTIE. De conferentie ter codificatie van het in ternationaal privaatrecht zal zich hoogst waarschijnlijk splitsen in 'n commissie Ier ba handeling van het onderwerp: nationaliteit, een commissie voor het onderwerp- territo riale wateren, en een commissie, welke zi.-h zal bezig houden met het onderwerp: de aansprakelijkheid van de staten. DE WIERINGERMEER HET WATER ZAKT. Uit AarLswnud wordt gemeld dai er in den afgesloten Wiet ienderoogen zakt: aan de veer oen groote strook land droog komen d dal hf BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. ..NEDERLAND" liet agentschap der NV. Stoomvaar' Mij. Nederland", cle Firma Kuvper. van D-im Smeer te Rotterdam, meldt dat d-* boot trein van het s.s .Koningin der Neil-i-t-n- den". hetwelk 14 dezer b- Genua verwchl wordt /.„lerd-gmorgen. 1T. Fe'-ri-ri te n uur nan hnl „..,11:,m Vi.1 a""N7m<!n' Aankomst te 's-Gravenhaga (S.S. station) 9 uur 45.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1